Jump to content

Tanrı ve Ahlak

Recommended Posts

Ben 10 senedir anlatiyorum yine anlamiyor, kafalarindaki gerceklik ozgur irade gibi kavramlarin tanimlarinda sakatlik var.

Sen genler hormonlar falan diyorsun, o da "ben" dedigimiz sey bunlarin ta kendisi zaten diyor. Onlari kontrol etmesemde onlarin iradesi benim iradem diyor. Onlarin bilincsiz zorunlu secimlerine, benim ozgur secimlerim diyor.

Bu kafaya daha ne anlatacaksin ahahha

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Su testosteron ve DHT hormonunu kullaninca anladim ki hersey hormonda bitiyor. Bu hormonlar insani alfa yapiyor, ozellikle de DHT. Bircok insan testosteronu alfa yapiyor sanar. Davranislarim degisti, hareketlerim degisti, surat ifadem bile degisti. Neresinde ozgur irade var bunun anlamadim.

Sitelerde Paylaş

şu videonun ingilizcesini seyretmiştim geçmişte. şimdi Türkçesi de var. çevirinin düzgün olduğunu umarak buraya yapıştırayım:

https://youtu.be/u2V0vOFexY4

bu belki konu hakkında fikir verebilir. beyninde arıza olanların da seçme şansı var. her psikopat cinayet işlemiyor.

Sitelerde Paylaş

Yeni üye oldum ama hala ateistim demeye dilim varmıyor, yıllarca inandirildigim için hemen çalışmam kolay olmayacak sanirim..

Bazı saçmalıkları olduğunu anlamam oğlum hastalığı ile oldu, namaz kılmak istediğim, en fazla yürekten dua edip yakardigim, teselli bulup,huzuru yakalamak ümidi ile kur-an okumaya baslamam ile oldu.inancliydim hep ama özünü bilmeden kur-an in..okuyupnbir huzur yakalayim diye her alisimda okuyusumda aradığım huzuru bırakın,dehsete kapıldım, resmen odum kopuyordu..kurani okuyup kapattıktan sonra ne aradığım soruların cevabını bulabildim ne de huzuru.. oğlumun sağlığının bozulması nedeniyle ile gönlümü kırgındi Allaha..zina,hirsizlik öte dursun alkol ağzıma surmuslugum yoktu. Ortalama bir muslumandim.belki çoğu namaz kılan san daha musluman.neden ben ve oğlum neden küçücük yavrunun aciy çekmesini izliyorsun diye kizmaya başladım zamanla..dualar ediyordum ama oğlum gitgide kötü oluyordu ve ben gitgide kızıyordum.ne yaptım bu kadar diye sorguluyordum, ama kötü insanlar gayet mutlu, sağlıklı paralı ben çok ağır şeyler yaşıyordum..etrafımda çok bilen musluman akrabalar Allahın sevgili kulusun Allah sevdiği kulu ağır yükler yüklermis falan fıstık diye de bir sure inandim..okudum yine direndim ama yok kuran başka alemlerde ben başka.

Bu sefer dua etmeyi medet ummayi bırakarak okudum..mantigima ters düştü niye bu kadar tehdit var dehşet var ??ulann kadınla derdin ne senin?? Zorla sevgi mi olur?? Kafamda yarattığım yaratıcı çok basit geldi,oturuo bunlarla mi uğraşıyor canı sıkıldı??, zaten insan yazısı belli de . kafamda ki yarattigim yaradana yakıştıramadım , gözümden gönlümden düştü okudukça.. Anneannem aklıma geldi sonra garibin 59 yıldır Muhammedin katkılarıyla Okan yatak muhabbetlerini mi okuyormuş? Baba bir güme geldi garibim ne de kendini kaptırarak sabah ezanlarinda kalkıp okurdu,s şimdi desem anane yazik etme omrune yasa üç günlük dünyada özgürce bana bir daha dua okurdu herhalde şeytana uydu bu kız diye?

Neyse ben de inanmıyorum en azından dinlere yaratıcı olabilir mi olabir ama kurandaki gibi değil ne biliyim belki olmasını istiyorum...

Sitelerde Paylaş

Yeni üye oldum ama hala ateistim demeye dilim varmıyor, yıllarca inandirildigim için hemen çalışmam kolay olmayacak sanirim..

Bazı saçmalıkları olduğunu anlamam oğlum hastalığı ile oldu, namaz kılmak istediğim, en fazla yürekten dua edip yakardigim, teselli bulup,huzuru yakalamak ümidi ile kur-an okumaya baslamam ile oldu.inancliydim hep ama özünü bilmeden kur-an in..okuyupnbir huzur yakalayim diye her alisimda okuyusumda aradığım huzuru bırakın,dehsete kapıldım, resmen odum kopuyordu..kurani okuyup kapattıktan sonra ne aradığım soruların cevabını bulabildim ne de huzuru.. oğlumun sağlığının bozulması nedeniyle ile gönlümü kırgındi Allaha..zina,hirsizlik öte dursun alkol ağzıma surmuslugum yoktu. Ortalama bir muslumandim.belki çoğu namaz kılan san daha musluman.neden ben ve oğlum neden küçücük yavrunun aciy çekmesini izliyorsun diye kizmaya başladım zamanla..dualar ediyordum ama oğlum gitgide kötü oluyordu ve ben gitgide kızıyordum.ne yaptım bu kadar diye sorguluyordum, ama kötü insanlar gayet mutlu, sağlıklı paralı ben çok ağır şeyler yaşıyordum..etrafımda çok bilen musluman akrabalar Allahın sevgili kulusun Allah sevdiği kulu ağır yükler yüklermis falan fıstık diye de bir sure inandim..okudum yine direndim ama yok kuran başka alemlerde ben başka.

Bu sefer dua etmeyi medet ummayi bırakarak okudum..mantigima ters düştü niye bu kadar tehdit var dehşet var ??ulann kadınla derdin ne senin?? Zorla sevgi mi olur?? Kafamda yarattığım yaratıcı çok basit geldi,oturuo bunlarla mi uğraşıyor canı sıkıldı??, zaten insan yazısı belli de . kafamda ki yarattigim yaradana yakıştıramadım , gözümden gönlümden düştü okudukça.. Anneannem aklıma geldi sonra garibin 59 yıldır Muhammedin katkılarıyla Okan yatak muhabbetlerini mi okuyormuş? Baba bir güme geldi garibim ne de kendini kaptırarak sabah ezanlarinda kalkıp okurdu,s şimdi desem anane yazik etme omrune yasa üç günlük dünyada özgürce bana bir daha dua okurdu herhalde şeytana uydu bu kız diye?

Neyse ben de inanmıyorum en azından dinlere yaratıcı olabilir mi olabir ama kurandaki gibi değil ne biliyim belki olmasını istiyorum...

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Bazı saçmalıkları olduğunu anlamam oğlum hastalığı ile oldu, namaz kılmak istediğim, en fazla yürekten dua edip yakardigim, teselli bulup,huzuru yakalamak ümidi ile kur-an okumaya baslamam ile oldu.inancliydim hep ama özünü bilmeden kur-an in..okuyupnbir huzur yakalayim diye her alisimda okuyusumda aradığım huzuru bırakın,dehsete kapıldım, resmen odum kopuyordu..kurani okuyup kapattıktan sonra ne aradığım soruların cevabını bulabildim ne de huzuru.. oğlumun sağlığının bozulması nedeniyle ile gönlümü kırgındi Allaha..zina,hirsizlik öte dursun alkol ağzıma surmuslugum yoktu. Ortalama bir muslumandim.belki çoğu namaz kılandan daha muslumandim.neden ben ve oğlum neden küçücük yavrunun aci çekmesini izliyorsun diye kizmaya başladım zamanla..dualar ediyordum ama oğlum gitgide kötü oluyordu ve ben gitgide kızıyordum.ne yaptım bu kadar diye sorguluyordum, ama kötü insanlar gayet mutlu, sağlıklı paralı ben çok ağır şeyler yaşıyordum..etrafımda çok bilen musluman akrabalar Allahın sevgili kulusun Allah sevdiği kulu ağır yükler yüklermis falan fıstık diye garip garip konuştular ben de bir sure inandim..okudum yine direndim ama yok kuran başka alemlerde ben başka.

Bu sefer dua etmeyi medet ummayi bırakarak okudum..mantigima ters düştü niye bu kadar tehdit var dehşet var ??ulann kadınla derdin ne senin?? Zorla sevgi mi olur?? Kafamda yarattığım yaratıcı çok basit geldi,oturuyor bunlarla mi uğraşıyor canı sıkıldı??, zaten insan yazısı belli de . kafamda ki yarattigim yaradana yakıştıramadım , gözümden gönlümden düştü okudukça.. Anneannem aklıma geldi sonra garibim 50 yıldır Muhammedin yatak odası hikayelerini mi okuyormuş??bana bir güme geldi garibim ne de kendini kaptırarak sabah ezanlarinda kalkıp okurdu, şimdi desem anane yazik etme omrune yaşa üç günlük dünyada özgürce bana bir daha dua okurdu herhalde şeytana uydu bu kız diye?

Sitelerde Paylaş

Bu sefer dua etmeyi medet ummayi bırakarak okudum..mantigima ters düştü niye bu kadar tehdit var dehşet var ??ulann kadınla derdin ne senin?? Zorla sevgi mi olur?? Kafamda yarattığım yaratıcı çok basit geldi,oturuyor bunlarla mi uğraşıyor canı sıkıldı??, zaten insan yazısı belli de . kafamda ki yarattigim yaradana yakıştıramadım , gözümden gönlümden düştü okudukça.. Anneannem aklıma geldi sonra garibim 50 yıldır Muhammedin yatak odası hikayelerini mi okuyormuş??bana bir güme geldi garibim ne de kendini kaptırarak sabah ezanlarinda kalkıp okurdu, şimdi desem anane yazik etme omrune yaşa üç günlük dünyada özgürce bana bir daha dua okurdu herhalde şeytana uydu bu kız diye

:) :)

Ben de en çok namazda okuyup durdukları Tebbet Suresi'ni okuyunca gülmüştüm. Hala gülerim. Beş vakit Ebu Leheb'in elleri kurusun diye dua ediyor, cehennemde yanacağını söylüyor, karısına odunlarını taşıtıyorlar. Ne Ebu Leheb bilirler oysa, ne de neden beddua ettiklerini... Hatta beddua ettiklerini bile bilmezler.

Anneannenizi uyarmamanız daha iyi olmuş bence de.

Foruma hoşgeldiniz Sevgili Lapya. Neye inandığınızın önemi yok, siz en zayıf durumunuzda bile dinlerin ne sahte, ne saçma olduğunu görmüşsünüz. Önemli olan bu. Umarım küçük oğlunuz sağlığına kavuşmuş, her şey yoluna girmiştir.

Sitelerde Paylaş

....

Önce cocugunuza sagliklar dilerim.

Ve ufkunuz genislettiginiz icin sizi kutlarim.

Ileride insanlarin bir tanriya muhtac olmadigini ve tanri denilen bu fantazi varligin hic bir islevi olmadigini kendinizde göreceginizi düsünüyorum

iyi günler :-)

Sitelerde Paylaş

@Türk Ateist,

Hoşbuldum, evet özgürce düşünmeye başlayınca oluyor sorgulamalar..aklıma gelirdi bazı saçmalıklar zaman zaman kovmaya çalışırdım hemen bir besmele okuyup..ne saçma?oğlum şuan daha iyi ama hastalığı nedeni ile algılama güçlüğü kaldı elimize ama mutlu, özel eğitim ile yol aldırmaya çalışıyoruz ..belki benim için bu vesile oldu 11aylikken daha ağzında emzikle yaşam mücadelesi verdi oğlum, o kadar acı çekti ki, metabolik doğuştan gelen tanilamayan bir hastalık..önceleri inançlı olduğum için hep dualar dualar yakarislar..yok burun duaların kabul olduğu berat geceleri namazlar oruçlar...sınav dediler işkence ile sınav mı olur küçücük bebeği kullanarak inkar etmeden önce sadistsin sen dedim resmen psikopatsin, çok mu hoşuna gidiyor kahrolmam, çok mu hoşuna gidiyor bebeğin yaşadığı acı o zaman srniy sevmiyorum dedim sonra araştırma araştırma sevmemek bile saçma yokki böyle bir tanrı olamaz yani...varsa ben ondan daha merhametliyim, daha iyiyim.. araştırdim ben neye bel bagladim böyle diye kur-an Muhammedin karilariyla uğraşıyor ben küçük minik bir canla.. saçma sapan şeyler bir sürü ..ama ben bir huzur çıkış yolu bulamıyorum..ya cehennem ateşi ya Muhammedin zevki sefahatı ya da geçmiş masallar.. gözümün açılması böyle oldu?ailede tek benim inanmayan ve yaptiklariy şeyleri uzaktan bu gözle görünce cahiliye devrinin asil şimdi yaşandığını görüyorum... sevgiler

Sitelerde Paylaş

@poiuz,tesekkurker

Aslında böyle daha mutluyum, çünkü haksızlığa uğradığımi dusunup sinirlenmiyorum artık. daha huzurluyum inanmayinca desem yeridir.huzur islamda? aslında şöyle de kendimce bir tespitim var aslında inanmayanlar insanlara göre daha merhametli, duygusal, hassas, yardımsever, ince ruhlu ve en önemlisi ahlaklı..kendi g.t korkularına yapıyorlar, çıkarcikar, zevklerine daha duskunler ki huriler uriler, şarap nehirleri,meyveler... için yaptıkları da.. ahlaksız bir olgu bu.dindarlar korkak ve beyinsiz ve ahlaksız ram olarak böyleler ben önce beyinsiz gruptaydim.. düşünmeden, aileden gelen alışkanlıkla yapıyordum,ki perde indi artık...

Sitelerde Paylaş

ateistim demeye dilim varmıyor,

Bu son derece normal. Zaten demeniz için bir zorunluluk bulunmuyor. İnsanların düşüncelerinin değişmesi çok kolay bir iş değildir. Hatta tersine bunun bir süreç alması normal ve sağlıklıdır. Çok hızlı fikir değiştirmek sağlıklı bir durum olmaz. Ancak bir süreci izleyerek fikirlerinizi olgunlaştırdığınızda sağlıklı bir zihin geliştirebilirsiniz. Aksi durumda tekrar, hatta sık sık fikir değiştirme durumu ortaya çıkar ki, bu sizi yıpratır.

Çocuğunuzun rahatsızlığı için çok klasik olacak ama geçerli ve doğrudur, daha kötü durumları düşünmeniz yararlı olur. Daha kötüsü ne olabilir diye eminim sormazsınız. Ama yine de ben açıklayayım. Çocuğunuzun doğuştan rahatsız olması sizde belli bir süre sonra kabullenme oluşturmuştur mutlaka. Elbette zor olmuştur, hatta kabullenemediğinizi söyleyeceksinizdir. Son derece de haklısınız. Ama yine de daha kötüsünü düşünmelisiniz. Diyelim çocuğunuz sapasağlamdı, fakat aniden gelen bir telefon bütün dünyayı başınıza yıktı. Saçma salak bir kazada çocuğunuz ömrü boyunca kıpırdayamaz, konuşamaz şekilde yatmak zorunda kaldı. Bunun başına geldiği o kadar çok insan var ki... Halbuki son derece sağlıklıydı. Bu inanın bana çok daha yıkıcıdır.

Dünyada oğlunuz kadar yaşayamamış o kadar çok çocuk vardır ki, sayısı belirsizdir. Kendinizi talihsiz hissetmemeniz çok önemli. Bunu kendinize yapmayın. Yapmıyorsunuzdur mutlaka ama, insanın karamsar olduğu anlar olabilir. Bu anları bunu düşünerek uzatmayın. Acınızı küçümsemeye asla çalışmıyorum. Fakat olmuş bir durum hakkında yapılacak en iyi davranış, ondan en az etkilenmeyi sağlayacak düşünceler geliştirmektir.

Birisi oldukça önceki bir zamanda bana bir şey söylemişti. Hayatta çocuğunun bir yangında gözlerinin önünde yanarak öldüğünü görsen, bu acıyı dahi hafifletecek düşünceler geliştirebilmelisin. Bu söz aklımdan hiç çıkmamıştır. Acıları yok etmek özellikle duyarlı insanlar için olanaksızdır. Zaten yok etmek gibi bir amaç yok. O zaman duyarsız bir robot oluruz ki, bunu istemeyiz. Fakat acının bizi engellemesine, felç etmesine ve hayata küsmemize neden olmasına izin veremeyiz.

Sizin duyarlı bir insan olduğunuz kuşku götürmez. Bundan adım kadar eminim. Yazdıklarınızı okumak bunun için yeterli. Bu duyarlılık sizde oldukça, siz insansınız. Üstüne üstlük iyi bir insansınız. Çünkü duyarlısınız, düşünüyor, kararlar veriyorsunuz. Buna sahip olduğunuz için mutlu olmalısınız.

Size son bir bakış açısı daha sunayım, izin verirseniz... Hiç bir acının olmadığı, her şeyin lay lay lom olduğu bir dünya zaten yoktur. Böyle bir şey zaten doğal da değildir, doğaya aykırıdır. O yüzden "niye böyle oldu" diye bir soruyu asla kendinize sormayın. İnsanı, hele duyarlı insanları en acımasız yargılayacak insan, ta kendisidir. Duyarsız bir insan sizi daha acımasız yargılasa bile, onun duyarsızlığı yüzünden onu umursamazsınız. Acımasız, anlayışsız, duyarsız salağın teki der geçersiniz. Duyarlı biri zaten sizi yargılamaya kalkışmaz. O yüzden kimse sizi sizden daha acımasız yargılayamaz. Aslında kendinizi yargılamak size büyük zarar vermeyebilir, ama kendinizi bu yargılama sonunda mahkum etmeyin, yeter...

Sitelerde Paylaş

@democrossian,

Çok güzel yazmışsiniz teşekkür ederim,

Evet dediğiniz gibi daha zor şeyler yaşayanlar da var en sonki saldırıda karnında bebeğiyle ölen polis gibi?

Biliyorsunuz ne kadar onlar icin üzülsek de ateş düştüğü yeri yakar.

Yani ben diyorum ki herhalde bu sıkıntilari yaşamasaydim su an oruçlu olurdum, inanirdim..neden çünkü yolunda işlerim , hayatım sorgulayip dusunmezdim ezbere yaşamaya devam ederdim.. çok kafa patlattım,okudum ve varsa da bizim üzerimizde hiçbir etkisinin olmadığını düşündüm, ama kitap,peygambet, Melek olaylarına inancım tamamen bitti, yaratıcının olmasını istediğimden , yok olma fikri alısamadıgmdan herhalde hala bir ümit olabilir mi diye sorguluyorum ?

Sitelerde Paylaş

@democrossian,

Çok güzel yazmışsiniz teşekkür ederim,

Evet dediğiniz gibi daha zor şeyler yaşayanlar da var en sonki saldırıda karnında bebeğiyle ölen polis gibi?

Biliyorsunuz ne kadar onlar icin üzülsek de ateş düştüğü yeri yakar.

Yani ben diyorum ki herhalde bu sıkıntilari yaşamasaydim su an oruçlu olurdum, inanirdim..neden çünkü yolunda işlerim , hayatım sorgulayip dusunmezdim ezbere yaşamaya devam ederdim.. çok kafa patlattım,okudum ve varsa da bizim üzerimizde hiçbir etkisinin olmadığını düşündüm, ama kitap,peygambet, Melek olaylarına inancım tamamen bitti, yaratıcının olmasını istediğimden , yok olma fikri alısamadıgmdan herhalde hala bir ümit olabilir mi diye sorguluyorum ?

oruçlu olmadığına sevinmelisin. bugün toplu taşıma kullandım İstanbul'da. medeniyetsiz ayıların ağzı ceset gibi kokuyordu.
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 07.06.2016 at 18:21, Lapya said:

Yazık Allah cc akıl fikir versin size 

Dünya hayatı bir imtihan sınav yeri burada nimetler olduğu gibi zorluklar hastalıklar da var
bir sınıf düşünün öğretmen çalışkan terbiyeli öğrencilere 100 verdiği gibi
çalışmayan haylaz serserilere de hep 100 veriyor
hal böyle olunca hakiki adalet olmadığı gibi o sınıftaki öğrenciler de
kendilerini geliştirmek adına bir çaba sarfetmeyecekler çalışmayacaklar terbiyeli olmayacaklar edep takınmayacaklar
nasıl olsa puan garanti
sizin tasavurunuzdaki dünya böyle bir yer olmalı ama görüldüğü gibi tasavurunuzda hakiki bir adalet yok
hatta adalet yok haksızlık var
 neyse
merak etmeyin mezara girdiğiniz zaman gerçekleri göreceksiniz
ama çok geç olacak 
:-)

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, dr.Kemal said:

Yazık Allah cc akıl fikir versin size 

Dünya hayatı bir imtihan sınav yeri burada nimetler olduğu gibi zorluklar hastalıklar da var
bir sınıf düşünün öğretmen çalışkan terbiyeli öğrencilere 100 verdiği gibi
çalışmayan haylaz serserilere de hep 100 veriyor
hal böyle olunca hakiki adalet olmadığı gibi o sınıftaki öğrenciler de
kendilerini geliştirmek adına bir çaba sarfetmeyecekler çalışmayacaklar terbiyeli olmayacaklar edep takınmayacaklar
nasıl olsa puan garanti
sizin tasavurunuzdaki dünya böyle bir yer olmalı ama görüldüğü gibi tasavurunuzda hakiki bir adalet yok
hatta adalet yok haksızlık var
 neyse
merak etmeyin mezara girdiğiniz zaman gerçekleri göreceksiniz
ama çok geç olacak 
:-)

Verdigin ornek sacma. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Cold water said:

Verdigin ornek sacma. 

Allah Allah neresi saçmaymış?

şu saçma sapan vücut geliştirme çalışan biri bile kaslarını zorlayıp çaba sarfetmeden  
her gün kaldırdığı ağırlığı arttırıp gayret etmeden hedefine ulaşamıyor 
her neyse
yukarıdaki anne çocuğunun hastalığı nedeniyle biraz bunalıma girmiş
olur böyle şeyler
Allah cc şifa versin diyelim

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...