Jump to content
Ateistforum

İlber Ortaylı, Halil İnalcık ve Murat Bardakçı hakkında

Recommended Posts

Siz bu gibi entelektüel kişilerin müslüman olabileceğine inanıyor musunuz? Bu üç tarihçi de kendilerini müslüman olarak tanımlıyor. Bence kesinlikle yalan söylüyorlar.

Bir müslüman laik olamaz. Çünkü kuran müslümanlara şeriatı uygulamayı emreder. Bunu kabul etmeyen herkes kafirdir.

Böyle iyi arapça bilen, islam tarihi bilen, kuranı anadilinde okuyan kişilerin bunu bilmemesi imkansız. Ama bunlar sanki biraz bilmezlikten geliyor. Atatürk'ü sevmekte sakınca görmüyorlar. Osmanlı şeriat devleti değildi diyorlar. Tarihe bakış açıları bilimsel ve objektif. Dine göre yorumlamıyorlar.

Bunlar birer gizli ateist kesinlikle. Müslüman olamazlar.

Sitelerde Paylaş

bardakçının dedesi, kurtuluş savaşı zamanı Ankara hükümetine isyan eden şeyhlerden biriymiş. bir videoda duymuştum. kendisi hakkındaki tarikatçı dedikoduları da bu yüzden sanırım. melami diyorlar onun için. bana bugüne kadar ateist olduğunu düşünmemi gerektirecek herhangi bir ipucu vermedi doğrusu. ancak yobaz olmadığı kesin.

edit: pardon, hoca olduğu doğruymuş ama isyan falan yok. tam aksine valilik yapmış. vatana ihanetle yargılanan babasıymış ama olay yeni, 1985.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Murat Bardakçı'yı çıkaracak olursak, İlber Ortaylı ve Halil İnalcık övgüyü hak eden insanlar. Halil İnalcık hocanın kitaplarını yutarcasına okurum. Bardakçı'yı sevmem dedim ama bu yaz Enver kitabına dalacağım gibi görünüyor.

AKP melanetinden dolayı mesele böyle bir hal aldı. Ifrat ve tefrit. Müslümanım diyen insanda hiç bir insani pırıltı göremeyiz diye düşünüyoruz. Şu anki görünüm gerçekten de öyle. Çirkin, açgözlü, aptal vahşiler Müslümanım diye geziyor. Ama bu üç adam laik dönemde yetişmiş insanlar. Ateist olmadan da insan olma vasfına sahipler.

Sanırım aramızdaki kuşak farkından dolayı böyle oluyor. Bundan 20 sene önce oruç tutup akşam bira içen arkadaşlarımız olurdu. Ne yardan ne serden geçerlerdi. Şimdi Müslümanım deyip ibadet etmeyen, kafası çalışan, dürüst olan hatta laikliğe meyleden insanlar iyice azaldı galiba. O yüzden şaşırıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bardakçı tarihçi değil. Sadece son dönem Osmanlı hakkında ansiklopedik bilgisi fazla. Ancak bu bilgiyi analiz edebilecek entelektüel birikime sahip değil. Zaten böyle bir eseri de yok. İslam tarihi üzerine kafa yorduğunu hiç sanmam. Sosyetik tarikatlarda gezinen tatlı su müslümanıdır. Ondan daha fazlasını beklemek doğru değil.

Halil inalcık ve talebesi İlber hoca şüphesiz çok şeyin farkındadırlar ama pek dile getirmezler. Bir kez konuşup linç edilmektense kenarından köşesinden dürtüyorlar. Bu da bir tercih.

Sitelerde Paylaş

Bardakci beş para etmez birisi.Hakkinda konusmaya bile gerek yok.Ataturk düşmanidir.Ortayli, gercekleri soylemeyen ve kıvıran biridir.Ortayi bulmaya çalişan ve politik davranan biri.Konferanslarina katilmiştim. Halil Inalcik; iste bu adam gercekleri soyluyor.Çekinmeden !

Sitelerde Paylaş

Bardakci beş para etmez birisi.Hakkinda konusmaya bile gerek yok.Ataturk düşmanidir.Ortayli, gercekleri soylemeyen ve kıvıran biridir.Ortayi bulmaya çalişan ve politik davranan biri.Konferanslarina katilmiştim. Halil Inalcik; iste bu adam gercekleri soyluyor.Çekinmeden !

Daha ne desin bu adam Türkiye sınırları içinde ancak bu kadar az kıvırılır.

Sitelerde Paylaş

Türk Ateist ; bunları bilmiyor. Ama ona sorsak, herşeyi biliyor. Kıvıran ve gerçekleri gizleyen insanlardan nefret ediyorum .

Her insan hata yapabilir,, hata farklı birşey,,ama art niyetli olarak, gerçekleri gizleyen kişi, beş para etmez bir insandır....

Türk ateist denen kişi de, binbir tane kıvırmayla bu konuya da atlar şimdi..Konuyu polemik haline getirir. Nolan ahlaksız der şimdi,başlar yazmaya..

Ne alakaysa...

Sitelerde Paylaş

Türk Ateist ; bunları bilmiyor. Ama ona sorsak, herşeyi biliyor. Kıvıran ve gerçekleri gizleyen insanlardan nefret ediyorum .

Her insan hata yapabilir,, hata farklı birşey,,ama art niyetli olarak, gerçekleri gizleyen kişi, beş para etmez bir insandır....

Türk ateist denen kişi de, binbir tane kıvırmayla bu konuya da atlar şimdi..Konuyu polemik haline getirir. Nolan ahlaksız der şimdi,başlar yazmaya..

Ne alakaysa...

Evet, senin bu ileti bu başlıkla ne alakaysa? Ben ne alakaysam, di mi?

Polemiğin ağa babasını yapıp polemikten şikayet etmek de bir başka garabet tabii.

Fal mı baktın, rüyaya mı yattın da neyi bilip bilmediğimi, ne düşündüğümü kendine kendine yazdın acaba....

Benim konu hakkındaki düşüncelerim genel olarak albastı'nın yazdığı gibidir, onun gibi düşünürüm.

Bu kadar merak edip kendine kendine beni andın madem, söyleyeyim de rahatla, beni de rahat bırak.

Sitelerde Paylaş

Ne alakaysa...

Yalnız videolar Türk Ateist'ten yana.İlber Ateist.

Sitelerde Paylaş

Yalnız videolar Türk Ateist'ten yana.İlber Ateist.

Evet de o kafayı benle çok fena bozduğu için hangi videoyu görse, sen hangi videoyu ve yazıyı assan alıntılayıp bana sarıyor.

Diyorum ya, kimlere laf anlatıyoruz... Adam otomatiğe bağlamış.

İlber Ortaylı'nın İslam'a saldırması sadece aptallık olur, o da bunu bildiği için direkt değil dolaylı dokunur ve ileri gitmez. Onun işi tarih, İslam işine dokunup da başına bela alması işini yapmasını engeller. Dokunmasın da zaten, bu haliyle yeterince saldırıya maruz kalıyor, Tayyip açıkça saldırıyor ona vs.

Sitelerde Paylaş

Bardakci beş para etmez birisi.Hakkinda konusmaya bile gerek yok.Ataturk düşmanidir.

Kanıtın ne? Ben hiç Atatürk düşmanlığı yaptığını duymadım, görmedim. Aksine Atatürk düşmanı akpli tarihçilere hep ayar veriyor, onlara karşı Atatürk'ü savunuyor.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...