Jump to content

Recommended Posts

1 minute ago, dindar07 said:

şu boeing uçağını nasıl tasarlayalım diye, senin gibi mallara mı soruyorlar ? hah ! çakma ateist ! vay,  doğruyu söyleyen adam olduğuna dair, noterden tasdikli belgen mi var senin ? a.k. aptalı ! hala kafası basmıyor. hala toplumun ahlak kaidelerini kaale alıyor. sen açıkla bakalım ? şu yazılı olmayan ve herkesçe az çok bilinen ahlak kurallarını neden önemsiyorsun ? buna bi cevap ver. Tabiii, donuna yapmadan, fazla da kokutma yani. Hem ateizm savunması yapmaya kalkıyor, hem de ahlaki kuralları göre savunma yapıyor ? hahahahhahahahaha. ahlaka olan inancın, ahlakı gerçek yapmaz !  bak bu kırmızı ile yazdığım cümleyi anlayabilecek zekan var mı?

Çok kızmışsın bakıyorum... ahlaksız gabi..

Allaha olan inancın, allahı gerçek yapmaz... sen bu mavi ile yazdığıma cevap ver bakalım, bunu anlayabilecek zekan var mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 524
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, delibekir yazdı:

Çok kızmışsın bakıyorum... ahlaksız gabi..

Allaha olan inancın, allahı gerçek yapmaz... sen bu mavi ile yazdığıma cevap ver bakalım, bunu anlayabilecek zekan var mı?

ahlaksız sizsiniz. bak kafan almıyor. ateist olan birisinin ahlak gibi saçmalıkları kaale almaması gerekir. Bana hikaye okuma. sanki ahlaklıymış gibi gösteriyor kendini. ulan, ahlaksızların kralı ateistlerdir. bunlar istatistiklere,değerlendirmelere girmezler. ateistlerin yaptıkları sapıklıkların hadde hesabı yok. gerçekte her türlü sapıklıkları yaparsınız, ama sanal ortamda ahlak abidesi gibi görünürsünüz..  hee, biz de yedik. 

bak,  güçlü ateist diye biri var. Ne güzel konu açmış size. Döşemiş de döşemiş size. adamın demek istediğini anlayamıyorsunuz. ben onun ne demek istediğini çok iyi anladım. eski nick'i de  materyalist bilinç.  git onunla tartışi dangalak! ağzının payını versin. ben ahmaklarla uğraşmayı pek sevmem. ama o materyalist bilinç, seni yonttukça yontar..

Sitelerde Paylaş
36 minutes ago, dindar07 said:

ahlaksız sizsiniz. bak kafan almıyor. ateist olan birisinin ahlak gibi saçmalıkları kaale almaması gerekir. Bana hikaye okuma. sanki ahlaklıymış gibi gösteriyor kendini. ulan, ahlaksızların kralı ateistlerdir. bunlar istatistiklere,değerlendirmelere girmezler. ateistlerin yaptıkları sapıklıkların hadde hesabı yok. gerçekte her türlü sapıklıkları yaparsınız, ama sanal ortamda ahlak abidesi gibi görünürsünüz..  hee, biz de yedik. 

bak,  güçlü ateist diye biri var. Ne güzel konu açmış size. Döşemiş de döşemiş size. adamın demek istediğini anlayamıyorsunuz. ben onun ne demek istediğini çok iyi anladım. eski nick'i de  materyalist bilinç.  git onunla tartışi dangalak! ağzının payını versin. ben ahmaklarla uğraşmayı pek sevmem. ama o materyalist bilinç, seni yonttukça yontar..

Ölümden sonra hayat inancı olmayan birçok toplum var (ateistlerin çoğunlukta olduğu iskandinav ülkeleri, japonya vs.). Senin hesabına göre bunlarda suç oranının çok yüksek olması lazım. Bu toplumlar ile müslüman toplumları bir karşılaştır istersen. Ben sana bir örnek veriyorum aşağıdaki resimde, bak bakalım ırza geçme nerelerde yoğunlaşıyor. Bu tek bir örnek, diğerlerini de kendin araştır.

e7d57-rape.png?w=457&h=353

Evet ahlak kültüreldir, ama dinler ahlakı değil, ahlak dinleri doğurmuştur. İnsanların din ortaya çıkmadan çok önce de temel ahlak değerleri vardı. Bu temel ahlak değerleri de gökten inmemişti elbette, işbirliği ve paylaşmaya dayalı biyolojik ve toplumsal (yani evrimsel) gereklerden kaynaklanmışlardı.

Mağara adamlarından bir örnek:

- Ava ekip halinde çıkmak (avlanma şansını arttırmak için işbirliği, yardımlaşmak),

- Elde edilen avı paylaşmak (ki herkes doysun, hayatta kalsın, bir sonraki ava çıkabilsin);

- Birlikte avlandıkları insanları öldürmemek (ekibin gücünü zayıflatmamak için),

- Karısına göz dikenin canına okumak (kendi genini korumak için).

Yani: YardımlaşmakPaylaşmak (hakkaniyet), Öldürmemek, Irza saldırmamak. Bunlar hesaba çekilme korkusundan değil, hayatta kalıp üreyebilmek içgüdülerinden kaynaklanmış, bir anlamda ilkel (öncel) ahlak elementleridir.

tarihinde delibekir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, delibekir yazdı:

Ölümden sonra hayat inancı olmayan birçok toplum var (ateistlerin çoğunlukta olduğu iskandinav ülkeleri, japonya vs.). Senin hesabına göre bunlarda suç oranının çok yüksek olması lazım.

Sana kim suç kavramından bahsetti ?  ahlaktan bahsediyorum; suçtan değil. 4 ingiliz erkeğin, 1 kadına cinsel fantezi yapması ne? suç mu ? hayır, ahlaksızlık ! o toplumda gayet normal birşey. Kavramları birbirine karıştırarak olayı başka yönlere çekmeye çalışma.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, dindar07 said:

Sana kim suç kavramından bahsetti ?  ahlaktan bahsediyorum; suçtan değil. 4 ingiliz erkeğin, 1 kadına cinsel fantezi yapması ne? suç mu ? hayır, ahlaksızlık ! o toplumda gayet normal birşey. Kavramları birbirine karıştırarak olayı başka yönlere çekmeye çalışma.

O saydığın 6 maddeyi yaparsan hayatın hapiste geçer. Suç toplumsal sözleşmenin ihlal edilmesidir. Toplumsal sözleşmenin temelini de ahlak oluşturur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, delibekir yazdı:

O saydığın 6 maddeyi yaparsan hayatın hapiste geçer. Suç toplumsal sözleşmenin ihlal edilmesidir. Toplumsal sözleşmenin temelini de ahlak oluşturur.

Onlarda suç yok sayılır. Ahlaksızlık olarak değerlendiriyorum. Yazdığım maddelerde ahlaksızlık var. Suç teşkil edecek ve hapse girme olasılığı olan şeyleri yapmam, açıkçası; hangi inanca sahip olursam olayım. 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, dindar07 said:

Onlarda suç yok sayılır. Ahlaksızlık olarak değerlendiriyorum. Yazdığım maddelerde ahlaksızlık var. Suç teşkil edecek ve hapse girme olasılığı olan şeyleri yapmam, açıkçası; hangi inanca sahip olursam olayım. 

O saydıkların ile ilgili istatistikler de bulup çıkarabilirim; uğraşmaya değmez. Verdiğim örneği ele al şimdilik: ırza geçmek ahlaksızlık değil mi? evet hem suç, hem de ahlaksızlık tabii ki. Müslüman ülkeler de bu konuda üst sıraları kapmışlar. Diğer ahlaksızlıklar (hırsızlık, dolandırıcılık, iftira, yolsuzluk, vs) konusunda da hiç altta kalacaklarını sanmam.

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2016 at 03:32, dindar07 yazdı:

Öncelikle bu siteye, inancı ne olursa olsun eşit haklar verdiği için teşekkür ederim... Konuya geçelim........

Gerçekten Ateist olsam, düşüncelerim ne olur, nasıl bir insan olurum ? Burada fikir yürüteceğim.

Kimse bana akıl vermeye kalkıp, hikaye okumasın.Fikirlerimi eleştirebilirsiniz.Ayrıca değişime kapalı biri değilim.

Gerçekten sizin haklılığınıza karar verirsem , ATEİST OLACAM...

Tartışalım, münakaşa edelim bakalım.Öncelikle, ateistlerde ahlak anlayışının olduğu beklenemez. Bunu belirttikten sonra ; Örneğin ben ateistim ve şimdi fikir yürütmeye başlıyorum...

A:) Kendi kendime düşünüyorum. Ulan, öldükten sonra zaten toprak olup yok olacağım.Yaratıcı maratıcı kesinlikle yoktur, hesap vereceğim bir mercii ölümden sonra zaten yok. Bu bağlamda,Ne kadar iyi bir yaşama sahip olursam o denli kardır.İstediğimi yapmakta özgürüm; tabiiki akıllı olmak şartıyla... (gidip de keyfine bi insanı öldürüp de, salak gibi hapiste yatacak değiliz)...

Gerçekten Ateist olsam neler yaparım ;

1:) Maddi olarak yüksek kazançlar elde etmek için her türlü üçkağıdı yaparım. :ph34r:

Kanun açıklarından yararlanarak her türlü dolandırıcılığı yaparım...

2:) Cinsel olarak tüm fantezelerimi gerçekleştiririm. Rus,geyşa,zenci,japon,... :D aynen !

3:) Doğaya ve çevreye saygı duymam ; benden sonrası çok da umrumda olmaz !!!

Zaten saygı da ne demek ? insan uydurması bir kavram !!!

4:) Hiçbir kutsal değerim olmaz. Ahlak mahlak zırvalarıyla uğraşmam !!!

5:) Herşeye, her varlığa, maddesel açıdan bakarım. Trafik ışığında karşıdan karşıya geçen bir moruğa ha elinden

tutup yardım etmişim, ha onu tekme tokat dövüp hastaneye komaya göndermişim. Ne farkeder ki !

6:) İftira, namussuzluk , yolsuzluk gibi kavramların önemi yoktur..Hepsinden nemalanırım!!! . vs...vs......

Bana katılıyorsunuz değil mi ?

Olaya ateist olmak olarak bakmayacaksın. Gerçekleri öğrenmek işidir bu. Okuyarak öğrenerek, şüphe ederek... Bu bir tercih değil. Doğal gelişimin kaçınılmaz bir sonudur. 

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2016 at 04:31, dindar07 yazdı:

Herhangi birşeyden sorumlu değilsem,,, bana ahlaklı olmanın anlamını açıklar mısınız? Böyle absürd birşey olabilir mi ?

hmmm.....o zaman

öz anneni yatağa atarak güzel bir başlangıç yapabilirsin.

madem sorumlu değilsen hiçbirşeyden.

öz annenın tadına bakabılırsın:lol:

Sitelerde Paylaş
On 11.04.2016 at 03:32, dindar07 yazdı:

Öncelikle bu siteye, inancı ne olursa olsun eşit haklar verdiği için teşekkür ederim... Konuya geçelim........

Gerçekten Ateist olsam, düşüncelerim ne olur, nasıl bir insan olurum ? Burada fikir yürüteceğim.

Kimse bana akıl vermeye kalkıp, hikaye okumasın.Fikirlerimi eleştirebilirsiniz.Ayrıca değişime kapalı biri değilim.

Gerçekten sizin haklılığınıza karar verirsem , ATEİST OLACAM...

Tartışalım, münakaşa edelim bakalım.Öncelikle, ateistlerde ahlak anlayışının olduğu beklenemez. Bunu belirttikten sonra ; Örneğin ben ateistim ve şimdi fikir yürütmeye başlıyorum...

A:) Kendi kendime düşünüyorum. Ulan, öldükten sonra zaten toprak olup yok olacağım.Yaratıcı maratıcı kesinlikle yoktur, hesap vereceğim bir mercii ölümden sonra zaten yok. Bu bağlamda,Ne kadar iyi bir yaşama sahip olursam o denli kardır.İstediğimi yapmakta özgürüm; tabiiki akıllı olmak şartıyla... (gidip de keyfine bi insanı öldürüp de, salak gibi hapiste yatacak değiliz)...

Gerçekten Ateist olsam neler yaparım ;

1:) Maddi olarak yüksek kazançlar elde etmek için her türlü üçkağıdı yaparım. :ph34r:

Kanun açıklarından yararlanarak her türlü dolandırıcılığı yaparım...

2:) Cinsel olarak tüm fantezelerimi gerçekleştiririm. Rus,geyşa,zenci,japon,... :D aynen !

3:) Doğaya ve çevreye saygı duymam ; benden sonrası çok da umrumda olmaz !!!

Zaten saygı da ne demek ? insan uydurması bir kavram !!!

4:) Hiçbir kutsal değerim olmaz. Ahlak mahlak zırvalarıyla uğraşmam !!!

5:) Herşeye, her varlığa, maddesel açıdan bakarım. Trafik ışığında karşıdan karşıya geçen bir moruğa ha elinden

tutup yardım etmişim, ha onu tekme tokat dövüp hastaneye komaya göndermişim. Ne farkeder ki !

6:) İftira, namussuzluk , yolsuzluk gibi kavramların önemi yoktur..Hepsinden nemalanırım!!! . vs...vs......

Bana katılıyorsunuz değil mi ?

söylediklerin mantıksız değil ama bunları pekala inançlıyken de yapabilrisin, yapanlar var

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, cezayakın2 yazdı:

hmmm.....o zaman

öz anneni yatağa atarak güzel bir başlangıç yapabilirsin.

madem sorumlu değilsen hiçbirşeyden.

öz annenın tadına bakabılırsın:lol:

insanlar örnek verirlerken, kendi hayatlarından örnek veriyorlarmış. Psikologlar tarafından yapılan analizlere göre. senin gibi herşeye ana olayını karıştıran şerefsizleri gebertmek lazım. çünkü sen o kadar aşağılık ve şerefsizsin ki; her tartışmaya anne olayını karıştırıyorsun. Bi arkadaşım şöyle der hep: gerçek hayatta yapamayacağı ve söyleyemeyeceği sözleri sanalda söyleyen kişiler, korkak şerefsizlerin ta kendileridir.Onlar o kadar aşağılık ve şerefsizdirler ki, annesini gözünün önünde becersen, gıkı çıkmaz ! 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, copyPaste yazdı:

söylediklerin mantıksız değil ama bunları pekala inançlıyken de yapabilrisin, yapanlar var

gerçek anlamda bir yaratıcının yokluğuna eminsen, neden her türlü güzelliği yaşamayasın ki ? neden ahlak mahlak gibi zırvalarla uğraşasın ki ? yani o zaman, hiçbirşeyin anlamı yok ki! ortalama yaşam süren, evrenin yaşının yanında bir kaç saniye gibi birşeyse; en iyi şekilde yaşamak amacında olman gerekir. Çünkü, gerisi boş olur o zaman. Sadece kendini kandırmış olursun ve bulundugun toplumun saçma ahlak kaideleriyle kendini kısıtlamış bir aptal olursun, açıkçası ! özgürlüğü dibine kadar yaşaman lazım sonuçta ! 

Sitelerde Paylaş

sen, sübyancı muhammedin karı kız ayartmak için uydurduğu masalların bile arkasını göremeyen bir organizmasın. 

kaldı ki bir de ahlak hakkında atıp tutacaksın?

sen demiyor musun 20 sayfadır ''arabın putu beni yakmayacak olsa yapmayacağım o****pu çocukluğu yoktur'' diye?

sahibinden dayak yeme korkusuyla odanın ortasına sıçmaktan korkan köpekten farkın yok benim için.

sorsan o köpek de ahlaklı kendince. Çünkü sahibinin dediğini yerine getiriyor. Odanın temiz olup olmaması önemli değil. Erdemli davranış anlayacağın. 

''kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma'' dan yola çıkan ateistlerin, dinsizlerin insanlığını var sen hesap et diyeceğim ama ufacık beynin almayacak, aynı 20 sayfadır anlamadığın gibi.

'ateist olacağım' 

korkma sen hiçbir zaman ateist olmayacaksın. Ne kadar istediğinin önemi yok, ne kadar okuduğunun, eğitim aldığının önemi yok. Bu maddenin doğasına ters.

bir solucan ne kadar insan olabilirse sen de o kadar insansın. doğuştan insan sıfatına çöreklenmiş,haketmemiş. inek gibi de sağıyorlar senin gibileri bahşettikleri insan sıfatıyla.

tarihinde engineer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, engineer yazdı:

sen demiyor musun 20 sayfadır ''arabın putu beni yakmayacak olsa yapmayacağım o****pu çocukluğu yoktur'' diye?

sahibinden dayak yeme korkusuyla odanın ortasına sıçmaktan korkan köpekten farkın yok benim için.

6 saat önce, dindar07 yazdı:

insanlar örnek verirlerken, kendi hayatlarından örnek veriyorlarmış. Psikologlar tarafından yapılan analizlere göre. senin gibi herşeye ana olayını karıştıran şerefsizleri gebertmek lazım. çünkü sen o kadar aşağılık ve şerefsizsin ki; her tartışmaya anne olayını karıştırıyorsun. Bi arkadaşım şöyle der hep: gerçek hayatta yapamayacağı ve söyleyemeyeceği sözleri sanalda söyleyen kişiler, korkak şerefsizlerin ta kendileridir.Onlar o kadar aşağılık ve şerefsizdirler ki, annesini gözünün önünde becersen, gıkı çıkmaz ! 

adam sana en güzel cevabı vermiş.

dindarmısın ne boksun..

bıraz daha canımı sıkarsan yarın akşam kız kardesının evıne zıyarete gelecegim

Sitelerde Paylaş
On 13.8.2016 at 04:38, dindar07 yazdı:

gerçek anlamda bir yaratıcının yokluğuna eminsen, neden her türlü güzelliği yaşamayasın ki ? neden ahlak mahlak gibi zırvalarla uğraşasın ki ? yani o zaman, hiçbirşeyin anlamı yok ki! ortalama yaşam süren, evrenin yaşının yanında bir kaç saniye gibi birşeyse; en iyi şekilde yaşamak amacında olman gerekir. Çünkü, gerisi boş olur o zaman. Sadece kendini kandırmış olursun ve bulundugun toplumun saçma ahlak kaideleriyle kendini kısıtlamış bir aptal olursun, açıkçası ! özgürlüğü dibine kadar yaşaman lazım sonuçta ! 

20 sayfanin tamamini okudum. Yine bir müslüman olarak yaniltmadiniz beni. Verilen olaganüstü akilci, mantikli ve bilimsel cevaplara ragmen 1mm olumlu anlamda ilerleme kayit etmessiniz.

Anlamadiginiz olay ahlaki dinlerin üstlendigi meselesi. Musa, isa, muhammed tanridan vahiy aldik diye iddaa etmeleri ve bu iddaanin sonuncunda kitap haline gelen dinlerin, ahlakin mimari biziz demek nasil bir kesinlik arz ediyor sizlerin zihninde anlayamiyorum.

Birileri kendilerine göre uygun gördügü ahlak anlayisini tanridandir demeleri o kisilerin iddaa ettikleri ahlakin tanridan oldugunu kanitlarmi? Bir kere tanri varmidir, yokmudur sorusu cözülememisken, birde dinleri gönderen tanridir diye olaganüstü bir iddaayi gercek olarak savunmak, basli basina sorun zaten.

Müslüman oldugunuz icin islam dini üzerinden konusmak daha uygun. Kurandaki bütün emirler, müsadeler, günahlar haramlar, helallerin vs. size göre bir kere ahlakin degismez kurallari oldugunu, yine kitabinizdan ortaya koymalisiniz önce. Bunu basaramamisken, nasil oluyorda ahlak dinlerin ürünüdür diye ortaya cikabiliyorsunuz? Böyle birsey mümkünmü? eger mümkün diyorsaniz, size yanit olarak yazmis oldugum evlatlik konusunu önce bir cevaplayin isterim. Malesef iletim cevapsiz kalmis.

Benim diger üyeler kadar bilimsel bilgi düzeyim malesef henüz ayni boyutda degil. Sagolsun islam, bu dine 35 sene inanmam, benim nekadar geride kaldigimin ayrica fotorafidir. Verilen cebaplarin hepsini büyük bir keyifle okudum. Kendi bilgisiz kalmama üzüldüm dogrusu. Ama islam dinini cok iyi bildigimden, 35 sene yasadigimdan bu konuda siz dindar kesimle her platformda ve konular üzerine catir, catir tartisabilirim.

Sizin adinizada ayrica üzüldügümü belirtmek istiyorum. Bir müslüman olarak ben inanciz olsaydim her türlü pisligi yapardim demeniz, hanki insani ruh halinde oldugunuzu ortaya koymus. Sirf size ve zamaninda banada ahlak diye islami miras birakanlar sayesinde insan olmayi basarabildiginizi söylemeniz kabul edilir gibi degil. Bu aciklamanizi esefle karsiliyorum. Eger bu icsel güdülerinizi olasi bir tanri katinda kabul görür oldugunu düsünmenizde ayrica bir tanri anlayisina hakaret mahiyetinde olmus. Ateist olan insan gurubu bir tanriya inanmadan insan gibi zararsiz yasayabiliyorsa, tanri sizin gibi düsnünlerimi, tanrilik sifatina yakin bulur, yoksa allaha inaniyorum YOKSA söyle. böyle herseyi yapardim diyenlerimi? bu hatayi uzun uzadiya düsünmenizi tavsiye ediyorum. Sizin mantiginiza göre yola cikarsak, ateist olan HERKEZ isledigi suclar yüzünden bugün cezaevlerinde yatiyor olmaliydilar. Yaklasik 5 senedir ateist olmama ragmen sizin dediginiz hic birseyi bugüne kadar yapmadim. Yapmam icinde hic bir sebep görmüyorum, tipki diger ateistler gibi.

Ben yurtdisinda yasiyorum sayin dindar07. Tanidigim okadar cok tanri inanci olmayan insan gurubuyla gündelik sosyal hayatda karsi karsiya geliyorum. Hayvan hastanelerine yolum düsüyor bazen, orada bu inancsiz, ahlak sahibi olamazlar dediginiz insanlar besledikleri hayvanlar icin göz yasi dökebiliyorlar. Bu bana merhametin, hos görünün, sevgi ve sadaketin dinlerle bir iliskisi olmadigini, tam aksine özgür düsünen insanlarin düsündükce, empati kurdukca nekadar insan olma yolunda gelistiklerini gösteriyor. Stabil bir düsüncenin caglar boyu gecerli kalmasi diye bir seyin mümkün olmadigini görüyorum. Bu tanri inanci olmayan insanlar gürültünün, kavganin, hakaretin, tacizin vs. ahlak disiligini reel hayatda minimize sekilde sürdürebiliyorlar. Ayni seyleri islamin hakim oldugu topraklarda, bir allah inanci olmasina ragmen yasaniyor diyebilmek mümkün degil.

Hülasa, eger ahlak dediginiz seyi bir takim insanlarin peygamberlik adi altinda bir sablona koymus olmalari, o ahlak sablonunu ilahi ve ebedi gecerli yapmiyor. Olan tek sey, önümüze konulan ahlak sablonlarini bizlerin gercek diye inanip, inanmadigmiz, benimseyip, benimsemedigimizdir. Burdan su sonuc cikmasin. Ateistlerinde ahlak sablonu yok. Bende bir ahlak sablonu kabul etmiyorum. Ama ahlak sablonu yok diye, her psiligide yapacagim diye ortalikta dolasmiyorum.

Benim icin yasalar haricinde 2 kural söz konusu; Bana yapilmasini istemedigim hic birseyi bende bir baskasina yapmamaliyim. Benim onayladigim ama, karsidaki kisisinin onaylamadigi hersey benim adima yanlis kapsamina girer. Herkanki bir olayda bana göre, sana göre yanlis olan hersey bir bakasi icin dogru olabileceginden, alanla satan menmunsa bu durumda, bize bok yemek düser tabiri caizse. Yeterki yapilan sey herneyse karsilikli riza ile olsun.

tarihinde cevizkabugu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynen, ben kedi besliyorum. Kedilerimin bana beş kuruş maddi yararı yok, tersine masrafı var. Bu dincinin mantığıyla ben ateist olduğum için bu kedileri tekmelemem, işkence etmem lazımdı. Tersine ayağını soğuk betona bassa içim sızlar, ayağının altına bir paspas koyarım. Uyurken gürültü etmem, rahatsız olmasın diye.

Bu yüzden son derece de şımarıktır, canı sıkıldı mı atar pençeyi bayağı bildiğin kan çıkarır. Hiç affetmez. Kediler hırçın ve çok sevildiklerinde çok şımarık hayvanlardır. Ama hiç bir zaman bir fiske vurmuşluğum yoktur. İstediği kadar tırmalasın, asla fiske bile vurmam. Ben onu eve aldığım anda tüm sorumluluğunu üzerimde hissederim. Onun evimde olabildiğince rahat etmesini görev bilirim.

Bunlarınki önyargı, bağnazlık, yobazlık, saplantı, dogma... Bunlar insan olacak da ben göreceğim...

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, democrossian yazdı:

Aynen, ben kedi besliyorum. Kedilerimin bana beş kuruş maddi yararı yok, tersine masrafı var. Bu dincinin mantığıyla ben ateist olduğum için bu kedileri tekmelemem, işkence etmem lazımdı. Tersine ayağını soğuk betona bassa içim sızlar, ayağının altına bir paspas koyarım. Uyurken gürültü etmem, rahatsız olmasın diye.

Bu yüzden son derece de şımarıktır, canı sıkıldı mı atar pençeyi bayağı bildiğin kan çıkarır. Hiç affetmez. Kediler hırçın ve çok sevildiklerinde çok şımarık hayvanlardır. Ama hiç bir zaman bir fiske vurmuşluğum yoktur. İstediği kadar tırmalasın, asla fiske bile vurmam. Ben onu eve aldığım anda tüm sorumluluğunu üzerimde hissederim. Onun evimde olabildiğince rahat etmesini görev bilirim.

Bunlarınki önyargı, bağnazlık, yobazlık, saplantı, dogma... Bunlar insan olacak da ben göreceğim...

Dinciler zaten ateistler ahlaklı davranamaz tezinde değiller. Dincilerin söylediği kendilerinin ahlak kavramının temeli Allah iken, ateistler bu kavramı bir temele oturtamaz. Sanki tesadüfen böyle davranıyoruz.

Biz bunu evrimsel temelli açıklamaya çalışıyoruz. Doğru mudur yanlış mıdır tartışılır da dincilerin dediği ahlak kavramının temelinin kesinlikle Allah olmadığı Euthypro ikilemi ile kanıtlanmış durumda.

Burada ateistlere hönkürenler dönüp kendilerine baksalar aslında ne yalan bir temelden bahsettiklerini görecekler.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 8/11/2016 at 15:37, dindar07 yazdı:

Siz de konuyu başka yerlere çekmeyin o zaman. Ben burada hukuktan bahsetmiyorum. Açık ve net olarak, ahlak denen kavramın ateizm tarafından hiçbir şekilde temellendirilemeyeceğidir. Sonuçta ahlak dediğiniz kavram, sizin zihnininiz bir yorumlaması,ve bu kavram herkes -her toplum tarafından farklı olarak yorumlanabiliyor. Ama bizde standartlar var.  Ahlaka olan inanç, ahlak kavramını gerçek yapmıyor. 

Ateizm, ahlak kavramini sosyal ve iliskisel tabanda gayet temeller. Fakat sizin zihninizde Allah'i reddetmek, ahlagi reddetmek manasina geliyor, cunku sizin anlayisinizda ahlagin varligi, Allah'in varligina bagli. Ateistlerde boyle bir kavram yok, ama ahlak yine de var.  

Daha basit ifadesiyle, sizin bu durumu kabul etmek istememeniz kendi kuruntunuzdur, bir muslumanin ateizm denilene dair oznel yorumsayisidir, dolayisiyla sadece sizi baglar. 

Sitelerde Paylaş

Dünyada ki tüm İnsanlar kendi nefislerinde Tanrının olmadığını yakinen kabul ederlerse. Anarşi ve büyük bir kıyım başlar :D arınma gecesi :D olur. herkes biribirini boğazlar malını almaya başlar. Zayıflar ezilir. asayiş büsbütün bozulur.

Gerek havas tabaskaında gerek avam tabakasından Tanrının varlığına kesin olarak inanmış Kişiler de değişir. denge bozulur. ortalık tarumar olur..

Zenginin inançlı olması başka olgularda fakir olmasından dolayıdır. yüz güzelliğinden züğürt olmasındandır.  sıhat eksliğindendir gençliğine hasret duyduğundandır.

zenginde kendi nefsinde kati olarak tanrının olmadığını kabule derse. ve etrafındakilerde kabul ederse. herkes birbirini rakip görmeye başlar. zengin daha dikkatli olur. zayıflar ortalıkda kesinlikle ezilir paspas olurlar :D 

Kanunlar da Din ve ahlak kayıtları (bağları) üzerine kurulmaz başka türlü olur :D

zayıfa 3 atlıycam 4 atlamak yasak. çünkü işlerliği bozuluyor gibi kanunlar çıkar :D

İnsanlık değişir. İnsani değerler değişir bugün din sayesinde öğrendiğiniz Ahlak diye bir şey olmaz

çünkü İnsanlar değişir. düşüceler değişir hisler değişir. İnsan Canavarları dahi canavarlığından utandıracak bir hale dönüşür.. canavar ben kendimi canavar sanıyordum diye utanır kalır..:D

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...