Jump to content

Ateistten milliyetçi olmaz iddiası

Recommended Posts

• İleti 150
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yav he PKK'lı değilmiş kargalar bile güler bu iddiaya. Yaşım da küçük değil üniversite öğrencisiyim ben bunu hiçbir zaman gizlemedim forumda.

Komünizmin sosyalizmin ne olduğunu öğren demiş bir de özenti. Senin gibi vatansız olmayı iyi bir halt sananların ideolojisi. Atatürk düşmanı Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali bu hainlere örnek mesela.

Kardeşim sen kendin gibi faşist olmayan herkesi PKK'lı olarak görüyorsan ya psikiyatra git, ya da göz doktoruna. Sen iyi değilsin. O kafanın arkasındaki böbürlendiğin türk topuzu kan geçirmiyor herhalde.

Sitelerde Paylaş

Pkklının biri benimle dalga geçmiş, üstelik yaşımın küçük olduğunu iddia etmiş.

"Ateist, insanı insan olduğu için sevmelidir."

Şu cümleye bakar mısınız :D Ateizm sanki bir din ve böyle bir emri var insanlara.

Konuya dahil olmamak zeka seviyene inmemek için kendimi çok zorladım lakin dayanamayarak yazıyorum.Şuan mevcut terör örgütünde bulunduğunu ifade etmek dahi suçken hayatında hiç görmediğin ve yaşantısına dair bir fikrin olmayan birine terörist nasıl diyebiliyorsun merak ediyorum. bunu sağlayan milliyetçilik başlığı altında ekmek bandırıldığınız beyinleriniz mi? yoksa birine rahatlıkla iftira atmaya yeltenecek yetiştirilme tarzın mı? yoksa sıradan bir zihinsel engellimisin? bak bu soruları seni demoralize etmek yada incitmek için yazmadım gerçek anlamda merak ettim başka bir açıklama bulamadım kendimce.Bundan sonra sende benim için tecavüzcüsün nasıl olsa bu tip itamlara etmeye ve edilmeye anlayışlısın sana u şekilde hitap etmem sorun olmuycaktır sanırım?

Sitelerde Paylaş

Seninkisi milliyetcilik degil, Ataturk sevgisi.

Benimki Atatürk milliyetçiliği diye tanımlanan milliyetçilik. İlk mesajlarımdan birinde kendim söylemiştim zaten. Çerçevesi gayet belli bir milliyetçilik kısacası.

Ama alıntıladığım yazımdan Atatürk sevgisini nereden çıkardın anlamış değilim. Çok alakasız bir yazıydı o.

Sitelerde Paylaş

Benimki Atatürk milliyetçiliği diye tanımlanan milliyetçilik. İlk mesajlarımdan birinde kendim söylemiştim zaten. Çerçevesi gayet belli bir milliyetçilik kısacası.

Ama alıntıladığım yazımdan Atatürk sevgisini nereden çıkardın anlamış değilim. Çok alakasız bir yazıydı o.

Hayir. Onu bunu bir kenara koy. Seninkisi Ataturk sevgisi sadece. Milliyetcilik filan hikaye. Ben senin genel durumun hakkinda konusuyorum.

Sitelerde Paylaş

Ayıp değil mi senin bu yaptığın? Koskoca adamsın, astığın şu resme bak.

Çocuk bana ne diye yalakalık yapsın? Onunla diyaloğumu biliyor musun sen, onu ve beni tanıyor musun?

Ne istiyorsun ki sen benden? Tamam, benden hiç hoşlanmayabilirsin, okumak istemeyebilirsin, hepsine amenna...

E neden durmadan sataşıyor, böyle saygısızca şeyler yapıyorsun? Günlerdir saldırılarını ve saygısızlıklarını alttan aldığım, sana insan gibi yanıtlar verdiğim için mi? Ne istiyorsun, anlamıyorum ki. Sabrımı mı sınıyorsun, amacın ne bilmiyorum ama artık gerçekten rahatsız olmaya başladım.

Burada kimsenin kimseye yalakalık yapmaya ihtiyacı yok. Bu astığın resim aslında seni yansıtıyor. Aklına, düşüncelerine güvenen, kendine yeten insan böyle şeyler düşünmez, kimseden korkmaz, kimse de ona bir şey yapamaz.

Derdin kiminleyse direkt onunla çöz, beni sakın malzeme etme. Edepli ol.

Çok baydı bu avamlık.

Sitelerde Paylaş

Hayir. Onu bunu bir kenara koy. Seninkisi Ataturk sevgisi sadece. Milliyetcilik filan hikaye. Ben senin genel durumun hakkinda konusuyorum.

Bütün yazdıklarım boşlukta asılı kaldı şimdi yani?

Tekrar oku bence. Atatürk'ün konuyla direkt ilgisi yok, açıklamalarım milliyetçiliğe bakış açımla ilgili. Atatürk'ten bahsetmedim bile, sen kalkıp genel durum falan diyorsun. Benim genel durumum zaten belli, kendimi gayet de Atatürkçü diye tanımlarım.

Ama konu bu değil, ben de ne düşündüğümü birkaç iletide yazdım.

Sitelerde Paylaş

Bak, olayi soyle aciklayayim, neden anlamak istemiyorsunuz, bilmiyorum.

Ingilizler ornegin. Biri biz, Ingiliziz demis, burada yasayanlar Ingilizdir demis. Sonra cocuklarina biz Ingiliziz demis. Boyle boyle devam etmis, bugun Ingiltere var ve orada Ingilizler yasiyor. Adamlarin alninda Ingiliz yazmiyor.

Dinlerde boyle degil mi? Biri cikiyor biz muslumaniz diyor. Kimsenin alninda da musluman yazmiyor. Biri cikip uyduruyor iste.

Bunun neresini anlamiyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Ayıp değil mi senin bu yaptığın? Koskoca adamsın, astığın şu resme bak.

Çocuk bana ne diye yalakalık yapsın? Onunla diyaloğumu biliyor musun sen, onu ve beni tanıyor musun?

Ne istiyorsun ki sen benden? Tamam, benden hiç hoşlanmayabilirsin, okumak istemeyebilirsin, hepsine amenna...

E neden durmadan sataşıyor, böyle saygısızca şeyler yapıyorsun? Günlerdir saldırılarını ve saygısızlıklarını alttan aldığım, sana insan gibi yanıtlar verdiğim için mi? Ne istiyorsun, anlamıyorum ki. Sabrımı mı sınıyorsun, amacın ne bilmiyorum ama artık gerçekten rahatsız olmaya başladım.

Burada kimsenin kimseye yalakalık yapmaya ihtiyacı yok. Bu astığın resim aslında seni yansıtıyor. Aklına, düşüncelerine güvenen, kendine yeten insan böyle şeyler düşünmez, kimseden korkmaz, kimse de ona bir şey yapamaz.

Derdin kiminleyse direkt onunla çöz, beni sakın malzeme etme. Edepli ol.

Çok baydı bu avamlık.

Orda yalakalık yapma diye bişey kastetmedim aslında. Benim yazımı alıntılamış ve bir resim koymuş.Tarafsızca bir değerlendir bakalım, sence o saçma sapan koyduğu resmin,benim yazımla bir alakası var mı ? işte alakasız ve saçma bir cevaba-saçma bir fotoya karşı,,, saçma bir fotoyla karşılık.

Ayrıca, seninle uğraşmıyorum.Valla sana bi kızgınlığım falan yok.Biçok yerde seninle fikirlerim örtüşüyor bile. Niye bu kadar celallendin ?

Sence bu yazıya ,saçma bir fotoyla cevap verilir mi? Okursan ve değerlendirirsen... Darıldıysan, cevap vermesen de olur.Sorun değil... >>>

>>>

"Öncelikle burada herhangi bir akımı savunan kişilerin kişilik yapısı ile ilgili birkaç psikolojik faktörden söz etmek gerekir ve herkesi bağlar.Kişinin iç dünyasını yaratan ve onun davranışlarını hiç değilse bir ölçüde etkileyen unsurlar arasında rasyonel olmayan, bilinçaltı faktörlerin, içgüdülerin, çocukluktan kalma anıların ve izlenimlerin bulunduğu bilimsel bir gerçekliktir.
Kanaatlerin oluşumunda özellikle sosyal çevre önemli bir yer tutar. Buna grup etkisi de diyebiliriz, Bu alanda birinci derecede rol oynayan grupların başında aile ve okul gelir.Kişinin yetişme döneminde, çevre etkisine en açık bulunduğu bir çağda aile içinde ve okulda edindiği bilgiler, görgüler, kanaatler ve değer yargıları çoğu zaman sürekli ve kalıcıdır. Ancak bunların bazen sonradan değiştiği, hatta reddedildiği de bir gerçektir. Örneğin aile içinde edinilen bazı kanaat ve davranış kalıplarının sonradan okul çevresinde değişmesi olayına oldukça sık rastlanır. Bunun gibi, öğrenim yıllarında kazanılan bazı görüşlerin daha sonra başka grupların etkisiyle değişmesi de mümkündür. Bu bağlamda, aşırılığa ve radikalliğe kaçmamak prensibiyle ve mantık çıkarımıyla; herhangi bir normal bireyin ülkemizde, milliyetçi,sosyalist,sosyal demokrat,marksist vs... olması gayet normal bir durumdur.
Önemli olan rasyonel her fikrin içinden doğru olanı elde edebilmek...
Örneğin siyasi bağlamda, komunist olmamama rağmen, sosyalizmi benimsediğimden dolayı,
komunizmde de beğendiğim fikirler mevcuttur... deist tarzı hayat stili olan müslimler de ilginçtir ! "
Sitelerde Paylaş

Sen hep yaramaz bir cocuktun, impressivo. Kime cektin bilmiyorum.

impressivo'nun yaramazliklari siniri asti zaten. Agzina biber surecegim yakinda, sabretmekle olmuyor valla.

Bela arıyorsan söyle,,, Bela arayan özelden yazabilir,dürüst olmak ve kaçamak yapmamak şartıyla.

Benim yazılarıma saçma sapan cevaplar yazma.Hatta hiç cevap yazma. Şu yukarda yazdığımdan birşey anlasaydın, böyle davranmazdın.

Absürd absürd fotolar atıyorsun, aynı şey kendine yapılınca, başlıyorsun ağlamaya. Empati yap biraz empati...

Kaç defa dedim, başlıkları polemiğe çevirmeyelim diye...

Sitelerde Paylaş

Bela arıyorsan söyle,,, Bela arayan özelden yazabilir,dürüst olmak ve kaçamak yapmamak şartıyla.

Benim yazılarıma saçma sapan cevaplar yazma.Hatta hiç cevap yazma. Şu yukarda yazdığımdan birşey anlasaydın, böyle davranmazdın.

Absürd absürd fotolar atıyorsun, aynı şey kendine yapılınca, başlıyorsun ağlamaya. Empati yap biraz empati...

Kaç defa dedim, başlıkları polemiğe çevirmeyelim diye...

Tamam, yazmayacagim. Affedildim mi?

Sitelerde Paylaş

Bakın, beni nerden neye dayanarak PKK'lı ilan ettiğinizi bilmiyorum. Ama PKK'lı falan değilim. En az sizin karşı olduğunuz kadar karşıyım PKK'ya.

Kendi cevabını kendin vermişsin zaten, madem metafiziğe inanmıyorsun, ırkının üstün olduğunu nasıl düşünürsün? Akrabanla başka bir insanı nasıl eşit tutmazsın? Onu buna üstün kılan nedir?

Böyle ateist olamazsınız. Oldum sanarsınız. Sorun da değil zaten benim için. Ne hakim benim ne yargıç. Ama siz çok alıngansınız. Beni bir karar mercii olarak görecek kadar saygı gösterdiğinizi bilmiyordum.

İyi bir ateist olma gibi bir kaygım yok. Olduğu kadar...

Ateizm insana bir kimlik hediye etmez. Ben dünyaya bakışımı ve kendi kimliğimi ateizm perspektifi ile oluşturmam. Din bir ideoloji, bir hayat görüşü, bir hayat tarzı, bir kimliktir. Ateizm bunun tam karşıtı değildir. Dinin temel dayanağını ret eder ama bu ret ediş üzerine bir kimlik oluşturmaz. Ateist olan kişi, din hikayesini kafasından attıktan sonra siyasi görüşleri, vicdani kanaatleri ve aklı ile kendine bir hayat görüşü oluşturur. Ben sosyalistim. İyi bir sosyalist olmak isterim. İyi bir sosyalist olmamakla suçlandığımda sinirlerim. Buna karşılık iyi bir ateist olmamakla suçlandığımda umurumda bile olmaz.

Milliyetçilik konusunu maalesef hiç anlamamışsın. Türkiye son 20 senedir emperyalizmin parçalamak istediği bir ülke olduğu için, milliyetçilik lanetlendi. Milliyetçiliği "ırkın üstünlüğü" gibi anlaman normal. Çünkü çok yoğun bir propagandaya maruz kalıyorsunuz.

Milliyetçilik, laik ulus-devletin bir yan ürünüdür. Belki de bu yapının hayatta kalabilmesi için gerekli olan çimento harcıdır. Meseleyi bu çerçevede görmek gerekiyor.

Biraz başa saralım. Devletin meşruiyet kaynağı nedir?

İnsanlar bir arada yaşamak için, bilim, sanat, felsefe yaratabilmek için, güvenlik ve refah elde edebilmek için siyasi organizasyonlara ihtiyaç duyarlar. Bu organizasyona devlet diyoruz. Devlet bir ihtiyaç olmasına karşın, yine de bazı insanların diğer insanları yönetebilmesi için meşruiyet kaynağına ihtiyaç vardır. Laik ulus-devlet modeli ortaya çıkana kadar, devletin meşruiyet kaynağı tanrı/din idi. Hükümdarlar hükmetme yetkisini tanrıdan alırdı. Laik devlet ile birlikte hükmetme kaynağı ulusa/millete dayandırıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" diye yazar. Bu çok anlamlı bir ifadedir. Hakimiyetin yani hükmetme yetkisinin tanrıdan alınıp, insanlara -millete- verildiğini ifade eder. Hakimler karar yazarken, Türk Milleti adına karar verirler. Yargı yetkisi de tanrıdan alınıp millete verilmiştir. Şeriatçıların en sevdiği sloganlardan birisi, "hakimiyet kayıtsız şartsız Alllahındır" şeklindedir. Yani onlar da meselenin özünü kavramıştır.

Eğer hüküm verme, yargılama yetkisi millete aitse, milletin tanımlanması gerekir. Bu tanım insan aklının doğal bir eğilimi sonucu mitleşme ve idealleştirme istikametlerine yönelir. Milleti idealleştirme efekti, milliyetçilik felsefesini doğuracaktır.

Millet ve milliyetçilik kavramları tarihsel bir aşama ve devletin kaynağı düzlemlerinde değerlendirilmelidir. Ancak bu şekilde doğru kanaatlere ulaşabiliriz. Milliyetçiliği "ırkın üstünlüğü" olarak algılamak hem tarihsel ve bilimsel gerçekler ile bağdaşmaz. Millet ve milliyetçilik duygusal yönelimler değildir.

Şunu net bir şekilde kavramak gerekiyor. Türkiye'de milliyetçiliğe karşı çıkan kişi, ister istemez ümmetçiliğe hizmet eder. Konunun özü budur.

Sitelerde Paylaş

Orda yalakalık yapma diye bişey kastetmedim aslında. Benim yazımı alıntılamış ve bir resim koymuş.Tarafsızca bir değerlendir bakalım, sence o saçma sapan koyduğu resmin,benim yazımla bir alakası var mı ? işte alakasız ve saçma bir cevaba-saçma bir fotoya karşı,,, saçma bir fotoyla karşılık.

Ayrıca, seninle uğraşmıyorum.Valla sana bi kızgınlığım falan yok.Biçok yerde seninle fikirlerim örtüşüyor bile. Niye bu kadar celallendin ?

Sence bu yazıya ,saçma bir fotoyla cevap verilir mi? Okursan ve değerlendirirsen... Darıldıysan, cevap vermesen de olur.Sorun değil... >>>

>>>

"Öncelikle burada herhangi bir akımı savunan kişilerin kişilik yapısı ile ilgili birkaç psikolojik faktörden söz etmek gerekir ve herkesi bağlar.Kişinin iç dünyasını yaratan ve onun davranışlarını hiç değilse bir ölçüde etkileyen unsurlar arasında rasyonel olmayan, bilinçaltı faktörlerin, içgüdülerin, çocukluktan kalma anıların ve izlenimlerin bulunduğu bilimsel bir gerçekliktir.
Kanaatlerin oluşumunda özellikle sosyal çevre önemli bir yer tutar. Buna grup etkisi de diyebiliriz, Bu alanda birinci derecede rol oynayan grupların başında aile ve okul gelir.Kişinin yetişme döneminde, çevre etkisine en açık bulunduğu bir çağda aile içinde ve okulda edindiği bilgiler, görgüler, kanaatler ve değer yargıları çoğu zaman sürekli ve kalıcıdır. Ancak bunların bazen sonradan değiştiği, hatta reddedildiği de bir gerçektir. Örneğin aile içinde edinilen bazı kanaat ve davranış kalıplarının sonradan okul çevresinde değişmesi olayına oldukça sık rastlanır. Bunun gibi, öğrenim yıllarında kazanılan bazı görüşlerin daha sonra başka grupların etkisiyle değişmesi de mümkündür. Bu bağlamda, aşırılığa ve radikalliğe kaçmamak prensibiyle ve mantık çıkarımıyla; herhangi bir normal bireyin ülkemizde, milliyetçi,sosyalist,sosyal demokrat,marksist vs... olması gayet normal bir durumdur.
Önemli olan rasyonel her fikrin içinden doğru olanı elde edebilmek...
Örneğin siyasi bağlamda, komunist olmamama rağmen, sosyalizmi benimsediğimden dolayı,
komunizmde de beğendiğim fikirler mevcuttur... deist tarzı hayat stili olan müslimler de ilginçtir ! "

Astığın resim açık. İlgisiz bir resim asmak için uğraşmamış, direkt hedefe yönelik bir resim seçmişsin. Çok çirkin ve rahatsız edici bir resim, benim tepkim de buna.

Yoksa Cold water'a tepki göstermenle ilgileniyor değilim, bu sizin aranızdaki bir şey ve aslen seni bu anlamda zaten haklı buluyorum. Bu vesileyle Cold water da seni sık sık ilgisiz ve saçma görsellerle küçümsemeye çalışmak yerine düşüncelerini direkt yazar umarım.

Siz aranızda tartışırken beni o biçimde katman rahatsız edici. Çünkü sen zaten bir süredir bana gerçekten takmış durumdasın, benden rahatsızsın ve bunu da ilgili ilgisiz her yerde belirtiyorsun. Buna da lafım olmadı, ilgilenmedim de ama bu kez gerçekten rahatsız oldum ve açıkça belirttim.

Neyse, uzatmaya gerek yok, konu daha fazla sapmasın.

Sitelerde Paylaş

Yahu sen zeki bir insansın..

Niye anlamıyorsun?

Adam ben milliyetçi değilim deyince beni hain ve PKK'lı olmakla suçluyor.

Dincilerin yaptığı gibi..

Dinden çıkarsan öleceksin dediği gibi..

PKK'lılar ayrı ama sevdiğim bir çok Kürt oldu..

Neyse..

Bir anımı anlatayım..

Bir gün bu kaz kafalı,cahil biri hiç tanımama rağmen,hatta görevim başındayken,kara kaş,kara gözlü olmamdan dolayı,sen kürtsün, hepinizi sikeceğiz demez mi!

Halbuki ben o insana hizmet için oradaydım.

O zaman milliyetçiliğin ne bok olduğunu anladım..

Bu yanlışlardan dönün.

Benim de anlamadığım zaten bu ya? Adam sana ne PKK'lısın demiş ne de benzeri başka bir suçlamada bulunmuş.

Ama sizin daha önceden bu tip bir tartışmanız oldu da seni böyle suçladıysa ve sen onlara da dayanarak niyetini okuduysan bilemem, ben senin HDP'yle ilgili düşüncelerini hiç bilmiyorum, seni eğer suçladılarsa neden suçladıkları hakkında da fikrim yok. Ben seni son dönemlerde CHP'yi vb anlayışı savunur halinle biliyorum.

Senin tepkin hala duygusal tremor. Sana Kürt sandığı için küfreden o adam gibiler artık o kadar çok ki. Onların da çoğu Türk ırkçısı falan değil, insanlar genel olarak Kürtlere tepkili. O tepki nefret boyutuna tırmandı, hepimiz biliyoruz. Bunun nedenini tarafsız olarak düşünmek zorundayız ama milliyetçilikle direkt ilgisi olmadığını da görmeliyiz.

Sen bizleri bu temelde yargılayıp milliyetçiliği reddetmelisiniz diyorsun. Etmem çünkü genelgeçer politikalar tarafından empoze edilmiş anlamsız yargılardan etkilenmeden değerlendiririm. Kürt ve Türk ırkçılarını referans almak yanlış. "Benim de çok sevdiğim Kürt arkadaşlarım var" demek çok anlamsız, muhtemelen hepimizin var ve biz insanları zaten etnik kökenlerine göre değerlendirmiyor, değerlendirenleri de suçluyoruz.

Robespierre son iletisinde gayet akılcı biçimde açıklamış, o açıklamasına tamamen katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

"Şunu net bir şekilde kavramak gerekiyor. Türkiye'de milliyetçiliğe karşı çıkan kişi, ister istemez ümmetçiliğe hizmet eder."

abi bu biraz fazla olmadı mı? bir insan liberal-liberteryan siyaseti benimseyerek de ümmetçiliğe karşı olabilir. hatta tam aksi mümkün değil.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Şunu net bir şekilde kavramak gerekiyor. Türkiye'de milliyetçiliğe karşı çıkan kişi, ister istemez ümmetçiliğe hizmet eder."

abi bu biraz fazla olmadı mı? bir insan liberal-liberteryan siyaseti benimseyerek de ümmetçiliğe karşı olabilir. hatta tam aksi mümkün değil.

Pratik böyle değil ne yazık ki. Özellikle de Türkiye'de.

Bizde liberaller ümmetçileri açıkça destekledi, besledi ve iktidara gelmeleri için ellerinden geleni yaptılar. Aslında bu tüm dünyada böyle demek mümkün, ABD'li aktivist ateistler de liberallerden şikayetçidir mesela... Özgürlük anlayışları çarpık, gerçekle uyumsuz.

Dincilere özgürlük isterken aydınlanmacı devrimlere saldırıp "gerici" bulmayı da aştılar, Said Nursi güzellemeleriyle onu Atatürk'ten daha modern ve demokrat falan buldular. Tabii Tayyip'i de.

Ben şahsen iğrenirim bu Türk tipi liberallerden, yetmez ama evet'çi tayfadan falan. Şimdilerde onlar da kandırıldık, nasıl olduysa inandık falan deyip timsah gözyaşları döküyorlar tabii. AKP gücü tamamen eline geçirdiğinden emin olunca liberallerle de aramızı açacağız, onlar bizi bunca yıldır destekliyor ama bundan sonra karşımıza geçecekler mecburen diyerek bunların nasıl usefull idiot'lar olduğunu kendilerine de gösterdi.

Sitelerde Paylaş

Hayır. Fazla değil.

Liberal/libeteryan siyaset dediğin şey Türkiye'yi laik demokratik bir devlet olarak ayakta tutmak için yeterli bir felsefe değildir. Bunu detaylıca tartışabiliriz. Ancak tartışmaya başlamadan önce bunu bence sen tekrar düşün.

Türkiye'deki liberal/liberteryan akım temsilcilerini incelemeni tavsiye ederim. Hiçbir zaman toplumda bir karşılık bulamamış, bir toplumsal hareket haline gelememişlerdir. Bu siyasi görüşün temsilcilerini iki ana kümede toplayabiliriz. 1- klasik merkez sağ akım, 2-köktenci liberal-ikinci cumhuriyetçi akım. Bu iki akım da topluma hitap ederken islamcı ve milliyetçi güçleri kendine kalkan yapmıştır.

2000'li yılların başına kadar yaşamış olan merkez sağ akımlar, aslında İslamcı ve milliyetçi hareketlerin kılıfı olmuş, halk ile diyaloğunu bu kanallar üzerinden yürütmüştür. Merkez sağ partiler her zaman için tarikatları korumuş, onlara ödünler vermiş ve onlarla oy pazarlığı yapmıştır.

2000'lerden sonra can kazanmaya başlayan, köktenci liberal diyebileceğimiz mandacı akım ise, bütün afra ve tafrasına karşın, AKP gemisine yapışmış bir midye gibi yaşamıştır. Toplumda ilgi uyandıran bütün söylemleri, cumhuriyet ve laiklik karşıtı sivri çıkışlarıdır. Kendilerine ait düşünceleri dile getirdiklerinde ise ilgisizlik ve tepki ile karşılanmışlardır.

Türkiye'de 2.5 ana akım vardır. İslamcı (feodal), milliyetçi (cumhuriyetçi) ve sosyalist akımlar. Büyük halk kitlelerini etkileyen düşünceler bu 2.5 akımın fikirlerinin saf ya da karışmış halleri sonucu ortaya çıkar.

Türkiye büyüklüğünde bir ülkenin liberal/liberteryan fikirler üzerine kurup yükseldiği bir örnek, dünya üzerinde yoktur. Batılı en "demokratik" devletler bile din ve milliyetçilik felsefesini temel alarak halkı yönetme koşullarını oluşturur. Liberal düşünceler küçük bir aydın grubunun fantazisinin ötesine geçemez. Bunu küçümseme amacı ile söylemiyorum. Dünyadaki vaziyed budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...