Jump to content

Recommended Posts

23 saat önce, vitamin yazdı:

Evet olay bu kadar nettir. Aynı zamanda AKP kendi içinde de bölünmüştür. Tayyipçiler ki bunlar kayıtsız şartız biat edenler ve bu işin böyle gitmeyeceğini ama alternatif olmadığı için AKP'ye oy verenler. Her insan gibi uçak ve bomba seslerinden korkup, nereye gidiyoruz diye düşünebilecek kesim. Bundan sonra bu ayrım daha çok ortaya çıkacaktır.

Erdoğan'ın önünde 2 yol var. 1.'si bugüne kadar yaptığı gibi devam etmek, 2.'si de ülkeyi toparlayacak laikçi, Atatürkçü çizgiye geçmek.
1. yolu tercih etmesi durumunda işler çok daha karışacaktır ve bu sefer 2. dalga gelecektir ki büyük ihtimalle dış destek çok fazla olacaktır. Çünkü Türkiye hızla stabil bir ülke olmaktan çıkıyor. Erdoğan başta olduğu sürece de tersi olmayacak. Trend aşağı doğru. Herkes için tehlike.
Bu senaryoda komşular ilk tepkileri verecektir. Sınır güvenliklerini arttıracaklardır. Kimse kocaman kaynayan bir kazanı yanı başında istemez. Döküldü mü herkes yanar.
Türkiye, Suriye'den kaçanları absorbe edebildi ama Türkiye'yi absorbe edebilecek bir komşu yok. İç savaş olmaması için direk Erdoğan'ı devirmeye oynayacaklardır. AB, Amerika hepsi.
Gidişatın nasıl olacağı çok kısa sürede ortaya çıkacaktır.
Erdoğan akıllı davranırsa 2. yolu seçer yoksa kendisi de gördü "kontrol illüzyondur" adamı paranoyak eder. Her şeyi kontrol ettiğine inanırsın ama bir anda her şey değişiverir. Böyle yaşamayı kimse kaldıramaz.
Bekleyip göreceğiz. Umarım bir an önce toparlanırız.

Burda yazılanların bazısına katılıyorum. Bazısını ise aşırı iyimser buluyorum:

Erdoğan bugün "Madem ki benim halkım öyle istiyor, Öyleyse bende bu darbecilerin asılması için gerekli adımları atacağım" diye kitleye seslendi.

Yani artık demokrasi maskesi bile taşımıyor. "Halkım ve ben" diyor. (Bu konuda anket bile yapılmamış, Türk insanının idam istediğine karar vermiş). "Diktatör" kelimesi onun için artık bir suçlama ya da eleştiri değil. 1997'den beri taktığı maskeyi bir kenara bıraktı ve artık "devlet benim" diyor.

Bunu dedim mi iyimser bir şey de söylemek gerekir: maskeyi çıkarması iyi oldu. Artık neyle karşı karşıya olduğumuzu görmeye başlayabiliriz. Artık "Bir grup Kemalist öyle dedi" diyemezler. Saksıyı çalıştıran herkes bir faşist ile karşı karşıya olduğumuzu anlayabilir. Örneğin AKP'nin içindeki liberal-Sermaye kesimi belki bir şeyler yapma kararı alabilirler.

Ben ilk yazımda olduğu gibi burada da bu adamı/partiyi çözeceklerine inandığımı tekrar etmek isterim. Bunların önündeki iki yol da şöyledir:

A) Dünyanın başına bela hale gelmeden önce çözülürler. Olan bize olmamış olur.

B- İran, Sudi Arabistan, Afganistan gibi bir şey olur. Ülkeyi yanlarında sürüklerler, Sonunda yine Bin Ladin'in kaderini paylaşırlar ama olan bize olur ve dünyanın dengesi de bundan etkilenir.

Ama Türkiye yalnız değildir. Paris, Brüksel, Orlando, Atatürk Hava Limanı, Ankara, Her yerde bir Müslüman kardeşler belası da vardır. Ve dünya bu harekete karşı savaştadır. Bu da bilinmelidir. BU tam anlamıyla korkuya, güce, sindirmeye yönelik İslami bir Faşizm hareketidir. ve bu aynı zamanda bir savaştır. "Savaş" kelimesi siyasi jargonda öyle durup dururken kullanılan bir kelime değildir. Bu yüzden "Türkiye yalnız değildir" diyorum.

Ve şunu da tekrar edeceğim: Bizlerin Çanakkale'yi, Atatürk'ü, İnönü'yü direnmeden/savaşmadan bırakıp da "islami" bir yapıya geçeceğimizi düşünen bir zihniyet vardır. Yani aynı zamanda, tıpkı Naziler gibi, aşırı hayalperest, ve çok ütopik bir hedefi gerçekleştirmek isteyen, ve bunun için halk'tan, fakirlikten yararlanan, çarpık ideolojilerini sanki bir çeşit sınıf mücadelesiymiş gibi öne süren bir anlayış vardır. Bende diyorum ki, İslam coğrafyasında, Belki 100 yıl daha sürecek olan bu olumsuz durumun da bilincinde olmalıyız.

Hatta madem ki ateist bir forumdayız. Bu meselenin bir daha gündeme gelmemesi için ben Hinduizm'e filan geçelim derim. Devletin resmi dini Budist filan olsun. Ronald Trump'un dediği gibi öyle bir şey yapalım. 50-100 sene sonra kendi dinimize döneriz.

Herkes Feto filan diyor ama, ben ahirete de inanan birisiyim. Öyle olduğum için Nice'deki vahşi katliamı yapan adamlarla aynı çizgide olan bir takım insanların, sırf böyleyim diye, beni sağa sola çekiştirmesini, ülkemi sağa sola çekiştirmesini de kınıyorum. Yani o öyle diyor. "o zaman Müslümanlıktan çık", "o zaman bu ülkeden çık". Zaten böyle olduğu için "ben böyle işin ta A.K." diyorum. Bunu yapmaya hakları olmadığı için. Şu anda Çin'in ay'da üs kurma hesapları var. Hindistan kendi uygularını yapıyor. ABD artık Plüton'a kadar gitti ve bu gezegenin detaylı fotoğraflarını NASA'nın web sitesinde yayınladı. Peki biz? Kapanmış konu üzerinde tartışıyoruz. Bakınız biz İslam birliği veya Türk-Birliği gibi şeyleri II Abdülhamit'in halifeliği sırasında yaşamadık mı? Peki ne Oldu? Araplar İslam birliği filan tanımadılar, Osmanlı İmparatorluğu sona erdi, Halifelik konusu da bundan sonra sona erdi. Yani yok medyayı kapatmış, yok çapulcu demiş, yok PKK, yok Fettulah... Yani halimizi görelim ki ondan sonra, belki benden çok daha saygın insanlar olan o subaylara gönderme yapalım. Şu anda vahşice işkence görüyor bile olabilirler. Hiç bir şey bilemeyiz. Zaman geçtikten sonra biz bunu yabancı basından duyarız.

Ve şu da var. 5 sene önce, dış basında o kadar da olumsuz yorumlar yoktu. Tam tersine liberalleşmeden, İslam ile Demokrasiyi birleştirebildiğimizden söz eden, AKP açısından olumlu olmasa da, tarafsız yorumlar okuyordum. Şu aşamada çok ciddi tehlikelerden, Demokrasinin/Laikliğin sallatıda olduğundan, çok net bir dil kullanılarak söz ediliyor. Bu da işin bizimle ilgili olan kısmı. Tayyibin bir diktatör olduğunu dolayısıyla ona karşı girişimde bulunanların (Feto hariç) haklı olduklarını kabul etmemiz gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 555
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On ‎7‎/‎19‎/‎2016 at 16:25, bosyinebos yazdı:

türkiye'de idam cezası gelecek.
erdoğan bunu açıkladı.

bu durumda gülen ancak apo gibi komando operasyonuyla getirtilebilir.
ama o operasyonu yapacak askerler şu anda hapiste işkence görüyorlar.

APO'ya operasyon filan yapılmadı. O zamanlar devlet içinde tanıdıklarım vardı. "Kenyalılar teslim etti" demişlerdi.

Sitelerde Paylaş
On ‎7‎/‎19‎/‎2016 at 16:20, Latte yazdı:

Darbeyi Atatürkçü bir grup falan yapmadı. Bildiri ile darbeyi Atatürkçüler yapıyormuş algısı yaratılmaya çalışıldı, buna inandın mı şimdi koskocaman kaç yaşında adam sen?

Fethullah senin kadar saf olmadığı için, bildirinin altına kendi imzasını atacak değildi elbette... Ha içlerinde Atatürkçü düşünceye sahip olanlar da vardır belki; böyle olsa bile bu durum, hareketin Gülen hareketi olduğu gerçeğini değiştirmez... 

MİT'in raporlarından, TSK'nın  içerisindeki cemaat tehditine, yapılanmasına ait yazılıp çizilenlerden haberin yok mu? Ben  uydurmuyorum ama sen Amerika'da Türkiye'den bihaber baya bir sıkıyorsun, devam da edeceksin anlaşılan... 

Diğer söylediklerinde saçma, salakça... Amerika, işbirlikçisi Gülen'i hiçbir şekilde Türkiye'ye iade etmeyecektir. Türkiye'den belge istemeleri de iade etmek istemedikleri için bahaneleridir...  

Biz burada konuşuyoruz. Ama Fettulah'ın ne veya kim olduğu da belli değil. Yarın TV'ye çıkıp "Ben Atatürkçüyüm " de der öyle insanlar. İlla bir şey olduysa, Başkanlık sistemini garantilemek için kendi kendilerini vurmuşlardır.

- Sorunun da köküne inmek gerek. Hz Ali'nin kendisi bile bugün yaşasa, demokratik/laik bir ülkede devlet okullarından bağımsız veya ayrı okul açamamalıdır. Eğitim birleşik, eşitlikçi, zorunlu ve parasız olmalıdır.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, leonardo18 said:

APO'ya operasyon filan yapılmadı. O zamanlar devlet içinde tanıdıklarım vardı. "Kenyalılar teslim etti" demişlerdi.

tamam...doğru.
sonuçta oraya bir ekip gitti ve onu teslim aldı.  zaten bu nedenle apo'yu asmıyorlar.

çünkü abd apo'yu asılmaması şartıyla kenyalılar aracılığıyla teslim ettirmişti.
yani apo'yu bile abd'den aldık.

daha önce eski ülkücü sivillere apo'yu yakalamaları için bir operasyon yaptırılmıştı.  başarısız olmuştu.

şu anda türkiye bu tür operasyonlar konusunda bir hayli ilerledi.
ama yine de gülen için operasyon yapılacağını sanmıyorum. çünkü abd ile ciddi bir skandal çıkabilir.

ama gülen için operasyon olasılığı hep olacak.
kitleler bu yolla uyutulacak.

tarihinde bosyinebos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 saat önce, vitamin yazdı:

Neymiş bu Fethullah böyle arkadaş, dünyanın en iyi eğitimli en zeki adamı sanki. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti hükumetleri ve ordusu vardı yıllarca karşısında ve içine sızabildi ha. Bu iddiayı neyle destekliyorsunuz? Fethullah konusu tam bir fantezi. Her taşın altından bu adam çıkıyor artık. Biraz daha rasyonel düşünün.
Fethullah  eğer askere 1 adam soktuysa polise 10 adam sokmuştur. Bu mantıktan hareket edersek polis darbe yapmalıydı o zaman en başta.
Fethullah kullanılacak iyi bir araç olabilir ama darbe organize edebilecek kapasitede olamaz.
Diyelim ki bir odada 100 tane asker var içlerinden 2 tanesi Fethullahçı. Bu 2 tane diğer 98 tane fark etmeden iş çevirebilir mi? Mümkün değil, kafalarını çevirseler bir gören olur, en kötü fısıldasalar ne oluyor ne konuşuyorsunuz diyen olur. Tam tersi daha olasıdır, 98 tanesi bir işe kalkışır sayısı az olan diğerlerine uyar.

Fethullah hıncı 17-25 Aralık olayları nedeniyledir. Bunu asla hazmedememiştir Erdoğan. O nedenle her olayı Fethullah'tan biliyor. Kişisel bir kini var. Bunu görmemek mümkün değil. Bir yalanı 40 kere tekrar edince inanabilirsiniz ama o hala yalandır. Burada daha rasyonel, çok yönlü düşünmek çözümdür.

Benim fikrim, Doğru dürüst ülke istiyorsak kimi adam yerine koyacağımıza dikkat etmeliyiz. AKP propagandası ne derse desin. Dini tarikat ve tarikat liderleri sadece bu tür inanışlara eğilimli kişileri ilgilendirmeli. AKP propagandası bu adamı deccal ilan etti. Ama beni bu kişinin kimliği bile ilgilendirmiyor. Yıllardır zaten sürgünde yaşayan namazında abtestinde bir adamdan söz ediyoruz sonuçta. Ve bu bile yıkmaya çalıştıkları Laikliği zaten oturtamadığımızı gösterir. Ben dini tarikat olmasın demiyorum. Genç bir insan 18 yaşında devletin eşit ve özgürlükçü, laik eğitimini almıştır, sonra kendi iradesiyle tarikata girmiştir. Bu olabilir. Ama bugünün şartlarında böyle bir kişiyi veya kişilikleri muhatap gibi düşünmeyi saçma buluyorum. O zaman 15 sene sonra da Irak'taki gibi aşiretlere filan da dönelim. Bu nedir yani? Modern bir ülkede zaten kabul edilir bir şey değil. Tayyibin de bu adamı günah keçisi gibi kullandığını herkes biliyor. Dinciliğin gelebildiği noktayı da görelim diyorum.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Robespierre yazdı:

15 Temmuz Darbesi, Fethullahçı casus sürüsünün ilk darbe girişimi değildir.

Kırgızistan'da bu ibnenin okulları vardı. Kırgızistan'da da darbe tezgahladı. Ve ilginçtir, Türkiye'de olduğu gibi orada da yenildiler. Darbe yenildikten sonra Kırgızistan bu ibnelerin okullarını kapatıp ülkeden siktiretmişti.

Fettoş'un Türk okulları diye lanse etmeye çalıştığı okullarda öğretmenlerin maaşı ABD tarafından ödeniyordu. Türkiye'de yaptıkları şovlarda, Türkçe bir iki kelime, şarkı falan öğrettikleri gariban Afrikalıları sahneye çıkarıp Türklerin gönlünü okşuyordu. Ama okullarda eğitim dili İngilizce idi. Yani ABD'nin Müslüman toplumlara karşı kullandığı bir etki ajanı oluşturma örgütüdür bu. 

Mavi Marmara olayında İsrail yanlısı tavır takınarak safını ortaya koymuştu. Koyun İslamcılar buna rağmen bu lavuğa toz kondurmamaya çalıştı. Ama şimdi kesin şekilde olayı anladılar. Laik kesimin de kafasına dank etmesi için, herhalde onların da kafasına birkaç bombası düşmesi gerekecek.

Bu da ilginç bir yazı olmuş. İyi etmişler.

O zaman şunu da ekleyeyim. Ben yurt dışında yaşayan Türklerin de sorunlarını biliyorum. Bizim de medeni ülkeler gibi yurt dışında okullarımız olmalı. Pakistan'ın bile böyle okulları var ve benim burada Pakistan okuluna giden tanıdıklarımın çocukları var. Yani ona bile meydan verilmemeli. Orada kalmak zorunda olan iş adamı, göçmen, kamu kuruluşu görevlilerinin çocuklarının da böyle okullara ihtiyaçları bulunmaktadır. Okul açmak ve işletmek öyle pahallı bir girişim de değildir. Pakistan yapabiliyorsa biz de yapabiliriz. Sonra bu sözünü ettiğim kişilerden çocuklarını yine yerel okullara göndermek isteyenler çıkarsa bunu da yapabilirler.

- Ben adamı tanımıyorum. Halk söylentilerini biliyorum. Ama bu adamın tutucu da olsa milliyetçi bir çizgide olduğu söylenirdi. Casus konusunu, paralel yapı konusunu da ben bilmem. varsa vardır, yoksa yoktur. Ama olayın başındaki tersliği görelim. Adam saf Atatürkçi bile olsa, Eğitimi (Özgür ve demokratik, ve laik) devlet verir. Özel üniversite belki olabilir (bence olmasa daha iyi: Fafirler nerede okusun?) ama hep devlet denetiminde. Kimse şu veya bu ideolojinin tohumlarını, sırf aile fakir ve çocuğunu Robert kolejine gönderemiyor diye, bu şekilde ekemez. Bu medeni bir ülkede olmaması gereken bir durum.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Latte yazdı:

Dünyadan haberiniz yok. Yazık... 

Fethullah Gülen'i, cemaat oluşumunu vs. anlatan bir sürü kitap, yazı var oysaki... 

Fethullah dediğimiz adam, diğer cemaatlerden farklı olarak müritlerini eğitimli, zeki, gelecek vaadeden üniversite öğrencileri arasından seçer. Kendisi ne eğitimli ne de olağanüstü bir zekaya sahip olmasa da seçtikleri kimseler kesinlikle cahil, akılsız kimseler değildir. Zaten faaliyetlerinin çapı, T.C.'ni yıkma girişimleri de bunu açıkça göstermektedir. 

Rusya bile Fethullah Gülen tehditinin farkına varmış, ülkesindeki cemaate ait okulları kapatmıştır. 

Hizmet adını verdikleri hareketleriyle devletin, askerin, polisin içerisine sızan ajanları yetiştiren ve bunu T.C.'ni yıkmayı amaçladığı için yapan kişidir Fethullah Gülen.

TSK bu gerçeğin her zaman farkındaydı, etrafınızda yok mu hiç asker, polis... Sorun, öğrenin arkadaşım... 

Yani bu adamı ve cemaati küçümsemeniz sinirimi bozuyor, daha fazla da yorum yapmayacağım...

Tamam. Kapatılsın. Hepsi kapatılsın. AKP-Refah partisinin İmam hatip liselerine filan ne demeli? Bunun neresi siyaset?

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, ad hominem yazdı:

İşte tuhaf bir haber.  http://www.ntv.com.tr/dunya/rus-ucagini-dusuren-pilotlar-tutuklandi,8QcmNvp9UUejXCOY_oqqAQ

hükümet ''allahtan bir hediye'' olarak gördüğü darbenin meyvalarını toplamaya başladı bile.

Zamanında rus uçağının düşürülmesini savunmak için binbir taklalar atanlar, bunu meydanlarda bağıra bağıra övenler şimdi o uçağı vuran plotları tutukluyor.

Tükürdüğünü yalamak hiç bukadar kolay olmamıştı. Darbe olmasaydı bu plotları tutuklamak için bahane bulmak zor olacaktı.

S.ke s.ke Rusya ile barışmak zorunda kalınca bahane illaki bulunuyor işte.

Şimdi sormak lazım bu plotlar suçlu ise siz zamanında suçluları mı savundunuz? 

Daha önce dediğim gibi bu gün başbakan kameralar karşısında pantolunu indirip kürsüye sıçsa bu bile Akp ye oy kaybetirmez, milletin körlüğü o noktada.

Diyorum işte hiçbir şeye saygıları kalmadı. Kasım 1938'daki Kristallnacht gibi. (Nazilerin iyice güç kazanıp para-militer gruplar halinde Yahudi mağazaların ve işyerlerini ilk kez yakıp yağmalama olayları). Ona da "hain" desin. İnsan kılığındaki eşekler.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, poiuz yazdı:

Kisaca

Darbeyi kimn yaptigini simdilik söylemek imkansız. Hacinin tezini destekleyen en güçlü neden bence Tayyipin "paralel yaptı" demesi. Bu adam millete ne zaman doğruları söyledi ki? Zamaninda faiz lobisinden tutun Lufthansaya kadar herkesi suclamadi mi?

Aslinda darbeyi kiminyaptığı veya başarılı olup olmaması önemli değil. Birkaç ay önce yazmıştım, uçurumun dibinde değiliz, aşağı yuvarlaniyoruz haberimiz yok diye. Artık paldır küldür yuvarlanmaya geçtik!!!

Türkiyenin NATO'daki durumuna gelince: AKPnin Alman milletvekillerini İncirlige almaması bir hataydı. Alman parlamentosu, Alman askerlerinden sorumlular, kendilerinin (milletvekillerinin) giremediği, yasaklı oldukları bir yere askerlerini göndermek istemezler ve sanırım anlasım sağlanmazsa askerleri geri çeker ve NATOya şikayet ederler. NATO, AKPnin IŞİDe karşı gönülsüz savaştığını biliyor. İncirlik kapatilirsa Akdenize gönderilen 2 "Flugzeugträger" (Türkçesi şu an aklıma gelmiyor) İncirligin yaptığını yapabilir!

Bence Tayyip darbeden sonra muhalefeti bitirecek. Kemalistlerin AKP ile beraber ortaklık kurması hiçte iyi değil. Tayyip ile beraber yürüyenlerin sonları ne oldu unutmamak gerek.

Türkiyeyi kritik günler bekliyor! Bekleyip göreceğiz!

Flugzeugtrager'e dilimizde "Uçak Gemisi" demek. Asker değilim ama aynı şey değil. Ve İŞİD bizdeki propaganda'nın düşünmemizi istediği gibi "PKK'nın uzantısı", "Şeytanın uzantısı" değildir. Tüm dünyanın başına bela olan, insanları ayrım yapmadan katleden, insanların içinde korkuyu, terörü yaygınlaştırmak isteyen, dünya dengelerini bozup Trump gibi Lepen gibi kişilikleri desteklemek isteyen, dünyanın savaş açtığı bir yapılanmadır. Medeni ülkeler ailesinde üye bir ülke isek, biz de onlarla savaşta olmalıyız. Mantıklısı bu. Yani İncirliği açmamız normal. Ama flugzeugtrager olmadan ürdünden de vurabilirler. Kuveytten doğru da vurabilirler. Her türlü vurabilirler.  :)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Kuranınizinde yazdı:

Türkiyeyi kritik günler bekliyor doğru. Natodan çıkarılma ihtimali de var. Ve bunu isterlerse yapabilirler. Türkiye ışide karşı savaşmak istemiyor ve hukuksuzluk her geçen zaman artıyor. Tayyip erdoğan bunlardan sıkıldı. Tüm kurumları ele geçirerek burayı putinvari bir sisteme dönüştürmeye çalışıyor. Putinle yakınlaşması boşa değil. Putin bu kadar kolay da barışmaz zaten. Şimdi türkiyenib ab den ve natodan sırt çevirmesini istiyor. Erdoğan 2013 te putine bizi iangay beşlisine alın demişti. Bunu yine söyleyecek. Paralel bahanesi ile muhalifleri de sindirecek. Tsk da neler dönüyor net değil ama natocu askerler tasfiye ediliyor. Tayyip erdoğan kendi yandaşlarını kritik noktalara getiriyor. Ama önemli yerlere bakyoz mağduru kemalist komutanları ataması da kemalistlerle işbirliği yaptığı görüşünü destekliyor. Zamanla neler olacak daha net görecez. 

Bir de "NATO'cu asker" söylevi çıktı. NATO'dan çıkıp Iran'la, Rusya ile mi ortak olacağız? Bu coğrafyada olup da NATO'dan nasıl çıkarız? Bir de Yeniçeri ocaklarını tekrar açalım o olsun.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Kuranınizinde yazdı:

Tayyip erdoğanla eskiden 1990 senesinde tanışmışlığım oldu. Yakın çevresini de tanırım. Erdoğan abd yi israili felan hiç sevmez. Nefret eder. İsraille barışmasına bakmayın. Zorundaydı. Rusyayla barışması da abdyi sattığından dolayıdır. Erdoğan tam bir osmanlı hayranı. Mehter takımındaydı imam hatip yıllarında. Ses tonu ve boyu iyi olduğu için marş felan okurdu. Kitapla gazeteyle işi olmazdı. Kimseyle tartışmazdı münazara yapmazdı. Çünkü beceremezdi onu. Erdoğan narşist biri. Kendine muhaşif olanları sindirmek ister. Bugün yaptığı odur. Türkiyeyi putin rusyasına hatta daha kötüsüne dönüştürmek istemektedir artık. Nato ve ab umrunda bile değil. 

Osmanlı'ya bende hayranım. Tarihi bilen/seven insan bu medeniyetin kültürel/tarihi/insani başarılarını yok sayabilir mi? Tayyibin kendini bu düzeyde görmesi biraz yanlış. Onların iç ideolojisini bilemem. Ama Osmanlı Ortadoğu'yu/Avrupa'yı şekillendirmiş, Son dönemleri hariç, Gericilikten uzak, kendi döneminde "modern" ve gelişmiş bir medeniyettir. O yüzden "eğitim" diyorum. Osmanlı'yı bilen/seven zaten böyle gericilik yapmaz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bosyinebos yazdı:

zaten zorunlu eğitim var okuyorlar ama kızlar çok okusa ne olacak.
okulda saçma sapan faşizan dinci bir müfredatla beyinleri yıkanıyor. evrim teorisi 40 yıldır okullarda okutulmuyor.

çalışma yaşamındaki kadın payı yüzde 20-25. (dünyadaki en düşük oranlardan biri)
evlenince işten ayrılmak zorundasın. 

evet...türkiye'de kadınlar cahildir ama bu cahilliğin çaresi devlet okulları değildir.
şu ateistforum'daki özgürlük ortamında nice ufuklara açılmak olanaklı. herkes buraya gelsin.

Bunu ben tartışırım:

Büyükşehirlerde bile okulu yarım bırakıp erkenden evlendirilen kızlarımız var. Bunlar büyüyünce karga gibi AKP mitingine katılıyorlar. Bu şekilde bile olsa mitinge katılmaları, siyasi hayatta yer almaları güzel bir şey. Ama medeni bir ülkede bu olmaz. Bazı ülkelerde eğitim 16 yaşında sonlandırılabiliyor. Ve kızlar bu yaştan itibaren evlenebiliyorlar. Bizde Atatürk'Ün "kızlarımızı okutalım" dediği konunun ben %99 oranında gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum. Yoksa Tayyibe teslim olalım olsun bitsin, Geriye savunduğumuz bir şey kalmaz diyorum. "Mustang" filmini de izlemenizi öneririm. maalesef bunlar olabiliyor. İmam-hatipler, dershaneler filan da cabası. Darbe gerektirecek düzeyde bir yöntem yanlışlığı olduğuna inanıyorum.

- karamsar da olmamak gerek. Liselerimiz gayet ortalama diyebiliriz. Kadınlarımız da okuyorlar, çalışıyorlar. bunla ilgili de büyük bir sorun yok. Ama bir ülkede çocuk yaştaki kızlar okuldan alınıp da istemedikleri halde evlendirilirlerse aileleri tutuklanmalı ve bu çocuklar gerekirse devlet himayesine alınıp ailelerinden alınmalıdırlar. 80 senelik bir cumhuriyet bunu artık %100 yapabilmelidir. Ve birleşme diyorum. Fotunun okullarını konuşuyoruz: Bir sürü cemaate, tarikata, AKP'ye bağlı saçma sapan okul türedi. İlköğretim düzeyinde öyle ayrıcalık olamaz. Burası Amerika mı? bütün medeni ülkelerde laik, bütüncül, herkes için aynı ve zorunlu eğitim sistemleri var.

Ben sadece 20 senedir 1995'den beri Refah/Akp soytarılarından çektiklerimizin hesaba katılmasını, ve darbeyi yapmayı düşünen herhangi bir kişinin darbeyi yapmadan buna %100 karar vermiş olması gerektiğini söylüyorum. Yoksa yapmasın. 5 sene sonra yine türerler.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, medicus yazdı:

Taseron cemaatciler, darbeyi yaptiranda ABD. Hos geldin Sanghay 5 lisi. Türkiye topyekun kulvar degistirebilir. Degistirmeli. Bundan sonra Asya'nin ileri karakolu olmak Alman güdümlü AB yalakasi olmaktan bin defa daha iyidir. ABD ise Türkiye'yi kaybetmistir. Ülkede darbe girisimi olmus gelen giden yok, habire taziye mesaji geliyor.

O zaman tamam. Hani "Osmanlı kendi küllerinden yeniden doğacak" desen kızardım. Ama Asya'nın ileri karakolu olalım çünkü Çinliler zaten çok İslama yakın bir millet (Yoksa Ruslar mıydı?) :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, medicus yazdı:

Tabiki biliyorum. Tayyib benim icin birini vurma görevini üstlendikten sonra görevini yerine getirmeyen ve hatta öldürecegi kisyi tanidikca pismanliklar duyan bir tetikci gibi. Tayyib benim icin aynen budur iste. Adamdaki dönüsümü izlemiyor musnuz? Cumhuriyetci, Atatürkcü, ya meydanlardaki Türk bayraklari... Kendisi dönüsürken tabaninida dönüstürüyor, cok keskin görüslü AKPlilerin söylemlerinde de o degisim fark ediliyor. Benim 35 yilim Avrupa'da gecti. Ne AB nin nede ABD nin bize verebilecegi birsey yok! Yokta yok! Ne demokrasi onlarin güdümünde nede medeniyet. Ruslarin kizlari güzel ayrica. Bizim cirkin toplulugu bi parca düzeltmek icin yararli olacaktir. 

1997'de kendi kullandığı ifade "Demokrasi bir trendir. Bineceğin yerde binersin. İneceğin yerde inersin." Tarihin tanıdığı en iki-yüzlü / Yalancı insanlardan biridir. Ama 2 gündür bu tutumu değişmiştir. "Halkım asmamı istiyorsa asacağım" diyerek benim düzeyimde biri için, ne yapmak istediğini ve kim olduğunu çok açık biçimde ortaya koymuştur. Şimdiki durum budur.

Sitelerde Paylaş

sen hangi ülkede yaşıyorsun anlamıyorum.
her şey 2003 yılında teskerenin reddi ile başladı.

abd'deki yetkililer bunun için doğrudan türk ordusu içindeki kemalist grubu sorumlu tuttu.
ve abd'de hazırlanmış cemaat destekli ergenekon süreci uygulandı.

erdoğan bir kukladır ve bundan haberi bile yoktur.
bu ülkede olan bitenlerin kaynaklarından tamamen habersizdir.

birileri erdoğan'ın önüne çarpıtılmış bilgileri koyar ..
erdoğan da okey der.

türkiye bu kadar istismara açık ve tutarsız bir lider görmedi.

şu anda orta doğu'nun jeopolitik önemi azaldı. 
çünkü abd artık eskisi kadar petrol ithal etmiyor.

ve abd iran'la da anlaştı. 

haliyle abd artık türkiye ile de fazla ilgilenmiyor. 
türkiye'deki nato karşıtı  kemalistler bile abd'nin umurunda değil.

O zaman şöyle diyeceğim:

- Ben bir takım "tek adam" dizilerini o yıllarda çıktığından beri izlemiyorum. Kendi kendime ürettiklerim haricinde komplo teorilerini okumaya veya anlamaya çalışmıyorum. Bunun bilimsel bir yaklaşım olduğuna inanmıyorum. 2003'e kadar geri gidersek o dönemdeki AKP ile şimdiki AKP arasında fark var. Hatta şimdiki AKP ile 5 sene önceki AKP arasında da fark var. O yıllarda konuşulanlara "şüphe", "varsayım", "Kemalistlerin fobisi" deniyordu. Ancak Gezi-olayları ve hemen peşinden gelen Soma maden faciası olaylarından sonra bazı unsurlar daha görülebilir hale gelmiştir. Şu anda ise, TV'Yi açıp saatlerce izleyen ve anlatılanları kaale alan biri değilseniz, herşey gün gibi ortadadır. Feto'yu, ABD'yi, Rusya'yı Gladyo'yu, Yeni Masonik Düzeni anlamaya gerek yoktur. İzleyin, okuyun, görün, anlayın. Benim için bu böyle. O dedikleriniz var da demedim, yok da demedim. Ama "büyük oyun" dedikleri, "paralel yapı" dedikleri, somut olarak nedir? anlatırsanız sevinirim. Çünkü bu saate kadar anlamaya çalışmadım.

Sitelerde Paylaş

sen hangi ülkede yaşıyorsun anlamıyorum.
her şey 2003 yılında teskerenin reddi ile başladı.

abd'deki yetkililer bunun için doğrudan türk ordusu içindeki kemalist grubu sorumlu tuttu.
ve abd'de hazırlanmış cemaat destekli ergenekon süreci uygulandı.

erdoğan bir kukladır ve bundan haberi bile yoktur.
bu ülkede olan bitenlerin kaynaklarından tamamen habersizdir.

birileri erdoğan'ın önüne çarpıtılmış bilgileri koyar ..
erdoğan da okey der.

türkiye bu kadar istismara açık ve tutarsız bir lider görmedi.

şu anda orta doğu'nun jeopolitik önemi azaldı. 
çünkü abd artık eskisi kadar petrol ithal etmiyor.

ve abd iran'la da anlaştı. 

haliyle abd artık türkiye ile de fazla ilgilenmiyor. 
türkiye'deki nato karşıtı  kemalistler bile abd'nin umurunda değil.

Hızlı cevap verdik galiba. Otomatik cevap verme modundan çıkmam lazım :)

ABD'nin şöyle umurunda değil, 2003'lü yıllardan çok değil, Gezi olayları öncesine kadar, 3-5 sene öncesine kadar AKP için "çok başarılı", "İslamla Demokrasi'yi birleştirdi", "Liberalleşme oldu, Devletçilikten uzaklaşıldı" filan deniyordu (Batı medyasının çoğunda). Bütün bu dönem boyunca ben kendim de, bunlara karşı çıkmamakla beraber, Kemalist denen kişilerin görüşlerini çok fazla desteklemiyordum. Son 2-3 senedir bende de, dünya da da bir bakış açısı değişimi oldu çünkü AKP'nin tutumunda da değişiklikler oldu. Git gide tek adama dayalı, İslamcılığa dayalı bir eksene yönelmeye başladılar.

ABD dediğimiz yer de Dünya'nın diğer ucu. Tabi ki değişiklik oldu. Ve "umurlarında değil" dediğiniz de şöyle doğru: Sözde "darbe" sırasında John Kerry'nin ve Obama'nın hükümeti destekleyen açıklamaları oldu, Kılıçdaroğlu filan da aynı yönde açıklama yapında bu "demokrasi karnavalı" ve ardından gelen "temizlik" başladı. Haberleri duydunuz mu? Fetocuları geçtik de din bakanlığında filan bu kadar Kemalist var mıydı? ben daha onu soruyorum.

İran olayı, takip ettiğim kadarıyla, Ruslar sayesinde, Atom bombası da yapmamaları koşuluyla, diplomatik yönden, diplomasinin gücü ile, halledilmeye çalışılıyor. Roma ordusu gibi her yeri işgal edecek halleri de yok.

Orta-Doğu önemli olmasa Bush'un Irağa girişinden Arap baharı ve şimdiki İŞİD meselesine kadar olan hiçbirşeyi yaşamazdık diye düşünüyorum. Öyle bile olsa, İŞİD denen çok tehlikeli, İnsan hayatını hiçe sayan ve hedef gözetmeden insanları öldüren bir örgüt burada ve Libya'a kök salmış. Basını takip ederseniz, Darbe gecesinden itibaren Avrupa ve ABD basınının bu konudaki endişelerini anlayabilirsiniz.

Yani "umrunda değil" diyemeyiz ama adamın kendi ülkesi de değil. O doğru.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, malta erigi yazdı:

türkiye kendisi çıkarsa bilmem ama NATO asla Türkiye'yi çıkartmaz. türkiye hem ordusunun gücü hem de coğrafi konumu açısından NATO için çok önemli. vazgeçemezler.

Evet, çok önemli. Bu konu çok konuşuluyor. Her iki taraf açısından da tek kelimeyle yazık olur. Ama en Tayyip "ya Kürtler ya biz" diye rest çektiğinde, ABD sağ medyası "kesinlikle Kürtler" diyordu. Neticede bölgede şeriat istemeyen bir tek Kürtler var. Ben olsam bende aynı kararı alırdım. Çünkü bunların gerici ideolojisinin ne Avrupa'da ne de Asya'da yeri yok. İslamcılık ve İslamcı Terörizmin kökü kurutulacak. Şeriatla yönetilen Arap krallıkları kalıcıdır. Çünkü bugünün şartlarında bu Krallıkların oraların ilkel halklarının içindeki çeşitli unsurlar için birleştirici rol oynadığı düşünülüyor. Faşist/Dikta rejimlerini bilemem. Rusya bunların kalması için çaba sarf ediyor. Ama dincilik konusunda İran gibi ülkeler bile artık reforma, yumuşamaya doğru gidiyor. Türkiye gibi bir yerde bunun olmasını Sudi-Arabistan, İran gibi ülkeler mutlaka isterler. (Netice'de yıllardır bu desteği bir yerlerden alıyor olmaları lazım). Ama 100% kesinlikle, bu olduğunda Türkiye'nin NATO'da kalmayacağını, kendi okuduğum şeylere göre garanti edebilirim.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

1997'de kendi kullandığı ifade "Demokrasi bir trendir. Bineceğin yerde binersin. İneceğin yerde inersin." Tarihin tanıdığı en iki-yüzlü / Yalancı insanlardan biridir. Ama 2 gündür bu tutumu değişmiştir. "Halkım asmamı istiyorsa asacağım" diyerek benim düzeyimde biri için, ne yapmak istediğini ve kim olduğunu çok açık biçimde ortaya koymuştur. Şimdiki durum budur.

Son 2 gündür degil. Su baris (bence teslimiyetci) masasi devrildikten sonra degisim giderek hizlandi. Su ana kadar 3 balyoz magduru yeniden görevlerine döndü. Umarim bu sayi giderek cogalir ve hepsi icin olmasada bir cogu icin adalet tecelli eder. Ordunun yeniden yapilanmasi icin ya Akar'in görev süresi önü acik uzayacak ya da Basbug gibi isimler isin icine cekilecek. Türkiye'de olaganüstü gelismeler bekliyorum... Devlet yapisinda temizlik cok önemliydi kulaklari tikayip devam etmeliler...  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...