Jump to content

Ateistten milliyetçi olmaz iddiası

Recommended Posts

Milliyetci olmamak tabi diger kesimlerin isine gelir.

Ornegin dinler olmasa dunya daha guzel bir yer olurdu diyoruz, ya bu milliyetcilik? Yok sen Fransizsin yok sen Ingilizsin filan. Senin alninda Fransiz filan mi yaziyor arkadas?

Milliyetcilik olmamali ama ilk once diger milletlerde son bulsun, en son da bizde :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 150
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Avrupa zaten milliyetçiliği marjinalleştirdi. yüzyıllarca birbirini yemiş Avrupa 50-60 senede bir "Avrupalılık" anlayışını oturtmuş durumda. bu avrupalılığa entegre olan yabancıyı da özümsüyor.

Müslümanların yediği haltlar yüzünden milliyetçilikte biraz yükselme var ama etki tepkiyi doğuruyor. bu kadarı normal. Türkiye'de de olan aynı. son birkaç yıldır insanlar iyice Kürtlerden nefret eder oldu. internetten çok rahat gözleniyor. Avrupa'da milliyetçiliğin şu an yükselme eğiliminde olması da buna benziyor. ancak ben kafayı kırmış milliyetçi tiplerin Avrupa'da artık iktidar olabilme şansı olduğunu düşünmüyorum. kötü tecrübelerle öğrendiler yanlışlarını.

Sitelerde Paylaş

Benim de anlamadığım zaten bu ya? Adam sana ne PKK'lısın demiş ne de benzeri başka bir suçlamada bulunmuş.

Ama sizin daha önceden bu tip bir tartışmanız oldu da seni böyle suçladıysa ve sen onlara da dayanarak niyetini okuduysan bilemem, ben senin HDP'yle ilgili düşüncelerini hiç bilmiyorum, seni eğer suçladılarsa neden suçladıkları hakkında da fikrim yok. Ben seni son dönemlerde CHP'yi vb anlayışı savunur halinle biliyorum.

Senin tepkin hala duygusal tremor. Sana Kürt sandığı için küfreden o adam gibiler artık o kadar çok ki. Onların da çoğu Türk ırkçısı falan değil, insanlar genel olarak Kürtlere tepkili. O tepki nefret boyutuna tırmandı, hepimiz biliyoruz. Bunun nedenini tarafsız olarak düşünmek zorundayız ama milliyetçilikle direkt ilgisi olmadığını da görmeliyiz.

Sen bizleri bu temelde yargılayıp milliyetçiliği reddetmelisiniz diyorsun. Etmem çünkü genelgeçer politikalar tarafından empoze edilmiş anlamsız yargılardan etkilenmeden değerlendiririm. Kürt ve Türk ırkçılarını referans almak yanlış. "Benim de çok sevdiğim Kürt arkadaşlarım var" demek çok anlamsız, muhtemelen hepimizin var ve biz insanları zaten etnik kökenlerine göre değerlendirmiyor, değerlendirenleri de suçluyoruz.

Robespierre son iletisinde gayet akılcı biçimde açıklamış, o açıklamasına tamamen katılıyorum.

Milliyetçiliği savunduğunu biliyorum..

O kadar yazmışsın ama boş..

Bir tane zengin,paşa,siyasetçi çocuğunun şehit olduğunu gördünmü?

Duygusalım evet,

Çünkü gücüm ve param yok..

Sitelerde Paylaş

Dedigim gibi, burada yazilanlar bos. Ben soyle yaparim, boyle yaparim demek bos.

Savas zamani belli olur.

O korku ve psikolojik baskiyla, buradaki en milliyetci insanim diye gecinenler bile ulkeden cekip gidebilir.

Insan icin bahane bulmak kolaydir.

Bir savas ciktiginda oglunu hemen gonder savasa o zaman? Gondermezsin, oglunu sona saklarsin. Son gelince de, psikolojik baski ve korkuyla ulkeden gidersin :)

Olum korkusu baska seye benzemez. G.tunu bile sattirir adama.

Sitelerde Paylaş

İyi bir ateist olma gibi bir kaygım yok. Olduğu kadar...

Ateizm insana bir kimlik hediye etmez. Ben dünyaya bakışımı ve kendi kimliğimi ateizm perspektifi ile oluşturmam. Din bir ideoloji, bir hayat görüşü, bir hayat tarzı, bir kimliktir. Ateizm bunun tam karşıtı değildir. Dinin temel dayanağını ret eder ama bu ret ediş üzerine bir kimlik oluşturmaz. Ateist olan kişi, din hikayesini kafasından attıktan sonra siyasi görüşleri, vicdani kanaatleri ve aklı ile kendine bir hayat görüşü oluşturur. Ben sosyalistim. İyi bir sosyalist olmak isterim. İyi bir sosyalist olmamakla suçlandığımda sinirlerim. Buna karşılık iyi bir ateist olmamakla suçlandığımda umurumda bile olmaz.

Milliyetçilik konusunu maalesef hiç anlamamışsın. Türkiye son 20 senedir emperyalizmin parçalamak istediği bir ülke olduğu için, milliyetçilik lanetlendi. Milliyetçiliği "ırkın üstünlüğü" gibi anlaman normal. Çünkü çok yoğun bir propagandaya maruz kalıyorsunuz.

Milliyetçilik, laik ulus-devletin bir yan ürünüdür. Belki de bu yapının hayatta kalabilmesi için gerekli olan çimento harcıdır. Meseleyi bu çerçevede görmek gerekiyor.

Biraz başa saralım. Devletin meşruiyet kaynağı nedir?

İnsanlar bir arada yaşamak için, bilim, sanat, felsefe yaratabilmek için, güvenlik ve refah elde edebilmek için siyasi organizasyonlara ihtiyaç duyarlar. Bu organizasyona devlet diyoruz. Devlet bir ihtiyaç olmasına karşın, yine de bazı insanların diğer insanları yönetebilmesi için meşruiyet kaynağına ihtiyaç vardır. Laik ulus-devlet modeli ortaya çıkana kadar, devletin meşruiyet kaynağı tanrı/din idi. Hükümdarlar hükmetme yetkisini tanrıdan alırdı. Laik devlet ile birlikte hükmetme kaynağı ulusa/millete dayandırıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" diye yazar. Bu çok anlamlı bir ifadedir. Hakimiyetin yani hükmetme yetkisinin tanrıdan alınıp, insanlara -millete- verildiğini ifade eder. Hakimler karar yazarken, Türk Milleti adına karar verirler. Yargı yetkisi de tanrıdan alınıp millete verilmiştir. Şeriatçıların en sevdiği sloganlardan birisi, "hakimiyet kayıtsız şartsız Alllahındır" şeklindedir. Yani onlar da meselenin özünü kavramıştır.

Eğer hüküm verme, yargılama yetkisi millete aitse, milletin tanımlanması gerekir. Bu tanım insan aklının doğal bir eğilimi sonucu mitleşme ve idealleştirme istikametlerine yönelir. Milleti idealleştirme efekti, milliyetçilik felsefesini doğuracaktır.

Millet ve milliyetçilik kavramları tarihsel bir aşama ve devletin kaynağı düzlemlerinde değerlendirilmelidir. Ancak bu şekilde doğru kanaatlere ulaşabiliriz. Milliyetçiliği "ırkın üstünlüğü" olarak algılamak hem tarihsel ve bilimsel gerçekler ile bağdaşmaz. Millet ve milliyetçilik duygusal yönelimler değildir.

Şunu net bir şekilde kavramak gerekiyor. Türkiye'de milliyetçiliğe karşı çıkan kişi, ister istemez ümmetçiliğe hizmet eder. Konunun özü budur.

Siz neden bir adalet duygusu yerine bir üstünlük duygusunu tercih ediyorsunuz her seferinde ben onu anlayamadım.

milliyetçilik -ği

isim isim Maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı, ulusçuluk, ulusalcılık, nasyonalizm

Şu şöyle dursun. Kavram kargaşası olmasın. Herkes Türkçe bilmek zorunda değil ama benimle tartışacaksan kullandığın her kelimenin anlamını bilmen gerek.

İnsan haklarını, ne devletin ne de başka bir saçmalığın üstünde tutarım. Tutana da kimse kusura bakmasın ama özgürlükçü falan demem, yanlış düşünüyor derim. Zira bu bir tercih değil hatadır.

Ayrıca, insanların asla ve asla devlete ihtiyaçları yoktur. Bunu bir ateist olarak en iyi senin kavramış olman gerekir.

Sitelerde Paylaş

Siz neden bir adalet duygusu yerine bir üstünlük duygusunu tercih ediyorsunuz her seferinde ben onu anlayamadım.

milliyetçilik -ğiisim

isim Maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı, ulusçuluk, ulusalcılık, nasyonalizm

Şu şöyle dursun. Kavram kargaşası olmasın. Herkes Türkçe bilmek zorunda değil ama benimle tartışacaksan kullandığın her kelimenin anlamını bilmen gerek.

İnsan haklarını, ne devletin ne de başka bir saçmalığın üstünde tutarım. Tutana da kimse kusura bakmasın ama özgürlükçü falan demem, yanlış düşünüyor derim. Zira bu bir tercih değil hatadır.

Ayrıca, insanların asla ve asla devlete ihtiyaçları yoktur. Bunu bir ateist olarak en iyi senin kavramış olman gerekir.

Anarşizan / liberal siyasi görüşlere sahipsin. Bu görüşlerini ateizm olarak nitelemeye çalışman çok ilginç. Bir ateist niçin devlete karşı olsun? Milliyetçilik kelimesinin sözlük anlamını buraya yapıştırıyorsun ama ateizme, kendi siyasi fikirlerine göre yeni bir anlam yüklemeye çalışıyorsun. Üstelik bunu, bir isyan duygusu eşliğinde yapıyorsun. Nasıl olur da bir ateist devlete ihtiyaç duyar??!!

Ne alakası var? Ateist olmakla devlete karşı olmak arasında kavramsal olarak hiçbir bağlantı yok.

Milliyetçilik kendini üstün görme olarak yorumlanamaz. Zaten alıntıladığın sözlük anlamında da bu şekilde yorumlanacak bir ifade yok. Milliyetçilik, kaderini paylaştığın coğrafyanın ve toplumun çıkarlarını savunmak demektir. Niçin üstün görmek oluyor bu?

Yunanistan son 15 yılda Ege'de birçok adacığı işgal etti. Türkiye'nin Ege'deki ekonomik haklarını gaspetmeye yönelik bir hareket. Biz buna karşı çıkınca, kendimizi Yunanlılardan üstün mü görmüş oluyoruz?

Sitelerde Paylaş

Anarşizan / liberal siyasi görüşlere sahipsin. Bu görüşlerini ateizm olarak nitelemeye çalışman çok ilginç. Bir ateist niçin devlete karşı olsun? Milliyetçilik kelimesinin sözlük anlamını buraya yapıştırıyorsun ama ateizme, kendi siyasi fikirlerine göre yeni bir anlam yüklemeye çalışıyorsun. Üstelik bunu, bir isyan duygusu eşliğinde yapıyorsun. Nasıl olur da bir ateist devlete ihtiyaç duyar??!!

Ne alakası var? Ateist olmakla devlete karşı olmak arasında kavramsal olarak hiçbir bağlantı yok.

Milliyetçilik kendini üstün görme olarak yorumlanamaz. Zaten alıntıladığın sözlük anlamında da bu şekilde yorumlanacak bir ifade yok. Milliyetçilik, kaderini paylaştığın coğrafyanın ve toplumun çıkarlarını savunmak demektir. Niçin üstün görmek oluyor bu?

Yunanistan son 15 yılda Ege'de birçok adacığı işgal etti. Türkiye'nin Ege'deki ekonomik haklarını gaspetmeye yönelik bir hareket. Biz buna karşı çıkınca, kendimizi Yunanlılardan üstün mü görmüş oluyoruz?

Milli sınırlarını korumak ne zamandan beri milliyetçilik oldu? O kadar seviyorsunuz madem sınırlarınızı, neden Musul için ayaklanmıyor yüzbinlerce "Milliyetçi".

Bakın, Amerika'da aynısı yapıldı, Avrupada'da insanlara hediye paketleri içinde medya yoluyla milliyetçiliği-muhafazakarlığı matah bir şey gibi gösteriyolar. Kanmayın. Komunizmde yok mu sınırlarını korumak? Bu ne menem bir örnektir.

Sitelerde Paylaş

Akıllı bir ateist eğer topluma birşeyler vermek istiyorsa vatanseverlik yolundan gitmelidir..Somut bir kavramdır,

Milliyetçilik her türlü manipülasyona açık bir kavramdır.Çıkar gruplarının her zaman manipüle edeceği soyut kavramlar yaratır.Kutsalları vardır

Özet olarak geçersem..

Vatanseverlik bir millete bağlı olduğun için mutlu olmak,o toprak parçasındaki tüm insanların mutluluğu için çalışmak ,üretmek ancak bu milletin bir üyesi olarak kendi milletini ya da bu statüyü diğer milletlerden yukarıda tutmamak, sadece kabul edilmişlik düzeyinde yaşamaktır. Milliyetçilik, bir milleti, diğer milletlerden yukarıda görmek, ötekileştirmek, kendini bulunduğun millet yüzünden daha yukarıda görmektir. aradaki farkın iyice bilinmesi herkes için önemlidir.

Sitelerde Paylaş

Akıllı bir ateist eğer topluma birşeyler vermek istiyorsa vatanseverlik yolundan gitmelidir..Somut bir kavramdır,

Milliyetçilik her türlü manipülasyona açık bir kavramdır.Çıkar gruplarının her zaman manipüle edeceği soyut kavramlar yaratır.Kutsalları vardır

Özet olarak geçersem..

Vatanseverlik bir millete bağlı olduğun için mutlu olmak,o toprak parçasındaki tüm insanların mutluluğu için çalışmak ,üretmek ancak bu milletin bir üyesi olarak kendi milletini ya da bu statüyü diğer milletlerden yukarıda tutmamak, sadece kabul edilmişlik düzeyinde yaşamaktır. Milliyetçilik, bir milleti, diğer milletlerden yukarıda görmek, ötekileştirmek, kendini bulunduğun millet yüzünden daha yukarıda görmektir. aradaki farkın iyice bilinmesi herkes için önemlidir.

Bu tanımların kaynağı ne? Sen mi yapıyorsun bu ayrımları? Ben bir solcu olarak kendime milliyetçi demek yerine yurtsever demeyi tercih ederim. Ama mesele bu kelimelerin tanımında ve ayrımında değil. Daha ciddi bir durumla karşı karşıyayız.

Türkiye'de kendini milliyetçi olarak niteleyen insanların kendisini diğer insanlardan daha üstün gördüğünü nereden çıkarıyoruz? Bunu kendi zihnimizin ürünü olan tanımlar üzerinden değil, somut olaylar üzerinden konuşursak daha doğru olur. Neye dayanıyor bu iddia?

@multiplayer

Milliyetçiler sana birşey kanıtlamak zorunda değil. Musul için ayaklanmayanları milliyetçi olarak kabul etmeyecek misin? Olay nedir?

Sitelerde Paylaş

milliyetçilik kelimesi bile midemi bulandırıyor. dünyada kötü ve çirkin ne varsa, hepsini çağrıştırıyor bana.

Anlıyorum.

Neden öyle oluyor biliyor musun? Çünkü zihnin medya tarafından yönetiliyor. Sana ezberletilen bazı refleksler var. Kapitalizmin resmi ideolojisini içselleştirmiş durumdasın.

Kapitalizm ulusötesi sermaye egemenliği halini almıştır. Bu sermaye, kendisine zorluk çıkaran, karlarını azaltan ve engelleyen gümrük duvarlarını, yerel bürokrasiyi istemiyor. Bunları gereksiz görüyor. Bu çerçevede bir ideoloji oluşturuldu. Sen de bu hapı yutmuş durumdasın Malta Eriği.

Geçmişte solcu olduğunu söylüyorsun. Hiç Marks okudun mu? Marksizm, bütün çatışmaların kaynağının ekonomi olduğunu söyler. Ben de buna inanıyorum. Şimdi bana, ortada ekonomik bir sebep yokken, sadece pür milliyetçi duygularla ortaya çıkmış bir çatışma örneği verebilir misin?

Kültürel farklılıklardan dolayı ortaya çıkmış bir tek çatışma yoktur. Tarihin ilk döneminden bu yana, yapılan bütün savaşlar, çatışmalar, müdahaleler, darbeler... hepsi ekonomik sebeplere dayanır. Aksi bir tane örnek varsa, buyur yaz üzerine konuşalım.

Sitelerde Paylaş

Bu tanımların kaynağı ne? Sen mi yapıyorsun bu ayrımları? Ben bir solcu olarak kendime milliyetçi demek yerine yurtsever demeyi tercih ederim. Ama mesele bu kelimelerin tanımında ve ayrımında değil. Daha ciddi bir durumla karşı karşıyayız.

Türkiye'de kendini milliyetçi olarak niteleyen insanların kendisini diğer insanlardan daha üstün gördüğünü nereden çıkarıyoruz? Bunu kendi zihnimizin ürünü olan tanımlar üzerinden değil, somut olaylar üzerinden konuşursak daha doğru olur. Neye dayanıyor bu iddia?

Yahu bu milliyetçiler 80'lerde siz solcuları katletmiyormuydu?

Ne sikim milliyetçiydi bunlar?Bak kendi vatandaşını,ırkdaşını,aynı dili konuşanını öldürüyordu bunlar!

Milliyetçilikte bayrak,şehit,kan kutsanır,Tanrı yerine bunlar kullanılır,en yakın akraban sana düşman edilir,bunlar üzerinden istismar yapılıp egemen güçlere hizmet edilir.

Hrant Dink,Abdi İpekçi daha sayamayacağım bir çok değerli insanı bu milliyetçiler öldürdü..

Kime hizmet ettiler bilmiyormusun?

Hepsinin arkasında uyuşturucu baronları,psikopatlar,din tüccarları vardır,istisnasız..

Vatanseverlik ise şudur,yerli malı ürün tercih etmektir , maddi ihtiyacı olmayıp da hala okulda ders veren profesör olmaktır. vatan toprağıdır deyip, hayatında adını duymadığı doğu köylerine giden 22 yaşındaki öğretmendir.

Hitler milliyetçiydi,Almanya'yı enkaza çevirdi,

Enkazı devralan ve Almanya'yı baştan yaratanlar ise vatanseverdi.

Milliyetçilik tehlikelidir..

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

milliyetçilik alçaklık ve ikiyüzlülükten başka birşey değil. 100-200 sene önce gerekliydi ve miadını doldurdu. şuanda insanlığa zarar ve düşmanlıktan başka birşey getirmiyor.

abi, söylediklerine itirazlarım çok ama uzun uzun yazmam gerekiyor. şuanda hem zaman olarak müsait değilim, hem de telefondan uzun mesajlar zor oluyor.

marx okudum. hem solculuk zamanı, hem de üniversitede sosyoloji ve siyasal bilimler tahsilim sırasında.

son yazdığın adil değil. insanlarla ilgili herşey ekonomiye bağlanabilir marxist bakışla. milliyetçilik pratikte ne yapıyor ve bizlere verdiği zararlar nelerdir ona bakmak lazım.

milliyetçi ikiyüzlüdür bir kere. çünkü farklı bir millet milliyetçilik yaparsa hain olur. sadece kendi milliyetçiliği doğrudur. her insan kendi toplumunun iyiliğini ve kalkınmasını ister bu milliyetçilik olmadığı gibi, milliyetçilerin tekelinde de değildir.

Sitelerde Paylaş

Sovyetler Birliği yıkıldığı yıllarda Fukuyama isimli bir soytarı, Tarihin Sonu isimli bir kitap yazmıştı. Bu kitapta batı kapitalizminin nihai zaferi kazandığını, artık onu tehdit edebilecek hiçbir gücün varolmayacağını yazmıştı. Ama kitapta batının kuracağı yeni dünya düzenini tehdit edecek unsurların başında milliyetçiliğin geldiğini yazmıştı. İşte o günden beri milliyetçilik batı kapitalizminin namlusunun ucundadır.

Genellemeler genellikle yanlıştır. Hangi milliyetçiliğin hangi sonucu doğurduğunu yaz, onu konuşalım. Milliyetçilik iğrençtir hede hödö konuşmak anlamsız. Somut olaylar üzerinden konuşalım.

@tremor, bahsini ettiğin katliam ve suikastler hakkında çok yüzeysel bilgin var. Anlatsam da muhtemelen anlamazsın.

Sitelerde Paylaş

HDP'ye, bir daha oy vermeyecek birçok insan gibi, ben de oy verdim. bunun birkaç sebebi vardı. Demirtaş da bunu biliyordu ve "emanet oyların farkındayız" açıklamasını bu yüzden yaptı. eğer seçim öncesi söylemlerini seçimden sonra da devam ettirseydi, yine verirdim. artık iş işten geçti.

şimdi gelelim sana... benim hdp'ye oy verdiğimi nereden biliyorsun? çünkü ben yazdım buraya, değil mi?

peki ne şekilde yazdım? aynen şuanda söylediğim gibi, Demirtaş'ın seçim öncesi propogandasına inanarak oy verdiğimi ancak Ankara patlaması sonrası hdp'nin tutumunu görerek pişman olduğumu yazdım. senin bunu bilmenin tek sebebi bu. peki benim yazdığım açık olmasına rağmen sen neden beni Kürtçülüğe sempati duymakla itham ediyorsun? kötü niyetli olduğun için. Tanah'ı saçma sapan bir şekilde eleştirdiğin ve ağzının payını verdiğim için.

bu sefer beceremedin, tekrar dene.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...