Jump to content

15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Kimler Yaptı?

Recommended Posts

10 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yazıda hacı'yı ve seni destekler hiçbir şey yok. Darbeyi Atatürkçülerin yaptığını nerede söylüyor veya ima ediyor?

Bilakis, muhtemelen Tayyip'in kendi tiyatrosu olduğunu düşünenlerden.

Görüşlerimi Emin Çölaşan'ın veya başka birinin desteklemesine ihtiyacım yok benim.. Görünen köy kılavuz istemez. Tayyip Fethullahçılardan, onların kuvvetini abartarak pirim yapıyor. Bu bir gerçek. Yalın gerçek.. Ve sizler bu oyuna geliyorsunuz. Çünkü sizlerin de aklınızı dumura uğratıyor Tayyip. Düşünmüyorsunuz. Aklınızdan vazgeçtik, en basit sağduyularınızı bile kullanmıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

23 dakika önce, haci yazdı:

Başbuğ'un yaptığı gözlemler doğru. Ama onları durdurmak elinden gelmiyor. Bu bir sosyal olay. Öngörülmesi bir dereceye kadar mümkün belki ama, önlenmesi mümkün değil. Fethullahçılarını orduya sızması önlenebilecek bir olgu değil. Onların varlığını bahane ederek cadı avına çıkmak ise Tayyip'in başarı ile yaptığı bir eylem. Bu ortamda yapılacak bir darbe elbette Tayyip'e yarayacak.. Ama o darbeyi Tayyip kendisine karşı yaptı iddiası gülünç olmaya devam edecek.. Çünkü o darbe vatanını seven bir grup Atatürkçü subay tarafından yapıldı. Bu gerçeği komplo teorileri ile örtbas etmeye çalışıyorsunuz.. Darbeciler gibi sizler de başarısızsınız. İster teist olsun ister ateist, aklı başında kim varsa sizin bu iddialarınıza güler... Ama ben sizleri komik bile bulmuyorum.

Ordu irticayla daima başarılı biçimde mücadele etmiştir. Ne zamana kadar? 2003'e.

2002'de iktidara gelen Tayyip'in ilk icraatlarından biri, irticacıları tespit etme işini TSK'dan alıp MİT'e vermek oldu. E dinci propaganda ondan hemen sonraki yıllarda başladı, türban eylemleri vs ortaya çıktı, askeriyeye türbanlıların alınmaması konusu halka dert oldu, birtakım dini cemaatlere bağlı ve irticacı olduğu tespit edildiğinden görevden alınanlar tekrar göreve getirildi veya onlara belediyelerde çeşitli işler verildi vs vs...

Vatanını seven Atatürkçü asker, Atatürk'ün kurduğu Millet Meclisi'ni bombalamaz Hacı. Halkına saldırmaz. Halk dediğimiz o kitlenin bir kısmı ak itlerden, şeriatçı köpeklerden oluşsa da yapmaz bunu. Bu darbeciler bir avuç eri itin köpeğin önüne yem gibi attı, kafasının kesilmesine, sopalarla linç edilmesine neden oldu. 

Atatürkçü askerin de Atatürkçü vatandaşın da bu darbeyle ilgisi ilişkisi yok sizin anladığınız anlamda. Bizlik bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Darbenin başındakiler ile darbeyi yapanların hepsi aynı cemiyetin insanları değildi.

Bence darbeyi hükümet başlattı, bunu yaparken öncelikle fetullahçıları kullandı, fetullahçılar da kemalistleri kullandı.

Darbeye karışan kemalistler, laik cumhuriyet için darbe yaptıklarını sanıyorlardı, onların üstü olan fetullahçılar cemaati kurtarmak için yaptıklarını sanıyorlardı. Ama gerçeği en tepede sadece bir kaç kişi biliyor ki o da düğmeye basanın hükümet olduğu.

Başarısız olmayı hedeflererek başlamış bir darbe, bize iyi yazılmış bir tiyatrodan fazlası olmadığını gösteriyor.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ordu irticayla daima başarılı biçimde mücadele etmiştir. Ne zamana kadar? 2003'e.

2002'de iktidara gelen Tayyip'in ilk icraatlarından biri, irticacıları tespit etme işini TSK'dan alıp MİT'e vermek oldu. E dinci propaganda ondan hemen sonraki yıllarda başladı, türban eylemleri vs ortaya çıktı, askeriyeye türbanlıların alınmaması konusu halka dert oldu, birtakım dini cemaatlere bağlı ve irticacı olduğu tespit edildiğinden görevden alınanlar tekrar göreve getirildi veya onlara belediyelerde çeşitli işler verildi vs vs...

Vatanını seven Atatürkçü asker, Atatürk'ün kurduğu Millet Meclisi'ni bombalamaz Hacı. Halkına saldırmaz. Halk dediğimiz o kitlenin bir kısmı ak itlerden, şeriatçı köpeklerden oluşsa da yapmaz bunu. Bu darbeciler bir avuç eri itin köpeğin önüne yem gibi attı, kafasının kesilmesine, sopalarla linç edilmesine neden oldu. 

Atatürkçü askerin de Atatürkçü vatandaşın da bu darbeyle ilgisi ilişkisi yok sizin anladığınız anlamda. Bizlik bir şey yok.

Bu yazdıklarınız anlamsız polemik. Türk ordusunun irticayı önlemeye çalıştığını söyleyebilirsiniz. Hepsi o kadar. Onda başarılı olmadığını da biliyoruz. Kenan Evren değil miydi dini politikaya alet eden ve Müslüman halkı İslam ile sakinleştirmeye, tımar etmeye çalışan? Ordu Atatürkçü idi ve hala öyle.. Ordu irticaya karşı idi.. Hala öyle. Ama ordunun böyle bir ortamda başarılı olması mümkün değil. Atatürkçü asker Millet Meclisini bombalamaz diye bir kural yok. Aslında bombalar ve bombalamalıdır da. AK palası da bombalamasını isterdim ben ordudan.. Millet Meclisini  taş üstünde taş kalmayacak şekilde bombalaasını da beklerdim ben ordudan.. Ama Atatürkçü subaylar beceriksiz çıktı. Sizler Atatürkçülerin beceriksiz olmasından çok rahatsız oluyorsunuz.. Hatta ondan gocunuyorsunuz. O nedenden Tayyip iti sizi iğfal edebiliyor. İğfal edilmeye çok müsaitsiniz..

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, haci said:

Ordu Atatürkçü idi ve hala öyle.. Ordu irticaya karşı idi.. Hala öyle.

Atatürkçüler darbe yapmaya çalıştı ama başarılı olamadı. Ordu Atatürkçüydü hep ama bundan sonra böyle olmayacak. Tayyip bütün Atatürkçüleri içeri atmaya başladı. Feto Tayyipin uydurması. Ordu Fetocu değildi, Atatürkçüydü.

Yeni Ordu komutanları artık İşidçi olacak.

Atatürkçülüğü Tayyip bu ülkeden silecek. Laiklik Türkiyede başarılı olamadı. Suriye ve Mısırda hala laik rejimler var ama Türkiyede yıkıldı.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, zeus- yazdı:

Feto hikaye. Feto Tayyip'in uydurması.

TSK Atatürkçüdür. Şimdi bütün Atatürkçüler atılıp yerlerinine İşidçiler geliyor.

Nereden uyduruyorsun yahu bunu? Tam tersi, geri göreve çekilmiş, Ergenekon'da, Balyoz'da suçlanıp hapse atılarak itibarlarıyla oynanmış askerlere görev veriyor adam.

Başka kime verecek?  Köpekler gibi mecburlar.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/huseyin-kurtoglu-istanbul-il-jandarma-komutanligina-atandi-142187h.htm

http://www.mynet.com/haber/guncel/balyozdan-hapis-yatan-albay-antalya-il-jandarma-komutanligina-atandi-2546181-1

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yazıda hacı'yı ve seni destekler hiçbir şey yok. Darbeyi Atatürkçülerin yaptığını nerede söylüyor veya ima ediyor?

Bilakis, muhtemelen Tayyip'in kendi tiyatrosu olduğunu düşünenlerden.

Emin Çölaşan diyor ki: Fethullahçı yapılanma Tayyib'in her türlü antidemokratik uygulamarı için çok iyi bir kılıf, her fırsatta bunu pişirip pişirip milletin önüne sunuyor. Çölaşan açık açık Darbeyi Atatürkçüler yaptı diyecek değil ya. Bana kalırsan bunun için şu saat için bile erken. Akın Öztürk, antidemokratik bir şekilde apar topar göz altına alındı. Gazeteler direkt onu paralel ilan etti. Henüz adam savunmasını yapmamıştı, henüz yargılanmamıştı, herkes suçu ispatlanana kadar masumdur. Ama yandaş kanallar böyle davranmıyorlar ve suç işliyorlar.  

tarihinde Refleks07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, haci yazdı:

Bu yazdıklarınız anlamsız polemik. Türk ordusunun irticayı önlemeye çalıştığını söyleyebilirsiniz. Hepsi o kadar. Onda başarılı olmadığını da biliyoruz. Kenan Evren değil miydi dini politikaya alet eden ve Müslüman halkı İslam ile sakinleştirmeye, tımar etmeye çalışan? Ordu Atatürkçü idi ve hala öyle.. Ordu irticaya karşı idi.. Hala öyle. Ama ordunun böyle bir ortamda başarılı olması mümkün değil. Atatürkçü asker Millet Meclisini bombalamaz diye bir kural yok. Aslında bombalar ve bombalamalıdır da. AK palası da bombalamasını isterdim ben ordudan.. Millet Meclisini  taş üstünde taş kalmayacak şekilde bombalaasını da beklerdim ben ordudan.. Ama Atatürkçü subaylar beceriksiz çıktı. Sizler Atatürkçülerin beceriksiz olmasından çok rahatsız oluyorsunuz.. Hatta ondan gocunuyorsunuz. O nedenden Tayyip iti sizi iğfal edebiliyor. İğfal edilmeye çok müsaitsiniz..

Neyse, siz Zeus ve Reflex'le takılın... 

Ben size sinirlenemiyorum bile şimdi. İddianızın tartışılması bile delilik ama yine de denedim. Yoksa sonuna kadar tartışırım sizinle, yazmaya hiç üşenmem, bilirsiniz. Ama şu kadar ciddi bir işte saçma bile olamayacak bir iddiayı tartılmak açıkça delilik.

Bu kez beni bile şaşırttınız.

Bence sorun sizde. O sorun, darbeden ilk anda büyük bir heyecan duyup umutlanmanız ve sonrasında yaşadığınız müthiş düş kırıklığı. Onu, "Atatürkçü askerler hiç de sandığımız gibi zeki becerikli değilmiş, sonunda gerçekle yüzleşmemiz gerekiyor" gibi bir yöntemle tedavi etmeye çalışıyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş

Ben Atatürkçüleri her zaman yetersiz bulmuş ve eleştirmişimdir. Hiç bir zaman sizin gibi onları göğe çıkaran ve yücelten biri olmadım.

Bu darbe daha fazla Atatürkçü imzası taşıyamazdı. Evet.. Başarılı olmadığı için çok üzüldüm. Başarılı olmasını istiyordum. Çünkü ben sizler gibi hipokritik bir ateist değilim. Tayyip'in başarıları üzerine geri dönüş yaptınız ve darbeyi kınadınız. Bu kınamaya mazeret bulmak için de darbenin Atatürkçü subaylar tarafından yapılamayacak kadar başarısız olduğu saçmalığını iddia etmeye başladınız. Sizi hipokritik sahtekarlar sizi...

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, haci said:

Ben Atatürkçüleri her zaman yetersiz bulmuş ve eleştirmişimdir. Hiç bir zaman sizin gibi onları göğe çıkaran ve yücelten biri olmadım.

Bu darbe daha fazla Atatürkçü imzası taşıyamazdı. Evet.. Başarılı olmadığı için çok üzüldüm. Başarılı olmasını istiyordum. Çünkü ben sizler gibi hipokritik bir ateist değilim. Tayyip'in başarıları üzerine geri dönüş yaptınız ve darbeyi kınadınız. Bu kınamaya mazeret bulmak için de darbenin Atatürkçü subaylar tarafından yapılamayacak kadar başarısız olduğu saçmalığını iddia etmeye başladınız. Sizi hipokritik sahtekarlar sizi...

Hacı abi,Türkiye er geç Atatürk çizgisine gelecektir,

Fetullahdan gelen iyilik olmaz olsun..

Umudumuzu kaybedip kendimizide kaybetmeyelim..

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, Tremor said:

Darbe net olarak fethullahcıların işidir..

Bunu inkar ederek ne planlanıyor acaba?

Günlerdir bati medyasini takip ediyorum. Itinayla Feto korunmakta. Mehdici yobaz bir islami örgütün bir baska islami örgütle catismasi cok imkansizmis gibi yine itinayla "kemalistler" hedef tahtasi olarak öne sürülmekte. Sanki kemalistlerin ülkede darbe yapacak operasyonel gücü varmis gibi. Bati kemalistleri sevmez. Feto ise binlerce yobaz mesihci örgütlerle dolu batida daha kabul edilir. Dinlerarasi dialog sahtekarliginin Türkiye ayagi Feto dur. Iste o Feto Türkiye'de biterse, o rüzgarla bir ic baris saglanirsa Bati'nin Türkiye üzerindeki tüm emelleri bosa cikar. 

TSK yi dinsiz seküler bir olusum gibi görenlerde zir cahildir. Tüm tarihi boyunca gücünü tarikatlardan, cemaatlardan almistir. TSK dediginiz "Muhammedin Ordusu", TSK icindeki dini rituellere hic girmiyorum. Atatürk'ün modernlestirdigi ordu hicbir zaman dinsiz bir olusum olmamistir. O yüzden dinciler ya da dindarlar tarafindan ele gecirildigi gibi bir algida cok yanlistir. TSK icinde faal olarak 7-8 grup var. Feto onlardan biri.      

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, haci yazdı:

Darbeyi yapmaya çalışanın Fethullahçılar olduğunu söylediğimiz için mi hipokritik olduk?

Ben de herkes gibi ilk anda Atatürkçü bir darbe sandım ve küçük bir şok yaşadım. "Demek ki durum sandığımızdan da vahimmiş" dedim ve askerin hala Atatürk'ün askeri olduğunu görmek nedeniyle coşkulu hisler yaşadım. Tayyip'ten kurtuluyoruz diye havalara uçacaktım neredeyse. Yani hiç öyle "Darbe kötüdür, amanın da demokrasi" falan deyip demokrasi havariliği yapmadım. 

Ama kısa süre anladık ki durum sandığımız gibi değil. Her şey çok anormaldi ve bu darbe darbeden başka her şeye benziyordu. Ertesi gün bunun bir Tayyip prodüksiyon olduğunu, Fethullah'ı her zamanki gibi perde olarak kullandığını düşündüm. Ne olup bittiğini anlamak zordu, bilgi kirliliği inanılmaz boyuttaydı, herkes şaşkındı ve hiçbir şeye balıklama atlamamak en doğrusuydu. Beklemek, izlemek, anlamaya çalışmak lazımdı. 

Siz ilk anda kapıldığınız duyguya yenilmişsiniz. Bizde gündem daima o kadar hızlı ve renkli ki, yeni duruma daha kolay uyum sağlıyoruz. Ülke sirke döndü, akıl sağlığımızı korumak için soğukkanlı olup gerçeği aramak ve onu kabul etmekten başka çare yok.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Darbeyi yapmaya çalışanın Fethullahçılar olduğunu söylediğimiz için mi hipokritik olduk?

Hayır. Bunu darbe başarılı olmadığı ve Tayyip'i teyit etmek için söylediğiniz için.....

Hala Atatürkçüler böyle başarısız darbe yapmazlar dediğiniz için...

Sitelerde Paylaş

Feto'yu unutun. O zavallı bir imam. Feto ne darbeden sorumludur ne de paralel yapıdan..

Orduda ve devletin içinde bazı izleyicileri vardır. Hepsi o kadar. Tayyip Feto olayını abartarak kendine pirim yapan ve bu arada çoğunuzu kendisi gibi düşünmeye ikna eden bir ittir. Bu it hala aynı yalanı kullanarak ülkeyi sömürmekte ve hepinizi aşağılayarak iğfal etmektedir.

Sitelerde Paylaş
Akpnin ilk seçimlerinde cem uzan grubu motorolayı dolandırdı. Uzanın partisi %9 oy aldı. Bu oy ile barajı aşamadı. Ama seçime girerek diğer partilerinde baraj altında kalmasına neden oldu. Ve Akp çok az oyla meclisin genelini ele geçirdi. Ve ilk işi uzan şirketleri ile yolsuzlukları önlemek oldu. Bu örnek kemik akp lilerin oy oranıdır. Genelini tarikatlar, milli gençlik vakıfları gibi akademik olmayan grupları içerir. Ve bunların oy oranı toplamda Max %30. Ve şuan darbe karşıtı eylemci grup bunlardır. Bu grup Türkiyede sosyolojik olarak ilk kez eylem yapıyorlar. Ve hem liderleri hemde halk çok duygusal. Bu güne kadar hiç sokak eylemi yapmadılar. Onlar için ve sivil toplum olmak için güzel bir fırsat.

Bu ülkede askerlerin Atatürkçü olup olmamasının önemi yoktur. Çünkü ülkenin %70 i atatürkçüdür. Daha ilkokulda kurucu felsefe ile eğitim olur. Atatürkçü olmadığını söyleyen çoğu kişinin içinde bu cocukluk psikolojisi hazır haldedir. Genel olarak atatürkçülerin hafif modda takılanları, ekonomik ve dinsel vb kaygılarla akp ye oy verir. Ama bu oy her zaman geçicidir. Bu kitle darbede sokağa çıkmadı. Çünkü gezi olaylarını unutmadılar. Sokağa çıkarlarsa bir iç savaş çıkabilir. Sessizce izliyorlar. Ve sokak eylemlerine destek oluyorlar. 

İstanbula yağmur yağmadan türkiyeye yağmur yağmaz. Deprem sonrasında en ara sokaklar dahi tıklım tıklımdı. O zaman metrekareye 1-2 insan düşüyordu. Yani eylemlerde ki kitle sizi yanıltmasın. Tv de gördüğünüz türkiyenin hepsi değil.

Eğerki bu cunta meclise değilde bombalama Anıtkabire yapsa idi, işte o zaman Türkiye komple sokağa inerdi. İşte o zaman halk darbesi devrimi Vs ne ise şahit olurduk.

Özetle Türkiye Büyük çoğunlukla Atatürkçü bir insan düşüncesine sahip halk kitlesine sahiptir. Bu sebeple ordunun Atatürkçü subaylarının darbe yapmaya ihtiyacı yoktur.

Yine bu yüzden akp her seçimde iktidarı kaybedebilir. Bunun olmaması muhalefetin beceriksizliğidir. 

Akp yi iktidardan seçimle indirmek bu kadar kolay iken darbe gibi bir yol seçildi. İşte bu cemaatin temel olarak bu işi yaptığının kanıtıdır. Çünkü hayırdır enişte niye öptü diye soruyoruz.

Bu tarz olaylarda hangi işin arkasında kim var diye sorarsanız resmi bir kanıt tabiki bulamazsınız. Bu işin doğasında yok. Avcı kediler bile yeri gelir avını gömer. Bu işin arkasında ne olduğunu anlamak için dünyada gelişen bir takım olayları hatırlayıp noktaları birleştirmek gerekir.

Birleştirelim. Irakta saddam devrildi. Mısır, Libya Vs Arap baharı yaşadık. Sonuçta eskisinden daha kötü bir bölge ile karşı karşıya geldik. Sonucu belirsiz bozgunculuk. Bu durum tüm bölgede uygulandı. Dikkat edersek bizde şuanda darbe olsaydı bu ülkelerden sonuncusu olacaktık. 

Yine İŞİD ve pkk canlı bombaları ile bombalandık. İşin ilginç yanı bu iki grup bir biri ile savaş halinde. Mesela darbe olsa idi ypg nin tüm gücüyle veya işidin tüm gücüyle sınırımıza dayanacağı tahmin edilebilir. 

Yine TC kurulduğundan beridir, abd ve Rusya tercihi içinde olup durduk. Ve genel anlamı ile batı eksenli olduk. Bütün bu batı ekseni bizi ne modernleştirdi nede ekonomimizi toparladı. Ama ne zamanki Rusya blogu ile ticaret yapmaya başladık o zaman atılım yaptık. Ve ne hikmet ise Antalya daki toplantıdan sonra putin ile ters düştük!

Son nato toplantısı, Karadenizin gemi kontrolü gibi meselelerde oldu. Daha bir çok şey de sayabiliriz.

Suriye'de ypgnin tüm hattı tutmaya çalışması mesela bir noktadır.

Tüm bu olağan dışı yaşadığımız trafiğin sonucu hep ülkenin zayıflaması bozulması sonucunu ortaya çıkardı. Bu noktaları birleştirdiğimizde karşımıza direkt abd çıkıyor. 

Fakat abd özellikle zeitgeist gibi belgeselleri Vs izlediğimizde dünya da şüpheli bir hale sahip. Dünya ülkeleri içinde diğer ülkeleri manipülasyon etme konusunda baş şüpheli. Tabi hiç bir zaman kanıtlanamaz kanıtı ile baktığımız da; Abd nin Türkiyede bir müttefike ihtiyacı var. Kim olabilir bu müttefik? Küba Şili Libya Vs. Gibi. Bu müttefik cemaatdir.

Yani kısacası benim düşüncem uzun süreli bir plan dahilinde abd ve cemaat birlikte hareket ederek ülkeyi öngörülmez bir bozuntuya uğratmaya çalıştı. Başaramadı. Yenildiler. Şaşkınlar. Abd yeni darbe rejimini onaylamaya o kadar hazırdıki mükemmel plan iflas etti. 

Bir diğer kanıt Erdoğanın muhtaçlık ilkeleridir. Erdoğan başında açıkladığımız kitlesel paylaşım nedeni ile iktidarını ancak özgürlükler üzerine inşa edebilir. Örneğin ona oy verenler içki haram yasakla derler. Ama 11 e kadar yasaklar. Ama kimse o yasağa uymaz. Bunu kendiside bilir. Hem kitlesinin talebini yerine getirir hemde özgürlüğü kısıtlamaz. Mesela mursi ye bir ders vermek istedi. Laiklik dedi mısırda. Kimse anlamadı. Sorun mısırın bir Atatürkü yoktu. Erdoğan özgürlüğü korurken kitlesinin taleplerini de sürekli giderme reklamını iyi yapmak zorundadır. Ben opera binası yapıcam ama cami de yapacağım dedi en son.

Madem böyle bir Erdoğan var. Neden hemen idam cezaları başkanlık gibi yumuşak kadınlarla oynuyorlar? İşte bu noktada abd yi ele veriyor.

Sonuç;
Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır o satıh bütün vatandır. Erdoğan o sathın içinde cemaat ve abd dışındadır.
Sitelerde Paylaş

hacinin dediği şu. 

erdoğan kitleleri yanına çekmek için bir düşman yaratıp ona saldırıyor.
önce kemalistler şimdi de fetoculara saldırıyor.

erdoğan'ın düşman olduklarına düşman olursanız erdoğan'a dost olursunuz.
yani şu anda feto'ya saldırırsanız erdoğan'ın dostu olursunuz.

erdoğan'ın oyununa gelmeyin. feto'yu da önemsemeyin..

yani şu anda kemal kılıçdaroğlu ve devlet bahçeli erdoğan'ın dostudurlar.
çünkü erdoğan'ın oyunlarına meze olmuşlardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...