Jump to content

Bu yaşanan darbe kötü oldu mu yoksa herşey olacağına mı vardı?

Recommended Posts

BU başlıkta "darbe girişimi" yerine "darbe" ifadesini kullandım. Çünkü son görevden almalar, gözaltılar, okul kapanmaları, öğretmenlerin/*dekanların işten çıkarılmaları, 3 ay boyunca OHAL ilan edilmesi, bende sanki AKP tarafından darbe yapılmış ve başarılı da olmuş izlenimi yaratmaya başladı. Sanki Ordu AKP'ye değil de AKP, AKP olmayan her şeye darbe yapmış gibi.

Yine de her şey ilk günkü gibi zifiri karanlık görünmüyor. Türkiye'nin NATO'dan çıkartılması çok ciddi olarak gündemde değil. Hafta sonu belki CHP'lilerin demokrasi yürüyüşü olacak. Halk, iyi kötü memnun görünüyor, son olarak Putin ile Türkiye arasında yakınlaşmalar oluyor.

Tabi ki "her şey çok güzel" diyemeyiz. Ama ilk günkü kadar karamsar bir tablo yok. Sadece dış basında da olsa insanlar birçok şeyi konuşup yazıyorlar. Bir de benim isimlendirdiğim bu "AKP Darbesi" sanki biraz da kaçınılmazmış, eninde sonunda olması gereken bir şeymiş gibi geliyor. Bazı yabancı kaynaklar "Asıl Halife şimdi geldi", "Türkiye'nin Seçilmiş Diktatörü" ifadelerini kullanmışlar. Ve benim buradaki ilk yazımda belirttiğim bu AKP'nin kitleleri (kendi kitlesini) istediği zaman kullanabilme gücü üzerinde de tartışıyorlar. Özellikle Rusya ile yakınlaşma, NATO'dan uzaklaşma yazılarında ben bunu hissetim:

-Neticede 90'ların ortalarından beri Müslüman olan her şeye otomatik oy veren bir kitle ortaya çıktı. Hatta bu kitle Cumhuriyetin ilk yıllarından beri hem Türkiye hem Arap dünyasında var. Ülkeler arasında güç savaşları hakkında çok fazla şey bilmem. Ama birilerinin bunu görüp de kullanmaya başlaması ne kadar uzun sürebilirdi ki?

- Bir de ben bir zamanlar 2004'lerdeki bazı bayrak mitinglerini filan aşırı saçma bulmuştum. Meğer ki yanılıyormuşum ve baştan sona haksızmışım. Siyasi açıdan da ilginç buluyorum. Yani Saddam/Esat/Kaddafi gibi değil de Putin, Tayyip benzeri modern-faşist oluşumlar gerçekten, bilim açısından da çok ilginçler. Adam diktatör. Ama Diktatör değil. Yine de diktatör, ama diktatör değil...

Tabi ki şaka yapıyorum. Meselenin ciddi olduğu kesindir. Benim sorduğum, 90'lı yıllardan beri bıkmayan ve körü-körüne "din isteriz, sadece din isteriz, ne olursa olsun din isteriz" diyen kitle ile başka ne yapılabilirdi?  kişiler acaba kimin elindeler, kim onları ne amaçla kullanıyor/destekliyor olabilir?

Alın size komplo terorisi

Sitelerde Paylaş

Kanaatımca ortada komplo filan yok 1980li yıllaradan beri FETÖ  ÖSS  ALS sorularını  çaldı. Sivil ve Askeri bürokratlarını  yetiştirdi. Bu Askeriyede öyle bir hal  aldıki  Teğmenden neredeyse Tümgenerale kadar olan rütbedeki subaylar FETÖCÜ.Atatürkçü  subaylar( İster Natocu ister Millici olsun Laik subaylar için bu deyimi kullanıyorum) Onun içindirki  Balyoz   Ergenekon, Askeri  casusluk  davalarına kozmik  odaya girilmesine karşı ses çıkaramadılar.Fakat ne olduysa oldu  Müslüman kardeşler yada  İhvanül Müsliminci siyasal iktidar  ile   FETÖ  nün arası açıldı.ABD ise elinin altındaki  Fetoyu tuttu. Bunun üzerine İktidarda  başta beraber olduğu  ABD ve Onun BOP  projesine karşı olmaya başladı,ABD nin isteği ile ortaya çıkarılan  Kürt açılımına son verdi  .Avrasya ve Rusyaya  yakınlaşmaya çalıştı.Bu durumdada  Ülkede ABDnin  planladığı bombalama eylemleri   sabatojlar yapılmaya başlandı.V e   en son olarakta  FETÖCÜ askeri darbe! Şu anda FETÖ sindirillmiş olsada  Türk  halkının  büyük bir kısmı  İhvanül Müsliminci  iktidarın yanındadır.

Ancak İhvanül müslimincilerin  Devlet kadamelerine Sivil ve  Askeri bürokrat yetiştirme  becerileri yoktur.Bakın Devlet bakamlarından Numan Kurtuluş İmam Hatiplilerde Harbiye girsin diyor! Ama nasıl ? İmam hatipliler asla o Üniversite sınavlarıda istenilen  Sayısal  yada Fen  puanını  alamazlar.Bırakın  onu Toplam ağırlıklı puan  dahi alıp Hukuk İktisat Siyasal  İşletme fakültelerin giremezler.Siyasal   İktidar yarın  ABD ile  ilişkilerini  düzeltse  dahi Bürokrasideki   Siyasal İslamcı kadrolaştırmaların son  bulması açısından  iyi oldu.

Sitelerde Paylaş

Feto konusunu sizler daha iyi bilirsiniz. Yabancı basında son yaşanan olaylarla ilgili çok olumsuz, Türkiye açısından oldukça olumsuz yorumlar var. Daha iyimser yaklaşanlar da var. Bazı yerlerde "Hiç kimse Tayyip kadar Türkiye Demokrasini geliştirecek somut adımlar atmamıştır. Türk demokrasisi artık orduya direnecek hale gelmiştir" gibi olumlu eleştiriler de var ve bu yazılarda Tayyip'i şeytanlaştıran medya bayağı bir eleştirilmiş.

http://www.huffingtonpost.com/soumaya-ghannoushi/why-is-erdogan-being-demo_b_11112764.html

Konu ile ilişkili olarak, İyimser düşünme şansımız halen var diye düşünüyorum. Galiba dikatatörlük olursa, Putin benzeri modern bir diktatörlük olacak. NATO'dan çıkıp, AB projelerini bırakıp Iran ve Rusya ile yakınlaşacağız. Üsteki yazılar geçerli ise de, bir şekilde toparlanacağız, ve Feto ve diğer örgütler temizlendiği için de biraz rahat edeceğiz. Tabi diğer senaryolar dahil, hepsi varsayım. Ama henüz benim önceki yazılarımda sözünü ettiğim "Nazi" benzetmesi için de biraz erken olduğunu kabul etmek zorundayım.

Sitelerde Paylaş

Bu adamlar devletten temizleneceklerdi. Darbe planları zaten vardı. Ama gözaltına alınacaklarını anlayınca erken başladılar ve bir sürü şanssızlığa uğradılar.

Bu konuda tek çekindiğim nokta, gözaltına alınanların hepsinin bu derece suçu olmadığını bildiğim gibi, ailelerinin, çocuklarının ne yapacağıdır. Bürokrasinin aksayacağı da bir gerçek. Bir diğer gerçek de kapatılacak okulların öğrencilerinin özel okullara akın edip yer bulamaması. Bunlar hoş olmayan şeyler.

Sitelerde Paylaş

Bilmeyen Adam: Doğru. O öğretmenlerin filan da çoluk çocukları var 2000 tane hakim. Türkiye'de o kadar hakim var mıydı? Hukuk sistemi zaten ağır işliyordu. Şimdi iyice felç olacak.

- Ama ben yaptıkları yapacakları işe inanmıyorum. O da var. Sözde Dershaneler kapatıldı, Üniversite sınavı kalktı. Bütün dershanelerin tabelası "özel okul" olarak değiştirildi o kadar.

Bir de "Putin tarzı seçilmiş diktatörlük" deniyor. Ama Putin'deki çap bunlarda var mı? Yani onu bile beceremezler. O yüzden endişe etmeye gerek yok. :)

Sitelerde Paylaş

Tayyip erdoğanın ab den ve natodan uzaklaştığını görmek mümkün. Tayyip erdoğanın avrasyaya adım attığını abdyle bir çekişme yaşadığını da görüyoruz. Bunun sebeni tayyip erdoğanın ihtirasıdır. Batı liginin demokratik kurallarından sıkıldı. Burayı putin rusyasına çevirmek istiyor. Yakında tekrar bizivşangay beşlisine alın diyebilir. Ama abd çok zalim bir devlet türkiyeyi rusyaya kaptırmak istemez.

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, leonardo18 said:

Feto konusunu sizler daha iyi bilirsiniz. Yabancı basında son yaşanan olaylarla ilgili çok olumsuz, Türkiye açısından oldukça olumsuz yorumlar var. Daha iyimser yaklaşanlar da var. Bazı yerlerde "Hiç kimse Tayyip kadar Türkiye Demokrasini geliştirecek somut adımlar atmamıştır. Türk demokrasisi artık orduya direnecek hale gelmiştir" gibi olumlu eleştiriler de var ve bu yazılarda Tayyip'i şeytanlaştıran medya bayağı bir eleştirilmiş.

http://www.huffingtonpost.com/soumaya-ghannoushi/why-is-erdogan-being-demo_b_11112764.html

Huffingtonpost gibi bir çöplüğün ''olumlu yorumları'' ile bizdeki havuz medyası çöplüğünün değeri aynıdır. Batıda, batıya düşman olan bir çok medya kuruluşu var, onlar tayyibi seviyor. Ama bu batıda olumlu bir bakış olduğu anlamına gelmiyor.

Benim dış basında ve yorumlarda rastladığım ağırlıkla darbenin komplo olduğu yönünde yorumlar. Türklerden başka kimse bu darbenin gerçekliğine inanmıyor nerdeyse.

Sitelerde Paylaş

İllaki olumlu yanından bakacaksak şunu düşünelim.

(Bu darbe girşiminin tamamen gerçek olduğunu varsayarak)

Paralel yapılanmanın getirdiği sorunlar ve tehliklerden ilk önce çıkartılması gerekn ders nedir?

Laikliğin öneminin kavranmasıdır.

Laiklik doğru düzgün işliyor olsaydı gücünü dinden alan bir yapı devletin tüm kurumlarına sızıp gücü elene geçiremezdi.

Cumhurbaşkanı asla çıkıp ta ''beni de kandırdılar'' demezdi.

Şimdi halkın ve devletin artık laikliin neden gerekli olduğunu anlamış olması gerekirdi. Ama durum öyle görünmüyor, aksine millet şimdi dinin etkisinin devlet üzerinde daha etkili olmasını istiyor. Hükümette hem zeki olmadığından hem de samimi olmadığından bu alınması gereken dersi dile getirmiyor. Muhalif partiler kukla olduğundan dile getirmiyor. 

Bu ülke aynı şeyleri lerde tekrar yaşayacak kaçınılmaz olarak.

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, leonardo18 said:

Bilmeyen Adam: Doğru. O öğretmenlerin filan da çoluk çocukları var 2000 tane hakim. Türkiye'de o kadar hakim var mıydı? Hukuk sistemi zaten ağır işliyordu. Şimdi iyice felç olacak.

hiç üzülmüyorum. hak ettiler.. daha doğrusu kendi kaderlerini yazdılar.

bakın...atatürkçüler taa 90'lardan beri erdoğan konusunda halkı hep uyardılar.
erdoğan milli görüş gömleğini çıkardım dedi ve 2002'de iktidara geldi. 

atatürkçüler halkı erdoğan'ın gizli gündemi ve batı ile ilişkileri konusunda uyardılar. 

daha 2011-2012'ye kadar bu forumda gülenci ve onların beynini yıkadığı ateist- solcu-kürtçü-liberal güruh vardı.
bunlar erdoğan'ı özgürlük timsali ilan edip atatürkçülere saldırıyorlardı.

forumdaki atatürkçüler bu ipi kopuk güruhu erdoğan konusunda yine ve yine defalarca ve defalarca uyardılar.
erdoğan'ın özgürlük sağlamasının olanaksız olduğunu anlattılar.

şu anda geldiğimiz noktaya bakın.   
insan haklarına aykırı her türlü antidemokratik, dikta-derin devlet uygulaması yapılıyor.

tarihinde bosyinebos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ad hominem yazdı:

Huffingtonpost gibi bir çöplüğün ''olumlu yorumları'' ile bizdeki havuz medyası çöplüğünün değeri aynıdır. Batıda, batıya düşman olan bir çok medya kuruluşu var, onlar tayyibi seviyor. Ama bu batıda olumlu bir bakış olduğu anlamına gelmiyor.

Benim dış basında ve yorumlarda rastladığım ağırlıkla darbenin komplo olduğu yönünde yorumlar. Türklerden başka kimse bu darbenin gerçekliğine inanmıyor nerdeyse.

Hayır, Ben "olumlu yorumlar da var" dedim. "Hepsi olumlu" demedim. Şu anda çok ciddi şeyler yaşanıyor ama tamamen karamsar olmaya gerek yok dedim. Netice'de NATO'dan çıkmamız ile iligili konu da o kadar iç karartıcı değil. Demek istediğim karşıt görüşler var ve bir bilinmezlik de var.

Kente gelince, her yer rengarenk. Bayraklar mayraklar, Yarın CHP'Nin mitingleri olacakmış. Bende gittikçe kuvvetlenen görüş: Bir şey de olmayacak. 20 sene sonra milli takım yine yenilecek, Avrupa'ya yine girememiş olacağız, O zamanın dinci partisinin %40-%50 geyiklerini yine yapacağız filan. Şu anda öyle hissediyorum

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bosyinebos yazdı:

hiç üzülmüyorum. hak ettiler.. daha doğrusu kendi kaderlerini yazdılar.

bakın...atatürkçüler taa 90'lardan beri erdoğan konusunda halkı hep uyardılar.
erdoğan milli görüş gömleğini çıkardım dedi ve 2002'de iktidara geldi. 

atatürkçüler halkı erdoğan'ın gizli gündemi ve batı ile ilişkileri konusunda uyardılar. 

daha 2011-2012'ye kadar bu forumda gülenci ve onların beynini yıkadığı ateist- solcu-kürtçü-liberal güruh vardı.
bunlar erdoğan'ı özgürlük timsali ilan edip atatürkçülere saldırıyorlardı.

forumdaki atatürkçüler bu ipi kopuk güruhu erdoğan konusunda yine ve yine defalarca ve defalarca uyardılar.
erdoğan'ın özgürlük sağlamasının olanaksız olduğunu anlattılar.

şu anda geldiğimiz noktaya bakın.   
insan haklarına aykırı her türlü antidemokratik, dikta-derin devlet uygulaması yapılıyor.

O da doğru. Bunlardan biri de bendim.

- Ama şu da olabilir: İnsanlar zayıf olsalar bile bir şeylere kızıp içerliyorlar ve bunu içlerine atabiliyorlar. Halkımız (alışık olmadığı için) bazı şeylere içerlemiş de olabilir. Geçmişte topyekün Adnan Mederes'e oy verdiler örneğin. Bunu koyu liberal görüşlü ve Amerikan hayranı oldukları için değil, Cami imamı onlara böyle bir öneri yaptığı için yapmışlardır. Bir de üstüne üstük bunun için dövülünce içlerinde kalmış olabilir. Belki de bu "rahatlamaya" yıllardır ihtiyacımız vardı. Biraz da öyle bakmak gerek.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, bosyinebos yazdı:

sağ seçmen chp'ye oy vermedikçe  
veya sağdaki sadettin tantan, mehmet ağar, Erkan Mumcu ve daha nicelerini unuttukça bu kargaşa sürecek.

geldiğimiz nokta bu.
despotizm.

Yine de durum dedikleri gibiyse (ki değil). CHP ve MHP'nin bu yalanları halka anlatabilmeleri, "Erdoğan ülkeyi darbenin eşiğine getirdi, bizi felakete sürüklüyor" diyerek seçmen kazanabilmeleri lazım.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

Yine de durum dedikleri gibiyse (ki değil). CHP ve MHP'nin bu yalanları halka anlatabilmeleri, "Erdoğan ülkeyi darbenin eşiğine getirdi, bizi felakete sürüklüyor" diyerek seçmen kazanabilmeleri lazım.

bunun yanıtını verdim.
chp'nin durumu şu.

erdoğan darbeyi fetö'nun yaptığını dayattı.
buna inanmayanlar darbeci, fetöcü ilan edilip tutuklanıyor.

yani ya erdoğan'ın yanında olacaksın ya da hapse gireceksin.
kılıçdaroğlu ve diğer siyasetçiler de bu darbe tiyatrosunda erdoğancı oldular. olmak zorunda kaldılar.

bak burada atatürkçü bir üye yazdı.

kılıçdaroğlu böyle davranmasaydı. chpli'lere dönük tutuklamalar başlardı 
ve yüz binlerce chp'li devletten atılırdı.

yani kılıçdaroğlu chp seçmeninin mal, can ve ırzını korumak için erdoğan'a teslim oldu diyor.
türkiye tarihi alevi-bektaşilere dönük yağma ve katliamlarla doludur.

nete bak.. akpli polisler 10 aylık kız çocuklarının ırzına geçmeyi düşünüyorlar. 
bunlarda acıma yok. ahlak yok..namus yok.

mhp'nin durumu ise şu.

mhp, akp ile aynı tabana sahip.. 
bu nedenle çoğu zaman erdoğan'ı destekliyor.

mhp ayrıca "akp karşıtı koalisyonları" da engelliyor.

bu durumda akp'yi sandık yoluyla yenmek olanaksız durumda.
çok düşük bir ihtimal; erdoğan dostu devlet bahçeli'yi devirmek. 

bu durumda akp'siz koalisyon olasılığı belirir.
ama devlet bahçeli despot bir lider.  rakiplerini partiden kovuyor.

ancak şunu unutmayın mhp, akp'nin isim değiştirmiş halidir.
erdoğan'ın tekli sloganları mhp seçmeninde büyük coşku ve heyecan yarattı.

Sitelerde Paylaş

TR'deki cahil halki akillandirmadan bu ulkeyi adam yapamazsiniz. Tayyib denilen it cikipta ben olayi ilk enistemden duydum diyorsa ve bu halk sokaklarda bu itin sesini anirip bagirarak demokrasi kutluyorsa ben bu ulkenin halini iyi sekilde goremem. Darbeden once o kadar cok sacma adimlar atilmisti ki suriyelilere vatandaslik, Ataturk havalimaninda patlama, Rusya dan ozur dileme vs.. vs. fakat bunlarin hepsi halkta tayyip rejimiyle ilgili itibarsizlik yaratacagina tam tersi darbeden sonra hepsi unutuldu ve kahraman ilan edildi.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, bosyinebos yazdı:

bunun yanıtını verdim.
chp'nin durumu şu.

mhp'nin durumu ise şu.

10 aylık kız çocuklarını duymadım. Provokasyon mu yapıyorsun?

CHP olayını yarın göreceğiz. Ne tür bir "Demokrasi mitingi" olacak merak ediyorum.

- Benim aklım gittikçe emperyalist oyunlara doğru kaymaya başladı. Örneğin 1997'de madem darbe oldu diyorlar, 20 sene sonra biz niye Fettulahçılarla AKP arasında kaldık?

Genel anlamda ben böyle işin A.K.

Sitelerde Paylaş

10 aylık kız çocuklarını duymadım. Provokasyon mu yapıyorsun?

bütün türkiye konuştu.
ağzından yel alsın. bende yalan yok. provokasyon ancak erdoğancılara ve şeriatçılara yakışır.

http://siyasihaber3.org/polis-gozaltina-alinan-askeri-bebegine-tecavuz-etmekle-tehdit-etti

Örneğin 1997'de madem darbe oldu diyorlar, 20 sene sonra biz niye Fettulahçılarla AKP arasında kaldık?

gülen cemaati ile milli görüşçülerin yani erbakancıların arası tarihsel olarak kötüdür.
erdoğan da  zaten eski bir milli görüşçü. yani gülen'i sevmez. 

gülen 28 şubat darbesinde erbakan'ı yalnız bıraktı galiba.. 
ama gülen sonradan ülkeden kaçmak zorunda kaldı. var bir şeyler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...