Jump to content

Ölümden sonra yaşamın olmadığını kanıtlayabilir misiniz?

Recommended Posts

Selam ateis dostlar ve müslüman arkadaşlar. Ölümden sonra cennet-cehennem azap-rahatlık günah-sevap huri-nuri vb şeyler var mıdır yok mudur? Ben tam ortadayım %100 inanamıyorum bunlara. Sizin de fikirlerinizi öğrenmek isterim.. İyi forumlar arkadaşlar :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hey zenci; :) ben şahsen bir konu açmak aklımda varsa,ilk önce arama yapıyorum.Çünkü daha önceden açılmış ihtimali yüksek.Hatırlatayım dedim. Açılmış konu üzerine devam etmek bence daha güzel.Hatırlatma yaptım, yanlış anlama moruk :) Ama cehennem filan tınlamıyorum artık. @democrossian diye biri var.Onun yazdıklarını zamanın olduģunca oku bence. Çok bilgili ve iyi birisi. Ayrıca da dürüst. Hem şey diyor. Dürüst müslümana bir gün rastlarsa, dişlerini kıracakmış :) ...

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonraki hayatın varlığı ispatlanamaz. Eğer ispatlanırsa, Allahın varlığıda ispatlanacaktır. Ve buda imtihan sistemine karşı çıkar. Düşün bir, Allah ispatlanırsa herkes ibadetlerini eksiksiz yapıp Cennete gitmez mi? Bunun için Allahın varlığını ispatlamak mümkün değil. Aşağıda belirttiğim konuma göz atarsan tüm sorularına yanıt bula bilirsin. 

Gerçek İslam

Sitelerde Paylaş

#Nogay dostum kusura bakma daha yeniyim o yüzden bilmiyordum ama bundan sonra önce arama yaparım :) Tamam takip edecem o arkadaşın yazdıklarını, zaten zamanım çok :) Dürüst müslümana rastlarsa değil dişini tüm kemiklerini kırsın ama rastlaması baya zor :) Önerin ve cevabın için teşekkürler sağol :)

Sitelerde Paylaş

#ElgünHüseyn sağol kardeş o söylediğin yere bakacam, herkes somut bir delil istiyor ama islamda delil bulamadım islami sitelere de baktım ama kafaya yatan tek 1cümle bulamadım lafı eveleyip geveleyip uzatıyorlar sonunda Allah yakar vb şeyler hep, yazdıkları insanın icine korku salıyor ama o sorduğum soruların cevabını bu dk ya kadar bulamadım maalesef. Cevabın icin tesekkürler dostum sağol

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Elgün Hüseyn said:

Ölümden sonraki hayatın varlığı ispatlanamaz. Eğer ispatlanırsa, Allahın varlığıda ispatlanacaktır. Ve buda imtihan sistemine karşı çıkar. Düşün bir, Allah ispatlanırsa herkes ibadetlerini eksiksiz yapıp Cennete gitmez mi? Bunun için Allahın varlığını ispatlamak mümkün değil. Aşağıda belirttiğim konuma göz atarsan tüm sorularına yanıt bula bilirsin. 

Gerçek İslam

Neden eskiden kendisini belli ediyordu ?

Şimdi ki zamanda ne değişti ? 

Allah kendisini belli ettiği zamanlarda da inkarcılar olduğunu söylemiyor mu islam tarihi.. Ve kendisini gösterdiğinde bile inkarcıların inanmayacaklarını cehennemlik olacağınıda belirleyen tanrı değil midir ?

Hem kendini göstereceğini biliyor hemde kendini gösterdiğinde inanmayak kulları yaratıyor çok komik değil mi?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Elgün Hüseyn said:

Gerçek İslam

Bu ne igrenc ve gerici bir dusunce? Hem bilinmek istiyor hem kendini sir gibi sakliyor. Inananlar cennete inanmayanlar cehenneme. Cennetin kilidi: gormeden inanmak. Neden? Cunku gormen imkansiz. Arap bedevisinden baska goren duyan yok. Nekadar mantikli degil mi? Bugun biri cikip ayni seyi soylese deliler hastanesine alirlar direk, hic affi yok..

Sitelerde Paylaş

#ElgünHüseyn kusura bakma ama galiba sen malsın! Gerçek İslam diye bir yazı önerdin ve kendim yazdım azeriyim yanlış yazdıklarım olursa affedin tarzı şeyler demişsin ama 1 kelime bile sen yazmamışsın direk kopyala/yapıştır yapmışsın. Boş bi konu acmışsın uzun uzun okudum zamanım boşa gitti amk uzak dur.

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra hayatın olmadığı, ruhun olmayışı ile ispatlanabilir.

Bilinç varolabilmek için beyine, beyin varolabilmek için vucudun geri kalanına muhtaçtır. Ölü bedenler düşünemz, hissedemez. Demek ki ölü bedenler bir hayata sahip olamaz.

Bilinç bedenden çıkıp bağımsız varolamayacağına göre ölümden sonra yaşam yoktur. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, ad hominem yazdı:

Bilinç varolabilmek için beyine, beyin varolabilmek için vucudun geri kalanına muhtaçtır.
Bilinç bedenden çıkıp bağımsız varolamayacağına göre ölümden sonra yaşam yoktur. 

Bilincin bedensiz var olamayacağına dair kanıt?

Bence, ölüm sonrası bir çeşit hayatın olasılığı bilimsel bir önermedir.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, vitamin said:

Bilincin bedensiz var olamayacağına dair kanıt?

Kafana darbe aldığında bilincini kaybetmen yeterli kanıt.

Kaza geçiren insanların ''kamyonun geldiğini gördüm gerisini hatırlamyırum gözümü burda açtım'' dediğini duymuşsundur. Adamın bilinci dışarıdan gelen bir etki ile kapanabiliyorsa bu bilinç maddeye bağımlıdır.

Alkol aldığında bilincinin bulanması, bilincin maddeden etkilendiğini ve madde üstü bir varlığı olmadığını gösteriyor.

Beyine etki eden hastalıkların insanların karakterini değiştirmesi, hafızasını etkilemesi, motor kabiliyetleri etkilemesi hepsi bilincin beyine bağımlı olduğunu kanıtlıyor.

Bunun aksi olarak beyini olmadığı halde bilinci olduğunu kanıtlayabilecek tek bir varlık yok, olmadı.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, ad hominem yazdı:

Ölümden sonra hayatın olmadığı, ruhun olmayışı ile ispatlanabilir.

Bilinç varolabilmek için beyine, beyin varolabilmek için vucudun geri kalanına muhtaçtır. Ölü bedenler düşünemz, hissedemez. Demek ki ölü bedenler bir hayata sahip olamaz.

Sizin ruh dediğiniz şey zaten duygulardır. + Ruh Cebrail'dir, onunla bir alakası yok ama.

Sitelerde Paylaş

Öldü demek, öldü, artı yaşamıyor demektir. Ölüm tanım olarak yaşamın sonu demektir, ölüm olunca yaşam olmuyor demektir. Dolayısıyla, ölümden sonra yaşamın olmadığını kanıtlamak için birinin öldüğünü kanıtlamak yeterlidir.

Ölümden sonra hayatın olmasını beklemek tuzla buz olmuş bir radyonun parçalandıktan sonra hala müzik yayını yapıyor olduğu ihtimalini yabana atılmayacak kadar aksinin ispatlanmasını gerektirir bir şey olarak düşünmekle aynı şeydir. İstediğiniz gibi düşünebilirsiniz. Hiç itirazım yok. Ama, ölümden sonra yaşam düşüncesinin ve bunda bir ihtimal görmenin düşünce olarak değeri ve seviyesi budur bence.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, ad hominem yazdı:

Burada bahsedilen ''ruh'' dinlerde geçen ruh kavramıdır. Sevimli hayalet Casper gibi.

Psikiatri, psikoloji alanında kullanılan ruh tabiri konumuzla tamamen alakasız.

Hayır, ben zaten psikolojik terminolojideki anlamından bahsetmedim. Dinlerde geçen ruh kavramı yanlıştır. Yanlış rakamdan 6'yı çıkarıp 12'ye ulaşamadık diye hatanızı dine bağlamayın sonra.

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, vitamin said:

Bilincin bedensiz var olamayacağına dair kanıt? Bedensel değişikliklerin bilinçte gözlenebilir değişiklikler yaratması. Uç fiziksel tahribatların bilince dair işaretleri tümüyle ortadan kaldırması.

Bence, ölüm sonrası bir çeşit hayatın olasılığı bilimsel bir önermedir. Bu önermeni haklı çıkarabilecek birkaç bilimsel gözlem ya da deney sonucu sunar mısın?

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, _Force-Awakens_ said:

Hayır, ben zaten psikolojik terminolojideki anlamından bahsetmedim. Dinlerde geçen ruh kavramı yanlıştır. Yanlış rakamdan 6'yı çıkarıp 12'ye ulaşamadık diye hatanızı dine bağlamayın sonra.

>Dinlerdeki ruh kavramı yanlıştır

>kendi hatanı dine bağlama

Hem kendin din hatalıdır diyorsun, sonra da bana ''kendi hatanı dine bağlama''...  

bazen zor ya, bazen çok zor....

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, ad hominem yazdı:

>Dinlerdeki ruh kavramı yanlıştır

>kendi hatanı dine bağlama

Hem kendin din hatalıdır diyorsun, sonra da bana ''kendi hatanı dine bağlama''...  

bazen zor ya, bazen çok zor....

Evet, çok zor :(

Dinler ve din arasındaki farkı anlayacağını zannettiğin kişinin bunu anlamayıp "hotono boldom hotono! Cok zorr" demesi. Gerçekten duygulandım.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, _Force-Awakens_ said:

Evet, çok zor :(

Dinler ve din arasındaki farkı anlayacağını zannettiğin kişinin bunu anlamayıp "hotono boldom hotono! Cok zorr" demesi. Gerçekten duygulandım.

Eğer bahsettiğin belli bir din varsa önce onu belirt ozaman da neyden bahsettiğini bilelim duygularını incitmeden önce.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...