Jump to content

Materyalizm, Sübjektivite ve Sihirli Mantarlar

Recommended Posts

Materyalizm, sübjektif deneyimleri (bilinci) beynin bir aktivitesi olarak tanımlar, ayrı bir varlık olarak kabul etmez.
Beyindeki bu aktivitelerin belli biçimlerde olanlarının belirli sübjektif deneyimlere karşılık geldiğini söyleyerek buna bilincin nöral korelasyonları adını verir.
Her sübjektif deneyimin beyinde belirli bölgelerde aktivite olarak karşılığı vardır. Yani, leziz kırmızı çilekler yiyen birinin bu deneyiminin o kişinin beyninin A ve B bölgelerindeki aktiviteden öte bir şey olmadığını iddia ederek indirgemeci bir yaklaşımı benimser.
Sübjektif deneyim = Beyin aktivitesidir
Sübjektif deneyimlerdeki zenginlik/yoğunluk artışına beyin aktivitesindeki artış eşlik etmelidir.
Aynı şekilde beyin aktivitesinin olmaması hiç sübjektif deneyimin yaşanmaması anlamına gelir. (Ölü beyin = sıfır deneyim, bilincin yok olması)
Materyalist yaklaşımı benimseyen biri için bu böyle olmak zorundadır çünkü "Sübjektif deneyim = Beyin aktivitesidir", başka bir şey olamaz. Aksi halde materyalist yaklaşım geçersizdir.
Sihirli mantarlar adı verilen (psilocybin) halüsinasyon yaratıcı maddeler kullanılarak yapılan bir deneyde kişilerin beyin aktiviteleri fMRI adı verilen nörogörüntüleme tekniği kullanılarak incelenmiş ve bilinçlerinin açık olduğu normal aşamadan halüsinasyon aşamasına olan geçişleri görüntülenmiş.
Ancak beklenenin tam aksine yoğun sübjektif deneyimler yaşarken beyin aktivitesinde azalma olduğu tespit edilmiş.
bYvXhka.jpg
Buradan ortaya çıkan sonuçlar;
  1. Materyalist yaklaşım geçersizdir.
  2. Beyin, sübjektif deneyimleri oluşturmuyor tam tersine onları baskılıyor, sınırlandırıyor.
    1. Gerçeklik düşündüğümüzden daha farklı olabilir.
    2. Hayatta kalmak üzerine evrimleşmişiz, gerçeği bilmek üzerine değil. Bu durumda gerçeği bilmemek neden yeğlenmiş olabilir? Daha efektif bir işleyişe mi neden olmaktadır?
  3. Halüsinasyon yaratıcı maddeler, sınırsız sübjektif deneyim sağlarken, gerçek gerçeklik hakkında ipucu verebilir mi?
Tartışalım.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Adamın Harun Yahya argümanı var. Tartışmayı başlamadan bitiren argüman. :lol:

Surekli dinle, insanlarin k.c.ndan uydurdugu bos yazilarla ilgilenip duran adamdan ne beklersin ki?

Normal biri, dinin dogru olmadigini anlayip, senin gibi bilime yonelir, bilimsel konular acar. Normal olan budur.

Bu kafasini, uc bes kisinin yazdigi, k.ctan uydurulan yazilarla doldursun dursun :D

tarihinde Cold water tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hemen üniversitelere haber verelim, mitoloji dersleri kaldırılsın. hatta tarihe de gerek yok, olmuş bitmiş bize ne?

Benim demek istedigim o degildi. Duz mantik gidersen boyle olur. Kurani eline al. Adam kafasina gore yazmis degil mi? Yahu ben bunun dogru olmadigina emin olduktan sonra derine inip, bununla ugrasmanin ne anlami var? Gidip bana fayda saglayacak bilimsel makale okurum, ilerde isime yarar.

Sitelerde Paylaş

Benim demek istedigim o degildi. Duz mantik gidersen boyle olur. Kurani eline al. Adam kafasina gore yazmis degil mi? Yahu ben bunun dogru olmadigina emin olduktan sonra derine inip, bununla ugrasmanin ne anlami var? Gidip bana fayda saglayacak bilimsel makale okurum, ilerde isime yarar.

Adam ilgi duyuyor, ne fenalık var bunda? onun yaptığı araştırmaların benzeri dökümanterleri netgeo vs gereksiz bulmuyor ki yayınlıyor. hem teolojiyi küçümseme, Avrupa üniversitelerinin çoğunda ya rektör ya da komisyonun çoğunluğu hala ilahiyat fakültesinden. dini dogmalara karşı argüman getirirken bu bilgiler çok önemli. diyanetin anketine göre Türklerin %92'si hayatında hiç Kuran okumamış. bu müslümlerden biriyle tartışırken onun dinini ondan iyi bilmen etki yaratıyor.
Sitelerde Paylaş

Surekli dinle, insanlarin k.c.ndan uydurdugu bos yazilarla ilgilenip duran adamdan ne beklersin ki?

Normal biri, dinin dogru olmadigini anlayip, senin gibi bilime yonelir, bilimsel konular acar. Normal olan budur.

Bu kafasini, uc bes kisinin yazdigi, k.ctan uydurulan yazilarla doldursun dursun :D

Aptal ben o yazılarla İslam'ın içinde olan uyduruk hikayelerin kökenlerini ortaya döküyorum senin gibi kafasızlar anlamaz.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu deney materyalizmi geçersiz kılmaz bunu adınız gibi biliyorsunuz ama ısrarla gerici idealist iddiaları burda paylaşıyorsunuz. Ağzından tükürükler saçan yobazlardan farksız şekilde materyalizmi her konuda çürüttüğünü sanıp duruyorsunuz.

Materyalizm metafizik bir şeyin olmadığını, materyalin dışında bir başka şeyin doğanın ya da evrenin içinde etken faktör olmadığını söyler.

Bu arkadaş gelmiş bir beyin deneyinden ''aslında gerçeği biz yaratıyoruz'' u çıkartmış.

Daha önce de Kuantum mekaniğinden ''evren baktığımızda gerçek'' absürdlüğünü çıkartmıştı bilen bilir.

Şimdi bu hurafe değil de nedir? Bilgiyi özne yorumlar ama materyal biz olsak da olmasak da mevcuttur bilgiden kastım materyalin kendisidir o materyali yorumladığımız an o bilgiye dönüşür. Kuanrum denklemleri materyalizmi çürütmemiştir olsa olsa biçimlendirmiştir yenilemiştir idealizmin tarihin hangi döneminde galip geldiğini bana açıklayın . Hangi devirde idealist safsatalar bilimde yer almış. Dün Kuantum Mekaniği ile ilgili BBC belgeseli izledim onun sonunda Kuantum Mekaniği'nin Kopenhag yorumun rahatsız edici olduğunu söyledi. Yani hala makul bir felsefi yorum yapılmadı Kuantum denklemlerine.

Bu arkadaş da işte yok işte biz her rengi farklı görüyoruz ,yok işte evren baktığımızda gerçek ,ne biliyim evren matematik (işlem yapıyor(!) :) ) ne biliyim simulasyon hatta biz Matrix'teyiz diye resmen üfürüyo ve bazı ahmaklar da çıkıp buna bilim diyor.

Dökülüyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

kafasızlar anlamaz.

Bu forumda degerli yazarlardan birisin, fikirlerine onem veriyorum ve seni destekliyorum.Dinler konusunda uzman oldugun belli zaten.Uydurma hikayeleri ortaya dökmen,okuyucular icin cok onemli; bence bu bile topluma bir nevi karşılıksız hizmettir...

Sitelerde Paylaş

Bu forumda degerli yazarlardan birisin, fikirlerine onem veriyorum ve seni destekliyorum.Dinler konusunda uzman oldugun belli zaten.Uydurma hikayeleri ortaya dökmen,okuyucular icin cok onemli; bence bu bile topluma bir nevi karşılıksız hizmettir...

Teşekkürler hocam bugün de çevirebilirsem İskender öyküsüne devam edip Zulkarneyn olayının kökenine inicez sanırım aynı hikaye Hızır'a da bağlanacak çünkü balık olayı var Kehf sureinde bu da geçiyor İskender öyküsünde.

Yani çok acı bir gerçek ortaya çıkıyor ki Kehf suresindeki Hızır ve İskender hikayeleri birbirine girmiş farklı efsaneler yani Kuran yazarları karıştırmış bu hikayeleri İskender'in olayını Hızır diye anlatmış ki Hızır birisi yok.Ona benzer İlyas öyküleri var ama Hızır İskender'l birbirine girmiş.

Ben heyecanlıyorum sizle birlikte öğreniyorum hatta şu ana kadar öğrendiklerimiz zaten İslami birçok gerçeği çürütmeye yeter.

Örneğin Muhammed sünnetli doğdu doğdu dediler bunun kökeninin Yahudilik olduğunu kanıtlarıyla sunduk

Yüzü suyu hürmetien evren yataıldı dediler bunun kökeninde de hem Hristiyanlık hem de Yahudilik olduğunu gösterdik.

Zulkarneyn dediler İskender çıktı Hızır dediler muhtemelen İlyas çıktı.

Ashab-ı Kehf dediler yahudi kaynaklarında Hristiyan masallarında çıktı kökeni.

Yasin Suresi'nin Pavlus,Yuhanna,Petrus'u anlatıyor olabileceği çıktı.

Bunların yaratacağı etkiyi bir bilseler anlaslar insanalın sorgulamasına daha çok yardım ettiğimizi anlayacaklar da işte.

Sitelerde Paylaş

Bu kelimeye dikkat! Karsiliksiz hizmet yapiyor. Para filan olmayinca karsiliksiz oluyor tabi!

Yedik!

Sitelerde Paylaş

Bu kelimeye dikkat! Karsiliksiz hizmet yapiyor. Para filan olmayinca karsiliksiz oluyor tabi!

Yedik!

1.) 3 kuruşluk aklinla; karşiliksiz kelimesine felsefe yapma.

2.) Benimle muatap olabilecek kadar akıllı ve egitimli degilsin.

3.) Tanah'ın çevirilerle yaptiklari hizmettir.Karşiliksiz yerine karşilikli kelimesini mi kullanicaktik.ya da; aaa Tanah, neden para istemiyorsun mu diyeceğiz?

4.) Saçmaliklarini ve saçma felsefelerini başkalarına anlat,bana degil.

5.) 7/24 skimi yalayin diye ifade kullanan senin gibi bir ergenle de uğraşacak vaktim yok.Git iyi bölum oku ve uzmanlik alanin olsun demistim sana.Bu akıl verme degil, dostça bir tavsiye diyelim.

Sitelerde Paylaş

1.) 3 kuruşluk aklinla; karşiliksiz kelimesine felsefe yapma.

2.) Benimle muatap olabilecek kadar akıllı ve egitimli degilsin.

3.) Tanah'ın çevirilerle yaptiklari hizmettir.Karşiliksiz yerine karşilikli kelimesini mi kullanicaktik.ya da; aaa Tanah, neden para istemiyorsun mu diyeceğiz?

4.) Saçmaliklarini ve saçma felsefelerini başkalarına anlat,bana degil.

5.) 7/24 skimi yalayin diye ifade kullanan senin gibi bir ergenle de uğraşacak vaktim yok.Git iyi bölum oku ve uzmanlik alanin olsun demistim sana.Bu akıl verme degil, dostça bir tavsiye diyelim.

Mark ne diyor Facebook icin? Insanlari birbine baglamak icin variz. Yani bizim Mark, gece gunduz uyumuyor, sirf su insanlari birbirlerine baglayayim, rahatca konussunlar diye ugrasiyor :)

Okulla filan ne alakasi var yahu bu tur konular konusabilmek icin? Yok iyi bolum oku, yok satranc ogren filan.

7/24 s.k.mi yalayin ifadesini cok absurd birsey soylemek icin kullandim ki konuya uygun olsun. Ama senin gibi duz mantik giden biri, tabi boyle konusacak.

Tartismada burada sonlansin. Senin gibi askeriyede 8 yil kalmis biriyle muhatap olamam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...