Jump to content

Darbe Sonu CHP Nasıl Bir Tutum Sergilemeliydi?

Recommended Posts

Kılıçdaroğlu darbeyi henüz sonuç belli olmadan demokrasi adına kınadı. Bu kınama yeterli miydi? Daha başka ne yapabilirdi Kılıçdaroğlu? Başka ne yapmalıydı?

Kılıçdaroğlu'nun savunduğu demokrasi Tayyip'in liderliğini yaptığı demokrasi değildi. Bunu çok iyi biliyoruz. Çünkü Kılıçdaroğlu daha önce yaptığı konuşmalarda Tayyip'in liderliğini yaptığı demokrasiye sıcak bakmamış, onu her fırsatta eleştirmiş ve onaylamamıştı. Kılıçdaroğlu'na göre Tayyip başçalandı.

Darbe ile ne değişti?

CHP ve Kılıçdaroğlu başka ne yapabilirdi? Ne yapmalıydı?

Sitelerde Paylaş

Cevabı ben veriyorum. Çoğunuzun benim gibi düşündüğünüze eminim ama cevap aklınıza gelmeyebilir. Sizi töhmetten kurtarayım bari...

CHP ve Kılıçdaroğlu önce anti-demokratik bir darbeye teşebbüs edenleri kınamalı, ardından bu vesile ile darbeye neden olan ve rejimi anti-demokratik bir düzeye indiren Tayyip itini kınamalıydı.

Çünkü her ikisi de anti-demokratikti... Biri diğerinden daha az kötü olabilirdi. Tayyip demokrasisinin daha az kötü olduğuna karar verildi ve onu savunma adına yanlış ve anti-demokratik bir diğer adım atıldı. Mitinglerle aynı anti-demokratik adımlar atılmaya devam ediliyor. Tayyip demokrasisini savunma adına yapılan bu mitinler de anti-demokratiktir arkadaşlar..

Sitelerde Paylaş

Kılıçdaroğlu Tayyip'e karşı yıllardır tutunduğu acımasız tavrını değiştirmemeli, hatta artırmalıydı. CHP de bu vesile ile demokrasi anlayışının ne olduğunu bir kere daha açıklamalı, Türk demokrasisinin sınırlarını belirlemeliydi. Bunlar yapılmadığı gibi, Tayyip'in yanında yer alındı, eli sıkıldı, Tayyip iti ile poz poz resimler çektirildi ve onun demokratik uygulamaları yalnız eleştirilmemekle kalmadı, aynı zamanda  onaylandılar da.  

Sitelerde Paylaş

Şimdi kutuplaşmanın hiç zamanı değil. Kılıçdaroğlu 'nun tutumu doğrudur. Bir sonraki seçimde mhp'nin tabanı tamamına yakını akp'ye kayacak. Mecliste akp, chp, hdp olacak. Eğer Kılıçdaroğlu, Erdoğan'la didişseydi, dediğiniz gibi, şu an Atatürk ile barışık bir görüntü çizen Erdoğanı daha da kazançlı çıkarırdı. Ayrıca Kılıçdaroğlu yenikapı'da dediklerini de yaptırdı. Bu da önemli. Akp'de kutuplaşmaktan yorulmuş görünüyor veya başkanlık için millete ılımlı yanını gösteriyor, şu an bilinemez bunlar.  Ama Kılıçdaroğlu doğru yönettiği bir süreçtir bu. 

57a7422e67b0a91cf4dc2ba3

Atatürk görseli sahte bile olsa Kılıçdaroğlu'nun bu vaziyette kutuplaşmacı siyaseti chp'ye kazandıracağı bir şey olmazdı. 

tarihinde Tumagü tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Tumagü yazdı:

Şimdi kutuplaşmanın hiç zamanı değil. Kılıçdaroğlu 'nun tutumu doğrudur. Bir sonraki seçimde mhp'nin tabanı tamamına yakını akp'ye kayacak. Mecliste akp, chp, hdp olacak. Eğer Kılıçdaroğlu, Erdoğan'la didişseydi, dediğiniz gibi, şu an Atatürk ile barışık bir görüntü çizen Erdoğanı daha da kazançlı çıkarırdı. Ayrıca Kılıçdaroğlu yenikapı'da dediklerini de yaptırdı. Bu da önemli. Akp'de kutuplaşmaktan yorulmuş görünüyor veya başkanlık için millete ılımlı yanını gösteriyor, şu an bilinemez bunlar.  Ama Kılıçdaroğlu doğru yönettiği bir süreçtir bu. 

57a7422e67b0a91cf4dc2ba3

Atatürk görseli sahte bile olsa Kılıçdaroğlu'nun bu vaziyette kutuplaşmacı siyaseti chp'ye kazandıracağı bir şey olmazdı. 

İstenmeyen ve korkulan da bu zaten. CHP ve Kılıçdaroğlu şeytanla dans ettiğini bilmiyor. Sizi de kandırmışlar, milyonların gözlerini boyadıkları gibi.

Sitelerde Paylaş

Tayyip yine takiye yapıyor.

G.tü nezaman sıkışsa,bir yerlere yanaşıyor.

İktidara geldikten sonra kimlere yanaştığını ve işi bitince yanaştıklarını 

devre dışı bıraktığını biliyoruz..

Kılıçdaroğlu'nun yerinde olsaydım

karı,koca arasına girmezdim.

Sitelerde Paylaş

Kılıçdaroğlu dürüst, tecrübeli ve bilgili bir Türk politikacısı..

Zaten bu nedenlerden dolayı yaptıklarını ona yakıştıramıyorum.

Bu başlık altında onun ve CHP'nin başarısız politikasını tartışıyoruz. Erdemini değil.

Sitelerde Paylaş

CHP darbe sonrasında TBMM'yi ön plana çıkarmalıydı. Oysa, darbe AKP tabanı tarafından sanki bir tek Erdoğan'a karşı yapılmış gibi lanse edildi ve edilmekte.

Kılıçdaroğlu, Saray davetini reddetmeli ama Cuhmurbaşkanı-liderler buluşmasının Meclis çatısı altında ve özellikle bombalanan birimde yapılmasında ısrarcı olmalıydı. Saray'a çıkması partinin tabanını küstürmüştür.

Bir kere Saray'a çıkınca da sakalı Erdoğan'ın eline vermiştir. Bundan sonra artık her yöne güdülecektir.

Kılıçdaroğlu akılcı bir halkoyu çalışmasıyla CHP'nin önderlik edebileceği tarihsel bir fırsatı kaçırdı. 

Sitelerde Paylaş

Az önce Kılıçtaroğlu  Yeni kapı mitinginde konuşma yaparken Cumhuriyet, laiklik, Atatürk kelimeleri söylerken, Camiye ve kışlaya siyaset sokmamalıyız derken, şeriatçı ve islamcı kesim ağızlarından salyalar saçarak tekbirler getirdiler.

Bu kesimlerle mi birlik ve beraberlik sağlanacak. Hakimiyet milletin derken aslında , kendilerince inandıkları Allah'ın olduğunu daha önce söyleyenler, demokrasi için toplananlar aslında demokrasiyi amaç değilde araç olarak görenlerle mi birlik ve beraberlik sağlanacak. Hepsi bunların iki yüzlü, dibine kadar takiyyeci. Bu gün fetö düşmanı olanlar yarın başka bir tarikat ve cemaate köpeklik yaparlar.  Çünkü bu islam inancı buna inanan kitleleri buna sürüklüyor kaçınılmaz bir şekilde.

tarihinde gonzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

CHP nin bu süreçten kazançlı çıkması olasıdır. TSk içerisinde akp'ye oy vermiş tedirgin grup ve sivil laik grup ve Atatürkçü diğer grupların oyları az da olsa CHP'ye yönelecektir. Bugünkü demokrasi gürültüsüyle ortalıkta dolaşan kişilerin gerçekte demokrasiyle ilgilerinin oladıklarını, kendileri de dahil herkes biliyor. Türkiyede demokrasinin Chp'den başka koşulsuz ve katışıksız yanlısı yoktur zaten. Hdp'si özeklik için demokrasi der, Akp'si islami başkanlık için der vesaire.

Sitelerde Paylaş

Söz konusu vatan ise gerisi teferruaattır, Hdp de burada olmalıydı dedi Kılıçdaroğlu.
Yuhalanmayı göze alarak bunlara demiş olması bir lider'de olması gereken cesarettir.
5nc dakikadan sonra camide, kışlada, adliyede siyaset olmamalı dedi.
Liyakat sistemi hakkında konuştu. Cemaatin eline geçen soru yanıtlarını eleştirdi.
Tüm vesayeti reddettiğini ve kayıtsız şartsız hakimiyet milletindir söylemindeki kayıtsız şartsız kısmını epey vurguladı.
Bundan fazla daha ne yapsın bu adam!
Konuşmasını çok beğendim ben.
Türk Ateist'in eklediği video'yu izleyin ve 12 maddelik bildiriyi okuyun lütfen.

Kılıçdaroğlu'nun Yenikapı'da 12 maddelik bildirisi.

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Engse Hohol yazdı:

Söz konusu vatan ise gerisi teferruaattır, Hdp de burada olmalıydı dedi Kılıçdaroğlu.
Yuhalanmayı göze alarak bunlara demiş olması bir lider'de olması gereken cesarettir.
5nc dakikadan sonra camide, kışlada, adliyede siyaset olmamalı dedi.
Liyakat sistemi hakkında konuştu. Cemaatin eline geçen soru yanıtlarını eleştirdi.
Tüm vesayeti reddettiğini ve kayıtsız şartsız hakimiyet milletindir söylemindeki kayıtsız şartsız kısmını epey vurguladı.
Bundan fazla daha ne yapsın bu adam!
Konuşmasını çok beğendim ben.
Türk Ateist'in eklediği video'yu izleyin ve 12 maddelik bildiriyi okuyun lütfen.

Kılıçdaroğlu'nun Yenikapı'da 12 maddelik bildirisi.

Okudum.. Dinledim... Eski eleştirilerinin çoğunu es geçti Kılıçdaroğlu... Hani Tayyip'i başçalan olmakla suçluyordu. Hani onu cezalandıracaklardı... Hani o diktatördü.. Hani o laik değildi... Ve daha bir sürü suçlama.....

Yanarım yanarım, darbenin başarılı olmadığına yanarım... Darbe başarılı olsaydı kimbilir kimlerin kıçını yalayacaktınız şimdi..

Sitelerde Paylaş

Kılıçdaroğlu çok ağır ve ideolojik bir konuşma yaptı.   hiçbir şey anlamadım.
baykal da yıllarca hep böyle konuşup durmuştu..

sağcı solcu fark etmez eskiler chp'ye "halk partisi" derler. 
çünkü chp  "halk partisi"dir.

ama Kılıçdaroğlu böyle konuşursa chp asla halk partisi olamayacak.

Erdoğan'ın meydan okumalarla dolu, içi boş, hamasi ve anlamsız söylemlerini halk seviyor.
Kılıçdaroğlu  Erdoğan'ı örnek almalı.

Sitelerde Paylaş

Kaçak saray diyen Kılıçdaroğlu. Yıktıracağım diyen Kılıçdaroğlu. Erdoğan'a bu konuda demediğini bırakmayan Kılıçdaroğlu. Sonra Erdoğan'a biat eden Kılıçdaroğlu. Kaçak dediği sarayda Erdoğanla görüşen Kılıçdaroğlu. Kısaca TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALAYAN KILIÇDAROĞLU. Ben şahsen ne CHP ye ne Kılıçdaroğluna yakıştıramadım. Atatürk'ün yolundan çıkmıştır Kemal Kılıçdaroğlu ve onun yanında olanlar.

Katılın veya katılmayın. Ama düşünceme saygı duyulmasını isterim.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Okudum.. Dinledim... Eski eleştirilerinin çoğunu es geçti Kılıçdaroğlu... Hani Tayyip'i başçalan olmakla suçluyordu. Hani onu cezalandıracaklardı... Hani o diktatördü.. Hani o laik değildi... Ve daha bir sürü suçlama..... Yanarım yanarım, darbenin başarılı olmadığına yanarım... Darbe başarılı olsaydı kimbilir kimlerin kıçını yalayacaktınız

Saçmalıyorsun haci. Ayrıca şu sıralar senin beynine yetirince beyaz madde gitmiyor. Darbe olayı şirazeni kaydırmış. Darbe başarılı olsaydı şu anda bizde internet bile olmayacaktı. Senin yerin rahat, keyfin yerinde tabi...  Hangi perspektiften baktığını bilmiyorum ama darbe girişiminin başarılı olmasını dilemekten vazgeç. Akıllı insan işi değil o düşünce biçimi.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Engse Hohol yazdı:

Saçmalıyorsun haci. Ayrıca şu sıralar senin beynine yetirince beyaz madde gitmiyor. Darbe olayı şirazeni kaydırmış. Darbe başarılı olsaydı şu anda bizde internet bile olmayacaktı. Senin yerin rahat, keyfin yerinde tabi...  Hangi perspektiften baktığını bilmiyorum ama darbe girişiminin başarılı olmasını dilemekten vazgeç. Akıllı insan işi değil o düşünce biçimi.

Bunları sana kucağına oturtup Tayyip abin mi söyledi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...