Jump to content

Recommended Posts

Fizikçi John A. Wheeler zamanı bir erkek tuvaletinde gördüğü duvar yazısıyla şöyle nitelendiriyor:
İngilizcesi: „Time is nature's way to keep everything from happening all at once.“
Almancası: "Zeit ist die Methode der Natur, zu verhindern, dass alles auf einmal passiert!"
Türkçesi: "Zaman, herşeyin aynı anda olmasını önleyen tabiatın bir yöntemi." :D

Bence mekanın olmadığı yerde, değişim de olamaz. Değişimin olmadığı yerde zamanda olmaz.

Kimbilir, belki de tam tersidir. Görünen o ki, zaman ve mekanın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduklarıdır.

Yine de zamanın ne olduğu tam olarak anladım diyemem.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
On 01.08.2016 at 22:12, ateistdusunce said:

Zaman:

Birden çok olguda fizik kanunları nedeniyle gerçekleşen etki tepki sonucu oluşan durum.

zamanın bağımsız bir varlığı yokki ne olduğunu anlayalım; madde ve enerjideki değişimin bilinçteki yansıması; yani bilinç olmasa madde ve enerjideki değişimi zaman olarak algılayamayız

Sitelerde Paylaş
On ‎10‎.‎7‎.‎2016 at 10:08, kavak yazdı:

Fizikçi John A. Wheeler zamanı bir erkek tuvaletinde gördüğü duvar yazısıyla şöyle nitelendiriyor:
İngilizcesi: „Time is nature's way to keep everything from happening all at once.“
Almancası: "Zeit ist die Methode der Natur, zu verhindern, dass alles auf einmal passiert!"
Türkçesi: "Zaman, herşeyin aynı anda olmasını önleyen tabiatın bir yöntemi." :D

Bence mekanın olmadığı yerde, değişim de olamaz. Değişimin olmadığı yerde zamanda olmaz.

Kimbilir, belki de tam tersidir. Görünen o ki, zaman ve mekanın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduklarıdır.

Yine de zamanın ne olduğu tam olarak anladım diyemem.

- Yine de Kuantum mekaniğinde "Zaman diye bir şey yoktur, Meydana gelen her şey aslında şu anda meydana gelmektedir" gibi yaklaşımlar da vardır. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...