Jump to content

Ani Ölümler

Recommended Posts

• İleti 209
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 dakika önce, teflon yazdı:

en son ani öldüğümde bi titreme gelmişti ama diğer ani ölenlere de sormak lazım.

Demek istedigini tam anlatamamis.

Bir kisi, kafasindan vuruldugu zaman direk oluyor mu diye soruyor. Gozleri kapali, hareket etmiyor ama bi' 3-4 saniye daha yasayip kendisine ne oldugunu anlayabiliyor mu diye merak etmis sanirim. 

tarihinde Cold water tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Doremi said:

Ani ölümlerde kişi öldüğünü hissediyormu yoksa  direk ölüyormu ?

Ani ölüm demek, aniden beyin ölümü demek.Bir anda beyin fonsksiyonlarını kaybedersen hicbirsey hissetmezsin, ya da cok az bir acı ile durumu kurtarırsın. Ama bunu yapmak cok kolay degil.

Ancak beyin harici diger durumlarla ilgili ölüm,zaman icerecegi icin acıya maruz kalırsın.Bilinci tamamen kaybedene kadar da tüm hücrelerin bu acıya katlanır.

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, Cold water said:

Demek istedigini tam anlatamamis.

Bir kisi, kafasindan vuruldugu zaman direk oluyor mu diye soruyor. Gozleri kapali, hareket etmiyor ama bi' 3-4 saniye daha yasayip kendisine ne oldugunu anlayabiliyor mu diye merak etmis sanirim. 

Soru karşılıksız.

Ölüm bir süreç değil ki; sonuç, nihayet.

Öldüğünü hissetmek? Böyle birşey yok. Ya dirisindir ya ölü. Arası yok. Ölümle mesela, bayılma ya da derin uyku (REM dönemleri falan hariç tabi)arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Ölümü değil ama en fazla bilinç kaybını, bilincini kaybetiğini falan hissedersin, hissedebilirsin.

Bu soru belki bilinç/bilinç düzeyi/bilinç kaybı cinsinden düzenlenebilir. Belki de bi nevi senin dediğine geliyoruz.

Ama ve lakin, acıya katlanmak ya da kendisine ne olduğunu anlamayı ölümü hissetmek olarak nitelemek pek isabetli gelmiyor bana..

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, teflon yazdı:

Soru karşılıksız.

Ölüm bir süreç değil ki; sonuç, nihayet.

Öldüğünü hissetmek? Böyle birşey yok. Ya dirisindir ya ölü. Arası yok. Ölümle mesela, bayılma ya da derin uyku (REM dönemleri falan hariç tabi)arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Ölümü değil ama en fazla bilinç kaybını, bilincini kaybetiğini falan hissedersin, hissedebilirsin.

Bu soru belki bilinç/bilinç düzeyi/bilinç kaybı cinsinden düzenlenebilir. Belki de bi nevi senin dediğine geliyoruz.

Ama ve lakin, acıya katlanmak ya da kendisine ne olduğunu anlamayı ölümü hissetmek olarak nitelemek pek isabetli gelmiyor bana..

Oldugunu anliyor mu demek istemis. Bence olabilir.

Eski zamanlarda savas aninda bir kisinin kafasinin kesildigini dusunelim. Bu kisi belki hemen olmuyor ve kafasinin kesildigini biliyor?

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Doremi said:

Ani ölümlerde kişi öldüğünü hissediyormu yoksa  direk ölüyormu ?

Ani ölüm derken, bilinci tamamen kapanmadan önce kişi öleceğini hissediyor olabilir. 

Bitkisel hayatta, bir şekilde cihazlara bağlı olarak yaşatılan biri de aynı şekilde tıbben yaşıyor kabul edilmesine rağmen acıya karşı tepkisiz, durumunun farkında olmayabilir. 

Ama yaşlanmaya bağlı ölümlerde insanlar ölümlerinin yaklaştığını, yakın bir tarihte öleceklerini önceden hissedebiliyorlar... 

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan beyni 3 durum da DMT denilen bir molekül salgılr

1 Doğum

2. Derin uyku halinde

3. Ölüm anında

Belki çok ani ölüm anında yeterli Dmt salgılanmadığı veya beyin hiç salgılamaya fırsat bulamadığı için insan hiç bir şey hissetmiyor da olabilir

Sitelerde Paylaş

kafa giyotinle kesildiğinde çok hızlı olduğu için birkaç saniye bilinç açık olup, kesilen kafa kendi vücuduna bakıyormuş diye bir şehir efsanesi var ama doğruluğu meçhul. Ayrıca zehirli iğne ile idamlarda mahkum vücudu paralize olduğundan tepki veremiyor ancak uzun sayılabilecek bir süre yüksek acı çekiyormuş. Bu yüzden idam cezası karşıtları en azından kullanılan kokteylin değiştirilmesi için uğraşıyorlar. Hatta bildiğim kadarıyla birkaç eyalette değiştirtmeyi başardılar. Zaten mevcut kokteylde kullanılan bazı maddeleri artık AB satmıyor ABD'ye. İdam cezası AB'de yasak olduğu için. İşin aslı, ani ölümlerde acı hissediliyorsa bile bahsedilen süreler genelde saniyelerle sınırlı. Sonucu ölüm olduğuna göre 3-5 saniye acının lafı olmaz. Hatta kendini canlı hissedebilmek için son fırsatın olduğu için iyi birşey bile olabilir bu...

Acıdan korkmak, acının kendisinden daha kötü. Hayatında hiç kavga etmemiş biri ilk kavgasından sonra daha iyi anlıyor bunu. Dayak yeme korkusu, dayak yemekten çok daha kötü.

Ha şunu da ekleyeyim, dayaktan dayağa da fark var. Bi insan gibi dayak yemek var, bir de muştalı, demir çubuklu falan adamın tüm şeklini değiştirecek dayak var. Ortalık manyak dolu.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanlar uykudadır Ölünce uyanırlar.

İnsan ölünce hayata atılır. yaa ölünce hayat atılıcan hadi bakalım diycekler. hayat namütenahidir buraya isabet eden kısmı pek azdır.. o yüzden zamanı fırsat bilmeli akıllı olmalı insanlara hüsnü muaşeret etmeli. iyi olmalı kimsenin zararını istememli kendini düşünüp başkası ne olursa olsun dememeli.

van tu tiri for :Dasas

Sitelerde Paylaş

Ölümü deneyimlemek olası. Ben bir kere bayılmıştım. Etraf karardı, sesler kesildi, dokunmayı değil düştüğümü bile algılayamadım. Tüm algılar ortadan kalktı. Kendime geldiğimde ben niye yerde uyumuşum dedim. Yok zemin halı olsa tamam uyurum da beton! Neden sonra uyumadığımı, bayıldığımı hatırladım.

Bu gösteriyor ki her uykuya daldığımızda ölümü deneyimliyoruz. Öyle çok önemli bir olay değil. Bu sefer uyanmayacak olmaktan başka bir özelliği yok.  

Sitelerde Paylaş

Bu arada önemli bir hususu açıklamak gerekiyor.

Ani ölümler süreç değil. Bir son.. Ama yavaş bir şekilde gerçekleşen ölüm bir süreç olabilir.

O çok ayrı bir olay.. Çoğu ölümler yavaş bir süreç oldukları için insanları korkutuyor.

Sitelerde Paylaş

Beşir Fuat'ta sen gibi merak etmiş ki bileklerini kesip kanla ölümünü yazmış. Ölüm ancak bu kadar tiye alınır! bence o kadar da önemli değil bu

"Ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. Yazı yazıyorum, kapıyı kapadım diyerek geriye savdım. Bereket versin içeri girmedi. Bundan tatlı ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı." 

Yaşamım! Doğrusun
yanlış olduğun kadar. Bir diken
gibisin içimde.

“Öldür Allah sevmelere gidek!” demiştin. Şimdi “sevmeler”de misin? Umarım öylesindir. Allah rahmet etsin sana Beşir Fuad! Benim de bir diken gibi hayat içimde.
                                                                                                                                                                                          -BeşirFUAt-

Sitelerde Paylaş

ya bırak bu işleri

Ebu cahilde ölüm anında asla sur-i iradesini kaybetmemiş iki kişi kollarını tutarken ufacık zayıf bir sahabe kellesini keserken "çok sarp bir yere çıktın"demiştir.

o sahabede şöyle cevap vermiştir..."Yooo yooo ben çıkmadım Allah çıkardı" demiş.

hülasa bazı insanlar kafirde olsalar suri iradesini kaybetmezler 

ama perde-i gaflet açılınca. Aman demeyen kimse yoktur.. bir an müsade et dediğin gibi olucam. 

hadimi insan olucam hadimi peygamber olucam der. ama kudret geçti artık der. teklif mükellefiyet üzerinden düşünce dönemenin faydası yoktur..

Bazı insanlarda 9 yatak parçalayarak giderler.. 

bazılarıda kafasını yastığın altına koymaya çalışarak gider..

Zira Allah öyle diyor "artık zann etti tam ayrılık". "o vakit beni iyi edecek yok mu der diyor..

sonra bakar durusunuz der.

Zira allah bak der ya süratle kafasını bir yere teveccüh ederek ya gözünü dört acarak,  hayretli nazarla bakar.. sonra huuuuuuuu der son nefesini veriri gider..

insanlar her uykuya gittiğinde ahirete gidiyorlar zaten

uyumaya gidiyorsun ahirete gidiyorsun geliyorsun.... dokunulmadan alınıyorun dokunulmadan veriliyorsun

birde bu alınışın dokunan şekli var.. işte oda ölüm iyiler dokunulmadan alınırlar

Allah derki  kuranda bazılarını da erzele-i ömre redd ederim der..

yatalak hasta olur.. bildiğini unutur bunar öyle yaşar.. rezil bir ömür.. taa ki ilk bebeklik dönemine gelinceye o aciz hale gelinceye kadar yaşatırım der. erzele-i ömür der kuranda en rezil bir ömür...

bunun sebebi : neyse dursun şimdi ayete bakmak tefsiri bakmam lazım,

isteyen olursa bakarım merak ediyorsan sor canım çekinme hahaha keemooon :D

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Dindarr yazdı:

Ebu cahilde ölüm anında asla sur-i iradesini kaybetmemiş iki kişi kollarını tutarken ufacık zayıf bir sahabe kellesini keserken "çok sarp bir yere çıktın"demiştir.

o sahabede şöyle cevap vermiştir..."Yooo yooo ben çıkmadım Allah çıkardı" demiş.

Miș, miș, miș. Mișli geçmiș hikayelere hep temkinli yaklașmıșımdır.

Bre Dindarr, bu olayların bu kadar detaylı bir șekilde cereyan ettiğini nereden biliyorsunuz ?

Kendinizi gerekli olduğu zaman oraya mı ıșınlıyorsunuz ?. Nasıl bu kadar emin konușabiliyorsunuz, pes doğrusu.

Refrerans aldığınız kaynaklar olaylardan, onlarca, hatta yüzlerce sene sonra kaleme alınmıșlardır. Bunu bal gibi biliyorsunuz, buna rağmen nasıl oluyor da onları gözü kapalı gerçekmiș gibi anlatmaktan çekinmiyorsunuz ?

Bilmiyorsaniz, ben söyleyeyim:   Araplarda rivayet kültürü yaygındır. Birisi bir hikaye anlatır, dinleyenler diğerlerine anlatır, onlarda diğerlerine ... bu böyle gider. Yoksa çölde o uzun soğuk geceler çekilmez.:D

Hadislerin temelinde bu sistem yatar. Yahu sonuçta bunlar insan, bunlar da hikayelere kendileri birșeyler katarlar elbette. Bu doğaldır, yani insanidir.

Yani ișin özü; Bizim Nasreddin Hocamızın suyunun suyu çobası gibi birșey nihayetinde.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 15.07.2016 at 22:25, democrossian yazdı:

Bu gösteriyor ki her uykuya daldığımızda ölümü deneyimliyoruz. Öyle çok önemli bir olay değil. Bu sefer uyanmayacak olmaktan başka bir özelliği yok.  

Asıl olan zaten ölmek değil öldükten sonrası. Sen öldükten sonra tekrar diriltileceğini unutmuşsun herhalde!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...