Jump to content

Recommended Posts

6 minutes ago, dindar07 said:

İşime geldiği muhabbetlerini geç yavrucuğum. Sor sorunu adam gibi cevaplayayım. ben size sordum soruyu soktum boruyu; ama hala kimse cevap veremiyor. Strong Agnostik hariç. Ben ona delikanlı diyorum, ama siz harbi  sığır çıktınız ya... 

Diğer konularda boşsun, anladım.. Barutun orada bitti.

Senin sorun hangisi, bari ben cevaplayayım..

Bak strong dedin de onun sorusunu sorayımm bari sana, ahlak gerçek midir, genel geçer ahlak var mıdır..? Hatta bunu ben de sordum sana.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 524
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 minute ago, dindar07 said:

Ne oldu lan ; çok mu sinirlendin velet ? senin küfürlerin bana geçmez. Torpilli bir dallama olmanla ilgilenmiyorum, senin kadar ileri gidip küfür etsem beni atarlar, ama senin gibi dangalağı atmazlar. Neyse bu ayrı bir konu. Ateistleri sorgularım tabi ki. Nesin sen aq? Üstün yaratık mı? sen de beni sorgula, maçan yiyosa, angut ! daha ateizmin ne oldugunu bilmeyen çakma ateistsin. bana teşekkür edeceğine hakaret ediyon, sığır ! 

Aynen, ben üstünüm, maymunluktan insan olmaya terfi etmiş bir neslin evladıyım. Sen ise, zavallı bir tanrının boklu püsürlü çamurdan yarattığı ve kardeşini düzerek üreyip gelmiş bir neslin evladısın. 

Sen orda önüne geleni öldürmeyi planlarken, biz geçtik insanı, sineği bile nasıl yaşatırız onun arkasında koşanlarız. 

Ya sen nesin? Tomurcuk memeli hurilerle sübyanca sapıklık işlemek niyetine, bir ay aç kalan adam değil misin, böbreklerinin, beyninin falan içine etmek pahasına?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Diğer konularda boşsun, anladım.. Barutun orada bitti.

Senin sorun hangisi, bari ben cevaplayayım..

Bak strong dedin de onun sorusunu sorayımm bari sana, ahlak gerçek midir, genel geçer ahlak var mıdır..? Hatta bunu ben de sordum sana.

lan oğlum, vıt vıt tavuk gibi viyaklama.   ateizme göre veya materyalizme göre bana ahlak kavramının tanımını yap.  şu ahlak evrimin kökenidir hikayelerini geç.. makale ispatlanmış kanıtlı bir gerçek değildir. bana tekrar edilebilir gözlemlerle kanıt sunacaksan. ha bak, senin dilinden. anladın mı tefloş ?

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, dindar07 said:

lan oğlum, vıt vıt tavuk gibi viyaklama.   ateizme göre veya materyalizme göre bana ahlak kavramının tanımını yap.  şu ahlak evrimin kökenidir hikayelerini geç.. makale ispatlanmış kanıtlı bir gerçek değildir. bana tekrar edilebilir gözlemlerle kanıt sunacaksan. ha bak, senin dilinden. anladın mı tefloş ?

ahlak, doğuştan gelen eğilimlerimize sonradan yüklediğimiz anlamlardır. + ve - değerlerdir. Görelidir. İzafidir. Ateizme göre diye bir ahlak yoktur. Materyalizme göre beynimizdeki nöronların bir aranjmanı, hormonlar ve etki tepkinin bir sonucudur. Genel-geçer ahlak yoktur. Bir toplumdaki(ki toplumu koşullayan da doğal seçilimdir) geçerli ahlakın ne olacağını doğal seçilim determine eder. Seküler ahlak toplumsal toplumsal sözleşme ile vücut bulur ve başka bir dayanağa ihtiyacı yoktur..

Mesela senin eğilimlerin belli ki vahşet üzerine..

De sen soruya gene cevap vermemişsin ıslak barut :)

Can sıkıcı düzeyde basitsiniz.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Strong Agnostik said:

Bana cevap yazan sensin, burada gercek olup olmadigini tartisiyoruz. Kacinilmaz olup olmadigini hangi salakla tartisiyorsun bilemem. Gercegin tanimida bellidir. Varolmak icin zihinlere bagli olmayan seylere gercek diyoruz. Simdi ahlak gercek mi degil mi?

brutal,

İnsanlar eğilimlerle doğarlar. Sıfır, fabrika çıkışı. O eğilimler gerçektir. Nöronların, hormonların bir aranjmanıdır. Doğal seçilim bunları rafine eder. Bu rafinasyonun sonucunda toplum ve ahlak ortaya çıkar. Nöronların ve hormonların aranjmanına müdahale ile kişinin eğilimlerini, peşisıra ahlak anlayışını da değiştirebilirsin. dışarıdan müdahale ile değiştirebilen bir şey, hormon ve nöronların cinsinden ifade edilen bir şey ne kadar gerçek değildir? Şimdi diyeceksin ki, düşünceler de dışarıdan müdahale ile değişir..vb.. neyse..

Ahlak insan uydurmasıdır, insan zihninin ürünüdür.. Tanımın gereği gerçek değildir. Ama ömrünün sonuna kadar orada olacak. Din olmadan olabilir, tanrı inancı vs. de..ama doğuştan gelen ve değiştirilebilir eğilimlerin hep orada olacak. Bir noktadan sonra "korkular gerçek midir" diye sormak kadar anlamlı bu sorgu..

başlık içerisindeki asalak teistlere istinaden: kuran da, içindeki ahlak da aynı şekilde insan uydurmasıdır.

Sitelerde Paylaş

Genel-geçer ahlak yoktur.

hah, işte bak dediğime geldim. Aferin,  bak; birşeyler öğrenmeye başladın, kendini geliştiriyorsun. Seninle fikrim çatışmadı işte,daha ne soruyorsun sen? ne sordun bana. sor da cevaplıyayım. Ama lütfen beni islam alimi pozisyonuna koymayın. Elhamdülillah müslümanım,bilgime de güveniyorum,istediğini sorabilirsin. ayrıca, siz milleti yoldan çıkarırken iyi de, ben ateizme eleştiri yapınca mı kötü ?  nerde bu bereketlik ? ayrıca, açıklaman tam yeterli değil, kanıt içermiyor,sadece kişisel görüş...

Sitelerde Paylaş

brutal,

İnsanlar eğilimlerle doğarlar. Sıfır, fabrika çıkışı. O eğilimler gerçektir. Nöronların, hormonların bir aranjmanıdır. Doğal seçilim bunları rafine eder. Bu rafinasyonun sonucunda toplum ve ahlak ortaya çıkar. Nöronların ve hormonların aranjmanına müdahale ile kişinin eğilimlerini, peşisıra ahlak anlayışını da değiştirebilirsin. dışarıdan müdahale ile değiştirebilen bir şey, hormon ve nöronların cinsinden ifade edilen bir şey ne kadar gerçek değildir? Şimdi diyeceksin ki, düşünceler de dışarıdan müdahale ile değişir..vb.. neyse..

Ahlak insan uydurmasıdır, insan zihninin ürünüdür.. Tanımın gereği gerçek değildir. Ama ömrünün sonuna kadar orada olacak. Din olmadan olabilir, tanrı inancı vs. de..ama doğuştan gelen ve değiştirilebilir eğilimlerin hep orada olacak. Bir noktadan sonra "korkular gerçek midir" diye sormak kadar anlamlı bu sorgu..

başlık içerisindeki asalak teistlere istinaden: kuran da, içindeki ahlak da aynı şekilde insan uydurmasıdır.

korku ile benzetme yapmış bir de. amma saçmalamışsın. korku dediğinin hormonlarla ilgisi var. ahlak'ın hormonlarla ilgisini söyler misin sayın çok bilmiş ? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, dindar07 said:

hah, işte bak dediğime geldim. Aferin,  bak; birşeyler öğrenmeye başladın, kendini geliştiriyorsun. Seninle fikrim çatışmadı işte,daha ne soruyorsun sen? ne sordun bana. sor da cevaplıyayım. Ama lütfen beni islam alimi pozisyonuna koymayın. Elhamdülillah müslümanım,bilgime de güveniyorum,istediğini sorabilirsin. ayrıca, siz milleti yoldan çıkarırken iyi de, ben ateizme eleştiri yapınca mı kötü ?  nerde bu bereketlik ? ayrıca, açıklaman tam yeterli değil, kanıt içermiyor,sadece kişisel görüş...

dediğime geldin dediğin şeyi ben senelerdir yazıyorum? Forumu önce biraz karıştır da sazan pozisyonuna düşme...kanıttan kastın nedir?

sorularım..

canerle başlayıp, fizik kanunları vb. ile devam eden tüm kuru-sıkı içeriğin. Seni birine benzettim ama hadi hayırlısı. ters köşe.

Bir insan hem genel geçer ahlak yoktur deyip, aynı zamanda kuran inanırı falan olsun...dur bakalım..

Sitelerde Paylaş

dediğime geldin dediğin şeyi ben senelerdir yazıyorum? Forumu önce biraz karıştır da sazan pozisyonuna düşme...kanıttan kastın nedir?

sorularım..

canerle başlayıp, fizik kanunları vb. ile devam eden tüm kuru-sıkı içeriğin. Seni birine benzettim ama hadi hayırlısı. ters köşe.

Bir insan hem genel geçer ahlak yoktur deyip, aynı zamanda kuran inanırı falan olsun...dur bakalım..

kardeşim, sen benim yazdıklarımı okumadan mı cevap yazıyorsun ? acayip kızdırıyorsun beni. uyuz ; ben ne diyorum sen ne diyorsun ? ben genelgeçer ahlak yoktur demiyorum; ateist olsam yani sizin pencerenizden baktığımda böyle diyorum. anladın mı? ilkönce ne yazdığımı bi adam gibi oku. 

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, dindar07 said:

kardeşim, sen benim yazdıklarımı okumadan mı cevap yazıyorsun ? acayip kızdırıyorsun beni. uyuz ; ben ne diyorum sen ne diyorsun ? ben genelgeçer ahlak yoktur demiyorum; ateist olsam yani sizin pencerenizden baktığımda böyle diyorum. anladın mı? ilkönce ne yazdığımı bi adam gibi oku. 

Karşıt iki cepheden aynı incelikte(aslen doğallıkta) yazamıyorsun. Biri sırıtıyor. Yavaş yavaş şekilleniyor :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karşıt iki cepheden aynı incelikte yazamıyorsun. Biri sırıtıyor. Yavaş yavaş şekilleniyor :)

Sen bu konuyu hiç anlamamışsın, en baştan bir daha oku. Konunun başlığı ne falan, bi öğren, teflon,tamam mı? Sizin pencerenizden de bakabilirim merak etme. Ben gerçekten sizin haklılığınıza karar versen, ve sizin gerçeği söylediğinizi düşünsem varya,,, ahlak gibi salak bir kavramı savunmam. herşeyi yaparım,istediğim herşeyi. hiçbir şekilde de kendimi kısıtlamam. bitarafınızı bu kadar yırtmanıza gerek yok. Bu konuda adam gibi konuşan sadece ve sadece  @Strong Agnostik 

kendisini de tebrik ediyorum. Gerçekten zeki birisi. sizin gibi kıvırmıyor. hadi sen kıvırmalarına devam et. Ulan konu,  bir yaratıcının varlığı veya yokluğu kavramı, sen bunu anlamıyon mu? çok önemli birşey bu. Tutmuş bana salak salak yazılar yazıyorlar. sen yaratıcı yoksa, aslında bir çok şeyin anlamı değil, anlamsızlığı vardır diyorsun,ama bunu anlayabilecek bir beynin yok... 

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, dindar07 said:

korku ile benzetme yapmış bir de. amma saçmalamışsın. korku dediğinin hormonlarla ilgisi var. ahlak'ın hormonlarla ilgisini söyler misin sayın çok bilmiş ? 

Korku benzetmesini anlamamışsın.

Her şey hormon zaten. Ama eğilimlerin ve korkuların hep orada olacak.

Her neyse bu konu ile ilgili yazdığım onlarca mesaj forumun her yerinde. Oldukça net ve ayaklarının yere bastığını düşünüyorum. Toplumun olduğu yerde ahlak her zaman var olacak. Bunu gereğinden fazla sorgulamamanın abes olduğunu düşünüyorum. Korku benzetmesi bu yönde idi. Çok yaşa doğal seçilim. Big boss.

Bir gün dinler ortadan kalkacak ama toplum var olduğu sürece ahlak orada olacak..

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, dindar07 said:

Sen bu konuyu hiç anlamamışsın, en baştan bir daha oku. Konunun başlığı ne falan, bi öğren, teflon,tamam mı? Sizin pencerenizden de bakabilirim merak etme. Ben gerçekten sizin haklılığınıza karar versen, ve sizin gerçeği söylediğinizi düşünsem varya,,, ahlak gibi salak bir kavramı savunmam. herşeyi yaparım,istediğim herşeyi. hiçbir şekilde de kendimi kısıtlamam. bitarafınızı bu kadar yırtmanıza gerek yok. Bu konuda adam gibi konuşan sadece ve sadece  @Strong Agnostik 

kendisini de tebrik ediyorum. Gerçekten zeki birisi. sizin gibi kıvırmıyor. hadi sen kıvırmalarına devam et. Ulan konu,  bir yaratıcının varlığı veya yokluğu kavramı, sen bunu anlamıyon mu? çok önemli birşey bu. Tutmuş bana salak salak yazılar yazıyorlar. sen yaratıcı yoksa, aslında bir çok şeyin anlamı değil, anlamsızlığı vardır diyorsun,ama bunu anlayabilecek bir beynin yok... 

ahlakı savunduğumu kim söyledi? Hangi anlamda savunmak..Konuyu sen hiç anlamamışsın..ama dediğim gibi, yazdıkça daha çok sırıtıyorsun. Bakalım benden başka bu izlenime kapılacak olan var mı..:)

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, dindar07 said:

Strong Agnostik senin peşinden koştuğun arap bedevisine sahtekar, yalancı diyor ve taptığın tanrının da bu arap bedevisinin uydurması olduğunu söylüyor. Buna ne diyorsun?

Sitelerde Paylaş

Korku benzetmesini anlamamışsın.

Her şey hormon zaten. Ama eğilimlerin ve korkuların hep orada olacak.

Her neyse bu konu ile ilgili yazdığım onlarca mesaj forumun her yerinde. Oldukça net ve ayaklarının yere bastığını düşünüyorum. Toplumun olduğu yerde ahlak her zaman var olacak. Bunu gereğinden fazla sorgulamamanın abes olduğunu düşünüyorum. Korku benzetmesi bu yönde idi. Çok yaşa doğal seçilim. Big boss.

Bir gün dinler ortadan kalkacak ama toplum var olduğu sürece ahlak orada olacak..

Hukuk kuralları ile ahlakı birbirine karıştırma.  Ateizme göre ahlak yoktur, hiçbir şekilde savunamazsınız.  @Strong Agnostik  denen kişinin çoğu mesajlarına baktım, adam fena çakmış size,  özellikle de ahlak savunucusu ateistlere. Ulan bir ateist ahlakı nasıl savunabilir, böyle absürd bişey olabilir mi ? temeli olmayan binaya dublex daire yapmaya çalışıyorsunuz....ahahhahahhahahha.... 

Sitelerde Paylaş

ahlakı savunduğumu kim söyledi? Hangi anlamda savunmak..Konuyu sen hiç anlamamışsın..ama dediğim gibi, yazdıkça daha çok sırıtıyorsun. Bakalım benden başka bu izlenime kapılacak olan var mı..:)

ne demek istiyorsun, ne sırıtması.  açıkça söyle. " geçmişte şüphelendim, birisi mirisi bişeyler" dedin. söyle açıkça. yap tahminini. allangirli allangirli konuşma benle, burada tartışıyoruz işte, sadece bazıları beni sinirlendirdi. 

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, dindar07 said:

Hukuk kuralları ile ahlakı birbirine karıştırma.  Ateizme göre ahlak yoktur, hiçbir şekilde savunamazsınız.  @Strong Agnostik  denen kişinin çoğu mesajlarına baktım, adam fena çakmış size,  özellikle de ahlak savunucusu ateistlere. Ulan bir ateist ahlakı nasıl savunabilir, böyle absürd bişey olabilir mi ? temeli olmayan binaya dublex daire yapmaya çalışıyorsunuz....ahahhahahhahahha.... 

Toplumsal sözleşme- hukuk,,,hepsinin kökeninde eğilimlerimiz ve bu eğilimleri determine eden doğal seçilim var. Genel-geçer ahlak yoktur, ahlak insan uydurmasıdır vb. diyen birine hala daha ahlakı savunmak olabilir mi falan demek en absürdü sanırım..Şablon bir provokasyon gibi geldi bana ..Ama ben senin derdini anladım. Ahlakın kökeni dayanağı idealizm ya da dinler değildir. ok? :)

Sitelerde Paylaş

Toplumsal sözleşme- hukuk,,,hepsinin kökeninde eğilimlerimiz ve bu eğilimleri determine eden doğal seçilim var. Genel-geçer ahlak yoktur, ahlak insan uydurmasıdır vb. diyen birine hala daha ahlakı savunmak olabilir mi falan demek en absürdü sanırım..Şablon bir provokasyon gibi geldi bana ..Ama ben senin derdini anladım. Ahlakın kökeni dayanağı idealizm ya da dinler değildir. ok? :)

Gülüp durma mal mal, hiç komik değil. uyuz.  ahlakın kökeni dinlerdir. Ahlak vicdan , bunlar  her insanda yaradılıştan vardır. İdealizmi falan geç. Dinde ahlak kuralları vardır. Ya Allah aşkına, bana hikaye okuma.  Bir çok dinsiz ne sapıklıklar yapıyor. Bunların hiçbiri istatistiklerde yer almıyor. Ben sana diyorum ki, sen ateistsen neden ahlaklı olmalısın?  yok, topluma ayalk uydurmak, grup halinde yaşayan sosyal insan saçmalıklarını geç;;;  sanki ders kitaplarından cevap veriri gibi. sen ahlaklı olmaya çalışan bir ateistsen; ben de sana derim, sen tam bir aptalsın....... örneğin; (haşa Allah korusun) ; ben gerçekten ateist olsam ,yaratıcının olmadıgına kesinlikle kanaat getirsem, her türlü zevki yaşarım, ahlak dayatan kişiye de sktir çalarım. her türlü naneyi de yerim. 

Efendim, yok, din işte toplumları kontrol etmek içindir falan gibi zırvaları da geç.Bunlar sadece uyduruk makale, embesil kişiler tarafından uydurulmuş şeyler. benimn bir derdim yok, asıl dert sizde.  demek ki ;  sizin içinmizde  hala şüphe var.  Ne şüphesi;  Allah olabilir şüphesi...  değil mi??

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sağduyu yazdı:

Strong Agnostik senin peşinden koştuğun arap bedevisine sahtekar, yalancı diyor ve taptığın tanrının da bu arap bedevisinin uydurması olduğunu söylüyor. Buna ne diyorsun?

Sağduyu; strong agnotik'in ateist oldugunu biliyorum zaten. Konuyla ne alakası var? her zamanki taktiklerini bırak. Adam ahlak konusunda dürüst diyorum, sizin gibi saçmalamıyor yani. o yüzden onu takdir ettim. Siz de;  yok biz ateistler ahlaklıyız falan fistan gibisinden, kendinizi ahlaklı göstermek ve ahlakı savunuyorum diye göstermek için oranızı buranızı yırtıyorsunuz. kabul edin işte dediklerimi. beni de kızdırmayın işte ! aslında ateizme göre çoğu şeyin anlamı bile yok. hatta bununla ilgili bir konu da açmak istiyorum...ama seni seviyorum sağduyu ! 

tarihinde dindar07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, dindar07 said:

Sağduyu; strong agnotik'in ateist oldugunu biliyorum zaten. Konuyla ne alakası var? her zamanki taktiklerini bırak. Adam ahlak konusunda dürüst diyorum, sizin gibi saçmalamıyor yani. o yüzden onu takdir ettim. Siz de;  yok biz ateistler ahlaklıyız falan fistan gibisinden, kendinizi ahlaklı göstermek ve ahlakı savunuyorum diye göstermek için oranızı buranızı yırtıyorsunuz. kabul edin işte dediklerimi. beni de kızdırmayın işte ! aslında ateizme göre çoğu şeyin anlamı bile yok. hatta bununla ilgili bir konu da açmak istiyorum...ama seni seviyorum sağduyu ! 

Ateist değil agnostik. Yahu adamın nick'inin Strong Agnostik olduğunu görüyorsun ama hala ateist diyorsun, bu kadar mı aptal olur bir insan?

Onun ahlak konusundaki görüşleri sadece onu bağlar, bütün dinsizleri değil. Ateistler, agnostikler bireysel düşünür, onun için bir ateist tüm ateistler adına görüş belirtmez, sadece kendi adına görüş belirtir. 

Ama mesela Muhammed'in ahlak hakkındaki görüşleri ve davranışları bütün müslümanları bağlar. Mesela Muhammed 9 yaşında bir çocukla yatması sizi ve seni bağlar, evlatlığının karısı ile evlenmesi, harem kurması, etrafındaki kabileleri soyması, insanları katletmesi sizi ve seni bağlar.

Sana göre ahlak nedir? Yukarda belirttiğim Muhammed'in eylemleri sana göre nasıl bir ahlaktır? Ayrıca senin Allah'ında ahlak var mı? Bir insan yaratıp sonra Muhammed'e inanmadı diye sonsuza kadar işkence ederek yakmak ahlaka uygun mudur?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...