Jump to content

Vit D ve migren

Recommended Posts

Avrupa insanları neden açık tenlidir. Nerede ise süt beyazı? Daha fazla güneş ışığından yararlanabilmek için. Derimiz ışık yolu ile (uv ışık) d vit. sentezi yapıyor. Bunu zaten biliyoruz.

Bugün ise kan serum vit D miktarı ile migren arasında bir bağlantıyı inceleyen bir yazı okudum. Vit D nin kan serum miktarı, ölümle yaşam arasında farkı belirleyebilecek kadar güçlü olmalı. O yüzden siyahi atalarımızın aksine bizler beyazız. Vit D sadece kemik yapımını değil vücudun birçok fonksiyonunu yerine getiriyor.

Okuduğum yazıda, vit D kullananların migren geçirme sıklıklarının azaldığı yazıyor. Migren, kısmen imminolojik kısmen de vasküler bir hastalık olarak görülüyor. Tam olarak nedeni belli olmasa da, vücut yağ metabolizmasının da migren üzerinde etkisi olduğu düşünülüyor. Hatta statin ve d vit beraber kullanımı öneriliyor.

Benim gibi migren hastaları için önemli bilgiler. Daha fazla güneşe çıkıp, daha az yağlı yemek yemem gerekebilir. Ya da bir statin ve vit d başlayabilirim.

http://www.vitamindcouncil.org/blog/new-study-finds-low-vitamin-d-levels-may-be-related-to-migraines/

http://www.vitamindcouncil.org/blog/risk-of-severe-headaches-and-migraine-in-statin-users-may-depend-on-vitamin-d-status-new-study-shows/

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

D Vit ile migren arasındaki ilişki ilginçmiş. Hacı migreni iyi bilen, migrenle epeyce bir içli dışlı olmuş bir tıpçı, onun ne söyleyeceğini merak ediyorum.

Benim de migrenim var ama sadece uyandıktan sonra kahvaltımı biraz geciktirirsem ortaya çıkıyor ve ne tür bir ilaç alırsam alayım geçmiyor. yani benim migrenimi tetikleyen şey sadece kahvaltıyı geciktirmem. Uyandıktan sonraki 45 dak içinde yapmazsam bittim. İlginç olarak hayatımın hiçbir döneminde kahvaltı yapmadan evden çıkmamışımdır. Tetikleyen faktörü keşfetmem o yüzden zaman aldı. Hiçbir zaman kilo sorunum olmadı, doğumdan çıkıp 36 beden pantolonlarımı rahatça giydim; alkol sigara kullanmam, asitli içecekleri içmem, son derece sağlıklı beslenirim, ağır olmasa da sporumu yaparım vs.

Söylemek istediğim, migrenin birçok türü var ve herkeste tetikleyici nedenler farklı. D Vit ve statin her migren tipi için yararlı mı acaba...

Belki de saçma bir soru soruyorum, D Vit'i ön yargı nedeniyle tam olarak anlayamadığım veya hafife aldığım için...

Sitelerde Paylaş

Böyle bir ilişki kesin değil ama en azından bazı olgularda var olabilir. Vitamin D'nin kan düzeyi düşükse, Vitamin D tedavisi zararsız olacağından migrenli denemekte fayda var.. Statin de vitamin D ile birlikte verilebilir. Onun da son derece önemli yararlı etkileri var. Ama biraz pahalı.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir ilişki kesin değil ama en azından bazı olgularda var olabilir. Vitamin D'nin kan düzeyi düşükse, Vitamin D tedavisi zararsız olacağından migrenli denemekte fayda var.. Statin de vitamin D ile birlikte verilebilir. Onun da son derece önemli yararlı etkileri var. Ama biraz pahalı.

Hacı, statinlerin bildiğim kadarı ile bilinen ciddi yan etkileri yok. İleride aterosikleroz oluşmaması için şimdiden kullanmam mantıklı olur mu sence?

Sitelerde Paylaş

Statinleri genç yaşta kullanmaya başlamak en doğru davranış.. Bence çok mantıklı.. Hemen başla...

Ama statinler sandığın kadar masum ilaçlar değil. Bazılarında ilk dozlar karaciğer bozukluğuna neden oluyor.. Nedeni aşırı duyarlık.Bazı hastalar statinlere karşı aşırı duyarlı olabiliyor.

Daha sonra miyositler ve baş ağrıları şeklinde şikayetler de olabiliyor. Miyositler çok ağrılı olabiliyor.

Ender durumlarda böbrek bozuklukları da ortaya çıkabiliyor. Miyositler ağır ise böbrek yetmezliği oluşabiliyor.

En sık karşılaşılan yan etki hastanın kendini iyi hissetmemesi. Hastaların çoğu bu nedenden statin almaktan vazgeçiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Statinleri genç yaşta kullanmaya başlamak en doğru davranış.. Bence çok mantıklı.. Hemen başla...

Ama statinler sandığın kadar masum ilaçlar değil. Bazılarında ilk dozlar karaciğer bozukluğuna neden oluyor.. Nedeni aşırı duyarlık.Bazı hastalar statinlere karşı aşırı duyarlı olabiliyor.

Daha sonra miyositler ve baş ağrıları şeklinde şikayetler de olabiliyor. Miyositler çok ağrılı olabiliyor.

Ender durumlarda böbrek bozuklukları da ortaya çıkabiliyor. Miyositler ağır ise böbrek yetmezliği oluşabiliyor.

En sık karşılaşılan yan etki hastanın kendini iyi hissetmemesi. Hastaların çoğu bu nedenden statin almaktan vazgeçiyorlar.

Tamam hacı. Başlıyorum. Umarım bende o etkiler oluşmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...