Jump to content

Kuran'da Karıştırılan Babil Kulesi&Nemrud ve Firavun&Haman Olayı

Recommended Posts

28:38 - Firavun: "Ey ileri gelenler! Sizin için benden başka bir ilâh tanımıyorum. Ey Hâmân, haydi benim için çamur üzerine ateş yak (ve tuğla imal et), bana bir kule yap ki, Musa'nın ilâhına çıkayım; ama sanıyorum, o mutlaka yalan söyleyenlerdendir." dedi.

40:36 - Firavun dedi ki: "Ey Hâmân! Bana bir kule yap, belki ben o yollara ulaşabilirim.

40:37 - "Göklerin yollarına ulaşabilirim de, Musa'nın ilâhının ne olduğunu anlarım. Ben onu mutlaka yalancı sanıyorum." İşte böylece Firavun'a kötü ameli süslü gösterildi de yoldan çıkarıldı. Çünkü Firavun düzeni hep boşa çıkar.

Burda forumda daha önce söylediğim bir hata var gördüğünüz gibi. Kuran'daki bu kule inşaa etme olayı Firavun'a atfedilmiştir. Oysa ki bu hikayenin tüm İbrani efsanelerindeki kökeni ve Tevrat bunun Babil Kulesi olduğunu ve Nemrut'un hükümdarlığındaki halkın bu kuleyi inşa ettirdiğini söyler.

Nemrut efsaneye göre Nuh Tufanın'da boğulan atalarının intikamını Tanrı'dan almak için himayesindekilerle bir kule inşa eder. Amacı cennete saldırıp Tanrı'yı yok etmek ve O'nun yerine kendi putlarını koymaktır. Sonra Nemrut'un adamları cennete ok atıp dururlar Tanrı'nın melekleri cennete gelen okları kana bulayıp onları melekleri öldürdüler sanmaları için aldatır falan.Kısa kesiyorum. Tanrı da en son dayanamayıp tahtının yanındaki 70 meleğe gelin şunların dilini karıştıralım kuleyi de inşa edip amaçlarına ulaşamasınlar falan der ve konuşulan tek dil varken (İbranice) 70 ayrı ulus oluverirler .

İşte kısaca Tevrat'taki( ve Yahudi Apokrif Yaşar Kitabı'ndaki) Babil kulesi öyküsü bu. Gördüğünüz gibi açık ve seçik bir şekilde Kuran'daki Firavun&Haman ve Tanrı arasındaki kule çekişmesi ,daha eski kaynaklarda Nemrud halkı ve Tanrı&melekleri şeklinde geçiyor.

Bu bizi nereye götürüyor diye sorabilirsiniz? Daha önce de defalarca gösterdiğim gibi Kuran yazarlarının Yahudi ve Hristiyan literatürüne çok da yakın olmadığını görebiliyoruz. Bu bize İslam'ın ilk dönemleri hakkında bazı ipuçları sunuyor ve Kuran'ın hatalı alıntılarını,karıştırılan hikayelerini anlamamızı sağlıyor. Bu sadece bir küçük örnekti Haman ve Esther kitabı mevzusu dahil onlarca böyle mesele vardır.Ayrıca Haman'la Nemrud'un öyküsünün ya da Firavun'un alakası yoktur.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cahilliğime verin. Firavun ile babil kulesinin alakası nedir? Firavun deyince klasik şeyler belli. Piramit, musa nın denizi ayırması vs vs

Acaba Firavun güçlüyken babil kulesinin oraları fethetti mi?

Adam akıllı tarih öğrenmeyince böyle oluyor. Keşke 18 yaşında olsaydım şu an sil baştan babil, asur vs okurdum.

Sitelerde Paylaş

Cahilliğime verin. Firavun ile babil kulesinin alakası nedir? Firavun deyince klasik şeyler belli. Piramit, musa nın denizi ayırması vs vs

Acaba Firavun güçlüyken babil kulesinin oraları fethetti mi?

Adam akıllı tarih öğrenmeyince böyle oluyor. Keşke 18 yaşında olsaydım şu an sil baştan babil, asur vs okurdum.

Alakası yok zaten . Kuran'da Babil Kulesi hikayesi Firavun'un hikayesiyle karışmış.Firavun'la o kule hikayesinin zerre kadar alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Bende diyorum tarih bilgim kuvvetli değil bu yüzden kesin ifadeler kullanmayayım. Tarihle ilişkimi lise 1 de kestim ve o zamanlardan kalma bilgimle bile babil kulesinin firavunla alakasının olmadığını biliyorum. Bunu bi müslümanda keşfedemiyor. O kadar tarihle alakalısı varken

Sitelerde Paylaş

Bende diyorum tarih bilgim kuvvetli değil bu yüzden kesin ifadeler kullanmayayım. Tarihle ilişkimi lise 1 de kestim ve o zamanlardan kalma bilgimle bile babil kulesinin firavunla alakasının olmadığını biliyorum. Bunu bi müslümanda keşfedemiyor. O kadar tarihle alakalısı varken

Kuran yazarları maalesef kulaktan dolma biliyor bu hikayeleri.

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...
4 saat önce, robertobaggio2 yazdı:

Gerçek bilgimiş...miş...miş.

Dininiz imanınız "Aman da benim dinim şahane, aman da benim Arap ithali tanrım yakışıklı" minvalinde tebliğ ve İslam güzellemesi yapmak.

Sevsinler.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, robertobaggio2 yazdı:

Kaynaklar orada git oku karşı delilini getir. Biraz daha düzgün cevaplar yazın lütfen.

Hepsi zırva.

Bu nasıl?

39 dakika önce, robertobaggio2 yazdı:

Ben burada sizi ateizmden geri çevirmeye çalışmıyorum. Sadece ortaya konan bilgileri yanlışlıyorum, sizinle bir derdim yok.

Derdin olmasa, kendinden olmayanlara İslam güzellemesi yapmaya yeltenmezdin.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, robertobaggio2 yazdı:

Zırva değil arkeolojik bilgi. Ayrıca sizi okuyan müslümanlar da var, hokkabazlıklarınıza kurban olmasınlar.

Saçmalıyorsun.

Hokkabazlk yapan sensin ve tabii ki tek derdin de İslam güzellemesi.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, robertobaggio2 yazdı:

Tuğla yakarak inşa faaliyeti yürüttüklerini biliyoruz bu konuda internette biraz araştırma yapmanızı öneririm. 

Böyle bir yazı yazıp  sonuna destekleyen veriler koymamışsın.

Sonra kalkıp gerçek bilgiymiş gibi sunuyorsun.

Bunu senin yazman gerekiyor.Ben araştırma yapınca birşey bulamıyorum. :)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, robertobaggio2 yazdı:

Verdiğin bağlantıda  Mısırda pişmiş tuğla ve  zift kullanılarak  yapılmış yüksek bir kule kalıntısı  ile bilgi yok.

Bu malzemeler doğada kolay kolay bozulmazlar.

Güneşte kurutulan kerpiç gibi yağmurda kolayca erimezler.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, husnu yazdı:

Verdiğin bağlantıda  Mısırda pişmiş tuğla ve  zift kullanılarak  yapılmış yüksek bir kule kalıntısı  ile bilgi yok.

Bu malzemeler doğada kolay kolay bozulmazlar.

Güneşte kurutulan kerpiç gibi yağmurda kolayca erimezler.

Hocam Kur'an'da kulenin tamamlanıp günümüze kaldığına dair herhangi bir bilgi yok tam tersi Firavun'un saltanatının yok edildiği söylenir. Ancak Firavun'un bedeninin kurtulacağı söylenmiştir bir ibret olabilmesi için... Olmayan bir iddia üzerinden düşünmek doğru değil. Sorulması gereken soru şu : Hz Muhammed hem yüksek bir yapı vasıtasıyla tanrılara ulaşma isteğinin Mısır'da olduğunu ve tuğla yakarak bina inşasını nasıl bildi? Tevrat'ta tuğla yakarak bina inşası yok Firavun'un yüksek bir bina inşa edin demesi de yok. Ayrıca Tevrat'ta Firavun ben tanrıyım da demiyor ancak bugün biliyoruz ki Firavunlar kendilerini tanrı sanıyordu ve Kur'an'da bu bilgi de var. İyi akşamlar. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...