Jump to content

işte islam görün ....insanı ne hale getiriyor bu din.


Recommended Posts

 

http://www.mumsema.org/misafir-sorulari/303767-hani-islam-kolaylik-diniydi-hayatim-altust-oldu.html

 

mumsema islam forumundan aldım...konuyu dün açmış bir kişi.

vesveseli biriyim bu yüzden 4-5 yıldır namaz kılmıyorum.bu halde namaz kılınmaz böyle kılacağıma hiç kılmayayım diyordum.bunun sebebide gusul ile ilgili sıkıntılar.ilk önce kuru yer kaldıysa ile başladı sonra acaba burayı yıkamışmıydım ya yıkamadıysam gibi düşüncelerle devam etti.bu yüzden 4-5 yıldır hiçbir namazı kılmadım.bu düşüceleri biraz olsun birkaç yılda geçmişken namaza başlamaya karar verdim ama şimdi daha şiddetli bir şekilde düşünmeye başladım.sadece gusul ile ilgili değil her ama her şeyi hemen namaz ve gusul üzerinden yorumluyorum acaba oldu mu olur mu olmaz mı diye.şuan düşünüyorum ya ölürsem ne olacak bu halde nasıl ölecem Allaha borçlu yaşıyorum diye.bir an önce namazlarımı kaza etmek istiyorum ama nereye.hala içim içimi yiyor acaba ne olacak bu halim nasıl hayata böyle devam edeceğim diye.namaza başladığımda ya böyle olurda benim namazım abdestim yada gusulüm kabul olmazsa diye düşünüyorum ve o düşüncelerim şöyle:

1-benim gusulüm en az 1,5 - 2 saat sürüyor.bunu sebebi ise saçlarımı yıkamak.bütün vücuda yıkamak 15-20 dk sürerken saçlarımı yıkamak45dk-1saat sürüyor.saçlarımı bölümlere ayrıdım sağı solu üstü yanı sağ üstü sol üstü gibi.saçlarımın her bölgesini defalarca yıkıyorum bu da beni çok yoruyor.saçlarım biraz uzun olduğu için işimi zorlaştırıyor.acaba dipteki deriye su gitmiyor mu diye düşünüyorum defalarca yıkıyorum yıkarken yoruluyorum kolum ağrıyor.bunun bir çözümü yok mu saçlarımı mı kestireyim şeytana boyun eğeyim?

2-benden sürekli sabah akşam her an mezi geliyor ve abdestim bozulduğu için namaz kılamıyorum.bazen kontrol etmeyip bakmıyorum ya mezi gelmediyse diye ama olmuyor dayamayıp kontrol ediyorum.etmesem bile illaki bi nem ıslaklık gibi bir şeyler hissediyorum.bunun bir çözümü yok mu?namaz kılmazken ne de olsa olsa namaz kılmıyorum neden kontrol edeceğim diyordum şimdi hep bakıyorum ve baktığımda yüzde doksan mezi oluyor bu halde namaz kılınmaz.penisinim ucunu peçete ile tıkıyorum bu seferde acaba peçetenin yanından sızdı mı ya sızdıysa acaba peçetenin içinden geçip ön tarafa ulaştı mı bu mezi diye düşünüyorum.nasıl kılacağım peki?

3-idrar çıktığımda acaba şuraya sıçtardı mı burası idrarlı mı acaba son damlası çamaşırıma geldi mi.son çıkan vedi mi meni mi diye düşünüyorum bu yüzden şekilden şekle giriyorum üstümü değiştiriyorum en sonunda.peki evden dışarıçıktığımda okulda işte nasıl değiştirecem üstümü hep bu idrarla mı uğraşacam böyle?

4-bir diğer sıkıntımda aklımın sürekli gusul temizlik gibi şeylerle meşgul olması.sürekli düşünmem.hayata ve olaylara derslere herşeye kendimi verememem.aklıma bir yerim geliyor acaba yıkamışmıyıdım diye kendimi yiyorum ya yıkamadıysam diyorum bu gusul ile namaz kılınmaz diyorum.ya da penisimde bir hareketlilik olunca acaba meni mi geldi diyorum elimle kontrol edip bakıyorum mezi oluyor.bakmadığımda ise şüpheye düşüp ya meni geldiyse diyorum keşke baksaydım diyorum bakmazsam içim içimi yiyor bu şüphe ile ibadet edemem diyorum.bundan nasıl kurtulacam?

5-mezinin sürekli geldiği için mezinin bulaştığı yeri ıslatıp çitiyelip yıkamaya kalkıyorum.sürekli mezi geldiği için işim gücüm çeşme lavabo oluyor sürekli çamaşırımın orasını yıkıyorum.bunu bir çözümü yok mu.böyle hep mezi mi yıkayacağım ben?

6-gusulde nir diğer sıkıntım da bir yeri yıkayıp başka yere geçtiğimde acaba şurasını da yıkamışmıydım diyorum dönüp tekrar yıkıyorum yıkadığımı bildiğimde halde tekrar tekrar yıkıyorum.mesela sağ bacağımı yıkayıp sola geçtiğimde acaba sağı yıkamışmıydım ya da sağ bacağımın şurasını yıkamışmıydım diyorum dönüp tekrar yıkıyorum bir türlü emin olamıyorum kendimi tatmin edemiyorum.sonra gusulüm çok ama çok uzun sürüyor.bundan nasıl kurutulacam?

7-bazen kendimi motive edip namaz kılıyorum sonra kötü düşünceler geliyor aklıma.acaba namazım oldu mu bu gusul ve abdestle namaz kılır mı.ya benim haberim yokken meni geliysede ben şuan cünüpsen acaba böyle miydi söyle miydi derken bu iş böyle olmayacak en iyisi namaz kılmamak diyorum bırakıyorum namaz böyle şüphe ile nasıl baş edicem nasıl harekt etmeliyim?

8-rüyalandığım zaman ya da herhangi bir sebepten cünüp olduğum zaman o gusul alacağım vakte kadar içimde müthiş bir sıkıntı oluyor.şöyle düşünüyorum:şimdi işin yoksa iki saat gusul al iki saat uğraş şöyle olacak böyle olacak.gusulden sonra yine aklıma yıkamdım yıkamadım kuru kaldı düşünceler gelecek yine sıknıtılar olacak diye düşünüyorum bunlardan nasıl kurtulacam?

benim bu durumum vesvesenin ilerlemiş hali artık daha ne olabilir diyorum
Allah rızası için yazdıklarıma yarım edin hepsini tek tek açılayın.ben bütün sıkıntılarımı tek tek yazdım bunu tam yazmak ve derdimi doğru ve tam anlatabilmek için 4-5 gün bu yazıya uğraştım.siz de bunları tek tek cevaplayın vesvese bular takma aldırma gibi cümler kurmayım çünkü bana hiçbir etkisi olmaz olmuyor.internetten baktım ve bulamadım bunlarla ilgili yazılar.bulduklarım ise hep aynı yazılar her sitede aynı.kopyala yapıştır yapmışlar rahat etmedi.sizden beni bu dertlerden kurtarmanızı istiyorum.benim tek istediğim herkes gibi cünüp olduğumda kısa sürede gusul alıp namaz vakti kafaya hiçbirşey takmadın abdest alıp namz kılmak ve hayatıma devam etmek.nolur beni aydınlatın.yoksa bu işin sonu benim için hiç iyi olamyacak.Allah rızası için yardım bekliyorum!! ? 


 

Link to post
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, jumanji35 yazdı:

bi müslimin bu kdr ıvır zıvırı okunmaz aga. özet geçebilir misin

gusül alıyormus..

kabul oldumu olmadımı diye vesvese gelıyormus..

bu yüzden namazı bile bırakmış

5 yıldır kılmıyomus...hanı islam kolaylık diniydi diye sitem ediyor.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Doğrusu saçma sapan zırvaları ben de okuyamadım. Ama hızlıca göz gezdirdiğim kadarıyla benim de müslümken yaşadığım sıkıntılar.

Sonuna baktım sadece, yardım istiyor. Gelirse ateist foruma, onu ateist yapar sıkıntıdan kurtarırız. Bu işin tek çaresi ateist olmaktır.

Müslümler itina ile garantili ateist yapılır. Memnuniyetinizi bize, şikayetlerinizi yönetime iletiniz...

Link to post
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, democrossian yazdı:

Müslümler itina ile garantili ateist yapılır. Memnuniyetinizi bize, şikayetlerinizi yönetime iletiniz...

:) Hahahaha. Güldürdün valla. Neyse; Abi ciddi birşey soylicem sana. Cehenneme gidersem valla seni suçlucam.Ama suclasam da yine yanacağım.farketmiyor yani. 

 

Link to post
Sitelerde Paylaş

Ya boşversene naapacan cennette, muhammet, sahabeleri, işitçiler, nusracılar, talibancılar, bir alay bir kucak sakallı orangutan ile vakit mi geçer...

Eğlenceli herkes cehennemde... Kesin Sia da cehennemde olur. Patlatır bi "I'm gonna swing from the chandelier" üüüüü bin tane cennet eder. Arkasından patlatır "chip thrills"i, üüüü coşkuya bak sen...

Ne işim var ülen allahın manyaklarının doluştuğu cennette... Bot yığını gibi ölüp ölüp doluşuyorlar oraya... Hepsinde de "şehitiz biz ülen şehit anladın mı şehit" tafrası! Bir huri ile muhabbet etsen tepene dikilir "şehitim ulan ben şehit!" Hurinin yanında ağız burun dalsan bir türlü, dalmasan bir türlü...

Link to post
Sitelerde Paylaş
13 hours ago, cezayakın2 said:

gusül alıyormus..

kabul oldumu olmadımı diye vesvese gelıyormus..

bu yüzden namazı bile bırakmış

5 yıldır kılmıyomus...hanı islam kolaylık diniydi diye sitem ediyor.

Konun neden buraya boylamis ceza yakın bilyom uzun. .

Yukardaki hastalık seninki yanında devrede kulak kaldığı için. .

Amaç bu hastalığa sahip kişiyi alay ve küfür yoluyla kendi hastalığını gömup prim sağlamak. .

Buna benzer hastalıklar herkesin başına gelebilir inancsizin da beteri olabilir bunun 5 10 100 yıl ileri gitmişlikle veya Geri kalmışlikla ne alakası var

Bu tür salak liklari gördükçe şok üstüne şok oluyorum.....

Link to post
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Nogay said:

:) Hahahaha. Güldürdün valla. Neyse; Abi ciddi birşey soylicem sana. Cehenneme gidersem valla seni suçlucam.Ama suclasam da yine yanacağım.farketmiyor yani. 

 

Burası aklına mantığına vicdanina guvenebilecegin en yanlış kişilerle dolu arkadaşım senin aklın mantığın yokmu  dikkatle gözlemle gerekirse yıllarını koy araştır özellikle karşındaki ne dikkat et ☺ dinini de yakınındaki uygulayanlardan  öğren evrim ide bil kıyasla mücadeleye devam et burdan da uzaklaş manyak dolu buras

Link to post
Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, believe yazdı:

Buna benzer hastalıklar herkesin başına gelebilir inancsizin da beteri olabilir bunun 5 10 100 yıl ileri gitmişlikle veya Geri kalmışlikla ne alakası var

Bu tür salak liklari gördükçe şok üstüne şok oluyorum.....

Yazan pipirikli, belli. Böyleleri kapıyı kapattım mı diye dört defa dönüp bakar, ütüyü fişte mi unuttum diye eve geri gelir, yazdığı bir nota döner döner bir daha bakar, arabayı park ederken vitesi bire takar, emin olmaz çıkarır bir daha takar... 

Bizimki de diyor ki: İşte İslam görün, insanı ne hale getiriyor... Öbürü de bundan ilerilik-gerilik sonucu çıkartıyor, algoritmaya bak amk. Sorsan seni-beni beğenmez. 

  

 

 

 

 

Link to post
Sitelerde Paylaş

Şimdi doğruya doğru.., bu genel bir psikolojik rahatsızlık. dinle alakalı bir durum değil. Obsesif bozukluk da deniliyor. Birçok kişide olabilir. küçümsemek doğru olmaz.

Ancak islamın kuralcı yapısının bu takıntıları arttırdığını söylersek, bu yerinde bir tespit olur. Çünkü namaz, abdest, oruç, örtünme vs... konularda çok katı ve maddeci bir kuralcılık var. bu açıdan zaten bu tarz sorunları olan bir insan için, bu dini yaşamak büyük eziyete dönüşebilmektedir.

Bu durumda ailesi ve çevresi "kuralları boşver, gönlünce ibadetini yap" diyerek onu rahatlatmalıydı. Ne yazıkki islamın böyle şefkatli ve anlayışlı bir bakış açısı yok.  İbadette kişinin, duyguları ve maneviyatı önemli değil. kural ve şekiller önemli. çevresindeki kişiler geçerli saymıyorsa, o ibadet olmamış demektir.

      

                       

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Şimdi doğruya doğru.., bu genel bir psikolojik rahatsızlık. dinle alakalı bir durum değil. Obsesif bozukluk da deniliyor. Birçok kişide olabilir. küçümsemek doğru olmaz.

Ancak islamın kuralcı yapısının bu takıntıları arttırdığını söylersek, bu yerinde bir tespit olur. Çünkü namaz, abdest, oruç, örtünme vs... konularda çok katı ve maddeci bir kuralcılık var. bu açıdan zaten bu tarz sorunları olan bir insan için, bu dini yaşamak büyük eziyete dönüşebilmektedir.

Bu durumda ailesi ve çevresi "kuralları boşver, gönlünce ibadetini yap" diyerek onu rahatlatmalıydı. Ne yazıkki islamın böyle şefkatli ve anlayışlı bir bakış açısı yok.  İbadette kişinin, duyguları ve maneviyatı önemli değil. kural ve şekiller önemli. çevresindeki kişiler geçerli saymıyorsa, o ibadet olmamış demektir.

      

                       

Sallamışsın George. Ne demek, "...çevresindeki kişiler kişiler geçerli saymıyorsa o ibadet olmamış demektir"?

Ben, savunma olarak görünmesin diye konuyu uzatmadım. Kural şudur: bir titizlik takıntı haline gelmişse artık ona itibar edilmez. Yani vesveseye itibar edilmez. Normalde sağlıklı bir insan yaptığından şüpheye düşerse, döner bir daha yapar. Ama hep aynı şey tekrar ediyorsa artık ona bakmaz. Yani her namazda "ben kaç rekat kıldım", her abdestte "başımı ıslattım mı" diyen bir hale gelmişse artık buna bakmaz, kani olduğu görüşüne göre yapar ve bitirir. Uzatmaz. İlmihal düzeyinde bir bilgi.  

 

Link to post
Sitelerde Paylaş

Doğru ama psikolojik rahatsızlıklar tamamen kişinin kendisiyle alakali bir durum.

Aşırı duyguları kontrol altına alamama zayıflığı. .

Inancin dinin hissettirdiği korku var elbet ama onun yanında verdiği umut huzur durumu bunlarda gözardı edilmemeli..

Güzel faydali olan haricinde hersey dengiyle güzel. .deil mi

Link to post
Sitelerde Paylaş
On 03.08.2016 at 21:18, momentum yazdı:

Sallamışsın George. Ne demek, "...çevresindeki kişiler kişiler geçerli saymıyorsa o ibadet olmamış demektir"?

Ben, savunma olarak görünmesin diye konuyu uzatmadım. Kural şudur: bir titizlik takıntı haline gelmişse artık ona itibar edilmez. Yani vesveseye itibar edilmez. Normalde sağlıklı bir insan yaptığından şüpheye düşerse, döner bir daha yapar. Ama hep aynı şey tekrar ediyorsa artık ona bakmaz. Yani her namazda "ben kaç rekat kıldım", her abdestte "başımı ıslattım mı" diyen bir hale gelmişse artık buna bakmaz, kani olduğu görüşüne göre yapar ve bitirir. Uzatmaz. İlmihal düzeyinde bir bilgi.  

O ilmihalci islamdaki vahim kuralcılık ve şekilcilik sorununu kendince telafi etmeye çalışmış. ama bu temeldeki sorunu telafi etmiyor. ilmihalleri yazanlar da zaten bir çeşit din yorumcusu.

Namazla ilgili kurallara baktığın zaman askeri kurallardan beterdir. bu kadar şekilci kuralların olduğu bir vecibenin, içinden gelerek yapılması çok zor. nitekim müslümanlar alışkanlık haline getirerek ve robot gibi aynı haraketleri yapmaya kendini şartlandırarak ibadetlerini otomatiğe bağlamış durumdalar.
"40 gün kılarsan bırakmazsın" şeklindeki tavsiye de bunu gösteriyor.

Takıntı problemi olan birine, "şunu yapmazsan başına şu gelir, şöyle temizlik yapmazsan hasta olursun" dersen, sorununun daha da ciddi hale gelmesi kaçınılmaz. islamın, psikoloji bilen birileri tarafından yazılmadığı gayet ortada. herkese standart aynı kurallar dayatılmış. kendi tercihini yapma hakkın yok. çünkü bu ortak cepheleşme amacına aykırı. bu nedenle insan denetimi gerektiren bir din.

Bu konuda bende herhangi bir sallama yok. yıllarca yaşadığım gerçeği anlatıyorum. İslam, elbette insan onayına muhtaç, ve sürekli maneviyata tecavüz edilen bir din. çünkü bu kurallar belirlenirken temeldeki amaç yaratıcıya teşekkür filan değil. bunlar otoritenin emirleri. burda amaç insanları itaate ve bir takım güçlere köle olmaya şartlandırmak.  

Daha açık ifadeyle, yaptığın fiilleri din adamları ve dolayısıyla çevrendekilerin onaylaması gerekir. aksi durumda sürekli manevi duyguların incitilecektir. çünkü inançlara saygısızlık islamın ciddi sorunlarından biri 
"ben memnunsam başkası beni ilgilendirmez" diyen varsa o ayrı...

Teşekkürün bir zorunluluğu olamaz. bunun içten gelirse anlamı olur. dinin bunu şarta bağlamış olması, birçok şeyi samimiyetsiz hale getiriyor.

Şekilcilik, kuralcılık ve maneviyat bir arada olmaz. Amaç insana güzel bir şeyler öğretmekse bir takım şekilsel vecibeler yerine iyilik, paylaşım gibi değerler ortaya çıkarılmalıydı.
Mesela "bunları tanrın için yapıyorsan, bu en güzel teşekkür olarak yeter" denilmesi gerekirdi.
Ancak böyle olamazdı. çünkü bu dinin kurucularının işine gelmezdi

Herkes inandığı tanrısına nasıl teşekkür edeceğine kendisi karar verir. ama yok bu tanrı birilerinin tekelinde ise o ayrı...
Daha da önemlisi insan, ister geldiği yeri doğa olarak görür, ister tanrı... 
Hiç kimsenin kendi inancı adına başkasının duygularını aşalama hakkı olamaz. ne yazıkki islamda bu saygısızlık doğal bir hak olarak görülmeye başlanmış.

Başkasının duygu ve düşüncelerine saygı duymayan bir öğretinin ibadetleri de, elbette böyle düşüncesizce ve duygusuzca olacak. bunda pek itiraz edilecek birşey olduğunu sanmıyorum.

     

                                            

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...