Jump to content

Recommended Posts

1 saat önce, sağduyu yazdı:

Ateist değil agnostik.

ateist veya agnostik; Çok fark mı var sanki.  aynı bk'un laciverti . neyse.   Hz.Muhammed(sav) ; ahlakın en üstününe sahiptir. Sen anlayamazsın. Kabile soymak da neymiş? insanları katletmek mi ? uydurup uydurup duruyorsun. Uydurma hadislerle sallıyorsun. Sırf eleştirmek için.  Üvey evladı, Zeyneb'i bırakınca; Resulullah onu kendi ailesi içinde tutmak için onunla evlenmiştir. Koruma altına almak için.   Cennet  bedava aslında, ama cehennem parayla. Yani cehenneme gitmek özel çaba ister. Senin yaptığın gibi. Yani, cehenneme gitmek için o kadar çok çabalıyorsun ki... Ya siz ateistlerde hiç mi ümit yok yav? Müslüman olacak ateist yok mu ? Bu kadar mı ümitsizsiniz. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 524
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Adam süt bakracını almış, ahıra girmiş, inek "ummaaaaa" demiş... :lol:

Lan siz müslümler olmasa biz neyle kafa bulurduk ne bileyim! Hayır şarap içiyorum bu kadar kafa yapmıyor haaa!  Müslüm olacak ateist yok mu ha! :D Vah garibiiiim, sen buna mı dolanırsın buralarda demek! Vah vaaaahhh! :lol: Olum sen daha giderken biz çoktan dönmüş kahvemizi yudumluyorduk be! Sen daha orada mısın!

Ya çok eğlenceliler yaaa... Bunlar hele darbe yapmaya kalkışmadı mı, lan gülsem miii, ağlasam mı şaşırdım! Hayır çok komikler yaaa! Bunlara Amerika babaları bir sıvazlamış, üüüü bunlar coşmuş, taşmış, kabına sığamaz olmuşlar! vay salaklar yaaa! Hayır bu müslümler kadar hazır semerli atlayıp binilecek eşşeği Amerika başka nerde bulsun! 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Strong Agnostik yazdı:

Senin beynin de, gerekli verilerle tanri inancina sahip olamaz mi? Soyledigin seylerle beni dogruluyorsun farkinda degilsin.

Insan zihnindeki her anlam bir sekilde maddi kaynaga sahiptir ve uretilebilinip olcumlenebilinirdir.

Senin iyilik dedigin anlam bir baska beyne gore kotuluk olarak tanimlanabildigi gibi, hicbir anlama gelmeyedebilir.

Gercek dedigin sey bilincine gore varolup yokolmaz ahhaha

Ya sen nasıl bir psikopatsın? Insan senin yüzünden muslumanim demeye utanıyor nerdeyse.Yani sırf senle dalaşmamak için,senin huyuna mı gitmek gerekiyor ! Sende laf sokma hastalıgı mı var? Ayrica durmadan hakaret ediyorsun. Hakaret etmek serbest galiba. Ayrica neden herkesi fetocu ilan ediyorsun çaktırmadan? Ateist Islam alimi gibi görüntün var. Münafık gibi yani.Ciddi cevap versen, kafamı kırıcam.Her cevabında dalga geçiyorsun. Sağlıcakla kal.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, dindar07 said:

Gülüp durma mal mal, hiç komik değil. uyuz.  ahlakın kökeni dinlerdir. Ahlak vicdan , bunlar  her insanda yaradılıştan vardır. İdealizmi falan geç. Dinde ahlak kuralları vardır. Ya Allah aşkına, bana hikaye okuma.  Bir çok dinsiz ne sapıklıklar yapıyor. Bunların hiçbiri istatistiklerde yer almıyor. Ben sana diyorum ki, sen ateistsen neden ahlaklı olmalısın?  yok, topluma ayalk uydurmak, grup halinde yaşayan sosyal insan saçmalıklarını geç;;;  sanki ders kitaplarından cevap veriri gibi. sen ahlaklı olmaya çalışan bir ateistsen; ben de sana derim, sen tam bir aptalsın....... örneğin; (haşa Allah korusun) ; ben gerçekten ateist olsam ,yaratıcının olmadıgına kesinlikle kanaat getirsem, her türlü zevki yaşarım, ahlak dayatan kişiye de sktir çalarım. her türlü naneyi de yerim. 

Efendim, yok, din işte toplumları kontrol etmek içindir falan gibi zırvaları da geç.Bunlar sadece uyduruk makale, embesil kişiler tarafından uydurulmuş şeyler. benimn bir derdim yok, asıl dert sizde.  demek ki ;  sizin içinmizde  hala şüphe var.  Ne şüphesi;  Allah olabilir şüphesi...  değil mi??

Hah, ağzındaki baklayı çıkardın sonunda, daha doğrusu ben çıkarttırdım. :) Ama inan olmuyor yapmaya çalıştığın şeyi beceremiyosun.

Ha bu arada doğal seçilim senin gibileri minimize edip, gen havuzunu benim gibilerden oluşturuyor zaten. Bu mevzuları anlamadan konuyu anlayamayacaksınız. Kimse "ahlaklı olmalıyız" demiyor. Ama sizin kafa bunu almadı henüz. Elbet bir yol bulacaz. Kimsenin ahlaklı olmaya ça-lış-tı-ğı falan yok! Ok?

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, dindar07 said:

Sağduyu; strong agnotik'in ateist oldugunu biliyorum zaten. Konuyla ne alakası var? her zamanki taktiklerini bırak. Adam ahlak konusunda dürüst diyorum, sizin gibi saçmalamıyor yani. o yüzden onu takdir ettim. Siz de;  yok biz ateistler ahlaklıyız falan fistan gibisinden, kendinizi ahlaklı göstermek ve ahlakı savunuyorum diye göstermek için oranızı buranızı yırtıyorsunuz. kabul edin işte dediklerimi. beni de kızdırmayın işte ! aslında ateizme göre çoğu şeyin anlamı bile yok. hatta bununla ilgili bir konu da açmak istiyorum...ama seni seviyorum sağduyu ! 

O zaman ben de sana hristiyan diyeyim ya da şii, bana göre müslümanlık da, hristiyanlık da, diğer dinler de aynı bokun laciverdi.

Ben Muhammed'in ne kadar ahlaksız, soyguncu, pislik, birisi olduğunu islam tarihinden, Kuran'dan örneklerle gösteriyorum, sen fanatikler gibi en büyük bizim takım diye tezahürat yapıyorsun sadece.

Bir anlatsana şu en üstün ahlaka sahip dediğin kişinin hayata ve insanlığa bakış açısını ama sallama yok, ayet ve hadisle destekleyeceksin yazdıklarını.

Yahu bir ateist bu arap-yahudi masallarına inanacak kadar aptal mı ki hayatını cennet gibi hayali bir amaca göre düzenlesin? 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, dindar07 yazdı:

hah, işte bak dediğime geldim. Aferin,  bak; birşeyler öğrenmeye başladın, kendini geliştiriyorsun. Seninle fikrim çatışmadı işte,daha ne soruyorsun sen? ne sordun bana. sor da cevaplıyayım. Ama lütfen beni islam alimi pozisyonuna koymayın. Elhamdülillah müslümanım,bilgime de güveniyorum,istediğini sorabilirsin. ayrıca, siz milleti yoldan çıkarırken iyi de, ben ateizme eleştiri yapınca mı kötü ?  nerde bu bereketlik ? ayrıca, açıklaman tam yeterli değil, kanıt içermiyor,sadece kişisel görüş...

Sen nesin biliyor musun ? Ahlaksizligin dibine kadar dusmus bir korkak zavallisin. Ilk sayfada yazdigin igrenc, insanlik disi maddelerden hepsini cok rahat bir sekilde yaparsin fakat inandigin arap bozuntusu dinden psikolojik olarak hem korkuyorsun hemde aksi seyleri arastiramiyorsun. Senin gibi insanlar dunyadan derhal yok edilmeli sizin bu hastalikli pis islamci beyniniz dunya icin cok tehlikeli.. Siz bir bebege bile tecavuz edip, her turlu serefsizligi yapabilirsiniz. Zaten islamcilarin anakonusu budur; sapiklik, cehalet, savas, serefsizlik, dolandiricilik.. Birde ahlak dinlerden gelmis diyor terbiyesiz herif. Goster bakalim kuran'dan ahlak ile ilgili ayetleri? Gosteremezsin ama ben sana bir ton ahlaksizlik, sapiklik, siddet dolu ayetleri buraya dizerim.

Birde ''ateist olsam'' diye baslik acmis.. :lol: Once istersen ateizm'in anlamini ogren arastirmani yap, gerekli bilgini olmayan beynine aktarmaya gayret et sonra uygun musun degil misin anlasilir. Ateist dedigin bir birey; dinleri, yaraticiyi arastirmakla-sorgulamakla kalmaz politikayida sorgular gunluk hayatta duydugu bir olayi-kararida sorgular her zaman dogruyu, mantikli seyleri bulmaya calisir sizin gibi kendilerini kandirmazlar. Ateist insanlar diger dunya gibi bir seyin olmadigini bildikleri icin bu dunyada iyi seyler yapmaya calisirlar. Ahlaka onem verilir, bilgi ogrenilir bunlar olmazsa zaten dunyanin civisi cikar bir halta yaramaz.. Eger senin ilk sayfada yazdigin maddelerdeki tum insanlik uyguluyor olsa dunya yasanmaz olurdu. Hosgoru, ahlak, mutluluk, saygi, disiplin bu kavramlarin hicbiri olmazdi. Once sizin beyninizi duzeltip sonrada ahlak egitimi vermek gerekli yoksa dinlerle falan temel ahlak ogrenilmedigini goruyorduk senin sayende daha da iyi gorduk ahlaksiz, rezil herif.

Sitelerde Paylaş

Bir ateist için ahlaksızlık ne demek? Sınırı nedir? Ahlak denen olgu  gerçek değil ki.  Bizdeki inanç. Biz ahlaka da inaniyoruz.Yani, ahlaklı olmak dinimize göre böyledir ve biz bu öğretiye inanıyoruz gibi. Siz inanmak kelimesini kullanamazsınız. Yani sizin temeliniz ne; hormon saçmalıkları dışında? Saygılar..

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Nogay said:

Bir ateist için ahlaksızlık ne demek? Sınırı nedir? Ahlak denen olgu  gerçek değil ki.  Bizdeki inanç. Biz ahlaka da inaniyoruz.Yani, ahlaklı olmak dinimize göre böyledir ve biz bu öğretiye inanıyoruz gibi. Siz inanmak kelimesini kullanamazsınız. Yani sizin temeliniz ne; hormon saçmalıkları dışında? Saygılar..

9 yaşındaki bir çocukla, evlatlığını karısı ile evlenen, 9-10 karılı, insanların arasında kin ve nefret tohumları eken bir arap soyguncusuna tapan birisi ahlaktan bahsediyor.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

9 yaşındaki bir çocukla, evlatlığını karısı ile evlenen, 9-10 karılı, insanların arasında kin ve nefret tohumları eken bir arap soyguncusuna tapan birisi ahlaktan bahsediyor.

Bak benim sordugumla senin yanıtının ne alakası var? İslam alimlerine sorabilirsin onları.Ben uzman degilim.ben kendi fikrimi soyluyorum, kimseye de hakaret etmiyorum. 

Sitelerde Paylaş

Bu ne biçim bir gerzekliktir...

Biz insanız. Gidip bedevinin şerefsiz allahından mı öğreneceğiz insanlığımızın sınırını? Gidip kerameti kendinden menkul kaz kafalı meymenetsizlerden mi öğreneceğiz ahlakı?

Bizim içimizd einsan var, ahlaksızlık önümüze gelince, dur yapma diyen ve hiç aksine gidemediğimiz. Bunların ise, önlerine gelen her boku "ye lan, bedevi buna caiz demiş" diye afiyetle yiyen sapıklardan başka bir halt oldukları yok.

Kendini yontmayı unutma' der Zeus...
Kendi kabuğunu kendin soyabilirsin,
Kendi özgürlüğünü kendin dışarı çıkartabilirsin...
İnsan biraz da kendi emeğidir!

Bunu bile demişken 3000 yıl evvelki dinciler, böyle bile diyemeyen 1400 yıl evvelki şerefsizlerin batağında yaşamak nedir ki?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Nogay said:

Hormon saçmalıkları dışında, saygılar..

güzelmiş.

Beyimiz nasıl bir şey ister, ona göre hazırlayalım sofrayı :)

Biri gitti diğeri geldi. Bu şeklinizle(!) de bir problemim olmadığı için henüz sesimi çıkartmıyorum..:) Şu cümle dahi yeterli "Ahlak denen olgu  gerçek değil ki"..... Bir teist(!) kuruyor bu cümleyi..ba ba ba.......

.............

Her neyse bu, bu konuda problemli olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.

Yaşam nedir? Önce bunu iyice bir anlamanız gerekiyor. Ama siz anlamamışınız. Doğal seçilim...yok.

Yani temel temel diyorsunuz ya, sizde temel yok. Bu iş o yüzden zor oluyor.

Temeliniz olduğunda gittiğiniz yolun yol olmadığını zaten anlayacaksınız. Zeka problemi yoksa. (Hakaret için kullanmadım)

Ahlak dediğimiz "şey"in seçilim değeri çok yüksek. Çünkü toplumu zamklıyor. Çünkü toplumun, toplum olabilmenin seçilim değeri çok yüksek. Din min hikaye. Canlılık bunları ezer geçer. Varolan ilk dinin ya da inancnın insandan, ilk insandan ya da onun oluşturduğu ilk toplumdan/sürüden eski olabilme imkanı var mı?

Ahlak gerçek değil; ama fonksiyonları, sonuçları gerçek. Doğal seçilimin berisine geçebilecek bir inanç sistemi var mı? Ahlak, ya da doğal seçilim tarafından determine edilmiş rafine eğilimler bütünü, kendisini dayatıyor. Bütün mesele bu. Birileri hala kalkmış temelden bahsediyor.

Sorduğunuz sorulardan konuyu bu kadar kolay kavramanızın mümkün olmadığı anlaşılıyor. Örnek ve simulasyonlarla deneriz o zaman.

Hakaret etmiyorum diyorsun. Neden teist(!) olduğun için mi? Peki ateist olsan hakaret mi edecektin..? Belki edecektin ama o zaman istediğin tartışmayı alamayacaktın. Hatta forumdan atılacaktın. Yani bu tartışmayı istiyorsan hakaret etmeyeceksin. Bazı sınırlar dahilinde kalacaksın. Bunu becerebilme kabiliyetin seni burada tutacak. İşte bunu becerebilme kabiliyetin ahlak diye anırıp durduğunuz şeyin ta kendisi. Bu kabiliyete sahip kişiler forum ahalisini, forum toplumunu oluşturuyor. Bu ilişkiyi karşılıklı sürdürebilme yetisine sahip kişiler. Diğerleri eleniyor. Forum burada olacaksa, bir çeşit ahlak olarak nitelendirilebilecek bu riayet eylemi de burada olacak. Forum burada olmak zorunda değil. Ama forumun burada olması arzusu (eğer varsa) forumu var edecek, forum da bireyleri bu yönde determine edecek..Doğal seçilim yerine forum seçilimi.. :)

İnanç bu denklemin içerisinde tamamen etkisiz eleman. Eğer değilse buyursun bir babayiğit göstersin..

Küfürlü hakaretli(sınırsız ölçüde) bir forum olabilir mi? Milletin adres alıp birbirine girdiği zarar verdiği falan.. belki. Ama buradaki bireylerin genel görüşü aksi yönde..Bu da fazlasıyla yeterli. Bu görüş inanç mıdır? Hayır. Pratikteki karşılığını tez vakit gösterecektir. Verimsiz tartışma. Tartışma neticesinde zarar görme ihtimalinin gayet doğal olarak istenmiyor oluşu. Bunlar gayet somut ve insana, ve hatta en temelinde canlılığa dair beklenti/arzulardır. Götü boklu inançlar değil. Canlılık olacaksa, bu iş böyle işlemek zorunda, daha doğrusu durumunda.

Doğal seçilim ya da forum seçilimi.. Her ne olursa olsun, hep bir adım önde. Siz sonuçlar için sebep arayadurmaya devam edin..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, teflon yazdı:

Hormon saçmalıkları dışında, saygılar..

güzelmiş.

Beyimiz nasıl bir şey ister, ona göre hazırlayalım sofrayı :)

Biri gitti diğeri geldi. Bu şeklinizle(!) de bir problemim olmadığı için henüz sesimi çıkartmıyorum..:) Şu cümle dahi yeterli "Ahlak denen olgu  gerçek değil ki" Bir teist(!) kuruyor bu cümleyi..

.............

Her neyse bu, bu konuda problemli olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.

Yaşam nedir? Önce bunu iyice bir anlamanız gerekiyor. Ama siz anlamamışınız. Doğal seçilim...yok.

Yani temel temel diyorsunuz ya, sizde temel yok. Bu iş o yüzden zor oluyor.

Temeliniz olduğunda gittiğiniz yolun yol olmadığını zaten anlayacaksınız. Zeka problemi yoksa. (Hakaret için kullanmadım)

Ahlak dediğimiz "şey"in seçilim değeri çok yüksek. Çünkü toplumu zamklıyor. Çünkü toplumun, toplum olabilmenin seçilim değeri çok yüksek. Din min hikaye. Canlılık bunları ezer geçer. Varolan ilk dinin ya da inancnın insandan, ilk insandan ya da onun oluşturduğu ilk toplumdan/sürüden eski olabilme imkanı var mı?

Ahlak gerçek değil; ama fonksiyonları, sonuçları gerçek. Doğal seçilimin berisine geçebilecek bir inanç sistemi var mı? Ahlak ya da doğal seçilim tarafından determine edilmiş, rafine eğilimler bütünü kendisini dayatıyor. Bütün mesele bu. Birileri hala kalkmış temelden bahsediyor.

Sorduğunuz sorulardan konuyu bu kadar kolay kavramanızın mümkün olmadığı anlaşılıyor. Örnek ve simulasyonlarla deneriz o zaman.

Hakaret etmiyorum diyorsun. Neden teist(!) olduğun için mi? Peki ateist olsan hakaret mi edecektin..? Belki edecektin ama o zaman istediğin tartışmayı alamayacaktın. Hatta forumdan atılacaktın. Yani bu tartışmayı istiyorsan hakaret etmeyeceksin. Bazı sınırlar dahilinde kalacaksın. Bunu becerebilme kabiliyetin seni burada tutacak. İşte bunu becerebilme kabiliyetin ahlak diye anırıp durduğunuz şeyin ta kendisi. Bu kabiliyete sahip kişiler forum ahalisini, forum toplumunu oluşturuyor. Bu ilişkiyi karşılıklı sürdürebilme yetisine sahip kişiler. Diğerleri eleniyor. Forum burada olacaksa, bir çeşit ahlak olarak nitelendirilebilecek bu riayet eylemi de burada olacak. Forum burada olmak zorunda değil. Ama forumun burada olması arzusu (eğer varsa) forumu var edecek, forum da bireyleri bu yönde determine edecek..Doğal seçilim yerine forum seçilimi.. :)

İnanç bu denklemin içerisinde tamamen etkisiz eleman. Eğer değilse buyursun bir babayiğit göstersin..

Küfürlü hakaretli bir forum olabilir mi? Milletin adres alıp birbirine girdiği zarar verdiği falan.. belki. Ama buradaki bireylerin genel görüşü aksi yönde..Bu da fazlasıyla yeterli. Bu görüş inanç mıdır? Hayır. Pratikteki karşılığını tez vakit gösterecektir. Verimsiz tartışma. Tartışma neticesinde zarar görme ihtimalinin gayet doğal olarak istenmiyor oluşu. Bunlar gayet somut ve insana, ve hatta en temelinde canlılığa dair beklenti/arzulardır. Götü boklu inançlar değil. Canlılık olacaksa, bu iş böyle işlemek zorunda, daha doğrusu durumunda.

Doğal seçilim ya da forum seçilimi.. Her ne olursa olsun, hep bir adım önde. Siz sonuçlar için sebep arayadurmaya devam edin..

Ya ben soru sordum.Biri gitti digeri geldi mi.Ben gercegi ariyorum; guzel yazmışsın.Valla, şu evrim teorisini bayaa okudum; evrimagaci diye bir site var,ordan; doğal seçilim yapay seçilim falan filan. Bayaa kafami kariştirdi işin gerćeginde. Biz ailece muslumaniz. Ben içimden geldigi gibi konuşurum. Musluman oldugum icin muslumanligi savunucam tabiiki; ama sorsan napiyorum; sizden farksizim; hicbir geregi yapmiyorum; ne oruç ne namaz ! Sadece inaniyorum işte. Durustce soyluyorum; daha be dememi istiyorsun. Inancli biriyim ve islami savunurum. Ok mi ? 

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Nogay said:

Ya ben soru sordum.Biri gitti digeri geldi mi.Ben gercegi ariyorum; guzel yazmışsın.Valla, şu evrim teorisini bayaa okudum; evrimagaci diye bir site var,ordan; doğal seçilim yapay seçilim falan filan. Bayaa kafami kariştirdi işin gerćeginde. Biz ailece muslumaniz. Ben içimden geldigi gibi konuşurum. Musluman oldugum icin muslumanligi savunucam tabiiki; ama sorsan napiyorum; sizden farksizim; hicbir geregi yapmiyorum; ne oruç ne namaz ! Sadece inaniyorum işte. Durustce soyluyorum; daha be dememi istiyorsun. Inancli biriyim ve islami savunurum. Ok mi ? 

Rica ederim.

Bu konu üzerine daha konuşulabilir. Çünkü zannımca dinlerin en zayıf noktalarından biri, yumuşak karnı bu ahlak mevzusudur. Genel-geçer ahlak. Bu taraftan koydun mu öteki taraftan bir daha ayağa kalkamaz. Caner Taslaman örneğin, bu silleyi henüz yememiş biri sadece.

Ayrıca ekleyeyim: varolan en kral din dahi, insan aklının eline su dökemez.

Sitelerde Paylaş

Ahlak'ın gerçekliği ve etkisi bazı kişiler tarafından anlaşılamıyor.

Ölçü birimleri, insan zihninin maddenin boyutunu kavramada kullandığı bir araçtır. İnsan zihnine ve sonra onun aracılığı ile maddeye bağlıdır. Maddeye bağımlı olsada, maddeden bağımsız ve her toplumda farklı olabilir. Örn, 15,6" veya 39cm. Tamamen insanın zihninde oluşturduğu bir şeydir. Doğada yoktur. Fakat yaşam için gereklidir, yaşamı ileri düzeyde kolaylaştırır.

Ahlak da bunun gibidir. Bazı arkadaşların dediği gibi, doğada yoktur. İnsan zihnindedir. Maddeden bağımsızdır. Fakat gerçektir. Bir ölçüdür. Bir bilgisayar ekranının boyutunun 15,6" olması kadar gerçektir. Sonuçta bu maddeyi şekillendiren de yine maddeden bağımsız dediğimiz insan zihni ve mantığıdır. Çünkü onun oluşturduğu yorumlardır ve gerçektir. Çünkü gerçek olan maddeyi de o yönetir ve o şekillendirir. Mantık dediğimiz şey insan beyninin maddesel düzeni sonucunda oluşur, mantığın kendisi ise maddeden bağımsızdır ve fikire dönüşür. Beyne gelen sinyaller ile beyin tarafından ölçüm yapıldıktan sonra ortaya çıkar.

Ahlak; her ne kadar insanlar tarafından farklı ölçülsede, her toplumda kusursuz olmasada modern toplumun en önemli unsurudur. Gerçektir. Bir madde sistemi olan beynimizin yani maddenin kendisinin, kendisini geliştirmesidir. Gelişmişliğin ölçüsüdür. Onunla maddeye düzen verip arabaları, bilgisayarları , uçakları yapabiliriz. 

Sitelerde Paylaş
On 7/31/2016 at 17:55, dindar07 yazdı:

Hiçbir şekilde ahlaklı olmayı savunamazsınız, çünkü ahlak kavramına tanım bile yapamazsınız. Sadece uyduruk teorilerle cevap verebilirsiniz. Gerçekte anlamı olmayan soyut kavramları anlamlandırmaya çalışmayın, çünkü hem inandırıcı değil, hem de komik. 

Yazimdan bir "ahlak savunusu" yaptigim sonucuna ulastiysaniz, komik olan bence bu. Okurken yazarin verdigi icerigi saptamaya calisin, rica ederim.

"Soyut kavramlarin anlami yok" ifadenizin varliksal tabanda herhangi bir gecerliligi de bulunmuyor. Elbette soyut kavramlarin anlami var, olmaz olur mu? Burada tartisilmasinin sebebi dahi, soyut kavramlarimizdir. 

Nedir soyut kavram? Algilanan nitel formlarin bilinc denilen nitelige, icerikleri azaltilarak indirgenisleridir; metabolik istenclerin limbik sistemdeki yansimalarinin neokorteksteki cozumlemeleridir. Sizin bedensel durum ve faaliyetlerinize ickin her bir dusunceniz, varliksal tabanda beyninizde gerceklesen bilgi transferleridir. Ornek mi? Bir insan belirli bir kavramsal icerige tutunmaktan akil sagligini, metabolik balansini yitirebilir, bagisiklik sitemini, hormonal yapisini, sagligini, fiziksel olarak bozabilir, intihar tesebbusunde bulunabilir. Zira dusunce ve fiziksellik, ayni gercekligin taktiksel ifadeleridir. Biz algi ve bilinci ayirt edemeyiz, sadece bilinclerin kosullarini gozlemler, duyusal algilari saptariz, alginin konusu da var olan, varlikta olandir, varlikta olanin niteligidir. 

Siz soyut kavram dediginizde, bunu tanri tarafindan indirilmis, kendi icinde bir gerceklik zannedebilirsiniz, oysa biz tum kavramlarin, diyalektik sureclerin sonuclari olduklarini, haliyle de var olandan soyutlandiklarini goruyoruz. Bir diger deyisle, bizim tum duygu, his ve dusuncelerimiz, nitel tabanda direkt olarak fiziksel, dolayisiyla varliksaldir.   

Ahlak kaidelerine donersek; sosyokulturel ve paradigmaldirler, yani sizin kavramsallastirdiginiz turevde saltik ahlaki bilincler yoktur, genetik kalintilara, sosyal yapilara, yahut cevresel faktorlere ickin olarak turerler, dolayisiyla hem dinamik faktorlere kosullu, hem de gecicidirler. Beyin dediginiz organ, evrilen bir mekanizmadir.

Bu baglamda bir onceki iletimde dikkatinizi cekmeye calistigim husus, sosyal tabanda gozetilmesi gereken hukuki bicimlere dair idi, herhalde yeterince dikkatli okumamissiniz.  

Saygilarimla      

tarihinde epoché tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Nogay said:

evrim konusunda kafa karıştırıcı birşey yok, emin olabilirsin. yaradılışçılar istedikleri kadar zırlasın, evrim kaya gibi sağlam şekilde duruyor. yanlışlanamadı ve asla yanlışlanamaz. o tren kaçtı. evrim soluduğun hava kadar gerçektir.

Sitelerde Paylaş
On 01.08.2016 at 03:55, dindar07 yazdı:

Hiçbir şekilde ahlaklı olmayı savunamazsınız, çünkü ahlak kavramına tanım bile yapamazsınız. Sadece uyduruk teorilerle cevap verebilirsiniz. Gerçekte anlamı olmayan soyut kavramları anlamlandırmaya çalışmayın, çünkü hem inandırıcı değil, hem de komik. 

Peki siz neyinizle savunacaksınız ahlaklı olmayı...? 
Birkere dininizi kendiniz seçmediniz, büyükleriniz sizin yerinize seçti. tıpkı diğer toplumlarda olduğu gibi... o halde ne farkınız var?
"Benim tanrım bunu farkedemeyecek kadar aptaldır" diyorsanız o başka...

Her nesil bir sonrakinin inançlarını belirliyor ve herkes o inancın dışında düşünmekten korkuyor. ve size göre insanı takip eden bir tanrı var, ama bu saçmalığı farketmiyor...(?) 
Bu şartlarda normaldir... çünkü tanrınız da, onun adına konuşan adamların kuklası yapılmış durumda.

Ayrıca iyi insan olmak için bir dinin olması gerektiğini kim neye dayanarak iddia etmiştir...?
Peki hangi cahil adamlara inanırsak, ahlaklı olacağız?
Hiç sorgulamadan, "ben düşünmem, kendim gibi zihni prangalı adamlara uyarım" diyerek, cehaletini açıkça itiraf etmiş rivayetçiler zincirine kul köle olarak mı ahlaklı olunacak... iyi doğruyu bu cehaletle mi sorgulayacaksınız da ahlaklı olacaksınız...?

Daha kitabınızın işgal, talan, katliam ve işkenceyi teşvik ettiğini, insan haklarını hiçe saydığını, kadınların hayatını mahvettiğini bile farkedememişsiniz.
"Bu adama itaat etmeyen en korkunç işkenceleri hakeder" diyerek insanlığa bölücülük ve düşmanlık aşılayan bir nefret öğretisini, ahlak ve doğruluk olarak savunacak kadar aklınızı kaybetmişsiniz!

İnancınızı koruyabilmek için, başkalarını susturmaya muhtaç olacak kadar acz içindeyken, neyinize güvenerek ahlaktan bahsedebiliyorsunuz?
En büyük doğruluk rehberi olduğu iddia eden din, eleştiriden zangır zangır titriyor, özgür düşünceyi kafirlik kabul ediyor. sonra da bu cehalet, ahlakın doğruluğun temeli oluveriyor !

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎3‎.‎8‎.‎2016 at 02:58, Dreary yazdı:

Maddeden bağımsızdır. 

Maddeden bağımsız olan hiç bir şey yoktur. Biraz materyalizm bilinci gerekiyor. Madde olmaksızın hiç bir şey olmaz. Zihin, maddi beynimizin işlevidir. Kütle çekiminin maddenin işlevi olmasından farksız biçimde. Tanrı adını taktığınız bir şey varsayalım, o da madde olmadan olamaz.

Ahlakı açıklamak için böyle söylediğinizi biliyorum. Ne anlatmak istediğinizi de çok iyi anlıyor ve onaylıyorum ama, materyalizm bilincini de önemsiyorum. Madde olmadan, maddeden bağımsız hiç bir şeyin olamayacağı son derece temel bir ilkedir. Bunu es geçemeyiz.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Mindsurfer yazdı:

tanrınız da, onun adına konuşan adamların kuklası yapılmış durumda.

Tanrı bir çorap kuklasıdır. Onu birileri eline geçirir ve parmaklarını oynatarak çorabı konuşuyor gibi hareket ettirip konuşur. Sonra da tanrı konuştu olur. Din dünyada görülmüş salaklıların en kapsamlısı ve en aptalca olanıdır. Çok büyük yalanlar gerçek zannedilir. Küçük yalanların inandırıcılığı az olur. Yalan ne kadar büyük ve iddialıysa, inandırıcılığı o kadar artar.

Din bu yüzden olabileceğin en yükseğinden atar. Der ki işte tanrı sonsuz güçlüdür, böyle bir şeyin olamayacağı hiç önemli değil. Sonsuzdan ötesi yok, civcivler istediği kadar aç kalsın, kimin umrunda... Salaklar kanıyor ya, ona bak. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...