Jump to content

Aynı koşullarda aynı tepki mi verilir

Recommended Posts

3 dakika önce, ellectra yazdı:

Matrix sevdiğim bir filmdir fakat bu sahnesinin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Duyguların ve psikolojik durumun farklı olması için de farklı etkenler olması gerekiyor.

Mesela senin bu video örneğini vermene sebep olan en temel etkenlerden biri filmin bu sahnesini daha önce izlemiş olman. sonraki bir etken hafızanın bunu hatırlayıp örnek verecek kadar güçlü olması. doğumundan itibaren hatta dünyanın evrenin varoluşundan itibaren gelişen her bir zerre senin bu video örneğini vermene neden oldu. şöyle ki bir kızılderilinin attığı fazladan bir adım bile senin hayatında bir değişikliğe sebep olacaktır. Örnek olarak bir Mr nobody sahnesini verebilirim ben de. bir firmanın dandik ayakkabı bağcığını kabul etmesinden dolayı çocuğun hayatının başka şekilde ilerlemesi gibi..

O halde sana şunu sormama izin ver.

Big Bang anından itibaren geçen bunca zaman sonra seninle bu forumda iletişeceğimizin zaten belli olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, ellectra yazdı:

Matrix sevdiğim bir filmdir fakat bu sahnesinin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Duyguların ve psikolojik durumun farklı olması için de farklı etkenler olması gerekiyor.

Mesela senin bu video örneğini vermene sebep olan en temel etkenlerden biri filmin bu sahnesini daha önce izlemiş olman. sonraki bir etken hafızanın bunu hatırlayıp örnek verecek kadar güçlü olması. doğumundan itibaren hatta dünyanın evrenin varoluşundan itibaren gelişen her bir zerre senin bu video örneğini vermene neden oldu. şöyle ki bir kızılderilinin attığı fazladan bir adım bile senin hayatında bir değişikliğe sebep olacaktır. Örnek olarak bir Mr nobody sahnesini verebilirim ben de. bir firmanın dandik ayakkabı bağcığını kabul etmesinden dolayı çocuğun hayatının başka şekilde ilerlemesi gibi..

Beyin bizzat kendisi kendini etken kılabilir. Beynin ''self''i de duygudurum üretir; illa ki dışsal etken olması gerekmez.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, hemdemo said:

O halde sana şunu sormama izin ver.

Big Bang anından itibaren geçen bunca zaman sonra seninle bu forumda iletişeceğimizin zaten belli olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsun?

Aslına bakarsan ben %100 emin olduğumu söylemiyorum. sadece farklı bir tepki vermemiz için atladığım bir şey var mı, olabilir mi diye merak ettim ve sizlerin de fikrini almak için böyle bir konu açtım. Bana kalırsa beyin için kesinlikle dışsal etki gereklidir hatta tamamen dışsal etkilerle gelişir. sorunun cevabına ise mümkündür diyorum. Yani bence belli olması mümkün olması gerekiyor.

tarihinde ellectra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

modern fiziğin açtığı karmaşıklığa çözümler gerekiyor. şu aşamada, determinist sistemin topyekün devre dışı kaldığını söylemek bana saçma geliyor. atom altı parçacıkların belirsiz hareketleri 'nasıl' ve 'neden' sorusundan muaf olamaz. a tamam öyleymiş diyemeyiz bu durumda. çünkü bizim yaşantımıza neden ve sonuçlar yön veriyor. bu hep böyle. bunun dışında olan birşey yok. mantıkta bunu kabul etmiyor. ben sadece şuan bu belirsizliği henüz keşfedilmemiş neden ve nasıl lara bağlıyorum. yani yoksa, bir atomum kafasına göre takıldığını düşünmek ne kdr sağlıklı olabilir ki? bunun illaki bir izahı olmak zorunda.

Sitelerde Paylaş

Bu cevabım kader vardır demek gibi oldu ama alakası yok. ne zaman ne olacağı bilinmezdir. bundan birkaç saniye sonra ne olacağını bile bilemeyiz. sadece her şey olması gerektiği gibi olur. Fakat aynı evren aynı şekilde tekrar var olsa ve ben bundan tamamen bağımsız olarak dışarıdan izlesem ne olacağını bilebilirim.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, jumanji35 said:

sen olmassan koşullar tam olmaz ama. (:

Yok beni tanrı gibi düşün o evrende hiç var olmadım :D sadece aynı evreni dışarıdan ikinci kez izliyorum. başa sarılmış film gibi. ilk izlediğimde ben de bilmiyordum ne olacağını ama ikinci izlediğimde takdir edersin ki bilebilirim :)

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Beynimizin biz daha bilincinde olmadan tam 6 saniye önce verecegimiz karar tahmin edilebiliyormuş .Yani biz bu deneyin ciktilarina göre her ne yapiyorsak yapalim beynimizde cesitli islemler tamamlandiktan sonra bilincli farkindalıga iletilip farkinda oluyoruz ve uyguluyoruz.Fakat deneyin sonuçlarini sorguladigim zaman söyle bir gariplik seziyorum.Biz cevrede ki uyaranlara cok kisa sürede cevap veren canlilariz.Örnegin:Karsımizdaki insanla konusurken beynimiz uyarilip biz cevabi daha kisa sürelerde veriyoruz.6 saniyelik sure cok gec bir süre degilmidir.Bu deney 'bilincli' kararlarimizda mi ortaya cikan bir süre farki? Cünkü beynimiz otopilotta calişırken ve (cogu zaman otopilotta calisiyormus) biz hic dusunmeyiz bile kullandigimiz kelimeleri bile cabuk sarfederiz. seri ve hizli tepkilerde bulunuruz.Otomobil kullanirken de bu surec var yani bu iki durumu nasil degerlendirmeliyiz. Deney sahiplerine bu tur sorulari soramiyorum.İngilizcem de olmadigi icin saglikli bir sekilde makaleyi anlayamiyorum.Otopilot davranislarimizı,dusuncelerimizi sanirim bunun disinda tutmamiz gerekiyor.Birde arkadaşlar beyinde noronlar degisik hizlarda sinyaller uretiyor.bölgeden bolgeye degisiyor.Saniyede 4 metreden 100 metreye kadar degisitigini ögrendim.Beyin de bu denli farkli iletim hizlari mevcutken sabit bir sekilde deneyde anlatildigi üzere "biz insanlarin beyninde kararlari,davranislari 6 saniye önceden tahmin ediyoruz "gibi bir söylem ne kadar sağliklidir.eger 6 saniye hayati gec algilamis olsak;yasami o karanlik evre olan 6 saniyeden haberdar olamazdik.Örnegin:Yaprak agaçtan düserken goremezdik cunkü 6 saniye önce olmus olabilirdi.Kafami karistiran bu deneyi nasil yorumlamaliyiz? Beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum . GOOGLEYE 6 SANIYE ÖNCE BEYINDE KARAR ZATEN VERILMIS YAZIN ILGILI DENEYIN BELGESELI VAR. Şimdi bi bunu nasil yorumlamaliyiz.Cok kafam karisti bilgisi olan paylasabilir mi ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...