Jump to content

Tanrısız Dinler

Recommended Posts

9 dakika önce, experimental yazdı:

Forumda tanrısız dinlere inanan var mı?

Ahlakçılar var.

İçinde Ateistleri barındıran tanrısız din.

İyilik ve kötülük adlı sanal şeylere inanırlar.

Yaptıkları hareketlerin ve söyledikleri sözlerin bu iki kategoriden "iyilik" kategorisinde olması gerektiğine inanırlar.

En büyük tanrısız (ve tanrılı) din budur.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Güçlü Ateist yazdı:

Ahlakçılar var.

Yaptıkları hareketlerin ve söyledikleri sözlerin bu iki kategoriden "iyilik" kategorisinde olması gerektiğine inanırlar.

Baştan sona zırva. Bulunduğun toplumda ahlaki kurallara uyuyorsun, gelmişsin burada bol keseden sallıyorsun. Ateistler,  dindar kişilere karşı yüzdeli yapılan araştırmalara göre, daha ahlaklı, daha az suç işleyen, daha düzgün insanlardır. Bu araştırmalarla tespit edilmiştir. Neyse,bunu kaale almayabilirsin, bunu geç. Ahlak-yok'u savunuyorsan, hukuk kurallarına da karşı mısın ? hadi bunu bi yanlış cevapla da , dünyanın kaç bucak olduğunu göstereyim sana. :) 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Tatar-Hatun yazdı:

Baştan sona zırva. Bulunduğun toplumda ahlaki kurallara uyuyorsun, gelmişsin burada bol keseden sallıyorsun. Ateistler,  dindar kişilere karşı yüzdeli yapılan araştırmalara göre, daha ahlaklı, daha az suç işleyen, daha düzgün insanlardır. Bu araştırmalarla tespit edilmiştir. Neyse,bunu kaale almayabilirsin, bunu geç. Ahlak-yok'u savunuyorsan, hukuk kurallarına da karşı mısın ? hadi bunu bi yanlış cevapla da , dünyanın kaç bucak olduğunu göstereyim sana. :) 

Ahlak nedir? Hukuk kuralları da nedir?

10 bin metrekare bir binada 300-500 kişinin bir araya gelip şu şöyle olsun bu böyle olsun diye yazıp çizdiği kurallar mı? :) ha ha

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Güçlü Ateist yazdı:

Ahlak nedir? Hukuk kuralları da nedir?

10 bin metrekare bir binada 300-500 kişinin bir araya gelip şu şöyle olsun bu böyle olsun diye yazıp çizdiği kurallar mı? :) ha ha

sosyoloji ve psikoloji ile ilgili dersler almadığın ve bu konularda tam cahil olduğun ne kadar belli :lol: ahahhahahhaaaaaa.............. ilkokulda sınıfta kaldığını kimseye söylemicem,merak etme :rolleyes: ahahhaha...  öncelikle;  ahlak,kültür gibi kavramlar üzerinde konuşabilmen için sosyoloji bilgisine sahip olman gerekir. Yoksa, foruma dalar dalmaz,  ahlak yooooooooooooooooooooooooooook; diye böğürmene gerek yok.  Trolleme yapıp yemleme yapma olasılığını kaale almıyorum ;

Ancak; yontulmak istersen; güzel yontarım..... :D aahhahahhaaa....

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Tatar-Hatun yazdı:

sosyoloji ve psikoloji ile ilgili dersler almadığın ve bu konularda tam cahil olduğun ne kadar belli :lol: ahahhahahhaaaaaa.............. ilkokulda sınıfta kaldığını kimseye söylemicem,merak etme :rolleyes: ahahhaha...  öncelikle;  ahlak,kültür gibi kavramlar üzerinde konuşabilmen için sosyoloji bilgisine sahip olman gerekir. Yoksa, foruma dalar dalmaz,  ahlak yooooooooooooooooooooooooooook; diye böğürmene gerek yok.  Trolleme yapıp yemleme yapma olasılığını kaale almıyorum ;

Ancak; yontulmak istersen; güzel yontarım..... :D aahhahahhaaa....

Sosyoloji ve psikoloji bir bilim değildir.

Gözlem yorumlama etkinlikleridir.

Antropoloji bir bilimdir.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Güçlü Ateist yazdı:

Sosyoloji ve psikoloji bir bilim değildir.

Gözlem yorumlama etkinlikleridir.

Antropoloji bir bilimdir.

alla alla ;  gülmekten kopuyorum :lol: çok eğlenceli; böyle süper cahillerle konuşmak. Neyin bilim olup olmadığına sen mi karar veriyorsun ? sen dünya genel karar mekanizması mısın? yoksa sen idealist falan mısın?  idealar dünyasında mı yaşıyorsun ? 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tatar-Hatun yazdı:

alla alla ;  gülmekten kopuyorum :lol: çok eğlenceli; böyle süper cahillerle konuşmak. Neyin bilim olup olmadığına sen mi karar veriyorsun ? sen dünya genel karar mekanizması mısın? yoksa sen idealist falan mısın?  idealar dünyasında mı yaşıyorsun ? 

Gerçek diyorum.

Ölçme ve test etme yok psikoloji ve sosyolojide.

O yüzden bilim değiller.

Daha çok gözlemleme etkinliğidir.

Sitelerde Paylaş

ahlak denen şeyin ne olduğunu, devlet veya hukuk gibi toplumsal bir sözleşme olduğunu, toplumların beraberce yaşayabilmelerini kolaylaştıracak "kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma" temelli kurallar bütünü olduğunu sayısız defa birçok üye anlatmaya çalıştı. sanırım bu ahlak karşıtları zeka geriliğinden muzdarip. yoksa ısrarla ahlak dinlerin tekelindeymiş gibi yaradılışçı argümanlarını burada tekrarlamazlardı.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, malta erigi yazdı:

ahlak denen şeyin ne olduğunu, devlet veya hukuk gibi toplumsal bir sözleşme olduğunu, toplumların beraberce yaşayabilmelerini kolaylaştıracak "kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma" temelli kurallar bütünü olduğunu sayısız defa birçok üye anlatmaya çalıştı. sanırım bu ahlak karşıtları zeka geriliğinden muzdarip. yoksa ısrarla ahlak dinlerin tekelindeymiş gibi yaradılışçı argümanlarını burada tekrarlamazlardı.

İnsanların tercihi olduğunu söylemiyorsunuz.

Zorunluluk olduğunu söylüyorsunuz.

Bu da kırmızı rengi sevmek zorundayız gibi anlaşılıyor benim gibiler tarafından.

Sizin kafanızın almadığı şu.

Bir kedi yavrusunu veya insan yavrusunu eline aldığın zaman onunla yapabileceğin davranış alternatifi sayısına 100 diyelim.

Bunu yüzdelik dilime vurursak yapacağın her davranışın yüzdelik değeri %1 oluyor.

Sizler ısrarla şunu diyorsunuz, insan yavrusunu veya kedi yavrusunu sevmek %90 değere sahip, %9 ona bir şey yapmamak, %1 onu bırakmak, %0 da ona zarar vermek.

Bu sıralamayı sanrıyla yapıyorsunuz.

O yavruyu kesmek ile onu sevmek skalada aynı değere sahip. %1 değerleri (100 davranış alternatifi üzerinden gidersek)

Siz bu aptallığınızı anlayana kadar bu tartışma devam edecek.

Bir de bilime saygı duyuyorum diyorsunuz. Her şeyi tarafsızca masaya yatıramayan adam bilimi reddeder.

Bu da sizleri müslüman yapar.

Size bunları yaptıran ile müslümanlara yaptıran güç aynı.

İnanç.

Bu da ahlakı dinlerin tekelinde bir inanç yapar.

Anladın mı şimdi?

Kafası basmayan sizlersiniz.

İnanç gözünüzü kör etmiş.

Sitelerde Paylaş

yoo, öyle birşey söylemiyoruz. ahlak kurallarını kabul etmeyip uymayanlar var. demek ki seçme şansı var. ancak ahlak kuralları toplum olarak yaşamanın bir gereği olduğundan, uymayanlar toplumdan dışlanırlar. istersen İstiklal caddesinde dal-taşak gezebilirsin elbette. böyle bir seçme şansın var.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Güçlü Ateist yazdı:

Sizin kafanızın almadığı şu.

Bir kedi yavrusunu veya insan yavrusunu eline aldığın zaman onunla yapabileceğin davranış alternatifi sayısına 100 diyelim.

Bunu yüzdelik dilime vurursak yapacağın her davranışın yüzdelik değeri %1 oluyor.

Sizler ısrarla şunu diyorsunuz, insan yavrusunu veya kedi yavrusunu sevmek %90 değere sahip, %9 ona bir şey yapmamak, %1 onu bırakmak, %0 da ona zarar vermek.

Bu sıralamayı sanrıyla yapıyorsunuz.

O yavruyu kesmek ile onu sevmek skalada aynı değere sahip. %1 değerleri (100 davranış alternatifi üzerinden gidersek)

Sen şimdi diyorsun ki, o kedinin yerinde ben olsam birisi beni kesse veya bir şey yapmasa aynı şey?

Bunu nasıl diyebiliyorsun?

Şu anda yaşıyor olman senin için "iyi" bir şey değil midir bu duruma göre? Cevap vermeni istiyorum, lütfen.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Güçlü Ateist yazdı:

Ahlakçılar var.

Sen eski nicki "meteryalist bilinç" olan kişi olmalısın :)

Hemen tavılarından, verdiğin tepkilerden anladım. 

Eskiye göre üslubunu biraz yumuşatmışsın ama :)

tarihinde gonzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, malta erigi yazdı:

yoo, öyle birşey söylemiyoruz. ahlak kurallarını kabul etmeyip uymayanlar var. demek ki seçme şansı var. ancak ahlak kuralları toplum olarak yaşamanın bir gereği olduğundan, uymayanlar toplumdan dışlanırlar. istersen İstiklal caddesinde dal-taşak gezebilirsin elbette. böyle bir seçme şansın var.

Gereklilik görecelidir. Sen 3-5 kişi birleşip sayısal güçle bana neyin gerek olduğuna karar veriyorsan, ben de tek başıma sayısal gücü devre dışı bırakan başka bir yöntemle sizlere neyin gerek olduğuna karar veririm.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Dreary yazdı:

Sen şimdi diyorsun ki, o kedinin yerinde ben olsam birisi beni kesse veya bir şey yapmasa aynı şey?

Bunu nasıl diyebiliyorsun?

Şu anda yaşıyor olman senin için "iyi" bir şey değil midir bu duruma göre? Cevap vermeni istiyorum, lütfen.

Senin isteklerinin bir önemi yok.

Sen 100 yıl niye yaşıyorsun? 100 yıl yaşamak istediğin için mi yoksa ne istesen de ne yapsan da bu rakamı aşamadığın için mi?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Güçlü Ateist said:

Gereklilik görecelidir. Sen 3-5 kişi birleşip sayısal güçle bana neyin gerek olduğuna karar veriyorsan, ben de tek başıma sayısal gücü devre dışı bırakan başka bir yöntemle sizlere neyin gerek olduğuna karar veririm.

ahlak kuralları dediğin genel seçimler gibi birşey değil. Binyıllar içerisinde oluşmuş, zamana ve topluluklara göre değişkenlik gösteren bir olgudur. Yorumların tamamen zorlama. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, malta erigi yazdı:

ahlak kuralları dediğin genel seçimler gibi birşey değil. Binyıllar içerisinde oluşmuş, zamana ve topluluklara göre değişkenlik gösteren bir olgudur. Yorumların tamamen zorlama. 

Canlılar her koşula adapte olabiliyor. Bunun örnekleri var.

Senin propagandasını yaptığın ve kural dediğin bir inanç saçmalıkları olmazsa olmaz değil.

Olmadıklarında ve hatta alternatiflerinin olduğu durumlarda da hayatta kalanlar olacaktır.

Siz bunu istemiyorsunuz çünkü alternatifinde hayatta kalamayacak bir yapının kölesisiniz.

O yapı kendisini devam ettirmek için silahlı güçler, kurumlar ve sizin beyinlerinizi kullanıyor.

Bilgi ve deneyim birikimini inancınla karıştırma.

Bir ağaca çıkmanın kolay yolunun öğrenilmesi ve nesilden nesile aktarılmasıyla, şunu bunu yaparsan çok kötü, yapmamalısın diye yayılan hastlaıklı bir inancı bir tutma.

Hile yapma.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...