Jump to content

Maymuna benzeyen insanlar fazlaca Neandertal geni taşıyor olabilir mi?

Recommended Posts

Aslında sorum gayet açık ama yapılacak yorumlara bir kısıtlama getirmek ve konunun fazla dağılmasını engellemek amacıyla bir iki açıklama daha yapmak istiyorum.

İlk önce; Neandertallerden evrimleştiğimize göre doğal olarak Neandertal genleri taşıyacağız. O nedenle "zaten Neandertal genleri taşıyoruz" demeyin cevapta.

Genlerin fenotipik özellikleri belirlemesinde, diğer genlerle birlikte çalışma şekli ve dış ortam faktörleri çok önemlidir. Fakat bu faktörler üzerinden konuşacak olursak konu çok dağılır. O nedenle bu faktörleri hesaba katmayarak, çok daha basit düşünerek cevaplarımızı daha deterministik bir şekilde vermeye çalışalım.

Örneğin; Neandertallerde bulunan "A" geni beyin gelişiminden sorumlu olsun. (Tek bir gen, tek bir özellikten sorumlu olamaz fakat kolaylık açısından böyle kabul edelim). Ve bu A geni mutasyona uğrayarak "B" genine dönüşsün. Bu sayede beyin hacmi daha büyük canlılar yaratsın.

Bazen internette öyle resimler görüyoruz ki; adam resmen maymuna benziyor. Kendi kendime diyorum ki; Neandertaller herhalde böyle birşeydi. Bu gibi kişilerin mutasyona uğramış Homo Sapiens geninden çok mutasyona uğramamış Neandertal geni taşıdığını söyleyebilir miyiz? Veya bu gibi kişilerin beyin hacimleri diğer insanlara oranla daha küçük olabilir mi?

Hala mutasyona uğramamış bazı Neandertal genleri, gen havuzunda mevcut olabilir mi? Eğer böyle genler mevcutsa, bu genlere fazlaca sahip bir grup insan sadece kendi aralarında çiftleşerek maymuna benzeyen yeni insanlar doğurabilir mi?

Cevaplarda, "her insanın zaten bir parça maymuna benzediği" gibi ucu açık şeyler yazmayın lütfen. Baskın şekilde mağara adamına benzeyen kişilerden bahsediyorum burada.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında sorum gayet açık ama yapılacak yorumlara bir kısıtlama getirmek ve konunun fazla dağılmasını engellemek amacıyla bir iki açıklama daha yapmak istiyorum.

İlk önce; Neandertallerden evrimleştiğimize göre doğal olarak Neandertal genleri taşıyacağız. O nedenle "zaten Neandertal genleri taşıyoruz" demeyin cevapta.

Genlerin fenotipik özellikleri belirlemesinde, diğer genlerle birlikte çalışma şekli ve dış ortam faktörleri çok önemlidir. Fakat bu faktörler üzerinden konuşacak olursak konu çok dağılır. O nedenle bu faktörleri hesaba katmayarak, çok daha basit düşünerek cevaplarımızı daha deterministik bir şekilde vermeye çalışalım.

Örneğin; Neandertallerde bulunan "A" geni beyin gelişiminden sorumlu olsun. (Tek bir gen, tek bir özellikten sorumlu olamaz fakat kolaylık açısından böyle kabul edelim). Ve bu A geni mutasyona uğrayarak "B" genine dönüşsün. Bu sayede beyin hacmi daha büyük canlılar yaratsın.

Bazen internette öyle resimler görüyoruz ki; adam resmen maymuna benziyor. Kendi kendime diyorum ki; Neandertaller herhalde böyle birşeydi. Bu gibi kişilerin mutasyona uğramış Homo Sapiens geninden çok mutasyona uğramamış Neandertal geni taşıdığını söyleyebilir miyiz? Veya bu gibi kişilerin beyin hacimleri diğer insanlara oranla daha küçük olabilir mi?

Hala mutasyona uğramamış bazı Neandertal genleri, gen havuzunda mevcut olabilir mi? Eğer böyle genler mevcutsa, bu genlere fazlaca sahip bir grup insan sadece kendi aralarında çiftleşerek maymuna benzeyen yeni insanlar doğurabilir mi?

Cevaplarda, "her insanın zaten bir parça maymuna benzediği" gibi ucu açık şeyler yazmayın lütfen. Baskın şekilde mağara adamına benzeyen kişilerden bahsediyorum burada.

Senin yazını okuyunca biraz araştırayım dedim ve şöyle bir yazıya denk geldim;

Neandertal Doğuracak Kadın Aranıyor!

"Neandertaller bizden farklı düşünüyor olabilirler. Beyin hacimleri bizden daha fazlaydı. Bizden daha zeki bile olabilirler. Eğer ki küresel bir hastalıktan kurtulmak ya da bu gezegenden kaçıp gitmek gerekecek olursa, farklı bir düşünce tipinin bize çok faydalı olacağını düşünüyorum."
"Hücrelerinizi genetik mühendisliği ile yeniden inşa ederek kanser riskini düşürebiliriz. Bunu bir kere başarabildik mi, hücrelerinize kendilerini yeniden yaratma imkanını sağlayabilir ve yaşlanmanızın ihtimalini düşürebiliriz."
Görüldüğü gibi Neandertaller genleri kanser ve başka hastalıkları yenmede faydalı olabilir ayrıca daha büyük beyinleri olması nedeniyle daha zeki de olabilirler. Denenmesi gereken bir seçenek görünüşleri biraz tuhaf olsa da.
Sitelerde Paylaş

Çok ilginç yahu.

Tamam Neandertaller ile Homo Sapiens illaki aynı atadan gelecekler fakat Neandertaller ile Homo Sapiens'in birbirlerinden ayrı topluluklar oluşturabileceği aklıma hiç gelmezdi.

Yani Neandertallerin Avrupa'da hayatına devam edip, bu süreçte Homo Sapiens'in Afrika'da evrimleşmesi çok ilginç. Tabi eğer gerçekten bu şekilde oldu ise.

Yani Primatlar arasında geçişler çok belli belirsiz olacağı için Neandertaller ile Homo Sapiens'in sürekli birlikte (aynı topluluklarda) yaşadıklarını sanardım hep. Ama daha eski primatların mantıken daha maymunumsu olması lazım. Yani daha kıllı, belki kollar daha uzun, hafif kambur bir yürüyüş şekli vs.

En ilginci ise beyin hacimlerinin bizden büyük olması. Sonuçta evrim sürecinde beyin hacmimizin hep büyüdüğünden bahsedilir. Beyin hacmimizin ufaldığına ilişkin bir bilgiye ilk defa şimdi rastladım.

Nedense bunlar bana mantıklı gelmedi, kafama yatmadı bir türlü ama araştırmak lazım tabi bunları.

Peki bu maymuna benzeyen insanlar neden maymuna benziyor?? Bu insanların genleri %100 homo sapiens geni mi? Ve bunların maymuna benzemesi sadece benim zihnimde yarattığım bir benzerlik mi??

Sitelerde Paylaş

En ilginci ise beyin hacimlerinin bizden büyük olması. Sonuçta evrim sürecinde beyin hacmimizin hep büyüdüğünden bahsedilir. Beyin hacmimizin ufaldığına ilişkin bir bilgiye ilk defa şimdi rastladım.

Nedense bunlar bana mantıklı gelmedi, kafama yatmadı bir türlü ama araştırmak lazım tabi bunları.

Peki bu maymuna benzeyen insanlar neden maymuna benziyor?? Bu insanların genleri %100 homo sapiens geni mi? Ve bunların maymuna benzemesi sadece benim zihnimde yarattığım bir benzerlik mi??

Beyin büyüklüğü ile zeka doğru orantılı olmak zorunda değil. Daha verimli çalışma yöntemleri geliştiyse daha küçük ve daha zeki olabilir.

Eski bilgisayarlar oda kadar iken yeniler bir avuç içi kadar olabiliyor. Onun gibi...

Evet o görüntülerdekiler maymunlarla ilginç benzerlikler taşıyor. Belki maymunlara ilgi duyan ataları vardı :)

Homo sapiensler bile kendi aralarında %100 aynı geni taşımıyorlar. Hatta diğer canlılarla bile %99 aynı genleri taşıyoruz diye biliyorum.

Büyük ihtimal fazla çeşitlenememiş bazı toplulukların üyeleri olabilirler o nedenle dış görünüşleri biraz farklı kalmış olabilir.

Sitelerde Paylaş

Neanderthaller ile Sapienslerin ataları aynıdır. Neanderthaller ve Sapienslerin atalarının Homo heidelbergensis olduğu düşünülür. Avrupa'da yaşayan heidelbergensis'ler Neanderthallere dönüşmüş, Afrika'dakiler ise Sapiens olmuştur.

Şu an da Dünya üzerinde tek tür Homo vardır. Ancak daha önceleri çok fazla sayıda Homo türü bulunmakta idi. En başarılı Homo türü ise Erectuslardır. 1 Milyon yıl boyunca varlıklarını korumuşlardır.

Tek homo türü kalması ilginç bir durum. Sapeins de nerede ise yok olmak üzere imiş. Bu da insanın nasıl bir geleceği olacağına bir ışık tutuyor olabilir. Özellikle Sapiens'in çevreyi ve doğayı son derece radikal şekilde değiştirdiğini düşünürsek, yok olan Homo türleri arasına katılabiliriz biz de.

Sitelerde Paylaş

>>> Neandertallerden evrimleştiğimize göre doğal olarak Neandertal genleri taşıyacağız.

Neanderthallerden evrimleşmedik, yani atamız değiller. Bununla birlikte, iki tür arasında gen akışı gerçekleşti ve bugün Afrika toplumları dışındaki insanlarda %2-4 oranında Neanderthal geni bulunmaktadır.

>>> Sonuçta evrim sürecinde beyin hacmimizin hep büyüdüğünden bahsedilir.

Son 20 bin-10 bin yıllık süreçte beyinlerimiz küçüldüğü gözlemlenmektedir. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, yerleşik düzene geçilmesine bağlı bir durum olduğu düşünülmektedir.

Sapiens_neanderthal_comparison.jpg

Sitelerde Paylaş

Neandertallerin bizim atamız olmadıklarını gerçekten bilmiyordum. Primat isimlerini aklımda tutmakta zorlanıyorum. O yüzden bu primatlarda soy ağacının ne şekilde ilerlediğini çok iyi bilmiyorum. Bu konudaki uyarılarınız için teşekkürler. Sonuçta birşey öğrendim :)

Peki o zaman sorumu şu şekilde değiştirsem.. Maymuna benzeyen insanlar bizim atalarımızın genlerini daha fazla taşıyor olabilirler mi??

Sitelerde Paylaş

Neandertallerin bizim atamız olmadıklarını gerçekten bilmiyordum. Primat isimlerini aklımda tutmakta zorlanıyorum. O yüzden bu primatlarda soy ağacının ne şekilde ilerlediğini çok iyi bilmiyorum. Bu konudaki uyarılarınız için teşekkürler. Sonuçta birşey öğrendim :)

Peki o zaman sorumu şu şekilde değiştirsem.. Maymuna benzeyen insanlar bizim atalarımızın genlerini daha fazla taşıyor olabilirler mi??

nadiren genetik bir hata ile kuyruklu doğan bebekler gibi mi?
Sitelerde Paylaş

nadiren genetik bir hata ile kuyruklu doğan bebekler gibi mi?

Yok.. Genetik hata şeklinde değil.

Atalarımızın mutasyona uğramamaış genleri hala gen havuzunda mevcut olabilir mi diye merak ediyorum.

Bu mutasyona uğramamış genlere fazlaca sahip olan kişilerin primatif özellikler taşıdığını düşünmekteyim :D

Tabi bu sadece benim düşüncem. Gerçekte öyle mi bilmiyorum :D

Sitelerde Paylaş

Neanderthaller ile Sapienslerin ataları aynıdır. Neanderthaller ve Sapienslerin atalarının Homo heidelbergensis olduğu düşünülür. Avrupa'da yaşayan heidelbergensis'ler Neanderthallere dönüşmüş, Afrika'dakiler ise Sapiens olmuştur.

Şu an da Dünya üzerinde tek tür Homo vardır. Ancak daha önceleri çok fazla sayıda Homo türü bulunmakta idi. En başarılı Homo türü ise Erectuslardır. 1 Milyon yıl boyunca varlıklarını korumuşlardır.

Tek homo türü kalması ilginç bir durum. Sapeins de nerede ise yok olmak üzere imiş. Bu da insanın nasıl bir geleceği olacağına bir ışık tutuyor olabilir. Özellikle Sapiens'in çevreyi ve doğayı son derece radikal şekilde değiştirdiğini düşünürsek, yok olan Homo türleri arasına katılabiliriz biz de.

Neanderthallerden evrimleşmedik, yani atamız değiller. Bununla birlikte, iki tür arasında gen akışı gerçekleşti ve bugün Afrika toplumları dışındaki insanlarda %2-4 oranında Neanderthal geni bulunmaktadır.

Bizim evrimimiz,dinlerin evrimine benzer..İslam dini,tek bir din baz alınarak yaratılmamıştır..Bu dini yaratmak için mazdekçiliğe,maniheizme,yahudiliğe,hristiyanlığa,gnostisizme ve bu dinlerin farklı kollarına ihtiyaç duyulmuştur..Yani İslam dininin kökeni,mesela yahudiliktir diyemeyiz..Bu bir sentez sadece..

Homo sapiensin atası şudur demek,evrimi statik anlamakla eşdeğerdir..Evrim dinamiktir ve haliyle tek bir atadan söz etmek rasyonel değildir..Bizim atalarımız homo heidelbergensis değildir,homo erectus da değildir..Biz tüm bu hayvan türlerinden birşeyler almış,farklı bir türüz..Bize en yakın olan ata diyebileceğimiz tür ise homo neandertaldir..Biz bu türden birşeyler alarak ve bu türü yok ederek bugünlere geldik..O yüzden çok gerilere gitmeye gerek yok..

Homo sapiens modern oluşumunu Afrika'da yapmadı..Afrika doğum yerimiz sadece..Afrika'dan Asya'ya bir göç oldu ve buradan da Avrupa ve diğer yerlere..

Geç paleolitik denilen dönemde,farklı homo cinsleri ve farklı homo sapiens ırkları tam bir savaş yaşadılar..Bu dönemde(günümüzden 40,000 ile 12,000 yıl önce) homo sapiens bir adım öne çıktı ve bunu da soykırım ile yaptı..Bu da gayet doğal aslında..Hayvan doğası sonuçta..!

Asya'dan gelen brekisefal ırklar,Avrupa'da dolikosefal ırklarla karşılaştılar ve cro magnon denilen ırkı yarattılar..Bu arada Neandertaller yok oldular ama gen(döl) alışverişi de yapıldı..Farklı homo sapiens ırklarının karışımı ve Neandertallerle gen alışverişi sonucunda,bugünkü insanın ataları yaratıldı..Kabaca 20,000 yıllık bir geçmişimiz var..

Sizin dediğiniz şeyi,inançlılar savunuyor bence..Yani Afrika'da gelişip insan oluştu filan..Başka ırklarla,türlerle bir alışveriş olmadan bu süreç bitti deniyor..Saçmalık bu..

En yakın atamız diyebileceğimiz Neandertaller olmasaydı,biz olmazdık..

Bu arada Türkler brekisefal ırktandır..Tabi şimdi küreselleşme ile birlikte ırklardan filan bahsedemeyiz..Dünya şu anda tek bir tür,tek bir ırkın tahakkümü altında..

Sitelerde Paylaş

En yakın atamız diyebileceğimiz Neandertaller olmasaydı,biz olmazdık..

Neanderthaller bizim atamız değildir, kuzenlerimizdir. Bu konuda söylediklerinin hiçbir bilimsel karşılığı yok, şimdiye dek hiçbir bilimsel makalede böyle birşeye rastlamadım. Afrika toplumlarının hiçbirinde Neanderthal geni mevcut değildir. Diğer toplumlarda ise %2-4 oranında gen bulunması, bu iki türün Afrika dışında gen alışverişinde bulunduğunu gösterir sadece. Bilim dışı iddialarda bulunuyorsun.

Sitelerde Paylaş

Neanderthaller bizim atamız değildir, kuzenlerimizdir. Bu konuda söylediklerinin hiçbir bilimsel karşılığı yok, şimdiye dek hiçbir bilimsel makalede böyle birşeye rastlamadım. Afrika toplumlarının hiçbirinde Neanderthal geni mevcut değildir. Diğer toplumlarda ise %2-4 oranında gen bulunması, bu iki türün Afrika dışında gen alışverişinde bulunduğunu gösterir sadece. Bilim dışı iddialarda bulunuyorsun.

Sn.Sapiens;yılların forumcusuyum.. :)

Haliyle bir mesaj yazdığımda,yazdığım her cümleye bir itiraz gelebileceğini tahmin edebilirim..

Bir önceki mesajımı yazarken de bunu unutmadım,unutmam..Kaynaksız/delilsiz hiçbirşey yazmam..Kaynaklara da önem veririm..

Şimdi,materyalistlerce yazılmış bir kitaptan alıntı yapacağım..

''Oysa ''akıllı insan''doğrudan doğruya,Erken Paleolitik dönemin Neandertal insanından gelmektedir..''

Kitap şu;

http://www.idefix.com/kitap/ilkcag-tarihi-1-ortadogu-uzakdogu-eski-yunan-v-diakov/tanim.asp?sid=CZZ03JTOJT4TIX1G7GXP

Sayfa sayısı 26..

Sitelerde Paylaş

Sn.Sapiens;yılların forumcusuyum.. :)

Haliyle bir mesaj yazdığımda,yazdığım her cümleye bir itiraz gelebileceğini tahmin edebilirim..

Bir önceki mesajımı yazarken de bunu unutmadım,unutmam..Kaynaksız/delilsiz hiçbirşey yazmam..Kaynaklara da önem veririm..

Şimdi,materyalistlerce yazılmış bir kitaptan alıntı yapacağım..

''Oysa ''akıllı insan''doğrudan doğruya,Erken Paleolitik dönemin Neandertal insanından gelmektedir..''

Kitap şu;

http://www.idefix.com/kitap/ilkcag-tarihi-1-ortadogu-uzakdogu-eski-yunan-v-diakov/tanim.asp?sid=CZZ03JTOJT4TIX1G7GXP

Sayfa sayısı 26..

kitaba şimdi ulaşamayacağım için sana sorayım nolan. tam olarak kastettikleri nedir bu cümleyle? homosapiensler, neanderthaller ile çiftleşip üreyerek aldıkları genlerle mi akıllı olmuş?
Sitelerde Paylaş

Kitap şu;

Sayfa sayısı 26..

Kitabın yazarı bilim adamı değil, tarihçi. İlk basım 2008 senesinde. Yani Neanderthal DNA sekansı henüz ortaya çıkarılmamış. Bu kitaba bilimsel bir kaynak olarak bakmak doğru değil. Ayrıca, içeriğinde belirtilen de doğru değil. Bu kitapta öyle yazıyor diye Neanderthaller atamız olmaz. Olmadığı da açıktır zaten.

Sitelerde Paylaş

kitaba şimdi ulaşamayacağım için sana sorayım nolan. tam olarak kastettikleri nedir bu cümleyle? homosapiensler, neanderthaller ile çiftleşip üreyerek aldıkları genlerle mi akıllı olmuş?

İnsanın kendine özgü bir tür olmadığı söylenmeye çalışılıyor..

Neandertallerle çiftleşmek,homo sapiensi bugüne kadar getirmiştir..

Kitabın yazarı bilim adamı değil, tarihçi. İlk basım 2008 senesinde. Yani Neanderthal DNA sekansı henüz ortaya çıkarılmamış. Bu kitaba bilimsel bir kaynak olarak bakmak doğru değil. Ayrıca, içeriğinde belirtilen de doğru değil. Bu kitapta öyle yazıyor diye Neanderthaller atamız olmaz. Olmadığı da açıktır zaten.

Yahu,bizim atamız filan yok..O cümlede,öncesinde ve sonrasında;insanın Afrika'da,Asya'da,Avrupa'da tek başına evrim geçirip bugüne gelmediği söylenmek isteniyor..Yani karşımızda bir karışım var..Biz bir karışım sonucu bugüne geldik ve bize en son karışan Neandertal genidir..

Sitelerde Paylaş

Kaynak beğenmedin ya,al sana başka bir kaynak..Bakalım bunu beğenecek misin?

Kitap şu;http://www.idefix.com/kitap/hayvanlardan-tanrilara-sapiens-yuval-noah-harari/tanim.asp?sid=T881G21E08EVDLBW14I5

Kitabı okumadım..Sadece ilk sayfalarına bu konuda ne yazılmış diye baktım..Aynen alıntı yapıyorum yine..Safya 28;

''Irk karışımı teorisine göre sapiens neandertal topraklarına yayılınca iki insan nüfusu tamamen birleşene kadar birbirleriyle karıştılar..Eğer gerçek buysa,bugünkü avrasyalılar saf sapiens değil,sapiens ve neandertallerin karışımıdır..''

Benim dediğimi onaylıyor bu cümleler..Ne dersin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...