Jump to content

İsrailin yobaz ama gelişmiş olması

Recommended Posts

Seni eğitmek ne kadar zor... Bilmediğin konularda ahkam kesiyorsun. Çenen çok düşük senin...

Türkiye'den ABD'ye göçen ve orada yaşayan Türkler genel olarak çok başarılıdırlar.

Bilmediğim konularmış:) nobel fizik ödülünden bahsediyorum sana.mehmet öz den değil.hani pakistana bok atıyordun ya ondan dedim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistin ne değeri oluyor kutsal değerler mi:)) ateist olan herkes sizin gibi yahudi aşığı olmak zorunda mı?ben yahudileri biçok konuda takdir ediyorum ama objektif olarak.aşktan değil.

Bir değere sahip olmak zorunda değilsin elbette. Ne olduğunu veya olmadığını bilmek bize yeter.

Biz burada Yahudi aşığı değiliz. Yahudilerden nefret etmemek kimseyi Yahudi aşığı yapmaz.

İletilerinden senin Yahudi aşığı değil, Yahudi düşmanı olduğun anlaşılıyor..

Cahil olduğunu da anlıyoruz ayrıca..

Sitelerde Paylaş

Bilmediğim konularmış :) nobel fizik ödülünden bahsediyorum sana.mehmet öz den değil.hani pakistana bok atıyordun ya ondan dedim.

ABD'ye göçmüş kaç Türk tanıdın? Bilmediğin konular bunlar..

Mehmet Öz ABD'ye göçen bir Türk değildir. Orada Türk ana babaya doğan bir Türk'tür.

Sitelerde Paylaş

yani türkiyeyle hiç alakası yok gibi bişey beni destekliyorsun işte.ayrıca sen kaç pakistanlı tanıdın?

Türkiye ile çok yakından ilgili.. Bazıları Türkiye'ye dönen başarılı bilim insanlarının sayısı az değil.

Ben aralarında iki dolar milyarderi biliyorum. Biri benim yakın arkadaşım... Profesyonel Türk kadınları da çok başarılı...Yalnız erkekleri değil...

Ve ben çok sayıda Pakistanlı, Hindistanlı, İranlı, Suudi Arabistanlı, Koreli, Japon, Alman, İngiliz, Fransız ve diğer Avrupa ülkelerinden insan tanıdım.

Sitelerde Paylaş

Türkiye ile çok yakından ilgili.. Bazıları Türkiye'ye dönen başarılı bilim insanlarının sayısı az değil.

Ben aralarında iki dolar milyarderi biliyorum. Biri benim yakın arkadaşım... Profesyonel Türk kadınları da çok başarılı...Yalnız erkekleri değil...

Ve ben çok sayıda Pakistanlı, Hindistanlı, İranlı, Suudi Arabistanlı, Koreli, Japon, Alman, İngiliz, Fransız ve diğer Avrupa ülkelerinden insan tanıdım.

Onu sormuyorum pakistanlı olup orada başarılı olan yok mu sanki

Sitelerde Paylaş

pakiler bir bok yapamazlar. az birşey insana benzedilerse, İngiliz eğitim sistemi yüzündendir. zaten gerçek anlamda başarılı sayabileceklerin de göçmen olanlar.

pakiler, aynı araplar gibi ilkeldir. kendi ülkeleri koca bir ahır durumunda, şimdi de Londra'nın içine etmekle meşguller.

Sitelerde Paylaş

Onu sormuyorum pakistanlı olup orada başarılı olan yok mu sanki

Elbette. Pakistanlı olup da burada başarılı olan çok insan var.

Ama onlar Türk veya Pakistanlı veya Koreli oldukları için başarılı değillerdir.

ABD eğitim sisteminin bir parçası oldukları için başarılıdırlar.

Ayrıca onlar başarılı olmak zorundadırlar. Olmazlarsa işlerinden atılırlar.

Sitelerde Paylaş

O pakistanlı prof'un (Abdussalam) Pakistan ile alakası yok.Adam İngiltere'ye kalıcı göç etmiş biri.Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Cambridge üniversitesinde çalışırken kazanmış.Hatta adam geleneksel islamdan çok farklı bir akım olan kadiyanilik(ahmediye) cemaatinden.Bu mezhep 1891 yılında kendini peygamber eden Mirza Ghulam Ahmad'in peygamber olduğuna falan inanıyor.Hatta bu yüzden Pakistan hükümeti ve halkı aforoz etmişti o profu o cematten diye.

Ve daha da acı verici olan bilim alanında Nobel almış diğer 2 Müslüman bilim adamının (mısırlı Ahmed Zewail ve Türk Aziz Sancarda Abdussalam gibi başka bir ülkeye(ABD'ye)kalıcı göç etmiş olup,ABD'deki üniversitelerdeki çalışmalarından dolayı kazanmış olmalarıdır.

Ve 1993'te Ahmed Zewai İsrail'de bilim adamlarına,sanatçıları vb. destekleyen bir vakıftan Wolf Prize ödülünü almasından dolayı kötü eleştirilmiş zamanında.

Çünkü söz konusu başarı, kişilere ait değil: oradaki yapının ve sistemin başarısı bu.

Dolayısıyla Aziz Sancar nobel ödülünü bir Türk olarak kazanmamıştır, bir Amerikalı olarak kazanmıştır. Veya şöyle söyleyeyim: bu ödülü kazanan Türk bilimciliği değildir, Amerikan bilimciliğidir. Tıpkı diğer taraftan bakıldığında, Yorgo Bacanos'un (Rum) Türk müzikçisi, İbn Meymun'un (Musevi) Arap-İslam filozofu olması gibi.

Yukarıda yazıldığı gibi, ülkesinde kalan bir Türk, Paki vesairenin böyle bir ödül kazanma şansı yoktur. Ve bunun tersi de doğrudur: Türkiye'de, Pakistan'da bir ateist, Musevi ya da Ermeni bilim adamının da böyle bir ödül kazanma ihtimali yoktur. Herkes, ortamının gerçekleri ile bağlıdır. Dolayısıyla kimsenin bir ötekini beğenmeme lüksü yoktur.

Azizi Sancar Türkiye'de kalsa idi ne olurdu? Birincisi, Arap kökenli bir Mardinli ve ülkücü dünya görüşüne sahip biri olarak prestijli akademik çevrelerde kendine yer bulamazdı. Bulsaydı, o da Türkiye'deki akademik ortamların koşullarına adapte olur, bir kadro ya da cemaatin himayesine girer, ikinci sınıf metinlerle doktorasını-doçentliğini alır, prof'luğu aldıktan sonra rölantiye geçer, arada bir siyaseten mesajlar vererek var olduğunu gösterirdi.

İsrail'in başarılı bir devlet olmasının kökenlerinde, İsrail'i kuran Yahudilerin büyük bölümünün batılı toplumlardan göç etmiş olması yatar. Eğer İsrail'i, Yemen'den, İran'dan, Rusya'dan göç eden Yahudiler kursaydı, gene bi cacık olmazdı, bu bir.

İkincisi; bu toplumlarda Yahudiler yüzyıllarca yönetim, siyaset ve askerlikten uzak tutuldular. Hekimlik, sarraflık, tüccarlık, bankerlik, yatırımcılık gibi, toplum ileri gelenlerinin pek bulaşmadığı işleri yaptılar. Yani, sonradan kapitalist sistemlerde ön plana çıkacak sektörlerde çalıştılar.

Ve yeni bir devlet kurduklarında, modern bir devleti başarılı kılmak için gerekli uzmanlık ve tecrübeye sahiptiler. Yobaz veya ateist olup-olmamalarıyla ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş

Çünkü söz konusu başarı, kişilere ait değil: oradaki yapının ve sistemin başarısı bu.

Dolayısıyla Aziz Sancar nobel ödülünü bir Türk olarak kazanmamıştır, bir Amerikalı olarak kazanmıştır. Veya şöyle söyleyeyim: bu ödülü kazanan Türk bilimciliği değildir, Amerikan bilimciliğidir. Tıpkı diğer taraftan bakıldığında, Yorgo Bacanos'un (Rum) Türk müzikçisi, İbn Meymun'un (Musevi) Arap-İslam filozofu olması gibi.

Yukarıda yazıldığı gibi, ülkesinde kalan bir Türk, Paki vesairenin böyle bir ödül kazanma şansı yoktur. Ve bunun tersi de doğrudur: Türkiye'de, Pakistan'da bir ateist, Musevi ya da Ermeni bilim adamının da böyle bir ödül kazanma ihtimali yoktur. Herkes, ortamının gerçekleri ile bağlıdır. Dolayısıyla kimsenin bir ötekini beğenmeme lüksü yoktur.

Azizi Sancar Türkiye'de kalsa idi ne olurdu? Birincisi, Arap kökenli bir Mardinli ve ülkücü dünya görüşüne sahip biri olarak prestijli akademik çevrelerde kendine yer bulamazdı. Bulsaydı, o da Türkiye'deki akademik ortamların koşullarına adapte olur, bir kadro ya da cemaatin himayesine girer, ikinci sınıf metinlerle doktorasını-doçentliğini alır, prof'luğu aldıktan sonra rölantiye geçer, arada bir siyaseten mesajlar vererek var olduğunu gösterirdi.

İsrail'in başarılı bir devlet olmasının kökenlerinde, İsrail'i kuran Yahudilerin büyük bölümünün batılı toplumlardan göç etmiş olması yatar. Eğer İsrail'i, Yemen'den, İran'dan, Rusya'dan göç eden Yahudiler kursaydı, gene bi cacık olmazdı, bu bir.

İkincisi; bu toplumlarda Yahudiler yüzyıllarca yönetim, siyaset ve askerlikten uzak tutuldular. Hekimlik, sarraflık, tüccarlık, bankerlik, yatırımcılık gibi, toplum ileri gelenlerinin pek bulaşmadığı işleri yaptılar. Yani, sonradan kapitalist sistemlerde ön plana çıkacak sektörlerde çalıştılar.

Ve yeni bir devlet kurduklarında, modern bir devleti başarılı kılmak için gerekli uzmanlık ve tecrübeye sahiptiler. Yobaz veya ateist olup-olmamalarıyla ilgisi yok.

Çok güzel bir yorum... Katılmamak mümkün değil... Kabul etmediğim yeri yok...

Sitelerde Paylaş

pakiler bir bok yapamazlar. az birşey insana benzedilerse, İngiliz eğitim sistemi yüzündendir. zaten gerçek anlamda başarılı sayabileceklerin de göçmen

olanlar.

pakiler, aynı araplar gibi ilkeldir. kendi ülkeleri koca bir ahır durumunda, şimdi de

Londra'nın içine etmekle meşguller.

Pakistanlılar ve hindistanlilar (bunlar aslında aynı ırk) mühendislik dallarına çok yatkındır ve Avrupa ve abd'deki her mühendislik fakültesinde de vardırlar.

Sitelerde Paylaş

Batı icad edip, İngilizler öğretmese bir halt edemezler. Doğu anca taklit eder.

Ona bakarsan sıfır da dahil bugün kullandığımız diğer rakamları da hintliler bulmasaydı batı da bugün bi bok yapamazdı. Ne yapacak ki adamlar batının bu seviyeye getirdiği bilimi reddedip sıfırdan kendi yerel bilimlerini mi oluşturacaktılar ?

Bilim evrensel bir bayrak yarışı gibi süregeldi tarihte ama artık gerçekten evrensel. Batı dediğin şeyin için de Pakistanlısı , Rus'u , Japon'u hatta türk'ü bile dahil

Sitelerde Paylaş

öyle tek tük örneklerle hiç birşey ispatlanamaz. aynı mantıkla islam ülkelerinden de eski zamanlarda birkaç zeki adam çıkmıştır ama bunlar arapların dini ve kültürü sayesinde değil, dini ve kültürüne rağmen ortaya çıkan adamlar. aynen rönesans öncesi avrupa gibi. rönesanstan sonra doğunun esamesi okunmaz. kıyas mümkün değildir. bugün ömrümüzü uzatıp, hayatımızı kolaylaştıran herşeyi batının bilim ve özgür düşüncesine borçluyuz. İngiliz sömürgesi olan ülkelere kendi eğitim sistemini uygulamış, bundan fayda sağlayabilen sağlıyor. Hintlilerin de başarılı olanları İngiltere'de eğitim görerek başarılı oluyor ama Hindistan'ın yetiştirdiği varsa da bunu İngiliz'in kurduğu sistem sayesinde yapıyor. hong kong da böyle, Avusturalya da böyle, Malta da böyle, Kıbrıs da böyle. hatta ABD bile böyle. neden İngiliz'in eski sömürgeleri hep başarılı ve mutlu ülkelerken, Hindistan ve Pakistan kendi bokunda boğuluyor bi düşünsünler. ingilizler bizi sömürüp fakir bıraktı diye her fırsatta başkasını suçlamak kolay. hong kong Çin hakimiyetine dönmek istemediğini açıkça ilan etti dünyaya. söz hakları olsaydı, İngiliz hakimiyetinde kalacaklardı. bunu bütün dünya gördü.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bugün de kraliçenin doğum günüymüş :)

rab cizıs uzun ömür versin kendisine. öldüğünde de dilediğine şefaat edecek kadar derecelendirsin. amen. :P

90 yaşına girmiş, hălă da tahtı bırakmaya niyeti yok. Prens Charles dede oldu, böyle giderse, garibim kral olamadan tahlalı köye gidecek galiba.

Sitelerde Paylaş

90 yaşına girmiş, hălă da tahtı bırakmaya niyeti yok. Prens Charles dede oldu, böyle giderse, garibim kral olamadan tahlalı köye gidecek galiba.

William efendi çocuk. o olsun kral :)

hem zaten müslümler dedikodu yapıyor "charles müslüm oldu" diye. ne olur ne olmaz :P

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...