Jump to content

450 Milyon Yıl Evrilme İçin Az Mı?

Recommended Posts

At nalı yengeçleri; örümcekgiller sınıfından ilkel görünümlü suda yaşayan bir canlı. Mavi kanları tıpta yaygın olarak bakterilere karşı aşırı savunma gösterdikleri için kullanılıyolar ve bundan dolayı bir hayli avlanıyolar. Ama konu bu değil.

445 milyon yıl öncesiyle günümüzde yaşayanlar arasında pek bir fark yok bu canlılarda. Bir canlının evrilmesi için bu kadar milyon yılın geçmesi az mı? 450 yıl öncede aynı şimdide aynı. Evrim teorisini sanki biraz sarsıyor gibi, kafa karıştırıyor.

özellikle Hacı yorumlarını bekliyorum.

• 2008 yılında Kanada'nın Manitoba eyaletinde bulunan 445 Milyon yıl öncesine ait fosilin yapısıyla, günümüzde yaşamını sürdüren at nalı yengecinin yapısı neredeyse aynıdır . Bu nedenle bu canlı türüne ''Yaşayan Fosil'' denmektedir. (Bu konu evrimcilerle yaratılışçılar arasında tartışmalara neden olmuştur. Evrimciler, canlının az da olsa değişiklik gösterdiğini ileri sürerek Evrim Teorisi'ni ispata çalışmışlar, yaratılışçılar ise tam aksine at nalı yengecinin hiç değişmeden milyonlarca yıl öncesinden günümüze gelmesini Evrim Teorisi'ni çürüten kanıtlardan biri olduğunu ileri sürmüşlerdir.)
    -http://vivahiba.com/article/show/445-milyon-yillik-yasayan-efsane-2/-

Sitelerde Paylaş

Neyin tartışıldığı pek net değil. Ne tartışılıyor?

Sanırım yaradılışcılar ''Bu canlı evrimi teorisini çökertiyo, çünkü bakın milyon yıllar geçmiş hala aynı yeni bi canlı türü oluşmamış'' diyorlar. aynı darwinin üzerinde çalıştğı kuşların sadece gagaları değişmiştir yeni bi canlı türü oluşmamış demeleri gibi

Evrim teorisini savunanlarda muhtemelen bunu zıttını söylemişlerdir az da olsa değişme vardır yada bu canlı evrilmeye ihtiyaç duymamıştır falan

ilginç bi canlı..

Sitelerde Paylaş

8 milyon canlı türü olduğunu kabul edelim. Bu sayı tam olarak bilinmiyor.

Kaç canlı türü şimdiye kadar ortaya çıktıktan sonra hiç değişmeden günümüze ulaşmıştır?

Eğer yalnız bir kaç istisnası varsa, onları açıklamak evrim teorisini doğrulamak için yetmelidir.

Atnalı yengeçe benzer kaç örnek var? Onların sayısı çok azdır.

Milyonlarca türün varlığını açıklayan bir teoriyi, birkaç istisna ile çöpe atmak aptallıktır.

Bütün yapılacak ya bilinmiyor demektir ya da bilimsel bir açıklama yapmaya çalışmaktır.

Bu sorun bilimin ilgi alanına girer. Tartışmalı falan da değildir.

Sitelerde Paylaş

...

Bütün yapılacak ya bilinmiyor demektir ya da bilimsel bir açıklama yapmaya çalışmaktır.

Bu sorun bilimin ilgi alanına girer. Tartışmalı falan da değildir.

Tartışmalı olduğunu söyleyen ben değilim zaten, kaynak verdiğim site de öyle geçiyor. Benim merak ettiğim bu canlının 450 milyon yıl boyunca neredeyse hiç değişmemesinin nedeni.

Sitelerde Paylaş

Tartışmalı olduğunu söyleyen ben değilim zaten, kaynak verdiğim site de öyle geçiyor. Benim merak ettiğim bu canlının 450 milyon yıl boyunca neredeyse hiç değişmemesinin nedeni.

Evrimin ne olduğunu bilen bu sorunu kolaylıkla açıklar.

Evrim nedir?

Genetik değişikliklerin doğal seçilimle yönlendirildiği bir değişimdir.

Genetik değişiklikler (çoğu kere mutasyonlar) rastgele olacaklarından evrim de rastgele ve kaotik süreçler dizisidir.

Genetik değişiklikler her zaman fenotipe yansımız ve canlının görünüşünü değiştirmez.

Ya da canlının görünüşü (fenotipi), içinde bulunduğu koşullar muvacehesinde optimumdur. Doğal seçilim başka bir morfolojiyi yeğlemez.

Sitelerde Paylaş

Evrimin ne olduğunu bilen bu sorunu kolaylıkla açıklar.

Evrim nedir?

Genetik değişikliklerin doğal seçilimle yönlendirildiği bir değişimdir.

Genetik değişiklikler (çoğu kere mutasyonlar) rastgele olacaklarından evrim de rastgele ve kaotik süreçler dizisidir.

Genetik değişiklikler her zaman fenotipe yansımız ve canlının görünüşünü değiştirmez.

Ya da canlının görünüşü (fenotipi), içinde bulunduğu koşullar muvacehesinde optimumdur. Doğal seçilim başka bir morfolojiyi yeğlemez.

tmm hacı sağol

Sitelerde Paylaş

Atnalıyengecinin değişim göstermediği koca bir yalan. Ona bakarsanız balık da nerede ise aynı kalmış. 450 milyon yıl önceki balıkların da yüzgeçleri, kuyruğu vs varmış şimdiki balıkların da.

Evrim fenotipin ekstrem boyutlarda değişmesi anlamına gelmez. Fenotip aynı görünebilir ama genetik bilgi mutlaka değişmiştir.

Atnalı yengeçlerinin şu anda bilinen 3 farklı türü vardır. Bu da onların da evrildiğini gösterir. Bunun yanında özellikle trake sistemlerinin fosiller ile modern olanlarda oldukça farklı olduğu da biliniyor.

Her okuduğunuza inanmayın. Evrim her canlı için işliyor. Atnalı yengecinde de işliyor.

Sitelerde Paylaş

Peki yanlış anlamayın bilgilenmek adına soruyorum; ilk canlı oluşumlarında fenotipteki extrem değişimler nasıl olmuştur

Onların ekstrem olduğu iddiası delilsizdir.

Kambrian patlamasının 50 milyon yıl, ya da daha uzun bir sürel içinde gerçekleştiği sanılmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Peki yanlış anlamayın bilgilenmek adına soruyorum; ilk canlı oluşumlarında fenotipteki extrem değişimler nasıl olmuştur

Kambriyen iddiası, eski bir iddiadır. Artık Kambriyen patlaması diye bir durumdan bahsedilmiyor.

Daha önceleri kambriyen öncesi hayvan fosilleri bulunamadığı için, bu dönemden sonraki fosillere rastlandığı için olay "Kambriyen patlaması" olarak adlandırılmıştır. Ama son keşiflerle, kambriyen öncesi fosillere de ulaşılmış ve kambriyen öncesi bir hayvan yaşamının kanıtları bilim dünyasına sunulmuştur.

Kambriyen'in önceki dönemden farkı, sahneye etoburların çıkması ile silahlanma yarışının başlamasıdır.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Kambriyen iddiası, eski bir iddiadır. Artık Kambriyen patlaması diye bir durumdan bahsedilmiyor.

Daha önceleri kambriyen öncesi hayvan fosilleri bulunamadığı için, bu dönemden sonraki fosillere rastlandığı için olay "Kambriyen patlaması" olarak adlandırılmıştır. Ama son keşiflerle, kambriyen öncesi fosillere de ulaşılmış ve kambriyen öncesi bir hayvan yaşamının kanıtları bilim dünyasına sunulmuştur.

Kambriyen'in önceki dönemden farkı, sahneye etoburların çıkması ile silahlanma yarışının başlamasıdır.

Bunu bilmiyordum, araştırmaya başlayacağım teşekkürler..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...