Jump to content

Model Partnership (Model Ortaklık)

Recommended Posts

Türkiye ile ABD arasında 2009'da Model Partnership (Model Ortaklık - Orta Doğuda Laik Model Ülke Olma) ve Strategic Partnership (Stratejik Ortaklık) anlaşmaları imzalanmıştır. Bu anlaşmalardan Model Ortaklık olmadan Stratejik Ortaklığın olamayacağı düşüncesindeyim. Bu yüzden ABD için Türkiye'nin ABD ile aralarında olan Orta Doğuda Laik Model Ülke olma Ortaklığı temeldir.

Obama döneminde, ABD'nin Bush dönemi İslam ile Savaş görüntüsünü değiştirmek ve ABD'nin İslam Dünyası üzerindeki imajını düzeltmek amacıyla köklü projeler ele alınmaya başlandı. Bunlardan biri Türkiye'den devşirdikleri FETÖ'dür. Bütün dünyada muhatap olarak alabilecekleri Ilımlı İslami örgüt arayışları bu durakta son buldu. En azından Türkiye'den buldukarı budur. Bu örgütü alıp geliştirip büyüttüler. Papa ile Kilise ile temasa geçirdiler. Türkiyede'de bu proje için bu iktidarla anlaşmaya geçtiler. FETÖ ve onun da arkasındaki Dinler Arası Diyalog ve Onun da arakasındaki Büyük Orta Doğu projeleri bu anlamda bir bütünün parçalarıdır. Bu yüzden FETÖ ve Dinler Arası Diyalog ABD'nin büyük ve köklü bir pojesidir. Hristiyan Batı ile Orta Doğunun Müslüman devletlerini bir barış ve uzlaşı ve müttefiklik zeminine çekmek için enerji havzalarını bir işbirliği içinde daha kolay kullanabilmek için  kendilerine engel olan ve kendi imajlarını insanlara İslam Düşmanı olarak anlatan bir çeşit antiemperyalist radikal örgütleri müslüman devletler ile birlikte marjinalize edip hep birlikte ortadan kaldırmaya çalışacaklardı.

Başlarda 2010'lara kadar her şey yolunda giderken. Türkiye'nin Mursiyi gibi İhvancıları desteklemeye başladıklarını gördüklerinde, artık bu iktiadarı sağlıklı bir proje ortağı olarak kullanamayacaklarına olan şüpheler gelişmeye başladı ve büyüteç altına aldılar ve tespiti yaptılar. Artık bu iktidarı bu projede kullanamayacaklardı ve sonraki süreç bildiğiniz gibi başladı. 17-25 Aralık, 15 Temmuz gibi... Ülkenin içinden geçtiği belirsizliğin sebebinin arkasındaki politik gerçeğin bu olduğunu düşünüyorum.

tarihinde teogoni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güzel bir yazı. Foruma ilk üye oldugumda tayyip erdoganın ne amacla lider yapıldıgını yazmıştım ve tayyip erdogan iktidarının da artık sonuna gelindigini söylemiştim. Güzel günler yakın hiç merak etmeyelim. Türk ordusu büyük ordu Milletimiz de büyük millettir. Türk ordusuna güvenelim. Türk ordusu akıllı ordu ;) o felaketi ve rezilliği kabul etmez. O bu işi çözecek.

tarihinde Kuranınizinde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Kuranınizinde yazdı:

Güzel bir yazı. Foruma ilk üye oldugumda tayyip erdoganın ne amacla lider yapıldıgını yazmıştım ve tayyip erdogan iktidarının da artık sonuna gelindigini söylemiştim. Güzel günler yakın hiç merak etmeyelim. Türk ordusu büyük ordu Milletimiz de büyük millettir. Türk ordusuna güvenelim. Türk ordusu akıllı ordu ;) o felaketi ve rezilliği kabul etmez. O bu işi çözecek.

Teşkkürler. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...