Jump to content

hayat çok anlamsız geliyor. ne yapmak lazım

Recommended Posts

karnımızı doyurmak geçinmek için para kazanmak zorundayız.

hoş çalışmadanda geçinenler var orası ayrı mesele...

çalış -----para kazan ------çabala.-uğraş....

karnını doyur ye--------- iç ve sıç.

bu hayat çok anlamsız

yoldaşlar dünya beni her geçen gün biraz daha bunalıma sürüklüyor...

hayatın hiç bir amacı yok..

bunu geçen islam forumundada sordum.

allah cennet kem küm bişeyler sölediler.

oysa ad homınem kardesımız gecenlerde güzel bir sözünü okudum.

inananlar içinde cennet aslında sonsuz bir cehennem demişti.

ne dünya hayatı nede cennet varsa dedikleri gibi...

2 ortamda gercekten dayanılmaz bir yer...

Sitelerde Paylaş

Başka bir konuda müslümanım yazmışsın, hayatın bu kadar anlamsız olduğunu görüp müslüman kalman iyi değil. Her şeyi bilen bir tanrı nasıl oluyor da insanları "denemek için" bu anlamsız hayatı yaratıyor diye düşünmen gerekir.

Hayat'a dönecek olursak, hayat gerçekten anlamsız. Sadece yaşamak için çalışır ve ölürsün, toplumdaki çoğu insan böyledir.

Kimse neden yaşadığını tam olarak bilmiyor, bazıları ise bir yaratıcı sınavında olduğu zırvasına inanıyor.

Hayatı yaşıyor olmanın öyle güzel ve özel bir tarafı yok. Bazen de büyük bir eziyete dönüşebiliyor.

Sitelerde Paylaş

N'apalım, anlamlı olması için İstanbul'u mu fethedelim, Berlin duvarını mı yıkalım?

Sen daha hayata derinlemesine girmemişsin anladığım kadarıyla. Bu yazdıkların öyle önemli şeyler ki: çalış, çabala, uğraş, hatta iç, sıç.

Bunların her biri bir başarı, bir emek konusudur. İşini iyi yapan bir marangoz, çocuğunu iyi yetiştiren bir baba da bir İstanbul fatihi sayılır. 

Sıçmak deyip de geçme. Bir sıçama da ondan sonra bak bakalım hayatın anlamı var mı yok mu.  

Sitelerde Paylaş

Hee cennete gidip her gün hurilerle şarap içince çok anlamlı amacı olan bir bot olacak...

Hiç kafanı yorma. Ömür uzun gibi görünürken sıkıcı gelebilir. Ama sonuna geldiğinde hiç öyle gelmeyecek. Bu muymuş diyeceksin. Sonra zaten bir şey düşünmeyeceksin ki bir şey desen... Ama yok olacağını sakın umma. Bu olanaksızdır.

"Ya tamam ateist olacam da... Yok olacağımı düşününce..." diyenlere çok gülüyorum. Yok olayım diye yırtınsan olamazsın. Bunun hiç bir yolu yok... Tanrı da yok ki seni yok etse... Olamazsın.

Sitelerde Paylaş

Şimdi kuantum fiziği okuyan varsa bilir. Açarsanız parçacıklar tablosunu, parçacıkların ömürleri ile ilgili bir sütun görürsünüz. Bu sütunda kimi parçacıkların ömrü saniyenin çok çok küçük kesirleri ile sınırlıyken, bazı parçacıkların ömrüne ise sonsuz yazılmıştır.

Fizik bilimi bu parçacıkların ömrüne bir sınır biçememiştir. Bu daha parçacık bazında böyle... Sicim teorisine geldiğimizde, sicimler kuşkusuz ömür sınırı bulunmayan temel bileşenler.

En temel bileşenlerinize bile ayrılsanız yok olamayacaksınız. Yok olmanızın ne bir olanağı var, ne bir olasılığı. Yine var olacaksınız. Varlıktan kaçış yok.

Şöyle düşünün: Bu gece öldünüz. Sabah sizi morga kaldırdılar ve buz kestiniz. Öğlene sizi toprağa gömecekler ve hızla dağılmaya başlayacaksınız. Bu sizin bedeniniz açınızdan dramatik bir değişim. Sizin için hiç bir şey. Çünkü siz diye bir şey artık yok! Bu hiç bir şeyi değiştirmedi. Köşede yine simitçi simit satıyor. Komşu alt katta yine faturaları hesaplıyor. Trafik yine gürültüyle akıyor. Ölmenizle hiç bir şey değişmedi.

Sizin ölmenizin evrene en küçük etkisi yok. Buna kıyaslayın. Varlık hep vardır ve var olacaktır. Varlıkların biçim değiştirmesinin varlığa bir etkisi olmaz. Siz biz değil evren de ölecek. Büyük patlama ile doğan evrenimiz, büyük yırtılma ile ölecek. Yine hiç bir şey değişmeyecek. Yeni evrenler oluşup gelişip ölmeye devam edecekler.

Biz varken ölüm yok. Ölüm varken biz yokuz. İkimiz bir araya hiç gelmiyoruz. O halde ölüm diye bir şey yok. Ölümle tanıştığınızda tüüüh bak öldüm işte görüyor musun diyemeyeceksiniz. O halde ölümden tasalanmanın en küçük anlamı yok. 

Din sürekli bu gerçeği gözardı etmeye ve bu yolla insanları köle etmeye çalışır. Azrail filan efsanelerinin uydurulma nedeni sadece insanları ölüm korkusuyla köle etmek. Sizi "anaaa lan öldüm bak işte" diyebileceğinize inandırmak için tüm bu yalanlar. 

Sitelerde Paylaş
On 09.08.2016 at 16:04, cezayakın2 said:

karnımızı doyurmak geçinmek için para kazanmak zorundayız.

hoş çalışmadanda geçinenler var orası ayrı mesele...

çalış -----para kazan ------çabala.-uğraş....

karnını doyur ye--------- iç ve sıç.

bu hayat çok anlamsız

bunu geçen islam forumundada sordum.

allah cennet kem küm bişeyler sölediler.

oysa ad homınem kardesımız gecenlerde güzel bir sözünü okudum.

inananlar içinde cennet aslında sonsuz bir cehennem demişti.

ne dünya hayatı nede cennet varsa dedikleri gibi...

2 ortamda gercekten dayanılmaz bir yer...

henuz yaşamadıgın gerçekleşmemiş gerçekler hakkında şimdi değilde yaşadığın an kararını ver şu halde bunları düşünürsen sonun intihar gibi gözüküyor dikkat et kendine...

Sitelerde Paylaş
On 09.08.2016 at 15:04, cezayakın2 yazdı:

bu hayat çok anlamsız

ateistlere göre zaten hayat anlamsızdır. Sadece boş boş anlamlandırmaya çalışıp, aslında saçmalıyorsunuz. Ama farkında değilsiniz. Rastgele ve tesadüfi olaylarla oluşmuş bir evren, ve bu evrende tesadüfi olaylarla, insan denilen canlı oluşmuş. yani bu  büyük patlamanın amacı insanı var etmek miydi ? haha,, kesinlikle hayır ! o zaman siz, rastgele saçma sapan anlamsız olaylarla meydana gelmiş bir türsünüz. Elbette herşey size göre anlamsız olacak. Evrenin bir amacı yok! sizin gibi virüs kadar büyüklüğe sahip (evrenin yanında) canlılar için, hayatın ne anlamı olabilir ki ? anlamsızlıklara anlam kaymaya çalışıyorsunuz. yani,, bayaa bi iyi saçmalıyorsunuz bu konularda. Allah var,dolayısıyla hayatın  anlamı vardır... Ama size göre bir yaratıcı yok; o zaman, zaten yaratıcı yoksa, hiçbirşeyin anlamı yok ki !!! anlıyabiliyor musunuz süper zeka arkadaşlarım ? yok,bence pek anlamadınız....

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, delibekir yazdı:

Allahın olması hayata nasıl bir anlam katıyor? Yani bizi bir tanrı yaratmış olunca ne olmuş oluyor da hayatımız anlamlı oluyor? 

Allah'ın hükümranlığını temsil ediyorsun. Ama sadece bu değil, birçok şey var. ateist bakış açısına göre düşün. Tanrı yok ise, hiçbirşeyin anlamı yok ki. evrende nokta kadar büyüklüğü olmayan zerre parçası dünya bir anda yok olabilir, hepimiz yok olabilir. film bitti. finish ! bu mu yani ? evrenin bir sonu var. Bu bilimadamlarınca da biliniyor. Başlangıcı olan ın sonu vardır. 

Sitelerde Paylaş

Bu cevap olmamış ki; aynı şeyi tekrar yazmışsın. 

Bir daha sorayım: Tanrı var olunca ne oluyor, ne katıyor da hayat anlamlı oluyor?

bizi yaratan ve koruyan yüce bir varlık var. Ne dememi istiyorsun daha ? sen tam tersten sor aynbı soruları kendine. anlamsızlıklar içinde boğulacaksın.

Sitelerde Paylaş
Just now, dindar07 said:

bizi yaratan ve koruyan yüce bir varlık var. Ne dememi istiyorsun daha ? sen tam tersten sor aynbı soruları kendine. anlamsızlıklar içinde boğulacaksın.

Yahu, diyorsun ki, Allah var, o zaman hayatın anlamı da var. Ben de sana soruyorum: allah olunca ne oluyor da hayat anlam kazanıyor. Söylediklerin sorunun cevabı değil ki; aynı şeyi tekrar tekrar yazıyorsun.

"bizi yaratan bir yaratıcı var"mış, eee... varsa var, dursun bir kenarda, hayatın anlamı ile ilgisi ne?

Sitelerde Paylaş

Yahu, diyorsun ki, Allah var, o zaman hayatın anlamı da var. Ben de sana soruyorum: allah olunca ne oluyor da hayat anlam kazanıyor. Söylediklerin sorunun cevabı değil ki; aynı şeyi tekrar tekrar yazıyorsun.

"bizi yaratan bir yaratıcı var"mış, eee... varsa var, dursun bir kenarda, hayatın anlamı ile ilgisi ne?

Tabii, insan düşünemeyince böyle mal mal sorular sorabiliyor.  Ulan gayet basit............. Seni yaradan, bu denli nimetleri sana bahşeden yüce Allah'a karşı nankör olmamak ve sorumlu davranmak.  Bu zaten insan olmanın gereğidir. senin gibi hayvan olduğunu savunanlar için gerekli şeyler değil bunlar,yanii... Sen bakteriden geldiğini iddia ediyorsun, bunun anlamı ne peki ? anlamsızlık ! tesadüfi ve rastgele olaylarla, bir bing-bang patlamasıyla, takiben 13,8 milyar yıl sonra piyasaya çıkmışsın ve anlam kavramından bahsediyorsun ! yok yav ! ciddi misin ? bana mı soruyorsun ? asıl kendine sor! ben neden varım diye ? tabii ki, ahmakça cevaplarla geçiştirebilirsin. çünkü annemle babam evlenmiş. he he .. tamam tamam. böyle sorular sorma , senin gibiler için gereksiz. 

tarihinde dindar07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, dindar07 said:

Tabii, insan düşünemeyince böyle mal mal sorular sorabiliyor.  Ulan gayet basit............. Seni yaradan, bu denli nimetleri sana bahşeden yüce Allah'a karşı nankör olmamak ve sorumlu davranmak.  Bu zaten insan olmanın gereğidir. senin gibi hayvan olduğunu savunanlar için gerekli şeyler değil bunlar,yanii... Sen bakteriden geldiğini iddia ediyorsun, bunun anlamı ne peki ? anlamsızlık ! tesadüfi ve rastgele olaylarla, bir bing-bang patlamasıyla, takiben 13,8 milyar yıl sonra piyasaya çıkmışsın ve anlam kavramından bahsediyorsun ! yok yav ! ciddi misin ? bana mı soruyorsun ? asıl kendine sor! ben neden varım diye ? tabii ki, ahmakça cevaplarla geçiştirebilirsin. çünkü annemle babam evlenmiş. he he .. tamam tamam. böyle sorular sorma , senin gibiler için gereksiz. 

"yüce Allah'a karşı nankör olmamak ve sorumlu davranmak" bu mu hayatın anlamı?

Peki nankör olmadık ve sorumlu davrandık, Allah da bize ödül olarak cennette iyi bir yer verdi. Sonra ne olacak? cennetteki hayatın anlamı ne?

Sitelerde Paylaş

Peki nankör olmadık ve sorumlu davrandık, Allah da bize ödül olarak cennette iyi bir yer verdi. Sonra ne olacak? cennetteki hayatın anlamı ne?

sen, sana göre hayatın anlamını söyle; ben de söylerim. hayatın anlamı kişiden kişiye değişir. Bu konuda serbest bir seçime sahipsin. 

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, dindar07 said:

sen, sana göre hayatın anlamını söyle; ben de söylerim. hayatın anlamı kişiden kişiye değişir. Bu konuda serbest bir seçime sahipsin. 

Başka bir topikde benzer bir konudaki cevabımı buraya alayım:

On 8/6/2016 at 00:02, Strong Agnostik said:

Şimdi size göre hayatın mutlak bir anlamı yok degil mi? Herşey fizik kanunları gereği anlamsız ve amaçsız bir şekilde işliyor ve hayatımızdaki anlamlar zihnimizdeki yanılsamalardan ibaret. Öyleyse bir müslümün hayatindan daha anlamlı bir hayata sahip olduğuzu nasıl söyleyebilirsiniz? Tercih edilmesi gereken anlamın sizinkiler olduğunu neye dayanarak savunabilirsiniz?

Mutluluğun resmi gibi olmuş bu...

Hayat milyonlarca yıldır zincirleme olarak süren ileri derecede organize bir kimyasal reaksiyonlar dizisi; ne anlamı olacak hayatın, ister ateistin, ister müslümanın, ister hamamböceğinin, istersen de bakterinin hayatı olsun. Hayatın rengi, kokusu, tadı olmadığı gibi anlamı da olmaz.

Biyolojik olarak müslümanın hayatı da, ateistin hayatı da aynıdır; yerler, içerler, çiftleşir ürerler ve bir sonraki hayatın sebebi olurlar.

Tanrı inancı da bunu değiştirmez. Tanrının kulları (oyuncakları) olmak, dünyada onu mutlu etmek için yaşamak, onu mutlu ederseniz de ödül olarak "öldükten sonra" daha da uzun (sonsuz?!) yeni bir hayat ile ödüllendirilmek ne gibi bir anlam katıyor yani? "Ahirette" yine başa dönmüş oluyoruz  (ahirette de soracak mısınız "nedir bu ahiret hayatının anlamı" diye?).

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, delibekir yazdı:

su herıfe anlayamayacagı sorular sorma

adam kanatlı esege bınıp muhammeden allahın yanına gıttıgıne ınanıyor.

böle bir adamla ne tartısabılırsınkı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...