Jump to content

Ateistten milliyetçi olmaz iddiası

Recommended Posts

Aforoz edildik desene.

Ben gayet de Atatürk milliyetçiliği dediğimiz türden bir ateistim, kendimi vatansever diye tanımlıyorum, kendi milletim dışındaki milletlere dahil insanları sevmemem gerektiğini ilk defa duyuyorum ve "insanı insan olduğu için sevmek" gibi zırvalara da hiç inanmıyorum.

Aforoz edilmedin. Herkes seni ateist biliyor hala. Ben ateist olarak görmüyorum sadece. Çok acıdıysa özür dilerim.

Pkklının biri benimle dalga geçmiş, üstelik yaşımın küçük olduğunu iddia etmiş.

"Ateist, insanı insan olduğu için sevmelidir."

Şu cümleye bakar mısınız :D Ateizm sanki bir din ve böyle bir emri var insanlara.

PKK'lı falan değilim küçük ergen. Sadece sen PKK'nın ne demek olduğunu sosyalizmin, komunizmin ne demek olduğunu bilecek yaşta değilsin. Ayrıca;

Ateizm asla bir din değildir. Ancak bu ilkeleri olmayacağı anlamına gelmez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 150
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Milliyetçi ateist, agnostik vs. bal gibi olur. Akrabasını daha çok seven ateist yok mu?Hümanist olmak herkesi eşit sevmek midir? Sen anneni mi daha çok seversin şu kadını mı sorusuna ateist ne cevap verir. Haa sen dersen ki şu kadınla annemi aynı derece severim, o senin problemin. Milliyetçiliğinde anne, eş, dost sevgisinden farklı bir yanı yok. Çünkü vatanım varsa ben ve aliem var, vatan yoksa onlar da yok!

Küçük bir beyinle karşı karşıyayız sanırım. Neyse sen geniş çaplı düşünmeye başladığında bana haber verirsin.

Tüm dünya görüşüyle, akraba sevgisini bir tutarak zeka seviyeni baştan belli ettiğin için teşekkür ederiz.

Sitelerde Paylaş

Vay be demek o gizemli kişi sensin ha? Bir insanın ateist olup olmadığına karar veren, bu alandaki fetva mercii ile sonunda müşerref olduk. O kadar mesudum ki hocam!

Hocam seni madem yakaladım, Bazı sorularım olacak.

1- Hocam karanlıkta eve dönerken metruk bir evin bahçesinde bir karaltı gördüm, hafifçe sırtım ürperdi. Ateistliğime halel gelmiş midir?

2- Sevdiğim bir arkadaşımın çocuğu oldu. Ağzımdan kazayla maaşallah çıktı. Müslüman olmuş muyumdur?

3- En fenası da bu soru hocam. Gençlik hatası işte... Bir kez kiliseye gidip şarap içmiştim. Hristiyan mı oldum hocam? Çok korkuyorum.

Göktengri seni başımızdan eksik etmesin hocam.

Multiplayer, milliyetçilik fikrinin ateizmle bağdaşmadığını belirtmiş.Kendi fikridir. Ben şahsen ırkçı olmamak şartıyla, Türkçüyüm,milliyetçiyim,sosyalistim, hatta Marksizm'inde bile beğendiğim birçok yön vardır..... Benle de dalga geçmeni bekliyorum...

Aforoz edildik desene.

Ben gayet de Atatürk milliyetçiliği dediğimiz türden bir ateistim, kendimi vatansever diye tanımlıyorum, kendi milletim dışındaki milletlere dahil insanları sevmemem gerektiğini ilk defa duyuyorum ve "insanı insan olduğu için sevmek" gibi zırvalara da hiç inanmıyorum.

İnsanı insan olduğu için sevmek hümanist bir yaklaşımdır ve yalnız insanlığını kabul edip ona insanca davranmayı kabul etmektir.Burada insanlar ve toplumlar arasındaki adalet,demokrasi,doğaya saygınlık vs. gibi yüce değerler kastediliyor.Yeterince adil olabilmek için hümanist bir beyne sahip olmak gerekiyor. Ki, egoist kişiliklerin anlayamayacağı türden bir davranış biçimidir...

​Bu tarz kişiler,suçlu insanları bile severler; hakettikleri kadar.

insanı insan olduğu için sevmek > zırva !

insanı insan olduğu için sevmemek > zırva değil !?...

Sitelerde Paylaş

Kusura bakma ben senle konuşmuyordum ama şöyle cevap veriyim.

İlkokul seviyesinde tartışmalara girmiyorum.

İstersen adam gibi tartışmak, tartışırız.

Bunun kurallarını ben koymuyorum ama unutma ki sen de koymuyorsun.

Ben kural yok derken kural mı koymuş oldum?

Ateist olmanın tek koşulu vardır (bak kural demiyorum, koşul ya da eski Türkçe ile şart) tanrı ve benzeri metafizik varlıklara inanmamak. Bitti. Hepsi bu. Bir insan metafizik zımbırtılara inanırsa zaten kendisi ateist olmadığını söylemeye başlar. Öyle fetva mercilerine falan ihtiyaç yoktur.

Ilkokul seviyesiymiş! PKK'ya yazılınca bir anda profesör oldum sanıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Multiplayer, milliyetçilik fikrinin ateizmle bağdaşmadığını belirtmiş.Kendi fikridir. Ben şahsen ırkçı olmamak şartıyla, Türkçüyüm,milliyetçiyim,sosyalistim, hatta Marksizm'inde bile beğendiğim birçok yön vardır..... Benle de dalga geçmeni bekliyorum...

Oğlum senin baban Özal'a karşı büyük Zonguldak yürüyüşüne katılanlardan birisi imiş ya. Sen ne dersen de benim kardeşimsin.

Sitelerde Paylaş

Milliyetçilik,dinin evrim geçirmiş halidir..

Din gibi aynı amaca hizmet eder.

Gözümde itibarı sıfırdır.

Düşünce tarzın üst düzey ileri görüşlülük içeriyor.Haklı olabilirsin.

Milliyetcilik duygulari bende vardır, ancak gerçekten insani degerleri baz alıp, konuya bilimsel olarak bakarsak; aslinda hangi irktan oldugumuzun zerre kadar onemi yok.Her ne kadar milliyetci duygulara sahip olsam da; sosyalist,emperyalizme karşi,burjuvaziye karşi olma fikirlerim her zaman daha ağır basar. Afrikadaki aç bir çocugun,benimle ayni gıdaları tüketme hakkına sahip olduğunu çok samimi olarak soyleyebilirim.Sonuç olarak, bence doğru söylüyorsun.Ama ;şu an için dünyada durumsallık yaklaşımı geçerli...

Sitelerde Paylaş

Yav he PKK'lı değilmiş kargalar bile güler bu iddiaya. Yaşım da küçük değil üniversite öğrencisiyim ben bunu hiçbir zaman gizlemedim forumda.

Komünizmin sosyalizmin ne olduğunu öğren demiş bir de özenti. Senin gibi vatansız olmayı iyi bir halt sananların ideolojisi. Atatürk düşmanı Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali bu hainlere örnek mesela.

Sitelerde Paylaş

İnsanı insan olduğu için sevmek hümanist bir yaklaşımdır ve yalnız insanlığını kabul edip ona insanca davranmayı kabul etmektir.Burada insanlar ve toplumlar arasındaki adalet,demokrasi,doğaya saygınlık vs. gibi yüce değerler kastediliyor.Yeterince adil olabilmek için hümanist bir beyne sahip olmak gerekiyor. Ki, egoist kişiliklerin anlayamayacağı türden bir davranış biçimidir...

​Bu tarz kişiler,suçlu insanları bile severler; hakettikleri kadar.

insanı insan olduğu için sevmek > zırva !

insanı insan olduğu için sevmemek > zırva değil !?...

Hümanist değilim, hümanizme de inanmam. İnsanı insan olduğu için sevmek gibi düşünceler bana fazlaca antroposentrik geliyor.

Benim inandığım tek şey var, o da insanların dini, ırkı, milliyeti, düşüncesi, dili, kültürü her ne olursa olsun eşit onurla doğdukları gerçeği. O nedenle bütün insanlara eşit mesafede ve aynı ön yargısız saygıyla bakmak gerektiğini düşünür, kendim de öyle yaparım.

Bunun yanında beyni kirli, saygısız, düşünceleri açıkça zararlı, sapkın vb insanlara saygı da duymam insan oldukları için sevmem gerek gibi kaygılar da taşımam.

Saygı duymak lükstür, haketmek gerektiğine inanırım. Saygının olmadığı yerde sevgiden sözetmek de pek anlamlı olmaz, zira insan saygı duymadığı birini sevmez. Şimdi Tayyip ve benzeri insanları, sırf insan oldukları için sevmekten sözetsem? Bu forumda sabah akşam küfür yiyen sapkın fetvacılardan veya onları savunan gericilerden?

Pek öyle romantik biri değilim velhasıl, insanı insan olduğu için sevenlere de ilişmem ama onları dürüst olmaya davet etmek pek fena olmazdı hani...

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milliyetçilik,dinin evrim geçirmiş halidir..

Din gibi aynı amaca hizmet eder.

Gözümde itibarı sıfırdır.

Tremor, din ve milliyetçiliğin hizmet ettiği amaç nedir? Hangi amaca hizmet ediyor bunlar? İma ya da alay yok. Samimiyetle soruyorum. Neye hizmet ettiklerini düşünüyorsun ve bu amaca niçin karşısın?

Sitelerde Paylaş

Tremor, din ve milliyetçiliğin hizmet ettiği amaç nedir? Hangi amaca hizmet ediyor bunlar? İma ya da alay yok. Samimiyetle soruyorum. Neye hizmet ettiklerini düşünüyorsun ve bu amaca niçin karşısın?

Bu soruları Tremor'a ben de soracaktım ama konu epeyce uzun olduğu için vazgeçtim. Yerinde sorular sormuşsun.

Bu bağlamda, milliyetçilik dinin evrim geçirmiş hali değildir zaten, kendi başına bir olgudur ve insanın küçük gruplar halinde yaşadığı dönemde alanını korumak güdüsüne kadar uzanır.

Sitelerde Paylaş

Cevap çok basit,

Hiç detaya inmeye gerek yok..

Bu dünyadaki en büyük dinci ve milliyetçi pezevenklerin ne kendisi ne de çocukları "şehit" olmamıştır..

Amaç,kralın mevcudiyetini,otoritesini pekiştirmektir.

Evrim dediğim ise Fransız devrimiyle alakalı,din ellerinden gidince milliyetçiliğe sarılmışlar..

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

E, ben içtim. Harbiden içtim, öyle espri olsun diye sormadım yukarıdaki soruları. Noel mi ne bir kutlama vardı, gittik sıcak şarap içtik. Nooluyo lan?!

abi o demek ki ziyaretçilere ikram gibi birşey olmuş. zaten sıcak diyorsun.

ayin sırasında pederin "tanrının kanı" diyerek metal kaptan içtiği şarap, sulandırılmış şarap. lıkır lıkır içmiyor. duasını okuyup bir yudum alıyor.

"tanrının bedeni" diyerek yediği krakerden birer tane hristiyanların ağzına sokuyor. ancak şarap yalnızca kendi için.

bir de ilginç birşey söyleyeyim, bu krakeri çiğnemek sadece pedere serbest. normal hristiyan ağzında eriyene kadar bekliyor. çiğnemek onlara yasak. pederin ayine devam edebilmesi için çiğnemesi gerekiyor. o yüzden ona yasak değil. kim bilir, belki eskiden ona da yasaktı ve zamanla değişti.

Sitelerde Paylaş

Cevap çok basit,

Bu dünyadaki en büyük dinci ve milliyetçi pezevenklerin ne kendisi ne de çocukları "şehit" olmamıştır..

Evrim dediğim ise Fransız devrimiyle alakalı,din ellerinden gidince milliyetçiliğe sarılmışlar..

Gerçekten de fazla basitmiş.

Duygusal tepki. Otoriteye ve otoritenin kullandığı din, milliyetçilik vb silahlara tepki bu.

Peki buradan, dinin de milliyetçiliğin de insanları uyutup kandırmak için birtakım otoriteler tarafından ortaya çıkarıldığını savlayabilir miyiz?

Bu kavramlar böyle mi çıkmıştır ortaya?

Sitelerde Paylaş

Cevap çok basit,

Söylediğin genel çerçeveye katılıyorum.

Peki, insanların bir arada yaşayabilmesi için "yüksek idealler"e ihtiyaç duyduğu bir gerçek değil mi? Nasıl bir arada yaşayacağız?

Zekası ve bilgisi yüksek insanlar yüksek ideallere ihtiyaç duymadan da sağlıklı topluluklar oluşturabilirler belki. Buna tam emin değilim ama hadi bunu kabul edelim. Ama cahil kitleler için yüksek idealler, kendi bedenini aşan yüce değerler gerekiyor. Din birçok saçma kural oluşturduğu için verimsiz. ama milliyetçilik özü itibarı ile laik ve daha makul. İkisine de aynı anda karşı olmak, işi yokuşa sürmek gibi geliyor bana.

Güzel bir kız düşünelim. Karşısına çıkan hiçbir erkeği beğenmiyor. Muhtemelen sonuçta yalnız kalır ve aslında hiç beğenmediği bir adamla birlikte olmak zorunda kalır. Hem din olmasın hem milliyetçilik olmasın demek biraz buna benziyor. Yaşadığımız koşulların gerçeği şu ki, din tasallutuna karşı milliyetçiliği ehven-i şer olarak kabul etmek zorundayız.

Sitelerde Paylaş

Zekası ve bilgisi yüksek insanlar yüksek ideallere ihtiyaç duymadan da sağlıklı topluluklar oluşturabilirler belki.

Okuyunca da düşününce de çok hoş geliyor, insan kendini hemen orada hissedip mutlu oluyor ama bu bir ütopya.

İnsanın dili var, kültürü var, dini var, geçmişi var ve bütün bunları ortak olarak taşıdığı bir toplumun içinde yaşıyor. İçgüdüsel olarak, yani evrimsel olarak en önce ailemizi, sonra yakın akrabalarımızı, sonra arkadaş ve komşularımızı, daha sonra da geniş çevremizi ve sonunda ülkemizi koruyup kollama ve gerektiğinde savunma eğilimimiz var. Eğilimden fazlası.

Bizim hepimizin bugün hemen hemen aynı idealde birleşmemiz bile açıkça milliyetçi duygular taşıdığımıza işaret eder. Ülkemiz daha iyi yönetilsin, bilimde ilerlesin, zenginleşsin, halkımız mutlu olsun, eğitim seviyesi iyice artsın ve refah bir toplum olalım istiyoruz. Bunu en önce kendimiz, kendi ülkemiz için istiyoruz. Birileri kalkıp saldırsa eminim ki korumak için hepimiz elimizden geleni yaparız.

Ben böyle bakıyorum milliyetçiliğe ve aynı anda bu sözcükten pek hoşlanmıyorum. Milliyetçi deyince aklıma ülkücüler vb geliyor.

Sitelerde Paylaş

Ülkede uzunca bir süredir tartışılır bu milliyetçilik konusu. Nedeni de Kürtçülüktür aslen. Tayyip Kürtçülüğü beslerken halkı da bölünmeye bir şekilde hazırlamak istedi ve ulusal kimliği yok etmek için medyasıyla, politikleriyle, yandaş yazarlarıyla dört bir koldan saldırdılar. Hatırlarım, Tayyip açıkça "Milliyetçiliği yok edeceğiz" dedikten bir süre sonra, BDP-İmralı görüşmelerinin ardından "Milliyetçiliği ayaklar altına almış bir iktidarız" açıklamasını yaptı.

PKK'lı gençlerin içinde epeyce bir ateist var ve bunlar da tıpkı AKP'li gençler gibi oldukça aktifler, özellikle sanal dünyada. Bu Kürtçü tayfa ırkçılık derecesindeki milliyetçiliğini gerçekleştirirken diğer etnik kökenlere, ama özellikle de Türklere, Türklerin tarihine ve geçmişine saldırdı. Oysa kendi kimliğini oluşturmak için başka kimliklere saldırmaya ihtiyaç yoktur.

Velhasıl bu tartışmalar yıllardır yapılır ve liberal, solcu, modern vs olmak için ulus bilincine, milliyetçiliğe sırt çevirmek gerektiği gibi sonuçlara varılır.

Nickim biraz da buna tepkidir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...