Jump to content

Darbeler siyasetçiler ve halk...

Recommended Posts

15 dakika önce, Robespierre yazdı:

Senin ideolojin ne? Ben de seni savunduğun ideolojiden sınava tabi tutabilir miyim? Ve eğer bu sınavdan geçemezsen seni dogmatiklikle suçlayabilir miyim?

Atatürkçülük öncelikle meselelere kendi vatanının penceresinden bakmak demektir. 1918'de Osmanlı aydınlarının bir önemli bölümü bizden adam olmaz diyordu. Batılılar gelsin bu sığır sürüsünü yönetsin, bize de ellemesin diye düşünüyorlardı. Mandacılık budur. Atatürkçüler ise halkın eğitilebilir, dönüştürülebilir olduğuna inananır. Kemalist dönem boyunca ortaya çıkan köy idealizmi, köy enstütüleri, halkevleri, Çalıkuşu imajı, vatan sevgisi üzerine kurulu milliyetçilik, aslında aydın sınıfının halkı dönüştürme arzusunu işaret eder. 

Atatürkçü ile devşirme aydın arasındaki fark şudur. Halkın cehaleti ve barbarlığı karşısında devşirme aydın, halka nefret duyar. Atatürkçü ise onu nasıl değiştirebilirim diye düşünür. En temel fark budur. Devşirme aydın, halkın her cahilce ve barbarca hareketi karşısında batıya daha çok bağlanır, Atatürkçü ise halkı dönüştürmek için daha fazla hırslanır.

Hatta, devşirme aydınlar Atatürkçülerin halkı dönüştürme gayretine de düşmanlık ederler. Çünkü halkı dönüştürmenin imkansız olduğuna, dönüştürme çabalarının halkı sinirlendirip mağdur ettiğine inanırlar. Senin bugün Atatürkçülere karşı duyduğun tepki aslında bu anlayışın ürünüdür.

@malta erigi Doğuya ya da batıya taraftar olmak Atatürkçülük değil. Meseleye memleket penceresinden bakmak Atatürkçülüktür. Atatürk Balkan Paktı ve Sadabat Paktı'nı kurmuştu. İngilizlerle de dostluk kurmaya, İran ve Afganistan ile de dostluk kurmaya sıcak bakıyordu. Türkiye'nin çıkarı neyse o!

Evet beni savundugum ideolojiden sinava tabi tutabilirsin, tutmalisin da. Ben hem tam anlamiyla Ataturkcü olup hem de kapitalist olamam, ya da etnik kimlikcilik yapamam. Eger beni düsüncemden ötürü sinava tabi tutarsan ve ben o sinavi gecemezsem evet tam olarak dogmatik olmasam da arastirmadan ögrenmeden savunuyorum demektir. Bu da iyi birsey olmasa gerek demi? 

Yukarida putlastirmaktan kasit dogmatiklestirmek demistim. Onun yerine baska tek bir kelime bulamadigim icin onu dedim. Ama sonuc olarak bilmedigin seyi savunmak neyse ve hangi kelimeye karsilik geliyorsa o iste.

Ataturkcü ile devsirme aydin arasindaki farktan bahsetmissin. En temel farkin da Ataturkcü olanin milliyetci suuru daha yuksek oldugu icin halki aydinlatmaya calistigini , devsirme aydinin ise halkin yaptiklarina nefret duydugundan bahsetmissin. Simdi öncelikle burada ikisi arasindaki en temel fark, birinindaha milliyetci olmasidir. Fakat milliyetcilik kavramini irdelersen eger, bu kavramin artik Ataturk dönemi kadar , yani ülkelerin birebir savastigi dönemler kadar yogun bir duygu barindirmadigini görebilirsin. Bu tüm dünyada böyledir. Savas dönemlerindeki milli suur daha fazladir. Suan ise milliyetcilik ister istemez azalmistir. 

Bu ülkenin aydinlari yillarca halki dönüstürmeye calisti bunu en iyi babamdan biliyorum ama halki degistiren en büyük etken sahislar degil yöneticilerdir. Yani devlet yönetimine gönüllü olanlardir. Iste bu kisiler dedigin gibi halki daha iyiye götürmeye calismalidir. Bu kisilerin sorumlulugu biz bireysel kisilerin sorumlulugundan daha yuksektir. Cunku onlar direk bu ise hayatlarini verecek olan kisilerdir. Ben bir muhendis olarak devlet yöneticilerinin halki egitmede almasi gereken sorumluluk kadar sorumluluk almama gerek yoktur. 

Bakin "devsirme aydin" diye bir kavram kullaniyorsunuz ve bu kavrami yaftaladiginiz kisileri kötülüyorsunuz. Kavramin icini ise kisaca su sekilde dolduruyorsunuz:

"Devsirme aydinlar halka nefret duyar ve Ataturkculerin halki degistirme cabasina imkansiz gözüyle bakarlar" diyorsunuz.

Ozaman Aziz Nesin de devsirme bir aydindi. Bakin her aydin, sizin deyiminizle devsirme olsun ya da olmasin, yasadigi ülkede baris ve huzur icinde, bilim ve teknolojiyle yasamak isterler. Ve her aydin, cahilligin egitimsizlikten kaynakli oldugunu bilir. Ama bazilari bu egitimsizligin ancak devlet eliyle duzeltilebilecegine inanirken digerleri kendi hayatlarini bu ugurda feda ederler. Hangisinin dogru oldugu tartisilir. Bana göre halkin devsirme aydin olmaya hakki vardir ama devlet yönetiminde olanlarin yoktur. 

Bir aydin bütün resmi görüp de "banane amk ne yaparlarsa yapsinlar ben bu ulkeden gidip kendime bakarim" demeye hakki vardir. Ama devlet kademesinde olan kisinin yoktur. Cunku devlet yönetimine gelen kisi halka karsi sorumludur. Ataturk de devlet yöneticiligi yolunu secmis bir aydindir. Butun aydinlari bu kefeye koymak dogru degildir.

Ataturkculere karsi duydugum tepkinin "bu anlayisin ürünü" oldugunu söylemissin fakat bu anlayistan kastin hu anlattigim sey mi bilmiyorum.

Ama benim Ataturkculere karsi olumsuz bir tepkim yok cunku zaten kendim Ataturkcuyum:))

Benim tepkim Ataturkü tabulastiranlara, Ataturku okuyup anlamayanlara, yanlis anlatanlara.. Veya Ataturku kullanip insanlari kandirmaya calisanlara.. 

Bu gunlerde akp tayfasi Ataturkcü gibi duruyor. Rte gelse sana dese ki ben Ataturkcüyüm.. Ha tmm ozaman mi diceksin? Sormicak misin sen nasil Ataturkcusun kardesim diye??

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Primatrium yazdı:

Ataturkcü ile devsirme aydin arasindaki farktan bahsetmissin. En temel farkin da Ataturkcü olanin milliyetci suuru daha yuksek oldugu icin halki aydinlatmaya calistigini , devsirme aydinin ise halkin yaptiklarina nefret duydugundan bahsetmissin. Simdi öncelikle burada ikisi arasindaki en temel fark, birinindaha milliyetci olmasidir. Fakat milliyetcilik kavramini irdelersen eger, bu kavramin artik Ataturk dönemi kadar , yani ülkelerin birebir savastigi dönemler kadar yogun bir duygu barindirmadigini görebilirsin. Bu tüm dünyada böyledir. Savas dönemlerindeki milli suur daha fazladir. Suan ise milliyetcilik ister istemez azalmistir. 

Bu ülkenin aydinlari yillarca halki dönüstürmeye calisti bunu en iyi babamdan biliyorum ama halki degistiren en büyük etken sahislar degil yöneticilerdir. Yani devlet yönetimine gönüllü olanlardir. Iste bu kisiler dedigin gibi halki daha iyiye götürmeye calismalidir. Bu kisilerin sorumlulugu biz bireysel kisilerin sorumlulugundan daha yuksektir. Cunku onlar direk bu ise hayatlarini verecek olan kisilerdir. Ben bir muhendis olarak devlet yöneticilerinin halki egitmede almasi gereken sorumluluk kadar sorumluluk almama gerek yoktur. 

Bakin "devsirme aydin" diye bir kavram kullaniyorsunuz ve bu kavrami yaftaladiginiz kisileri kötülüyorsunuz. Kavramin icini ise kisaca su sekilde dolduruyorsunuz:

"Devsirme aydinlar halka nefret duyar ve Ataturkculerin halki degistirme cabasina imkansiz gözüyle bakarlar" diyorsunuz.

Ozaman Aziz Nesin de devsirme bir aydindi. Bakin her aydin, sizin deyiminizle devsirme olsun ya da olmasin, yasadigi ülkede baris ve huzur icinde, bilim ve teknolojiyle yasamak isterler. Ve her aydin, cahilligin egitimsizlikten kaynakli oldugunu bilir. Ama bazilari bu egitimsizligin ancak devlet eliyle duzeltilebilecegine inanirken digerleri kendi hayatlarini bu ugurda feda ederler. Hangisinin dogru oldugu tartisilir. Bana göre halkin devsirme aydin olmaya hakki vardir ama devlet yönetiminde olanlarin yoktur. 

Benim tepkim Ataturkü tabulastiranlara, Ataturku okuyup anlamayanlara, yanlis anlatanlara.. Veya Ataturku kullanip insanlari kandirmaya calisanlara.. 

Bu gunlerde akp tayfasi Ataturkcü gibi duruyor. Rte gelse sana dese ki ben Ataturkcüyüm.. Ha tmm ozaman mi diceksin? Sormicak misin sen nasil Ataturkcusun kardesim diye??

Sen devşirme aydın ne, önce bir onu öğren, biraz oku istersen. Ne Atatürk'ü biliyorsun ne de burada açıkladığını sandığın kavramları. 

Atatürk'ü putlaştırmak, tabulaştırmak dediğiniz şeyler aynen Robespierre'nin değindiği gibi devşirmeler, liberaller, Kürtçüler ve uzun yıllardır işbirliği halinde oldukları dinciler tarafından üretilmiş propaganda araçlarıdır.

Daha önce kimse Atatürkçülere bu sözcüklere saldırmaz, sizin gibi kendini aşmış süper aydınların diline pelesenk olmazdı. Siz ve sizin gibi zayıf tipler "Tamam, ben de Atatürkçüyüm ama Atatürk'ü ilahlaştırmam, ona tapmam, eleştirilmesine karşı çıkmam" deyip rezil propagandaların görünmez maşaları oldunuz.

Bak ülkede neler oluyor, siz üç beş kişi şu durumda bile amanın da bunlar Atatürk'ü putlaştırdı, dogmatik bir görüş haline getirdi, başımıza ne geldiyse bunlardan geldi falan deyip dinci propagandayı, üstelik de onlar bile bundan vazgeçmişken sürdürüyorsunuz.

Bi kendinize gelin. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, cigi yazdı:

Dogmatik ateistlere ''Putperest Ateist" denir. Bunlar kimliklerini bazi isimlerin resimlerin sembollerin arkalarina saklanarak kanitlamaya calisirlar. Örnegin M. Kemal'i gercekten seven bir kisi onun gösterdigi yolda calisir didinir fakat onun arkasina saklanmaz. Putlastirdiklarinin diger insanlar tarafindan da sevilmesini dayatirlar. Cok yakin zamanda putperest parti CHP nin milletvekilleri Atatürk resimi yüzünden birbirlerine girmediler mi?

F tipi propaganda tüm hızıyla devam ediyor.

Dinci kafalı cahil.... 

Bol yaptığım yer hakkında konuşalım azıcık.

Ben Atatürkçüyüm, boynumda senelerdir onun imzasını kolye niyetine taşırım, arabamda yıllardır imzası sticker olarak bulunur. Ateistim de.

Ben şimdi böyle yaparak onu putlaştırmış olmaktan başka, arkasına mı saklanmış oluyorum? Daha da ötesi, Atatürk'ün diğer insanlar tarafından da sevilmesini mi dayatmış oluyorum? Bu cümle düşük, anlam bozukluğu da ola bir cümle ama sana ait. Ben direkt senin gibi yazdım.

Sen sembol nedir, iletişimdeki yeri nedir, bilir misin? Var mı fikrin?

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türk Ateist sana tek bir sey soracagim; hani demissin ya Ataturku putlastirmak, tabulastirmak kavramlari , devsirmeler, liberaller, kurtculer tarafindan kullanilan propaganda araclari diye.. 

Iste bu baglamda sana bir soru sormak istiyorum. Eger bunlar sadece uydurulmus propaganda araclariysa demekki butun Ataturkculerin Ataturku anladigini söyluyorsun öyle mi? 

Peki Evrenin fasist Ataturkcü zihniyetine ne diceksin? Darbelere alkis tutan Ataturkcülere ne diceksin? Ataturku kullanip Türkcülük yapanlara ne diceksin? 

Öz elestirimizi de yapalim. Bu ulkede hem kendine Ataturkcü deyip hem fasist kafada olan insanlar var. Yok mu yani? 

Aslinda Ataturku putlastirma kelimesini daha yeni kullandim. Onu kullanmamin nedeni de yine cigi abinin "putperest atesitler" kavramini kullanmasindan kaynakliydi. Yoksa ben de Ataturku tabulastirma veya putlastirma kaliplarini kullanan bir insan degilim.

Bu kaliplari kullanmamizi saglayip bunu yayginlastirmaya calistiklarinin ben de farkindayim. Tavrinizda da haklisiniz aslinda. Suan size hak veriyorum. Bu kalibi bir daha kullanmayacagim. Fakat yazdigim diger konularin kayda deger oldugunu düsünüyorum. Müslüman Ataturkcüler olsun, tek yönlü bakan komunistler olsun ve nutugu acip okumayan bir cok insan olsun. Ataturkun devrimlerini neden yaptigini sindirememisler olsun.. 

Bunlarin da dini kullanan partiler tarafindan ayni safa cekilmemeleri icin neden Ataturkcü olduklarini iyi bilmeleri gerekiyor. 

Bu ulkede Ataturkcu kisi sadece Ataturk bu ulkeyi kurtardi diyor. Ama nasil kurtardi neler yapti? Niye yapti? Devlet yönetimi nedir? Gibi sorulari kac kisi sordu? Yillarca Ataturk bize ezbeletilmeye calisilan tarih kitaplariyla sinirli kalmadi mi? Yillarca andimiz okutuldu ama cocuklara ne anlama geldigi ögretildi mi? Yillarca saygi durusu yaptik? Neden ayakta durdugumuz veya durmamiz gerektigi adam gibi bize anlatildi mi? Yillarca Ataturkun degil de Ismet inonunun cakma bati anlayisina sahip olmadik mi?

Herseyi ezbere yaptirmadilar mi bizlere? Derneklerde, mitinglerde,partilerde, panellerde bile Ataturku anlatirken tarih kitabi gibi ezbere anlatilmadi mi bizlere? 

Bunun nedeni de egitim sistemimizin her daim boktan olmasiydi ve bu topraklarda yasayan zihniyetlerin hicbir zaman Ataturkun neyi nicin yaptigini anlamamasiydi. 

Siz heralde kendine Ataturkcü diyen herkesin Ataturkcü oldugunu saniyorsunuz? 

Benim elestirdigim nokta budur. Mesela sana bir soru daha sorayim. Ataturk söyle der; "Eger birgün benim düsüncelerimle bilim celisirse bilimi secin" .. Eger birgün dünya düzeni cumhuriyetten ve onun araci olan demokrasiden daha mantikli bir cözüm bulursa ben onu benimserim. Demokrasiyi gelistirmeye ve degistirrmeye de varim. Cunku bu haliyle cogunlugun diktasi gibi duruyor. 

Belki daha sonra cumhuriyet yerine baska bir rejim de gelebilir.

Soru su: Kac tane Ataturkcü suan benim gibi ilerde mantikli bir secenek olmasina ragmen cumhuriyet ve demokrasiden vazgecer? 

Iste ben o vazgecmeyecek olanlarin cok oldugunu düsünüyorum. Cunku daha adamin ne dedigini anlamiyorlar. 

Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, Primatrium said:

Siz heralde kendine Ataturkcü diyen herkesin Ataturkcü oldugunu saniyorsunuz? 

demişimdir..şu anda bu tür tartışmaları yapmanın vakti değil.

seçimle gelen sağ hükümetler beğenmedikleri halk kesimleriyle kavga edip diktatörlüğe dönüşüyorlar. 
1930'ların kemalist diktasından  söz edenler bunu hiç anlatmıyorlar.

özgürlük ve kardeşlikten söz edenlerin düştüğü duruma bir bakın.
erdoğancılar, gülenciler ve kürtçüler bu ülkeyi kana boğdular.

halka birşeyleri anlatmanın vakti geldi. 
anlamaları belki de binlerce yıl sürecek ama yine de değer.

tarihinde bosyinebos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen Atatürkçü deyince sadece senin gibi düşünen, politik görüşü seninle aynı olan insanlardan sözetmek istiyorsun. Yani aşağı yukarı senin gibi düşünmeleri gerektiği gibi bir fikrin var, yazdıklarının bütününe bakınca öyle anlaşılıyor. Çünkü sana göre de sen Atatürk'ü anlamış ve öğrenmişsin. Dinden çıkmışsın mesela, Nutuk okumuşsun vs.

Benim, kimsenin Atatürkçülüğünü ölçmek ve değerlendirip ocak dışısın demek gibi dertlerim yok. Nutuk okumamıştır, Cumhuriyet tarihini bilmez ama sağduyusuyla sever Atatürk'ü, özgürlük içinde yaşamak ister, içeriğini bilmediği laiklik ve demokrasinin ne denli hayati olduğunu hissetmiştir. Bu benim için yeterlidir. Hatta bu kişi Atatürk'ü anlamış, onun yolunu yol eylemiştir. Bu kadarı yeter. Eğer bir ölçüme tabi tutacaksam mesela, sana da "Sen nasıl Atatürkçüsün, kavram kargaşası içindesin, Atatürkçü insan dincinin dümen suyunda döndüğünü görmez mi, devşirme aydının, etki ajanının ne demek olduğunu azıcık da olsa bilmez mi, dine inandığı için gıcık olur mu insana?" derim. Anlamı var mı?

Atatürkçülere saldırmak, onları eleştirip durmak politik olarak en yanlış, en tehlikeli şeydir ve bunun böyle olduğunu zaman bize acımasızca göstermiştir. Benim gibi aslında Atatürk ve Atatürkçülükle hiçbir zaman sorunu olmamış, kendini Atatürkçü diye bile tanımlama ihtiyacı duymamış milyonlarca insan yıllardır meydanlarda "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye haykırıyor. Gururla, onurla. Çoğu da Müslüman inançlı. Bu insanların Atatürk bilmez cahiller olduğunu iddia edecek kişi daha doğmadı.

Kendine Atatürkçü diyen herkesin Atatürkçü olup olmadığı konusu politikler vb söz konusunda olduğunda anlam kazanabilir, zira tarihimiz Atatürkçü kılığında dolaşan gericilerle, işbirlikçilerle doludur. Gardrop Atatürkçüsü diye bir tanım üretmişizdir örneğin.

Ama halkın içinde, sıradan insanları Atatürk, demokrasi, laiklik vb konularında yeterince bilgi sahibi olmamaları nedeniyle Atatürkçülükten aforoz etmek, onları dogmatik olarak nitelemek, suçlamak kimsenin haddi değil.

Ne iyi ki varlar. 

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki Tük Ateist, bu tartismayi harlayarak zaten benim de istemedigim bir duruma getirmek istemiyorum. Müslüman Ataturkcülerin aslinda gerceklige ne kadar zarar verdigini kendi gözünle görüp deneyimlemen dilegiyle.. Ayni sey "mustafa kemalin askerleriyiz" slogani icin de gecerlidir. Bu slogan Evren zihniyetinin ürünüdür. 

Ayrica ben Ataturkcü derken benimle ayni ayni politik görüse sahip insanlardan bahsetmiyorum. Ataturkcülük Ataturkün yaptiklariyla bellidir zaten. Tanimlanmis bir kavrami kendime göre sekillendiremem zaten. 

Ataturkculere saldirmanin politik olarak yanlis olduguna ben de katiliyorum. Fakat Ataturku putlastirmayin demek mi karsi tarafa daha cok pirim verir yoksa musluman Ataturkcü olmak mi? 

Ben bu platformda zeki insanlar var diye bu sekilde konustum disarida hararetle Ataturkculeri elestiren bir insan degilim. Ama yeri geldiginde de elestirmeyi bilirim. Zaten kendimizi elestirmeye eleestirmeye bu hale geldik.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Primatrium yazdı:

Ataturkculere saldirmanin politik olarak yanlis olduguna ben de katiliyorum. Fakat Ataturku putlastirmayin demek mi karsi tarafa daha cok pirim verir yoksa musluman Ataturkcü olmak mi? 

Ben bu platformda zeki insanlar var diye bu sekilde konustum disarida hararetle Ataturkculeri elestiren bir insan degilim. Ama yeri geldiginde de elestirmeyi bilirim. Zaten kendimizi elestirmeye eleestirmeye bu hale geldik.

Kesin olarak "Atatürk'ü putlaştırmayın" demek.  

Son cümlenle ilgili olarak...

Hayır, bu hale gelmemizin nedeni Atatürkçüleri veya Atatürk'ü eleştirmemek değil. Hatta son on beş yıldır Atatürk eleştirmek salaklık. Atatürk'ü eleştirmek dinciye, Kürtçüye, liberale, Atatürk düşmanı sözde solcuya düşmemiş. Bu eleştirme heves ve heyecanı, Atatürk eleştirebilmenin ayrıcalık gibi gösterilmesi bu pisliklerin başarısıdır. Eleştirmek için bilgi ve donanım gerekir öncelikle.

Ülke kurulalı 90 küsur sene geçmiş, Atatürk öleli 78 yıl olmuş, birden kafamıza bir şey düşmüş gibi Atatürk ve Atatürkçü eleştirme hastalığına tutuluyoruz... Bu virusu üreten de dinci. 

Sitelerde Paylaş

Ataturk'ü putlaştırmak ne demek? Hickimse putlaştırmıyor.Birileri kafalrından bi kavram uyduruyor.Dincilerin kullandığı bir yalandır bu. Çunku, putperest damgasi vurmak istiyorlar sana. Ayrica musluman olsun olmasın, Ataturku seven,saygi duyan insanları dışlamak dogru degil. 

Sitelerde Paylaş

Aslinda belki de yanlis anlattim kendimi. Kurdigum cümlelerde de sıkıntı olmus olabilir. Benim Ataturkü veya Ataturkculeri elestirmem sadece Ataturkcu oldugunu bildigim ve sorgulamasi yuksek insanlar arasinda sinirli kalir. Bunun haricinde hicbir yerde Ataturku veya Ataturkculeri elestirmem. Cunku elestirmenin sadece dincinin ekmegine yag sürmek oldugunu bilirim. Yanlisim, bu platformdaki herkesi de kendim gibi görme gafletine düsmekti. 

Ataturku elesrirenleri bir kenara birakirsak ben gercekten müslüman Ataturkcülerin bize sıkıntı cikaracagini düsünüyorum. Cunku akp nin hedefi bunlari toplamak.. Eger bu musluman Ataturculer Ataturku daha iyi okuyup anlamazlarsa dinleri baskin gelip akp safina gecebilirler, ama kurani da nutugu da iyi ögrenirlerse kandirilmalari kolay olmaz. Benim su zamanlardaki en buyuk endisem bu. Oyuzden biraz da bu Ataturkculeri elestirme konusunu istemeden bu kadar harladim. Adamlar Ataturku kullanarak prim yapiyorlar ve muhalefet partilerinden kendi saflarina adam cekmeye calisiyorlar. Akp safina gecen musluman Ataturkculer diyor ki: "ulan bu adamlar namazinda niyazinda insanlar hem de Ataturke deger veriyorlar ozaman neden oy vermeyim ki" .. Kac insan bu sekilde kandirildi. Benim bizzat tanidiklarim var. Ve daha da kanacaklar.. 

tarihinde Primatrium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Primatrium yazdı:

Ataturku elesrirenleri bir kenara birakirsak ben gercekten müslüman Ataturkcülerin bize sıkıntı cikaracagini düsünüyorum. Cunku akp nin hedefi bunlari toplamak.. Eger bu musluman Ataturculer Ataturku daha iyi okuyup anlamazlarsa dinleri baskin gelip akp safina gecebilirler, ama kurani da nutugu da iyi ögrenirlerse kandirilmalari kolay olmaz. Benim su zamanlardaki en buyuk endisem bu. Oyuzden biraz da bu Ataturkculeri elestirme konusunu istemeden bu kadar harladim. Adamlar Ataturku kullanarak prim yapiyorlar ve muhalefet partilerinden kendi saflarina adam cekmeye calisiyorlar. Akp safina gecen musluman Ataturkculer diyor ki: "ulan bu adamlar namazinda niyazinda insanlar hem de Ataturke deger veriyorlar ozaman neden oy vermeyim ki" .. Kac insan bu sekilde kandirildi. Benim bizzat tanidiklarim var. Ve daha da kanacaklar.. 

AKP'nin hedefi Müslüman Atatürkçüler madem, bazı ateistler bu insanları neden durmaksızın eleştiriyor hatta onlara saldırıyor? Ayrıca biz kimiz, bize sıkıntı çıkarmak ne demek? Atatürkçü, laiklik yanlısı ve son derece tutarlı olan bu kitle bunca yıldır bu kadar sağlam durmasa şurada hala yazıyor olamazdık. Ateistler hala öyle veya böyle varsa aktifse bunu bu kitleye borçludur. Ateistlerin bir sıkımlık canı var, İslamcı iktidar şöyle ciddi bir biçimde bunları toplamaya yönelik harekete geçse çil yavrusu gibi dağılırlar. Hiç kızmam, herkesin çoluk çocuğu, işi gücü var ve ateizm için hayatını tehlikeye atmak aptallık olur elbette. 

Bu insanların AKP'ye oy verme ihtimali yok denecek kadar az. Şu sıra olağanüstü günler yaşıyoruz, her şey karmakarışık. AKP'nin aniden Atatürkçü kesilmesi, bakanların ufaktan laiklik falan demesine aldanacak kadar safsa bir insan, varsın öyle olsun. Burada mesele Atatürkçü olmak olmamak değil, aptal olmak veya olmamak. Atatürkçülerin, daha doğrusu AKP ile bunca senedir tutarlı biçimde mücadele eden ve onları iyi tanıyan %25-30 oranındaki muhalif Tayyip'i iyi tanır, amaçlarını iyi bilir, dün Atatürk'e daha dün "Ayyaş" dediğini de unutmaz. 

Kaldı ki AKP'ye oy verip Atatürk'ü de seven veya laik sistemin sürmesi gerektiğini söyleyen milyonlarca insan var, senin etrafındakiler herhalde onlardan. Onlara Nutuk da okutsan Kur'anı deşifre edip ateist de yapsan oyunu vermeye devam edecek çünkü onların gerçekleri ya da öncelikleri seninkinden farklı. Biz burada onlardan değil, muhaliflerden sözediyoruz. 

Sitelerde Paylaş

- Biz kimiz?

Biz, Ataturk'ün miras biraktigi cumhuriyet anlayisini ve onun ilkelerini iyi anlayip, devlet yönetiminde su anlik demokrasi anlayisini benimsemis , devletin herhangi bir dini olmamasi gerektigini savunan, egitime,üretime önem veren, cagdas medeniyetler seviyesine ulasma gayretinde olan, bu sayede yüzünü batiya dönmüs, kadin-erkek esitligini benimsemis insanlar toplulugu.. 

-Bize sıkıntı cikarmak ne demek?

Bir devletin gelismesi icin gerekli olan söyledigim veya bu söylediklerime benzer degerlere karsı cıkmak veya bir insanin yeteri kadar düsünmeden verdigi oyun bu degerlere karsi olan bir partiye gitmesi.. Yani akp'ye gitmesi..

- Akp'nin hedefi madem müslüman Ataturkculer , ozaman niye bazi ateistler bunlari elestiriyor?

Diger ateistlerin bu kisileri nasil elestirdiklerini bilmiyorum. Ama benim elestirme tarzim onlari dislayarak veya akp'ye yanastiracak seklinde olmuyor. Benim elestirim, hayatim boyu kendime de yaptigim normal bir elestiridir. 

Peki neye göre elestiri yapiyorum? 

Eger bir insan müslüman Ataturkcüyse bu hukumetin bu kadar cok imamhatip lisesi acmasina ses cikarmayabiliyor. Eger bir insan müslüman Ataturkcüyse zorunlu din dersinin kaldirilmasina ses cikarmayabiliyor. Eger bir insan müslüman Atatürkcüyse cocugunu kuran kursuna göndermeye egilimli olabiliyor. Eger bir kadin müslüman Atatürkcüyse basini kapatma ihtimali olabilir. Müslüman Ataturkcüleri sadece egeden akdenizden ibaret sanma. Onlar sadece Ataturkcü olduklarindan dolayi degil ayni zamanda yillarin verdigi bir yasam kültürü var orada. Balkan göcmenleri cok fazla. Yunanistana yakin. Ve deniz kenari. Bu insanlar her ne kadar musluman Ataturkcü olsalar da tabiki akp ye gecme ihtimalleri cok azdir. Ama bir marmarada, ic anadoluda , dogu anadoluda ya da bir tasrada , böyle insanlarin gecme ihtimalleri daha fazlaa.

Sadece benim anlayisima göre degil, rasyonel kriterlere göre müslümanligin oldugu yerde bizim isteklerimizin olmasi cok zor. Bizim isteklerimizi gönülden isteyen ve bu anlamda kendini gelistiren insanlar da zaten dogal olarak dinden uzaklasacaklardir. 

-Müslüman Atatürkcüleri neden elestiriyoruz?

Bu insanlar, az da olsa bizi anlayabilecek insanlardir. Ben Ataturk dusmani bir müslümanla konussam bile nasil anlasabiliriz ki? Ama Ataturkcü müslümanlarla anlasabilirim. Bu insanlarin dinlerini daha cok okumalarini istiyorum ki kendilerinin aslinda musluman degil de deist olduklarini görsünler. Tanidigim bir cok müslüman Ataturkcü insan Kurana aykiri davraniyor ama ayni zamanda islam yanindalar. 

Adamlara diyorum ki madem muslumansin neden oruc tutmuyorsun?, ya da 5 vakit namaza gitmiyorsun? Ya da kadinlara soruyorum neden basinizi kapatmiyorsunuz ya da neden is hayatina katiliyorsunuz? Neden is yerindeki erkeklerle el sıkısıyorsunuz? 

Bunu söylerken bazen kendimi müslüman olarak tanitip sanki onlari dogru yola tesvik ediyor musum gibi söyluyorum. Onlar da buna itiraz edemiyorlar. "Ya iste o da benim hatam, yapsam veya yapmasam daha iyi olur tabii" diyor.. 

Benim endisem ise basi acik bir musluman Ataturkcü kadinin hem dinini hem de Ataturku bilmedigi icin kısır gününde arkadaslariyla toplandiginda kapali olan arkadaslarinin bu insani etkilemesi..

Ya da musluman Ataturkcü bir erkegin, kahveye gittiginde cay icerken yanindaki arkadaslarinin camiye gittigi icin onun da camiye gidip sonra onlarin yolundan gitmeye baslamasi..

Muslumanlik zaafiyet getirir. Fakat bilincli bir sekilde dinden kurtulmus hicbir insani kolay kolay kandiramazsin.

Bence iyi niyetli bir elestiri herkese katki saglar. Iste bu yuzden bu insanlarin kurani okuyup sorgulamalarini diger müslümanlara nazaran daha cok istiyorum. 

Cunku eger bu ulkede ateist olma ihtimali yuksek olan bir kitle varsa o da bu kitle veya bu kitlelerin cocuklaridir.

Eger ateist sayisi fazlalasirsa, insanlar ateistlerin ahlakinin düsündükleri gibi olmadigini daha iyi anlayacaklar. Ve ateizm daha cok yayginlasabilecek.

Eger bu insanlar dinlerinden kurtulurlarsa ve iste ozaman Ataturkun de aslinda dindar bir insan olmadigini farkederlerse bu insanlar cok guzel bir nesil yetistirebilirler. 

Fakat bu sekilde devam ederlerse az önce de anlatigim üzere yeni nesillerin "Ataturkcü" olan akp'ye gecme ihtimalleri daha cok artacak.

Akp, musluman oldugu zannedilen Ataturk ile prim yapiyor. 

Agir akp'li olan 47 yasindaki yanimda calisan abi bile Ataturkun takiyye yaptigi islam ve muhammed ile ilgili güzel sözleri bulup yazmis. Iste bak Ataturk muslumandi demek istiyor. Oyuzden Ataturke verdigi degeri kendince ayni levelde tutuyor. 

Akp ilk zamanlar Ataturke cok saldirdi cunku musluman kitleyi yanina cekmesi gerekiyordu. Ya da belki yanlis bir politika izledi. Ama akp daha sonra bu ülkedeki bircok insan icin hala Ataturkun cok önemli bir deger oldugunu anladi. 

Egitim gittikce boktanlasiyor. Ataturk bir gün unutulursa bu ulkeyi ateistler veya deistler kurtaraccak.. Cunku biz önce ateist oldugumuz icin Ataturkcüyüz yani bizim icin sorgulama en usttedir. Ama onlar müslüman olduklari icin Ataturkcü degiller. Bizim ateistligimizle Ataturkcülügümüz arasinda zihniyet bagi var ama onlarda muslumanlik ile Ataturkcülükleri arasinda bir bag yok..

Ya anlatabiliyor muyum derdimi Turk Ateist.. Anliyor musun beni? 

tarihinde Primatrium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada yazan tüm Atatürkcülere! 

Marjinal sekuler dini figura dönüstürdügünüz o marvelimsi oyuncak karton Atatürkünüzle ilgili paylasimlarinizi saskinlikla okuyorum. Saskinlikla okuyorum cünkü agzi laf yapan bir sürü kisinin Cumhuriyet tarihini gercekten iyi okumadiklarini anliyorum. Dindar Atatürkcüler demek cok tehlikeli... Onlardan biriydi! Maresal Fevzi Cakmak. Naksibendi Tarikatina üyeligini bilmeyen yoktu. Namazinda niyazinda bir dindardi. Gazi ordumuzu ona emanet etti. Cumhuriyet tarihimizin en uzun görevde kalmis Genel Kurmay Baskanidir. Sonra orduyu Atatürkcüler degil, Amerikancilar ele gecirdi ve bugünlere kadar geldik. Bugün ordumuzda degisimler basladi. Radikal degisimler ve artik Cumhuriyetin ordusu olacak. Yanlis kisinin "dogru isler" yaptigi süreclerden gecerken kiside takili kalmayin. O kisi coktan vatana ihanetten, en hafifi gaflet ve dalaletten dar agacini boylamasi gerekendi, fakat bizde onun gibi düsünüyoruz dostlar! Dereyi gecene kadar essegi tutmakta yarar var.

Sitelerde Paylaş

Primatrium,

İlk paragrafın var ya?

İşte onlar Atatürkçüler. Çoğu inançlı olan ama asla yobaz olmayan Müslümanlar. Onlar çocuklarını İmam Hatip'lere göndermez, koyu dindar olmasını isteyip beklemezler. Sen CHP'ye oy veren %30'a yakın kitlenin ateist veya dinsiz olduğunu mu düşünüyordun? Öyle düşündüğünü sanmıyorum. Peki nasıl oluyor da bu oran hemen hep aynı olabiliyor? Onlar son derece tutarlı ve kararlı bir kitle.

Bir saat önce, Primatrium yazdı:

Cunku eger bu ulkede ateist olma ihtimali yuksek olan bir kitle varsa o da bu kitle veya bu kitlelerin cocuklaridir.

Eger ateist sayisi fazlalasirsa, insanlar ateistlerin ahlakinin düsündükleri gibi olmadigini daha iyi anlayacaklar. Ve ateizm daha cok yayginlasabilecek.

Eger bu insanlar dinlerinden kurtulurlarsa ve iste ozaman Ataturkun de aslinda dindar bir insan olmadigini farkederlerse bu insanlar cok guzel bir nesil yetistirebilirler. 

Katılıyorum, bu kitle içinde ateist olma potansiyeli taşıyan önemli bir nüfus var, ama bu beni ilgilendiren veya bağlayan bir şey değil. Çünkü ben, insanların ateist olmaları gerektiği gibi bir fikir taşımıyorum. Ateizm bu noktada umurumda bile değil ve kimseyi dinden "kurtarmak" gibi bir hedefim yok. Kurtarılmaları gerektiğini de düşünmüyorum zaten.

Ateizm takıntısından kurtulmak gerek Primatrium. Bir insanın bilime karşı olmaması, laik ve demokratik bir ülke istemesi, çocuklarını bilime yakın bireyler olarak yetiştirmesi ve eğitim aldırması yeter. Atatürk'ün inançlı bir Müslüman olması veya olmaması neyi değiştirir? Ben biliyorum ki Atatürk inançlı değildi ancak insanların dini inançlarını yok etmek gibi sapkın düşünceler taşımayacak kadar sağlıklı ve gerçekçiydi. Biz onun kadar gerçekçi değiliz. 

Nutuk ve Kur'an arasında sıkışmış bir insan topluluğu yok bizim karşımızda. Bilakis, sen onları bu ikisi arasına sıkıştırıyorsun ama farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, medicus said:

Burada yazan tüm Atatürkcülere! 

Marjinal sekuler dini figura dönüstürdügünüz o marvelimsi oyuncak karton Atatürkünüzle ilgili paylasimlarinizi saskinlikla okuyorum. Saskinlikla okuyorum cünkü agzi laf yapan bir sürü kisinin Cumhuriyet tarihini gercekten iyi okumadiklarini anliyorum. Dindar Atatürkcüler demek cok tehlikeli... Onlardan biriydi! Maresal Fevzi Cakmak. Naksibendi Tarikatina üyeligini bilmeyen yoktu. Namazinda niyazinda bir dindardi. Gazi ordumuzu ona emanet etti. Cumhuriyet tarihimizin en uzun görevde kalmis Genel Kurmay Baskanidir. Sonra orduyu Atatürkcüler degil, Amerikancilar ele gecirdi ve bugünlere kadar geldik. Bugün ordumuzda degisimler basladi. Radikal degisimler ve artik Cumhuriyetin ordusu olacak. Yanlis kisinin "dogru isler" yaptigi süreclerden gecerken kiside takili kalmayin. O kisi coktan vatana ihanetten, en hafifi gaflet ve dalaletten dar agacini boylamasi gerekendi, fakat bizde onun gibi düsünüyoruz dostlar! Dereyi gecene kadar essegi tutmakta yarar var.

Türkiye de ordu hiç birzaman Atatürkcü olmamıştır. Atatürk'ün sağlığında da olmamıştır. Sadece boyun eğmek zorunda kalmışlar, Atatürk'e suikast girişiminde yargılamalara homurdanmışlar ve Karabekir paçayı öyle kurtarmıştır. Atatürk Fevzi paşa'nın eli ile orduyu kontrol altında tutmuş, orduyu seküleştirmenin çözüm olmayacağını esas olanın toplumsal dönüşüm olduğunu düşünmüştür.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, albastı said:

Türkiye de ordu hiç birzaman Atatürkcü olmamıştır. Atatürk'ün sağlığında da olmamıştır. Sadece boyun eğmek zorunda kalmışlar, Atatürk'e suikast girişiminde yargılamalara homurdanmışlar ve Karabekir paçayı öyle kurtarmıştır. Atatürk Fevzi paşa'nın eli ile orduyu kontrol altında tutmuş, orduyu seküleştirmenin çözüm olmayacağını esas olanın toplumsal dönüşüm olduğunu düşünmüştür.

Allah razi olsun! Milletteki su yanlis inanci bir türlü anlamiyorum...

Sitelerde Paylaş

Ülke; putperest atatürkcüler ve kendilerine "M.Kemal'in askerleriyiz" diyenlerin yüzünden bu hale gelmistir.

Albastı gercekleri ve dogru olanlari yazmistir. Halkin icindeki Atatürkcü'lerin elestirilmeleri ahmakliktir veya cemaatin yetistirdigi kadrolarin kandirdiklari ve sömürdükleri insanlari da elestiremeyiz. Her ikisinde de bir fark bulunmamaktadir. Bunu anlamak cok zor olmamali.

Yillarca aktif olarak cemaatin kadrolari ile birebir mücadele etmis birisi olarak neyin ne oldugunu gayet iyi bilmekteyim.(Cafe de Gülen cemaati dosyasi bulunmaktadir ve yazi arastirmalar somut verilerle yazilmistir.) Amerika Ingiltere Almanya, Hollanda, Fransa, Danimarka ve Belcika yönetimleri bunlara canak tutup Türkiye ve saf insanlar üzerinden oyunlar oynamistirlar. Cemaatin bu ülkelerde bulunan mal varliklari milyarlarca eurodur ve su anda bankalarda bulunan paralarini tasinmaz mallara yatirmaktadirlar. Bu mallari alirlerken belediyeler onlara kolaylik öncelik tanimaktadir.

Ilginc olan su ki cemaat kendisi ile ayni zihniyette olan Atatürkcü kadrolarla cok iyi gecinmekteydiler. Cünkü zihniyet ayni zihniyettir. Gercekleri görüp olanlari elestirmek konusup tartismak gerekir. AKP den ayrilan cemaat CHP ile is birligi ile yapmadi mi? Firildak T.Özkan gibi bir sürü sahtekar CHP milletvekili degiller mi?

Yasanan kaoslarin felaketlerin birinci sorumlulari putperest Atatürkcü siysetciler bürokratlar ve TSK dir.Yillarca cikarlari ugurlarina ülkenin icine edip gelecegini kararttilar ve 2002 de duvara tosladilar.

Halbuki her zaman altini cizdigimiz "Bilimsel egitim hukuk laiklik esit özgürlükler" konularinda kafalarini bile agritmadilar.

Tarihi ile yüzlesmeye cesaret edemiyen özelestiri yapamayan bir toplumun fertleri kucaklasamaz ve felaketlerden kurtulamaz.Osmanli hanedananin salt zevk ve sefasi ugruna neler yaptiklarini Anadolu insanlarini nasil bicip kilcitan gecirdigini bile söylemeye cesaret edemiyen ama tam tersine halkini manipüle eden sahtekar akademisyenlerden gecilmiyor.

Halka söylenilen yalanlar sahtekarliklar, ayni halinin altina saklanmis bir cöplük yigini haline geldi ve artik sagindan solundan patlamaktadir.Bunlar henüz kücük patlamalar son patlama en siddetlisi olacak.

Türkiye'nin yeni baskani oldu anayasaya refarandima da gerek kalmadi. Ülkenin tüm birimleri bir cirpida baskan baglandi. Herkesin gözü aydin olsun fakat muhalefet öyle kücülüp minnacik oldu ki "bunlarla isbirligini siz yaptiniz devletin ülkenin basina siz bela ettiniz asil suclu sizlersiniz'' bile diyemiyorlar.

Ne demistik? Demokratik bir ülkede cemaat tarikat olusumlari gündemde olmazlar gündem yaratamazlar yönetimin carklarina tutunamazlar basinda haber edilip el üstünde tutulmazlar. Kimseyi rahatsiz etmemek sarti ile özel alanlarinda ibadetlerini yaparlar hepsi bu kadar.

Sevgiler/

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, cigi said:

Ilginc olan su ki cemaat kendisi ile ayni zihniyette olan Atatürkcü kadrolarla cok iyi gecinmekteydiler. Cünkü zihniyet ayni zihniyettir. Gercekleri görüp olanlari elestirmek konusup tartismak gerekir. AKP den ayrilan cemaat CHP ile is birligi ile yapmadi mi? Firildak T.Özkan gibi bir sürü sahtekar CHP milletvekili degiller mi?

atatürkçü-gardrop atatürkçüsü farkını bilmiyorsun.

örn. atatürkçü denen kenan evren 1980'de chp'yi kapattı. 
çünkü o "gardrop atatürkçüsü"ydü.

ordunun seçim sandıklarından hala akp çıkıyor.

"putperest atatürkçüler" dediklerin "tören atatürkçüleri"dir. çoğu müslümandır.
atatürk'ü koruma kanununu çıkarıp tüm ülkeyi heykellerle donatan menderestir.

chp'nin 90 yılda geçirdiği değişimden de haberin yok.
gerçek atatürkçüleri anlaman dileğiyle.

tarihinde bosyinebos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, cigi yazdı:

Ülke; putperest atatürkcüler ve kendilerine "M.Kemal'in askerleriyiz" diyenlerin yüzünden bu hale gelmistir.

Adi, aşağılık, pislik herif. Atatürkçü kadrolarla cemaat çok iyi geçindiği için mi onca askeri, gazeteceyi, avukatı vb içeri attılar? Arsız, yüzsüz, akıl hastası adam?

Bu kin, nefret dolu olup iftiradan başka bir şey yazmayan adam daha ne kadar barınacak burada? AKP ağzıyla konuşan, Kürtçü terörüne güzelleme çekip durmaksızın Atatürkçülere, aydınlara, bilimcilere, muhaliflere saldırıp iftiralar atanlara bunca izin vermek akıl işi mi?

E bir yerde normal. Hacı kalkıp da admin kimliğiyle Fethullah Gülen'i barışçıl ve şiddete başvurmayan zavallı bir fanatik olarak tanımlar da foruma davet ederken durmaksızın Atatürkçüleri suçlarsa üye neler yazmaz...

Tükürün hep birlikte forumun içine. İlgi açlığınızı böyle giderin. Ortam izin veriyor nasılsa.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...