Jump to content
Asisvénia

Bu halkı adam etmek için neler gereklidir? Çok mu geç kalındı?

Recommended Posts

Turkiye, 1950'lerden sonra 60'lar ile birlikte bitti ve halk uyusturuldu. Cumhuriyetten uzaklastirildi, yavastan dindarlar icin zemin hazirlandi. Ben acikcasi bu ulkede 1960'dan itibaren Ataturk'un bize biraktigi manevi degerlere sahiplenme goremiyorum bu gittikce azaldi. 2002'den sonra Akp iktidari ile birlikte iyice dinci, hastalikli bir tabaka olustu. Bugun ben inaniyorum ki Mhp tabanida dahil %65-70'lik bir tabaka Tayyip diyecektir.. %8-10 civarida Hdp kesiminden desek, Cumhuriyet, Laiklik, Ataturkcuyum diyenler ise %20 civari bir sey oluyor... Hadi tas catlasa %25.. Hatta ben size ilginc bir sey daha soyleyeyim o gordugunuz %65-70 islamci-Akp destekcileri arasindan %30-35 gibi Ataturkcuyum diyenlerde var..:lol:

Zaten istatiklere bakarsak; 1950'lerden sonra Cumhuriyetci, CHP destekcisi tabaka gittikce kotulesiyor-yok oluyor yani burdan anliyoruz ki 1920'lerden sonra ilk 30 senede kolelikten cikip medeniyet gormus bu cahil, nankor halk! Ataturk'un bize biraktigi dusunceleri, ilkeleri direk yirtmis cope atmis.. 2000'lerden sonra durum daha da vahim!...

Belkide Ataturk, Osmanli'dan cikmis bu halka fazla deger verdi. Yapacakti bastan elit kesim tarafindan yonetilen ve askeriyesi guclu olan bir yonetim sekli.. Adam edip, medeni yapacakti bu halki. Belki ilk yillar hatta uzun yillar sancili bir surec olabilirdi, ama 50 yil sonra-100 yil sonra yani gunumuz tarihlerinde neden boyle bir sey yaptigi yeni anlasilip yasa be ulu onder Atam! diye haykiracakti cogunluk.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

erdoğan cemaat eliyle laik kesime saldırdığında, batı ve abd bundan hoşnut oldu.
türkiye'ye demokrasi geliyor dediler. tabii bu boşuna değildi.

çünkü küresel sermaye ve egemenler; atatürkçüleri istemiyorlar.

atatürkçülerin devletçi, milliyetçi, ulus devletçi, baskıcı laik görüşleri geri kafalılık olarak görülüyor.
bu durumda chp sürekli olarak saldırı altında kalıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geç kalındı evet. Bülent Ecevit'in apo'yu idam etmemesi o sıra ulusalcıları bile hayal kırıklığına uğratmıştı. iyi bir rüzgar yakalamışken aloboraya dönüştürdü o rüzgarı. Bugün yaşadığımız akp sıkıntısının arkasında Bülent Ecevit'in beceriksizliği ve Deniz Baykal'ın ülküsüzlüğü - vizyonsuzluğu etkindir. Bülent Ecevit bizlere Laikçi ve Atatükçü görünüp cemmatçi olduğuna bugünkü süreçte tanık olduktan sonra dsp'nin artık adını bile duymak istemiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Halkların hepsinin en önemli özelliği kendilerinin sorunlarını anlayan ve onlara hitabeden liderlerden etkilenmeleri. ..Zaten çoğu kere halkın sorunlarını bilenler lider oluyor ve başı çekiyor. Ama burada ilginç bir durum var. Halkın sorunları hep aynı değil. Onlar zamanla değişiyor. Bazı sorunları lider halka hatırlatıyor, diğerlerini halka empoze ediyor. Yani Tayyip hem halkın sorunlarını anlıyor ve onlara  hitabediyor, hem de bazı sorunları halka empoze ediyor. Halk yeni sorunlarla karşı karşıya kalıyor ve sorunları bir çözüme bağlanmıyor.  Halklar liderlere göre değişiyor arkadaşlar..  Çok kötümser olmak için bir neden yok. Bu halk da değişir. Ona hitabeden bir liderin gelmesi şartıyla tabii. Şu anda bu lider it Tayyip... Onun da ömrü sayılı.. Nasıl olsa bir kaç yıl sonra ölecek bu sapık.. Bakalım yerini kime terkederek gidecek... Her lider onun kadar hırslı ve malign değildir.. Bu arada ülkede kimbilir neler, ne felaketler, olacak.. İyi birşeylerin olması mümkün değil. İyi ne olabilir? Aklıma birşey gelmiyor. Onlar da ülkenin yönetimini olumlu veya olumsuz etkileyecektir mutlaka. Ve bu halk da adam olmayacaktır belki ama değişecektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

İyi birşeylerin olması mümkün değil. İyi ne olabilir? Aklıma birşey gelmiyor. Onlar da ülkenin yönetimini olumlu veya olumsuz etkileyecektir mutlaka. Ve bu halk da adam olmayacaktır belki ama değişecektir.

Hayır, size tam olarak katılmıyorum. Ben Türk halkının olumlu ve gelişen özelliklere sahip olduğunu düşünüyorum.Kendi açtığım bir konuda yazdıklarımdan alıntı yapıyorum size; bunlar gerçek ve araştırılmış ciddi sonuçlardır.

Türk halkının % 67,2'si dinin devlet ve siyaset düzenini yönlendirmesini zararlı bulmakta, buna karşın bu görüşe katılmadığını belirtenler % 16,4 ile sınırlı kalmaktadır. Türk parti sistemi içinde din temelinde politika yapan partilerin olması gerektiğini savunanlar % 24,6 iken bu görüşe karşı çıkanlar % 60,6'dır. Yine aynı araştırmaya göre, laik cumhuriyet projesi büyük çoğunluk tarafından desteklenmektedir. Cumhuriyet devrimlerinin bu ülkeyi ileri götürdüğünü düşünenlerin oranı % 77,3’tür. Bu görüşe katılmayanlar % 8,3 ile sayıca oldukça sınırlı bir karşıt grup oluşturmaktadırlar. Cumhuriyet devrimlerinin temel taşlarından olan Medeni Kanun ilkeleri büyük çoğunluk tarafından desteklenmektedir. Örneğin, Medeni Kanun’un değiştirilip İslam hukukuna göre erkeğin dört kadına kadar evlenmesini uygun bulanların oranı sadece % 10,7 'dir. İslam Hukukuna göre boşanmayı kabul edenler % 14, kız çocukların mirastan daha az pay almalarını kabul edenler % 13,9'luk bir kitleyi oluşturmaktadır.

Zina yapan erkek veya kadınlara Kur'an'a göre ceza verilmesini savunanların oranı % 1,4 gibi çok düşük bir orandır.(Kendi kafasındaki dini yaşama durumu). Türk halkı dinin kamu alanında etkin olmasına karşı çıkarken, devletin de kendi inanç ve ibadetine karışmamasını istemektedir.  Yine aynı araştırmanın sonuçları, Türk halkının Müslümanlık anlayışının son derece hoşgörülü olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, başka dinlere inananlar arasında iyi insanlar olabileceğini düşünenlerin oranı % 89,2'dir. En önemlisi, % 91,5 gibi ezici bir çoğunluk inanç farklılıklarımızın hoşgörü ve barış ortamında korunmasını, toplumsal huzur için gerekli bulmaktadır.

Özetle ifade etmek gerekirse, iktidarın paylaşımı konusunda sık sık yaşanan gerilimlere rağmen, Türk halkının çoğunluğu cumhuriyeti, demokrasiyi, laiklik ve hoşgörüyü benimsemiştir. Sosyo-ekonomik gelişme sürecine paralel olarak bu alandaki gerilimlerin çok daha hafiflemesi beklenilebilir.  Saygılarımla...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, haci yazdı:

Bu istatikleri aldığınız kaynağı rica edebilir miyiz?

Inglehart, R., etc. Human Values and Beliefs: A Cross-Cultural Sourcebook, Political Religious, Sexual, and Economic Norms in 43 Societies: Findings from the 1990-1993 World Values Survey, The University of Michigan Pres, 1998.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Tatar-Hatun yazdı:

Inglehart, R., etc. Human Values and Beliefs: A Cross-Cultural Sourcebook, Political Religious, Sexual, and Economic Norms in 43 Societies: Findings from the 1990-1993 World Values Survey, The University of Michigan Pres, 1998.

Bu kitapta yer alan ve bize ait olan paragrafları copy paste şeklinde quote edebilr misiniz. En azından sayfasını quote edebilr misiniz? Hangi sayfada yazıyor bunlar? Yazdıklarınız bana doğru gibi gelmiyor ama reddetmeden önce size bir şans tanımak isterim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben verdiğiniz referansdan aşağıdaki kaynağı buldum. Yılmaz Esmer'in çalışmalarını araştırmamız lazım. Nasıl bir çalışma yaptığını bilmiyoruz. Rastgele örnekler alındığından bahsediliyor..

TURKEY— Survey Research Center, Bogazici University (Istanbul); December, 1996-January,

1997. N=1,907. Principal investigator, Yilmaz Esmer. Random sample of Turkey except for

South-Eastern (predominantly Kurdish) region.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, haci yazdı:

Ben verdiğiniz referansdan aşağıdaki kaynağı buldum. Yılmaz Esmer'in çalışmalarını araştırmamız lazım. Nasıl bir çalışma yaptığını bilmiyoruz. Rastgele örnekler alındığından bahsediliyor..

TURKEY— Survey Research Center, Bogazici University (Istanbul); December, 1996-January,

1997. N=1,907. Principal investigator, Yilmaz Esmer. Random sample of Turkey except for

South-Eastern (predominantly Kurdish) region.

Dünya sıralamasında iyi bir dereceye sahip ve turkiyenin en iyi üniversitelerinden birinde gördüğüm eğitim bilgilerinden; kaynak olarak da verdiğim kaynaklar mevcut. Sayfa numarası vs. bilmiyorum;ancak yapılan sosyal araştırma neticeleri bize bu şekilde anlatılıyor; verilen kaynaklar da onlar; ama kaynakları araştırmadım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bilek gücü/kaba kuvvet dünyada hükmünü yitirdiğinden beridir adam(?) değil bu millet. yani ortada yeni birşey yok. cumhuriyetin ilk 15 senesinde de mustafa Kemal'in dehası vardı, bu millet yine aynı milletti. Atatürk bunları adam etmeye çalıştı ama malzeme iyi olmayınca, sonuç da iyi olmuyor. ellerine geçen ilk fırsatta yine yobazlığı tercih ettiler ve o zamandan beridir aralıksız muhafazakarları iktidar yapıyorlar. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Türk halkı dünyanın en geri halklarından biri.. Büyük bir çoğunluk evrimi reddediyor. Reddedenler arasında doktorlar, mühendisler ve diğer üniversite mezunları var. Soru bu halk düzelir mi?

Ben düzelebilir diyorum.

Nedenini merak mı ediyorsunuz?

Bu halk düzelir arkadaşlar.. Dibe vurduğu için bundan daha kötü olamaz.. Düzelmeye mecburdur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu halktan kastın %90 müslüman nüfuslu Türkiye ise,

O zaman adam etmek için bunları yapmak lazım.

- İçlerinden bir sürü dini lider çıkarmak lazım (cüppeli, nihat hatipoğlu vs gibi dini liderler)

- Müslüman grupları bu liderler altında sınıflandırmak lazım

- Son bu müslüman grupların hepsine harcayabilecekleri sınırsız krediler vermek lazım.

Sınırsız kredilerle daha fazla etkin olmaya çalışacaklardır.

Her biri daha etkin olmak için harcama yapmaya çalışacak avantaj elde etmeye çalışacak.

İşte burada para kaynaklarını daha da fazla artırıyoruz. Kredinin yanında kendilerine amaçlarına ulaşmak için silahlar da öneriyoruz.

Silahları da sattıktan sonra köşeye çekiliyoruz.

2030 yılına kadar bu gruplar birbirlerini yok etmeye girişiyor, ortalığı cehenneme çeviriyor.

Sonra bu grupların her birinden verilen paraları geri istiyoruz.

Paralarının olmadığını ancak diğer tarafı yenmede kendisine yardım edersek bulunduğu bölgede imtiyazlar vermeyi teklif ediyorlar.

Kabul ediyoruz.

Yalnız krediyi veren olarak bu dört beş grubun hepsine birden biz girmiyoruz.

Müttefikler seçiyoruz.

Mesela nihat hatipoğlunun liderliğini yaptığı yere en yakın birinci müttefiğimizi, cüppelinin olduğu yere en yakın ikinci müttefiğimizi vs diye tek tek gönderiyoruz.

Kendimiz de 4. veya beşinci yere gidiyoruz.

İşte bu halka en iyi iyilik bu olur.

Bu şekilde akıllanırlar.

tarihinde Güçlü Ateist tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Tatar-Hatun yazdı:

Hayır, size tam olarak katılmıyorum. Ben Türk halkının olumlu ve gelişen özelliklere sahip olduğunu düşünüyorum.Kendi açtığım bir konuda yazdıklarımdan alıntı yapıyorum size; bunlar gerçek ve araştırılmış ciddi sonuçlardır.

Türk halkının % 67,2'si dinin devlet ve siyaset düzenini yönlendirmesini zararlı bulmakta, buna karşın bu görüşe katılmadığını belirtenler % 16,4 ile sınırlı kalmaktadır. Türk parti sistemi içinde din temelinde politika yapan partilerin olması gerektiğini savunanlar % 24,6 iken bu görüşe karşı çıkanlar % 60,6'dır. Yine aynı araştırmaya göre, laik cumhuriyet projesi büyük çoğunluk tarafından desteklenmektedir. Cumhuriyet devrimlerinin bu ülkeyi ileri götürdüğünü düşünenlerin oranı % 77,3’tür. Bu görüşe katılmayanlar % 8,3 ile sayıca oldukça sınırlı bir karşıt grup oluşturmaktadırlar. Cumhuriyet devrimlerinin temel taşlarından olan Medeni Kanun ilkeleri büyük çoğunluk tarafından desteklenmektedir. Örneğin, Medeni Kanun’un değiştirilip İslam hukukuna göre erkeğin dört kadına kadar evlenmesini uygun bulanların oranı sadece % 10,7 'dir. İslam Hukukuna göre boşanmayı kabul edenler % 14, kız çocukların mirastan daha az pay almalarını kabul edenler % 13,9'luk bir kitleyi oluşturmaktadır.

Zina yapan erkek veya kadınlara Kur'an'a göre ceza verilmesini savunanların oranı % 1,4 gibi çok düşük bir orandır.(Kendi kafasındaki dini yaşama durumu). Türk halkı dinin kamu alanında etkin olmasına karşı çıkarken, devletin de kendi inanç ve ibadetine karışmamasını istemektedir.  Yine aynı araştırmanın sonuçları, Türk halkının Müslümanlık anlayışının son derece hoşgörülü olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, başka dinlere inananlar arasında iyi insanlar olabileceğini düşünenlerin oranı % 89,2'dir. En önemlisi, % 91,5 gibi ezici bir çoğunluk inanç farklılıklarımızın hoşgörü ve barış ortamında korunmasını, toplumsal huzur için gerekli bulmaktadır.

Özetle ifade etmek gerekirse, iktidarın paylaşımı konusunda sık sık yaşanan gerilimlere rağmen, Türk halkının çoğunluğu cumhuriyeti, demokrasiyi, laiklik ve hoşgörüyü benimsemiştir. Sosyo-ekonomik gelişme sürecine paralel olarak bu alandaki gerilimlerin çok daha hafiflemesi beklenilebilir.  Saygılarımla...

Dediklerinize inanmak icin ahmak olmak lazim ve maalesef dediklerinizin hicbiri bir sey ifade etmiyor. Ayrica o %77'lik Cumhuriyetin ulkeyi ileriye goturdugunu dusunen kesime islamci Tayyip tarafindan iyi bir propaganda yapilsa inanin bana %40'i cok rahat geri vites yapar ! Bir anda Cumhuriyet dusmani kesilip, Ataturk'e karsi ofke duymaya baslarlar. Bunlar ac kopek gibidir nerden kemik gelirse oraya dogru kosup orda islerini hallederler... Bunlara makarna, komur verin islam ile beyinlerini doldurun tamamdir isinizi kolayca halledebilirsiniz...

Biliyorum, yazdiklarim cok acikli ve kotu hatta rezil seyler ama bunlarin hepsi gercek... Bosuna kendinizi istatistiklerle falan kandirmayin sokaga cikin birkac kisiyle konusun yeterli. Turkiye'de yasayan halkin cogunlu kendi kulturunden, dininden, dunyada olup bitenden, bilimden, Cumhuriyetten.. her seyden habersizdir.

Evrim'i reddeden de bu halktir cunku Anadolu kulturu buyugunden ogrendigin seyin aksini dusunmeni istemiyor... Bu boyle rezil, ahlaksiz, salak, gerici bir dusuncedir, kafa yapisidir iste bu bizim milletimizde yatiyor bu kulturu ya da bu hastalikli fikirlerden kurtulmadan gelismeyi pek beklemeyin. Yani islam disinda bir seyi arastirip kafani yorma tek bir gercek zaten var bu halk boyle dusunuyor. Bunlar kuran'in Turkcesini bile okumuyor, gerek duymuyor... Okusada pek anlayacaklarini sanmam, ama bol bol okutmak lazim.

pE4jro.jpg

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/news/2006/08/060810-evolution_2.html

tarihinde Asisvénia tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...