Jump to content

"Herşey kendi kendine oluşamaz" iddiası, gerçekte ateizmi destekler.

Recommended Posts

Yazdiklarina katilmiyorum.

Bence:

Bir müslüman gibi düsünüyorsun.

Bir yaratici ariyorsun.

"Simdiki an"dan geriye dogru düsünerek sonuc cikartmaya calisiyorsun.

Müslümanlar, tanrı niteliği taşımayan yaratıcı varsayımlarını artık kabul ediyor mu yani...?

O zaman dünyada din denilen şey, hemen bitecek demektir...

Çünkü yaratıcının insanla eşit öneme sahip olduğu kabul edildiğinde, dinler temelden çöker.

"Varedici" veya "eser ortaya koyan" anlamındaki "yaratıcı"yı aslında dünyadaki herkes kabul ediyor.

Hatta birçok ateist "doğa şunu yarattı" gibi deyimler kullanabiliyor.

"Evrimle oluştu" demek de aynı şey. çünkü burda konumuz yoktan varedici değil.

Materyalizm'de "Madde" bir varedicidir. hem de tek başına "herşey" olarak nitelendirilecek kadar büyük ve absurd bir varedicidir.

Ayrıca bahsettiğim son derece mantıksal varedici etkenler kombinasyonu ile kıyaslanamayacak kadar da metafiziktir.

Dikkat ediniz; "herşey bilinçtir" diye birşey iddia etmiyorum. ve maddenin doğal özellikleri zaten bu varoluşun içinde var.

"Simdiki an"dan geriye dogru düsünerek sonuc cikartmaya calisiyorsun.

Henüz 14 milyar yıl öncesini gözlemleyebilen yok. bence konuyu iki yönden de ele almak gerekir. yoksa tek taraflı düşünce olur.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Maddenin bilinci var diyen yok madde hareket veetkileşim halinde,dönüşüm ve değişim halinde,bu onun doğası,onun ilkesi,yapabileceği bir şey yok.Sonuçta değişim-dönüşüm ve oluş bugün var olan her şeyi oluşturdu.

Sonuç: Tanrı ya da Tanrılar yok.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evren de milyarlarca yil.var olacaktir, insanlar coktan yok olduktan sonra,

Beyni gelisen insan birkac yüzbinyil dünyaya hakim olmustur/olacaktir

Bu bir tahmin. deneyimlenmiş bir durum değil. İnsan milyarlarca yıl boyunca dünyaya ve galaksiye hakim olabilir.

Hatta belkide farklı gezegenlere taşınarak 100 milyar yıl ömrünü devam ettirecek.

Bu durumda şu an tanrısal zannettiğimiz hemen herşey gerçekleşebilir.

Belki de uzayın sonsuzluklarında tahmin edilemeyecek başarılar elde etmiş, gelişmiş koloniler var... veya varolacak?

Tanrinin var olma sansi (yüzdelerle)

Bos yerleri kendiniz doldurabilirsiniz.

Insan vardir: % 100

Tanri vardir: % ____

Insan kendi kendine var oldu: % ___

Tanri kendi kendine var oldu: % ___

Unutulan bir olasılığı da ben ekleyeyim;

İnsanın geldiği, insanla eşdeğer bilinç kendi kendine varoldu: % ___ ?

İnsanın kendi kendine varolması mümkün ise, bu son yazdığım olasılık da aynı derecede mümkün.

Peki bilinç ve hayat nasıl varolabilir....?

Bu durum ancak evrenin karakteristik yapısında bu özelliğin mevcut olması ile gerçekleşebilir.

Çünkü potansiyelin gerçekleşmesi için bir temel yapı / enerji bulunmalıdır.

Kücük bir kurbaganin evren kendisi icin yaratildi sanmasi gibi...

"Bizim için varedildi.." diye bir iddiam yok. Ancak, insanı maddeye hizmet eden ve maddeye dönüşen bir varlık noktasına indirmek de yanlış. bu insanı Allah yanında hiç haline getirmeye benzer.

İnsanın maddeye dönüşüp, yokolup gideceği sadece bir inançtır.

Burdaki döngünün "madde - hayat - madde" şeklinde olduğu konusunda net bir delil yok.

Pekiala da tam tersi olabilir. yani herşey hayat ve bilinç ile başlamış olabilir. ve olması çok daha akla yatkındır.

Çünkü insan, maddeye hükmedebilmektedir.

Madde inancının, hem akıl hem de hedefler açısından insanın gerilemesine sebep olacağını düşünüyorum...

ve bu konunun bilimsel dayanakları da var.

Ayrıca materyalizm, mantıksal açıkları bulunan çok zayıf iddialar içerdiği için, dinlere fırsat veren bir anlayıştır.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu bir tahmin. deneyimlenmiş bir durum değil. İnsan milyarlarca yıl boyunca dünyaya ve galaksiye hakim olabilir.

Hatta belkide farklı gezegenlere taşınarak 100 milyar yıl ömrünü devam ettirecek.

Bu durumda şu an tanrısal zannettiğimiz hemen herşey gerçekleşebilir.

Belki de uzayın sonsuzluklarında tahmin edilemeyecek başarılar elde etmiş, gelişmiş koloniler var... veya varolacak?

Unutulan bir olasılığı da ben ekleyeyim;

İnsanın geldiği, insanla eşdeğer bilinç kendi kendine varoldu: % ___ ?

İnsanın kendi kendine varolması mümkün ise, bu son yazdığım olasılık da aynı derecede mümkün.

Peki bilinç ve hayat nasıl varolabilir....?

Bu durum ancak evrenin karakteristik yapısında bu özelliğin mevcut olması ile gerçekleşebilir.

Çünkü potansiyelin gerçekleşmesi için bir temel yapı / enerji bulunmalıdır.

"Bizim için varedildi.." diye bir iddiam yok. Ancak, insanı maddeye hizmet eden ve maddeye dönüşen bir varlık noktasına indirmek de yanlış. bu insanı Allah yanında hiç haline getirmeye benzer.

İnsanın maddeye dönüşüp, yokolup gideceği sadece bir inançtır.

Burdaki döngünün "madde - hayat - madde" şeklinde olduğu konusunda net bir delil yok.

Pekiala da tam tersi olabilir. yani herşey hayat ve bilinç ile başlamış olabilir. ve olması çok daha akla yatkındır.

Çünkü insan, maddeye hükmedebilmektedir.

Madde inancının, hem akıl hem de hedefler açısından insanın gerilemesine sebep olacağını düşünüyorum...

ve bu konunun bilimsel dayanakları da var.

Ayrıca materyalizm, mantıksal açıkları bulunan çok zayıf iddialar içerdiği için, dinlere fırsat veren bir anlayıştır.

Saçmalayıp durma şurda:

hayat sadece bir soyutlama ve maddenin örgütlenmiş şekli(uygun koşullarda )sadece bir niteliktir hayat , değişen bir şey yok yine madde var bilinç de o maddenin değişimi

Materyalizm bugün bunu en iyi açıklayan felsefedir ve bilimin de merkezindedir.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar Mümin geçinip kafirden aşağı sınııftı. Hatta Cellat işini cabuk tutsun Öğle namazı kazaya kalıcak diye nasıl dövünüyorlardı.

Yani Dindarr, ne diyorsun? Hastanelerde şifa arayan türbanlı bacılar, mümin geçinen sınıftan mı? Hakiki mümin olsalar senin gibi hastalanmayan mı olmalılar idi? Yüksek kalp ritmi ve hiperventilasyon ile hastaneye gelmiş türbanlı bacılar da dahil mi buna?

Sitelerde Paylaş

Yani Dindarr, ne diyorsun? Hastanelerde şifa arayan türbanlı bacılar, mümin geçinen sınıftan mı? Hakiki mümin olsalar senin gibi hastalanmayan mı olmalılar idi? Yüksek kalp ritmi ve hiperventilasyon ile hastaneye gelmiş türbanlı bacılar da dahil mi buna?

Sevgili engese hohol :D hohohoho :D senin ismini okuduğum zaman hoh hoh hoh hoh yapıyorum :pdasa

Ben hastanenin tıbın ilaçların doktorun aleyhinde değilim.. Fakat dini bir taraf atıp nazarı hakaretle bakıp (günde beş vakit namaz kılan oruç tutan her gün kuran okutan aptallar vardır ki) bunlar dine nazar-ı hakaretle bakar. dinden bir şey söylesek A evet sünnettir. der. Ulan ne sünneti salak hazreti Muhammed İnsalığın hakiki kurtarıcısıdır. bunu sana yap diye bırakmış senin sağlığın için.. sen şuursuz birisin sünnet deyip sevaptır filan diyorsun. o zaman Doktorun verdiği ilaçada doktorun sünnetidir diye hiç yapmayıp sevaptır desene

bunlar dindar geçinip kafirden aşağı sınıftır... Ay sinirlendim yeni asübukulate:dasasasüa:D

ne diyordum ben doktorun tıbbın ilaçların aleyhinde değilim fakat Sen doktorların doktoru En büyük dokturu dinlemezsen yemek önce ve sonra ellerini yıkamazsan

(bilinç altında teknoloji tıp ilerledi düşünesi ile) ıslak mendile ellerini ağzını silince. temizlendi sanırsın. Misvak kullanmazsan Hazreri Muhammede can luğını vermezsen tercih etmezsen.. bütün tıp adamları ittifak etse hastlıklarına care bulamazlar.. iç hastalıkları kanser tansiyon şeker veseire vesaire..

ama hazreti Muhammedi dinlersen misvak kulanırsan Medine hurmasını bol bol yersen

meyveyi yemekten önce yersen ("illa yemekten sonra yerim" diyenler demekki kabahatliler suçlular.. peygambere tabi olamıyorlar. yasak inliycekler)

tencerede yeni yapılmış yemeği. dumanı kokusu üzerinde iken dipdiri iken yiyip. soğuduğunda bir daha ısıtıp yemez dolaba koymaz derhal çöpe atarsan.

Ellerini ağzını yemekten sonra yıkarsan (ıslak mendile silmekle olmadığını bilirsen)

tatlıları yemekten önce yersen. pek az yok gibi hasta olursun girp vs. doktora gitmen pek (hatta hiç) gerekmez.. diyelim doktora gitmen icap etti. perhize dikkat etmedin doktorun verdiği ilaçların yan etkisinden korunmak için bol bol hurma yemelisin. misvak suyu içmelisin..

hülasa: sen doğru beslenir hijyenine dikkate edersen 3 günlük yemek yemezsen dolaba koyunca kesinlikle bozulur bunu bilirsen. (bazı yiycekler dolaba dayanıklıdır. pişmiş yemek konulmaz ( pişmiş yemeklerden zeytin yağlı fasulye 1 gün durabilir dolabta) (ve dolapta çok duran domates yumuşar. aa yumşatı yemeği koyayım olmaz. git yeni güzel domates l yemeğine koy)..

ufff çok datey var... :D

Hülasa: Peygamberini sever İnsalığın hakiki kurtarıcısı olduğunu bilirsen. Hijyenine dikkat edersen beslenemene dikkat edersen bol bol medine hurması yersen

misvak kullanırsan taptaze dipdiri malzemelerle yapılmış yemekleri ik anında fit vaziuyettinde iken yersen.. mevsilik Meyveleri yemekten önce yersen.. Doktorluk durumun olursa doktorun verdiği ilaç sana çok daha çok cabuk tesir eder. ilaçın yan etkilerinde korunmak için bol bol medine hurması yersin. böyle likle daha çabuk iyleşirsin hem tonsiyonun olmaz şekerin olmaz. hemde miden çok sağlıklı olur mide sağlıklı olunca büttün vucudn azalarıdna sağlıklı olur. hastalıksız yaşarsın...

tansiyon hastaları günde zeytin yaprağında 3-4 bardak içmelidir. tansiyon 1 hafta içinde 14 düşer 14 düştükten sonra içmene gerek yoktur.

şayet taaaaa 3-4 ay sonra tansiyonun tekrar çıkarsa gene yap iç....

tabi bu arada da çok tuzlu etli yemekler yememelidir

Şeker hastalıkları içinde: 50 gr zeytrin yaprağını 4 litre suda bir aşım kaynattıkdan sonra bunu soğutup süzüp bir şeşelerden muhafza edip hastası susadıkda su yerine bunu içerse şekeri normala döner ilaç almasına gerek yoktur.. tabi tükendikçe bunu yapıcak su yerine zeytin yaprağı suyunu içiçek

Ve mevsimin de Nar vişne ekşi dut limon yemekte faydalıdır hastalığını yok edebilir..

not: acele yazdım çıkmam lazım bys.

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

senin gibi bir manyakla vakit kaybedilmez ama n'aparsın ki elimizde 2-3 tane numuneliksiniz. bir mesaj yazıyorsun, neresinden tutsam elimde kalıyor.

Manyak kardeşim sana sağlıklı yaşamanın yollarını öğretiyorum. Bana teşekkür etmen ayağımın altını öpmen ( :D hah haay aaaayy) lazım gelirken sen bana manyak diyorsun valla çocuksunuz yemin ediyorum arkanızdan koşmak lazım oğlum kızım elini yıka. o şeyi yeme pis. :D asukulate yeni gülme tekniğim :DASasasa

Sitelerde Paylaş

Bu utanmaz “bilimsel” teori, yanlışlanmak için taa 90’ları bekledi, belki araştırmalara milyon dolarlar harcandıktan sonra. (Halbuki bana elli dolar verseler ben sağduyumdan söylerdim.)

Ha yani şimdi genetik haritayı nasıl çıkaracağımızı, nasıl genetik mühendisliği yapacağımızı, nasıl canlı klonlayacağımızı, nasıl gen aktarımı yapacağımızı cüppeli cüppesiz bir alay yobaz geri cahil cühela varken onlara sormak yerine, milyar dolarlar harcayarak araştırmakla aptallık etmişiz ha!

Tabi tabi... Bunlara soruverseydik, insanın maymundan değil, maymunun insandan geldiğini, işin doğrusunu şıp diye bedavadan söyleyiverirlerdi! Çünkü beleşten cahil çöl yağmacılarının yazıverdiği cep ajandalarında allah bazı insanlara kızıdı, aşağılık maymunlar olun dedi yazıyor! Demek insan maymundan değil, maymun insandan gelmiş! Biz bilememişiz! Beleşten kuran'dan öğrenmek dururken bir sürü gereksiz araştırma yapmışız! Tabi tabi... Görürsem söylerim...

Sitelerde Paylaş

Sen kendi kendine organizasyon(self organizayon) ile kendi kendini yapmak şeklinde uydurduğun şeyi karıştırmışsın.

Self organizasyon doğanın bir parçası. Hoşunuza gitse de, gitmese de..

Örnek: buz kristalleri; ortamdan enerji çekmek sureti ile(termodinamiğe göre) kendi kendine organizayon örneği. Daha da iyisi kil kristalleri.(ki bu daha önce proto canlı olarak da önerilmiştir) Bakın orada kendilerini gözümüze sokuyorlar. Bir proteinin katlanmasında dahi bu var. Ölümsüz oldukları falan da yok, ne alakaysa zaten?

O buz kristallerindeki desenlerin kendi kendine nasıl oluştuğunu, mekanizmayı bir anlatsana bakalım bize...?? Cebrail origami falan mı yapıyor yoksa?

Canlılık termodinamik bağlamında evrendeki en verimli makine ve bu bağlamda da ortaya çıkması kaçınılmaz. Mümkün kısmını zaten geçiyorum. Canlılık entropiyi yerel olarak artırıp, iç yapısının düzenliliğini ise artırıyor.

Bunla sizin hoşunuza gitmeyen bilgiler biliyorum. Ama kaba tabiriyle it ürüyor, kervan yürüyor. O, kafayı diğer yana çevirip ya da kuma gömüp bakmayı reddetiğiniz bilim üretmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Al bak sana selp replikasyonun istatiksel fiziği ile ilgili bir makale. M.İ.T fizik departmanından, boru değil. Bunlardan onlarcası var. siz metafizik masallarla beyninizi uyuşturmaya devam edin. Ama aslında etmeyin işte, biraz açık fikirli olun, kafayı çevirip "bu adamlar ne diyor.." diye bir bakın. Bu işler kamonla dasasayla(?) falan olmuyor..

http://www.englandlab.com/uploads/7/8/0/3/7803054/2013jcpsrep.pdf

Bu makale ve beraberindeki çalışmalar hakikaten çok önemli, nefes kesici.

Ayrıca soru:

"Eğer kendi kendini yapsaydı ölmezdi.." önermesinin mantıksal dayanağı nedir acaba? Ya da deneyimsel dayanağı? Ya da tümevarımsal temeli? Herhangi bir şekilde temeli? Kend,ne kendine olduğu için ölmeyen şeyler mi gördün istiareye falan yatıp? Yoksa "ben söyledim oldu" yöntemi mi? Bu soruyu pas geçmemeni rica ederim.

Bırakın şu mistik masalları artık. Ölümsüz olmak ve yaratılanların en şereflisi olmak gibi kibir ve hırslarınızı da..En azından bize dayatmaya çalışmayı bırakın. Ve biraz kendi kendinize karşı dürüst olun. Elinizde spekülsayonlardan başka birşey yok. Yakında spekülsayonlara dahi yer kalmayacak ve boşlukların tanrısı ebedi mezarına girecek. Zaten çok ezik bir tanrı olur kendisi. Sığıntı bir tanrı.

Çok büyük gelişmeler ve sizin için üzücü haberler kapımızda. Anthony Flew mezarında ters dönüyordur muhtemelen şu anda :)

Modern zamanlarda aklın ve bilimin borusu ötüyor, ötmeye de devam edecek. Alışmaya bakın.

Sen bu zırvalarla benim söylediğime cevap vermediğini veremediğini ve veremeyeceğini de bilirsin işte altta kalmamak için bilimde şu var bu var diye bahsettin..

Bak! Gayet basit "canlı kendi kendine organize olarak kendini yapsaydı. aciz içersinde kıvranmazdı. Ölmezdi. çünkü kendini yapmış daha ne?

Kendi kendini organize olarak yapan şey. vallahi billahi herşeyi yapar yemin ediyoprum bak ölmez gebermez aciz içersinde kıvranmaz. herşeyi yapabilir.NOKTA işte başkası tarafında (Kudret) tarafından organize edildiği için canlılar ölüyorlar geberiyorlar aciz içersinde kıvranıyorlar lay lay lay lay lay lay "Bakarsın en acı gün yarın olur bir düğün. Allah böyle istemiş kullarım gülsün demiş ta millatan bu yana acılar ağalyana hayat dudaklarda mey eğlen oyna durma hey yaşamak ne güzel şey.." lay lay lay lay la la la lay lay lay lay

Sitelerde Paylaş
Insanlarin birkac milyon yil daha var olacak diyelim.
Dinozorlar 160 milyon yil var oldular ve bu gün yoklar.
Dogada en kuvvetli olan veya en akilli olan degil, en iyi uyum saglayabilen basarili oluyor.
Tabiiki isteyen maddeye tanri der, isteyen doga kanunlarina, isteyen evrene tanri der.
"Insan/bilinc var olmadan önce tanri/yaratici yoktu,
tanri/yaratici insanla/bilincle beraber var oldu
ve tanri/yaratici insanla/bilincle beraber yok olacak"
diyebilirmiyiz?

...

...

Bir müslüman gibi düsünüyorsun ;)
Suyu temiz tutmadan...
havanin temizligine önem vermeden...
sehirlerde cöpleri toplatmadan....
yasa bakalim yasayabilirsen.
Dogadan birsey almak istersen, karsiligini da vermek zorundasin.
Maddenin hizmetcisisin.
Sitelerde Paylaş
Teist ve ateistlere ortak eleştiri içeren bir konuyu ele almak istiyorum;
Genelde ateistlerin sadece, teistlerin de iddia ediyor olmasından dolayı karşı çıktığı," insan kendi kendine oluşamaz ." iddiası, aslında ister istemez bizi " tanrı da var olamaz." sonucuna ulaştırmaktadır.
Çünkü insan kendi kendine varolamıyorsa, insandan katrilyonlarca kat gelişmiş bir varlık, hiç olamaz.
Ancak diğer taraftan genelde materyalistlerin savunduğu" insan, maddeden kendi kendine varolabilir." iddiası, tersine "tanrı da olabilir." anlamına gelmektedir.
Çünkü bigbang öncesinde çok uzun süreçler yaşanmış olmadığına dair, kesin bir bulgu yok.

bence can alıcı bir noktaya değinmişsin aslında binbang patlamasıyla oluşan bu evrenin üzerinden mantık yürütürsek dediklerin kesinlikle doğru hatta sana şöyle söyleyim dediğin ihtimalin olmama gibi bir durumu kesinlikle olamaz.

ancak biz bigbang ve sonrasında oluşan maddesel evrene bakarak bunu düşünüyoruz bigbangin gerisini göremiyoruz belki çok daha başka sonsuzluğun gayet normal olduğu başlangıçsızlığın tıpkı evrenimizde soluduğumuz bir nefes gibi basit geldiği bir alemde söz konusu olabilir.

ve bu alemde olan bir yaratıcı güç zaten içinde bulunduğumuz evreni yaratmışsa başlangıcıda bitişide o güç belirlemiştir.bu mantıksız değil aslında düşünsenize sonsuzluğun içinde olan sonsuz bir yaratıcı sınırları olan bir evren yaratıyor ve bizede bizimde aslında sonsuzluğa ulaşacağımızı söylüyor.

bu açıdan bakarsak farklı bir tablo çıkar ortaya.

bu tablonun sağlamasıda bence paralel evrenler arasındaki düzendir.

açmak gerekirse mesela şöyle düşünelim evrenin yaşı 20 milyar yıl olsun ancak sonsuzluğun yanında 20 milyar yıllık bir süre telafuzu dahi mümkün olmayan bir hiçliktir aslında.

bu mantıktan yola çıkarsak bigbangin patlamasına yol açan her ne ise ki iddialar yanıp sönen enerji parçacıklarından birinin herhangi bir sebepten dolayı tepkimeye girmesi sonucu bigbangi oluşturduğu yönünde o zaman şu soru ortaya çıkmazmı

sonsuzluğun olduğu bir yerde eğerki herhangi bir sebepten dolayı bir enerji parçacığı patlar duruma geçebiliyorsa o zaman sonsuz süre içersinde bu patlamaların aslında sonsuzluğa yakın miktarlardada patlama gerçekleşmiş olması gerekmezmi?

özellikle ateistlerin savunduğu gibi eğerki tesadüfi bir patlamadan söz ediliyorsa o zaman aynı tesadüf patlamaların katrilyonlarca kere katrilyonlarcanında ötesinde sonsuz patlamaların oluşması ve aynı oranda sonsuz evrenlerin orataya çıkma ihtimali olmazmı?

o zaman tesadüfi olarak bu patlamalar yaşanıyorsa bizden önce trilyonlarca bizim evrenimiz gibi evrenlerin ve çoğu evreninde diğer evrenin paraleli olmuş olması gerekmezmiydi?

işte bu sebeple tesadüfi bir oluş asla mümkün değil çünki tesadüfi oluşumu sadece insana veya dünyaya bağlayamazsın bir Yaratıcı varsa yaratılan bütün her bir maddenin bir hesap ve düzen içinde yaratılmış olması gerekir ki paralel evrenler çöplüğü olmasın ve düzen devam edebilsin.

aksi taktirde şuan belkide binlerce paralel evrenle iç içe yaşıyor olmamız gerekiyordu ki öylede olmuş olsaydı kesinlikle düzensizlik ve kaos sonucu evrenimiz yok olurdu.

kim ne derse desin bigbang kesinlikle tesadüfi bir patlama değildir net olarak ayarlanmış ve hesab edilerek ve de sınırlandırılarak tek seferlik patlama ile belirli bir amaç için hazırlanmıştır.

Sitelerde Paylaş

bence can alıcı bir noktaya değinmişsin aslında binbang patlamasıyla oluşan bu evrenin üzerinden mantık yürütürsek dediklerin kesinlikle doğru hatta sana şöyle söyleyim dediğin ihtimalin olmama gibi bir durumu kesinlikle olamaz.

ancak biz bigbang ve sonrasında oluşan maddesel evrene bakarak bunu düşünüyoruz bigbangin gerisini göremiyoruz belki çok daha başka sonsuzluğun gayet normal olduğu başlangıçsızlığın tıpkı evrenimizde soluduğumuz bir nefes gibi basit geldiği bir alemde söz konusu olabilir.

ve bu alemde olan bir yaratıcı güç zaten içinde bulunduğumuz evreni yaratmışsa başlangıcıda bitişide o güç belirlemiştir.bu mantıksız değil aslında düşünsenize sonsuzluğun içinde olan sonsuz bir yaratıcı sınırları olan bir evren yaratıyor ve bizede bizimde aslında sonsuzluğa ulaşacağımızı söylüyor.

bu açıdan bakarsak farklı bir tablo çıkar ortaya.

bu tablonun sağlamasıda bence paralel evrenler arasındaki düzendir.

açmak gerekirse mesela şöyle düşünelim evrenin yaşı 20 milyar yıl olsun ancak sonsuzluğun yanında 20 milyar yıllık bir süre telafuzu dahi mümkün olmayan bir hiçliktir aslında.

bu mantıktan yola çıkarsak bigbangin patlamasına yol açan her ne ise ki iddialar yanıp sönen enerji parçacıklarından birinin herhangi bir sebepten dolayı tepkimeye girmesi sonucu bigbangi oluşturduğu yönünde o zaman şu soru ortaya çıkmazmı

sonsuzluğun olduğu bir yerde eğerki herhangi bir sebepten dolayı bir enerji parçacığı patlar duruma geçebiliyorsa o zaman sonsuz süre içersinde bu patlamaların aslında sonsuzluğa yakın miktarlardada patlama gerçekleşmiş olması gerekmezmi?

özellikle ateistlerin savunduğu gibi eğerki tesadüfi bir patlamadan söz ediliyorsa o zaman aynı tesadüf patlamaların katrilyonlarca kere katrilyonlarcanında ötesinde sonsuz patlamaların oluşması ve aynı oranda sonsuz evrenlerin orataya çıkma ihtimali olmazmı?

o zaman tesadüfi olarak bu patlamalar yaşanıyorsa bizden önce trilyonlarca bizim evrenimiz gibi evrenlerin ve çoğu evreninde diğer evrenin paraleli olmuş olması gerekmezmiydi?

işte bu sebeple tesadüfi bir oluş asla mümkün değil çünki tesadüfi oluşumu sadece insana veya dünyaya bağlayamazsın bir Yaratıcı varsa yaratılan bütün her bir maddenin bir hesap ve düzen içinde yaratılmış olması gerekir ki paralel evrenler çöplüğü olmasın ve düzen devam edebilsin.

aksi taktirde şuan belkide binlerce paralel evrenle iç içe yaşıyor olmamız gerekiyordu ki öylede olmuş olsaydı kesinlikle düzensizlik ve kaos sonucu evrenimiz yok olurdu.

kim ne derse desin bigbang kesinlikle tesadüfi bir patlama değildir net olarak ayarlanmış ve hesab edilerek ve de sınırlandırılarak tek seferlik patlama ile belirli bir amaç için hazırlanmıştır.

Bencede Allah devlerden boşuna bahsetmemiş. en ufak deve bile nelere kadirdir sidiyinin faydalarını şimdi saymakla bitiremem

HEDEFİ ALLAHIN DEVELERİ TAM İSABETLE VURMUŞ.

deveroket.jpg

Sitelerde Paylaş

Bencede Allah devlerden boşuna bahsetmemiş. en ufak deve bile nelere kadirdir sidiyinin faydalarını şimdi saymakla bitiremem

HEDEFİ ALLAHIN DEVELERİ TAM İSABETLE VURMUŞ.

deveroket.jpg

şimdi orda yazan konuya verebileceğin en iyi cevap bumuydu?

bu forumda çok gereksiz kişi var ciddi manada bilgili tartışmasını bilen severek takip ettiğim kişiler olduğu gibi birde malesef ne yazdığını kendi dahi bilmeyen ne seviye ne zeka yazayımda ne yazarsam yazayım diyen bir takım kişiler var şuna bi bak yaw burda millet ne tartışıyo adam gitmiş deve resmi koymuş ahh haci ahhh birde şu tipleri bi banlasanda forumda gereksiz kuru kalabalıklardan kurtulsak yaw valla böyle basit böyle saçma ya dahada diyecek şeyler varda neyse :)

Sitelerde Paylaş

bu forumda çok gereksiz kişi var ciddi manada bilgili tartışmasını bilen severek takip ettiğim kişiler olduğu gibi birde malesef ne yazdığını kendi dahi bilmeyen ne seviye ne zeka yazayımda ne yazarsam yazayım diyen bir takım kişiler var şuna bi bak yaw burda millet ne tartışıyo adam gitmiş deve resmi koymuş ahh haci ahhh birde şu tipleri bi banlasanda forumda gereksiz kuru kalabalıklardan kurtulsak yaw valla böyle basit böyle saçma ya dahada diyecek şeyler varda neyse :)

Beni bırak ben bir kulum allahın yanında allah ne dediyini bilmese kul ne yapsın. gel aşağıdaki ayeti okuyalım. benmi gerksizim yoksa muhammedin uydurduğu allahmı ne dediyini bile bilmiyor al sana ayet okuda haramı helalı öyren.

Enam 151. De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah'ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah'ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.

Ne sayıklıyor hacı bu allah. :D

Sitelerde Paylaş

Beni bırak ben bir kulum allahın yanında allah ne dediyini bilmese kul ne yapsın. gel aşağıdaki ayeti okuyalım. benmi gerksizim yoksa muhammedin uydurduğu allahmı ne dediyini bile bilmiyor al sana ayet okuda haramı helalı öyren.

Enam 151. De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah'ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah'ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.

Ne sayıklıyor hacı bu allah. :D

şimdi kardeş burda sorun yok sorun senin kafanda ve niyetinde o öyle değil herşey ortada anlatılmak istenende ortada bunu bir geç bak ben her zaman diyorum geniş açı geniş mantık tutup cımbızla açık arayıp gelip burda aha yakaladım tavırları bunları bir güzel geçelim.

gelelim asıl mevzuya bak güzel kardeşim islamı Allahı Tanrıları hatta ateizmi aklına gelebilecek ne kadar inanç veya inançsızlık varsa bir kenara koy ve tarafsız bir şekilde özgür iradenle mantık yürüt tamammı?

üstte bir açıklama yapmışım o açıklamayı güzelce bir oku aslında okuduğunu ancak anlayamadığını düşünüyorum eğerki anlayamadığın bir nokta varsa bana o konu ile alakalı sor cevaplandırayım şimdi burdaki konuyla senin yapmaya çalıştığın şey alakasız ve çok saçma.

eğerki o ayetlerden yana sıkıntın varsa açarsın ayrı bir konu ordan devam ederiz artık şu forum kültürünü ve tartışma kültürünü öğrenin arkadaşlar bu böyle olmaz ki biz birşeyden bahsediyoruz sonra çok sağlam bir konunun içine girip ortalığı allak bullak ediyorsunuz bu açtığın konuların bizim konuştuklarımızla ne alakası var güzel kardeşim?

Sitelerde Paylaş

Sen burda ne gezyorsun hocanı dinle çarpılcaksın. kim cindir kim indir nerden bilceksin belki ben kayıp atlasatan mesaj atıyorum senin durumun vahim. ah hacı ah. bu cinleri bu siteye sokuyorsun banla gitsin.

http://imgim.com/1413incic7375592.png

5213incih9181640.jpg

Sitelerde Paylaş

saçmalıktan bahseden adam konuşan böceklere ve cinlere inanıyor :D

malta erigi ben hareketlerin saçmalığından bahsediyorum yani burda bir konu açılmış gir bu konuda konuş konuları saptırıyoruz sonra bir bakıyorsun konu 2-3 kişinin birbiriyle tartışmasından öte geçmeyen bambaşka yerlere gidiyor şimdi arkadaş emek vermiş ve ciddi manada bir konu hazırlamış en azından o arkadaşın emeklerinide heba etmeyelim altına güzelce fikirlerimizi yazalım bu fikirler üzerinden sapmadan devam edelim diyorum hemde bu kadar emek vererek konu açan arkadaşlarımızada saygısızlık etmemiş oluruz.

yapmaya çalıştığım şey şu arkadaşlar her zaman bu sıkıntı yaşanıyor ya bakın burda paylaşımda bulunan alt yapısı sağlam bilgili insanlar mevcut bunlarla kendi bildikleri konular hakkında tartışmak ve fikir alışverişi yapmak bizim için kazançtır ateist müslüman ayırd etmem bu konularda ya bu şekilde devam ederse daha öncedende çok sağlam adamlar bırakıp gitmişler forumu e yani şimdi bu konuyu açan adama yazık değilmi yaw?

sıçıp batırdılar güzelim konuyu adam üşenmemiş yazdıkça yazmış ve hepsinide okudum sonra biri geldi bir deve resmi ve konuyu hooop başka yerlere çek.

yazık günah yaw.

Sitelerde Paylaş

Sen burda ne gezyorsun hocanı dinle çarpılcaksın. kim cindir kim indir nerden bilceksin belki ben kayıp atlasatan mesaj atıyorum senin durumun vahim. ah hacı ah. bu cinleri bu siteye sokuyorsun banla gitsin.

http://imgim.com/1413incic7375592.png

5213incih9181640.jpg

bak kardeş cinleremi inanmıyorsun olabilir insanlık hali o zaman git bir konu aç gelelim orda tartışalım yaw çok ciddiyim aç konunu geleceğim sana söz veriyorum :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...