Jump to content

15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Kimler Yaptı?

Recommended Posts

21 dakika önce, anibal yazdı:

Pek o kadar basit değil. Semih Terzi, basbaya FETÖ'cü. Bunu bugün çok iyi biliyoruz. Ama pek çok FETÖ'cü gibi, çok iyi kamufle olmuş biri. 

Şu adamı, bulun:

https://twitter.com/alitasvuran?lang=en

https://www.facebook.com/pg/tasvuranali/videos/

Bakalım kaçınız FETÖ'cü diyecek?

Semih Terzi, basbaya FETÖ'cü. Bunu bugün çok iyi biliyoruz.

demişsin. 

Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Önce elindekileri görelim.

Dediğim gibi ben Terzi'yi tanımam. Ama onunla yıllarca aynı koğuşta yatmış en yakın silah arkadaşının anlattıkları beni de şaşırttı. Ki bunu anlatan arkadaşım da yine sapına kadar kemalist, güvenilir biridir. Adam can dostumdu diyor.

Verdiğin linkten bir bok anlaşılmıyor. Bu ali taşvuran otorite mi bu konuda? Gazeteci mi, savcı mı? Bilgiye erişim düzeyi ve güvenilirliği ne ki önümüze koyuyorsun birinci dereceden delilmiş gibi. 

Aklı başında gördüğüm birkaç üyeden biriydin şu forumda. 

Şimdi yanılmış olabileceğimi düşünmeye başladım.

tarihinde ŞüpheciTürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, ŞüpheciTürk said:

Semih Terzi, basbaya FETÖ'cü. Bunu bugün çok iyi biliyoruz.

demişsin. 

Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Önce elindekileri görelim.

Dediğim ben Terzi'yi tanımam. Ama onunla yıllarca aynı koğuşta yatmış en yakın silah arkadaşının anlattıkları beni de şaşırttı. Ki bunu anlatan arkadaşım da yine sapına kadar kemalist, güvenilir biridir. Adam can dostumdu diyor.

Verdiğin linkten bir bok anlaşılmıyor. Bu ali taşvuran otorite mi bu konuda? Gazeteci mi, savcı mı? Bilgiye erişim düzeyi ve güvenilirliği ne ki önümüze koyuyorsun birinci dereceden delilmiş gibi. 

Aklı başında gördüğüm birkaç üyeden biriydin şu forumda. 

Şimdi yanılmış olabileceğimi düşünmeye başladım.

Elimdekileri görme şansın da, benim gösterme şansımda yok. Belki zaman geçer, bir şeyler değişir, o zaman sende görürsün. Ama emin olabilirsin, gayet güvenilir bilgiler, çok çok güvenilir. 

Ali Taşvuran güncel ve çok iyi bir örnek. Bir incele, yazıları, videoları, ailesi, twitleri vs. henüz duruyorken incele. Yakında mahkemesi olur, mümkünse takip et. Ben diyorum kesin FETÖ'cü. Tipi söylüyor bana, o kadar eminim. Ama bak aha buraya yazıyorum. Ama yüzündeki nurcu/FETÖ'cü akan bakışı kimse görememiş, o kadar ki, adam koskoca Bursa'da CHP'de gençlik kollarına başkan olmuş ve milletvekili aday adayı şimdiden. Ha, ben taksonomi uzmanıyım, insan dahi her şeyi sınıflama benim işim, kaçmaz benden.

Sadece şunu soruyorum, bu adama FETÖ'cü der misin? 

Aktif bylock kullanıcıs demek, şüphesiz FETÖ'cü demek zaten, o ayrı mesele, şimdilik karıştırmayalım.

http://sehirmedya.com/bursa-bolge/chpli-baskan-bylockcu-cikti/

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, anibal yazdı:

Elimdekileri görme şansın da, benim gösterme şansımda yok. Belki zaman geçer, bir şeyler değişir, o zaman sende görürsün. Ama emin olabilirsin, gayet güvenilir bilgiler, çok çok güvenilir. 

Ali Taşvuran güncel ve çok iyi bir örnek. Bir incele, yazıları, videoları, ailesi, twitleri vs. henüz duruyorken incele. Yakında mahkemesi olur, mümkünse takip et. Ben diyorum kesin FETÖ'cü. Tipi söylüyor bana, o kadar eminim. Ama bak aha buraya yazıyorum. Ama yüzündeki nurcu/FETÖ'cü akan bakışı kimse görememiş, o kadar ki, adam koskoca Bursa'da CHP'de gençlik kollarına başkan olmuş ve milletvekili aday adayı şimdiden. Ha, ben taksonomi uzmanıyım, insan dahi her şeyi sınıflama benim işim, kaçmaz benden.

Sadece şunu soruyorum, bu adama FETÖ'cü der misin? 

Aktif bylock kullanıcıs demek, şüphesiz FETÖ'cü demek zaten, o ayrı mesele, şimdilik karıştırmayalım.

http://sehirmedya.com/bursa-bolge/chpli-baskan-bylockcu-cikti/

Ali Tuşvaran'da gerçekten de fetocu tipi var. O karanlık bakış yüzüne sinmiş. 

Semih Terziye gelince dediğim gibi babamın oğlu değil. Zayıf bir ihtimal de olsa en yakın silah arkadaşı bile yanılıyor olabilir. 

Ki bunların önemi yok. Çünkü bunlar piyon. Darbenin beyin takımının Fetöcü olduğu yalın bir gerçek. Ben sadece işin kafa karıştıran kısmına, yani Adem Huduti gibi Atatürkçü olduğu halde kandırılarak darbenin içine çekilenlere değinmek istedim. Bunların sayısı da beklenileceği gibi çok değil zaten.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, nairelsaif yazdı:

sizin söylediklerinizi ilk etapta bende düşündüm...

daha sonra aklıma daha yatkın bir fikir geldi ;

Bu adamalar yıllardır orduda Atatürkçü bırakmadı ki, hepsini ya emekli ettiler yada sudan sebeplerle ordudan ilişkileri kesildi. Komuta kademesini yandaşları ile doldurdular. Yani orduda Darbe yapmaya çalışacak Atatürkçü kalmadı ki.

Kendi adamları, kendilerine darbe yapmaya çalıştı... 

Bu pek doğru değil. Ordunun çoğunluğu hala Atatürkçü subayla doludur, geri kalansa Tayyipçi şucu bucu değil, Fethullahçıdır. Tayyip'in kendi eliyle getirdiği o yüksek rütbelilerin hepsi Fethullahçıdır. Ve görüldüğü üzere hemen hepsi de sapasağlam yerlerinde duruyor. Kimseler Hulusi Akar'ın, sözde kafasına silah dayanıp da darbeye komuta etmesi istenmesine rağmen neden sorguya alınmadığını, ifadeye getirilmemesini sorgulamıyor. Keza MİT başkanı Hakan Fidan'ın. Tayyip neden bunlara "Dereyi geçerken at değiştirilmez" dedi, kimseler sormuyor.

Atatürkçü askerler gayet de darbe yapabilir, buna akılları da güçleri de yeter ama kalkışmayacak kadar da akıllıdırlar. Etrafta kimin kim olduğu bu denli belirsizken, Fethullahçılar içeride cirit atıyorken, içerisi ihbarci kaynıyor ve istihbaratla ilgili keskin bir güvensizlik ortamı varken darbeyi falan düşünmez. 

Herkes askeri eli silahlı salaklar ordusu falan sanıyor. Bu adamlar çok ciddi ve sağlam eğitimlerden geçerler, fizik vs bilirler, politikadan ciddi biçimde anlarlar, stratejinin ustasıdırlar. Salak olanlar diğerleri. Fethullahçılar.

Bence darbe daha ileriki bir zamanda yapılacaktı ama bilgi sızdı ve bunlar alelacele darbeye kalkıştı. Başka da şansları yoktu zaten, Allah'a sığınıp yola koyuldu ve rezil oldular.

Sitelerde Paylaş
On 30.10.2017 at 23:09, anibal yazdı:

Bunu tespit etmek pek kolay değil. En azından bahsettiğimiz koşullarda. Eğer, bu iş, bir gün önce dahi planlanmış olsaydı, onu bulmak gayet mümkün olurdu. Fakat, o an, DHMİ'deki kontrol görevlisinin size bilgi vermesi lazım. Fakat o görevlilere ulaşmak hiç kolay değildir, sizden olsa bile. 

https://www.flightradar24.com/41.02,28.97/7

Şuradan bakarsanız, hele bir de Temmuz tatil zamanı için düşünürseniz, işin hiç kolay olmadığını görmeniz zor olmaz. 

Bir diğer durumu da gözden kaçırıyorsunuz. Sivil bir uçağı düşürmenin prosedürü farklıdır. Yani, savaş uçağına meclisi bombala diyebilirsiniz. Ama sivil bir uçağı önce iki uçakla kanala sokmanız, uyarı ateşi yapmanız ve inmezse o zaman düşürmeniz gerekir. Sivil gemi, tren, uçak ve araçlar bu prosedüre uyarak etkisiz hale getirilebilir. Eğer pilotlar, gayet bilinçli şekilde uçağı düşürmek için kalkmadıysa, bu görevi yerine getirmezler, çünkü kanunsuz bir emirdir. Ve havadaki pilotlardan çoğu neden orda olduğunu bilmiyordu. 

Tayyip sanırım Marmaris'teydi. Aksaz da, Marmaris'te çok ciddi deniz üsleri. Bu işi yapacak FETÖ'cü bulmak zor değil aslında, duruma bakılırsa. Ve o gemiler, o oteli dümdüz edecek donanıma sahip. O uçağı da kalkış anından kabak gibi izleyecek teknolojiye de. Ama, FETÖ'nün en zayıf olduğu ve kuvvetle yıpratmaya çalıştığı yer malum deniz kuvvetleri. 

Olay, birden kalkışılmış, bu tür bir ani girişim için olası en iyi şekilde planlanmış ama işler tam istendiği gibi gitmediği için, zamanlama vs. doğru tutturulamadığı için ki, bunlarda beklenen şeylerdir operasyon içinde, çuvallamış bir kalkışma, hepsi bu.

Erdoğan'ın uçağının tespit edilmesi bir savaş uçağı için hiç zor bir iş değil. (Askeri bilgisi olan birileri var ise aramızda, teknik olarak daha doyurucu bilgi verebilirler. )

En azından F16'ların olay gecesi (ve doğru ise darbe tarihinin öncesinde de Erdoğan'ın kaldığı otelin üzerinde keşif uçuşları yaptıkları söyleniyor) izledikleri rota incelendiğinde bu net olarak anlaşılabiliyor. 

Cumhurbaşkanına ait  uçağı düşürmek ise, yalnızca dış müdahaleyi kolaylaştırır, tek risk budur.  Acaba risk olarak görülebilir mi, burası da tartışmaya açık, şaibeli... Böyle olağanüstü bir durumda ise kanunsuz bir emir, prosedürler dikkate alınır mıydı, hiç sanmıyorum. 

Çuvallanmış bir kalkışma mıydı evet. Deli cesareti mi, aptallık mı, güvenilen bir yerler mi vardı, buradan sonrası ise spekülatif... 

Sitelerde Paylaş
44 minutes ago, Latte said:

Erdoğan'ın uçağının tespit edilmesi bir savaş uçağı için hiç zor bir iş değil. (Askeri bilgisi olan birileri var ise aramızda, teknik olarak daha doyurucu bilgi verebilirler. )

En azından F16'ların olay gecesi (ve doğru ise darbe tarihinin öncesinde de Erdoğan'ın kaldığı otelin üzerinde keşif uçuşları yaptıkları söyleniyor) izledikleri rota incelendiğinde bu net olarak anlaşılabiliyor. 

Cumhurbaşkanına ait  uçağı düşürmek ise, yalnızca dış müdahaleyi kolaylaştırır, tek risk budur.  Acaba risk olarak görülebilir mi, burası da tartışmaya açık, şaibeli... Böyle olağanüstü bir durumda ise kanunsuz bir emir, prosedürler dikkate alınır mıydı, hiç sanmıyorum. 

Çuvallanmış bir kalkışma mıydı evet. Deli cesareti mi, aptallık mı, güvenilen bir yerler mi vardı, buradan sonrası ise spekülatif... 

Erdoğan'ın ya da başka birinin uçağını tespit etmek, hele gece için, bir savaş uçağının kabiliyetleri arasında olmayan bir şey. Çünkü bu, bir sürü birbirinin aynı uçağın içinden birini tespit etmek demek. Bu iki şekilde yapılabilir, yerden şu şu koordinattaki uçak denebilir. Ya da erdoğanın uçağının ALS, yani uçuş bilgi kaydı gene yerden iletilir. İşte o zaman uçağın o uçağa küt diye kilitlenmesi kabiliyeti ortaya çıkar, bu kabiliyet tipik uçaklarda yoktur.

Her durumda, o uçağın yerden tespit edilerek savaş birimlerine, yani savaş harekat merkezine iletilmesini gerektirir. Uçağın dost düşman ayırma sistemlerinin kapatılması için, savaş harekat merkezinden yetki alması gerekir. Bu işlem için, FETÖ'nün SHM'de adamaı var mıydı, bu bir mesele. Uçak, SHM'den yetki almadan da o uçağı düşürebilir, ama füze atarak değil, başka yollarla. 

Dış müdahale açısından değişen bir şey olmaz. Operasyon kendi hava sahamız içersinde kaldığı sürece. 

Delilik falan değil pek, ama köşeye kısıp, son bir gayretle, yapabilecek başka bir şey kalmamış olan şerefsizlerin bir kalkışması bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...