Jump to content

"Herşey kendi kendine oluşamaz" iddiası, gerçekte ateizmi destekler.

Recommended Posts

Yavrucum sen eksik üksük bilginle, kuranı eleştirmen gerçekleri bilenleri kahkahalara salıyor, bende saldım biraz önce :D

Allaha andolsun ne demek biliyor musun?

Allah o kadar nazik ki, Araplar inansın diye Onların yemin ettiği gibi yemin ediyor. Onlar "Allaha and olsun diye yemin ederdi yada yıldızlara and olsun diye vs. vs. vs. diye

eğer Kuran ingilsice inseydi.

İngilisce oath :yemin, ant, küfür, sövgü

Allah İngilislere küfür ederek yemin edecekti :D

O yüzden ne buyurulmuş "Düşünüp anlayasınız diye Kuranı arap lisanı üzere indirdik." okey

Dindarr yıllardır bu forumu takip ediyorum, senin kadar gereksiz bir üyeye denk gelmedim.
Ciddi misin yoksa ironi mi yapıyorsun anlamak güç; şaka gibi bir şeysin. Ama foruma renk katıyorsun ha, senin postlarını ne zaman okusam "bu nasıl bir zekanın ürünüdür" diye şaşırır ve istemsiz bir biçimde tebessüm ederim.
Ne kadar da nazik ve düşünceli bir put o öyle; tapınma da altına yat...
Duyan da Arap lisanının anlaşılır, yalın, sade vs. gibi evrensel bir lisan olduğunu sanır.
En basitinden bir soru sana: Yola gelmediği zaman (en son seçenek olarak), kadınını dövmeyi mi yoksa bir müddet ondan ayrılmayı veya bulunduğu yerden başka bir yere göndermeyi mi tercih edersin ?
Diğer bir olasılık; bu ve buna benzer durumlarda "bahsi geçen yargının karşıladığı herhangi bir anlamı kabul edebilirim; bir önemi yok" mu dersin ?
Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Geçiyor hocam.

Malik geçiyormuş gerçekten.

Bu konuda beni yanıltan, söz konusu kuran pasajının anlatımının pek kuran tarzına uygun olmamamsı. Ben bunu hadis olarak hatırladım o an için. Çünkü hadis anlatım tarzını andırıyor.

Bu ikisinin farklı yazım tarzları olduğunu inceleyenler bilir. Bu tabii ki biri allahın biri muhammedin sözü olduğu için filan değil. İkisi de insanlar tarafından uydurulmuş atamalar. Ama belli bir tarzları yerleşmiş her uyduran o tarza göre uydurmuş. Uydururken o tarzın dışına çıkılmamış.

Söz konusu malik pasajı çok şüpheli duruyor. Bunun hadis olacak bir havası varken ayet olması tuhaf. Burada bir karışıklık olmuşa benziyor. Kuran düzenlenirken bir tarz hatası yapılmış. Benim bu malikle konuşma diyalogunu hadis olarak hatırlamam boşuna değil. Ben bunu hadis olarak hatırladığım için kuran'da geçmez sanmıştım.

Allahın cahil çöl yağmacıları uydursun uydursun bir de birbirine karıştırsınlar, burda biz tasasını çekelim. Ne bela gelmiş başımıza yahu... Allahın cahil çöl yağmacılarının uydurkları başımıza tebelleş olmuş, bununla uğraşıyoruz. Kepazelik yani, rezalet... Uğraştığımız işe bak... Yapacak bir şey yok, bu belanın içine düşmüşüz bir kere... Allahın belası bu olsa gerek...

Sitelerde Paylaş

Neden sorusu, dünyada hiçbir tanrı ve din inancı olmadığında da zaten düşünen sorgulayan her insanın sorabileceği sorulardır.

Kesinlikle öyle. Neden sorusu en sorulası sorudur. Bu böyle ama niye, niçin, kısaca neden böyle? Bu soruyu sormadan insan olunmaz. "Neden" sorusu niyesini, niçinini, nasılını hepsini kapsar.

Gelelim sorulara... Nöronlar tüm diğer hücreler gibi alanlarında uzmanlaşan hücrelerdir. Kök hücreler uzman hücre değillerdir. Sonradan uzmanlaşırlar. Nöronlar da birbirine benzer görünür ama hepsi birer alanda uzmanlaşarak beyin bölgelerini oluştururlar. Her beyin bölgesinin sorumlu olduğu farklı işlevler vardır.

Bunlar milyarlarca yılla bile sınırlı olmayan, evrenlerin de evrimi sonucu oluşan üst düzey yapılar. Çoklu evrenler modelinde yeni bir evrenin tam olarak sıfırdan başlamayacağı öngörülüyor. Buna dayanak olarak da karadeliklerin bilgiyi sakladığı ve yeni evrenlerin eski evren artığı süper dev karadeliklerin çarpışmasıyla oluşan big banglarla ortaya çıktığı savlanıyor.

Gözlemler, Andromeda galaksisi ile hızla yakınlaştığımızı, ki yerel kümenin iki büyük galaksisi bunlar, galaksi kümemizin de The Great Attractor adı verilen çok süper bir karadelik tarafından çekildiğini gösteriyor. Evrendeki genişlemeye inat, evren sonlandığında muazzam devasalıkta bir karadelik içinde kaybolacağımız anlaşılıyor.

Duygu ve düşünceler bu büyük evrimsel yapının yarattığı maddesel işlevlerdir. Plasebo etkisi ve tüm duygu ve düşünceler maddenin işlevleridir. Kütleçekim nasıl maddenin işlevi ise aynısı... Karmaşıklık dışında fark yoktur. Karmaşanın yüksek olması zihin kapasitemizi aşınca yaratıcı aranmaya başlarız orda burda, halının altında, gökte, yer altında, uzayda...

Evrim sürecinde kırılmalar olmuştur. Ama biz bilmiyoruz. Evrenimizde sayısız gezegen hayata beşiklik yapamazken, bir tanesinde işler yolunda gitmiş. Piyangonun bir kişiye çıkması gibi. Evrenler içinde de hiç hayat oluşamayan sayısız evren vardır. Evrenimiz de şanslı evren... Piyangonun çıktığı kişinin kendini çok şanslı hisstemesi normal...

Bilinci reddeden kimse var mı? Yok. Yok böyle bir fikir, böyle bir felsefe yani, bilinç diye bir şeyin olmadığını iddia eden hiç kimse yok. Belki üç salak nihilist buna kalkışabilir. Veya idealist... Bilinç gerçek değildir, idenin yansımasıdır, gölgedir filan diyebilir. Materyalizmin bilinci reddetmekle uzaktan yakından hiç alakası yok. Materyalizm bilinci maddenin işlevi olarak ele alır, reddetmez.

Sitelerde Paylaş

Yavrucum sen eksik üksük bilginle, kuranı eleştirmen gerçekleri bilenleri kahkahalara salıyor, bende saldım biraz önce :D

Allaha andolsun ne demek biliyor musun?

Allah o kadar nazik ki, Araplar inansın diye Onların yemin ettiği gibi yemin ediyor. Onlar "Allaha and olsun diye yemin ederdi yada yıldızlara and olsun diye vs. vs. vs. diye

eğer Kuran ingilsice inseydi.

İngilisce oath :yemin, ant, küfür, sövgü

Allah İngilislere küfür ederek yemin edecekti :D

O yüzden ne buyurulmuş "Düşünüp anlayasınız diye Kuranı arap lisanı üzere indirdik." okey

Anlamıyacak ne var bunda çöl bedevisi muhammed o kadar kendini kaptırmışki inanmayanlara yemin ediyor. aksini idda ediyorsan var sayarsak Allhın VARLIĞINI yine yemin eden Allah fügürü ortaya çıkıyor. zaten yaratıcı dedinmi iş bitiyor yartanın yartanı var demektir, başka çıkar yol bulamasın. ingilizce inse küfür ederdi felan filan zırbalamışın resmen. kuraran denen masal kitabı arapca inmedimi? indiyini kendi söyler. hadislerde bile ahiretin dili arpcadır vs. dur sana kutsal dilde küfür edeyim aklın başına gelsin.

Tevbe/28

Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir pisliktir. Onun için bu yıllarından sonra Mescid-i Haram’a yaklaşmasınlar.

Bakara/65

İçinizden cumartesi günü azgınlık edip de, bu yüzden kendilerine: Aşağılık maymunlar olun! dediklerimizi elbette bilmektesiniz.

Maide/60

De ki: Allah katında yeri bundan daha kötü olanı size haber vereyim mi? Allah’ın lanetlediği ve gazap ettiği, aralarından maymunlar, domuzlar ve tağuta tapanlar çıkardığı kimseler. İşte bunlar, yeri (durumu) daha kötü olan ve doğru yoldan daha ziyade sapmış bulunanlardır.

Bakara/171

Kafirlerin durumu, sadece çobanın bağırıp çağırmasını işiten hayvanların durumuna benzer. Çünkü onlar sağırlar, dilsizler ve körlerdir. Bu sebeple düşünmezler.

Cuma/5

Tevrat’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir.

Araf/179

Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.

Furkan/44

Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten (söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar.

Araf/176

Dileseydik, onu ayetlerimizle üstün kılardık; fakat o, dünyaya meyletti ve hevesine uydu. Durumu, üstüne varsan da, kendi haline bıraksan da, dilini sarkıtıp soluyan köpeğin durumu gibidir. İşte ayetlerimizi yalan sayan kimselerin hali böyledir.

Müdessir/50-51

Onlar sanki arslandan kaçan yaban eşekleridirler.

Muhammed/12

Doğrusu Allah, inanıp yararlı işler işleyenleri içlerinden ırmaklar akan cennetlere koyar. Durakları ateş olduğu halde kafirler, zevklenirler ve hayvanlar gibi yerler.

Bakara/142

İnsanların beyinsizleri, “Yöneldikleri kıbleden onları çeviren nedir?” diyecekler; de ki: “Doğu ve batı Allah’ındır. O, dilediğini doğru yola eriştirir”.

Kalem/10-14 ve 15

Yemin edip duran, aşağılık, daima kusur arayıp kınayan, durmadan söz taşıyan, iyiliği hep engelleyen, saldırgan, günaha dadanmış, kaba saba; bütün bunların ötesinde bir de soysuz olan kimseye mal ve oğulları vardır diye, sakın boyun eğme. Âyetlerimiz kendisine okunduğu zaman, “Öncekilerin masalları!” der.

Sitelerde Paylaş

İnsanın (AKLI) bizatihi hayrı şerri bilemez ve Allaha isyan eder. Onun için Allah ile kul arasına peygamber girmek mecburiyetinde kalmıştır. Ve Ahireti bildirmiştir. Aklın ahireti bilemez. Onun içinde isyan eder. halbuki bilse dünyadaki bütün canavarlar kurt tabiatlı insanlar kuzu gibi olur..

Hayır / şer dediğin iyi ve kötü değil mi zaten... İyi ve doğru olan, akıl ve vicdanla çok güzel bilinir.

İyi veya kötü olduğunu çözemediğin bir konu varsa, bana çekinmeden sorabilirsin?

En mükemmeli bildiğimi iddia etmiyorum ama, en azından kutsal kitap yazan adamlardan çok daha ileride olduğum kesin.

Allahlığıma yemin ederim ki her insan hüsrandır akıbeti berbattır ayvayı yiycektir. yalnız iman edenler (bu dünyada mesut yaşayanlar) ve salih amel işleyenler ve birbirine hakkı ve sabrı tevsiye edenler müstesna demiştir Vel asr suresinde

Tanrı olduğu için hiçbir acı ve zorluk çekmeyen bir varlık, insandan neden sabır istiyor...?
Ve kendisinde sabır olmadığı halde nasıl insanı sabırla imtihan edebiliyor..?

Ayrıca iman edenlerin mesut yaşadığını kim söyledi. "kafir" denilen kişiler daha mutlu ve daha zararsız insanlar.

İnanca göre insanları ayırıp, düşmanlık tohumu ekenler, bu hayatta da... varsa yeni bir hayatta da mutsuz olacaktır.

Mutlu ettiğin kadar, mutluluğu hakedebilirsin; "Herkes benim gibi inanacak" dayatması ve şımarıklığındaki bir din anlayışı mutluluk getirmez.

Sitelerde Paylaş

Hayır / şer dediğin iyi ve kötü değil mi zaten... İyi ve doğru olan, akıl ve vicdanla çok güzel bilinir.

İyi veya kötü olduğunu çözemediğin bir konu varsa, bana çekinmeden sorabilirsin?

En mükemmeli bildiğimi iddia etmiyorum ama, en azından kutsal kitap yazan adamlardan çok daha ileride olduğum kesin.

Tanrı olduğu için hiçbir acı ve zorluk çekmeyen bir varlık, insandan neden sabır istiyor...?
Ve kendisinde sabır olmadığı halde nasıl insanı sabırla imtihan edebiliyor..?

Ayrıca iman edenlerin mesut yaşadığını kim söyledi. "kafir" denilen kişiler daha mutlu ve daha zararsız insanlar.

İnanca göre insanları ayırıp, düşmanlık tohumu ekenler, bu hayatta da... varsa yeni bir hayatta da mutsuz olacaktır.

Mutlu ettiğin kadar, mutluluğu hakedebilirsin; "Herkes benim gibi inanacak" dayatması ve şımarıklığındaki bir din anlayışı mutluluk getirmez.

Uçağa binemedim yetişemedim diye çıldırsın sonra O uçak kaza yapmış olduğunda Aa iyki binmemişim herşeyde bir hayır varmış dersin

demin aklınla çıldırıyordun kendini yerden yere vuruyordun hani akıl bizatihi hayrı şerri bilirdi. ne oldu? ef you kamon? yaaa :D

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Uçağa binemedim yetişemedim diye çıldırsın sonra O uçak kaza yapmış olduğunda Aa iyki binmemişim herşeyde bir hayır varmış dersin

demin aklınla çıldırıyordun kendini yerden yere vuruyordun hani akıl bizatihi hayrı şerri bilirdi. ne oldu? ef you kamon? yaaa :D

HAVVANIN - ŞEYTANA UYARAK cennetten kovulmasında da bi hayır var mıydı mesela ?

Sitelerde Paylaş

Kaçırdığım uçak kaza yaptığında, belki insani bir alışkanlık olarak içimden birilerine teşekkür etme isteği geçer. Ancak bunun, yüzyıllar önce yazdığı dinle dünyaya karanlık getirmiş adamların iddia ettiği tanrı olduğu, artık aklımdan bile geçmez.
Öyle bir varlığa olasılık tanımanın, yaratıcı diye birşey varsa, ona en büyük iftira olacağı da açıktır.
Bilim ve mantık bir tarafa, maneviyata hakkaniyete önem veren biri, artık gerçekleri öğrendikten sonra, böyle bir hikayeye zaten prim tanımaz.
Ayrıca bu tarz durumlarda "şükür" denilen şey tartışmalı; çünkü adil bir insanın, "ben bundan dolayı birilerine teşekkür edeceksem, uçak düştüğünde ölenlerin suçu ne? " diye düşünmesi lazım...
Diğer iddiana gelince...; örnek verilmeden "salladım gitti" tarzı, yapılan iddiaların geçerliliği yoktur.
Çıldırma sende olsa gerekki, başkasını da öyle zannediyorsun.
Zaten burda konu sen/ben değil.... Sağlıklı düşünen bir insan, iyiyi kötüyü ayırtetmekte dine muhtaç mıdır, değil midir konusu...?
İyi ve akıllı insanlar da arada hatalar yapabilir... ancak bu hataları, dinleri uyduran kişiler gibi insanlığa zulüm, düşmanlık, cehalet ve kötülük getirmez.
İyiyi doğruyu kuran sayesinde öğreniyorsanız, neden "kuran öyle demiyor, o aslında şu anlama gelir" diyerek kendi doğrularınızı kitaba yüklemeye çalışıyorsunuz?
Hangi mealcinin doğru tercüme yaptığını neye göre belirliyorsunuz..?
Hadisleri "uydurma ve gerçek" diye seçerken neye göre eleme yapıyorsunuz..?
Pekiala da aklınıza, vicdanınıza ve bilimsel doğrulara göre seçim yapmaktasınız.
Demekki neymiş.....; doğruyu bulmak için tarihte tanımadığımız bazı adamların yazdığı kitaplara ihtiyacımız yokmuş.
hadi bakalım... come on:)
tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kaçırdığım uçak kaza yaptığında, belki insani bir alışkanlık olarak içimden birilerine teşekkür etme isteği geçer. Ancak bunun, yüzyıllar önce yazdığı dinle dünyaya karanlık getirmiş adamların iddia ettiği tanrı olduğu, artık aklımdan bile geçmez.
Öyle bir varlığa olasılık tanımanın, yaratıcı diye birşey varsa, ona en büyük iftira olacağı da açıktır.
Bilim ve mantık bir tarafa, maneviyata hakkaniyete önem veren biri, artık gerçekleri öğrendikten sonra, böyle bir hikayeye zaten prim tanımaz.
Ayrıca bu tarz durumlarda "şükür" denilen şey tartışmalı; çünkü adil bir insanın, "ben bundan dolayı birilerine teşekkür edeceksem, uçak düştüğünde ölenlerin suçu ne? " diye düşünmesi lazım...
Diğer iddiana gelince...; örnek verilmeden "salladım gitti" tarzı, yapılan iddiaların geçerliliği yoktur.
Çıldırma sende olsa gerekki, başkasını da öyle zannediyorsun.
Zaten burda konu sen/ben değil.... Sağlıklı düşünen bir insan, iyiyi kötüyü ayırtetmekte dine muhtaç mıdır, değil midir konusu...?
İyi ve akıllı insanlar da arada hatalar yapabilir... ancak bu hataları, dinleri uyduran kişiler gibi insanlığa zulüm, düşmanlık, cehalet ve kötülük getirmez.
İyiyi doğruyu kuran sayesinde öğreniyorsanız, neden "kuran öyle demiyor, o aslında şu anlama gelir" diyerek kendi doğrularınızı kitaba yüklemeye çalışıyorsunuz?
Hangi mealcinin doğru tercüme yaptığını neye göre belirliyorsunuz..?
Hadisleri "uydurma ve gerçek" diye seçerken neye göre eleme yapıyorsunuz..?
Pekiala da aklınıza, vicdanınıza ve bilimsel doğrulara göre seçim yapmaktasınız.
Demekki neymiş.....; doğruyu bulmak için tarihte tanımadığımız bazı adamların yazdığı kitaplara ihtiyacımız yokmuş.
hadi bakalım... come on:)

"Çıldırıcam yaa" diyen Allaha ve resülüne ve ahiret gününe hayır ve şerrin Allahtan geldiğine tam iman etmiş kimselerin sözü ve tavrı değildir. O haller Aklın bizatihi hayrı şerri bildiğini iddaa edenlerin tavırları hal ve hareketleri çıldırmalarıdır..

Dolayısıyla bu gibi zihniyette olanların hal ve hareketleri örnek gösterilmiştir...

şimdi aynı örneği, dinli gerçek imanlı birinin başına geldiği zaman, nasıl tepki veriyormuş gösler önüne serelim

("çıldırırsın" örneğini) acil bir iş olup, uçağı kaçırdığını anlatabilmek için dedim

Hakiki dinli imanlı kimse: Acil bir iş varken uçağı kaçırdığı zaman (çıldırıcam yaa her işim ters gidiyor demez) Her şeyde bir hayır vardır der. Israr etmez.

ve vazgeçer. Uçak düşmemiş olsa bile, yetişemediği yere başkaları yetişip O işi kapıp milyarları götürse bile, çıldırıcam ya demez.

ve Uçak düştüğü zaman vereceği tepki asla "Aklın bizatihi hayrı şerri bildiğini iddaa edenlerin verdiği tepki gibi" (Aa iyki binmemişim, bak her şeyde bir hayır vardır) tarzın da asla olmaz.

zira O zaten "uçak düşmemiş olsa bile herşeyde bir hayır vardır diyerekten çoooktan işi bitirmiş kabullenmiştir.

Uçak düştüğünü haber aldığında vereceği tepki. ucaktakilere üzülmek olucaktır tabiki. Elhamdülillah derse.. niye kendini onlardan ayrı gördün hitabına azabını düçar olur. Haksız hiç bir zerre yoktur.

Hülasa bir önceki yazımda demiştim ki: "Uçağa binemedim yetişemedim diye çıldırsın sonra O uçak kaza yapmış olduğunda Aa iyki binmemişim herşeyde bir hayır varmış dersin demin aklınla çıldırıyordun kendini yerden yere vuruyordun hani akıl bizatihi hayrı şerri bilirdi. ne oldu?"

Bu Cümlelerim Aklın bizatihi hayrı ve şerri bildiğini idda edenlerin hal ve hareketlerini ifade eder. Buradan kendinize prim çıkardıp. konuya saptırıp manevra yaptırıp döndürmeyin. Kendinize bakın. Yukarıdaki cümleler "Aklın bizatihi hayrı şerri bildiğini idda edenlerin zavallı halleridir." kabullenin Nokta.

Ayrıca yeaa kamon asukulate:D

Sitelerde Paylaş

şimdi aynı örneği, dinli gerçek imanlı birinin başına geldiği zaman, nasıl tepki veriyormuş gösler önüne serelim

("çıldırırsın" örneğini) acil bir iş olup, uçağı kaçırdığını anlatabilmek için dedim

Hakiki dinli imanlı kimse: Acil bir iş varken uçağı kaçırdığı zaman (çıldırıcam yaa her işim ters gidiyor demez) Her şeyde bir hayır vardır der. Israr etmez.

ve vazgeçer. Uçak düşmemiş olsa bile, yetişemediği yere başkaları yetişip O işi kapıp milyarları götürse bile, çıldırıcam ya demez.

ve Uçak düştüğü zaman vereceği tepki asla "Aklın bizatihi hayrı şerri bildiğini iddaa edenlerin verdiği tepki gibi" (Aa iyki binmemişim, bak her şeyde bir hayır vardır) tarzın da asla olmaz.

zira O zaten "uçak düşmemiş olsa bile herşeyde bir hayır vardır diyerekten çoooktan işi bitirmiş kabullenmiştir.

Uçak düştüğünü haber aldığında vereceği tepki. ucaktakilere üzülmek olucaktır tabiki. Elhamdülillah derse.. niye kendini onlardan ayrı gördün hitabına azabını düçar olur. Haksız hiç bir zerre yoktur.

Hülasa bir önceki yazımda demiştim ki: "Uçağa binemedim yetişemedim diye çıldırsın sonra O uçak kaza yapmış olduğunda Aa iyki binmemişim herşeyde bir hayır varmış dersin demin aklınla çıldırıyordun kendini yerden yere vuruyordun hani akıl bizatihi hayrı şerri bilirdi. ne oldu?"

Bu Cümlelerim Aklın bizatihi hayrı ve şerri bildiğini idda edenlerin hal ve hareketlerini ifade eder.

Tamam şimdi güzel açıklamışsın, teşekkür ederim. o kısmını biraz yanlış anlamışım.

Bahsettiğin konuda katıldığım noktalar var. Çok canımızı sıkan bir olayın, aslında sonuçları farklı olabilir.

Bazı aksilikler şans da getirebilir. öyle her aksilikte lanet okuyanlardan değilim zaten...

Yalnız burda bahsettiğin konu, iyiyi doğruyu bilmekten ziyade, geleceği bilmekle alakalıdır.

Evet, geleceği bilemeyiz... ama o farklı bir konu.

Sitelerde Paylaş

Tamam şimdi güzel açıklamışsın, teşekkür ederim. o kısmını biraz yanlış anlamışım.

Bahsettiğin konuda katıldığım noktalar var. Çok canımızı sıkan bir olayın, aslında sonuçları farklı olabilir.

Bazı aksilikler şans da getirebilir. öyle her aksilikte lanet okuyanlardan değilim zaten...

Yalnız burda bahsettiğin konu, iyiyi doğruyu bilmekten ziyade, geleceği bilmekle alakalıdır.

Evet, geleceği bilemeyiz... ama o farklı bir konu.

İşte Onun için Akıl kendiliğinden hayrı ve şerri bilemez ya..

Onun için "Amirim Aklımdır, Hakimim vicdanımdır" diyenler bu hayatta sonsuz kere aldanmışlardır.

Hayatta kaç defa "Ah bugünkü Aklım olsaydı ben öyle yapardım" demişlerdir. halbuki Yarında şuan ki aklını yermiyceği ne malum.

Çocuk yalancı boncuğa aşıktır. Bir elmas göster, birde mavi boncuk mavi bonçuğu seçer.

Çocukta akıl yok mu? Var.

Mesela Diğer çocuğun canının en acıyacağı yeri biliyor dirseği ile oraya vuruyor. Aklı olmaz olur mu?

Aklı var

"Akıl; Mutak doğruyu kendisinin kayıtlı bulunduğu derecenin yaşın müsadesi nisbetinde idrak edebilir!" Onun için Hakiki İnsan ben aklın önüme getirdiği seçeneklere kanmam der. akıldan daha üstün bir varlık arar. Madem ki aklı kabul etmiyor Akıldan daha üstün bir varlık arıyor. O halde Maneviyat hiç bir şekilde gerilik remzi olarak tarif edilemez. demişlerdir doğru söylemişlerdir.

Sitelerde Paylaş

İşte Onun için Akıl kendiliğinden hayrı ve şerri bilemez ya..

Onun için "Amirim Aklımdır, Hakimim vicdanımdır" diyenler bu hayatta sonsuz kere aldanmışlardır.

Hayatta kaç defa "Ah bugünkü Aklım olsaydı ben öyle yapardım" demişlerdir. halbuki Yarında şuan ki aklını yermiyceği ne malum.

Çocuk yalancı boncuğa aşıktır. Bir elmas göster, birde mavi boncuk mavi bonçuğu seçer.

Çocukta akıl yok mu? Var.

Mesela Diğer çocuğun canının en acıyacağı yeri biliyor dirseği ile oraya vuruyor. Aklı olmaz olur mu?

Aklı var

"Akıl; Mutak doğruyu kendisinin kayıtlı bulunduğu derecenin yaşın müsadesi nisbetinde idrak edebilir!" Onun için Hakiki İnsan ben aklın önüme getirdiği seçeneklere kanmam der. akıldan daha üstün bir varlık arar. Madem ki aklı kabul etmiyor Akıldan daha üstün bir varlık arıyor. O halde Maneviyat hiç bir şekilde gerilik remzi olarak tarif edilemez. demişlerdir doğru söylemişlerdir.

Dindoş çocukata akıl varda büyükete yokmu git öteki dünyada bozdur bozdur harca kenedini burda ne heba ediyorsun senin neyine milleti doğru yola davet ediyorsun Allah etmiş zaten.http://imgim.com/981incic8806862.png

Sitelerde Paylaş

Dindarr sen islamı savunmasan islama daha büyük iyilik etmiş olursun. = )

Sizi tanımıyorum dolayısyla Din diyince nasıl bir tarif yaptığını da bilemediğimden. Size cevap veremiycem.. belki siz oto boka şuna buna Allah diye tapan Hıristiyanlardan birsiniz.

Allahın meryemle sex yaptığına inanmış :D ve bundan bir oğlu :D olduğuna inanmış birine ne anlatabilirsin ki Allah aşkına? Ne din tanıdır, ne peygamber tanır, hiç bir şey tanımaz.. çünkü akidesi buna hiç müsat değil :D böyle bir manyak akide olabilir mi hele hele 21. yüzyılda laik cumhuriyet devrinde :D Allah tüm hırsitiyan kardeşlerimize akıl sağlığı versin ameno. ayinlerin güftesi :D böyle olmalı "baba, bize akıl sağlığı ver ameno lalal laaaa ameno"

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...