Jump to content

Ayşe'nin Küçük Yaşta Evliliği Hakkında Son Nokta

Recommended Posts

Ben de sana diyorum ki evet bize göre sorunlu, ahlaksızca ama bize göre.

Biz de o kültürün egemenliğinin tam olduğu bir yerde yaşasaydık (1000 yıl önce) o zaman ahlaksızca gelmeyecekti.

Tamam işte sekülerleşen ve globalleşen Dünya'da bu adet leş ve pislik görülüyorsa bu yine Kuran'ın evrensel olmadığının kanıtı bu adeti yasaklamadığı için sonuçta diri diri gömmeyi yasakladım diyor. Daha neyi tartışıyoruz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ancak peygamberlerini örnek alan, ensar vakfının bazı üyeleri için bu tip işler bir ahlak sorunu değildir. Biz ateistler için ise sorundur. Ne oldu şimdi?

Bulunduğun sosyolojik grubun kuralları neyse uyacaksın. Cezasını çekecek ama özgür iradesi de yok, öyle olacağı belli ise o zaman konu karmaşık hal alıyor. Neyse ki yasalarımız bunu kabul etmemiş.

Ama bu herif Arap kültürünün sınırları dahilinde bunu yapsa sence cezalandırılır mıydı?

Bir yerde öyle bir yerde böyle ise o zaman tartışma havada kalıyor.

Sitelerde Paylaş

Bulunduğun sosyolojik grubun kuralları neyse uyacaksın. Cezasını çekecek ama özgür iradesi de yok, öyle olacağı belli ise o zaman konu karmaşık hal alıyor. Neyse ki yasalarımız bunu kabul etmemiş.

Ama bu herif Arap kültürünün sınırları dahilinde bunu yapsa sence cezalandırılır mıydı?

Özgür iradesinin olmaması ona ceza vermemizi gerektirmez.

Sineğin de yok ama ısırıyor cezasını veriyoruz bu kadar da basit savunmalar içindesin.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam işte sekülerleşen ve globalleşen Dünya'da bu adet leş ve pislik görülüyorsa bu yine Kuran'ın evrensel olmadığının kanıtı bu adeti yasaklamadığı için sonuçta diri diri gömmeyi yasakladım diyor. Daha neyi tartışıyoruz?

Kuran beni ilgilendirmiyor ben mantık kurgusuna müdahale ettim.

Bundan 1000 yıl sonra cinsel ilişkiye girerek çocuk yapmak ahlaksızlık olarak kabul edilebilir. Aşı ile yapmak ahlaklı kabul edilebilir.

O zaman yaşayacak insanlar geriye dönüp baktıklarında bunlar resmen hayvanmış derse ne anlama gelecek bu? Bizler bugün ahlaksız mı olmuş olacağız?

Kendileri bu devirde yaşasalardı onlar da cinsel ilişkiye gireceklerdi öyle değil mi?

Olay bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş

O çağa göre bile ahlaksızca bir uygulamadır.

Most religions, over history, influenced the marriageable age. For example, Christian ecclesiastical law forbade marriage of a girl before the age of puberty.[28] Hindu vedic scriptures mandated the age of a girl's marriage to be adulthood which they defined as three years after the onset of puberty.[29] Jewish scholars and rabbis strongly discouraged marriages before the onset of puberty,[21] but at the same time, in exceptional cases, girls ages 3 through 12 (the legal age of consent according to halakha) might be given in marriage by her father.[30][31]

(https://en.wikipedia.org/wiki/Child_marriage)

Sitelerde Paylaş

Anlattım ya nasıl bir çelişki barındırdığını...

Ebleh ben zaten benim için sorun olduğunu söylüyorum, bulunduğum sosyolojik grubun ahlaki kurallarını benimsediğim için.

Ama bunun sınırlarının diğer sosyolojik gruplarla örtüşmemesi nedeniyle universal bir doğrunun olmadığını, senin de o toplumlardan birinde yaşıyor olman durumunda senin de pedofil ve ensestçi olmama garantin olmadığını söylüyorum çünkü bu toplumsal bir olay.

Hiç bir bok anlatamadın. Ahlak kurallarının zamana ve mekana göre değişmesi ahlakın madde dışı bir kaynaktan mı geldiğinin kanıtı yani?

Sitelerde Paylaş

Kuran beni ilgilendirmiyor ben mantık kurgusuna müdahale ettim.

Bundan 1000 yıl sonra cinsel ilişkiye girerek çocuk yapmak ahlaksızlık olarak kabul edilebilir. Aşı ile yapmak ahlaklı kabul edilebilir.

O zaman yaşayacak insanlar geriye dönüp baktıklarında bunlar resmen hayvanmış derse ne anlama gelecek bu? Bizler bugün ahlaksız mı olmuş olacağız?

Kendileri bu devirde yaşasalardı onlar da cinsel ilişkiye gireceklerdi öyle değil mi?

Olay bu kadar basit.

Konu Kuran olduğu için kendimi tutup cevap vermeyeceğim.Kuran beni ilgilendirmez dediniz ama konu Kuran konuyu saptırma.

Sitelerde Paylaş

Kim cezalandırılacak? Peygamber mi? Onun hakkındaki hikayelerin gerçek olduğunu varsayalım. Peygamber zamanında evli olan cariyeler konusu müslümanların kafasını karıştırmış ve evli cariyelerle evlenmeyi ahlaksız bulmuşlardır. İnen ayet ile bu ahlaksızlık, teşvik edilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Yine dönüp dolaşıp konu Taslaman'cı bir idealistin konuyu saptırmasıyla ahlaka geldi. Konuyu açma amacım ateizm ve ahlak değildi halbuki.

Dindarr adlı üye nasıl diğer konuları sabote etmişse bu konu da sabote edildi.Ayşe'nin 9 yaşında evlenmiş olduğunun makul bir düşünce olduğunu kanıtlamak için açtım konuyu ve Kuran'ın iç çelişkisi olarak sonlandırdım.Nasıl oldu da buraya bağlandı hayret ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Özgür iradesinin olmaması ona ceza vermemizi gerektirmez.

Sineğin de yok ama ısırıyor cezasını veriyoruz bu kadar da basit savunmalar içindesin.

Verirsin de suçlu kim? Bu aynen bir adamı tipini beğenmediğin için cezalandırmana benziyor. Çünkü olmuş olan üzerinde bir kontrolü yok, nasıl o tipi seçerken özgür iradesi yok idiyseydi bu eylemi yaparken de yoktu demen lazım.

Nerede objektif adalet?

Sitelerde Paylaş

O çağa göre bile ahlaksızca bir uygulamadır.

Most religions, over history, influenced the marriageable age. For example, Christian ecclesiastical law forbade marriage of a girl before the age of puberty.[28] Hindu vedic scriptures mandated the age of a girl's marriage to be adulthood which they defined as three years after the onset of puberty.[29] Jewish scholars and rabbis strongly discouraged marriages before the onset of puberty,[21] but at the same time, in exceptional cases, girls ages 3 through 12 (the legal age of consent according to halakha) might be given in marriage by her father.[30][31]

(https://en.wikipedia.org/wiki/Child_marriage)

Farklı topluluklar farklı uygulamalar. Araplarda o zaman bir engel olsaydı toplum bunu kabul etmezdi, demek ki bir sınır yok ve yaptırımı da yok.

Öyle olduğu bugün aynı şeylerin yapılmasından belli.

Sitelerde Paylaş

Verirsin de suçlu kim? Bu aynen bir adamı tipini beğenmediğin için cezalandırmana benziyor. Çünkü olmuş olan üzerinde bir kontrolü yok, nasıl o tipi seçerken özgür iradesi yok idiyseydi bu eylemi yaparken de yoktu demen lazım.

Nerede objektif adalet?

Özgür iradesi yoksa da toplum refahına zararlı olduğu için suçtur ve ahlaksızlıktır. Toplum refahıyla temellendiriyorum ben ahlakı. İlla söylettin bunu bana.

Sitelerde Paylaş

Hiç bir bok anlatamadın. Ahlak kurallarının zamana ve mekana göre değişmesi ahlakın madde dışı bir kaynaktan mı geldiğinin kanıtı yani?

Bir kaynaktan gelmesine gerek olmadığının kanıtı. Ahlakın var olması için Ahlaktron diye bir parçacığın olmasına gerek olmadığının kanıtı.

Ahlaktron var diyorsan göster o zaman. :D

Sitelerde Paylaş

Özgür iradesi yoksa da toplum refahına zararlı olduğu için suçtur ve ahlaksızlıktır. Toplum refahıyla temellendiriyorum ben ahlakı. İlla söylettin bunu bana.

Bugün Avrupa'da görülen mülteci nefretinin arkasındaki en belirgin sebep de tolumun refahını bozacağı düşüncesi.

Sübjektif olarak haklılar. Pedofiller de sübjektif olarak haksızlar.

Sitelerde Paylaş

Bugün Avrupa'da görülen mülteci nefretinin arkasındaki en belirgin sebep de tolumun refahını bozacağı düşüncesi.

Sübjektif olarak haklılar. Pedofiller de sübjektif olarak haksızlar.

Toplum refahı öyle düşüncesiyle falan anlaşılacak bir şey değil.Akıla mantığa vurularak bilimsel olarak bu gerçekten toplumu çözündürür ve bireylerin refahına zarar verir mi?Ana konu bu çünkü zaten birey toplumu oluşturur.

Öyle ben bunun refahı bozacağını düşünüyorumla olmaz .Düşünce değil mantık ve bilimle olur bu olay.

Subjektivite değil Sam Harris sanırım o da benimle aynı fikirdeydi diye hatırlıyorum onun gibi düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir kaynaktan gelmesine gerek olmadığının kanıtı. Ahlakın var olması için Ahlaktron diye bir parçacığın olmasına gerek olmadığının kanıtı.

Ahlaktron var diyorsan göster o zaman. :D

İnsan beyni var ya. Bu ahlak kuralalrı insan beyninden çıkmıyor mu? İnsan beyni maddeden oluşmamış mı?

Ayrıca burada eleştirilen falan toplumun falan zamandaki anlayışı değil, tüm insanlığa, tüm zamanlara hitap ettiği iddia edilen bir dinin anlayışı. Ama sende ya bunu anlayacak zeka yok ya da İslam'ın bu anlayışının eleştirilmesi sana batıyor.

Sitelerde Paylaş

İnsan beyni var ya. Bu ahlak kuralalrı insan beyninden çıkmıyor mu? İnsan beyni maddeden oluşmamış mı?

Ayrıca burada eleştirilen falan toplumun falan zamandaki anlayışı değil, tüm insanlığa, tüm zamanlara hitap ettiği iddia edilen bir dinin anlayışı. Ama sende ya bunu anlayacak zeka yok ya da İslam'ın bu anlayışının eleştirilmesi sana batıyor.

Uydurma olduğunu biliyorsun ama evrensel olmayı savunmasının uydurma olmadığını düşünüyorsun.

Bir kısmını yanlış bir kısmını doğru kabul edip bak bu yanlış demek salaklıktan başka bir şey değil. Kendini kandırıp durma.

Sitelerde Paylaş

Uydurma olduğunu biliyorsun ama evrensel olmayı savunmasının uydurma olmadığını düşünüyorsun.

Bir kısmını yanlış bir kısmını doğru kabul edip bak bu yanlış demek salaklıktan başka bir şey değil. Kendini kandırıp durma.

Ya salak salak mesajlarınla konuyu bok ettin tebrik ederim .

Al şurda konuş konuşaksan yeri burası : http://www.ateistforum.org/index.php/topic/63545-ahlaky-sorgulamaktan-neden-korkuyorsunuz/page-7#entry1334761

Sitelerde Paylaş

Ya salak salak mesajlarınla konuyu bok ettin tebrik ederim .

Al şurda konuş konuşaksan yeri burası : http://www.ateistforum.org/index.php/topic/63545-ahlaky-sorgulamaktan-neden-korkuyorsunuz/page-7#entry1334761

Arkadaşım ateist forumda din tartışmak saflıktır. Onu gidip Müslüman forumlarında tartışman gerekir. Beklediğin etkiyi orada yaratabilirsin.

Bu forum zaten dinlerin saçmalık olduğunu bilenlerin yazdığı bir yer.

Tekrar tekrar dinlerin saçmalık olduğunu anlatmaya çalışmak bizleri geri zekalı yerine koymaktır.

Biz zaten düşünerek bu pozisyonu almışız, dininden şüphe eden Müslüman gibi tekrar üstüne tekrarla kendini dinine bağlamaya çalışan umutsuzlar değiliz.

O yüzden ben tutup senin yazdığını dini bakış açısıyla eleştiremem. Bana göre o bir konudur ve o konuya düşünsel kurgu olarak bakar sıkıntılı yerlerini deşerim.

Dini olarak birinin bu konuyu eleştirmesini istiyorsan Müslüman forumlarında aç bu tür konuları. Beklediğin reaksiyonları onlar verebilir biz ancak böyle eleştirebiliriz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...