Jump to content

Ateistler Daha mı Cesur?

Recommended Posts

7 yy.ın cahil araplarına inanıp cehennem diye bir yer olduğunu sanman sende akıl namına bir şey kalmadığının ispatıdır.

bence asıl akılsızlık dünyanında aslında korkunç bir cehennem olduğunu çözememektir.cehennemi inkar etmek aslında dünyayıda inkar etmektir temelde dünyada çok büyük bir ceza alanıdır hem gerçek hemde her türlü ispatıyla birlikte sadece az empati ve çevreyi gözlemleme ve gözlemlediklerini analiz etme yeteneği insana yeterli olur.

dünya ve cehennem arasında çok ciddi benzerlikler var.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bence asıl akılsızlık dünyanında aslında korkunç bir cehennem olduğunu çözememektir.cehennemi inkar etmek aslında dünyayıda inkar etmektir temelde dünyada çok büyük bir ceza alanıdır hem gerçek hemde her türlü ispatıyla birlikte sadece az empati ve çevreyi gözlemleme ve gözlemlediklerini analiz etme yeteneği insana yeterli olur.

madem öyle - cehenneme ne gerek var ? deli mi bu allah ?

Sitelerde Paylaş

Ben mason değilim ama bazıları Türk, diğerleri Amerikalı çok sayıda mason arkadaşlarım var.

Masonluğun en büyük şartı bir yaratıcının varlığına inanmak... Bunun dinlerle hiç alakası yok.

O nedenden ben ve gerçek anlamda ateist olanlar mason olamazlar.

Ama oluyorlar...

Masonların çoğu mason olduklarını saklarlar. Ama birini tanıdıktan sonra diğerlerini de tanımak bir sorun oluşturmaz.

O nedenden ben arkadaşlarımdan hangilerinin mason olduğunu çok iyi bilirim. Mason olduklarını itiraf etmeyen mason arkadaşlarımı asla bozuntuya vermem. Onların yalanlarını kabul ederim ve masonluklarını bilmiyor görünürüm. Bu burada sosyal ilişkilerde oynadığımız bir oyun. Alıştık oynamaya...

Mason arkadaşlarımın çoğu bizden farklı değildir. Hemen hepsi ateist olmamaları gerektiği halde ateisttir. Daha doğrusu benimle tartışırken ateizm tezini savunurlar ve bana itiraz etmezler. Böylece masonluklarını da güya saklamış oluyorlar. Ama onlarla tartışırken birşeye dikkat ettim. Bazıları Allah konusu tartışılırken rahatsız oluyorlar. Mason oldukları için bir yaratıcıya inanmaları gerekiyor. Ama olmadığını bildikleri için inanıyor görünmek onları rahatsız ediyor. Hatta bir Türk masonunun ki kendisi prosefördür, bir keresinde Allah'ın olmadığını söyledikten sonra, tövbe tövbe dediğini bile gözlemledim. Açıkça korkuyordu...

Korkudan dolayı ateizmi sindirememiş olsalar bile onlar için teistik ateist diyebilir miyiz? Böyle bir kategori var olabilir mi?

İlginç bir bilgi... Ben mesela, birinin hem mason hem ateist olacağını hiç düşünmedim (ama beni şaşırtmadı da bu).

Amerikalılar açısından bunun nasıl tanımlanacağını bir tarafa koyalım. Ama Türker açısından tanımlanabilir bir fenomen bu. Yani, hem mason hem ateist olan bir Türk'ü, sosyal açıdan tanımlayabilirsiniz.

Sosyal açıdan dedim. Yani, masonluğun ve ateistliğin sosyal bağıntılardan izole edilmiş niteliklerine atıf yaparak "olurdu, olmazdı" demektense, masonluğun ve ateistliğin bu sosyal bağıntılarına atıf yaparak, bir kişinin toplumsal bir kimlik olarak her ikisini de sindirebileceğini düşünebiliriz.

Ateistlik ya da masonluk, ya da herhangi başka bir şeyin, kendilerini yaratan "sosyal" bağıntıları mevcuttur. Ateistlik, basitçe, bir kişinin zihninde Allah'ın olup olmadığını ölçüp tartarak sonunda aldığı bir tavır değil. Yoğun bir siyasal-sosyal bağıntılar bütünün içinde bir tercih, bir duruş, bir taraf statüsüdür aynı zamanda. Kişinin ateist oluşunun sosyal, daha doğrusu politik referansları da vardır. Kişi bazen, belki çoğu örnekte, göğe bakarak değil de Taksim meydanında çatışan taraflara bakarak tercihini yapar. (Ben Taksim dedim ama, çerçeveyi genişletin siz: ülkesel hatta global ölçeğe taşıyın; tarafları konumlandırın, bir tarafa gelişmiş Batı'yı, cillop gibi asfaltları, Disneyland görünümlü şehirleri koyun, diğer tarafa Arab'ı, Tayyib'i falan...)

Türk toplumu, dine dayalı sosyal kimlik konusunda çok sağlam değerlere sahip, asimile edici kapasitesi çok yüksek, bütüncül (integral) bir yapı oluşturur. Selçuklu'dan beri böyledir. Dolayısıyla bu değerlerle çatışmaya giren her farklı çıkış, bu toplumda çok çabuk marjinalliğe itilir. Bu çıkışın ne olduğundan, ne'liğinden, içeriğinden çok,onun marjinalliği gelir ön plana oturur. O artık komünist, mason vs. değil, bir aykırılıktır.

Örneğin 80'ler öncesinde muhafazakar kesim için "komünistlik" böyle bir şeydi. O öncelikle dinsizlikti, sonra Rusya taraftarlığı vatan hainliğiydi, sonra ecdada saygısızlıktı, sonra dejeneratif liberallikti. Ama hiç bir zaman proteterya diktatörlüğü değildi. Bizim için Ramazan'da rakı içen de komünistti.

Naif bir bakış açısı mı, değil. En azından Türkiye şartlarında. Çünkü Ramazan'da rakı içmekle komünistlik arasında epey bir geçişkenlik vardır. Toplumun aykırılığa ittiği her marjinallik, gelir, bir çizgide buluşur: biz eskiden buna "gomonistlik" derdik. (Bugünkü Gezi parkı kadrosu olarak alablirsiniz.) Nitekim bugün Türkiye'de sol çevreler; aynı zamanda masonluğun da yaygın olabileceği, aynı zamanda mini etekle gezilen, aynı zamanda inançsız oranlarının yüksek olduğu, aynı zamanda barların bulunduğu, aynı zamanda sol platformların bol bol atraksiyon yaptığı, aynı zamanda en hızlı liberal Batılı yaşam biçimlerinin tüketildiği, aynı zamanda Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin yaygın olarak okunduğu, aynı anda hem yeşilci-çevreci hem de kemalist-darbeci olabilen çevrelerdir. Bazıları "Ne alaka kardeşim komünistlikle" diyebilir, fenomenolojik açıdan doğru da olabilir. Yani, bir olguyu bütün bağıntılarından soyutladığınız haliyle ele aldığınız zaman bu göstergelerin çoğu biribiriyle ilgisiz şeyler olabilir. Ama çoğu örnekte toplumsal bağıntı dediğimiz şey daha ağır basar. Ve bizlerin gözünde topunu birden tek bir niteliğe indirger bırakır: gomonisttir hepsi. Gerisi teferruat.

Hele ki Türkiye gibi, Batı'nın yaşadığı tarihsel tecrübenin içinde yer almamış, arkadan yetişerek çağı yakalama gayreti içinde, Batı'yı analiz edemeyen, olguları farklılaştıramayan, Batı'lılığa ilişkin göstergeleri tek bir mantıkla (üstün kültüre öykünme mantığı) tüketen toplumlarda, bu toptancı yaklaşım tipiktir. (Biz kendimizi dünyada biricik zannediyoruz ama Protestan Batı harici neredeyse bütün dünya toplumları aynı durumdadır; ulu önder'li veya ulu önder'siz hepsinin naif kalkınma/batılılaşma devrimleri bulunmakta, televizyonlarında batılı yaşam biçimlerinin aptalca servis edildiği ucuz pembe dizileri seyretmektedirler (Türk, Latin ya da Hint dizileri).

Eski Sabah gazetesini işleten Bilginler, Hürriye Gazetesinin Simavi'leri falan, en iyi bilinen masonlar olarak herhalde ülkücü ya da milli görüşçü olacak değiller. Masonluğun ve ateistliğin birlikte tüketildiği ortak çevrelerde yerlerini alacaklar. Bu kerteden sonra kişinin ayırt edici biçimde (bütün exclusive referanslarıyla) ateist ya da mason olup olmaması önemli değil. Altı-üstü, bir sosyal kimlik.

Bu arada, masonların her yaklaştıkları teiste (mesela benim gibi bir Müslüman'a) ilk söyledikleri şey mason olabilmek için Tanrı'ya inanmanın şart olduğudur. Gerçek olduğunu biliyorum ama yukarıda da yazdığım çerçevede, çok itibar ettiğim bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

Masonlar genel olarak yalancı da oldukları için, hem ateist hem de mason olabilirler.

Masonlar kendilerini erdemli insanlar olarak lanse ederler ama, tam anlamı ile dürüst değillerdir. Masonluk kişisel çıkarlara önem veren bir örgüttür.

Bu arada kendilerini yetiştirirler ve sözde gizli bilgilere sahip oldukları izlenimi uyandırırlar.

Hepsi palavradır. Bazı ezoterik bilgiler masonlarda kulaktan kulağa yayılan zırvalıktır. Ama kendileri inanırlar.

Sitelerde Paylaş

Masonlar genel olarak yalancı da oldukları için, hem ateist hem de mason olabilirler.

Masonlar kendilerini erdemli insanlar olarak lanse ederler ama, tam anlamı ile dürüst değillerdir. Masonluk kişisel çıkarlara önem veren bir örgüttür.

Bu arada kendilerini yetiştirirler ve sözde gizli bilgilere sahip oldukları izlenimi uyandırırlar.

Hepsi palavradır. Bazı ezoterik bilgiler masonlarda kulaktan kulağa yayılan zırvalıktır. Ama kendileri inanırlar.

hacı Atatürk ile ilgili dedikodu için ne diyor masonlar? onlar Atatürk masondu diyor mu?
Sitelerde Paylaş

Zannedersem Atatürk önce mason oldu. Sonra bir nedenden çıktı. Neden çıktığını bilmiyoruz. Örgütü yasaklayan da o idi sanırım.

Belki de menfaat örgütü olduğunu gördüğü için çıktı. Ya da iç yapısını beğenmedi. 33 derecesi var masonluğun. Masonluğun içinde yükselmek istememiş olabilir. Ya da benim de gözlemlediğim gibi, masonluğun iyi ahlaklılık ve erdemlilik olmadığını görmüştür.

Burada bir Türk mason Türkiye'den ABD'ye heroin kaçırırken yakalandı ve 4 yıl hapse atıldı. Biz onun masonluktan atılacağını düşünüyorduk.

Yanılmışız. Hapisten çıktıktan sonra masonluktan atılmadı.. Yani masonluk öyle sanıldığı gibi değerli bir örgüt değil. Kendileri değerli olduğunu söylerler ama kanıtlayamazlar.

Sitelerde Paylaş

Zannedersem Atatürk önce mason oldu. Sonra bir nedenden çıktı. Neden çıktığını bilmiyoruz. Örgütü yasaklayan da o idi sanırım.

Belki de menfaat örgütü olduğunu gördüğü için çıktı. Ya da iç yapısını beğenmedi. 33 derecesi var masonluğun. Masonluğun içinde yükselmek istememiş olabilir. Ya da benim de gözlemlediğim gibi, masonluğun iyi ahlaklılık ve erdemlilik olmadığını görmüştür.

Burada bir Türk mason Türkiye'den ABD'ye heroin kaçırırken yakalandı ve 4 yıl hapse atıldı. Biz onun masonluktan atılacağını düşünüyorduk.

Yanılmışız. Hapisten çıktıktan sonra masonluktan atılmadı.. Yani masonluk öyle sanıldığı gibi değerli bir örgüt değil. Kendileri değerli olduğunu söylerler ama kanıtlayamazlar.

Mısıroğlu, Selanik locasına kaydoldu ama ateist olduğu anlaşılınca üyeliği donduruldu diyor. neye dayanarak söylüyor bilemiyorum.
Sitelerde Paylaş

Mısıroğlu, Selanik locasına kaydoldu ama ateist olduğu anlaşılınca üyeliği donduruldu diyor. neye dayanarak söylüyor bilemiyorum.

Masonlar biraz da Müslümanlara benzerler. Yalancıdırlar.

Ve çoğu kere yalan söylerken araya doğruları da sıkıştırırlar ve dezinformasyon yaparlar.

Neyin doğru neyin yalan ve yanlış olduğunu anlayamazsın.

Masonların iddiasına güvenilmez. Masonları ciddiye alanların iddialarına da güvenilmez.

Mason iddiaları ile doğru bir sonuca varamazsınız.

Sitelerde Paylaş

Masonluk elbette teist bir fikir akımı. Mason, yahudi, hristiyan ve müslüman olabilir. Ateist olması gerçekçi değil.

Çünkü masonluğun amacı, yahudi, hristiyan, müslüman farkı gözetmemek. Bu üçünü bir düşünmek. Ama bir dördüncü dini kabul etmezler diye biliyorum. Belki zamanla kapsamı genişleten masonlar da olmuştur, bilmiyorum. Masonlar üç dinin de aynı tanrıya taptığını kabul ederler. Yani bu üç dini semavi dinler varsayarlar. Aralarında ayrım olmamasını savunurlar. Masonluk benim bildiğim bu. Bu yüzden dünya çapında çok üyeleri olmuştur.

Yani bir mason için, yahudiyse örneğin, bir müslümle işbirliği yapmak son derece normaldir. Ateistleri, komünistleri aralarına kabul edeceklerini düşünemiyorum bile... Bu masonluğun özüne aykırı olur. Eğer işi çok çıkarcılığa döktülerse, çıkarları olduğu için ateisti aralarına alabileceklerse onu da bilmiyorum. Tamamen çıkar örgütüne dönüştüyse belki olabilir.

Sitelerde Paylaş

madem öyle - cehenneme ne gerek var ? deli mi bu allah ?

orda anlatmak istediğimi anlamamışsın kuranı iyi bilirsin ancak sende kuranın özünü anlayamama sorunu var.

mantık şudur hz. Ademi kuranda Allah ne diye uyarıyor?

eğerki yasak elmayı yerse dünyaya göndermekle ve orda çile ve sıkıntı yaşamakla korkutuyor aslında bu uyarı çok mantıklı burdan çıkarmamız gereken sonuç dünyanında bir çilehane ve ceza çekme yeri olduğudur.

bana görede dünya korkulması gereken çok büyük acıların yaşandığı tehlikeli bir yer.burdada yananlar var burdada çok büyük acılar ve çileler yaşayanlar var ancak bütün bu çileleri ve acıları görmezden gelip sanki dünya mutlu olunacak bir mekanmış gibi asla kavuşamayacakları bir hayalin peşine düşen salaklarda var ki o salaklarda ergeç o cehennemin içine düşüyorlar.

cehennemi inkar etmek demek dünyayıda inkar etmek demek aslında azıcık mantıklı düşünen ve dünyayı geçmişten bu yana tarafsız inceleyen birisi çok rahat bu sonuca ulaşır.

Sitelerde Paylaş

Her ateist mason değildir ; ama gerçekte her mason ateisttir.........(sadece herhangi bir dine bağlıymış gibi görünebilirler-çıkar amaçlı) ..............

masonlar ateist değildir ama önemli değil.

dert etme..

çünkü geçmişte kadınlar mason olamıyordu ama zamanla kadın locaları açıldı.

ateistler için de mason locaları açılır ve böylece hep birden yahudilerin hizmetine gireriz. :lol:

Sitelerde Paylaş

Her ateist mason değildir ; ama gerçekte her mason ateisttir.........(sadece herhangi bir dine bağlıymış gibi görünebilirler-çıkar amaçlı) ..............

Yanlış.. Her mason en azından deist dir.. Dini de olabilir. Olmayabilir de..

Masonluk din bazında bir eğilim değildir. Masonlar her dinden ve dinsiz olabilirler.

Masonlarda bir yaratıcı inancı olmalıdır. Bütün istenen odur.

Sitelerde Paylaş

Nah. Her mason Tek bir Tanrı'ya inanır. Bir bok bilmeden ahkam kesmeyin şurda.

Nah sana ; her mason bir Tanrı'ya inanırmış gibi görünür.... Buna ne dicen çok bilmiş !!!! bu daha mantıklı.......

belki sen de biçok ateist gibi, dışarıda kendini gizliyorsun,ya da muslüman gibi görünüyorsun, nerden bilecem ?

Sitelerde Paylaş

Ya gariban dervis, sende bir s*laklik mi var? Bunu hakaret olsun diye soylemedim. Ya sen dogustan boylesin ya da dinler seni bu hala getirdi.

Eger sorunun ikincisi ise, bil ki dinler senin dunyaya bakis acini degistirdigi icin sen boyle dusunuyorsun. Cehennem filan birak simdi. Kucukken muhtemelen kotulerin hep sonunda kaybedecegini ogrenerek buyudun ama gercekte malesef boyle birsey yok.

Bir de senin sorunun dinlerin seni salaklastirmasi da olabilir hemen hemen burada olup hala gercegi goremeyenler gibi.

Bunun sebebi su, dinlere inanmanin sebebi cehennemde aci cekecegini dusunmen. Aslinda bu olmasa dinleri kimse seyine takmaz. Bilincli olarak dusunmesen de bu her dusuncene yansiyordur muhtemelen. Simdi sana dinlerin yanlis oldugunu kanitlayan ornek veriyoruz ama bunu anlamaya aklin yetse de anlamiyorsun cunku vucudun seni cehennem acisindan kurtarmak icin senin IQ seviyeni dusuyor diyelim. Sen bunlari anladiginda dinden cikip en sonunda ateste yanacagini dusunuyor.

Vucut boyle calisir genelde. Bizi korumak icin sacma sapan, ilkelce dusunur. Kapasite dusurur. Ornegin depresyonun sebebi de bundan olabilir. Vucut kendisini depresyona sokar, kapasitesini dusurur ki artik dusunemeyesin diye. Cok aci cekiyorsun artik dusunme diye seni depresyona sokuyor. Bu bir ornekti.

Bunlardan bahseden kitaplar var. Onlari alip okuyabilirsin.

Biraz uzun oldu, diger konularda da insanlara sacma sapan seyler soyluyorsun diye bir gerizekaliya anlatir gibi anlattim. Umarim anlarsin.

Sitelerde Paylaş

Cehennem deyince aklima geldi. Tanidigim bir dindar vardi. Bildigin dindar ama akilli ve sinsi biriydi. Neyse bunun facebook profili onume gelince girdim ve kapak fotografinda ates resmi vardi :) Cehennem atesine benzer birseydi.

Yani adam akilli ve sinsi ama o altta yatan korku oyle etkilemis olacak ki, gitmis facebook kapak fotografini ates yapmis. Insanlari korkutup imana getirecek ya da kendisi atesi unutmasin, surekli hatirlasin diye.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...