Jump to content

15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Kimler Yaptı?

Recommended Posts

2 hours ago, Khan said:

Darbeyi kim yapacak?

Kim yapmalı?

Atatürkçüler yapıcak tabii kim olacak başka. Ama benim umudum yok. Bizim tek umudumuz askerdi ama tayyip ordunun içine etti. Orduda atatürkçü kesim var ama bunların enerjilerinin çok azaldığını ve pasifize edildiklerini düşünüyorum. Bilmiyorum ama Tayyip köpeğinin hesap vermeden bir kahraman gibi ölmesini istemiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

36 minutes ago, haci said:

Elbette Irak gibi olmayacağız. Tayyip biraz daha ileri giderse generaller tarafından nötralize edilebilir. Tayyip ancak bir yere kadar başarılı olacaktır. O yere çok yaklaştı..

Öyle bir general topluluğu yok.

Darbe olmasını da öngörmüyorum.

20 kanal aç, 19'u Tayyip propagandası yapıyor.

15 Temmuz'da milletin nasıl sokağa çıktığını gördün sanırım.

Ortalık fena karışır.

Tayyip orduya karşı milleti sokağa döker.

Tayyip'i şutlayacak olan benim öngörüm ekonominin kötüleşmesi ile ortaya çıkacak sorunlar.

Tayyip ve yanındaki adamlar gitse de yerine gelecek adamların onlardan farklı olmayacağını biliyorsun.

Yukarıda yazdın sorun cehalet diye.

Ülkede kaç tane ileri düzey bilgili siyasetçi var?

34 minutes ago, ateistfikir said:

Atatürkçüler yapıcak tabii kim olacak başka. Ama benim umudum yok. Bizim tek umudumuz askerdi ama tayyip ordunun içine etti. Orduda atatürkçü kesim var ama bunların enerjilerinin çok azaldığını ve pasifize edildiklerini düşünüyorum. Bilmiyorum ama Tayyip köpeğinin hesap vermeden bir kahraman gibi ölmesini istemiyorum.

Askerlerin ülkeyi düzelteceğini sanma.

Darbeden sonra bir anda refah seviyemiz üst noktaya çıkmayacak, gelişmiş bir ülke olmayacağız.

Askerler iyi eğitim almış olsalar da yukarıda yazdığım gibi içlerinde ütopyada yaşayan çok adam var.

Aksine ülkenin ekonomisine dolayısıyla hayata sağlam bir darbe vuracak.

Daha kötü duruma düşeceğiz.

Büyüdüğün çevre(benim çevrem de öyle idi) sana darbeleri kurtuluş, darbeci askerleri de kurtarıcı olarak empoze etmiş.

Üstte de yazdığım gibi asker işini bilsin.

Medyadan değil okuduklarımdan yola çıkarak askerin iç işlere karışmasının menfaatimize olmadığını düşünüyorum.

Ellerinde silahlarla, yanlarına topladıkları adamlarla ülke elden gidiyor diye kafalarına göre yönetime el koyamazlar.

Sitelerde Paylaş

Şu anda darbe için meşru zemin oluşmuştur. Hatta böyle bir şey olursa sokağa dökülüp, Mısır'daki gibi, Askeri desteklemeliyiz.

- Siyaset açmaza girmiştir. Ülkede ele alınması gereken çok ciddi sorunlarımız var. KPSS'ye 3,5 milyon insan başvurmuş. Alınacak kişi sayısı 10,000 filan. Erdoğan Avrupa'dan uzaklaşıp sözde "Şangay beşlisine" girmek istiyor. Say say bitmez.

Ülkenin sorunları orada duruyor. biz dinci - laik olarak ikiye bölündük.

Ayrıca AKP yasal bir parti değildir. bütün ülkelerde din istismarı ve fakirlere iş bulma / kömür yardımı gibi şeylerden siyaset yapmak yasaktır. TV kanallarını tamamen kontrol edip zaten cahil olan bir halkı yalan haber ve propaganda ile yönlendirmek de yasaktır. Basın özgürlüğünde 150'inci sırada, yani Afrika ülkelerinin bile gerisindeyiz.

Ama bazılarınız "Asker neyi düzeltecek?" diye sormuşsunuz. Geçmişi hatırlayalım. Asker çok fazla düzeltme de yapamaz. 80'lerde filan ülkenin hali hiç iyi değildi.

Ama asker şunu yapabilir: ileriye dönük dinci partileri yasaklamak, geçmişte kendileri açıp destekledikleri dinci okul ve liseleri kapatmak. Demokrasinin tekrar milliyet ve dine dayalı yerden alıp, liberal, neo-liberal, merkez sol, sol parti haline getirip tartışma programlarında komplo teorisi ve paranoya yerine ülkenin mesela işsizlik gibi, sorunlarının tartışıldığı bir yer haline getirmek.

- Bazısı senelerdir "Asker bu güce karşıysa ben askerin arkasındayım" derler. Ben çok daha liberal bir adamım. Ama dış basından da takip ettiğim kadarıyla, Tayyip'ten memnun olan bir tek Çin, Rusya ve İran var. TR anahtar bir NATO müttefikidir. Yani darbe yurt dışından da desteklenecektir.

- Ama yine söylüyorum. İsteğimiz tabi demokrasi'nin kendi kendine gelişebilmesi. Ama adam ikinci Putin olma yolunu benimsemiştir. Diğer partilerden geçtim, Medya'da, gazetecilikte, üniversitelerde adam muhalif seslere katlanamamaktadır.

- Özellikle şunu hatırlarmakta yarar var. Bizim AB niyetlerimiz 1960'lara dayanır, ama resmi başvurumuz 1987'de olmuştur. İnsan hakları, hukuk devleti, sosyal devlet ile ilgili sorunlarımız o yıllarda da vardı. Evet Bulgaristan ve Romanya'yı aldılar. Ama bizim çok sert bir devlet yönetimi anlayışımız var. Göç / Kıbrıs filan değil. Bu yüzden almakta geciktiler. Türkiye reform yapmak ve sabırlı olmak zorundadır.

Yani konu geniştir. Ama 15 Temmuz sonrası yaşananlar. Mesela askeri liseleri kapatıp bazı mağazalarda subayların ailelerine satış yapmamaları gibi şeylerle çizgiyi aşmış olup, en son Tecavüz yasasıyla artık ne mal olduklarını ortaya koymuşlardır.

Yani askeri ben de çok sevmem (siyasal anlamda) da bu tecavüz yasasından sonra, ben desteklerim.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Khan said:

Tayyip'i şutlayacak olan benim öngörüm ekonominin kötüleşmesi ile ortaya çıkacak sorunlar.

Tayyibi ekonomide götüremez artık. Adam hergün mağduru oynuyor. Batı beni göndermeye çalışıyor imajı veriyor. Oda ekonominin boka doğru gittiğini bildiği için bunu yapıyor.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ateistfikir yazdı:

Tayyibi ekonomide götüremez artık. Adam hergün mağduru oynuyor. Batı beni göndermeye çalışıyor imajı veriyor. Oda ekonominin boka doğru gittiğini bildiği için bunu yapıyor.

2012'li yıllardan beri ekonomi iyi gitmiyor. Avrupalılardan aldığı "mülteci" paralarını filan kendi işleri için harcıyor. Şu anda tek yaptığı iş Feto'cuları temizlemek. Ama onun da bir anlamı yok.Kendisi dahil her türlü din unsurunun eğitimden (ve siyasetten) çıkması gerek.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, leonardo18 yazdı:

2012'li yıllardan beri ekonomi iyi gitmiyor. Avrupalılardan aldığı "mülteci" paralarını filan kendi işleri için harcıyor. Şu anda tek yaptığı iş Feto'cuları temizlemek. Ama onun da bir anlamı yok.Kendisi dahil her türlü din unsurunun eğitimden (ve siyasetten) çıkması gerek.

Avrupa'dan mülteci parası mı geldi?

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, leonardo18 said:

Şu anda darbe için meşru zemin oluşmuştur. Hatta böyle bir şey olursa sokağa dökülüp, Mısır'daki gibi, Askeri desteklemeliyiz.

Medyadan hiç öyle yansıtılmıyor.

Hangi medya araçları ile bunun meşrulaştığının açıklanacağını düşünüyorsun?

11 hours ago, leonardo18 said:

- Bazısı senelerdir "Asker bu güce karşıysa ben askerin arkasındayım" derler. Ben çok daha liberal bir adamım. Ama dış basından da takip ettiğim kadarıyla, Tayyip'ten memnun olan bir tek Çin, Rusya ve İran var. TR anahtar bir NATO müttefikidir. Yani darbe yurt dışından da desteklenecektir.

Batı, Tayyip Erdoğan ile yollarını ayırdı.

Cemaat ortak başladıkları bu yolda Tayyip BOP çizgisinden çıktı.

BOP projesinde yok edilecek adam konumuna geldi.

Ama asker şunu yapabilir: ileriye dönük dinci partileri yasaklamak, geçmişte kendileri açıp destekledikleri dinci okul ve liseleri kapatmak. Demokrasinin tekrar milliyet ve dine dayalı yerden alıp, liberal, neo-liberal, merkez sol, sol parti haline getirip tartışma programlarında komplo teorisi ve paranoya yerine ülkenin mesela işsizlik gibi, sorunlarının tartışıldığı bir yer haline getirmek.

Zaten dinci partiler yasak diye biliyorum.

Cehalet çözülmeden yukarıdakilerin olması biraz hayal gibi.

Yani askeri ben de çok sevmem (siyasal anlamda) da bu tecavüz yasasından sonra, ben desteklerim.

Tecavüz yasası değil o.

Ama kendileri de bu şekilde medya algısını yönlendirmeye devam ediyorlar.

Yakında kokusu çıkar.

Dolar birden fırladı, Türk Lirası yüksek değer kaybetti.

Bununla ilgili bir durum olabilir.

Sitelerde Paylaş
On 20.11.2016 at 23:19, haci yazdı:

On 20.11.2016 at 21:54, haci yazdı:

Darbeyi elbette Atatürkçü bir cunta yapacak. Yapmak zorunda.. Şu anda öyle bir cuntanın, en azından çekirdeğinin, kurulmuş olduğunu düşünüyorum. Kurulmamış olması imkansız. Ama ne zaman harekete geçerler bilmiyorum. 15 Temmuz darbesini yapanların da yapacaklarını birkaç yıl önceden tahmin etmiştim. Forumda yazmışımdır böyle bir cuntanın mutlaka kurulmuş olması gerektiğini...

Tayyip itinin fişini çekecekler bir gün.. Ama onun seçimle gideceğini sanmıyorum. Sonu kanlı olacak piçin...

Sen 10 senedir darbe yapılacak, darbe yapılacak diyordun.

Bunun için senin gibi müneccim dalgası yemek gerekmiyor.

Bu ülkede, Kemalist faşizm olduğu için, her 10 senede 1 darbe olur.

Ama benden söylemesi bu saatten sonra girişilecek bir darbe teşebbüsünde, senin gibi bütün Kemalistleri bu kahraman halk çıktığınız yere sokar.

Benden söylemesi...

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, casper1 yazdı:

Sen 10 senedir darbe yapılacak, darbe yapılacak diyordun.

Bunun için senin gibi müneccim dalgası yemek gerekmiyor.

Ama benden söylemesi bu saatten sonra girişilecek bir darbe teşebbüsünde, senin gibi bütün Kemalistleri bu kahraman halk çıktığınız yere sokar.

Benden söylemesi...

Biz kendimiz için mücadele etmiyoruz. Senin kahraman olarak nitelendirdiğin halk için mücadele ediyoruz. Yoksa biz de AKP'ye ve Tayyip'e katılır bu kahraman halkın üzerinden diğerleri gibi prim yapabiliriz. Biz ülkemizi seviyor ve onun mutlu, zengin, çağdaş bir ülke olmasına çalışıyoruz. Darbe değil bizim amacımız.. Darbe bir araç bizim için.. Ama bunu senin gibi nereden çıktığı meçhul dalyaraklara anlatmak biraz zor.. Anlatsak da anlamazsın nasıl olsa..

Sitelerde Paylaş

15 Temmuz olaylarında ölen bir asker cesedinin kafasının üstünde bozkurt işareti yapan Hasan Ç. Maliye bakanlığına memur atanmış.

Devlet Bahçeli; bir askerin cesedi önünde bozkurt işareti yapan kişiye: "İblis uşağı yaratık neredeyse bulunup darbecilerle birlikte cezalandırılmalıdır" demişti. Görünen o ki terfi ettirilmiş. Ayrıca Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz da, Linç edilerek öldürülenn askerin başında bozkurt işareti yapan kişiye: "Cansız Askerin başında Bozkurt yapan şeytan köpek, seninle öyle bir foto çekineceğim ki senin gibilere ibret olacakdemişti. Onun sözü de boş çıktı. Mhp'nin kaderi böyle boş konuşmalarla geçeceğini 10 yıl önce anlamıştım ben.

Türkiye'de eğitilen Libya askeri birliklerinin Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığında eğitim sonu mezuniyet töreninde Libyalı askerler bozkurt işareti yapmıştı. Eskiden sempati duyduğum bozkurt işaretinden şimdi soğumuş durumdayım. Akp'lilerin elinden alınmadığı sürece bozkurt işaretinin Türklük ile bir ilgisi olmayacaktır.

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 hours ago, casper1 said:

Allaın gerizekalı moronu ! Bu ülkede dinci faşizm var. 1970 lerden beri nurcular var. Onlar siz aktrollerin kankileriydi. Sevgili gibiydiniz. Şimdi sevgilinizle ayrıldınız ve sevgilinize "fahişe" demeye başladınız. Ülkeyi bitiren mahveden siz dincilersiniz. Çocukları küçükten camilere, kuran kurslarına göndermeler falan.  Küçük beyinleri yaktınız hep. Başörtü başörtü diye devletin içine ettiniz. Yetmedi, teröristlerle işbirliği yaptınız. Kökünüzü toptan kurutmak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Khan yazdı:

Medyadan hiç öyle yansıtılmıyor.

Hangi medya araçları ile bunun meşrulaştığının açıklanacağını düşünüyorsun?

Batı, Tayyip Erdoğan ile yollarını ayırdı.

Cemaat ortak başladıkları bu yolda Tayyip BOP çizgisinden çıktı.

BOP projesinde yok edilecek adam konumuna geldi.

Zaten dinci partiler yasak diye biliyorum.

Cehalet çözülmeden yukarıdakilerin olması biraz hayal gibi.

Tecavüz yasası değil o.

Ama kendileri de bu şekilde medya algısını yönlendirmeye devam ediyorlar.

Yakında kokusu çıkar.

Dolar birden fırladı, Türk Lirası yüksek değer kaybetti.

Bununla ilgili bir durum olabilir.

- Erken karar vermiş olabilirim. İmam nikahlıları normal nikahlı yapma projelerini "Tecavüz yasası" olarak anladım. Erken konuşmuş olabilirim.

- BOP diye bir şey yok. Hayal görüyorsunuz.

- Dinci parti komple yasak olacak. "Ben liberalim" ayağında dinci parti de olmayacak. seçim rüşveti de olmayacak.

- Kahn: Sizleri anlamak bizim için her zaman kolay olmuyor. Ciddi bir iletişim kopukluğu olduğunu düşünüyorum. Bu durumda gazeteci bile yanlış yönlendirmedi. Onlar da öyle anladılar.

Adam (özellikle doğu illerinde) imam nikahlıları normal nikahlı yapmaya çalıştı. Doğru anlamış mıyım? - Niyet önemlidir.

- Dolar konusunu bilemem. ben Sol siyasete inana bir insanım.

darbe tartışması: Dış basında artık otoriter yönetim tarzından çok, diktatörlük kelimesinden söz ediliyor. Tüm bu "olağanüstü önemler" herkesin canını sıkıyor. 10 binlerce kişi görevinden edilmişmiş. binlercesi içeride, işkence raporları var. Basın özgürlüğünde 140'ıncı sıradayız, güçler ayrılığı kaldırıldı, AKP için Tayyibin dediği olduğu gibi ülkegeenlinde de Tayyibin dediğin olsun isteniyor. Ülkenin (dış borç mu iç borç mu anlamadım) bir sürü borcu varken 1000 odalı saray yapılıyor. Mülteci meselesi kullanılarak AB'ye kabadayılık taşlanıyor. Putin gibi bir diktatörle ve Iran gibi dünyanın başına bela bir ülke ile ittifaklar yapılıyor, Sudi arapların / Salefilerin parası alınıyor. Erdoğan veailesi hakkında yolsuzluk davaları var. iktidardan uzaklaşırsa (Sarkozy gibi) hesap vermesi gerekecek. İlk iki seçim döneminde başarılı bir siyasetçi olduğu genel olarak kabul edilir. 2012'den beri kimse memnun değil. Sadece yandaş meyda, beyin yıkama, iş bulma, kömür dağıtma gibi Refah partisinin standart taktikleri var.

2012 Yılından beri Yabancı basında bir "Türk demokrasisinin sonu" haberleri geçiyor. Üçüncü kez seçilmeleri bence fazladandı. Barajın düşmesini ve siyasette taze parti istiyoruz. Millet parti olmadığı için CHP'ye yükleniyor. Bir ülkede otomatik (sürekli) olarak 30 yıl boyunca %40 oy alan bir parti olmaz. Böyle bir şey varsa delile gerek olmadan "bu işin işinde bir iş var" deyip (ki öyle olduğu da biliniyor), o partiyi kapatırsın. Cumhuriyet, cumhuriyet ise, bu konunun üzerine gider. MHP/CHP eskiden barajı zor atlayan partilerdi. AKP'den korkan bunlaradan birine geçtiği için %20, %30 oldular.

TR'de siyaset nedir?

- bana iş bul, bana kömür ver ve Müslüman partisi

- Türk partisi

- Atatürk Partisi (yanlış anlaşılmasın bu partinin yapmaya çalıştığı şeylere saygı duyuyorum)

- Kürt Partisi

Sistem olarak 90'lardaki gibi liberal, daha liberal, merkez, merkez sol, sol parti olsun ve baraj da düşürülsün istiyorum.

o yılların rezilliği için de ben iki aşamalı seçim sisteminden yanayım. Fransa gibi. Koalisyon filan yok. Yine tek parti olacak.

Birde bu imam hatipler kapatılmamış mıydı? hangi ara tekrar açıldı kız-erkek ayrı sınıflar açıldı. Kapatılmamış mıydı bunlar?

- Bu bir de Kıbrısı ve Güney-Doğu'Yu vermek dahil, Avrupa ne derse yapılsın. Ben darbe destekçisi olmam da ülkenin durumu durum değildir.

tarihinde leonardo18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sırayla cevap yazayım.

4 hours ago, leonardo18 said:

- BOP diye bir şey yok. Hayal görüyorsunuz.

BOP'u ben işkembeden sallamıyorum. Tayyip Erdoğan'ın BOP eşbaşkanlığı açıkladığı vidyolarını ve şu linkte Condoleezza Rice'nin 22 ülkenin sınırlarının değişeceği makalesine ulaşabilirsin(Türkçe çevirisi internette var).

- Dolar konusunu bilemem. ben Sol siyasete inana bir insanım.

Ekonomi konusunda komplo teorisi kurmuş gibi bu olayı kullandılar diyorsan, ben komplo teorilerine inanmam. Ama bu herifler 14 senedir iktidardalar. Neyin ne olduğunu çözdüler. Az önce yemek yerken televizyon izliyordum. "Altınlarınızı yastık altında tutmayın; satın, ekonomiye kazandırın." tarzında bir reklam vardı. Sıra altınlara gelmiş. Ekonomi haberlerine bakarsan zaten nedenini anlayacaksın.

darbe tartışması: Dış basında artık otoriter yönetim tarzından çok, diktatörlük kelimesinden söz ediliyor.

Zaten diktatör artık. Yüksek yargı mensupları ile çay toplaması ve üzerine yargı yılının açılışında yargıçların Erdoğan'ı alkışlaması... Adam aktif olarak siyasette. Diktatör olmadığından kimse bahsedemez. Yasamadan bahsetmeye gerek yok.

Ülkenin (dış borç mu iç borç mu anlamadım) bir sürü borcu varken 1000 odalı saray yapılıyor.

Saray rejim değişikliği sonrası başkanı(!) için yapıldı. Bilmiyorum; belki de halife olacaktı(Burası BOP üzerinden tahmin), onun için yapıldı.

Putin gibi bir diktatörle ve Iran gibi dünyanın başına bela bir ülke ile ittifaklar yapılıyor

Daha önce bu konuda yazdıklarımda var.  ABD, BOP'ta Erdoğan'ın fişini çekti. Erdoğan ABD düşmanları ile yakınlaşmaya başladı.

Sudi arapların / Salefilerin parası alınıyor.

Suudilerle yakınlığı hakkında hiçbir bilgim yok. Üzerinde yorum yapabileceğim bir konu değil.

Erdoğan veailesi hakkında yolsuzluk davaları var. iktidardan uzaklaşırsa (Sarkozy gibi) hesap vermesi gerekecek.

Başına bu gelmesin diye elinden geleni yapar. İç savaş bile çıkarır.

İlk iki seçim döneminde başarılı bir siyasetçi olduğu genel olarak kabul edilir. 2012'den beri kimse memnun değil. Sadece yandaş meyda, beyin yıkama, iş bulma, kömür dağıtma gibi Refah partisinin standart taktikleri var.

Üstte de yazdım. O tarihlere kadar Batı ile işleri yürütüyorlardı. Yüksek ihtimal Erdoğan istediklerinin olmayacağını, kullanıldığını anladı. Çizgiden çıkınca karalama kampanyaları başladı, verilen destekler kesildi, Cemaat ile araları açıldı, güç kavgasına girdiler. Son olarak 15 Temmuz oldu.

Sadece yandaş meyda, beyin yıkama

Beyin yıkamada en komik kanal atv. Yurt dışında medya ile insanların nasıl yönlendirildiğini anlatıp sözde iyilik yapıyorlar. Bunu haber verdikleri için biz dürüstüz mesajı veriyorlar. Ne zaman gülmek istesem açtığım kanallardan biri.

2012 Yılından beri Yabancı basında bir "Türk demokrasisinin sonu" haberleri geçiyor. Üçüncü kez seçilmeleri bence fazladandı. Barajın düşmesini ve siyasette taze parti istiyoruz. Millet parti olmadığı için CHP'ye yükleniyor. Bir ülkede otomatik (sürekli) olarak 30 yıl boyunca %40 oy alan bir parti olmaz. Böyle bir şey varsa delile gerek olmadan "bu işin işinde bir iş var" deyip (ki öyle olduğu da biliniyor), o partiyi kapatırsın. Cumhuriyet, cumhuriyet ise, bu konunun üzerine gider. MHP/CHP eskiden barajı zor atlayan partilerdi. AKP'den korkan bunlaradan birine geçtiği için %20, %30 oldular.

Seçilmeleri değil, seçilmesi. Tek adam var. Seçilmeleri dersen, nerde AKP'nin hep gördüğümüz çekirdek adamları? Bülent Arınç vardı, başbakan yardımcısı, basın sözcüsü, devamlı medya önünde olan. Abdullah Gül vardı, ilk AKP'li başbakan, ilk AKP'den gelen cumhurbaşkanı. Sayarsam böyle gider.

TR'de siyaset nedir?

- bana iş bul, bana kömür ver ve Müslüman partisi

- Türk partisi

- Atatürk Partisi (yanlış anlaşılmasın bu partinin yapmaya çalıştığı şeylere saygı duyuyorum)

- Kürt Partisi

Etnik siyaset ve din siyaseti yapılırsa olacağı bu. Dine en çok sarılan adam aç adam olur. Dünyayı algılayan adam zaten dine inanmaz, aç kalmaz. Dünyayı algılayıp sahtekar özelliği de varsa yapacaklarından biri dini kullanmak olabilir.

o yılların rezilliği için de ben iki aşamalı seçim sisteminden yanayım. Fransa gibi. Koalisyon filan yok. Yine tek parti olacak.

Bana Amerikan tipi daha uygun geliyor. Parlamenter demokrasi kuvvetleri ayıramıyor. Düzgün bir şekilde incelersen yarı başkanlık parlamenterden farkı çok değil. Parlamenter sistemde hükümetin yasamadan gelmesi, yani yürütmenin yasamadan gelmesi tamamen sorun yaratıyor. Bir örnek vidyo Burhan Kuzu'nun açıklaması.

Bir de bizim ülkeye senato lazım. Bu bayağı önemli bir konu.

- Bu bir de Kıbrısı ve Güney-Doğu'Yu vermek dahil, Avrupa ne derse yapılsın. Ben darbe destekçisi olmam da ülkenin durumu durum değildir.

Burayı anlamadım. Ne demek istedin?

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Alıntı

BOP'u ben işkembeden sallamıyorum. Tayyip Erdoğan'ın BOP eşbaşkanlığı açıkladığı vidyolarını ve şu linkte Condoleezza Rice'nin 22 ülkenin sınırlarının değişeceği makalesine ulaşabilirsin(Türkçe çevirisi internette var).

Rice'ın makalesini siz okuyun. Mantıklı bir biçimde açıklamışlar. İsrail sorunun çözüme bağlanması ve suçlu (ing. Criminal) rejimlerin yerine daha demokratik toplumların getirilmesi ve 2 Dünya savaşından beri ABD'nin demokratik rejimleri desteklemesinden bahsedilmiş. Ben buna inanıyorum. BOP'ye değil.

- Erdoğan'ın kendisi Nakşibendi tarikatındandır. Refah partisinde gençliğinden beri yer almıştır. Sağa sola derin-devlet filan diye saldırıyorlar. Deirn devlet onların kendisidir. Atatürk tarikatları yasaklayın hepsi yer altına inmişlerdir. 90'lardan beri Dİnci partilerin otomatik %40 oy almalarının da sebebi budur. "Derin-devlet" dedikleri adamların kendileri + Ülkücülerdir. BOP'de "büyük düşmandır" ya o ya da "masonik omplodur". siyaset biçimleri bunu gerektirir.

Alıntı

Saray rejim değişikliği sonrası başkanı(!) için yapıldı. Bilmiyorum; belki de halife olacaktı(Burası BOP üzerinden tahmin), onun için yapıldı

Saray, Havaalanı, köprü gibi şeyler halka hava basıp "biz çok süperiz" diyebilmek içindir. Arapların birbirleri ile gökdelen yarışına girmesi gibi bir şey. ciddiyetle alakası yoktur.

Alıntı

Suudilerle yakınlığı hakkında hiçbir bilgim yok. Üzerinde yorum yapabileceğim bir konu değil.

Tahmin yürütüyorum. Dinci hareketleri besleyen ülkeler İran ve Sudi Arabistandır. Tayyip ile bir yakınlıkları olmaması bence mümkün değil.

Alıntı

Başına bu gelmesin diye elinden geleni yapar. İç savaş bile çıkarır.

Deneyebilir. Bu işler karnaval organize edip, insanları yalan haberle besleyip, yandaşlarına rant peşkeş etmeye, fakir insanlara devlet kurumlarında iş vermeye benzemez. Artı bizim tarihimizde öyle bir şey yok. İş o noktaya gelince çok farklı şeyler olabilir.

Alıntı

Seçilmeleri değil, seçilmesi. Tek adam var. Seçilmeleri dersen, nerde AKP'nin hep gördüğümüz çekirdek adamları? Bülent Arınç vardı, başbakan yardımcısı, basın sözcüsü, devamlı medya önünde olan. Abdullah Gül vardı, ilk AKP'li başbakan, ilk AKP'den gelen cumhurbaşkanı. Sayarsam böyle gider.

Putinci bir "düzenleme partisi" gibi görünüyor. Halk da perişan olduğu için buna bile razı oluyor.

Benim söylediğim farklı. Siyasal tıkanma vardır. Dünyada (ABD hariç) 30 yıl boyunca oyların %40'ının onlara gittiği bir yapılanma söyleyin. Böyle bir durumda diğer partiler istedikleri gibi gelişemezler, alternatif sunamazlar. Siyasetin meselesi siyaset yapmak yerine "aman onlar gelmesin, onlara karşı biz şöyle yapalım" filan olur. Bu da siyaset değil. Kasımpaşalı Tayyibin sokak kavgalarıdır. Böyle bir siyaset de olmaz. Her yerde %40 oy alan partiler var. ama bir dönem alır, sonraki dönem başka parti gelir. İtalya'daki (yine medya sahibi) Bernuscolli olayına da benziyor.

- Tek adam da değil. 15 Temmuz gecesi Tayyibin uçağı düşürülseydi şimdi yeni bir "tek adam" olurdu. Ama, Evet, AKP içinde de arkadaşlarını ve düşmanlarını iyi seçtiği söylenilir. Ben bu konuda çok ilginç bir yazı dizisini takip ediyorum. Siyaset tarihi açısından ilginç olaylar yaşanıyor. Yine de "netice" konusunda halk yıllardır hata yapıyor.

Alıntı

Etnik siyaset ve din siyaseti yapılırsa olacağı bu. Dine en çok sarılan adam aç adam olur. Dünyayı algılayan adam zaten dine inanmaz, aç kalmaz. Dünyayı algılayıp sahtekar özelliği de varsa yapacaklarından biri dini kullanmak olabilir.

Yurt dışında da muhafazakar, dindar insanlar var. İslamı o kadar da özel bir konuma getirmeyin. Da evet, Ben etnik siyasete de karşıyım. İşte halkın durumunu da görün. Normalde Türkiye ekonomisi Yunan ekonomisine benzer, az miktarda sanayi + Tarım + Turizm. Aynı Yunanistan gibi olup Cipras gibi adamları başa getirmemiz, sosyal patlamalar yaşıyor olmamız gerekirdi. Ama bütün oylar din ve etnik partilere gidiyor. Peki ne zaman siyaset yapılacak. Ben istiyorum ki TV'de bir tane liberal adam, bir tane de solcu adam olsun, karşılıklı olarak ülkede yapılması gerekenleri tartışsınlar. Da olmuyor. Ama benim bildiğim siyaset başka türlü olmaz. Yani anlamaya da çalışıyorum. Ama açıkçası anlamıyorum.

Alıntı

Bana Amerikan tipi daha uygun geliyor. Parlamenter demokrasi kuvvetleri ayıramıyor. Düzgün bir şekilde incelersen yarı başkanlık parlamenterden farkı çok değil. Parlamenter sistemde hükümetin yasamadan gelmesi, yani yürütmenin yasamadan gelmesi tamamen sorun yaratıyor. Bir örnek vidyo Burhan Kuzu'nun açıklaması.

Bir de bizim ülkeye senato lazım. Bu bayağı önemli bir konu.

Başkanlık sisteminin AKP'nin sürekli iktidar bileti olduğunu herkes biliyor. Ve böyle bir şey yapılmaz. Cumhuriyetimiz hemen hemen 100 yaşındadır. Artık olan sistemi düzenleyip, düzeltip işlemesine çalışacaksın.

İlla değişiklik istiyorsan, Ben askeri cunta filan olsam.

1) Adnan Menderes'ten önceki sistemi komple geri getiririm.

2) O dönemden beri batıda yapılmış yenilikleri takip edip onları da anayasaya, hukuk sistemine eklerim.

3) barajı düşürüp iki aşamalı seçim sistemi getiririm.

4) Din partilerini, tarikatları, devlet içinde devlet olan bütün oluşumları yasaklayıp ABD'ye kaçmaya mecbur olacak hale getiririm.

5) Eğitim sistemini kenan Evren'den önceki haline getiririm.

6) Sosyal-devlet konusunu geliştirip, çocuk yapma oranını azaltıp, bu alanda ileriye dönük çalışmalar yaparım.

-Yani AKP olayını ben anladım. İnsanlar bıktığı için bir çeşit "halk darbesi" yapıldı. Ama doğru yoldan saparak, demokrasiyi bitirerek, eğitim sistemini, devlet tiyatrolarını, AB süreçlerini, NATO'yu, kadın haklarını, modernleşmeyi çöpe atarak, bir şey yapılması mümkün değildir. Allah olman lazım ya da Araplar gibi petrol olması lazım.

- Durumun siyaseten düzelmesi teorik olarak imkansız değildir. ben de cunta yanlısı olamam. Cunta gelirse Mısır gibi olup, 80'li yıllara dönülmesi gibi ihtimaller vardır.

Yani durum durum değildir, Kenan Evren'in yaptıkları da bedava değildir. Küresel ısınma meselesi gibi, eninde sonunda yine bize dönüyor (90'lı yılların başından beri ebemizi...ler) Kimsenin siyaset yaptığı yok. Atatürkçü mü - Müslüman mı? olayına döndü. İşsizlik, ekonomi, dış ilişkilerle zaten ilgilenen yok.

Yani benim açımdan: Cunta'nın ne yapacağına bağlı. 

Da bilmeyin. Benim gibi dış haberleri okuyup üzülmeyin. Türk medyasına inanmaya devam edin. Hiç olmazsa kafanız rahat eder. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...