Jump to content

Ateistlere bir soru

Recommended Posts

• İleti 402
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 7.8.2016 at 23:48, Strong Agnostik said:

Ateizm ne mavi var ne yesil, renk algisi bir yanilsamadir diyor. Once konuyu anlaman gerek.

Evrimde, beyinin “her seyi objektif görmek” gibi bir islevi yoktur! Beyinin görevi baska seylerdir.
“Gök mavidir veya yesildir” derken bu algilari evrende var olan ve ölcülebilen isikdalgalariyla temellendiriyoruz.
Varligi kanitlanmamis bir sey ise yoktur! 
Bu yüzden tanri yoktur!

On 5.8.2016 at 23:02, Strong Agnostik said:

Şimdi size göre hayatın mutlak bir anlamı yok degil mi? Herşey fizik kanunları gereği anlamsız ve amaçsız bir şekilde işliyor ve hayatımızdaki anlamlar zihnimizdeki yanılsamalardan ibaret. Öyleyse bir müslümün hayatindan daha anlamlı bir hayata sahip olduğuzu nasıl söyleyebilirsiniz? Tercih edilmesi gereken anlamın sizinkiler olduğunu neye dayanarak savunabilirsiniz?

Öyleyse bir müslümün hayatindan daha anlamlı bir hayata sahip olduğuzu nasıl söyleyebilirsiniz?”

Anlam” deyince soru o kadar subjektif olmuski!!!
“Tanri olsaydi, herseyin bir anlami olurdu” demek bile cok anlamli olabiliyor 
;)

“Tercih edilmesi gereken anlam bizimkinler?” demiyoruz,
“Beynini kullan” diyoruz! 

Bu kimseye zorla dayatilamaz.

Sitelerde Paylaş

Müslümanın hayatına verdiği anlam din ile sınırlıdır. Tanrı denilen hayal ürünü bir varlığı, hiç tanımadığı adamlara itaat ederek memnun edeceğine inanıp, hayata bir anlam bulduklarını zannederler. 

Ateistler ve özgür düşünebilen insanlar ise, hayattaki anlamlarını kendileri oluşturabilme imkanına sahiptir. Bu anlam insana göre değişen bir durum. 

"benim için şu anlamlı, herkes için de, en değerli şey bu olmak zorunda" diyen biri zaten henüz dinsel inançlardan kopamamış demektir. O yüzden herkes hayata anlam bulmakta özgürdür.  

Ayrıca müslümanlara sorulması gereken..., ve müslümanın ateiste sorduğu anlamsız soruların, agnostik olduğunu söyleyen biri tarafından sorulmasının ne manası var... o da ayrı bir gariplik 

Sitelerde Paylaş

On ‎9‎.‎08‎.‎2016 at 11:00, Güçlü Ateist said:

Sen ise zekamı formüllere döküp, kafamda nasıl simule ettiğimi 3 boyutlu olarak bu formüllerle diğer insanlara göstermediğim için beni hezeyan içinde sanıyorsun.

Bunu yapmamamın nedeni sadece uğraşmak istememem. Sonuçta senin zeki sandığın insanların kullandığı semboller ve harfler bu dünyadan, ve hepsi de en faz 200 farklı bileşenin birbiriyle kombinasyon haline getirilip diğerlerine bir fiziksel veya kimyasal olayı anlatmak için.

Kabaca Einstein dediğin adamın yaptığı da budur. Bir şeyler düşünüp anlamak ve sonra 5 yılını harcayıp düşünüp anladığını sayfalarca yazıyla diğer insanlara tarif etmek.

Bu tarifi de herkesin anlayamayacağı bir dille yapmak.

Senin ve insanların zeki sandığı adamın gerçekte yaptığı iş bu.

Einstein'ı bile küçümsüyorsun, sonra da megaloman değilim diyorsun...Bu işin ahlak ve ön değerlendirme ile alakası yok, mantıklı ve bilgece konuşursan herkes dinler seni...

Mesela sen evren nedir, zaman nedir, enerji nedir, neden bir şeyler oluyor, nedne farklı frekanslarda parçacık birliktelikleri var vs vs vs bunların hiç birini anlamadığın bilmediğin gibi, bunlara yönelik simülasyon yaratacak seviyede gelişmiş bir bilince sahip değilsin.

Bu megalomanlık değil, bu gerçek. Ben gerçekliği hatasız simule edip anlayabiliyorum.

Mesleğini bilmiyorum fizik profesörü vs ama madem evreni ve parçacık dünyasını, gerçekliği zihninde canlandıracak kadar iyi biliyorsun buyur Halep oradaysa arşında burada..."n-cisim" problemini çözüp üniversitelere gönder, rüştünü ispat et...Dünya deha tanısın....Yok eğer kıvıracaksan bana cevap yazmana gerek yok...

Sana bugüne kadar öğretilen ahlak ve ön değerlendirme kuralları sana benim gibilerin kötü, dinlenmemesi, dikkate alınmaması gerektiği yönünde.

Bu otomatik refleksin bu yüzden.

Yazdıklarımda okuduğun, kendimi üstün diğerlerini alçak görme tarzı sende kurulu olan bir ahlak düzeneğini harekete geçiriyor.

Dediğim gibi bunun ahlakla vesaire ile ilgisi yok elmas isen zaten parlarsın, pek çok insan ahlakını dahi umursamaz seni alkışlar...Alan Turing'e yapılan muamele çok gerilerde kaldı, dünya aynı dünya değil. Üstelik Isaac Newton da kendini beğenmişin tekiydi. Kimse karakterini doğru düzgün hatırlamıyor. Çöz problemi rüştünü ispat et, megalomanlığını umursamayalım...

tarihinde Birko tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.08.2016 at 00:18, Mindsurfer said:

Müslümanın hayatına verdiği anlam din ile sınırlıdır. Tanrı denilen hayal ürünü bir varlığı, hiç tanımadığı adamlara itaat ederek memnun edeceğine inanıp, hayata bir anlam bulduklarını zannederler. 

Ateistler ve özgür düşünebilen insanlar ise, hayattaki anlamlarını kendileri oluşturabilme imkanına sahiptir. Bu anlam insana göre değişen bir durum. 

"benim için şu anlamlı, herkes için de, en değerli şey bu olmak zorunda" diyen biri zaten henüz dinsel inançlardan kopamamış demektir. O yüzden herkes hayata anlam bulmakta özgürdür.  

Ayrıca müslümanlara sorulması gereken..., ve müslümanın ateiste sorduğu anlamsız soruların, agnostik olduğunu söyleyen biri tarafından sorulmasının ne manası var... o da ayrı bir gariplik 

senin cevabında sorudan farksız değil hani mindsurfer..

misal sana desem benim hayatımın anlamı Yaratıcıya olan inancımla birlikte Allahın lutfu ÇOCUGUM desem yada bana + huzur veren hayvanları çok sevdiğimden elimden geldiğince onlar için çalışıyor olmam desem veyahut da hayatın her alanında adaletin yerini bulması ve bunun için dua edip çalışmam desem bana ne diyeceksin özgür düşünemiyormusun mu diyeceksin yoksa hayatının anlamının değeri yok daha bulamamışsın mı diyeceksin yada dinin sınırlarından çıktın veya hala içerisindesin mi  diyeceksin?

Bu bakımdan ünlü ateist angelina jolie bile dinin sınırlarından çıkamamıştır!!

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Birko yazdı:

Einstein'ı bile küçümsüyorsun, sonra da megaloman değilim diyorsun...Bu işin ahlak ve ön değerlendirme ile alakası yok, mantıklı ve bilgece konuşursan herkes dinler seni...

Mesleğini bilmiyorum fizik profesörü vs ama madem evreni ve parçacık dünyasını, gerçekliği zihninde canlandıracak kadar iyi biliyorsun buyur Halep oradaysa arşında burada..."n-cisim" problemini çözüp üniversitelere gönder, rüştünü ispat et...Dünya deha tanısın....Yok eğer kıvıracaksan bana cevap yazmana gerek yok...

Dediğim gibi bunun ahlakla vesaire ile ilgisi yok elmas isen zaten parlarsın, pek çok insan ahlakını dahi umursamaz seni alkışlar...Alan Turing'e yapılan muamele çok gerilerde kaldı, dünya aynı dünya değil. Üstelik Isaac Newton da kendini beğenmişin tekiydi. Kimse karakterini doğru düzgün hatırlamıyor. Çöz problemi rüştünü ispat et, megalomanlığını umursamayalım...

Tampon alan yaratmadan bunu çözmen imkansız.

Yani hesap yapmak istediğin sistemin kendisi + bu sistemi izole eden çevresinde bir yapı daha.

O tampon alan sayesinde sistemin tamamını niceliğe dönüştürürsün (bir ölçü birimine) sonra bu nicelik ile çevresinde tampon alan diye oluşturduğun ikinci kısmın ilişkisini çıkartırsın.

Yani üç aşağı beş yukarı bir sistemi kapatarak hesaplanamaz olan durumu büyük ölçüde hesaplanabilir hale getirirsin.

İzole ettiğin sistemin ana yapısı ortaya çıkınca da parçaların her türlü hareketine (kaotik de olsalar) bir değer atayabilirsin.

Sistemi ziloe etmeden bunun çözümü olamaz.

Kaos hesaplanamaz.

Kaos içinde izole bir dilim kesip alıp öyle bir sonuç alırsın.

Ancak bu izole etme yöntemiyle belki büyük oranda kesinlikler içeren bazı sonuçlara ulaşabilirsin.

Yani kaosu dilim dilim hesaplarken bir yerde bulabileceğin bir sonuç sana diğer dilimleri de otomatik hesaplama şansı verebilir.

Bence bu imkansız gibi görünse de olabilir.

Bu arada ben güçlü materyalist olduğumdan (yani mekanik bir düşünce sistemim var) semboller işe yaramıyor.

2 veya 3 boyutlu tasarımlarla iletişim kurmamız gerek.

Yani mesajın 3 boyutlu bir durumu tarif eden bir yazı, geometrik şekiller veya 3 boyutlu bir simülasyon şeklind eolmalı.

Bilim söz konusu olduğunda iletişim kurabilmemizin tek yolu bu.

Bilimde kullanılan sembol dili düşünme ve tasarlamaya değil, ezberleyip papağan olmaya yönelik.

O sembollerle yeni bir durumu işaret eden bir kombinasyon yaratman neredeyse imkansız.

O sembolleri biliyorum. Ancak iletişim kurarken 2 ve 3 boyutlu şeyler üzerinden iletişim kur (bilim konusunda)

Bu problem çözülemeyeceğinden değil ancak çözümü için tüm yaşantımı değiştirmek zorunda kalacağım.

2-3 boyutlu tasarım programları zaten ateş pahası. Var mı finansmanın? 30 kişilik bir ekip toplayıp, 10 yıl boyunca çalışma yapıp, 10 yıl sonra o problemi kesin bir şekilde çözüme ulaştırabilirim (ancak tekli olmaz, en az ikili sistemle, birinden öteki bulunabilir)

10 yılımı ben 100 milyon dolara satarım, 2 milyar dolar da çalışmalar yerleşim vs için lazım (sonuçta uzak ve kimsenin rahatsız etmediği bir yere tesis ve imkanlar kurulması lazım, mesela Anktartika gibi). Bu paraları buluyorsan sana kanseri bile iyileştirebilirim.

Kanserin de çözümü 2-3 boyutlu yaklaşımdan geçiyor. Ama çözüm arayanlar sembollerle boğuşuyor :)

You know nothing John Snow :)

Sitelerde Paylaş
On 8/9/2016 at 19:12, Strong Agnostik yazdı:

Birkac kisi ulasabilecek diye mi kaynak olusturulur lan ahaha onlarda muhtemelen gotleriyle gulecek olanlar ahahahajs

Benim hiç bir amacım veya isteğim kalıcı değildir.

Yani canım ister 3-5 kişi için çorba pişirir dağıtırım, canım ister zıkkım yesinler kavatlar derim.

Sen bana hep hayatta belirli bir prensip, ömür boyu bağlı kalınacak kurallar vb şeylerden bahsediyorsun.

Yok bunlar bende. Canım isteği çok önemlidir benim için.

Birbirimizi tanımadan direkt kişiliği ilgilendiren sorulara geçmemeliyiz yani.

Sen çok yapıyorsun bunu.

Sitelerde Paylaş
On 10.08.2016 at 00:18, Mindsurfer said:

Cocuklara tecavuz edip oldurme anlamini bulan kisiye ne dersin?

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Güçlü Ateist said:

Benim hiç bir amacım veya isteğim kalıcı değildir.

Yani canım ister 3-5 kişi için çorba pişirir dağıtırım, canım ister zıkkım yesinler kavatlar derim.

Sen bana hep hayatta belirli bir prensip, ömür boyu bağlı kalınacak kurallar vb şeylerden bahsediyorsun.

Simdi kimler icin kaynak olusturmak  istiyor canin puhahaha

Sitelerde Paylaş
On 05.08.2016 at 23:02, Strong Agnostik yazdı:

Şimdi size göre hayatın mutlak bir anlamı yok degil mi? Herşey fizik kanunları gereği anlamsız ve amaçsız bir şekilde işliyor ve hayatımızdaki anlamlar zihnimizdeki yanılsamalardan ibaret. Öyleyse bir müslümün hayatindan daha anlamlı bir hayata sahip olduğuzu nasıl söyleyebilirsiniz? Tercih edilmesi gereken anlamın sizinkiler olduğunu neye dayanarak savunabilirsiniz?

Aferin,  strong agnostik. beni destekliyorsun, fikirlerinle. Yaratıcıyı olabilir gözüyle bakıyorsun, bu olumlu gelişme; agnostiksin ya. Ayrıca, ateistlerle bol bol uğraş; seni arkadan destekliyorum; hahahaha :D 

Sitelerde Paylaş
On 8/6/2016 at 00:02, Strong Agnostik said:

Mutluluğun resmi gibi olmuş bu...

Hayat milyonlarca yıldır zincirleme olarak süren ileri derecede organize bir kimyasal reaksiyonlar dizisi; ne anlamı olacak hayatın, ister ateistin, ister müslümanın, ister hamamböceğinin, istersen de bakterinin hayatı olsun. Hayatın rengi, kokusu, tadı olmadığı gibi anlamı da olmaz.

Biyolojik olarak müslümanın hayatı da, ateistin hayatı da aynıdır; yerler, içerler, çiftleşir ürerler ve bir sonraki hayatın sebebi olurlar.

Tanrı inancı da bunu değiştirmez. Tanrının kulları (oyuncakları) olmak, dünyada onu mutlu etmek için yaşamak, onu mutlu ederseniz de ödül olarak "öldükten sonra" daha da uzun (sonsuz?!) yeni bir hayat ile ödüllendirilmek ne gibi bir anlam katıyor yani? "Ahirette" yine başa dönmüş oluyoruz  (ahirette de soracak mısınız "nedir bu ahiret hayatının anlamı" diye?).

Sitelerde Paylaş
On 06.08.2016 at 00:02, Strong Agnostik yazdı:

Herkes aynı durumda merak etme. Hayata böyle bak. İnananı için de hayat anlamsız inananı için de... Daha doğrusu bir anlamlı bir anlamsız. Bu beynin işleyişi. 

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, dindar07 said:

Aferin,  strong agnostik. beni destekliyorsun, fikirlerinle. Yaratıcıyı olabilir gözüyle bakıyorsun, bu olumlu gelişme; agnostiksin ya. Ayrıca, ateistlerle bol bol uğraş; seni arkadan destekliyorum; hahahaha :D 

Senelerdir beni takip ediyorsun ama iyi ogrenememissin, ateistlere madara olup duruyorsun.  Beni iyi izle(:

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, delibekir said:

Mutluluğun resmi gibi olmuş bu...

Hayat milyonlarca yıldır zincirleme olarak süren ileri derecede organize bir kimyasal reaksiyonlar dizisi; ne anlamı olacak hayatın, ister ateistin, ister müslümanın, ister hamamböceğinin, istersen de bakterinin hayatı olsun. Hayatın rengi, kokusu, tadı olmadığı gibi anlamı da olmaz.

Biyolojik olarak müslümanın hayatı da, ateistin hayatı da aynıdır; yerler, içerler, çiftleşir ürerler ve bir sonraki hayatın sebebi olurlar.

Tanrı inancı da bunu değiştirmez. Tanrının kulları (oyuncakları) olmak, dünyada onu mutlu etmek için yaşamak, onu mutlu ederseniz de ödül olarak "öldükten sonra" daha da uzun (sonsuz?!) yeni bir hayat ile ödüllendirilmek ne gibi bir anlam katıyor yani? "Ahirette" yine başa dönmüş oluyoruz  (ahirette de soracak mısınız "nedir bu ahiret hayatının anlamı" diye?).

O halde gercekte muslumanlardan daha anlamli bir hayat yasamiyorsunuz, bunu kabul ediyorsunuz degil mi?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Strong Agnostik said:

O halde gercekte muslumanlardan daha anlamli bir hayat yasamiyorsunuz, bunu kabul ediyorsunuz degil mi?

"Anlam" lafı, hayat kelimesinin önüne eklenebilecek uygun bir sıfat değildir diyorum. Anlamlı hayat - anlamsız hayat, az anlamlı hayat vs. diye birşey olmaz diyorum (aynen "kahverengi hayat", "ekşi hayat", lafları gibi anlamsız bir ifadedir bu "hayatın anlamı" lafı diyorum). Bunu daha ileri tartışabilmek için "anlamlı hayat" lafını biraz açmanız lazım. Örneğin hayat nasıl olursa anlamlı olur, nasıl olursa anlamsız olur sizce? Bunu bir tarif edin, ben de ona göre karşılaştırayım kendi hayatımı müslüman hayatıyla.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...