Jump to content

Recommended Posts

Herif evet kendimi becerttiririm diyor arkadaşlar..

Ben de seni adam zannettim, tartışırız zannettim.Benim söylediklerim bunun ne alakası var angut. Seni engelliyorum... good bye...

tarihinde dindar07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 524
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dünyada milyonlarca ateist ve dinsiz bulunuyor. Söylediklerinizi gerçekleştirenler ise. neredeyse tamamı ile dinlilerden çıkıyor. Bu durumda varsayımınız tamamen yanlıştır.

Bak şimdi bu söylediğini çürüteceğim dostum... Burada mantık hatası yapıyorsun, ayrıca istatistik-olasılık denen kavramdan hiç anlamıyorsun.

Dünyada ne kadar ateist var? Dünyada ne kadar, bir dine yani Tanrıya inanan var? Yüzde % , üzerinden bakalım.

Mesela türkiyenin %98 i dindar, bişekilde Allah'a inanıyor. %2 si ise ateist diyelim.

Sen diyorsun ki ; %98 içinde suç işleyenlerin oranı, %2 denen gruptan suç işleyenlerden daha fazla...

Allah Allah yav; çok bira içme,,, göbek yapar :D

açıklama: (bazı ateler neden takıntı yapıyor, yaratıcı ve tanrı kelimelerini kullanmayı) ; tanrı kelimesi türkçe bir kelime olup tengri'den gelir, yaratmak fiilinin isim hali de yaradan veya yaratıcı; bunu açıklamaya gerek bile yok. Saçma sapan argüman takıntısı yapmayın)

Sitelerde Paylaş

Sen mal ve kıvırtkan olduğun için hem anlamaman hem de kıvırtman normaldir. Arabın putuna inanıp da kıvırmayan insanın olması imkansız zaten. Evrimi anlamak istiyorsan çalışıp öğreneceksin, bana sorup durma, ben ne biyologum ne fosil uzmanı ne de evrim ile ilgili başka bir dalda uzman.

Daha önce yazdığın maddeleri ister uygula, ister uygulama, bu sadece senin ne biçim insan olduğunu ortaya koyar, 1400 yıl önceki yağmacı, talancı çöl arapların zırvalarının doğruluğunu ortaya koymaz.

Sen ilk önce yaratıcı, maratıcı, tanrı gibi genel lafları bir kenara bırak, Brahma da bir tanrı ve yaratıcı, neden Brahma'ya inanmıyorsun, Manitu'da bir tanrı ve yaratıcı ya Manitu'ya neden inanmıyorsun?

Buraya gelen bazı müslümanlar da tam cins çıkıyor, adamlar sanki müslüman değil de deist. Tanrılarının adını yazmaktan, adını anmaktan, Kuran'ı ve İslam tarihini savunmaktan köşe bucak kaçıyorlar. Sizin tanrınızın adı Allah, kitabı Kuran ve bunların kaynağı da araplar. İşte sizlerin savunması gereken şeyler bunlar.

Konuyu ahlağa mı getirdiniz, o halde Muhammed'in özel hayatını, 9 yaşındaki çocukla gerdeğe girmesini, kocalarını, ailelerini ve akrabalarını katlettiği kadınları haremine katmasını, evlatlığının karısını koynuna almasını, cariye hediye alıp cariye hediye etmesini, yaptığı soygun ve talanları, katliamlarını savunun.

Kuran'daki ahlağa ilişkin ayetleri ortaya koyup onları savunun.

Ulan tombalak ; saçma sapan felsefe yapıyorsun, yok brahmaymış yok manitu, yok k.çından uydurduğun spagetti tanrısı!!! kavramlara takıntı yapmış bir odunsun.. Bak kafan almıyorsa, sana açıklayayım....

Tanrı= türkçe bir kelime olup kökeni tengri'den gelir...

Yaradan-Yaratıcı= yaratmak fiilinden türemiş sıfat ve isim...

Allah= 99 ismini kendinde anlam olarak barındıran isimlerinden biri...

İstediğimi kullanırım, kullanmakta sakınca yok ki; süper mal adam !!! niye buna bu kadar takıntı yaptın !

belki anadiilin türkçe olmadığı için Tanrı kelimesinden rahatsız olmuş olabilirsin.... Neyse, bunları kafan aldıysa; devam edelim...

Kadının 9 yaşında olduğunu neye dayanarak söylüyorsun. Kuran'dan hiçbir dayanağın yok. Uydurma hadislerle karşıma gelme..

Ben de sana karşı uydurma argüman koysam hoşuna gider mi ? Hadisler kuranı destekler nitelikte ise doğru kabul edilir...

ben ne biyologum ne fosil uzmanı ne de evrim ile ilgili başka bir dalda uzman.

Hiç bir dalda uzmanlığın olmadığı belli zaten...İnsan biraz okur da, en azından cevap verecek bilgiye sahip olur...Bunlar hakkında bilgin yoksa, fikir geliştirmemişsen, neye dayanarak o zaman inkar ediyorsun , tombalak ?

tarihinde dindar07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dinciler hep şunu söylüyor, "patates çuvalını kuyumcu terazisi ile tartmaya çalışırsan, teraziyi kırarsın". sorgulamayacaksın yani, yoksa kafayı kırarsın.

Sevgili malta erigi bu forumda acikca gordugum olay tam da bu...

Uydurulan din uzerinden "islamı" elestiriyorsunuz...

Neyin ne oldugunu bilmeyen herhangi bir saf birey burda oltaya takilabilir, islami bu zannedebilir ama bu onun kendi cahilligi...

Islam acik ve net akil-dusunce-sorgulama dinidir...

Sayisiz ayet vardir bu vurguda...

Ve nihayetinde suphesiz bir iman bekler insani...

Canlilarin en kotusu aklini kullanamayanlardir der ye ayet...

Gercektende ne mutlu aklini kullanabilene...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle bu siteye, inancı ne olursa olsun eşit haklar verdiği için teşekkür ederim... Konuya geçelim........

Gerçekten Ateist olsam, düşüncelerim ne olur, nasıl bir insan olurum ? Burada fikir yürüteceğim.

Kimse bana akıl vermeye kalkıp, hikaye okumasın.Fikirlerimi eleştirebilirsiniz.Ayrıca değişime kapalı biri değilim.

Gerçekten sizin haklılığınıza karar verirsem , ATEİST OLACAM...

Tartışalım, münakaşa edelim bakalım.Öncelikle, ateistlerde ahlak anlayışının olduğu beklenemez. Bunu belirttikten sonra ; Örneğin ben ateistim ve şimdi fikir yürütmeye başlıyorum...

A:) Kendi kendime düşünüyorum. Ulan, öldükten sonra zaten toprak olup yok olacağım.Yaratıcı maratıcı kesinlikle yoktur, hesap vereceğim bir mercii ölümden sonra zaten yok. Bu bağlamda,Ne kadar iyi bir yaşama sahip olursam o denli kardır.İstediğimi yapmakta özgürüm; tabiiki akıllı olmak şartıyla... (gidip de keyfine bi insanı öldürüp de, salak gibi hapiste yatacak değiliz)...

Gerçekten Ateist olsam neler yaparım ;

1:) Maddi olarak yüksek kazançlar elde etmek için her türlü üçkağıdı yaparım. :ph34r:

Kanun açıklarından yararlanarak her türlü dolandırıcılığı yaparım...

2:) Cinsel olarak tüm fantezelerimi gerçekleştiririm. Rus,geyşa,zenci,japon,... :D aynen !

3:) Doğaya ve çevreye saygı duymam ; benden sonrası çok da umrumda olmaz !!!

Zaten saygı da ne demek ? insan uydurması bir kavram !!!

4:) Hiçbir kutsal değerim olmaz. Ahlak mahlak zırvalarıyla uğraşmam !!!

5:) Herşeye, her varlığa, maddesel açıdan bakarım. Trafik ışığında karşıdan karşıya geçen bir moruğa ha elinden

tutup yardım etmişim, ha onu tekme tokat dövüp hastaneye komaya göndermişim. Ne farkeder ki !

6:) İftira, namussuzluk , yolsuzluk gibi kavramların önemi yoktur..Hepsinden nemalanırım!!! . vs...vs......

Bana katılıyorsunuz değil mi ?

Bu yazdıklarınız ateizme eleştiri değil. aslında destekler nitelikte...

o zaman ateist de doğal olarak şöyle düşünür; "ben hesap vereceğim biri olmamasına rağmen bunları yapmıyorum.
demekki müslümandan ahlaklıyım ve doğru yoldayım..."
Siz gerçekten bu düşüncedeysiniz (umarım değilsinizdir) bence müslüman kalın. inanmaya devam edin.
Yoksa bu söylediklerinizi ateizm tarafından yaptığınız takdirde, zaten islama daha fazla destek olacaksınız.
Mesela adeta saygısızlıkta birbiriyle yarışan, "kim, daha nezaketten hoşgörüden uzaksa o daha iyi ateisttir." dercesine davranan, diyalog ve barıştan yana olanı islamı/müslümanı korumakla suçlayan bazı kişiler, neden bu duruma düşüyorlar....?
Çünkü onlar da "inanmasam herşeyi yapardım" zihniyetinden gelmekteler! (sadece birkaç kişiden bahsediyorum)
Siz de belki onlardan biri olacaksınız. yani insan olmanın en büyük temelinin vicdan olduğunu görememiş durumdasınız... ya da ateistleri yaftalamak için böyle bir duruma düşüyorsunuz.
Bu iddialarınızla farkında olmadan şunları da söylemiş oluyorsunuz;
" Dayak yemeyeceğimi bilsem herkese hakaret ederdim... forumda atılmayacağımı bilsem herkese sataşıp küfrederdim... güç elimde olsa benim gibi inanmayana her türlü yasağı getirirdim..." vs vs...
Şimdi bu karakterli bir insan tutumu olabilir mi...?
İşte buna benzer tavırlar, bu tarz bir zihniyetin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.
O yüzden gayet ciddi söylüyorum....; inanmaya devam edin...
Yalnız insanları inancına ve yaşam tarzına göre ayırmamaya dikkat etmelisiniz. kendi dini hükümlerinizi başkalarını dayatmamalısınız. Şeriata destek çıkmamak da buna dahildir.
Bu tarz şeylere dikkat ettiğiniz takdirde, ben şu an müslüman halinize daha çok saygı duyuyorum. en azından inanmadığınız zaman gerçekten bunları yapıp yapmayacağınızı bilmiyoruz.
Bir kötülüğü yapmıyorsak, bu yanlış olduğunu bildiğimiz için, ve empati yapabildiğimiz için olmalı.
Mesela Japonlar bugün dinden uzak olduğu halde neden islam ülkelerinden daha insancıl durumdalar...?
Çünkü insanca yaşamak için dine ihtiyaç yok, karşılıklı saygı sevgi ve düşünceye ihtiyaç var.
tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu yazdıklarınız ateizme eleştiri değil. aslında destekler nitelikte...

o zaman ateist de doğal olarak şöyle düşünür; "ben hesap vereceğim biri olmamasına rağmen bunları yapmıyorum.
demekki müslümandan ahlaklıyım ve doğru yoldayım..."
Siz gerçekten bu düşüncedeysiniz (umarım değilsinizdir) bence müslüman kalın. inanmaya devam edin.
Yoksa bu söylediklerinizi ateizm tarafından yaptığınız takdirde, zaten islama daha fazla destek olacaksınız.
Mesela adeta saygısızlıkta birbiriyle yarışan, "kim daha nezaketten hoşgörüden uzaksa o daha iyi ateisttir" dercesine davranan, diyalog ve barıştan yana olanı islamı/müslümanı korumakla suçlayan bazı kişiler, neden bu duruma düşüyorlar....?
Çünkü onlar da "inanmasam herşeyi yapardım" zihniyetinden gelmekteler! (sadece birkaç kişiden bahsediyorum)
Siz de belki onlardan biri olacaksınız. yani insan olmanın en büyük temelinin vicdan olduğunu görememiş durumdasınız.
Bu iddialarınızla farkında olmadan şunları da söylemiş oluyorsunuz;
"Dayak yemeyeceğimi bilsem sokakta da insanlara hakaret ederdim... forumda atılmayacağımı bilsem herkese sataşıp küfrederdim... güç elimde olsa benim gibi inanmayana her türlü yasağı getirirdim..." vs vs...
Şimdi karakterli bir insan tutumu olabilir mi...?
O yüzden gayet ciddi söylüyorum....; inanmaya devam edin...
Yalnız insanları inancına ve yaşam tarzına göre ayırmamaya dikkat etmelisiniz. kendi dini hükümlerinizi başkalarını dayatmamalısınız. Şeriata destek çıkmamak da buna dahildir.
Bu tarz şeylere dikkat ettiğiniz takdirde, ben şu an müslüman halinize daha çok saygı duyuyorum. en azından inanmadığınız zaman gerçekten bunları yapıp yapmayacağınızı bilmiyoruz.
Bir kötülüğü yapmıyorsak, bu yanlış olduğunu bildiğimiz için, ve empati yapabildiğimiz için olmalı.
Mesela Japonlar bugün dinden uzak olduğu halde neden islam ülkelerinden daha insancıl durumdalar...?
Çünkü insanca yaşamak için dine ihtiyaç yok, karşılıklı saygı sevgi ve düşünceye ihtiyaç var.

Çok iyi bir yorum.Şu an seni ayakta alkışladım, yemin ediyorum...

Başka bir yerde de senin yorumunu begendiğimi söylemiştim ; bazı ateist super zekalar olayı çarpıtıp , bak işte sana sadece muslumanlar destek veriyor gibi saçma sapan şeyler söyledi. İnsan insanı destekler. Bunun dindar ya da dinsiz olmakla alakası yok ki. Doğru söyleyeni takdir etmek lazım.

Sitelerde Paylaş

Ulan tombalak ; saçma sapan felsefe yapıyorsun, yok brahmaymış yok manitu, yok k.çından uydurduğun spagetti tanrısı!!! kavramlara takıntı yapmış bir odunsun.. Bak kafan almıyosa, sana açıklayayım....

Tanrı= türkçe bir kelime olup kökeni tengri'den gelir...

Yaradan-Yaratıcı= yaratmak fiilinden türemiş sıfat ve isim...

Allah= 99 ismini kendinde anlam olarak barındıran isimlerinden biri...

İstediğimi kullanırım, kullanmakta sakınca yok ki; süper mal adam !!! niye buna bu kadar takıntı yaptın !

belki anadiilin türkçe olmadığı için Tanrı kelimesinden rahaysız olmuş olabilirsin.... Neyse, bunları kafan aldıysa; devam edelim...

Kadının 9 yaşında olduğunu neye dayanarak söylüyorsun. Kuran'dan hiçbir dayanağın yok. Uydurma hadislerle karşıma gelme..

Ben de sana karşı uydurma argüman koysam hoşuna gider mi ? Hadisler kuranı destekler nitelikte ise doğru kabul edilir...

Gerizekalı mal, senin Allah'ın da çöl bedevilerinin kıçından uydurduğu bir put değil mi? İşte sen de bu çöl bedevilerinin kıçından çıkan bir puta tapan ahmağın tekisin.

Ayrıca senin dininde hadis olmayan ne var salak herif? Senin dininin tamamı arapların laflarından ibaret. Şimdi bu dini icat eden araplar neden Muhammed'in Aişe ile 6 yaşında evlenip 9 yaşında gerdeğe girdiğini uydursunlar? Ne gibi bir amaçları olabilir bunu yapmakla? Yahu evlatlığının karısına sulanan bir herif neden 9 yaşındaki bir kızla evlenmesin?

Ahzab/37. Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

Ahzab/50. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları (cariyeleri); seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Ahzab/51. Ey Muhammed! Bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur. Allah, kalplerinizdekini bilir. Allah, hakkıyla bilendir, halîmdir. (Hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Ahzab/51. Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helâl değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah, her şeyi gözetleyendir.

Tahrim/5. Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

Enfal/41. Bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir. Eğer Allah’a; hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, (yani) iki ordunun (Bedir’de) karşılaştığı gün kulumuza indirdiklerimize inandıysanız (bunu böyle bilin). Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Al, bu ayetler de ne biçim bir karakterin peşinden gittiğini anlatıyor. Herif çete kurmuş, etrafındaki kabileleri talan edip beşte birini kendine ayırdıktan sonra kalanını da adamları arasında patlaştırıyor, bir yandan da 9-10 kadından ve cariyeden harem kurmuş. Ve sen gerizekalı, böyle bir adamın peşine takıldın diye sonsuza kadar alem yapacağını sanıyorsun ha? Gerizekalı salak!

Zeus bir tanrı mıdır?

Brahma bir tanrı mıdır?

Baal bir tanrı mıdır?

.............

Evet, bu bahsettiklerimin hepsi bir tanrıdır, tanrı cins isimdir, özel isim değil. Ama bunu kime anlatıyorum ki?

Sitelerde Paylaş

Bak şimdi bu söylediğini çürüteceğim dostum... Burada mantık hatası yapıyorsun, ayrıca istatistik-olasılık denen kavramdan hiç anlamıyorsun.

Dünyada ne kadar ateist var? Dünyada ne kadar, bir dine yani Tanrıya inanan var? Yüzde % , üzerinden bakalım.

Mesela türkiyenin %98 i dindar, bişekilde Allah'a inanıyor. %2 si ise ateist diyelim.

Sen diyorsun ki ; %98 içinde suç işleyenlerin oranı, %2 denen gruptan suç işleyenlerden daha fazla...

Allah Allah yav; çok bira içme,,, göbek yapar :D

açıklama: (bazı ateler neden takıntı yapıyor, yaratıcı ve tanrı kelimelerini kullanmayı) ; tanrı kelimesi türkçe bir kelime olup tengri'den gelir, yaratmak fiilinin isim hali de yaradan veya yaratıcı; bunu açıklamaya gerek bile yok. Saçma sapan argüman takıntısı yapmayın)

Dinlilerin her konuda kendiliklerinden pek bilgili olmalarına alışkınız ya, tam olarak ne dediğinizi bilmiyor olmanız bu işe ayrı bir heyecan katıyor.

Yüzdelelere yanlış yaklaşmışsınız. Biraz matematik bilgi verelim, en azından bakkalda falan işinize yarayabilir.

Yazdığım şudur: Hapishanelerdeki dinsiz oranı, toplumdaki dinsiz oranının çok daha altındadır.

Anlayabilmeniz için açıklayalım: Homojen bir dağılımda eşit sayıda siyah ve beyaz toplar içeren bir sepette, oransal olarak sepetteki topların %50si beyaz, %50si siyahtır. Bu sepetten alınan bir grup örnekte de aynı dağılım beklenir.

Yani bir toplumun %98i dinli, %2si dinsiz ise, homojen bir dağılımla, eğer dinlilik dinsizlik suç üzerinde etkili değilse: hapistekilerin de %98i dinli, %2si dinsiz olmalıdır. Fakat, örneğin amerikada atheistlerin topluma oranı %3.1 ve fakat hapishanelerdeki atheistlerin oranı %0.07dir.

Yani dini/dinsizliğin suç işlemeye etkisini hesaba katmadan, hapisteki atheistlerin oranı da %3.1 olması gerekirken, gerçekte bunun yaklaşık 1/44'üdür. Yani dinli olmak, açık biçimde suç işlemeye yatkınlığın göstergesidir.

Gene de sayılar arasında kaybolmadan, istatistik bilgi verelim.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2013/07/16/what-percentage-of-prisoners-are-atheists-its-a-lot-smaller-than-we-ever-imagined/

Lütfen anlamaya çalışın: Kafanız çalışmıyor. Bilgili de değilsiniz. Söyledikleriniz, kara cahil insanların zırvalarından başka bir şey değil. Bunları ilk kez duymuyoruz. Sizin gibi nice saftirik, bir şeyler bildiğini zannederek, hacıların imamların yalanlarını satmaya geliyor. Bu yüzden sizi bu palavralarla doldurmuşlar diyoruz.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı, yaratıcı falan diye sayıkladığında hangi puta taptığın belli olmuyor. Zeus mu, Baal mi, Brahma mı, Manitu mu, Yehova mı, Jesus mı, Lat mı, Allah mı, belli değil. Onun için putunun ismini söylemen lazım, karışmasın diye.

Sitelerde Paylaş

Ama dinde kriterler vardır,ceza ve yaptırım vardır. Ateizm de ise, ceza kavramı diye birşey yok.

Yüce adalet dağıtıcısı, elbette nefsine tutan ve kurallarına uyan, ahlaksızlık yapmayan kişiyi ödüllendirir.

Sen konunun başında bu dünyada yapacaklarından bahsediyordun şimdi dinin ceza kavramına geçtin. Ateizmin veya inançsızlığın da cezası vardır. Hukuk kuralları denen bir olgu var. Dindar insanların suç işleme ihtimali düşer diyorsun ama durum hiç öyle değil. Aksine yükselebiliyor. Canlı örnekler var. Biraz mantıklı ol. Allah şöyle mi diyor; bu insan benden korktuğu için birini öldürmedi, bende bunu cennete koyayım. Ayrıca allah, ahlaklı insanları ödülleniyorsa senin söylemine göre o zaman inançsızları da ödüllendirmesi gerekir çünkü ahlaklı inançsızlar var.

Sitelerde Paylaş

Seni engelliyorum...

:D Yok ya! Ciddi misin! Hayırdır benden özel mesaj beklentin mi vardı! Ya sen ne komik çıktın böyle ya! Gülmekten on porsiyon götürmüş kadar oldum be yahu!

Şimdi bu konuya çok yanlış yerden yaklaştığını, büyük bir hata yaptığını çoktan anladı. Bunu anlamaması için maldan da öte bir şey olması lazım. Bu ateistleri hiç yerine koymaya kalkıştı aklınca, aşağılayacağını, itip kakacağını sandı mercimek kadar aklıyla. Paparayı fena halde yeyince anladı hanya neresi konya neresi ama inada bağladı.

Yoksa bir insanın bu kadar anlamaz bir mal olması olasılığı yoktur. Bunun yapacağı elbette şuydu: "Tamam arkadaşlar ateistiz diyorsunuz ama, ahlakı nasıl temellendiriyorsunuz bu durumda, biz allaha inandığımız için ahlakı bize allahın gönderdiğine inanıyoruz, o bakımdan soruyorum, siz nerden alıyorsunuz ahlakı!" diye insan gibi sorsa, insan gibi yanıt alır, hoşgeldin der, saygı gösterirdik. Bu tuttu lafın önce kuyruğunu soktu foruma. E tabi biz de gerekeni yaptık! :D

Ben bunları hiç anlamıyorum. Hâla takiyye yapacağız diye maskeler takıyor, kendilerini gizliyorlar. Ülen ne demeye tanrı tanrı diyip duruyorsun, senin tanrın allah işte, söylesene açıkça! Arabın kıçından uydurduğu bir tanrı olan allaha tapıyorsun! Niye bunu söylemekten ısrarla kaçınıyorsun! Atelere kül yutturacakasın aklın sıra! Ülen salağın en önde gideni, avatarında allah da yazıyor muhammed de yazıyor, yoksa unuttun mu! Hayır bunun nesini saklamaya gizlemeye çalışıyorsun yahu!

Şunların bir mert, bir dürüst, bir tane ahlaklı olanını göreyim, dişimi kırayım yahu! Yok ülen, bir tane ilaç için arasan yok! Topu sahtekar, topu yalancı, topu ahlaksız! Müslüm mü, haaa tamam kafadan, ahlaksızın, sahtekarın yalancının teki diye direk yapıştır yani, başın ağrımaz!

Sitelerde Paylaş

Sağduyu, sana da bir sözüm var. Allahın arabın kıçından çıkardığı bir tanrı olduğunu biliyorsun, güzel... Bunu lütfen bu başlıkta tartışmayalım ama gereksiz yere buraya da getirmişsin, o yüzden söylüyorum: Bu bilinçte olman çok güzel de, muhammedin de arabın kıçından çıkardığı bir peygamber olduğunun da bilincinde olursan çok daha iyi olur.

Diyorsun ki bu araplar niye bu muhammedin 9 yaşında kızı aldığını uydursunlar. Bunun onlar için çok normal bir şey olduğunu bilmiyor gibi konuşmamalıydın. Hayır bunu muhammed diye biri yapsa ne yapmasa ne? Bu hepsinin zaten yaptığı, normal gördüğü bir şey.

Evlatlığının karısına göz koyduğunu niye uydursunlar diyorsun. Bu da hep yaptıkları bir şey de ondan! Kim bir çeşmenin kurnasının başına çöküyor bu pislik heriflerde, herkesin karısına kızına göz koyuyor! Bunlar böyleler! Peygamberlerini de böyle yaratmaları son derece normal! Davutu da böyle betimlemişler, muhammedi de aynı böyle betimlemişler. Bunların hepsi böyleler!

Sakın benle muhammed vardıydı yoktuydu diye tartışmaya filan kalkışma. İstediğin kadar yaşadığına inanabilirsin. Hiç yanıt vermezsen daha memnun olurum. Ben sana diyeceğimi demiş olayım da, var git istediğine inan... Serbestsin...

Sitelerde Paylaş

Sağduyu, sana da bir sözüm var. Allahın arabın kıçından çıkardığı bir tanrı olduğunu biliyorsun, güzel... Bunu lütfen bu başlıkta tartışmayalım ama gereksiz yere buraya da getirmişsin, o yüzden söylüyorum: Bu bilinçte olman çok güzel de, muhammedin de arabın kıçından çıkardığı bir peygamber olduğunun da bilincinde olursan çok daha iyi olur.

Diyorsun ki bu araplar niye bu muhammedin 9 yaşında kızı aldığını uydursunlar. Bunun onlar için çok normal bir şey olduğunu bilmiyor gibi konuşmamalıydın. Hayır bunu muhammed diye biri yapsa ne yapmasa ne? Bu hepsinin zaten yaptığı, normal gördüğü bir şey.

Evlatlığının karısına göz koyduğunu niye uydursunlar diyorsun. Bu da hep yaptıkları bir şey de ondan! Kim bir çeşmenin kurnasının başına çöküyor bu pislik heriflerde, herkesin karısına kızına göz koyuyor! Bunlar böyleler! Peygamberlerini de böyle yaratmaları son derece normal! Davutu da böyle betimlemişler, muhammedi de aynı böyle betimlemişler. Bunların hepsi böyleler!

Sakın benle muhammed vardıydı yoktuydu diye tartışmaya filan kalkışma. İstediğin kadar yaşadığına inanabilirsin. Hiç yanıt vermezsen daha memnun olurum. Ben sana diyeceğimi demiş olayım da, var git istediğine inan... Serbestsin...

Zeyd hikayesini önce uydurup sonra Kuran'a eklemeleri lazım yani halk arasında zaten dolaşan bir hikaye olması lazım ki Kuran'a eklensin.Yoksa halk:

''Ulan Zeyd kim mk derdi?''

Şuna geliyorum Kuran'daki hikayeler ve olaylar uydurmaysa halkın içinde dolaşan öykülerden oluşmuş olmalı. Yani Muhammed efsanesinin Kuran'ın öncesine gittiğini göstermeliyiz .

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Soru Muhammed'in yaşadığına inanan birisine, sana değil. Benim için Muhammed yaşamış, yaşamamış hiç önemi yok, umurumda da değil açıkçası.

Sitelerde Paylaş

Evet aslında frigola aslında en başından beri anlatmaya çalıştığım olay bu aslında ama bazı olayı başka yönlere çekmeye çalışan ve kendini çook zeki sanan arkadaşlar söylemlerinin içinden parçacıklar çıkararak üste çıkmaya çalıştılar(Aynı Kur'an da yaptıkları gibi) bu yüzden muhabbet farklı yönlere kaymaya başladı. Arkadaşların çoğu ya özel olarak tartışmada nasıl üste çıkılır konulu bir eğitim almışlar :) yada hayat onları bu hale getirmiş... herkese cevap verecek zamanım inan ki yok ama asıl anlatmak isteğim olay şuydu...

**"siz ateistler ahlaki hangi normlara gore temellendiriyorsunuz?

**'' iyi olma sebebiniz nedir?

***bir arkadaşında çok güzel bir yorumu var mindsurverdı sanırım dediklerine baştan sona katılıyorum ama cahil toplumları sapkın toplulukları din olmadan nasıl düzen içinde tutulabilecekti?Tamam güzel demişsiniz sizin gibi aciz insanlar ancak bu palavralara inanır diye ama insanoğlu zaten aciz bir varlık herşeye zaten gücümüz yetmiyor insanın fıtratında tanrı ihtiyacı zaten var zorda kaldığın durumları düşün kalmadıysan onu bilemem...

*** Bir arkadaşta neden içimizden birini seçip vahiy gönderme gereği duymuş da kendisi neden vermemiş gibi bir yorumu vardı tam hatırlamıyorum...arkadaşlar bizim test içinde olduğumuz buradan belli zaten Allah'a ibadet eden zaten birçok melekler var, sadece ibadet ve zikir için yaratılan içlerinde her hangi kötü duygu bulunmayan nurdan yaratılmış varlıklar bizim onlardan farkımız içimizde kötü duygularda barındırıyor olmak ama yanısıra vicdan denilen bir kavramda var bu duyguyu kim koydu içimize hayvanlarda neden yok ?**ayrıca ben ateist olsam da konuyu açtığım maddeleri yapmam merak etmeyin çünkü içim el vermez benim yüzümden başkalarının zarar görmesini ama insanın içindeki kötü duyguları bastırmak içinse harbiden böyle bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu halen savunmaktayım...

Sitelerde Paylaş

***Ayrıca beni arafta bırakan başka bir olay daha var democrasian verdiğin cevap yeterli değil kardeşim bu konuda ayrıca gay olayını da abarttığın için kırgınım sana dediklerimi isteğin gibi algılayıp yüklenmeye alay konusu haline getirip iyice kendini basitleştiriyorsun yapma lütfen**arafta bırakan konu şu en küçük yapı taşım olan atomdan tutuyorum da milyarca gezegen ve samanyolunu yıldızları düşünüyorum bunların oluşmasının kadri ne nasıl bir ustalıkla yapılmış bu olay tamam ''deist olmaya başladı yakında ateist olur az kaldı dediğinizi duyar gibiyim ama değil çünkü halen Allah'ın varlığına inanıyorum Kur'anı tartışacak kadar alt yapım yok işin gerçeği bu çünkü sadece Kuran-ı diyanet çevirileriyle değil farklı tefsirleriyle okuyarak da anlamaya çalışmak ayrıca kelimenin kökenini de bilmek gerekir taraftarıyım. Kuran'a tastamam inanıp iman etmek gerekir evet ama hadi sırf birilerinin çıkarlarına hizmet etsin diye eklemeler yapıldıysa içerisinde koruması bize aittir yazıyor ama hadi onu da bir insan yazdıysa daha çarpıcı olsun diye örnekleri diğer kitaplarda mevcut ve sadece onu doğruyu bulmamız için bizlere zaman tanıyorsa ***çünkü içerisinde çelişkili dediğiniz ayet sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az** 1400 yıldır zaman mı tanıyor demeyin bu bize göre çok uzun yıllar olsa da Allah'a göre olan zaman kavramını bilemeyiz ki en yakın yıldız bilmem kaç milyar ışık yılı ötede ? ve biz gerçekten dünya üzerinde bir ufacık toz zerresi bile değilken galaksileri düşününce gerçekten çok aciziz farkında olabilene...

Sitelerde Paylaş

***Sağduyu ayrıca sana cevaben de tanrımın kim olduğu zaten profil fotosunda belli kardeşim milliyetçi bir kişiliğim olduğundan tanrı yada yaratan deme gereksinim var sadece takiyye yapacak olsam onu profil fotom yapmazdım polemiğe girmeye gerek yok ;)

ARKADAŞLAR SON OLARAK HEPİNİZE NİSPETEN BURADAN TEK CEVAP VERME GEREKSİNİMİ DUYDUM TEK TEK YAZDIKLARINIZA YORUM ATMAK İSTERDİM AMA YİNELİYORUM ZAMANIM ÇOK FAZLA NE YAZIK Kİ YOK BEN TEK BAŞIMAYIM SİZ KALABALIKSINIZ YETİŞEMİYORUM :)BAZILARI HARİÇ (TARTIŞMA ÜSLUBUNDAN UZAK VE SEVİYESİZ)...YAPTIĞINIZ TÜM YORUMLARINIZ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM...

Sitelerde Paylaş

Örneğin "Türkiye toplumuna ait genel ahlak kuralları" dediğimiz zaman aklımıza gelen kurallar, yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan insanların memetik olarak biriktirdikleri düşünce, bilgi, fikir parçalarının toplamından ibarettir. Yani bilimsel olarak "ahlak" dediğimiz kavram, iyi, kötü, doğru, yanlış vb. taraflı olgulara karşı alınabilecek düşüsel pozisyonların, yani memlerin toplamıdır. Bu durumda etik de, felsefenin alanından çıkarak, memetik biliminin alanına girer ve temel olarak bu memlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi bilimine dönüşür. Tabii unutmamak gerekir ki, şu anda bunlara yaklaşım bu şekilde değildir; ancak genel eğilim, bilim insanlarının olaya gelecekte bu şekilde bakacağını gösterir niteliktedir.

İnsanların evrimsel süreçte sosyal ilişkilerinin karmaşıklaşmaya başlamasıyla birlikte, öncelikle ahlak, sonradan "ahlak" denen bir kavramın var olduğunun anlaşılmasıyla da "etik" doğmuştur. Bu, insanların Tanrılar var ederek zihinsel dengelerini sağladıkları dönemler kadar eskidir ve eş zamanlarda oluşmuştur; ancak Tanrıların sistematikleştirilerek dinlere dönüştüğü zamanlardan çok çok öncedir. Dolayısıyla dinin ahlak ve etik kavramlarını sahiplenmeye çalışması oldukça anlamsızdır. Daha doğrusu sahiplenebilir, bu iyidir; ancak ahlakın dinden kaynaklandığını söylemek, açıkça cahilliktir.

Çünkü günümüzde yaşayan 1 milyar civarı non-teist (dinsizler, agnostikler ve benzeri), dindarlardan oransal olarak da, net olarak da çok daha "ahlaklı" olarak yaşamaktadır, en azından günümüzün genel ahlak anlayışı açısından baktığımızda.

İşte bahsettiğimiz bu genel ahlak kuralları, yukarıda belirttiğimiz gibi bir ilişkiler-arası soruna karşı üretilen fikrin, düşüncenin ya da genel bir çözümün, yani bilimsel adıyla memin, uzun vadede toplum içerisine yayılması ve eğer faydalı bir mem ise birikerek gelecek nesillere aktarılması, olumsuz etkileri oluşursa elenerek yok olması sonucunda oluşur. Bu sebeple toplumdan topluma değişkenlik gösterir, çünkü toplumlar arası bariyerler (mesafe, dil, kültür farkları, vs.) memlerin birbirine karışmasını önler ve tıpkı biyolojik türleşmede olduğu gibi farklı popülasyonların farklı yönlerde evrimleşmesine sebep olur. Bizim konumuzda ise farklı popülasyonların farklı yönlere giden memler biriktirmesi, dolayısıyla farklı ahlak kurallarının birikerek çoğalmasına sebep olur.

Sitelerde Paylaş

***Sağduyu ayrıca sana cevaben de tanrımın kim olduğu zaten profil fotosunda belli kardeşim milliyetçi bir kişiliğim olduğundan tanrı yada yaratan deme gereksinim var sadece takiyye yapacak olsam onu profil fotom yapmazdım polemiğe girmeye gerek yok ;)

O zaman yazarken Allah yaz da hangi tanrıdan bahsettiğini bilelim. Profil fotonda ne yazdığını nereden bileyim? Belki orada arapça Jesus ya da Yahwe yazıyor.

Allah yaz ki putunun sadece bir arap putu olduğu belli olsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...