Jump to content

Ateistlere bir soru

Recommended Posts

10 saat önce, Strong Agnostik yazdı:

Şu ezberinden bi vaz gecemedin ya. Hayatina dair uydurma olmayan bir anlam soyleyeceksin.

Bak bu gercek ve gercege gore bunu secmek anlamli ve onemli diyeceksin.

Bir kerede konuyu tek seferde anlayin yaw..

Ateistlerle çok fena uğraşıyorsun. Ćok güldürüyorsun, aynı zamanda. Abi, sen biraz psikopatsın galiba ! :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 402
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 hours ago, sağduyu said:

Sana müslümanın hayatını yalan üzerine kurduğunu, benim de gerçek üzerine kurduğumu gösterdim. Herhalde yalan üzerine kurulan bir hayatın daha anlamlı olduğunu falan sayıklamayacaksın.

Yine olmadi, bir yalani gosterince senin ki gercek olmaz. Bana hayatinin anlamini soyle, ne icin yasiyorsun sen?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Ebu Kafir said:

İnsan ırkı yaşamaya ve türünü devam ettirmeye programlanmış biyolojik bir makinedir. Hayatın anlamı hayvan türleri için neyse bizim için de odur, yani yaşamak ve türünü devam ettirmek.

Ulvi bir amaç görmek isterseniz, bizim için neredeyse sonsuz denebilecek evrenin, devasa yıldızların nükleer fırınlarında her bir atomu hayal edilemeyecek basınçlar altında dövülmüş gerçek bir parçası ve milyarlarca yıllık evriminin ulaştığı zirvesi, evrenin bilinç bulmuş hali olarak görmeniz yanlış olmayacaktır, gökyüzüne bakan gözlerimiz evrenin kendi kendisini izlemesi, anlamaya çalışması ve beynimiz evrimin geldiği son aşamayı dahada ileri taşımak için birer araçtır. 

Hayatı yalanlar üzerine anlamlandıramazsınız, birtakım masal kahramanlarının, insanı kendini eğlendirmesi ve kölelik yapması için yaratması, insana değer katmayı geçin bilakis hakarettir.

Genlerin devami icin programlanmis biyolojik robotlariz diyorsun, sonrada dinlerin uyduruk anlamlarina laf atiyorsun. Klasik ateist kafasi iste (:

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Strong Agnostik yazdı:

Muslum olsaydi onlarla da ugrasirdim. Eskiden cok vardi, actigim basliklardan gorebilirsin. Sen de egleniyorsun iste, sacmalayan kisiyle eglenmek psikopatlik mi? (:

Senin muslumlerden farkın yok bence. Nihilist açıdan degerlendirme yapıyorsun.Ve, hayat ateistlere göre anlamsızdır cumlesini bize dayatıyorsun.Iki arada bi deredesin. Cuma namazına gittin mi dün? 

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, sağduyu said:

En azından karşıdaki iddianın yalan olduğu görülür, karşımıza koyduğun iddia da müslümanın iddiası olduğuna göre.

Hayatinin anlamini soylemekten neden bu kadar korkuyorsun? Konu musluman iddiasi degil, ateizme gore gercekte hayatin bir anlam-amac barindirmadigi..

Senin ki gercek olacak ki, muslumanlarin yalanlarindan ustun olsun degil mi? Buyur anlat bize hayatinin anlamini.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Tatar-Hatun said:

Senin muslumlerden farkın yok bence. Nihilist açıdan degerlendirme yapıyorsun.Ve, hayat ateistlere göre anlamsızdır cumlesini bize dayatıyorsun.Iki arada bi deredesin. Cuma namazına gittin mi dün? 

Ne nihilizmi? Tanri yoksa; hayatin hicbir anlam barindirmadigini, maddenin amacsiz eylemlerinin zihnimizde anlam yanilsamasi olusturdugunu kabul etmek zorundasin. Madem dayatamazsin diyorsun, buyur hayata dair anlamlarimizin gercekte nasil varolabilecegini acikla..

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Strong Agnostik said:

Hayatinin anlamini soylemekten neden bu kadar korkuyorsun? Konu musluman iddiasi degil, ateizme gore gercekte hayatin bir anlam-amac barindirmadigi..

Senin ki gercek olacak ki, muslumanlarin yalanlarindan ustun olsun degil mi? Buyur anlat bize hayatinin anlamini.

Benim verdiğim anlam seni bağlamaz ki, herkes istediği gibi anlam verebilir hayata. Önemli olan verilen anlamın gerçekler üzerine mi yoksa yalanlar üzerine mi kurulu olduğu. Benim verdiğim anlamlar gerçekler üzerine kuruludur, müslümanın verdiği anlam yalan üstüne kuruludur

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, sağduyu said:

Benim verdiğim anlam seni bağlamaz ki, herkes istediği gibi anlam verebilir hayata. Önemli olan verilen anlamın gerçekler üzerine mi yoksa yalanlar üzerine mi kurulu olduğu. Benim verdiğim anlamlar gerçekler üzerine kuruludur, müslümanın verdiği anlam yalan üstüne kuruludur

Peki madem kendininkini soylemekten korkuyorsun, gercek olan herhangi bir anlam soyle(:

Sitelerde Paylaş
On 5.8.2016 at 23:02, Strong Agnostik said:

Şimdi size göre hayatın mutlak bir anlamı yok degil mi? Herşey fizik kanunları gereği anlamsız ve amaçsız bir şekilde işliyor ve hayatımızdaki anlamlar zihnimizdeki yanılsamalardan ibaret. Öyleyse bir müslümün hayatindan daha anlamlı bir hayata sahip olduğuzu nasıl söyleyebilirsiniz? Tercih edilmesi gereken anlamın sizinkiler olduğunu neye dayanarak savunabilirsiniz?

Bak arkadasim,

benim de bir ailem var, sevdigim insanlar var, hayattan zevk aliyorum.

Benim icin bu hayatin bir anlami var. Bir hedefim var.

Benim hayatim bir müslümanin hayatindan anlamli mi? Benim icin evet. Tarafsiz bakarsak hayir. 

Müslümanin ilk defa hacca gitmesi de onun icin cok "anlamlidir" ama bir ateist icin hic bir anlam tasimaz.

TANRI(LAR) YOK diye "Dünya anlamsiz. Kendimi öldürmem gerek" diye düsünmem icin hic bir neden yok!!!

Tanri o kadar da önemli degil ;)

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Strong Agnostik said:

Peki madem kendininkini soylemekten korkuyorsun, gercek olan herhangi bir anlam soyle(:

Ne yapacaksın benimkini? Bana göre mi hayatını düzenleyeceksin?

Çok istiyorsan bir kaç tane söyleyeyim: Aile, şöhret, maddiyat, güç, kariyer, huzur, sağlık, sanat, bilim vs...

Sitelerde Paylaş

Sagduyu ve Democrossian zaten guzel bir sekilde belirtmis ancak ben de yazmak istedim.

Ilk olarak bir ateistin veya bir dinsizin bir yaraticiya inanmiyor olmasi, o kisinin kendisinden daha buyuk amaclar icin yasamayacagi anlamina gelmiyor. Ateistlerin amaci dunya otesine yapilan yalandan bir yatirimlar temelinde degil, direk olarak uzerinde yasadigimiz dunya ile birebir etki edecek olaylarla iliskilidir. Bu amaclar dualarla, kesilen hayvanlarla degil, dogrudan maddi dunyanin ta kendisine yonelik gercekci ve toplumsal degisimi amaclayan eylemlerdir. Cunku ancak ve ancak, bu tarz gercekci amaclarla toplumsal degisimler saglanabilir. Ayrica, bize ust bir bilincten gonderilen mutlak bir amacin ve anlamin olmadiginin farkina varmak, toplumlari daha gercekci anlamlar ve amaclar arama yoluna dogru itecektir. Bu sebeple ateistin hayat ile olan amaci ve hayata kattigi anlam ayaklari ustune basan, gercek ile iliskili ve objektiftir.

Kisaca boyle, daha da eklenebilir tabi bunun uzerine. 

Sitelerde Paylaş

Primate dostum, dünyada ateizmi benimsemeyi bir kenara bıraktım, ama takdir etmeyen, anlayamayan, dışlayan kişilerin gözümde bitin yavşağı kadar değeri olamaz. Ateist olmayabilir, ateizmi bilmeyebilir, anlamayabilir. Ama düşmanlık gösteren, değersiz gösteren kişiler ahmaktır. Değersiz ateistler yok mu, var. Haci biraz fazla yükleniyor diyordum ama dediği doğru, muhammedi yaşadı zannetmek bir ateistin değerini gerçekten biraz düşürüyor. Bu müslümlerin hiç bir tek yalanına inanılmayacağı gerçekten üst bir bilinç. Bunların mayası yalan, özü, kökü yalan. Bunlar zaten bu işe yalancı şahitlikle başlıyorlar. İslamın ilk şartı yalan söylemek. Hiç görmediği bilmediği bir şey ve kişiye şahitlik yapmak.

Başka değersiz ateist yok mu, var. Nihilist, hiççi, hiç bir değeri, ahlak, bilim, buna dahil, kabul etmeyen ateizmin yüz karaları elbet var. Bir kere bizim bu ateizmin kaynağı nihilist felsefedir yanılgısını bir ortadan kaldırmamız şart. Nihilizm ateizmin asalak belasıdır.

Ateizm kesinlikle materyalizmden kök alır. Materyalizm ise nihilizm ile asla bağdaşmaz. Bunu her ateist kesin bir biçimde kavramalı.

Materyalizmden sonra determinizme geçilir. Maddesel gereklilikler, zorunlu nedensellikleri oluşturur. Determinizmin üç ana ilkesi, nedensellik, gerekircilik ve belirlenimcilik.

Bu ateizme aklı sıra piç atacak salaklar aslında nihilisttir. Bunlar artık hiççiliği sona dayandırmak, maddeyi, herhangi bir fikri, bu tanrı yoktur da olsa benimsemeyi, ilkeleştirmeyi, kurallaştırmayı da reddedecek kadar bunalıma düşmüş kişiler. Bunlara göre ateist olmak, kural belirlemek, norm belirlemek, (örneğin tanrı yoktur gibi) anlamına geliyor ve ondan karşılar.

Nihilist ateistin sonu budur. Tüm ateistlere nihilizm asalak belasından kurtulma çağrısı yapıyorum. Bunun sonu çıkmaz sokak. Bataklıkta boğulacaksınız. Bu yolda da teist kafasıyla ilerliyorsunuz. Tanrı yaratmadıysa hiç bir değer yoktur diye düşünerek. Her değeri tanrıya endeksleyen salaklarsınız, hala teist kafasıyla ateist olacağım diye çırpınıyorsunuz.

Teist kafasıyla ateist olamazsınız. Tanrı yaratmadıysa hiç bir değer yoktur diye teist kafasıyla ateist, nah olursunuz. İnek ne demiş adam elinde süt bakracıyla ahıra girince... Ummaaaaa demiş!

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, democrossian yazdı:

Primate dostum, dünyada ateizmi benimsemeyi bir kenara bıraktım, ama takdir etmeyen, anlayamayan, dışlayan kişilerin gözümde bitin yavşağı kadar değeri olamaz. Ateist olmayabilir, ateizmi bilmeyebilir, anlamayabilir. Ama düşmanlık gösteren, değersiz gösteren kişiler ahmaktır. Değersiz ateistler yok mu, var. Haci biraz fazla yükleniyor diyordum ama dediği doğru, muhammedi yaşadı zannetmek bir ateistin değerini gerçekten biraz düşürüyor. Bu müslümlerin hiç bir tek yalanına inanılmayacağı gerçekten üst bir bilinç. Bunların mayası yalan, özü, kökü yalan. Bunlar zaten bu işe yalancı şahitlikle başlıyorlar. İslamın ilk şartı yalan söylemek. Hiç görmediği bilmediği bir şey ve kişiye şahitlik yapmak.

Başka değersiz ateist yok mu, var. Nihilist, hiççi, hiç bir değeri, ahlak, bilim, buna dahil, kabul etmeyen ateizmin yüz karaları elbet var. Bir kere bizim bu ateizmin kaynağı nihilist felsefedir yanılgısını bir ortadan kaldırmamız şart. Nihilizm ateizmin asalak belasıdır.

Ateizm kesinlikle materyalizmden kök alır. Materyalizm ise nihilizm ile asla bağdaşmaz. Bunu her ateist kesin bir biçimde kavramalı.

Materyalizmden sonra determinizme geçilir. Maddesel gereklilikler, zorunlu nedensellikleri oluşturur. Determinizmin üç ana ilkesi, nedensellik, gerekircilik ve belirlenimcilik.

Bu ateizme aklı sıra piç atacak salaklar aslında nihilisttir. Bunlar artık hiççiliği sona dayandırmak, maddeyi, herhangi bir fikri, bu tanrı yoktur da olsa benimsemeyi, ilkeleştirmeyi, kurallaştırmayı da reddedecek kadar bunalıma düşmüş kişiler. Bunlara göre ateist olmak, kural belirlemek, norm belirlemek, (örneğin tanrı yoktur gibi) anlamına geliyor ve ondan karşılar.

Nihilist ateistin sonu budur. Tüm ateistlere nihilizm asalak belasından kurtulma çağrısı yapıyorum. Bunun sonu çıkmaz sokak. Bataklıkta boğulacaksınız. Bu yolda da teist kafasıyla ilerliyorsunuz. Tanrı yaratmadıysa hiç bir değer yoktur diye düşünerek. Her değeri tanrıya endeksleyen salaklarsınız, hala teist kafasıyla ateist olacağım diye çırpınıyorsunuz.

Teist kafasıyla ateist olamazsınız. Tanrı yaratmadıysa hiç bir değer yoktur diye teist kafasıyla ateist, nah olursunuz. İnek ne demiş adam elinde süt bakracıyla ahıra girince... Ummaaaaa demiş!

Bu yorumu imzalıyorum.  Tamamen katılıyorum. /  determinizm ! 

Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, democrossian said:

Ateizm ile nihilizm ayrimi konusunda soylediklerin gercekten cok dogru. Sonuna kadar katiliyorum...

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, poiuz said:

Benim hayatim bir müslümanin hayatindan anlamli mi? Benim icin evet. Tarafsiz bakarsak hayir.

TANRI(LAR) YOK diye "Dünya anlamsiz. Kendimi öldürmem gerek" diye düsünmem icin hic bir neden yok!!!

Tanri o kadar da önemli degil ;)

Kendini oldurmen gerek diyen yok zaten. Aksine hangi anlami secmen gerektigini kimse dayatamaz diyorum. Cunku senin de kabul ettigin gibi gercekte anlam ustunlugu falan yok, anlamlari uyduran zihnimiz...

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, sağduyu said:

Ne yapacaksın benimkini? Bana göre mi hayatını düzenleyeceksin?

Çok istiyorsan bir kaç tane söyleyeyim: Aile, şöhret, maddiyat, güç, kariyer, huzur, sağlık, sanat, bilim vs...

Seninki de bunlardan biridir, ne kasiyorsun ki kendini? Baskasinin anlamini elestirirken nasil bir anlamdan yola ciktigini gormek icin seninkine bakacaktik sadece (:

Bu saydigin anlamlarin kaynagi, genlerin kopyalama egilimi degil mi? Dinlerde bu maddi kaynaktan insan zihninde uydurulmustur zaten ahhahah

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Strong Agnostik yazdı:

Ne nihilizmi? Tanri yoksa; hayatin hicbir anlam barindirmadigini, maddenin amacsiz eylemlerinin zihnimizde anlam yanilsamasi olusturdugunu kabul etmek zorundasin. Madem dayatamazsin diyorsun, buyur hayata dair anlamlarimizin gercekte nasil varolabilecegini acikla..

İyi de şimdi, sana göre ; doğada gözlemlediğimiz  ve zihnimizin yorumlaması olan >  ahlak,annelik iç güdüsü ve buna benzer birçok soyut kavram var mı yok mu? ilk önce bunu bilelim. tam anlatabildim mi bilmiyorum, yani şöyle birşey..  ahlak  ya da ahlaka olan inanç .  Çünkü  ahlaka olan inancımız onu gerçek yapmıyor. Kafam karıştı.... :)

Sitelerde Paylaş
Just now, Tatar-Hatun said:

İyi de şimdi, sana göre ; doğada gözlemlediğimiz  ve zihnimizin yorumlaması olan >  ahlak,annelik iç güdüsü ve buna benzer birçok soyut kavram var mı yok mu? ilk önce bunu bilelim. tam anlatabildim mi bilmiyorum, yani şöyle birşey..  ahlak  ya da ahlaka olan inanç .  Çünkü  ahlaka olan inancımız onu gerçek yapmıyor. Kafam karıştı.... :)

Hepsi en az dinler kadar uydurma. Dagdan yuvarlanarak dusen tasin hareketlerinin bir anlami var mi? Genler de fizik kanunlari geregi kendini kopyalama egiliminde hareket ediyor ve salgilattiklari hormon vs etkilesimleriyle bir takim eylemlere imza atiyoruz. Zihnimiz de bunlari ask sevgi iyilik diye kaliplara sokuyor (:

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...