Jump to content

Kuranın Degistirilmesi? (Soru)

Recommended Posts

• İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Kuran değiştirilemez" iddiası, tersine kuran'ı dikkatli okuyan için ciddi bir sorun. Bu iddia, gelecekte islamın sonunu getirebilir.

Çünkü insanlar kuran'daki korkunç ifadeleri ve büyük hataları farkedince, değiştirilmiş olduğunu düşünmek istiyor. ama büyük çoğunluğun bu düşünceye karşı olması, kısa sürede dinin tümüyle yalan olduğu sonucuna ulaşılmasını sağlıyor.

Ayrıca "kuran değiştirilemez" veya "tüm hükümler halen geçerlidir" demek, kitabı put yapmak anlamına gelir.

Müslümana göre kutsal kitabın uygulanışı değişir, o dinin gelenekleri, yorumu, yaşama şekli değişir ve bozulur. ama kitap değişemez!

Yani kitap, insanı bu yanlışlardan, kötülüklerden uzaklaştıramayacak ama bu hiç önemli değil !

Peki o zaman ne anlamı kaldı bu dinin..?

Bu tamamen mantıkdışı ve saçma bir bakış açısı. ve aslında dinin nasıl bir uydurma olduğunu kanıtlayan delillerden biri.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

"Kuran değiştirilemez" iddiası, tersine kuran'ı dikkatli okuyan için ciddi bir sorun. Bu iddia, gelecekte islamın sonunu getirebilir.

Çünkü insanlar kuran'daki korkunç ifadeleri ve büyük hataları farkedince, değiştirilmiş olduğunu düşünmek istiyor. ama büyük çoğunluğun bu düşünceye karşı olması, kısa sürede dinin tümüyle yalan olduğu sonucuna ulaşılmasını sağlıyor.

Ayrıca "kuran değiştirilemez" veya "tüm hükümler halen geçerlidir" demek, kitabı put yapmak anlamına gelir.

Müslümana göre kutsal kitabın uygulanışı değişir, o dinin gelenekleri, yorumu, yaşama şekli değişir ve bozulur. ama kitap değişemez!

Yani kitap, insanı bu yanlışlardan, kötülüklerden uzaklaştıramayacak ama bu hiç önemli değil !

Peki o zaman ne anlamı kaldı bu dinin..?

Bu tamamen mantıkdışı ve saçma bir bakış açısı. ve aslında dinin nasıl bir uydurma olduğunu kanıtlayan delillerden biri.

Dostum, sadece kendi çevremde edindiğim izledim bana șunları gösterdi:

Hepsi kendine göre inançlı, ama neredeyse hepsi kitaplarının içinde ne yazdıklarından bihaberler. Namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar, hacca gidiyorlar vs, ama kitaplarının Türkçe tercümesini okumuș dahi değiller.  Hele ki sıkıntılı ayetleri hiç bilmiyorlar. Bu "Kitap değiștirilemez" iddiası da bunun gibi birșey. Bu iddiayı yapanlar da aynı kișiler, sanırsınız Kitaplarını Tanrıları bizzat kendisi imzaladı.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, badspex yazdı:

Arkadaslar Allah indirdiğini nasıl koruyacağını bilr. Biz kuş beynimizle onun işlerine laf edemeyiz. Zira sadece yüzde 10 kadar bir beynimiz var. 

Ben de şu an alıntı yaptığım mesajını değiştiriyorum. Söyler misin, değişti mi? Yoksa ben değiştirdim diye yazının orjinalinde bir bozulma oldu mu? Oysa başlığın başında orjinali hep duracak. 

Sitelerde Paylaş

Sen verilen örnekten hiç bir şey anlamamışsın belliki. Aynı örneği birde senin yazının üzerinde gör.

2 saat önce, CharlesDarwin yazdı:

Elbette doğru söylüyorsun kuran Rabbin indirdiği bir kitaptır ki biz kim oluyoruzda değiştirebiliyoruz.Böyle düşünenler ahmaklardan başkası değildirler...

Şimdi söyle bana senin yazını değiştirdim, sence ben, senin yazını değiştirdim diye sen böyle demiş mi oluyorsun ?

Eğer böyle düşünüyorsanız size diyecek sözüm yok. Yada var galiba zavallılar.

Sitelerde Paylaş
Kuran'a "bu kitabı değiştirecek kimse yoktur" şeklinde ek yapınca kitabın değişemez olduğunu söylüyorlarsa buna çok şaşmamak lazım, çünkü kuran'a inananlar büyüye de inanıyor.
Bu da bir çeşit büyü inancı; yani kitaba öyle yazıldığı için değiştirilemiyor, ne yazarsan oluyor !

Sadece yüzbinlerce insanı din adına katletmiş Emevi ordularını düşünsek bile, bu gaddar saltanatın kitapta değişiklik yapmaktan çekineceğini iddia etmek, ancak şu anlama gelebilir; 
İnsanları katledip onlara tecavüz etmekten, mallarını talan edip onlara işkence yapmaktan dolayı Allah'tan korkmanıza gerek yok...
Ama insanlara iyiyi doğruyu göstermek için(!) gelmiş kitabı değiştirmek çok korkulacak birşeydir !

Şimdi böyle bir mantık olabilir mi...? Dinin amacı konusunda bu kadar büyük bir çelişki olmasına rağmen, "kitap değişemez" "ayetler insan ürünü olamaz" gibi bir iddiada bulunan varsa, artık diyecek kelime bulamıyorum.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, _Force-Awakens_ said:

Newton'un makalesini vs. değiştirdiğimizde YERÇEKİMİ KANUNU da değişir mi? Kitap değişemez, kastımız bu. ;)

Ama Felicitas, Charles Darwin hakkında önemli bir noktaya değinmiş. :D 

Direk beyin ölümü bi benzetme olmuş.

Felicitias trollünki için ise bkz: ad hominem

Sonuç: zeka şart.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, teflon yazdı:

Direk beyin ölümü bi benzetme olmuş.

Felicitias trollünki için ise bkz: ad hominem

Sonuç: zeka şart.

Zeka şart evet bir şeyleri anlamak için, kullanmanı tavsiye ederim.Gereksiz yorumlar yaparak konuyu saptırma buradaki başlığa ait bir yorum yapmıştım bunu nasıl anlarsan anla.

Ad hominem '' bir tezi savunurken, tezin konu aldığı veya karşı tezi savunan kişilere tezle alakası olmayan açılardan saldırmak '' sanırım bahsettiğin şey bu.(Kısacası yaptığın yoruma has bir isim gibi geldi bana)

Sitelerde Paylaş

Zeka şart evet bir şeyleri anlamak için, kullanmanı tavsiye ederim.Gereksiz yorumlar yaparak konuyu saptırma buradaki başlığa ait bir yorum yapmıştım bunu nasıl anlarsan anla.

evet önce bir yorum yaptın yapmasına. Kuranı yerçekimi kanunu ile, bilimle, bir "olguyla" eşleştirdin. Bu bir garabettir. Aklı ve zekası olan her insan için garabettir. Cahilliktir. Görgüsüzlüktür. Bilimle aynı cümle içerisinde yan yana gelmesi dahi insanlık onuruna hakaret olan metafizik bir kitabı; erekselci kitabı, tümdengelimci, a-priori kitabı; a-posteriori bir bilgiyle eşledin. İlahiyat ne kadar bilimse, kuran da yerçekimi kanunu ile kadar örneklendirilebilir. Kuran sadece ve sadece, en kabadayası bir iddiadır. 1500 yıllık bir masaldır. Olguya karşılık masal. Aynı ligde değiller, üzgünüm. Haklı olduğun nokta şu mesela: kuran da mesela kölelik/cariyelik ile ilgili rezaletler mesela 1500 yıldır değişmemiştir. Evet .:)

Ha ayrıca örneğinden devam edersek eğer, dünya üzerindeki yazılı olan, yazılı olarak deklare edilmiş herhangi bir metinin de değiştirilmesi mümkün değildir. Bu savunuyı biri dönüp bana shakespear'nin bir kitabı ya da yeni ahit/incil'in bir nüshası için de yapabilir. Neden olmasın? Öyle değil mi?

Ve günün sonunda "hiçbir şekilde" kyuranın değişmediini iddiaedecek durumda değilsiniz. Kaldı ki olay metinde bitmiyor. Eğer uygulamalardan, 1500 yıllık tarihinden ve hangi farklı şekillerde anlaşılarak uygulandığından, yani işin pratiğinden yola çıkacak olursanız eğer, kuran defalarca kere değiştirilmiştir ve halen de değiştirilmeye devam etmektedir. Çünkü aklıevvel gönderici(!) ilahi olduğu iddiasındaki bir metni sınırlı ve göreceli insan diline mahkum etmiştir. Onlarca mezhep, onlarca farkıl tefsir-meal, onlarca farklı uyulama ve gerçek islam bu değil söylemi bunun pratikteki bizzat kanıtı ve kuranın hem utancı hem de zaafiyetidir. Uykudan uyanın artık.

ancak ve ancak başlığa ait bir yorum yaptıktan sonraki konu ile ilişiksiz aleni hakaretini hasır altı etmeye çalışma sakın olur mu!. Önce yorum (ama ne yorum) yaptım, arkasından da hakaret ettim diyeceksin. Kapiş?

Ad hominem '' bir tezi savunurken, tezin konu aldığı veya karşı tezi savunan kişilere tezle alakası olmayan açılardan saldırmak '' sanırım bahsettiğin şey bu.(Kısacası yaptığın yoruma has bir isim gibi geldi bana)

Bir şey söyleyeyim mi: evet haklısın. Kısmen de olsa haklısın. Seni yapmakla itham ettiğim şeyin aynısını, aynı düzeyde olmasa ve kısmen de olsa dahi ben de yapmış oldum. Ama bu yine de aynısını senin de yapmış olduğunu, hatta bu yazdıkların ile bunu teyit etmiş olduğun gerçeğini değiştirmiyor.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, teflon yazdı:

ancak ve ancak başlığa ait bir yorum yaptıktan sonraki konu ile ilişiksiz aleni hakaretini hasır altı etmeye çalışma sakın olur mu!. Önce yorum (ama ne yorum) yaptım, arkasından da hakaret ettim diyeceksin. Kapiş?

Orada bir şey anlatmak için verdiğim bir örnekti. Bilmeni isterim ki o yorumu, öyle anlayıp öyle değerlendiren sensin. Ve yapmadığım bir şey hakkında bana böyle ithamlarda da bulunamazsın!! Eğer burada hakaret edeceğim biri olsaydı o kişi sen olurdun bunu unutma kapiş ?

Sitelerde Paylaş
On 18.07.2016 at 18:17, Perpetua_ said:

Ben de şu an alıntı yaptığım mesajını değiştiriyorum. Söyler misin, değişti mi? Yoksa ben değiştirdim diye yazının orjinalinde bir bozulma oldu mu? Oysa başlığın başında orjinali hep duracak. 

Sen değiştirdiğin alıntıyı başka bir siteye kopyalarsan, bu site de kapanırsa -ki imkansız değil çok kolay-

Bum! değişti ! 

Hokus pokus değil, basit mantık.

İlk yazılan kuran nerde?

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, ad hominem said:

İncil ve tevrat kimin kitabıydı da onlar değiştirildi?

Ve müslo error verir. :)

9 minutes ago, ad hominem said:

Sen değiştirdiğin alıntıyı başka bir siteye kopyalarsan, bu site de kapanırsa -ki imkansız değil çok kolay-

Bum! değişti ! 

Hokus pokus değil, basit mantık.

İlk yazılan kuran nerde?

Müslo bir kez daha error verir. Bildiğin mavi ekran. :)

"Ve günün sonunda "hiçbir şekilde" kuranın değişmediini iddia edecek durumda değilsiniz." derken kastettiğim tam da buydu. Ben bilgiyi peyderpeyi, süründüre süründüre, kuyunun daha dibine çektikten sonra yüzüne çarpa çarpa vermeyi tercih ediyorum. Ama buna da eyvallah.

Kuran değişmemiştüüürr. haşaaa..

Adama sormazlar mı: kime neye göre, hangi referansa göre diye? ama adam bunları akıl edebilecek düzeyde olsa, zaten teist olmaz öyle değil mi...

Sitelerde Paylaş
47 minutes ago, Felicitas said:

Orada bir şey anlatmak için verdiğim bir örnekti. Bilmeni isterim ki o yorumu, öyle anlayıp öyle değerlendiren sensin. Ve yapmadığım bir şey hakkında bana böyle ithamlarda da bulunamazsın!! Eğer burada hakaret edeceğim biri olsaydı o kişi sen olurdun bunu unutma kapiş ?

birader "zavallı" nitelemesini örnek vermek için mi kullandın?! Şaka mısın sen? Bunun neresi başka nasıl anlaşılır ey akıl düşmanı? e kalp gözüyle buraya kadar. Hoş, kuranın değiştirilmediğine örnek olarak yer çekimi kanununu veren kişiden ne beklersin?

İyisi mi siz bu forumun arşivini iyice eşeleyin de ondan sonra yazın (ya da yazmayın). Bu halinizle iki numara büyük geliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...