Jump to content

Kadın Erkek Eşitliği

Recommended Posts

Kadın erkek eşitliği, sizce hangi durumlarda geçerli bir savdır?

Örneğin bir kadın, bir erkeğin hissettiği duyguları hissedebilir mi? Ya da kadın ve erkek arasında toplumun biçtiği rollerden farklı roller var mıdır? Kadın erkek eşitliğinin hukuk ve haklar dışına taşırılmak istenmesi, sağlıksız bir nesil yaratmıyor mu?

Sitelerde Paylaş

Burda "olması gereken hukuk ve haklar bakımından eşitlik" kastediliyor zaten... Çünkü gerçekte cinsiyet, olumlu veya olumsuz bir nitelik değil. esas olan insan olmaktır. 

Ancak burda eksik olan, konunun sadece kadın erkek eşitliği olarak ele alınması; bunun yanında çift cinsiyetliler, transeksueller ve her türlü farklı cinsel yapıya sahip olan insanlar da, tamamen eşit değerde ve istisnasız eşit haklara sahip olmalıdır. Bu hakkı tanımamak sadece yobazlık değil, insan hakları ihlali olur. 

Burda "insan" derken neyin kastedildiği de iyi açıklanmalı...; Düşünen konuşan bir hayvan, anormal yapıda bir uzaylı veya bir mutant da olsa, sosyal yeteneklere sahip bir canlı olduktan sonra onlar da eşit haklara sahip olmalıdır. 

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben hayatımızda cinsiyetin rolünün sandığımızdan çok daha fazla olduğunu düşünmekteyim.

Örneğin erkekler kadınsılaşmakta ve ilişkiler sağlıksız bir düzleme doğru gitmekte. Çünkü televizyondaki rol modeller insanların bilinçlerine hitap etmesine rağmen, arzularına hitap edenler çok daha farklı. Bu da söylemlerin(özellikle de kadınların) farklılaşıp erkekleri daha da kadınsılaştırmasına yol açıyor. Arzuların farkında olan erkeklerse olaya daha çok müdahale edip cinsiyetlerinin gerektirdiklerini yapıyorlar. 

Sitelerde Paylaş

Ben de hukuki haklar temelinde eşitliğe inanıyorum. Toplumsal rollerde erkek ve kadının birbirine benzemesi çirkin bir durum. Zaten içgüdüsel olarak kabul görmüyor. Kadınsı bir erkeğe aşık olan bir kadın görmedim daha. En feminist kadın bile, baskın karakterde olan erkekten etkileniyor. 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Bilmeyen Adam yazdı:

Kadın erkek eşitliği, sizce hangi durumlarda geçerli bir savdır?

Örneğin bir kadın, bir erkeğin hissettiği duyguları hissedebilir mi? Ya da kadın ve erkek arasında toplumun biçtiği rollerden farklı roller var mıdır? Kadın erkek eşitliğinin hukuk ve haklar dışına taşırılmak istenmesi, sağlıksız bir nesil yaratmıyor mu?

Sana katılıyorum. Bir erkek, erkek gibi; bir kadın da bir kadın gibi davranmalıdır. Ama maalesef günümüzdeki saçma sapan aşk filmleri/dizileri yüzünden saçma sapan bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Ben erkek olduğum için erkeklerden örnek vereceğim. Bazı örnekler:

- Yazdıkları kızın önüne yatan, kıza yalvaran bir erkekler

- Yazdıkları kıza sürekli hediye alan bir erkekler

- İyi davranırsam(İnsan tatminciliği yaparsam) bütün kızlar bana gelir düşüncesindeki erkekler

Bunlardan erkek falan olur mu? Olmaz. Erkek dediğin liderlik vasfına sahip olacak, dominant olacak, kızlara kendinden fazla paha biçmeyecek. Aşk filmlerinde olay farklı kıza gidip 3-5 hediye ve sürprizle kızı kapıyor. Böyle bir saçmalık yok. Sana hediyeyle gelecek olan kız seni kullanacak olan kızdır(Milyonda bir ihtimalle yanlış çıkabilir.).

Yoksa hak ve hukuk olarak kadın-erkek eşitliği olsun, olmalıdır da. 

tarihinde D-kun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, D-kun yazdı:

Sana katılıyorum. Bir erkek, erkek gibi; bir kadın da bir kadın gibi davranmalıdır. Ama maalesef günümüzdeki saçma sapan aşk filmleri/dizileri yüzünden saçma sapan bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Ben erkek olduğum için erkeklerden örnek vereceğim. Bazı örnekler:

- Yazdıkları kızın önüne yatan, kıza yalvaran bir erkekler

- Yazdıkları kıza sürekli hediye alan bir erkekler

- İyi davranırsam(İnsan tatminciliği yaparsam) bütün kızlar bana gelir düşüncesindeki erkekler

Bunlardan erkek falan olur mu? Olmaz. Erkek dediğin liderlik vasfına sahip olacak, dominant olacak, kızlara kendinden fazla paha biçmeyecek. Aşk filmlerinde olay farklı kıza gidip 3-5 hediye ve sürprizle kızı kapıyor. Böyle bir saçmalık yok. Sana hediyeyle gelecek olan kız seni kullanacak olan kızdır(Milyonda bir ihtimalle yanlış çıkabilir.).

Yoksa hak ve hukuk olarak kadın-erkek eşitliği olsun, olmalıdır da. 

İşte bundan bahsediyorum.

Kadın erkek eşitliği adı altında medya bu tarz erkekleri cilalıyor. Ancak gerçeğin bununla alakası yok. "Erkek olmak" yeterli. Yalvaran, onay bekleyen, peşinden koşan bir erkek kızların ilgisini çekmez. Ancak tersi bir erkeğe kızlar kendiliğinden geliyor.

Sitelerde Paylaş
On 7 Ağustos 2016 at 02:10, Robespierre yazdı:

Ben de hukuki haklar temelinde eşitliğe inanıyorum. Toplumsal rollerde erkek ve kadının birbirine benzemesi çirkin bir durum. Zaten içgüdüsel olarak kabul görmüyor. Kadınsı bir erkeğe aşık olan bir kadın görmedim daha. En feminist kadın bile, baskın karakterde olan erkekten etkileniyor. 

Evet, kadınlarda da hisler mantıktan önce geldiği ve hatta hisler meşrulaştırılmak istendiği için söylemle arzular arasında bir farklılık oluşuyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...