Jump to content

Recommended Posts

Öncelikle merhabalar.kendi kendime birşeyler düşünüp aklımda birşeyler yaratmaya çalıştım.Düşüncemi daha doğrusu sorunsalımı size de açıp fikirlerinizi almak isterim.Konu şu ki "Eğer evren mükemmelse ve böylesine mükemmel bir şeyi sadece mükemmel bir varlık,güç vb. yaratabilirse, evrenin kendisi bu mükemmel varlık,güç olamaz mı? Yorumlarınız ve düşünceleriniz benim için çok kıymetli.Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, Teenagewithnogod said:

Öncelikle merhabalar.kendi kendime birşeyler düşünüp aklımda birşeyler yaratmaya çalıştım.Düşüncemi daha doğrusu sorunsalımı size de açıp fikirlerinizi almak isterim.Konu şu ki "Eğer evren mükemmelse ve böylesine mükemmel bir şeyi sadece mükemmel bir varlık,güç vb. yaratabilirse, evrenin kendisi bu mükemmel varlık,güç olamaz mı? Yorumlarınız ve düşünceleriniz benim için çok kıymetli.Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

O zaman evren Herşeyi bütün Herşeyi ve acz içerisinde ki bütün canlıları yaratmıştır diyorsun dimi 

Yani bir yaratıcın varlığını kabul ediyorsun  Eee daha neeee ?

Yok eğer canlılar kendi kendilerini yapıyorlarsa! neden o halde acz içersinde yaşarlar?  zira bir şey kendini mükemmel bir şekilde organlar işleyişler vesaire yapabilirse Allahül alem inkul badem :Dherşeyi herşeyi yapabilir demektir 

yani kendini yapabildin mi Herşeyi yaparsın, acz içersinde olmazsın ANLATAMIYORUZ GALIBA HEEEEEEE başka bir sorum yok imza: Gaaaaaamoooon :D

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teenagewithnogod,

Sanirsam sen bu sorunu dindarlara karsi sormussun? Cunku eveenin mukemmel olmasi onlarin varsayimidir. 

Ben onlarin yerinw sana cevap verebilirim. Evrenin bir bilinci var mi? Tabiki yok. Oyuzden mukemmel olan evreni yaratan bir bilinc olmali. O da evrenden farkli bir yaraticidir. 

Dindar kisinin verecegi cevap bu olacaktir sanirsam.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Teenagewithnogod yazdı:

Evren mükemmel değildir ki. Ya da şöyle söyleyeyim: Evrenin mükemmelliği var olabilme yeteneği ile sınırlıdır. Evren "var olacak" kadar mükemmeldir, o kadar. Hoş, aslolan yokluk olduğundan, bir anlık var olma durumu bile trilyonlarca dengenin bir arada bulunmasına borçlu olduğumuz bir statü. Evrenin mükemmel olduğu yanılgısı buradan geliyor. Yoksa insan yaratılışı da mükemmel ama anca yetmiş-seksen yıl kadar var olmaya yetecek bir mükemmellik bu. Ama dedim ya, bir anlık var olmak bile insanı borçlu kılıyor.  

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Primatrium yazdı:

Teenagewithnogod,

Sanirsam sen bu sorunu dindarlara karsi sormussun? Cunku eveenin mukemmel olmasi onlarin varsayimidir. 

Ben onlarin yerinw sana cevap verebilirim. Evrenin bir bilinci var mi? Tabiki yok. Oyuzden mukemmel olan evreni yaratan bir bilinc olmali. O da evrenden farkli bir yaraticidir. 

Dindar kisinin verecegi cevap bu olacaktir sanirsam.

Evet ilk sorun zaten evrenin mükemmel olup olmadığıdır. Bir yaratıcının işareti olarak mükemmel evren gösterilir.Bende bu konu hakkındaki görüşleri merak etmiştim.

Sitelerde Paylaş
On 07/31/2016 at 21:30, Teenagewithnogod said:

Evren mükemmel değildir. Mükemmel olsa değişmezdi.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, sağduyu yazdı:

Hangi evrene göre mükemmel? Kaç evren gördün de bu yargıya vardın? İşiniz gücünüz bazı lafları hiç düşünüp taşınmadan papağan gibi tekrarlamak.

Büyük patlamanın ardından bütün maddeler her tarafa mükemmel bir eşitlikte dağıldıysa ,ne yıldızların ne gezegenlerin ne de dünya'nın oluşmayacağını, evrende sadece her yere eşit şekilde dağılmış gazın olacağını bilen bir ateist olabilir.donk ! 
zaten mükemmel demek zaman içinde bir gezegenin yaşam için elverişli bir hal alması, üzerinde canlıların yaşamaya başlaması ve sonucunda bu gezegende insan ırkının ortaya çıkması, türünü de günümüze kadar devam ettirebilmesi için gerekli ortamların oluşması demektir. 

Sitelerde Paylaş

O zaman bu mükemmel lafını bırakın. Mükemmel demek kusursuz, hiç en küçük pürüz olmayan demektir ki ,deal bir durumdur, evrende yoktur.

"Hayata elverişli" dediğinizde mucizevi, tanrı işi olmuyor, sıradan, evrim işi, akla yatkın oluyor, ondan işinize gelmiyor değil mi. O yüzden mükemmel teranesini sakız yapıp gidiyorsunuz. Siz dönüp bir ettiğine bakmayan dogmatiklersiniz. Bu lafı ediyoruz ama bu laf ne anlama geliyor, bu allahı iddia ediyoruz ama bu allah ne menem şey, bu kuranı ortaya atıyoruz ama bu zıkkımda ne yazıyor, bu muhammedi iddia ediyoruz ama kim bu herif, ne bot yemiş ne özelliği var, bunları zerre kadar düşünmüyorsunuz. Sizler böyle insan olmaz dogmatiklersiniz.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, dindar07 yazdı:

Büyük patlamanın ardından bütün maddeler her tarafa mükemmel bir eşitlikte dağıldıysa ,ne yıldızların ne gezegenlerin ne de dünya'nın oluşmayacağını, evrende sadece her yere eşit şekilde dağılmış gazın olacağını bilen bir ateist olabilir.donk ! 
zaten mükemmel demek zaman içinde bir gezegenin yaşam için elverişli bir hal alması, üzerinde canlıların yaşamaya başlaması ve sonucunda bu gezegende insan ırkının ortaya çıkması, türünü de günümüze kadar devam ettirebilmesi için gerekli ortamların oluşması demektir. 

Harika sözler. Verilecek hiçbir cevap yeterli değil. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...