Jump to content

Tanrı ve Ahlak

Recommended Posts

Benim hormonlarimin bazilari bozuk ve gecmiste yasadigim hislerin neden oldugunu simdi anliyorum.

Amerikadaki bir fitness doktoruyla konusuyorum, bana baktirmam icin hormon adlari verdi, onlara baktiracagim.

Demek istedigim, benim hormonlarimin bazilari bozuk oldugundan bazen kisiligimde bulunmayan davranislar yapiyorum. Bazen sevgi pitircigi bazen sinirli, dengesiz filan olabiliyorum ve aynisi sizde de olsaydi sizde boyle olacaktiniz. Bu hormonlari ben yonetmiyorsam, nasil ozgur irade olabilir ki?

Turk Ateist, diger yazdiklarina birsey demiyorum ama senin gerceklik taniminda bir sorun var. Milliyetciligi savunman, ozgur irade var filan demen boyle oldugunu gosteriyor.

Kadinlar daha gercekci demistin. Bir ornek vereyim, burada kesin olarak bir cikarim yapamam cunku ben erkek beynine sahibim ama ostrojenim yukselince bazi konularda daha gercekci oluyorum(sosyal anlamda) ama bazi konularda da gercekciligimi kaybediyorum. Belki sen de boylesindir? Bazi durumlarda gercekcisindir sadece.

Bir yazi okumustum, erkekle kadin beyni arasindaki farklari soyluyordu, kadinlar bir konuda karar verirken hem duygu hem mantigiyla karar aliyormus ama erkekler ya duygu ya mantik. Sen de bana boyle geldin biraz. Duygu ile mantigi birlestirmissin sanki. Tabi bu dediklerim kesin seyler degil. Sadece oyle mi diye soruyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim hormonlarimin bazilari bozuk ve gecmiste yasadigim hislerin neden oldugunu simdi anliyorum.

Amerikadaki bir fitness doktoruyla konusuyorum, bana baktirmam icin hormon adlari verdi, onlara baktiracagim.

Demek istedigim, benim hormonlarimin bazilari bozuk oldugundan bazen kisiligimde bulunmayan davranislar yapiyorum. Bazen sevgi pitircigi bazen sinirli, dengesiz filan olabiliyorum ve aynisi sizde de olsaydi sizde boyle olacaktiniz. Bu hormonlari ben yonetmiyorsam, nasil ozgur irade olabilir ki?

Turk Ateist, diger yazdiklarina birsey demiyorum ama senin gerceklik taniminda bir sorun var. Milliyetciligi savunman, ozgur irade var filan demen boyle oldugunu gosteriyor.

Kadinlar daha gercekci demistin. Bir ornek vereyim, burada kesin olarak bir cikarim yapamam cunku ben erkek beynine sahibim ama ostrojenim yukselince bazi konularda daha gercekci oluyorum(sosyal anlamda) ama bazi konularda da gercekciligimi kaybediyorum. Belki sen de boylesindir? Bazi durumlarda gercekcisindir sadece.

Bir yazi okumustum, erkekle kadin beyni arasindaki farklari soyluyordu, kadinlar bir konuda karar verirken hem duygu hem mantigiyla karar aliyormus ama erkekler ya duygu ya mantik. Sen de bana boyle geldin biraz. Duygu ile mantigi birlestirmissin sanki. Tabi bu dediklerim kesin seyler degil. Sadece oyle mi diye soruyorum.

Hayatım, duygular illüzyondur, yanılsamadır demek geri zekalılıktan da öte bir şeydir, nedir bilmiyorum.

Bir tecavüzcüyle tecavüzcü olmayan arasında hiçbir fark yoktur demek geri zekalılıktan öte bir şeydir.

Tecavüze uğrayan kişinin hissettiği o korkunç duygular yanılsamadır demek yine geri zekalılıktan öte bir şeydir.

Bunları söyleyen, böyle düşünen kişinin gerçeklik tanımı ve algısında sorun vardır, tartışma çok dallanıp budaklandığı için karıştı.

Ana tema bu.

Sitelerde Paylaş

''Tecavüze uğrayan kişinin hissettiği o korkunç duygular yanılsamadır''

iddiasında bulunan anguta bir önerim var.

Bu iddiasını kanıtlama fırsatı veriyorum.

Kendine tecavüz ettir,sonra gel durumu anlat.

Eğer tecavüzcü bulamazsan,bilim uğruna sana yardımcı olurum.

Sitelerde Paylaş

Hayatım, duygular illüzyondur, yanılsamadır demek geri zekalılıktan da öte bir şeydir, nedir bilmiyorum.

Bir tecavüzcüyle tecavüzcü olmayan arasında hiçbir fark yoktur demek geri zekalılıktan öte bir şeydir.

Tecavüze uğrayan kişinin hissettiği o korkunç duygular yanılsamadır demek yine geri zekalılıktan öte bir şeydir.

Bunları söyleyen, böyle düşünen kişinin gerçeklik tanımı ve algısında sorun vardır, tartışma çok dallanıp budaklandığı için karıştı.

Ana tema bu.

Duygulara neden yanilsama demis, bilmiyorum ama aklima geldi. Belki bu yuzden demistir.

Bir video izliyordum, kadin kel erkeklerden cok hoslaniyorum, bana cok cekici geliyor diyordu. DHT hormonuna hassas olan erkeklerin saclari dokulur, kel olabilir. DHT hormonu da en kral erkeklik hormonu diye biliyorum cunku insani alfa gibi hissettiriyor, neyse. Simdi bu kadin, kel erkege bakarak, DHT hormonunun yuksek oldugunu, onun daha cok erkek oldugunu filan sanarak onun yaninda kendini guzel hissediyor.

Simdi bu guzel hissetmesinin altindaki neden buysa, guzel hissetmesinin aslinda bir yanilsama oldugunu soyleyemez miyiz? O kadina desem ki, bak sen kel oldugu icin DHT hormununu yuksek saniyorsun ama bu aslinda bir yanilsama falan filen. Mantikli olmaz miydi? Veya tam tersi kel olmasini baska bir hormon azligina baglayan bir kadin da o erkegi sempatik bulmayacakti ornegin. Biraz kafam allak bullak. Olayi yanlis anlamis olabilirim :D

Sitelerde Paylaş

Cold water sen olayi cozmussun dostum. Dusuncelerinden emin olabilirsin. Bunlarin gerceklik taniminin ne kadar kofti oldugu ortada. Yanilsamaysa git tecavuz ettir diyenlerle muhatap oluyoruz iste.

Yalniz senin de kafan allak bullak. Bunca senedir ayni seyleri "ayni tavirla" soyluyorsun. Bence bir psikologa filan git. Bu konular senin psikolojini bozmus, kompleksli bir tavrin var.

Sitelerde Paylaş

Anibal deyip duruyorsun; o adam seni defalarca yerin dibine sokup çıkarmıştır bu duygu, ahlak vs konularında ama akıllanmadın.

Sen oyle zannet, en son tartismmizda ayar manyagi oldu ne diyecegini sasirdi ahahah

Sen = hormon + güdü + genetik + mikroplar + parazitler + yediğin + soluduğun

Bu denkelmde, irade, özgür irade falan yok. bunlar seni bir şeye zorlar.

Dedigime geldin iste gerizekali ahahah

Ozgur irade dedigin seyi yoklamak icin, isi genlere hormonlara indirgeyip gercekte olmadigini soyluyorsun da, biz ahlakin olmadigini bu sekilde gosterince niye yan ciziyorsun?

Çünkü senin özgür irade diye sayıkladığın şey bu, o, hiç değil.

Sitelerde Paylaş

Yalniz senin de kafan allak bullak. Bunca senedir ayni seyleri "ayni tavirla" soyluyorsun. Bence bir psikologa filan git. Bu konular senin psikolojini bozmus, kompleksli bir tavrin var.

Karsindakinin hitap sekline gore konustugum icin sana oyle geliyor. Baslikta gormuyor musun ben hicbir hakaret etmedigim halde direk deli salak hitaplariyla karsilasmisim.

Sitelerde Paylaş

Bunlarin gerceklik taniminin ne kadar kofti oldugu ortada. Yanilsamaysa git tecavuz ettir diyenlerle muhatap oluyoruz iste.

Herhangi bir iddiaya,probleme veya duruma bir çok farklı bakış açısı ile de bakmak gerekiyor.Ahlak ile ilgili kavrama veya iddia , her neyse; sosyolojik veya psikolojik yönden bakmak gerekiyor.Çünkü sosyoloji ve psikoloji de bilimin alanlarından biridir.

Burada sosyolojik olarak örnek olay durumunu belirtmek ve irdelemek gerekiyor,ve kısaca ilave bilgi olarak geçeyim.

Bildiğimiz gibi, nitel alan araştırmacıları, belirli kişi, grup veya olayların derinlemesine gözlemini içeren, örnek olay çalışmaları yaparlar. Örnek olay incelemesi, konu olarak bir tek örneği seçen ya da bir toplumsal oluşumun birkaç seçme örneğini (cemaatler, toplumsal gruplar, işverenler,gtverenler :D , olaylar, yaşam öyküleri, aileler, işyeri takımları, roller,troller ya da ilişkiler gibi) alıp, bunları incelemek üzere çeşitli yöntemlerden yararlanan bir araştırma tasarımıdır. Bu yaklaşım için örneklerin seçimini belirleyen kriterler, araştırma tasarımı ve onun teorik doğruluğu açısından son derece önemlidir. / buyur !
Örnek olay araştırmalarının kapsamına şunlar girebilir: Tipik, tanımlayıcı ya da sapkın örneklerle ilgili tasvir edici raporlar, politika araştırmasında yararlı pratiklerle ilgili anlatımlar, bir örgütte uygulama sonrasında politika değerlendirmeleri, aşırı ya da stratejik durumlara odaklanan incelemeler.
Örnek olay araştırması yapanlar, olabildiğince detaylı enformasyon toplarlar. Tipik örnek olay araştırmaları, etnografik görüşme ve katılımcı gözlem gibi diğer nitel araştırma yöntemlerini de çalışmasında kullanır. Örnek olay araştırması, bazı yazarlara göre bir yöntemden ziyade bir araştırma stratejisini ifade eder. Bu geniş strateji ve araştırma düzeninde, nicel veriler de kullanılabilir. Ancak örnek olay çalışmaları, nitel araştırmalardır. Bu yöntemde, veri toplama teknikleri, gözlem, mülakat ve anketlerdir. Emek yoğun bir araştırmadır. Özellikle örgütlerdeki sosyal süreçlerin anlaşılması, örnek olayın güçlü yönü olarak değerlendirilmektedir. Örnek olay araştırmasında izlenen aşamalar ;
*İlk aşamada araştırmanın gerçekleştirileceği örgüt, grup ya da birey vb. belirlenir.
*Seçilen grupla bağlantı kurulması: Seçilen araştırmanın uygulanacağı grup ya da örgütten, araştırma için izin alınır.
*Teorik çerçevenin çizilmesi: Bu konu ile ilgili daha önce yapılmış akademik çalışmalar gözden geçirilir.
Sitelerde Paylaş

Sen oyle zannet, en son tartismmizda ayar manyagi oldu ne diyecegini sasirdi ahahah

Sana ne demiş? "Bu sayıkladığın şey özgür irade. Ahlak değil" demiş, değil mi? Gerisini tekrar tekrar açıklamış mı bilmem ama hiç sanmıyorum, senin ne tür bir kaz kafa olduğunu bildiği ve daha önce defalarca anlattığı için belki de devam etmemiştir.

Sen adamın arkasından "Anibal'i ayar manyağı yaptım, ben haklı çıktım, hiçbir şey diyemedi" falan deyip gül.

Bahsini ettiği adam da anibal hani...

Sitelerde Paylaş

Duygulara neden yanilsama demis, bilmiyorum ama aklima geldi. Belki bu yuzden demistir.

Bir video izliyordum, kadin kel erkeklerden cok hoslaniyorum, bana cok cekici geliyor diyordu. DHT hormonuna hassas olan erkeklerin saclari dokulur, kel olabilir. DHT hormonu da en kral erkeklik hormonu diye biliyorum cunku insani alfa gibi hissettiriyor, neyse. Simdi bu kadin, kel erkege bakarak, DHT hormonunun yuksek oldugunu, onun daha cok erkek oldugunu filan sanarak onun yaninda kendini guzel hissediyor.

Simdi bu guzel hissetmesinin altindaki neden buysa, guzel hissetmesinin aslinda bir yanilsama oldugunu soyleyemez miyiz? O kadina desem ki, bak sen kel oldugu icin DHT hormununu yuksek saniyorsun ama bu aslinda bir yanilsama falan filen. Mantikli olmaz miydi? Veya tam tersi kel olmasini baska bir hormon azligina baglayan bir kadin da o erkegi sempatik bulmayacakti ornegin. Biraz kafam allak bullak. Olayi yanlis anlamis olabilirim :D

Ben bu mesajında neyi sorduğunu veya neyi anlatmaya çalıştığını pek anlamadım. Kadın DHT hormonu hakkında bilgi sahibi miydi, kel erkeklerde daha fazla olduğunu düşündüğü için mi onları daha çok beğeniyordu?

E yanlış bilgi insanı zaten yanıltır, bunun açıklanmaya ihtiyaç duyan bir yanı yok ki?

Bununla birlikte kadın, herhangi bir özel nedeni olmaksızın gerçekten de kelleri beğeniyordur, olabilir. Sıska, çirkince, hiç öyle baskın erkeksi özellikler göstermeyen erkeklerden hoşlanan güzel kadınlar da var. Neden olmasın...

Dış görünüş ilk filtredir, bu ilk filtreden olumlu biçimde geçen kişiler sonraki filtrelere tabi tutulur, İşte konuşması, kafasının nasıl çalıştığı, zevkleri, kişiliği, alışkanlıkları vs vs incelenir (bilinçli veya bilinçsiz), duruma göre devam edilir veya edilmez. İlk filtreden elenmeden geçen kişi, sonraki aşamaya geçildiğinde elenebilir. O yüzden ilk anda şahane görünmüştü, olur sanmıştım ama yanılmışım diyebiliriz. Ama yine de örnekteki kadın ve benzeri özel tercihleri olan kadınlar için o tercihler daima ön planda olacaktır. Zevk meselesi bu.

Sitelerde Paylaş

Sana ne demiş? "Bu sayıkladığın şey özgür irade. Ahlak değil" demiş, değil mi? Gerisini tekrar tekrar açıklamış mı bilmem ama hiç sanmıyorum, senin ne tür bir kaz kafa olduğunu bildiği ve daha önce defalarca anlattığı için belki de devam etmemiştir.

Sen adamın arkasından "Anibal'i ayar manyağı yaptım, ben haklı çıktım, hiçbir şey diyemedi" falan deyip gül.

Bahsini ettiği adam da anibal hani...

Dawkins bile sacmaliyor da anibal kim tanri mi sacmalamiyacak ahaha

Adam ozgur iradenin olmadigini aciklarken, bu dusuncenin temeline inip gen ve memlerin illuzyona neden oldugunu gosteriyor. Sen benim de kullandigim bu yontemi kabul etmiyorsun mesela. Eger mutlak gerceklikten bahsediyorsak bu tanimi kullanmak zorundayiz. Ama kalkip ben ahlaki bu yontemle yoklarken anibal buna karsi cikiyor. Sen kendi sacma gerceklik tanimina gore ikisinde de tutarli olmus oluyorsun hic degilse.

Sitelerde Paylaş

Turk Ateist,

Demek istiyorum ki, su an evli oldugun esini, senin duygularin secmis oldu. Hormonlarimiz yani.

Kopeklerden bahsetmistik, sogukta kaliyorlar diye uzuluyordun sonra atalarimizin kopeklerle yakin oldugunu o yuzden boyle yakin hissettigimizi soyledin.

Atalarimiz en cok kedi besleseydi, kediye uzulecektin. E senin ozgur iraden vardi, neden kopeklere daha fazla uzuluyorsun?

Basitce dusunelim. Neden oyle degil de boyle davraniyoruz: hormonlar yuzunden. Hormonlari sen mi kontrol ediyorsun? Hayir. O zaman senin nasil ozgur iraden oluyor?

Kadinlar dengesiz davraniyor ornegin. Neden? Onlarin hormonlari erkekler gibi degil, cok degisiyor. E sizin ozgur iradeniz yok muydu? Davranislarinizi belirleyen hormonlari kontrol edebiliyorsan, o zaman ozgur iradem var diyebilirsin. Ha ozgur iraden varsa, o zaman bazen soguk bazen neseli bazen atarli davranislarini duzelt. Bunlar belli ki hormonlarin aylik olarak degistiginden oluyor ama senin ozgur iraden oldugu icin bunlarin ustesinden gelebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Cold Water,

Özgür irade başka bir konu, ahlak ve ahlaki duyarlıklar başka. Burada tartışığımız şey ahlaki duyarlıklar, ahlak, duygular vb.

Yine de kabaca belirteyim, hormonların etkisini yadsımak mümkün değil, genlerin baskısını yadsımak mümkün değil ancak özgür irade zaten bunların hepsini birden kapsayan, maddeyle ilgili veya maddenin tabi olduğu reddederek "idealist" bir yaklaşıma bürünmüş bir şey değil. Duygularımla, hormonlarımla, geri planımla, eğitimimle, isteklerim ve arzularımla birlikte bir şeyim ben. Yani eşimi seçerken salt hormonlarım değil, bütün bu saydığım geri planımla birlikte davrandım, hepsiyle birlikte karar verdim. Herkes gibi.

Bu arada sadece köpekler için değil, kediler hatta diğer hayvanlar için de üzülebilirim, üzülürüm, genel olarak köpeklerle neden çok yakın ilişki olduğumuzu not olarak düşmüştüm o gün. Köpeklerle birlikte, iç içe evrildik, yani evrimsel bir nedeni var, evet.

Sitelerde Paylaş

Peki o zaman, sunun cevabini ver konu benim icin kapansin.

-Senin evrimin farkli gerceklesseydi, su anki esin farkli mi olurdu?

Egitimi filan birak simdi. Ben, dogarken gelen ozelliklerinden bahsediyorum.

Benim evrimim farklı gerçekleşseydi insan olur muydum ki?

İnsan doğarken getirdiği özelliklerle bir bütün. Ne tabula rasta'yız ne de tam donanmış.

O yüzden bu tip sorular fal bakmak gibidir, yanıtları yoktur.

Sitelerde Paylaş

Turk Ateist,

Alinti yapamiyorum. Ne demek insan olur muydum? Neden sorularimi farkli yone cekiyorsun ki, basit bir soru sordum. Ornegin sen annesin. Bana ne dedin? Anneler enerjilerini cocuklarina harcar filan. Sen de harciyorsun cunku senin evrimin boyle. Eger evrim farkli gerceklesseydi, farkli davranacaktin.

Ornegin yuksek testosterona sahip erkekler de cocuklariyla pek ilgilenemiyorlarmis. Kuslar da bile bu boyle.

Sen de kadinsin, annesin ve cocugun var ve evrimin nasilsa oyle davraniyorsun yani cocugunla ilgileniyorsun.

Sadece bir ornek verdim. Sorumun cevabi basit. Evrimin farkli gerceklesseydi, senin esin farkli olacakti. Cunku dusuncelerin farkli olacakti. Bu kadar basit bir seyi insan nasil anlamaz.

Sitelerde Paylaş

Turk Ateist,

Alinti yapamiyorum. Ne demek insan olur muydum? Neden sorularimi farkli yone cekiyorsun ki, basit bir soru sordum. Ornegin sen annesin. Bana ne dedin? Anneler enerjilerini cocuklarina harcar filan. Sen de harciyorsun cunku senin evrimin boyle. Eger evrim farkli gerceklesseydi, farkli davranacaktin.

Ornegin yuksek testosterona sahip erkekler de cocuklariyla pek ilgilenemiyorlarmis. Kuslar da bile bu boyle.

Sen de kadinsin, annesin ve cocugun var ve evrimin nasilsa oyle davraniyorsun yani cocugunla ilgileniyorsun.

Sadece bir ornek verdim. Sorumun cevabi basit. Evrimin farkli gerceklesseydi, senin esin farkli olacakti. Cunku dusuncelerin farkli olacakti. Bu kadar basit bir seyi insan nasil anlamaz.

Sorunu anlamıyorum ki farklı yöne çekeyim? Hatta şu anda okudum seni, yine aynı cevabı veresim var, çünkü insanım ben, evrimim belli ve genlerime göre yaşıyorum elbette. Annelik içgüdülerim var, üredim, çocuğuma kendimce baktım, bakıyorum, her insan gibi kendi küçük dünyamda mutlu olma peşindeyim vs...

Eğer genlerim böyle olmasaydı ben de böyle olmazdım elbette. Ama bunun eş seçimiyle ilgisi nedir, onu hiç anlayamadım. Tanıdığım insanlar veya adaylar içinde diyelim, onu seçtim. Onu seçmesem belki başkasını seçecektim veya kimseyi seçmeyip çocuk yapmayacaktım. Bunları bilemem, kimse bilemez.

Sitelerde Paylaş

Tamam, anladim. Senin kafan farkli calisiyor. Ayni benim ostrojenim yuksekken farkli calistigi gibi.

Hormon seviyem degistiginde farkli davranabiliyorum. Herkes farkli hormon seviyeleri ile doguyor. O yuzden farkli davraniyor. Eger o hormon seviyesini sen belirlemiyorsan, ozgur iraden yoktur. Bu kadar!

Neyse, cok sıkıldım. Anlamiyorsun sen.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...