Jump to content

NEML SURESİ'NDEKİ KARINCA KISSASININ KÖKENİ(ARAŞTIRMA YAZISI)

Recommended Posts

Sayfada ve TD'de paylaştım şimdi de bu konudan ilk bahsettiğim yer alan burda da bu olaya derinlemesine girmede sıra.

13083309_1034693613292391_30626890537773

Kuran'da Neml Suresi'nde geçen Süleyman ve Karınca Öyküsü bir Yahudi Masalı'dır
2 farklı versiyonu bilinmektedir.
Dilden dile dolaşmış bir efsanedir ve ''Süleyman'ın tüm yaratılanlarla konuşabildiği'' efsanesine dayanarak kurgulanmıştır.Yahudiler'in ana Kutsal Kitap kaynaklarında yoktur.
Efsaneye sebep olacak kıvılcımın kökeni de Tanah'a (Yahudi Kutsal Kitabı) Süleyman'ın Özdeyişler'indeki 6. Bölüm'ün şu sözlerine dayanıyor:
6-8.ayetler arası :
''Ey tembel kişi, git, karıncalara bak,
Onların yaşamından bilgelik öğren.
Başkanları, önderleri ya da yöneticileri olmadığı halde,
Yazın erzaklarını biriktirirler,
Yiyeceklerini toplarlar biçim mevsiminde.''
............................................................................................................................................................................................................
Yahudiler bunun etrafına bir folklör yerleştirip Süleyman'ın Bilge olarak anlatılagelmesine nispeten onun tüm yaratılanlarla konuşabildiği inançlarını bir folklörik hikayeye dönüştürmüşler ve maalesef Kuran yazarları bu öyküyü Yahudi ana inançlarından, vahiysel kaynaklarından geliyor sanarak almışlardır.
(Üstelik bu öykünün tek versiyonu olmamasına rağmen.)
................................................................................................................................................................................................................
Neml(Karınca) Suresi'nde olay şu şekildedir:
Neml/18 - Nihayet karınca vâdisine geldikleri zaman, bir karınca: "Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!" dedi.
Neml/19 - (Süleyman) onun sözüne gülümseyerek dedi ki: "Ey Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme getir. Rahmetinle, beni iyi kulların arasına kat."
.....................................................................................................................................................................................................................................
YAHUDİ ORJİNAL MASALDAKİ İLK VERSİYON
Bu olayın bir (Yahudi) versiyonunda Süleyman atını bazı karıncaları ezmemek için durdurur.(Neml 18'in kökeni)
Daha sonra Süleyman Sebe Kraliçesi'ne (İslam'da adı Belkıs) der ki: ''Tanrı için karıncalar da en az insanlar kadar değerlidir.Çünkü gerçekte Tanrı göklerden baktığında insan da karıncayla aynı boyda,aynı küçüklükte görünür''
İkinci versiyonda konu biraz farklıdır.
......................................................................................................................................................................................................................................
İKİNCİ VERSİYON
Süleyman'ın sadece o emrettiğinde uçan bir halısı vardır.Bir gün keyifli bir şekilde göklerdeyken ve kendi kendine :
'' Ben Dünya'nın en büyük kralıyım, göklerde uçabiliyorum,tüm yaratılanların dilini biliyorum hatta bu yükseklikten bile onları duyabilirim '' derken bir ses duyar.
Ses :''Kral Süleyman o kadar da büyük değil.'' der
Süleyman aşağıya(dünyaya) bakar ve bunu diyenin karınca olduğunu görür.Uçan halıya durmasını ve yeryüzüne inmesini emreder. Süleyman küçük karıncayı bulur ve yere eğilerek onu parmağına alır.
Süleyman karıncayla göz göze gelerek :
''Sen toprağın küçük bir yaratığısın, senin bana dediğini duydum,şimdi söyle kimmiş benden büyük olan?''
Karıncacık :''Ben senden büyüğüm'' der.
''Bunu nasıl söylersin'' diye karşılık verir Süleyman.
''Öyleyim '' der karınca.
''Ne? Nasıl?'' diye tekrar sorar Süleyman.
Karınca cevap verir:
''Senden büyüğüm çünkü, Dünya'nın en büyük kralı beni duyunca durdu , (halısıyla) uçuyorken ben konuştuğum için yeryüzüne indi, benim önümde eğildi, beni parmağına aldı ve onunla aynı boya geldik(parmağına aldığı için) ve bana benim cevaplayabileceğim, kendisinin cevaplayamacağı bir soru sordu''.(nasıl benden büyük oluyorsun sorusu kastediliyor)
Not: Anlamayanlar için Kral'dan kastı Süleyman)
Süleyman bunları onaylar ve güler.
(Neml 19'un kökeni)
( Yalnız farkedeceğiniz üzere kulaktan dolma olduğu veya yanlış yunluş alındığı için öyküler karışmış verdiğimiz ilk versiyona bakarsanız ordaki ezme olayıyla burdaki gülme olayı bir araya getirilip karıncanın konuşma kısmı da burdan alınıp yeni bir hikaye oluşturulmuş.).
Öykünün sonunda Süleyman bir karıncadan da bir şeyler öğrenilebileceğini ve sandığı kadar büyük olmadığını anlamıştır.
........................................................................................................
Gördüğünüz gibi bu Kuran öyküsü de Yahudi ana Kaynakları'na bile değil masallarına dayanmaktadır.Tanah'tan alınmış olsa içim yanmayacak ama bildiğiniz halk hikayesi,fablvari,masalvari garip bir öykü.
(Kurt sütüyle büyüyen Türk efsanevi kahramanları gibi.)
..............................................................................................................................................................................................................
Kaynak
''Solomon and The Ant and The other Jewish Folktales ''
Kitap Yazarları:
''Sheldon Oberman ve Peninnah Schram''''
NOT: ÇEVİRİLER VE YAZI BANA AİTTİR PAYLAŞIRKEN KAYNAK GÖSTERİNİZ.
tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu tür durumlarda aslında kutsal kitaplarmı masallara dayanır yoksa tam tersi masallara ilham verenmi aslında kutsal kitapların veya peygamberlerin anlattıklarıdır.

eski medeniyetlerden beri gelen çok enteresan olağanüstü hikayeler mevcuttur eski babilden mısır medeniyetlerine kadar büyücülük okült limler ve çok daha fazlası yer almaktadır.

bunun tespiti imkansızdır hatta şimdi bile hollywood filmlerine baktığımızda vampirlerden büyücülere büyücülerden uzaylılara hatta ışınlanmalara kadar bütün ana temalar eski gizemli bilgilere dayanmaktadır.

kırmızı başlıklı kıza baktığımızda hikayesi nettir aslında kurt adamdır kızı yemek isteyen ve burda kızı kandırmada kullanılan argümanda elmadır.

aynı şekilde matrixte görsel bir masaldır aslında yada kurt adamların efsaneleri hala gerçekliği tartışılmaktadır.

yazdığın şiire veya şarkıya yada çizdiğin bir resme mutlaka bir konsept veya ilham gereklidir ve o ilham veren herşey gerçektir ancak anlatılanlar o ilham veren gerçeklikleri yaşamayanlara masal gelir.

daha düne kadar kont drakulanın aslında gerçekten var olduğunu bilen kaç kişi vardı?

20 sene öncesine dönsek vampir var drakula gerçek deseydik seninle dalga geçip deli diyecek yüzlerce insan çıkardı ancak bu gün baktığımızda aslında vampir masallarının dahi bir gerçekliğe dayandığını görüyoruz.

birde bu açıdan düşünmenizi tavsiye ederim :)

Sitelerde Paylaş

bu tür durumlarda aslında kutsal kitaplarmı masallara dayanır yoksa tam tersi masallara ilham verenmi aslında kutsal kitapların veya peygamberlerin anlattıklarıdır.

eski medeniyetlerden beri gelen çok enteresan olağanüstü hikayeler mevcuttur eski babilden mısır medeniyetlerine kadar büyücülük okült limler ve çok daha fazlası yer almaktadır.

bunun tespiti imkansızdır hatta şimdi bile hollywood filmlerine baktığımızda vampirlerden büyücülere büyücülerden uzaylılara hatta ışınlanmalara kadar bütün ana temalar eski gizemli bilgilere dayanmaktadır.

kırmızı başlıklı kıza baktığımızda hikayesi nettir aslında kurt adamdır kızı yemek isteyen ve burda kızı kandırmada kullanılan argümanda elmadır.

aynı şekilde matrixte görsel bir masaldır aslında yada kurt adamların efsaneleri hala gerçekliği tartışılmaktadır.

yazdığın şiire veya şarkıya yada çizdiğin bir resme mutlaka bir konsept veya ilham gereklidir ve o ilham veren herşey gerçektir ancak anlatılanlar o ilham veren gerçeklikleri yaşamayanlara masal gelir.

daha düne kadar kont drakulanın aslında gerçekten var olduğunu bilen kaç kişi vardı?

20 sene öncesine dönsek vampir var drakula gerçek deseydik seninle dalga geçip deli diyecek yüzlerce insan çıkardı ancak bu gün baktığımızda aslında vampir masallarının dahi bir gerçekliğe dayandığını görüyoruz.

birde bu açıdan düşünmenizi tavsiye ederim :)

Burdaki masalın nereye dayandığını söyledik hikaye kurgu yaşanmamış kurgunun temeli de bir Kutsal Kitap bölümü ve üzerine inşa edilen öyküler,üstelik tek bir masal da yok farklı versiyonlar var.

Hocam aslında sizi anlıyorum elinizden geldiği kadar savunmaya çalışıyorsunuz ama en azından deizm basamağına gelmenizi temenni ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Burdaki masalın nereye dayandığını söyledik hikaye kurgu yaşanmamış kurgunun temeli de bir Kutsal Kitap bölümü ve üzerine inşa edilen öyküler,üstelik tek bir masal da yok farklı versiyonlar var.

Hocam aslında sizi anlıyorum elinizden geldiği kadar savunmaya çalışıyorsunuz ama en azından deizm basamağına gelmenizi temenni ediyorum.

üstat aksine deizm basamağını teyet geçtim direk tek tanrılı dine geçtim.

eğer ki bir yaratıcı yoksa ve bir kader yoksa o zaman hepinizin sonu bu gariban haci gibi olur. bir konu açmış çok üzüldüm bilimsel açıdan varoluşumuzun amacını arıyordu. Aramasına arıyorda ne bulan var ne gören işte ben o çelişkiyi mümkün değil kaldıramam.

Ancak senin yolun güzel eğerki araştırmalarında samimiysen ve bilimselliğin olmazsa olmazı tarafsız gözle değerlendirebilirsen bu elde ettiğin verilerle ergeç doğru yolu bulursun.

ya kuran, hristiyanlık ve yahudilik diğer peygamberlerin hayatları muhteşem ötesidir bir parça hayal gücü lazım insana o zaman sana binlerce kapı açılır.

repentance gate gibi mesela :)

bir parça hayal gücü fazlasına gerek yok ;)

Sitelerde Paylaş

üstat aksine deizm basamağını teyet geçtim direk tek tanrılı dine geçtim.

eğer ki bir yaratıcı yoksa ve bir kader yoksa o zaman hepinizin sonu bu gariban haci gibi olur. bir konu açmış çok üzüldüm bilimsel açıdan varoluşumuzun amacını arıyordu. Aramasına arıyorda ne bulan var ne gören işte ben o çelişkiyi mümkün değil kaldıramam.

Ancak senin yolun güzel eğerki araştırmalarında samimiysen ve bilimselliğin olmazsa olmazı tarafsız gözle değerlendirebilirsen bu elde ettiğin verilerle ergeç doğru yolu bulursun.

ya kuran, hristiyanlık ve yahudilik diğer peygamberlerin hayatları muhteşem ötesidir bir parça hayal gücü lazım insana o zaman sana binlerce kapı açılır.

repentance gate gibi mesela :)

bir parça hayal gücü fazlasına gerek yok ;)

İşte bu huyunuzdan nefret ediyorum insanlar sizin için birşeyleri görmeniz için harıl harıl uğraşsın size hizmet etsin siz gidip küstahça bağnazca :''İnşallah doğru yolu bulursunuz'' diyin. Şimdi size kötü şeyler söyleyeceğim ama kendimi tutuyorum.

Bu kadar çalıntı,yanlış alıntı hikayeyi göstermeme rağmen hala kıvırıyorsun ya hala'' doğru yoldayım ben'' küstahlığını yapıyorsun ya gerçekten inanılmazsınız Kuran'da mucize var diyorlar ya bence Kuran'ın asıl mucizesi ona inanan sizlersiniz bu kadar şeye rağmen hala, ısrarla ''inanıcam ya'' diye didiniyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

İşte bu huyunuzdan nefret ediyorum insanlar sizin için birşeyleri görmeniz için harıl harıl uğraşsın size hizmet etsin siz gidip küstahça bağnazca :''İnşallah doğru yolu bulursunuz'' diyin. Şimdi size kötü şeyler söyleyeceğim ama kendimi tutuyorum.

Bu kadar çalıntı,yanlış alıntı hikayeyi göstermeme rağmen hala kıvırıyorsun ya hala'' doğru yoldayım ben'' küstahlığını yapıyorsun ya gerçekten inanılmazsınız Kuran'da mucize var diyorlar ya bence Kuran'ın asıl mucizesi ona inanan sizlersiniz bu kadar şeye rağmen hala, ısrarla ''inanıcam ya'' didiniyorsunuz.

dostum kızmak yok ikimizden birisinin yolu yanlış ya sen çok büyük hata ediyorsun ya ben çok büyük hata ediyorum çünki birbirimize zıt iki düşünceyi savunuyoruz ancak burda meselemiz birbirimizi çevirmek değil ki ayrıca sana kızmam için nedende yok gayet güzel seni takip ediyorum senden birşeyler alıyorum sende bana kızma benim yaşadıklarım var bizzat gördüklerim var şahit olduğum olaylar var benim için bunlar tesadüflerin çok ötesindedir.

sen bana kızarken ben sizlerin kaçırdıkları şeyler aklıma geldikçe içim titriyor sizin gibi olmaktan korkuyorum.

ama onun ötesinde burası bir tartışma platformu birşeyler alıp veriyoruz birbirlerimize farklı bakış açıları sunuyoruz bu işin güzel tarafı hemde bu arada beynimizi çalıştırıyoruz birnevi beyin fırtınası mantık oluşturma aktif düşünme bunlar güzel şeyler hep tek renk olsa o zaman dünyanın ne tadı kalırdı :)

Sitelerde Paylaş

Şu küstahlığını bırak önce şu laflarını düzelt: ''doğru yoldayım ben,sizin gibi olmaktan korkuyorum'' laflarını .

(canavar mıyız lan biz de korkuyon ben de sizin gibi örümcek beyinli olmaktan korkuyorum söylüyo muyum size bunu)

Sitelerde Paylaş

Şu küstahlığını bırak önce şu laflarını düzelt: ''doğru yoldayım ben,sizin gibi olmaktan korkuyorum'' laflarını .

(canavar mıyız lan biz de korkuyon ben de sizin gibi örümcek beyinli olmaktan korkuyorum söylüyo muyum size bunu)

kardeş bak sen şartlanmışsın hemen söylediklerimi yanlış tarafa çekiyorsun sizin gibi olmaktan derken canavar falan değil bahsettiğim şey imanla alakalı üzülüyorum bak şimdi sana şöyle söyleyim benim için islamın en büyük düşmanı münafıklardır az önce malta erigi bir link vermiş ona baktım aslında bu dediğim birazcık onunla alakalı psikolojik şartlanma eğerki öyle olsaydı bugün bazı hadisleri sorgulamıyor olurdum ancak şuan geldiğim noktada gördüğüm acı gerçekler çoğu hadisin kuran ile aykırı olduğu ve bu hadislerin uydurma hadisler olduğu şeklinde.

şuan benim için en büyük düşman münafıklar ve islamı kendi çıkarlarına kullanan şerefsiz alim diye geçinen züppeler.

ben seni takip ediyorum üzüldüğümde şu benim inancıma göre inanmamanın karşılığı bellidir yani kaybedeceğiniz şeylere üzülüyorum yaşanılacak sıkıntılara ve korktuğumda şu gene inancıma göre kalpleri çeviren Allahtır ve olurda bir gün benimde kalbimi çevirirmi diye kendimden korkuyorum kuran ne diyor bütün nefsler Allahın elindedir kalpleri Allah çevirir ve o yüzden sizin gibi olmamak için dua ediyorum bunu kişisel algılama çok iyi insansındır bilgilisindir etrafında sevilen birisindir ki benimde seninle bir sorunum yok sadece imani olarak söylüyorum bunu.

ancak verdiğim örnek çok mantıksız değildi sonuçta orayı kaçırdın masallar dedin bende sana kırmızı başlıklı kız masalını örnek verdim masalın alındğı nokta ortada kızın kandırılmasıda elmayla e şimdi o zaman şunu diyebilirmiyiz kuran, incil bu elma olayını kırmızı başlıklı kızın masalından almıştır diye?

Sitelerde Paylaş

kardeş bak sen şartlanmışsın hemen söylediklerimi yanlış tarafa çekiyorsun sizin gibi olmaktan derken canavar falan değil bahsettiğim şey imanla alakalı üzülüyorum bak şimdi sana şöyle söyleyim benim için islamın en büyük düşmanı münafıklardır az önce malta erigi bir link vermiş ona baktım aslında bu dediğim birazcık onunla alakalı psikolojik şartlanma eğerki öyle olsaydı bugün bazı hadisleri sorgulamıyor olurdum ancak şuan geldiğim noktada gördüğüm acı gerçekler çoğu hadisin kuran ile aykırı olduğu ve bu hadislerin uydurma hadisler olduğu şeklinde.

şuan benim için en büyük düşman münafıklar ve islamı kendi çıkarlarına kullanan şerefsiz alim diye geçinen züppeler.

ben seni takip ediyorum üzüldüğümde şu benim inancıma göre inanmamanın karşılığı bellidir yani kaybedeceğiniz şeylere üzülüyorum yaşanılacak sıkıntılara ve korktuğumda şu gene inancıma göre kalpleri çeviren Allahtır ve olurda bir gün benimde kalbimi çevirirmi diye kendimden korkuyorum kuran ne diyor bütün nefsler Allahın elindedir kalpleri Allah çevirir ve o yüzden sizin gibi olmamak için dua ediyorum bunu kişisel algılama çok iyi insansındır bilgilisindir etrafında sevilen birisindir ki benimde seninle bir sorunum yok sadece imani olarak söylüyorum bunu.

ancak verdiğim örnek çok mantıksız değildi sonuçta orayı kaçırdın masallar dedin bende sana kırmızı başlıklı kız masalını örnek verdim masalın alındğı nokta ortada kızın kandırılmasıda elmayla e şimdi o zaman şunu diyebilirmiyiz kuran, incil bu elma olayını kırmızı başlıklı kızın masalından almıştır diye?

Hayır çünkü kırmızı başlıklı kız bu öykülerden çok sonra çıkagelmiştir.

Elma olayını ya da meyve olayını Sümer'den v.b den almıştır hepsi.

Diğer bir taraftan bak sen bile bana acıyorken (hani yanacakmışım ya dinine göre ) o çok inandığın Allah'ın ,ne kadar iyi,bilgili insan olduğuna bakmadan insanı yakıyor gördüğün gibi. Bunu bile farketsen tiksinirdin inandığın Tanrı'dan,''böyle bir Tanrı yok ulan başlarım böyle işe'' derdin ama malta eriği'nin verdiği linkteki semptomlar sende baya ilerlemiş.Hadisleri sorguladığın kadar Kuran'ı sorgulasaydın şu an bu forumdaki en baba ateistlerden biriydin.

Şimdiyse milleti cehenneme odun olmakla itham ediyosun utanmadan.

Sitelerde Paylaş

Hayır çünkü kırmızı başlıklı kız bu öykülerden çok sonra çıkagelmiştir.

Elma olayını ya da meyve olayını Sümer'den v.b den almıştır hepsi.

Diğer bir taraftan bak sen bile bana acıyorken (hani yanacakmışım ya dinine göre ) o çok inandığın Allah'ın ,ne kadar iyi,bilgili insan olduğuna bakmadan insanı yakıyor gördüğün gibi. Bunu bile farketsen tiksinirdin inandığın Tanrı'dan,''böyle bir Tanrı yok ulan başlarım böyle işe'' derdin ama malta eriği'nin verdiği linkteki semptomlar sende baya ilerlemiş.Hadisleri sorguladığın kadar Kuran'ı sorgulasaydın şu an bu forumdaki en baba ateistlerden biriydin.

Şimdiyse milleti cehenneme odun olmakla itham ediyosun utanmadan.

o cehennemle ilgili bir iki ayet vermiştim forumda aslında kurana göre dünyada birnevi cehennem hükmündedir özellikle bazı insanlar için tam cehennem sayılır.

sana nacizane tavsiyem özellikle kuranda Adem peygamberi Allah dünya ile korkuturken söylediklerini biraz incelersen aslında cehennem ile ilgilide az çok fikrin olabilir elbette cehennem kolay demiyorum tövbe gerçekten çok zor bir yaşam şartları olan mekan olacak ancak şuan bile bu şartları yaşayan yeryüzünde insanlar yokmu?

cehenneme inanman için dünyaya bakman yeter aslında.

ya ben farklıyım kardeşim o masal diyip inanmadığın şeylerin bir kısmına bizzat şahit oldum anlattığım zaman arkadaşlarım dahi inanmadılar bende anlatmıyorum artık ama vallahide billahide görmediğimiz birşeyler var ve gerçekten herşeye hakimler bunu yazarken bile aklıma geldikçe böyle acaip bir huzurla yüzümde gülümseme oluyor ben Allaha varolduğu için şükreden bir insanım ve inan bana çok aşırı eminim onun varolduğundan ki Allah bu imanımı dahada arttırsın azaltmasın.

sana bir tavsiyem var bak bu farah yurdözü var sende benim gibi meraklısın aslında ya bu forumda senin gibi 3-4 kişi var her ne kadar düşünceler zıt olsada arayış metodlarımız aynı benden sana nacizane tavsiye özellikle onun bir konferans video görüntüleri var bir arada o kadının konferans videolarını youtubedan arat ve bir izle.

ha inanırsın inanmazsın zaten oda çok islami yönü ağır basan biri değilde zaten zaman zaman ağzından kaçırıyor asıl amacı ama o kadın kesinlikle boş değil bir takip etmeni tavsiye ederim sana :)

Sitelerde Paylaş

o cehennemle ilgili bir iki ayet vermiştim forumda aslında kurana göre dünyada birnevi cehennem hükmündedir özellikle bazı insanlar için tam cehennem sayılır.

sana nacizane tavsiyem özellikle kuranda Adem peygamberi Allah dünya ile korkuturken söylediklerini biraz incelersen aslında cehennem ile ilgilide az çok fikrin olabilir elbette cehennem kolay demiyorum tövbe gerçekten çok zor bir yaşam şartları olan mekan olacak ancak şuan bile bu şartları yaşayan yeryüzünde insanlar yokmu?

cehenneme inanman için dünyaya bakman yeter aslında.

ya ben farklıyım kardeşim o masal diyip inanmadığın şeylerin bir kısmına bizzat şahit oldum anlattığım zaman arkadaşlarım dahi inanmadılar bende anlatmıyorum artık ama vallahide billahide görmediğimiz birşeyler var ve gerçekten herşeye hakimler bunu yazarken bile aklıma geldikçe böyle acaip bir huzurla yüzümde gülümseme oluyor ben Allaha varolduğu için şükreden bir insanım ve inan bana çok aşırı eminim onun varolduğundan ki Allah bu imanımı dahada arttırsın azaltmasın.

sana bir tavsiyem var bak bu farah yurdözü var sende benim gibi meraklısın aslında ya bu forumda senin gibi 3-4 kişi var her ne kadar düşünceler zıt olsada arayış metodlarımız aynı benden sana nacizane tavsiye özellikle onun bir konferans video görüntüleri var bir arada o kadının konferans videolarını youtubedan arat ve bir izle.

ha inanırsın inanmazsın zaten oda çok islami yönü ağır basan biri değilde zaten zaman zaman ağzından kaçırıyor asıl amacı ama o kadın kesinlikle boş değil bir takip etmeni tavsiye ederim sana :)

O işlere girdim ben farah hanımı bilirim sen benim döndüğüm yoldan bahsediyorsun yok öyle biir şey git psikolojik destek al.

Sitelerde Paylaş

Aslolan bilimdir, tartisilabilir ama inancta tartisacak birsey yok. Masallar ve din bu baglamda konusulacak seyler degildir istediginizi iddia edebilirsiniz. Belki matrix de gercek olabilir ama ne yapabiliriz ki bu konuda. Yalniz sizin baris dininde cok tutarsizlik var. Biraz daha evrim gecirmesi lazim. Ilimli islamdan baslayin bence

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...
16 saat önce, Tanah-Gospel Theologist yazdı:

Buralarq geri dönmek lazım sayfama beklerim: " Monoteistik Dinler Teolojisi "

O zaman, israililer  kuranın muhammed tarafından uyduruldugunu biliyorlar. Yane, bilmeyi bırakın; yahudi masallarının kurana konulmasına belki de çok gülüyorlardır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...