Jump to content

Cübbeli En Bilgili ve En Kıvırmayan Alim'dir

Recommended Posts

Mehmet Okuyan : Hz.Meryem çift cinsiyetli ...(galiba kendi kendine..) / modernist

Mustafa İslamoğlu : Adem'in babası vardır... (galiba Homo-Habilis) / modernist

Abdülaziz Bayındır : Allah gaybı bilmez. ( adam doğru söylüyor,,, hayret)

Caner Taslaman : Kuranda evrimi reddetmiyor. (Hastır Lan..) / darwinci müslüman ve şarlatan/al lan,entropi soğanı bitarafına girsin!

Said-i Nursi : Risalei-nuru,kendisinin değil, Allah'ın yazdırdığını iddia eder.(Tımarhanelik)

Edip Yüksel : Allah'dan vahiy aldım... Dindarların çoğu ahlaksızdır. Reşat Halife peygamber. Çocuklarının bi yerde

müslüman,başka yerde deist olduklarını söylüyor. / üşütük

İhsan Eliaçık : Kafası çalışan,zeki olan, ateist olur. / e pek haksız da değilmiş... /modernist

Bayraktar Bayraklı : Kadının mirasta erkeğin yarısını aldığı hükmünü inkar eder,kadının başı açık ve erkeklerle birlikte namaz kılabilir. /modernist

Alparslan Kuytul : Oy kullamayı günah hatta şirk olarak görür; Aişe 9 yaşında evlenip gerdek yapmıştır der / dürüst

Süleyman Ateş : Hristiyanlar ve yahudiler de cennete girecek. Evrimi kabul ettiği halde, insan maymundan değil diyor. / cahil modernist,daha evrimi bilmeden kabul ediyor.Evrim,insan maymundan geliyor demiyor ki...

Hayrettin Karaman : İslamda recm yoktur, faiz helaldir... / modernist

Yaz yaz bitmez, her muslim her konuda başka bişey söylüyor.İşte ,İslam insana kafayı yedirtir böyle...

Sitelerde Paylaş

Mehmet Okuyan : Hz.Meryem çift cinsiyetli ...(galiba kendi kendine..) / modernist

Mustafa İslamoğlu : Adem'in babası vardır... (galiba Homo-Habilis) / modernist

Abdülaziz Bayındır : Allah gaybı bilmez. ( adam doğru söylüyor,,, hayret)

Caner Taslaman : Kuranda evrimi reddetmiyor. (Hastır Lan..) / darwinci müslüman ve şarlatan/al lan,entropi soğanı bitarafına girsin!

Said-i Nursi : Risalei-nuru,kendisinin değil, Allah'ın yazdırdığını iddia eder.(Tımarhanelik)

Edip Yüksel : Allah'dan vahiy aldım... Dindarların çoğu ahlaksızdır. Reşat Halife peygamber. Çocuklarının bi yerde

müslüman,başka yerde deist olduklarını söylüyor. / üşütük

İhsan Eliaçık : Kafası çalışan,zeki olan, ateist olur. / e pek haksız da değilmiş... /modernist

Bayraktar Bayraklı : Kadının mirasta erkeğin yarısını aldığı hükmünü inkar eder,kadının başı açık ve erkeklerle birlikte namaz kılabilir. /modernist

Alparslan Kuytul : Oy kullamayı günah hatta şirk olarak görür; Aişe 9 yaşında evlenip gerdek yapmıştır der / dürüst

Süleyman Ateş : Hristiyanlar ve yahudiler de cennete girecek. Evrimi kabul ettiği halde, insan maymundan değil diyor. / cahil modernist,daha evrimi bilmeden kabul ediyor.Evrim,insan maymundan geliyor demiyor ki...

Hayrettin Karaman : İslamda recm yoktur, faiz helaldir... / modernist

Yaz yaz bitmez, her muslim her konuda başka bişey söylüyor.İşte ,İslam insana kafayı yedirtir böyle...

utarı var uyarıları ve hadisleri dinleyen inşallah kolay kolay sapmaz bunların olacağını bize zaten 1400 sene öncesinden haberi veriliyordu :)

Kim Kuran okursa (mükafatını) Allah'tan istesin. Zira SON ZAMANLARDA KURAN OKUYUP (MÜKAFATINI) İNSANLARDAN İSTEYEN BİRTAKIM İNSANLAR TÜREYECEKTİR. (Tirmizi; Son Zamanlarla İlgili Hadisler, s. 12)
İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki, avam halk Kur'ân okuyacak, ibadete kendini verecek (fakat) bid'at ehlinin işleri ile meşgul olacaklar; hissetmedikleri yerden şirke sapacaklar. SÖZ VE İLİMLERİ VASITASIYLA RIZIK ELDE EDECEKLER, DİNİ ALET EDEREK DÜNYALIK EDİNECEKLER. İŞTE BİR GÖZÜ KÖR DECCALİN UYDULARI BUNLARDIR. (Râmûz-ul Ehâdîs, Hadîs No: 6255)
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Yani size göre; "uydurulmuş bir dini, tüm cehaleti ve kötülüğüyle onaylayanlar, bilgilidir"....

Ama "iyiyi doğruyu ayırteden, bilimi esas alan ve doğruyu, dinine göre değil...., dinini doğruya göre değiştirenler cahildir....." diyorsunuz...

Demekki size göre, din konusunda bilgili olmak önemli.. insani ve hayati konularda bilgili olmak önemsiz...!?

Olabilir tabii herkes istediği gibi düşünebilir. ama insani konularda aydınlanmayı esas alarak, insana saygı gösterilmesini de herhalde hiç kimse ayıplayamaz.

Aksi takdirde bağnazlıkta zirve yapmış olur.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani size göre; "uydurulmuş bir dini, tüm cehaleti ve kötülüğüyle onaylayanlar, bilgilidir"....

Ama "iyiyi doğruyu ayırteden, bilimi esas alan ve doğruyu, dinine göre değil...., dinini doğruya göre değiştirenler cahildir....." diyorsunuz...

Demekki size göre, din konusunda bilgili olmak önemli.. insani ve hayati konularda bilgili olmak önemsiz...!?

Olabilir tabii herkes istediği gibi düşünebilir. ama insani konularda aydınlanmayı esas alarak, insana saygı gösterilmesini de herhalde hiç kimse ayıplayamaz.

Aksi takdirde bağnazlıkta zirve yapmış olur.

Hepsine evet ulan dürüst olsunlar ben razıyım . Gidip bir ayeti uysallaştırıcaz diye bin takla atanlardan nefret ediyorum Gerçek İslam bu değil diyenlerin ağzına çakasım geliyor.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hepsine evet ulan dürüst olsunlar ben razıyım . Gidip bir ayeti uysallaştırıcaz diye bin takla atanlardan nefret ediyorum Gerçek İslam bu değil diyenlerin ağzına çakasım geliyor.

Gerçekçi düşüncede, sadece olumsuza odaklanma diye birşey olmaz. "Ayeti uysallaştırma" konunun sadece olumsuz tarafı.

Diğer tarafı ise, dinin kötülüklerinin reddedilmesi...

Yani "dinin cehaletine zulmüne kendini uydurmayıp, dinini iyiye doğruya uydurma" durumundan bahsediyorum.

Herkes dine en karanlık haliyle iman edecek kadar cahil olsaydı, ülkede ne laiklik kalırdı, ne de en ufak bir ifade özgürlüğü..!

Birçok kişi forumda yazmaya bile çekinirdi... Zaten bu durumda çoğu kişi ülkeyi terketmek zorunda kalırdı.

Dini mevcut şekliyle ancak köleci zihniyet kabul eder. Reformist yorumcular belli bir talebin sonucunda ortaya çıkıyor.

Bütün din adamları, kökten dinci olursa, zaten İran, Ararbistan olacağız demektir.

Modernist islamcılar iyidir... Ancak tam anlamıyla modernist olanlar....;

Görsel ibadetlere önem vermeyen, tesettürü, haremlik selamlığı, şiddet içeren cezaları, sünneti kurbanı kabul etmeyen, öpüşmeyi sevişmeyi ayıplamayan, inanmayanı kafir cehennemlik olarak görmeyenler bence topluma faydalıdır.... Diğerleri biraz tartışmalı.

Dürüstlük konusuna gelince.........

Dinde dürüst olmak değil, insanlıkta dürüst olmak önemli.....;

İnsanlığında dürüst olanlar, inanca göre insanı ayırmaz, kendi inançlarını başkalarına dayatmaz, kendisi gibi inanmayanı aşalamaz.

Kendisini yaratanın, insanlardan, kadınları eve kapatmasını, kendisi denizin güneşin tadını çıkarırken kadını plajda bile poşete sokmayı, sadece kadın diye insanın sosyal hayatını mahfetmeyi istediğine inanmaz. hayvanları boğazlamanın marifet olmadığını bilir.

Kadını erkeği ayırmaz, sevgiyi ayıplamaz. insana ve çevreye zararı olmayan her türlü farklılığı hoşgörür.

İnsanlıkta samimi olan, insanları şekle ve inanç söylemlerine göre ayırmaz, kişiliğe ve davranışlarına göre değer verir.

İnsanlıkta dürüst olan adildir, eşitlikçidir, vicdanlıdır.

Ülkesinin arap ülkeleri gibi yönetilmesini isteyenler, dine aykırı düşünceleri hapisle tehditle susturmak isteyenler, zina yaptı bahanesiyle kadınların kafasını taşla parçalayanları destekleyenler, sevişenlere sopa indirinler, insana üzerinde elbise varsa merhamet edenler, kadına hayatı dar getirenler, eşcinsellere şiddet uygulayanlar, namaz kılmayanı dövmeyi hapsetmeyi isteyenler, dinden çıkan/muhalefet edenlerin öldürülmesini savunanlar, ilişkisi var diye kadını namussuz ilan edenler.... en hafif deyimiyle ALÇAKTIR !

Ama onlar alçaklıkta bile dürüst olamayacak kadar da karaktersizdir. Çünkü bu vicdansızlıklara " iyilik " maskesi takacak kadar da sahtekar ve ikiyüzlüdürler...

İşte sizin dürüst / bilgili dediğiniz insan müsvettelerinin gerçek tanımı budur !

Ayrıca sizin için tehdit olmayan birine, aşalayıcı davranmak hiçbir şekilde marifet değil...

önemli olan, eline güç geçtiğinde hayatın ve özgürlüğün için tehdit olacak kişilere tepkini koyabilmektir.

Daha da önemlisi bunu dine inanırken bile yapabiliyor olmak...

Çünkü insanların bu rezilliklere tepkisini koyması için dinden çıkmasını bekleyeceksek, işimiz çok zor demektir.

İşte bu sebeple, vicdanlı adil ve dürüst her insan, müslüman olsun, olmasın... kesinlikle saygıdeğerdir.

Ne istediğini bilenler... yani iyiyi doğruyu isteyen insanlar birlikte olmalıdır... inanç ırk millet cinsiyet şekil ... asla farketmez.

Sitelerde Paylaş

Dinde dürüst olunsa dindar kalmaz ki bu reformistler yüzünden köktenciler hala bu kadar güçlü bu çok açık bir duurm.

Aynen,çok dogru soyluyorsun.Caner Taslaman,M.Okuyan vs.gibi birçok reformist; din ile bilimin çelişmediģini, bilimsel ve ozellikle matematiksel olarak temellendirmeye çalışmalariyla, birçok kişinin imanını pekiştirdiklerinden, bu cubbeli,alpaslan kuytul gibi gelenekçi ahmak islamistlere hizmet etmekteler...
Sitelerde Paylaş

Dinde dürüst olunsa dindar kalmaz ki bu reformistler yüzünden köktenciler hala bu kadar güçlü bu çok açık bir duurm.

Köktendinciler güçlü falan değil, olmadıkları her bakımdan çok açık. Türkiye'de yapılan anketlerde köktendinci-şeriatçı kesim hemen hep %8-12 arasında gidip gelir, geçenlerde PEW tarafından yapılan ankette de %13 çıkmış. Geri kalan laiklik istiyor, hatta laikliğin anayasa ve yargıda en küçük bir etkisinin olmaması, adının bile geçmemesi gerektiğini söyleyenlerin oranı 2012'den sonra çok ciddi biçimde artmış.

Görüntü bizi yanıltmasın.

İnsanlar dine inanıyor Tanah Gospel. Onların dinden çıkmasını sağlamak gibi bir hedefimiz çalışmamız yok ki bizim. Benim şahsen yok. Çok isterim elbette, hiç hayır demem ama bu işin sadece din bilmekten geçmediğini düşündüğüm için direkt reformistleri suçlamam. Köktendinci olacaklarına laik olsun, çiçek böcek dini desin, ibadetlerini yerine getirsin, dinin kendi bildiğince kendi dünyasında yaşasınlar.

Yoksa evet, reformistler inanılmaz kıvırıyor, bazen de hiç sıkılmadan yalan söylüyor, insanı gerçekten sinirlendiriyorlar.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Hiç de o kadar kökten dincileri güçlendiren bir durum yok. ben de modernist akımdan geliyorum, ve kime destek olup olmadığımı iyi hatırlıyorum.
Hatta laikliği ve batılı özgür bir yaşam şeklini, geçmişte de ortalama bir ateistten daha fazla desteklediğimi söyleyebilirim.
Modernistler bir iki konuda dolaylı destek olsa da, çok daha fazla konuda kökten dinci islama zarar veriyorlar.
Çoğu laikliği koruyan ve dinci siyasete karşı olan kesimdir. Zaten Atatürk, laikliği o insanlarla birlikte ve onların desteğiyle getirebildi.
Ayrıca neden modernistlere tepki göstereceğiz.... islamı reddetmiyorlar diye mi....?
Hem kökten dinci olmaya teşvik edip, hem de böyle bir tepki göstermek büyük bir çelişki değil midir....?
Tıpkı seni anlamasını istediğin insanlara, kaba davranma çelişkisi ve akılsızlığı gibi....
Halk modernse ve dine inanmak istiyorsa, onları talep ediyor. İkisi de birbirine bağımlı... arz talep meselesi.
Yani onlar da kendi anlayışlarına göre aralarından ilahiyatçılar ve yazarlar çıkartıyorlar. olay budur.
"Bizden saygı görmek istiyorsan, dini yalanlamak zorundasın..." Böyle bir şart koyarcasına davranmak, zaten dinciliğin ta kendisidir. Bunda bir şüphe yok.
O insanları inancıyla kabul edip saygı duyabilirsen ancak, ilerici ve aydın insan olabilirsin.
tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hiç de o kadar kökten dincileri güçlendiren bir durum yok. ben de modernist akımdan geliyorum, ve kime destek olup olmadığımı iyi hatırlıyorum.
Hatta laikliği ve batılı özgür bir yaşam şeklini, geçmişte de ortalama bir ateistten daha fazla desteklediğimi söyleyebilirim.
Modernistler bir iki konuda dolaylı destek olsa da, çok daha fazla konuda kökten dinci islama zarar veriyorlar.
Çoğu laikliği koruyan ve dinci siyasete karşı olan kesimdir. Zaten Atatürk, laikliği o insanlarla birlikte ve onların desteğiyle getirebildi.
Ayrıca neden modernistlere tepki göstereceğiz.... islamı reddetmiyorlar diye mi....?
Hem kökten dinci olmaya teşvik edip, hem de böyle bir tepki göstermek büyük bir çelişki değil midir....?
Tıpkı seni anlamasını istediğin insanlara, kaba davranma çelişkisi ve akılsızlığı gibi....
Halk modernse ve dine inanmak istiyorsa, onları talep ediyor. İkisi de birbirine bağımlı... arz talep meselesi.
Yani onlar da kendi anlayışlarına göre aralarından ilahiyatçılar ve yazarlar çıkartıyorlar. olay budur.
"Bizden saygı görmek istiyorsan, dini yalanlamak zorundasın..." Böyle bir şart koyarcasına davranmak, zaten dinciliğin ta kendisidir. Bunda bir şüphe yok.
O insanları inancıyla kabul edip saygı duyabilirsen ancak, ilerici ve aydın insan olabilirsin.

Birkaç sevap point daha kazanmak için ateistim dediin halde yaptığın yalamalar inanılmaz.

Sitelerde Paylaş

Cübbeli, bilgili falan değildir., çok sallamasyon konuşan biridir,,, tabi siz de hemen kendinize malzeme yapıyorsunuz ..,

Ayrıca, A.Bayındır ; kendi açıklaması var ; "Allah gaybi bilmez" diye bir kastım asla olmadı diyor....Orada yanlış anlama var; diyor...................Bayındır Hoca bilgili bir adamdır; öyle nurculara , saidi-nursici gibi sapıklara prim vermez........

tarihinde KokTurk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cübbeli, bilgili falan değildir., çok sallamasyon konuşan biridir,,, tabi siz de hemen kendinize malzeme yapıyorsunuz ..,

Ayrıca, A.Bayındır ; kendi açıklaması var ; "Allah gaybi bilmez" diye bir kastım asla olmadı diyor....Orada yanlış anlama var; diyor...................Bayındır Hoca bilgili bir adamdır; öyle nurculara , saidi-nursici gibi sapıklara prim vermez........

Ben cübbeliyi de abdülaziz de iyi dinledim. Tarafsız bir gözlemci olarak rafine bir şekilde şunları söylebilirim;

A. AZİZ - Mutezile görüşünde - Özgür irade-Omnipotent Tanrı Paradoksundan çıkabilmek için özetle dediği şey şu : Tanrı kendini kısıtlamaktadır.

C. AHMET - Ehli Sünnet görüşünde - Özgür irade- Omnipotent Tanrı paradoksuna saplanmış, özetle dediği şey şu - Tanrının gücü sınırısız herşeyi biliyor görüyor ama özgür irade de var. (Bildiğimiz klasik ilkokul dinbilgisi dersinde dahi anlatılan sünni görüş)

A. AZİZ -- bu tartışmadan bir açıdan haklı, gerçekten o zaman testin anlamı olmazdı diyor. Teste mütealik yani testle ilgili şeyler kul yapmadan rabbim bilmez dedi olay budur . Klasik felsefeci ve düşünürlerin defalarca dile getirdiği paradoksal durumdan kurtarmak istiyor. Genel olayları vs bilir ama kulun seçeneklerini belirleme noktasında bilmez şeklinde açıklıyor. (Kısaca dediğim gibi kısıtlı tanrı fikrini savunuyor. Herşeyi yaratan tanrıysa aslında kısıtlılık da bir ölçüde paradoksal hale gelir ama bunu farkedememiş) En azından aziz omnipotent-özgür irade paradoksuna çözüm buluyor bu görüşüyle , bu arada bu görüş Yeni bir görüş de deği, mutezile.

C.AHMET -- Bu tartışmalardan bir açıdan haklı, eğer Tanrı kendini kısıtlayabiliyorsa, kısıtlı bir tanrı haline gelir bu da herşeyi bilen herşeyi gücü yeten Tanrı kavramına terstir. Herşeyi yaratan bilemezse o zaman herşeye gücü yetmez. Kısacası Cübbelinin deyimiyle A.AZİZ Allahın vasfını-gücünü inkar ediyor diyor ki bu konuda kendince son derece haklı.

İkilinin Tartışmasının Özeti : Ya Özgür iradeyi kurtacaksın ya da Tanrının şerefini/Sıfatını

Aziz iradeyi seçiyor böylelikle, Tanrının sadist, bilerek cezalandıran, bu dünya test dünyası görüşünü mantıki çerçevede kurtarıyor ama öte yandan herşeyi bilen herşeyi gücü yeten tanrı kavramını çöpe atmak zorunda kalıyor.

Cübbeli cüzi-özgür irade ve tanrı sıfatına toz kondurmamak için İkisini birlikte savunmak için çırpınıyor belki bir müslüman için kulağa bu seçenek hoş gelebilir, adam hem cüzi iradeyi savunuyor hem Allahın tüm vasıflarını savunuyor şeklinde ama bu da mantıksal olarak çelişkili, defalarca Ateistlerin ifade ettiği klasik mantığa aykırı. Hem teyzem olsun hem de bıyığı olsun demek gibi bir şey.

En azından Aziz, özgür irade paradoksunu fark etmiş. Bu da bir gelişme. Ama diğer yandan başka bir tanesine saplanmaya devam ediyor, mecbur.

Kısacası düşündüğün değerlendirdiğin takdirde, kendi savundukları düşünce sistemi içinde kısmen haklılık payları varken, genel mantiki çerçevede ikisinin de hatalı olduğunu göreceksin,

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...

Kızı Yüsra Ünlü'nün Esat Palazoğlu ile evlendiği düğün törenine ilişkin çevresinden gelen eleştirilere yanıt veren Cübbeli Ahmet;

"Kızımın gelinlik giymesinden rahatsız oldum. Tabii biz erkek tarafı değiliz. Düğünün tertibi erkek tarafına ait idi. Onlar da ellerinden gelen en mükemmeli olsun diye gayret ettiler. Benim müdahale edemediğim durumlar oldu. Tesettür şekilleri farklıdır fakat bizim şehir kılığında çarşaf kullandığımızı biliyorsunuz. Tabii laf geçmiyor. Kızlarımızın bazısı çarşaf giyiyor, bazısı giymiyor. Beceremedik, aciz kaldık. Bu düğünde dedik kadın erkek ayrı olsun. Bunu şart koştuk. Tamam dediler. Fakat bizim kızın bu şekil gelinlik giymesinden asla razı olmadım. Dar gelinlikli kızıma bakmamak için kızımın durduğu tarafa dönmeden dua etmek zorunda kaldım. Dua etmeye çıktım fakat o tarafa bile dönmeden sırtımı vererek mahmur şekilde dua etmek durumunda kaldım. Ben bir kızın gelinlik giymesine asla razı olmam, kızım da olsa bu yanlıştır" dedi.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Engse Hohol yazdı:

Kızı Yüsra Ünlü'nün Esat Palazoğlu ile evlendiği düğün törenine ilişkin çevresinden gelen eleştirilere yanıt veren Cübbeli Ahmet;

"Kızımın gelinlik giymesinden rahatsız oldum. Tabii biz erkek tarafı değiliz. Düğünün tertibi erkek tarafına ait idi. Onlar da ellerinden gelen en mükemmeli olsun diye gayret ettiler. Benim müdahale edemediğim durumlar oldu. Tesettür şekilleri farklıdır fakat bizim şehir kılığında çarşaf kullandığımızı biliyorsunuz. Tabii laf geçmiyor. Kızlarımızın bazısı çarşaf giyiyor, bazısı giymiyor. Beceremedik, aciz kaldık. Bu düğünde dedik kadın erkek ayrı olsun. Bunu şart koştuk. Tamam dediler. Fakat bizim kızın bu şekil gelinlik giymesinden asla razı olmadım. Dar gelinlikli kızıma bakmamak için kızımın durduğu tarafa dönmeden dua etmek zorunda kaldım. Dua etmeye çıktım fakat o tarafa bile dönmeden sırtımı vererek mahmur şekilde dua etmek durumunda kaldım. Ben bir kızın gelinlik giymesine asla razı olmam, kızım da olsa bu yanlıştır" dedi.

Alahu Akbar

Sitelerde Paylaş

Eminimki Cüppeli'nin cemaati arasında gelinlik ticareti yapan, "gelinlik moda evi" dükkanı işleten Müridleri vardır Leonardo. Ama iş başka, din başka deyip geçtiklerine de eminim. Evleneceklere şal çarşaf giydirmeye kalkışıp kızı tarafından bile yeğ tutulmayan köhne islami doktrinler, Cüppeli'nin cemaatinde bile bu sevide ise, islamın Türkiye'deki baskın varlığını yitirmesine fazla zaman kalmamış demektir. Kabaca 20- 30 yıl sonra islamdan epey uzaklaşmış halde bulabiliriz kendimizi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...