Jump to content

Ateistten milliyetçi olmaz iddiası

Recommended Posts

Hayatımda duyduğum en saçma ve salakça tezlerden biri bu.

Birçok ateist ermeni, kürt, yahudi, rus, ingiliz vs aşığı olmayı neredeyse ateizmin bir gereği olarak görüyor.

Müslümanların da çok etkisi var tabi bu algının oluşmasında. Ateist deyince milletin aklına hemen komünist, pkklı, kürtçü, ermenici, yahudi hayranı vs geliyor.

Tabi bir de ülkücülük adındaki tarihin en aptalca ve salakça fikir akımının etkisini unutmamak lazım. Bu salakça düşünce yüzünden Türkçülük, milliyetçilik islam ile ayrılmaz bir bütün ve hatta islamın bir parçası olarak görülüyor.

Tam tersi esas dinlerde milliyetçilik yasaktır. Milliyetçilik kafirliktir.

Bu nedenle bir milliyetçinin ateist olmasından daha doğal ne olabilir?

Her ateist sol görüşlü olmak zorunda değil. Değil milliyetçi ateist, Akpli ateist bile var olabilir bunun önünde bir engel yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 150
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayatımda duyduğum en saçma ve salakça tezlerden biri bu.

Birçok ateist ermeni, kürt, yahudi, rus, ingiliz vs aşığı olmayı neredeyse ateizmin bir gereği olarak görüyor.

Müslümanların da çok etkisi var tabi bu algının oluşmasında. Ateist deyince milletin aklına hemen komünist, pkklı, kürtçü, ermenici, yahudi hayranı vs geliyor.

Tabi bir de ülkücülük adındaki tarihin en aptalca ve salakça fikir akımının etkisini unutmamak lazım. Bu salakça düşünce yüzünden Türkçülük, milliyetçilik islam ile ayrılmaz bir bütün ve hatta islamın bir parçası olarak görülüyor.

Tam tersi esas dinlerde milliyetçilik yasaktır. Milliyetçilik kafirliktir.

Bu nedenle bir milliyetçinin ateist olmasından daha doğal ne olabilir?

Her ateist sol görüşlü olmak zorunda değil. Değil milliyetçi ateist, Akpli ateist bile var olabilir bunun önünde bir engel yok.

Ateist milliyetçi mi olur kardeşim? Bu nasıl bir kafa?

Ateist insanın insanı insan olduğu için sevmesi gerekir.

Tamam ateizm bir siyasi görüşü kapsamaz. Ama milliyetçi ateiste ben ateist demem kusura bakma

Yaşın biraz küçük sanırım o yüzden bu milliyetçi tavırları, ergenliğin edasıyla atamamışsın üstünden. Neyse biraz daha büyüyünce anlarsın olur mu olmaz mı. Ben ne desem yalan şimdi sana. Karşı çıkacaksın.

Sitelerde Paylaş

Dinlerde milliyetçilik haramdır. İslam'da üstünlük müslüman olmaktadır. Müslümanlar dost ve kardeş, kafirler ise düşman olarak görülür. Milliyetçilik ise kendi milletinin menfaatlerine öncelik vermektir. İşte bu İslam'da bu yasak. İslam'da millet diye bir şey yok, ümmet var. Türk olmanın hiçbir kıymeti yok İslam'a göre. İşte Ülkücülük böyle salakça ve çelişkili bir düşünce. Ümmetçilik ülkücülükten çok daha tutarlı.

Sitelerde Paylaş

Bir ateist bulunduğu ülkeye ve şartlara, dünya düzenine, emperyalistlere, burjuvaziye karşı ;

Milliyetçi ateist olabilir, Türkçü ateist olabilir, sosyal demokrat ateist olabilir, sosyalist ateist olabilir. Gayet de normal bir durum.

2016 yılında yaşıyoruz; bin yıl sonra oluşacak ve dünyada din diye bir kavramın olmayacağı 3000 yılında yaşamıyoruz. Ha,örneğin 3000 yılında, dünyada tüm ülke sınırları kalkar, din denilen saçmalığın insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük palavrası olduğu her yerde kabul görür, o zaman biz de deriz ; milliyetçilik vs. gibi kavramları artık tartışmak yersizdir.... (3000 yılı yerine başka tarih de olabilir; mesela 2500 yılı vss....)

akpli ateist, namaz kılan ateist söylemleri absürd derecede saçma ve tutarsızdır. Ateizmi gerçek anlamda benimsemiş birisi bu tarz saçmalıklarla uğraşmaz. İkilemde kalmış kişiler böyle zırvalarla uğraşırlar.

Adam hem ümmetci, hem de türkcü-turancı; ya da Allah evli ve bekar bir tanrı... Böyle saçma bir önerme olabilir mi ?

Sitelerde Paylaş

Ateizmi gercekten benimsediyse, haklisin.

Olaya su gozle bakmak lazim. Insandan ne oluyorsa, ateistten de o olabilir.

Hadi simdi cep telefonundaki e-kitabi okumaya devam. Vakit harcamak yok!

tarihinde Cold water tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne emmeye ne gömmeye gelen,yaşadığı hayatla, ot gelip ot gidecek insan türlerinin karşı tarafa klasik tavsiyeleri çoktur.Adama sorarsın bu konu hakkındaki fikirlerin ne diye ''a bilmiyorum,ı ilgilenmiyorum '',"haklısın haksızsın,"akıllısın,yanlışsın"gibi yanıtlar gelir ve o yanıtları verirken gayet güzel bir işmiş gibi mağrur bir eda takınırlar.

Güdülmesi gereken tiplerdir bunlar,; e napsın o da sürüdeki diğer kuzucuklara uyar gider...

E nihayetinde,bu tarz kişiler için, düşünmekten çok başkalarının düşündüklerini beyinlerine kopyalayarak hayatlarına devam ettiklerinden orjinal olmaktan uzaktırlar ve neye neden inandıklarından çok niye inandıkları noktasını dikkate almak gerekir...

Bu tarz bir kişi (ate.) at arabası ile bir kaza geçirir ve kendini tanrıya ölmemek için yalvarırken bulur; İçindeki bu çelişkiyi bile anlayamayacak bir kapasiteye sahip olan bir kişiye göre, elbette Allah, hem evli hem de bekardır; Milliyetçi ateistler adolf hitler gibi ırkçıdırlar, türk ateistler namaz kılar ve bazıları akpye oy bile verir !!! Kimlerle uğraşıyos m.k.yum!

Sitelerde Paylaş

Ne emmeye ne gömmeye gelen,yaşadığı hayatla, ot gelip ot gidecek insan türlerinin karşı tarafa klasik tavsiyeleri çoktur.Adama sorarsın bu konu hakkındaki fikirlerin ne diye ''a bilmiyorum,ı ilgilenmiyorum '',"haklısın haksızsın,"akıllısın,yanlışsın"gibi yanıtlar gelir ve o yanıtları verirken gayet güzel bir işmiş gibi mağrur bir eda takınırlar.

Güdülmesi gereken tiplerdir bunlar,; e napsın o da sürüdeki diğer kuzucuklara uyar gider...

E nihayetinde,bu tarz kişiler için, düşünmekten çok başkalarının düşündüklerini beyinlerine kopyalayarak hayatlarına devam ettiklerinden orjinal olmaktan uzaktırlar ve neye neden inandıklarından çok niye inandıkları noktasını dikkate almak gerekir...

Bu tarz bir kişi (ate.) at arabası ile bir kaza geçirir ve kendini tanrıya ölmemek için yalvarırken bulur; İçindeki bu çelişkiyi bile anlayamayacak bir kapasiteye sahip olan bir kişiye göre, elbette Allah, hem evli hem de bekardır; Milliyetçi ateistler adolf hitler gibi ırkçıdırlar, türk ateistler namaz kılar ve bazıları akpye oy bile verir !!! Kimlerle uğraşıyos m.k.yum!

Kat-Williams-What-The-Fuck.jpg

Sitelerde Paylaş

Ulan soğuksu, yukarda yazdigim ilk yorumumda hangisine karşi çıktın,mertçe soyle.Mantiksiz ve saçma birsey varsa soyle,biz de degerlendirelim.Guzel bir fikir soyle;ya da illa karşıt bir fikir koymak istiyorsan soyle.Mesela ben orneğin Turkculugu savunurum. Savunulmasi gerektigini de düşünürüm.Yanlışlamak istediğin birşeyi mantiki cıkarimla veya fikirle yanlişlarsan memnun olacam, yoksa benden hazetmemeye devam edeceksin.

Sitelerde Paylaş

Ulan soğuksu, yukarda yazdigim ilk yorumumda hangisine karşi çıktın,mertçe soyle.Mantiksiz ve saçma birsey varsa soyle,biz de degerlendirelim.Guzel bir fikir soyle;ya da illa karşıt bir fikir koymak istiyorsan soyle.Mesela ben orneğin Turkculugu savunurum. Savunulmasi gerektigini de düşünürüm.Yanlışlamak istediğin birşeyi mantiki cıkarimla veya fikirle yanlişlarsan memnun olacam, yoksa benden hazetmemeye devam edeceksin.

Birseye karsi cikmadim. Seni destekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Tamam ateizm bir siyasi görüşü kapsamaz. Ama milliyetçi ateiste ben ateist demem kusura bakma

Yaşın biraz küçük sanırım o yüzden bu milliyetçi tavırları, ergenliğin edasıyla atamamışsın üstünden. Neyse biraz daha büyüyünce anlarsın olur mu olmaz mı. Ben ne desem yalan şimdi sana. Karşı çıkacaksın.

Vay be demek o gizemli kişi sensin ha? Bir insanın ateist olup olmadığına karar veren, bu alandaki fetva mercii ile sonunda müşerref olduk. O kadar mesudum ki hocam!

Hocam seni madem yakaladım, Bazı sorularım olacak.

1- Hocam karanlıkta eve dönerken metruk bir evin bahçesinde bir karaltı gördüm, hafifçe sırtım ürperdi. Ateistliğime halel gelmiş midir?

2- Sevdiğim bir arkadaşımın çocuğu oldu. Ağzımdan kazayla maaşallah çıktı. Müslüman olmuş muyumdur?

3- En fenası da bu soru hocam. Gençlik hatası işte... Bir kez kiliseye gidip şarap içmiştim. Hristiyan mı oldum hocam? Çok korkuyorum.

Göktengri seni başımızdan eksik etmesin hocam.

Sitelerde Paylaş

Milliyetçi ateist, agnostik vs. bal gibi olur. Akrabasını daha çok seven ateist yok mu?Hümanist olmak herkesi eşit sevmek midir? Sen anneni mi daha çok seversin şu kadını mı sorusuna ateist ne cevap verir. Haa sen dersen ki şu kadınla annemi aynı derece severim, o senin problemin. Milliyetçiliğinde anne, eş, dost sevgisinden farklı bir yanı yok. Çünkü vatanım varsa ben ve aliem var, vatan yoksa onlar da yok!

Sitelerde Paylaş

Vay be demek o gizemli kişi sensin ha? Bir insanın ateist olup olmadığına karar veren, bu alandaki fetva mercii ile sonunda müşerref olduk. O kadar mesudum ki hocam!

1- Hocam karanlıkta eve dönerken metruk bir evin bahçesinde bir karaltı gördüm, hafifçe sırtım ürperdi. Ateistliğime halel gelmiş midir?

2- Sevdiğim bir arkadaşımın çocuğu oldu. Ağzımdan kazayla maaşallah çıktı. Müslüman olmuş muyumdur?

3- En fenası da bu soru hocam. Gençlik hatası işte... Bir kez kiliseye gidip şarap içmiştim. Hristiyan mı oldum hocam? Çok korkuyorum.

konuyla alakasız genel bilgi: kilisede şarabı sadece peder içer :)
Sitelerde Paylaş

Aforoz edildik desene.

Ben gayet de Atatürk milliyetçiliği dediğimiz türden bir ateistim, kendimi vatansever diye tanımlıyorum, kendi milletim dışındaki milletlere dahil insanları sevmemem gerektiğini ilk defa duyuyorum ve "insanı insan olduğu için sevmek" gibi zırvalara da hiç inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Neden hep biseyci, sucu, bucu olmak?

Ataturkun suratina baktigim zaman, kemik yapisi, erkeklik hormonlarinin yuksek oldugunu soyluyor.

Davranislarina da baktim, bir alfa erkegi. Zaten Ataturk, bir liderdi. Liderlerde bu hormonlar yuksek.

Simdi olay alfa erkegine itaat etmek, onu ovmek seklinde mi isliyor? Bilmedigimden soruyorum.

Ne bu yahu? Adam cok klas bir adam, davranislari filan super. Hareketleri olsun filan, zaten alfa erkegi dedik demesine de ne bu biseyci olma istegi?

Sitelerde Paylaş

ateistten her tip olur. bu foruma bile bakarak anlayabilirsin. bırak ortak noktamız olmasını, selam vermeyeceğim ateistler var.

AKP'li ateist lafı ilk okuduğumda komik gelmişti ama aslında işin içine para ve ikbal girince mümkün. gerçek bir inananın "bakara-makara" diye kuranı alaya alacağını sanmam.

Sitelerde Paylaş

Kusura bakma ben senle konuşmuyordum ama şöyle cevap veriyim.

İlkokul seviyesinde tartışmalara girmiyorum.

İstersen adam gibi tartışmak, tartışırız.

Bunun kurallarını ben koymuyorum ama unutma ki sen de koymuyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...