Jump to content

Tanrı "1" tane olabilir mi?

Recommended Posts

Atomların rasgele titreştikleri bir safsatadır. Atomların düzenli frekansları vardır. Rasgele filan titreşmezler. Kimse atomların düzenli titreşmelerini filan sağlamıyor. Doğaları gereği, kuantum yasalar çerçevesinde belli frekanslarda titreşiyorlar. Gaz atomlarının titreşimleri son derece kaotiktir. Nedenselliği öngörülemeyecek kadar karmaşık olduğu için rasgele titreştikleri zannedilmiştir.

Hocam, titremeye, titreşmeye fazla kafa takmışsın.Titremekten maddeye dönmüşsün. Gerçi zaten eskimiş bir madde olabilirsin :D

Indeterminizm, senin söylemlerini çöpe atar. Evren deterministik değildir. Meydanı boş bulmuş sallıyor...

Doğa bilimlerine hakim olan determinist evren görüşü artık kuantum teorisiyle sarsıldı. çöp determinist görüşünüz artık çöpte.

Kuantum kuramında sadece olasılıklar vardır. Olasılıkların fiziğe girişi ilk olarak entropi yasası ile olmuştur; bu yasada olasılıkların oluş nedeni, nivilyonlarca parçacığın Newton mekaniğine uygun hareket etseler de, hesaplanmalarının imkansız oluşundan kaynaklanır.

Yani bizim bilgi olarak yetersizliğimizden dolayı entropi yasası olasılıkçıdır.Entropi, termodinamik yasasının 2.cisidir. (1.sini zaten biliyorsunuzdur-e=mc2 vs..izafiyet)Ancak kuantum teorisinde, belirsizlik İlkesi ile iddia edilen, subjektif indeterminist bir evren içinde olduğumuz değildir; objektif indeterminizm evrenin bir gerçeği olarak kabul edilir. Buna göre evren olasılıklara göre hareket eder ve bu durumda gelecek belli değildir; evrenin başlangıcına gitsek ve big-bangi patlaksak , trilyonlarca şartların hepsini yerine getirsek bile, evren bugünkü gibi olamayacaktır.Siz de olmayacaktınız.

Böyle bir evren Newton ve Einstein’ın determinist evreni kesinlikle değildir... Maydonozluk için kusura bakmayın. :D

Sonuçta, İnsan iradesi tamamen özgürdür. Determinism saçmalığını savunanlar, aynı zamanda gerçek anlamda özgür olmadıklarını, özgür eylemlere

sahip olmadıklarını da savunmaları gerekir. Yok öyle, işine gelen görüşten revize etmeler...Hem determinizmi savun, hem de kalk, indeterminizmin özgür iradeciliğini kendine al. yok öyle yağma!!! :lol:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 103
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sonuçta, İnsan iradesi tamamen özgürdür. Determinism saçmalığını savunanlar, aynı zamanda gerçek anlamda özgür olmadıklarını, özgür eylemlere [/font][/color]

sahip olmadıklarını da savunmaları gerekir. Yok öyle, işine gelen görüşten revize etmeler...Hem determinizmi savun, hem de kalk, indeterminizmin özgür iradeciliğini kendine al. yok öyle yağma

Determinizm ile ozgur iradeyi savunanlar sacmaliyor onda haklisin da, atomaltinda rastgele hareket eden parcaciklar sayesinde sen nasil ozgur bir secim yapabiliyorsun onu anlatsana..

Sitelerde Paylaş

Determinizm ile ozgur iradeyi savunanlar sacmaliyor onda haklisin da, atomaltinda rastgele hareket eden parcaciklar sayesinde sen nasil ozgur bir secim yapabiliyorsun onu anlatsana..

sana iki saat burada, indeterminizmi anlatacak değiliz.. İstersen araştırır görürsün. İnsan eylemlerinde özgürdür, bu kadar basit.

yaptığın her eylemi nedensellik saçmalığına bağlamak zorunda değiliz. Duygularına ve çıkarcılığa göre bir çıkarım yaparak, maddesel anlamda herşeyi açıklayamazsın.

Ayrıca nedenlerin nedenlerinin ilk başlangıcında Yaratıcı vardır. En makul açıklama budur.

Determinizm tam bir saçmalıktır. Başlangıçtaki müdahele alanı sadece Tanrı'ya aittir.Bunu da düşün iyice...

Hücrelerimle,herşeyimle ben, ben'imdir. Hücrelerimin isteğine göre bazen hareket etsem de, asıl son aşamada karar verici olan benim, yani beynimdir...

Sitelerde Paylaş

sana iki saat burada, indeterminizmi anlatacak değiliz.. İstersen araştırır görürsün. İnsan eylemlerinde özgürdür, bu kadar basit. .

Bi bok bilmiyorsan burada yazismayacaksin. Burasi forum, tartisma ortaminda git arastir denmez.

Ortaya bir iddia atiyorsan, bunu aciklayacaksin.

Nedenler dedigimiz anı, tecrube, genler gibi faktorlerin olusturdugu bir cikolatali pasta secimi ozgurluk degil de, atomalti duzeydeki rastlanti etkisiyle cilekli pasta secmem nasil ozgurluk oluyor?

tarihinde Strong Agnostik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bi bok bilmiyorsan burada yazismayacaksin. Burasi forum, tartisma ortaminda git arastir denmez.

Ortaya bir iddia atiyorsan, bunu aciklayacaksin.

Nedenler dedigimiz anı, tecrube, genler gibi faktorlerin olusturdugu bir cikolatali pasta secimi ozgurluk degil de, atomalti duzeydeki rastlanti etkisiyle cilekli pasta secmem nasil ozgurluk oluyor?

Niye, sen her boku biliyor musun ? Biz, bilmediğimiz şeyleri öğrenmeye meraklıyız,araştırırız, okuruz. sen herşeyi biliyorsan, sordugumuz sorulara da cevap ver o zaman.abudik gubidik laflar edeceğine. Her şeyin rastgele hareket ettiği bir evrende senin de karar verebildiğin en küçük parçacıklar rastgele hareket ediyorsa ,kararların ve seçimlerin rastgele olabilir.Burdan özgür iraden yoktur çıkarımı yapabilirsin, belki de sen haklısın. bilmiyorum.

Ama ben özgür iradeye sahip oldugumuzu düşünüyorum.Ilk önce sen, neden hiçbir kararımızda özgür olmamamızı neye bağlıyorsun,onu açıkla.

hep nedenlere göre mi hareketlerimiz,algımız,herşeyimiz???

Sitelerde Paylaş

Niye, sen her boku biliyor musun ? Biz, bilmediğimiz şeyleri öğrenmeye meraklıyız,araştırırız, okuruz. sen herşeyi biliyorsan, sordugumuz sorulara da cevap ver o zaman.abudik gubidik laflar edeceğine.

Bilgiclik taslayan sensin, sana burda saatlerce indeterminizmi mi anlatacagiz diyen sen degil misin?

Daha basit bir soruya bile cevap veremiyor, belki de sen haklisin diyorsun.

Boyundan buyuk laflar edersen ona gore cevabini alirsin.

Determinizm ozgur iradeyi temellendiremezse, indeterminizm hic savunamaz.

Senin yapmis oldugun secimi belirleyen sey, senin iraden disinda gelisen raslantisal bir etken olur.

Sitelerde Paylaş

Bilgiclik taslayan sensin, sana burda saatlerce indeterminizmi mi anlatacagiz diyen sen degil misin?

Daha basit bir soruya bile cevap veremiyor, belki de sen haklisin diyorsun.

Boyundan buyuk laflar edersen ona gore cevabini alirsin.

Determinizm ozgur iradeyi temellendiremezse, indeterminizm hic savunamaz.

Senin yapmis oldugun secimi belirleyen sey, senin iraden disinda gelisen raslantisal bir etken olur.

bilgiçlik taslamak cahillikten çok daha iyidir.... Hem determinist görüşü savunmaya kalkıyor,hem de kullanıcı adı agnostik....nasıl bir çelişki bu,açıklasana...........hem evli hem de bekar olduğunu mu söylüyorsun?

söylediklerin determinist görüşe göre, nedenselliğe göre özgür iraden yoktur,o konuda dogrusun......kendine göre haklısın bi anlamda..............

Ben ise iradenin bağımsız olduğunu, özellikle kişinin bilerek seçtiği eylem biçiminin daha önceki nedenlerle saptanamaz ve o nedenlere bakarak önceden bilinemez olduğunu savunuyorum........

determinizmi savunan birisi ahlak kavramını savunamaz.....sadece ahlak değil diğer (((((((((((((((MOTION)))))))))))))) olan tüm güdülerin

hiçbirini savunamaz,,,, tıkanıp kalırsınız............bu kadar basit.......

Sitelerde Paylaş

bilgiçlik taslamak cahillikten çok daha iyidir.... Hem determinist görüşü savunmaya kalkıyor,hem de kullanıcı adı agnostik....nasıl bir çelişki bu,açıklasana...........hem evli hem de bekar olduğunu mu söylüyorsun?

söylediklerin determinist görüşe göre, nedenselliğe göre özgür iraden yoktur,o konuda dogrusun......kendine göre haklısın bi anlamda..............

Ben ise iradenin bağımsız olduğunu, özellikle kişinin bilerek seçtiği eylem biçiminin daha önceki nedenlerle saptanamaz ve o nedenlere bakarak önceden bilinemez olduğunu savunuyorum........

determinizmi savunan birisi ahlak kavramını savunamaz.....sadece ahlak değil diğer (((((((((((((((MOTION)))))))))))))) olan tüm güdülerin

hiçbirini savunamaz,,,, tıkanıp kalırsınız............bu kadar basit.......

Kendin calip kendin oynuyorsun. Determinist gorusu nerede savunmusum. Bu forumdaki deterministler, ahlak savunuculari en cok benden cekmistir, sen kime ne anlatiyorsun?

Onceden bilinemez olusu seni ozgur irade sahibi yapamaz bosuna ugrasiyorsun. Nedenlerin belirlemedigi rastgele bir eylem, seni sorumlu yapar mi? Atiyorum, sen katil olmadigin halde, rastgele hareketler sonucu birini oldursen, bunu ozgu iradenle mi yapmis olursun?

Sitelerde Paylaş

Hocam, titremeye, titreşmeye fazla kafa takmışsın.Titremekten maddeye dönmüşsün. Gerçi zaten eskimiş bir madde olabilirsin :D

Indeterminizm, senin söylemlerini çöpe atar. Evren deterministik değildir. Meydanı boş bulmuş sallıyor...

Doğa bilimlerine hakim olan determinist evren görüşü artık kuantum teorisiyle sarsıldı. çöp determinist görüşünüz artık çöpte.

Kuantum kuramında sadece olasılıklar vardır. Olasılıkların fiziğe girişi ilk olarak entropi yasası ile olmuştur; bu yasada olasılıkların oluş nedeni, nivilyonlarca parçacığın Newton mekaniğine uygun hareket etseler de, hesaplanmalarının imkansız oluşundan kaynaklanır.

Yani bizim bilgi olarak yetersizliğimizden dolayı entropi yasası olasılıkçıdır.Entropi, termodinamik yasasının 2.cisidir. (1.sini zaten biliyorsunuzdur-e=mc2 vs..izafiyet)Ancak kuantum teorisinde, belirsizlik İlkesi ile iddia edilen, subjektif indeterminist bir evren içinde olduğumuz değildir; objektif indeterminizm evrenin bir gerçeği olarak kabul edilir. Buna göre evren olasılıklara göre hareket eder ve bu durumda gelecek belli değildir; evrenin başlangıcına gitsek ve big-bangi patlaksak , trilyonlarca şartların hepsini yerine getirsek bile, evren bugünkü gibi olamayacaktır.Siz de olmayacaktınız.

Böyle bir evren Newton ve Einstein’ın determinist evreni kesinlikle değildir... Maydonozluk için kusura bakmayın. :D

Sonuçta, İnsan iradesi tamamen özgürdür. Determinism saçmalığını savunanlar, aynı zamanda gerçek anlamda özgür olmadıklarını, özgür eylemlere

sahip olmadıklarını da savunmaları gerekir. Yok öyle, işine gelen görüşten revize etmeler...Hem determinizmi savun, hem de kalk, indeterminizmin özgür iradeciliğini kendine al. yok öyle yağma!!! :lol:

Fiziğin temel yasalarından biri olan "Entropi Yasası" üzerinden hareketle, Tanrı/Allah/yaratıcı gibi metafizik sözde varlığa/varlıklara pay çıkarmaya çalışmak, bindiği dalı kesmek demektir.

Entropi yasası; ezelde veya zamanın birinde, hasbel kader aldığı bir enerjiyi, kayıpsız-kaçaksız olarak kullanarak sonsuza kadar varlığını sürdüren bir varlık veya makine olamayacağını söyler.

Hal böyle olunca, Allah/Tanrı da maddesi olmayan ama enerjisi sonsuz olan devridaim makinesi oluyor. Nasıl oluyorsa? Oysa, Enerji deposu olmak veya enerji depolayabilmek için madde olmak/maddeye dönüşmek gerekiyor.

Devridaim Makinesi olarak tanıtılan ucubelerin ülkemizdeki en bilinen örneği "Erke Dönergeci" olup, bu şaheserin yaratıcı ekibi büyük reklamlarla hatırı sayılır sayıda inanır/taraftar toplamış, arkası fos çıkınca da derin bir sessizliğe gömülmüştü. Hala ses seda yok.

Allah; "Her canlı ölümü tadacaktır" diyor.

Entropi Yasası; "Canlı-cansız tüm varlıklar ve varlık iddiasında olanlar ölümü tadacaktır. Buna sen de dahilsin hey koca Allah, kaçış-kurtuluş yok!" diyor.

Sitelerde Paylaş

Fiziğin temel yasalarından biri olan "Entropi Yasası" üzerinden hareketle, Tanrı/Allah/yaratıcı gibi metafizik sözde varlığa/varlıklara pay çıkarmaya çalışmak, bindiği dalı kesmek demektir.

Entropi yasası; ezelde veya zamanın birinde, hasbel kader aldığı bir enerjiyi, kayıpsız-kaçaksız olarak kullanarak sonsuza kadar varlığını sürdüren bir varlık veya makine olamayacağını söyler.

Hal böyle olunca, Allah/Tanrı da maddesi olmayan ama enerjisi sonsuz olan devridaim makinesi oluyor. Nasıl oluyorsa? Oysa, Enerji deposu olmak veya enerji depolayabilmek için madde olmak/maddeye dönüşmek gerekiyor.

Devridaim Makinesi olarak tanıtılan ucubelerin ülkemizdeki en bilinen örneği "Erke Dönergeci" olup, bu şaheserin yaratıcı ekibi büyük reklamlarla hatırı sayılır sayıda inanır/taraftar toplamış, arkası fos çıkınca da derin bir sessizliğe gömülmüştü. Hala ses seda yok.

Allah; "Her canlı ölümü tadacaktır" diyor.

Entropi Yasası; "Canlı-cansız tüm varlıklar ve varlık iddiasında olanlar ölümü tadacaktır. Buna sen de dahilsin hey koca Allah, kaçış-kurtuluş yok!" diyor.

öncelikle, termodinamik 2.yasasına, entropi kanuna bir bakalım.... (başka biyerden kopya yapmıyorum,bu dersi gördüm, d.k.eko.)

Her enerji dönüşümünde enerjinin bir kısmı işe yaramaz hale geliyor. Ancak bu miktar ihmal edilebilir bir düzeyde olduğundan dolayı sistemi belirgin biçimde etkilemez. Yani bir hayvan,veya insan , güneşten enerji alan bir bitkiyi yediğinde,bu hayvan bitkideki tüm enerjiyi kazanmış olmuyor. Bitki enerjisi hayvan enerjisine dönüşürken bu enerjinin sadece ortalama olarak %10 u kalıyor. Gerisi, ise metabolik harcamalar sonucu çıkan ısı olarak çevreye dağılıyor.Burada gördüğün gibi,sadece maddesel bir bakış açısı var.Allah, maddesel bir varlık değildir.Ayrıca, zamanla bu kanunda da değişiklik yapılacaktır........

Sitelerde Paylaş

öncelikle, termodinamik 2.yasasına, entropi kanuna bir bakalım.... (başka biyerden kopya yapmıyorum,bu dersi gördüm, d.k.eko.)

Her enerji dönüşümünde enerjinin bir kısmı işe yaramaz hale geliyor. Ancak bu miktar ihmal edilebilir bir düzeyde olduğundan dolayı sistemi belirgin biçimde etkilemez. Yani bir hayvan,veya insan , güneşten enerji alan bir bitkiyi yediğinde,bu hayvan bitkideki tüm enerjiyi kazanmış olmuyor. Bitki enerjisi hayvan enerjisine dönüşürken bu enerjinin sadece ortalama olarak %10 u kalıyor. Gerisi, ise metabolik harcamalar sonucu çıkan ısı olarak çevreye dağılıyor.Burada gördüğün gibi,sadece maddesel bir bakış açısı var.Allah, maddesel bir varlık değildir.Ayrıca, zamanla bu kanunda da değişiklik yapılacaktır........

Ben de Makina Mühendisiyim. Entropi denince banim aklıma, mesleğin en baba dersi olan Termodinamik Dersi ve uygulamaları (Teknoloji) geliyor.

"...Allah, maddesel bir varlık değildir."

Ben de "Metafizik" diyerek, Allah'ın fizik dışı, yani; maddi evrenin dışındaki sınırsız boşlukta olduğu varsayılan düşünsel/hayali varlıktan söz ediyorum. Sonuç olarak, ikimiz de aynı şeyi söylüyor gibiyiz.

"...zamanla bu kanunda da değişiklik yapılacaktır........"

"Con Ahmet Makinesi", "Erke dönergeci" gibi makinalar yapılırsa ve/veya ölümsüzlük keşfedilirse, o zaman bu yasa değişir veya toptan çöpe gider. Allah bile, bu dünyada ölüme yani entropiye çare bulamadığı için olsa gerek ki, insanların ölümsüzlük hayallerini öbür(hayali) dünyaya atarak avutmaya çalışıyor.

Gerçek şu ki, İnsanın ölüm korkusundan doğan ölümsüzlük arayışı, Allah/Tanrı denilen hayali varlığın da varlık/yaratılış nedenidir. Hayali bir tanrı yarat, O'na da, ölümsüzlük ve tüm fantezilerini gerçekleştirebileceğin hayali bir dünya yarattır. Hayal içinde hayal...

Sitelerde Paylaş

ah keşke elinin altında internet olmasa, yüzyüze olsak da sana termodinamiğin birinci kanununu sorsam... termodinamiğin ikinci kanunundan bahseden allahçıların hepsi ezbere konuşuyor. tecrübeyle sabittir.

keşke yüzyüze olsak...termodinamiğin 1.kanunu da çok iyi bilirim................sen caner taslman a kafayı takmışsın.hıncını benden çıkarmaya mı çalışıyorsun.

resmen yalan söylemişsin...........ben ezbere konuşmam..bildiğim konularda konuşuyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben de Makina Mühendisiyim. Entropi denince banim aklıma, mesleğin en baba dersi olan Termodinamik Dersi ve uygulamaları (Teknoloji) geliyor.

"...Allah, maddesel bir varlık değildir."

Ben de "Metafizik" diyerek, Allah'ın fizik dışı, yani; maddi evrenin dışındaki sınırsız boşlukta olduğu varsayılan düşünsel/hayali varlıktan söz ediyorum. Sonuç olarak, ikimiz de aynı şeyi söylüyor gibiyiz.

"...zamanla bu kanunda da değişiklik yapılacaktır........"

"Con Ahmet Makinesi", "Erke dönergeci" gibi makinalar yapılırsa ve/veya ölümsüzlük keşfedilirse, o zaman bu yasa değişir veya toptan çöpe gider. Allah bile, bu dünyada ölüme yani entropiye çare bulamadığı için olsa gerek ki, insanların ölümsüzlük hayallerini öbür(hayali) dünyaya atarak avutmaya çalışıyor.

Gerçek şu ki, İnsanın ölüm korkusundan doğan ölümsüzlük arayışı, Allah/Tanrı denilen hayali varlığın da varlık/yaratılış nedenidir. Hayali bir tanrı yarat, O'na da, ölümsüzlük ve tüm fantezilerini gerçekleştirebileceğin hayali bir dünya yarattır. Hayal içinde hayal...

Termodinamik 1.yasası,, benim fikrimce çöptür......neymiş ; hiçbirşey yoktan var olmaz............var olan şey de yok olmaz.....e=mc2 izafiyet falan fistan.

şimdi bu ifadeleri ele aldığımızda ; hiçlikten evren çıkar diyenlerle tamamen çelişiyor............ayrıca, e=mc2 gerçekten tam tamına %100 doğru bir ifade mi ? hatasız mı ? senin fikrin nedir,termodinamik 1.yasası ile ilgili ?

Sitelerde Paylaş

Evet, doğruluyor altına imza mı da atıyorum. Hazin bir örnek olsa da Japonya'ya atılan iki atom bombasıyla, ayrıca laboratuar deneyleriyle doğrulanmıştır.

Bilim alanında şöhret olabilmek için, bu alanda şöhret olanların yasa veya teorilerini çürütmek hatırı sayılır bir yoldur. Yüzlerce bilim adamının bu amaçla çalıştığını söylemek, hiç de yabana atılacak bir söylem olmasa gerekir. Bu da gizli testlerden sayılır. Bu güne kadar böyle bir babayiğit çıkamadığına, yasa yüz yıldır dimdik ayakta olduğuna göre daha da güçlenmiş demektir.

Yıkılsa bile size buradan/bilimden ekmek çıkmaz. Çünkü ayrı Alemlerin aidiyetleriyiz.

Benim safstalarla işim yok. Ya fizikçisindir, ya da Metafizikçi. Fizik yasalarını çökmesini bekleyeceğinize, metafizik yasalarını keşfedin.

Sitelerde Paylaş

Kimse fizik yasalarının çökmesini beklemiyor.Yüzyıldır işte, alt tarafı yüzyıldır.....Termodinamik 1 yasası mutlaka çökertilecektir.

Hiçbirşey yoktan var olmaz......bu görüşe göre, madde her zaman vardı, eksi sonsuz,hiçbitmeyen eksi sonsuz....

Hayır, mutlaka bir başlangıç vardır. dünya mı diyorsun,başlangıcı var, evren mi? evrenin de başlangıcı var...

madde mi diyorsun,,maddenin de başlangıcı var......demek ki neymiş,,,,,oı zaman yokluk yani hiçlik'in tanımını yapacaksın...

Hiçlik'in tanımını tam olarak yapamayacağın gibi, iki yokluk arasında olan varlık'ın mantıksal ve matematiksel olarak imkansızlığını kabul edeceksin.............

Sitelerde Paylaş

keşke yüzyüze olsak...termodinamiğin 1.kanunu da çok iyi bilirim................sen caner taslman a kafayı takmışsın.hıncını benden çıkarmaya mı çalışıyorsun.

resmen yalan söylemişsin...........ben ezbere konuşmam..bildiğim konularda konuşuyorum.

bak Caneri doğru dedin. onun gibi şarkatanlardansa, cübbeli gibi islamın ne olduğunu kıvırmayan adamlar yeğdir.
Sitelerde Paylaş

Benim gözlemlerime göre, dinci zaten dinci de, hem dinci, hem de ırkçı oldu mu çok berbat yobaz oluyor.

İslamda ırkçılık zaten vardır. Bu son derece kesin. İslam son derece ırkçı bir dindir. Çünkü bir ırkın üstün kılınmasından ve lanetlenmesinden söz etmektedir. Bundan iyi ırkçılık olmaz. Sadece ırkçı olsa yine iyi. Kabilecidir üstelik. Çünkü bir kabilenin adına kuran'a bir bölüm koyulmuştur. Bir kabilenin adının ibadetlerde sürekli tekrarlanması ne demek? Bunun ne kadar vahim bir ırkçılık olduğu apaçık!

O yüzden yadırgıyor filan değilim. Çok normal, dincinin ırkçı da olması. Ama arap ırkçısı olsa neyse, dinini ırkına alet ediyor, aklı sıra kurnazlık yapıyor da... Türk ırkçısı olup dinci olan... :D

Kesin eksik tahta vardır... Bir dinsizin ırkçı olması o kadar acayip değildir. Irkçı olmak başlı başına, hiç bir şarta bağlı olmaksızın acayip ama, acayipin de dereceleri var illa ki. Bir arapın da ırkçı ve dinci olması yine o kadar acayip değil. Ama bir türkün ırkçı ve dinci olmasına ne diyeyim... Teşhis belli...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...