Jump to content

Türk Toplumunun Zeka Düzeyi.

Recommended Posts

3 hours ago, impressivo said:

@Materyalist Bilinç,bana laf atıp durma. Niye uzerine alındın muhabbetleri de yapma.Ben ateist degil deistim. Understand? Ben de senin hangi mantikla konustugunu biliyorum.Ayrica ne olursa olsun; bir teistin degil; ateistin yanında olurum.

sen ate değil miydin moruk? ne ara tanrıyı buldun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 319
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 hours ago, Güçlü Ateist said:

Ateistler teistlere değil dinin kendisine karşıdırlar. Dindarlara karşı olmak, psikiyatrik bir hastalığa işaret eder. 

Batıda pozitif ateist olarak tanımlanan ate'ler dine karşı bile değildir. Sadece dine inanmazlar.

Şöyle anlatayım. Diyelim ki komşunuzun aptal bir çocuğu var. Çok çalışırsa genetik mühendisi olacağına ve kansere çare bulacağına inanıyor. Siz çocuğun aptal olduğunun farkındasınız. Kansere çare falan bulamayacak bu oğlan, biliyorsunuz. Bu durumda o çocuğun hikayesine inanmazsınız. Ama çocuğa karşı olmazsınız. Ona düşman olmazsınız.

Anladın mı?

Benim için din böyle birşey. Kendilerini avutacak birşeyle bulmuşlar inanıyorlar işte. Bu inanç manipüle edilip beni rahatsız etmiyor mu? Ediyor. Ama burada asıl unsur din değil. Din sadece bir araç. Din olmasa, başka şekilde çatışma yaratılıp yine beni rahatsız edecek durumlar yaratılabilir.

Güçlü, hiç Marksizm ile bağın oldu mu bilmiyorum. Ben Marksistim. Marksizm dini üstyapı kurumu olarak tanımlar. Yani asli ve toplumu belirleyen bir unsur değildir. Asıl unsur ekonomidir, din o ekonomik altyapı üzerine kurulu bir hukuki yapıdır. Benim açımdan din budur.

Vatan. Vatan ise senin gibi tahtakurularını pürmüz ile temizlediğimiz evimizdir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Robespierre yazdı:

Ateistler teistlere değil dinin kendisine karşıdırlar. Dindarlara karşı olmak, psikiyatrik bir hastalığa işaret eder. 

Batıda pozitif ateist olarak tanımlanan ate'ler dine karşı bile değildir. Sadece dine inanmazlar.

Şöyle anlatayım. Diyelim ki komşunuzun aptal bir çocuğu var. Çok çalışırsa genetik mühendisi olacağına ve kansere çare bulacağına inanıyor. Siz çocuğun aptal olduğunun farkındasınız. Kansere çare falan bulamayacak bu oğlan, biliyorsunuz. Bu durumda o çocuğun hikayesine inanmazsınız. Ama çocuğa karşı olmazsınız. Ona düşman olmazsınız.

Anladın mı?

Benim için din böyle birşey. Kendilerini avutacak birşeyle bulmuşlar inanıyorlar işte. Bu inanç manipüle edilip beni rahatsız etmiyor mu? Ediyor. Ama burada asıl unsur din değil. Din sadece bir araç. Din olmasa, başka şekilde çatışma yaratılıp yine beni rahatsız edecek durumlar yaratılabilir.

Güçlü, hiç Marksizm ile bağın oldu mu bilmiyorum. Ben Marksistim. Marksizm dini üstyapı kurumu olarak tanımlar. Yani asli ve toplumu belirleyen bir unsur değildir. Asıl unsur ekonomidir, din o ekonomik altyapı üzerine kurulu bir hukuki yapıdır. Benim açımdan din budur.

Vatan. Vatan ise senin gibi tahtakurularını pürmüz ile temizlediğimiz evimizdir.

Marksizm zaten kendi basina bir din gibidir. Marksistlerin-Sosyalistlerin-Komunistlerin hepsi gelismek yerine devlete kole olmayi, bir lokma ekmegi garantileme pesinde kosarlar.. Hic Marksistligi yasamis ulkelere gittin mi bilmiyorum ama gitseydin cevreyi nasil bir hale getirdiklerini Marksist insanlarin ne derece ahmak oldugunu gorurdun. Bu aptal Marksizm sizin sicak kahveyle birlikte okudugunuz kitaplardaki gibi degil.

Dindarlara karsi olmuyorsan kicini hazirlasan iyi olur... Aksi halde senden zorla alacaklar bunun kacari yok. Dindarlik ozelliklede islamcilik bir hastalik gibidir senin verdigin ornekle dindarliga karsi olmanin gram alakasi yok o ornekte o cocuk zararsiz.. :lol: Bir kere dindarlar kendileride dahil farkli herkese dusmandirlar. Bak ne diyorum? Kendileride dahil ! Bu hastalikli beyinleri ya yok edeceksin ya da etkisiz hale getireceksin cunku inandiklari dinde o kadar celiski vardir ki yorumlama esnasinda kendi aralarinda bile tabakalasma-mezheplesme cikar. Sen bunlari zararsiz olarak goruyorsan ileride basina gelebilecek her sey sana ve bu halkta sesini cikarmayan herkese mustehaktir.

Rob, sen Anadolu kulturunden cikamamis kicini Muslumanlara teslim etmis bir Marksist zavallisisin. Sana uzuluyorum.

Sitelerde Paylaş
43 minutes ago, Asisvénia said:

Marksizm zaten kendi basina bir din gibidir. Marksistlerin-Sosyalistlerin-Komunistlerin hepsi gelismek yerine devlete kole olmayi, bir lokma ekmegi garantileme pesinde kosarlar.. Hic Marksistligi yasamis ulkelere gittin mi bilmiyorum ama gitseydin cevreyi nasil bir hale getirdiklerini Marksist insanlarin ne derece ahmak oldugunu gorurdun. Bu aptal Marksizm sizin sicak kahveyle birlikte okudugunuz kitaplardaki gibi degil.

Dindarlara karsi olmuyorsan kicini hazirlasan iyi olur... Aksi halde senden zorla alacaklar bunun kacari yok. Dindarlik ozelliklede islamcilik bir hastalik gibidir senin verdigin ornekle dindarliga karsi olmanin gram alakasi yok o ornekte o cocuk zararsiz.. :lol: Bir kere dindarlar kendileride dahil farkli herkese dusmandirlar. Bak ne diyorum? Kendileride dahil ! Bu hastalikli beyinleri ya yok edeceksin ya da etkisiz hale getireceksin cunku inandiklari dinde o kadar celiski vardir ki yorumlama esnasinda kendi aralarinda bile tabakalasma-mezheplesme cikar. Sen bunlari zararsiz olarak goruyorsan ileride basina gelebilecek her sey sana ve bu halkta sesini cikarmayan herkese mustehaktir.

Rob, sen Anadolu kulturunden cikamamis kicini Muslumanlara teslim etmis bir Marksist zavallisisin. Sana uzuluyorum.

La oğlum ben bütün ömrümü kapitalist bir ülkede geçirdim. Marksist ülkelerdeki insanlar mutsuzmuş, ahmakmış falan diye bana ayar mı çekecen aklın sıra. İşte Türkiye de kapitalist. Çok mu seviyorsun buradaki insanları?

Kıçımı Müslümanlara teslim etmişmişim. Sen kendin kıçsın lan dingil!

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Robespierre yazdı:

La oğlum ben bütün ömrümü kapitalist bir ülkede geçirdim. Marksist ülkelerdeki insanlar mutsuzmuş, ahmakmış falan diye bana ayar mı çekecen aklın sıra. İşte Türkiye de kapitalist. Çok mu seviyorsun buradaki insanları?

Kıçımı Müslümanlara teslim etmişmişim. Sen kendin kıçsın lan dingil!

Vah zavalli dogru duzgun ornekte veremiyor... :D Yukardaki ornegin icin aciklama yapmistim simdide TR ornegini mi veriyorsun ? TR'nin kapitalist olmasi diger tum kapitalist ulkelerin insanlarini ve o ulkeleri kotu mu yapar ? Git bakalim kapitalizmin baskenti ABD topraklarina hayatinda gormedigin insan gibi muameleyi gorursun, calistigin her saatin kurusuna kadar alirsin... Bak en kotusu boyleyse en iyisi icin Almanya, Ingiltere, Fransa.. yine mi yetmedi ? Kanada-Avustralya-Yeni Zelanda daha dogrusu refah seviyesi zirvede olupta kapitalist olmayan ulke mi var ?

Haa unutmusum :lol: sosyalist-komunist bozuntulari icin bu ulkeler bir anlam ifade etmez cunku bunlarda sahiplerini bulamiyorlar, boyunlarina tasma takilmiyor devlet tarafindan.

Ulan say desem bir tane adam gibi muamele gorup, refah icinde yasayacagimiz sosyalist-komunist ya da Marksist bir tane ulke sayamazsin! Hala tiri viri yapiyorsun...

Ustelik sizin bu kapitalizme karsi gelen sosyalizmi-komunizmi denemis ulkelerde ilk Mc Donald's acildigi zaman halkin hamburger yemek icin kac km kuyruk olusturdugundan da haberiniz yok sanirim...:lol:

Sitelerde Paylaş

Ulan minicik Küba, tek başına senin o orospu çocuğu kapitalist dünyandan çok daha fazla sağlık yardımı yapıyor dünyaya. Bilim üretiyor. Kanser aşısı bulduk ulan! Üstelik fiyatı 1 dolar!

Yoldaş Yuri Gagarin aslanlar gibi uzaya çıktı. Karşısına Hollywood yapımı çakma Ay Seyahatini çıkardınız. İşiniz gücünüz yalan dolan!

Beyinsiz! Ailenden hiç kanser olan oldu mu? Bütün servetini döksen, ömrünü versen o sevdiğin insanın acılar içinde yok olduğunu izlersin. Hadi Türkiye'yi bırak bir tarafa. Git o uğruna köpek gibi domaldığın Amerikana, Avrupa'na ya da hangi bok ülkeye aşıksan oraya git. Seni soyarlar, kanser olan yakınını da öldürürler! 

Tek becerdiğiniz şey o uyduruk mallarınızı insanlara satacak yöntemleri bulmak. Pazarlamada, cilalamada, kandırmada ustasınız. McDonald'sın önünde kuyruk olmuşlarmış. Ulan o uyduruk boklarınızı çok matah birşey diye insanlara sattınız. Bugün Amerika'da insanlar petrol varili gibi geziyor. O bokları gıda olarak bile kabul etmiyorlar.

Aklın yok, ahlakın yok, vicdanın yok. Şerefsiz!

Sitelerde Paylaş

Ciddi karamsarlıktan şimdi de Marksizm konusuna geçmişiz.

Liberaller yıllardır bu komünizm meselesini oldu-bitti 'ye getirip, "bunlar aşılmıştır" filan diyorlar. Sosyalizmin günümüzde de çok güçlü yönleri vardır. ABD bile artık sağlık sistemi reformlarına, sosyal devlet uygulamalarına, eğitim sistemini daha demokratik hale getirmeye yönelik uygulamalara gidiyor. Üniversite ve ilkokulların parasız olması birçok ülkede normal kabul edilen bir şey. Bazı ülkelerde hapishaneler otel gibi. Finlandya'da Deniz kenarında havuzlu hapishaneler var ve bu hapishanelerde doğru dürüst gardiyen bile yok, tecavüz yok, gasp yok. Onların mantığına göre hapishane sadece "özgürlüğü" insanın elinden alıyor.

- Hamburger konusu da şöyle: Avrupa'da filan aklı olan yemiyor, koka kola yerine su içiyorlar, sofra adabı öğreniyorlar. bazı ülkelerde çocuklara artık ödev verilmiyor. Çok modern uygulamalara geçiliyor.

- Sonra Venezüella'da Hugo Chavez vardı. Yeni uygulamalara her zaman geçilebiliyor. Demokratik her ülkede çok güçlü sol olmak zorunda. Ben Sosyalizmin geleceğini demokrasi'nin içerisinde çok önemli bir unsur olarak öngörüyorum.

Sitelerde Paylaş

Şimdi ; üniversitelerde "siyaset bilimi" diye bir ders vardır.Bu derste gördüğünüz siyasel sistemleri sosyolojik değerlendirmeye tabi tuttuğunuzda; kapitalizmin bulundugu toplumda; insanlar arasında kutuplaşma yaptığı bir gerçektir,yani nefreti körükleyen bir sistem. Yani ABD'DE olduğu gibi birisi gelip Kafana sıktığı zaman, geberdiğinde bunu normal karşılayacaksın.

Turkiye ve abd kapitalist ülkelerdir. Ayrıca İslam dini de kapitalist bir dindir.

Yukarıda yorum yapan çoğunluğu cahil kişiler siyasal bir sistemi savunurken aslında "güce tapan kafa " yapısına sahip olduklarının farkında değiller. Üstelik; avrupa ülkelerini saymış gerzeğin biri, ve bu ülkelere kapitalist demiş. Avrupa ülkelerinin bir çoğunda çoğu ülke, sosyalist sisteme ait değerleri uygulamaya çalışıyor, sosyal demokrasiyi oturtmuşlar ve bu bağlamda düzenlemeler yapıyorlar. 

Bu tarz embesiller için söylenmiş en güzel söz nedir. Deveye diken insanı s.ken! Ayrıca  bu cahiller,konuyu açan dingil dahil; siyasal sistemler hakkında hicbir bilgi sahibi olmadan; sosyalizm ile komunizmi aynı baģlamda kullanıyor. Şimdi sorsan;  Yani tamam,bir insan cahil olur mal olur ama bu kadar da öküz olmaz ki.Bu kadarına da pes dogrusu.Yahu insan biraz acar okur da,eleştiri yapacagi sistem hakkinda biraz bilgi sahibi olur.Elbette mutlak eşitlik diye birşey yoktur.Akıllı eģitimli bir birey, gunumuz dunyasinda; sosyal demokrasiyi,sosyalist-yarı karma ekonomiyi savunur.

Sitelerde Paylaş

Herşeye menfaat ve çıkar yoluyla bakan, daha insan olmanın anlamını kavrayamayıp hayvanlar gibi yaşamamız gerektiğini savunan,güçlünün zayıfı ezerek,kullanarak üstün olduğunu düşünen,tüm bu fikirleriyle toplumda eşit yaşam hakkını ortadan kaldıran kapitalist zihniyetli ate ahmaklar !  Sizin hiçbiriniz ,bu evrenin merkezinde değilsiniz !

Dünya nüfusunun yüzde doksan beşi, yüzde beş oranındaki mutlu azınlık için çalışmaktadır.Örnek olarak ABD kapitalist ülkelerin başında gelmektedir .Kapitalizmin bu ülkede sonuçları ;

*Cezaevleri ağzına kadar tıka basa dolu

*Refah düzeyi açısından halk arasında devasa uçurumlar var

*Abd toplumu hastalıklı ve hiçkimsenin kimseye güvenmediği hastalıklı,vicdansız bireylerden oluşur

*Toplum içinde şiddet her geçen gün artmaktadır ,Nefret.

*Korku tutsağı haline getirilmiş korku toplumu

*Çeteleşme ; her yer çete doludur. Suç toplumu. Bazı yerlere, gündüz bile giremezsiniz...

*Tecavüz,hırsızlık,cinayet,uyuşturucu kaçakcılığı,kadın ticareti (aşırı derecede her türlü suç oranının çok yüksek oluşu)

*Para herşeydir.(güç,,mafya...herşey) ... Türkiye de bu yolda oldukça hızlı ilerliyor.

Asıl gelişmişlik insan zihniyetidir,eğitimdir,topluma ve doğaya saygıdır,insana saygıdır. Örneğin, Abd, İzlanda'dan ekonomik olarak kat-kat daha gelişmiş olmasına rağmen; aslında İzlanda daha gelişmiştir. İzlanda'da suç yok denecek kadar azdır ve toplumun ortalama eğitim düzeyi çok yuksek olup, insanların refah,mutluluk seviyeleri dünyada neredeyse en üst seviyededir...

Türkiyedeki işletmelerin büyük çoğunluğu yıllarca vergi kaçırdılar, hatta vergi kaçırmada profesyonel muhasebeciler tuttular; bunu herkes biliyor, en yakın muhasebeci arkadaşlarımdan biliyorum; ayrıca muhasebeden de anlarım.Ekonomistim... 

Ve bu vergi kaçırma işlemi halen devam ediyor. Kapitalist zihniyetli liderler, adnan menderes, özal , tayyip vb. gibi beş para etmez liderler, sadece zengini güçlüyü destekleyen, bir politika içinde oldular.

Güya, bizim ülkemizde karma-ekonomi uygulanıyormuş.Kapitalist bir ülkeyiz. Ayrıca islam dini de kapitalist bir dindir.

(Sosyal-karma ekonomi:Ekonominin üretici kesiminin, kamu ve özel teşebbüslerinin bir arada yaşadığı ve her iki sektörün de toplum yararını gözeterek çalıştığı bir düzen olarak tanımlanır vs.vs.) Bunu avrupadaki gelişmiş ülkeler uyguluyor. 

Ülkemizde İşletmelerin yüzde doksanı, iktidarla ilişkileri iyi tutarak, pastadan yüksek pay alabilmek amacıyla, sadece ve sadece kar odaklı çalışmaktadırlar. Tam bir kapitalist sistem mevcuttur.

Avrupa birliğinde de durum pek farklı değil artık.Sosyal Devlet olgusu yerini bir avuç tekelci sermayenin çıkarlarına terk etmiş durumda. İyi de , sosyal devlet olgusu(sosyalizm) kısa süreliğine de olsa bu ülkelerde nasıl yaşam buldu?

Bir önceki yüzyılı etkilemiş olan sosyalizm korkusu sebebiyle...

Oysa ki, sosyalizm çalışanlara kuruluş aşamasında ortaya koyduğu emeği kadar karşılık verir.Toplumda çalışabilecek durumda olup da çalışmayanlara ise hiçbir şey verilmez. Yani çalışmayana, üretmeyene yemek de yoktur.

Ancak, çalışana hakkı tam olarak verilir.  Uzmanların bağımsız tespiti.Yalakaların değil ! Kodaman şakşakçılarının hiç değil !!! 

Sitelerde Paylaş

Marksizm de ucubik bir dini harekettir.İnsanı tanrı yerine koyar.

Bütün insanların eşitliği gibi doğada asla var olmayan bir kavramı gelir tepemize yerleştirir.Ona inanmamızı,hatta tapmamızı  onun için savaşmamızı,şehit olmamızı öğütler.

Komunist olmayan herkes düşmandır,yok edilmelidir.

Dinden ne farkı var yok işte..

Dinlerde toplumsal düzeni sağlayamadığı gibi Marksizmde sağlayamamıştır.

Bu başarısızlığın ortak nedeni kutsallar yaratmalarıdır.

Evrende kutsal bir kavram yoktur,olamaz.

Türklerin zeka seviyesinin düşük olmasını ise yetiştirilme tarzıyla açıklayabilirim.

Özellikle kadınların baskıcı,doğmatik ve özgüvensiz yetiştirilmesinin bunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Tremor yazdı:

Bütün insanların eşitliği gibi doğada asla var olmayan bir kavramı gelir tepemize yerleştirir.Ona inanmamızı,hatta tapmamızı  onun için savaşmamızı,şehit olmamızı öğütler.

Türklerin zeka seviyesinin düşük olmasını ise yetiştirilme tarzıyla açıklayabilirim.

Özellikle kadınların baskıcı,doğmatik ve özgüvensiz yetiştirilmesinin bunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Aynen oyle, dediklerinize ilaveten: bir kere dunyada esitlik kavrami asla calismaz. Bu canlilarin yasam bicimine, genetigine aykiri bir seydir. Hicbir canli birbirinin kopyasi olmadigi icin her zaman farkli dusunceler, farkli tabakalar olacaktir ve gunumuzde ise insanlar arasi guclu olan yerine artik beynini kullanan daha iyi yasam sartlarina sahip olur bu da insanlar arasi rekabeti getirir rekabet de o toplumu gelistirir, bilimi ilerletir.

Marksizm denen zirvalik kendi basina bir din gibidir. Evrimi anlamis bir adamin bu zirvaligin adam gibi calismayacagini anlamasi gerekir.

Hicbir sistem asla mukemmel ya da tamamen sorunsuz olamaz. Bizim yapmamiz gereken adim adim suanki sorunlari cozmektir. Mesela cok mu fazla dusuk gelirli aile-birey var ? O zaman buna dair sosyal cozumler uretilmeli zaten avrupa'da da isler bu sekilde ilerliyor yavas yavas reform gelistirerek... Komunizm-sosyalizm gibi zirvaliklar temeli iyi atilmamis ve uzun vadede sorun cikartabilecek bozuk sistemlerdir.

Sitelerde Paylaş
On ‎15‎.‎09‎.‎2016 at 11:35, Güçlü Ateist said:

Suudi Arabistan için mücadele eden, oraya vatanım diyen bir Ateist ne kadar absürd ve salakça ise

Türkiye için de mücadele edip, ölmeye and içen, buraya vatanım diyen bir Ateist o kadar absürd ve salakça.

Wafa Sultan Suriyeli Arap kökenli bir ateisttir. Arap kökenine ve kökeninin geldiği toprakları inkar ve hakaret ettiği görülmüş mü hiç? İnsan içinde doğduğu toprakların kültürünü benimsiyor, birkaç istisna dışında da dinini araştırarak, sorgulayarak belirlemiyor. Halkımızı Müslüman diye neden yüzüstü bırakalım. 

Çingene ve Yahudi toplumları gibi bir kaç istisna dışında da tüm milletler geldikleri toprağa kaba kuvvetle geldiler. İngilizler Britanya'yı,Franklar Galya'yı, Vandallar İberya, İtalya'yı, İspanyollar Amerika, Araplar Babil ve Mağrip ülkelerini, Çinliler Sarı nehirden doğup Mançurya ve Türkistan'ı işgal ve istila ettiler. Biz Türkler de Bizans topraklarına girdiğimiz savaşta şöyle bir şey yaşadık: Bizans ordusundaki paralı Hristiyan Peçenek askerler büyük bir riske girerek bizim tarafımıza geçtiler. Bunun tam sebebini bilemiyorum fakat milliyetin de önemli bir etkisi var bunda. Emevi İmparatorluğunu yöneten Müslüman Araplar da Hristiyan Araplara dayanan bir yönetici ve memur kadrosu kurmuşlardır. Din her zaman milliyet ya da milli çıkar söz konusu olduğunda geri plana atılmıştır. Tabii günümüze geldiğimizde Tayyip vb.leri gibi ümmetçi davranan ülkesini ateşin içine çeken ucubeler var. Tayyip gelip geçici. Laik devlet ilkesini yıkmayı sonuçta o da başaramayacak. Menderes de başaramamıştı.

Gelgelelim Mato'nun Türk düşmanlığı paçalarından gene akıyor. Eskiden Ermeni soykırımı başlığında bu kadar net belli etmiyordu kendisini. Kürtleri kastederek düşmanımın düşmanı, düşmanım yok olana kadar dostumdur demesi bunun delillerinden bir tanesi.E tabii samimi ise PKK lı olamaz. Büyük ihtimalle Taşnak bu arkadaşımız. Bir bunların milliyetine sövmedi önceki iletilerde saydırırken. Plan herkesin bildiği gibi; dış devletler bir bahane ile Türkiye'nin başına üşüşecek, kargaşalıkta Büyük Ermenistan ilan edilecek, oldu bittiye getirilecek. Böylece Kürtlerin bütün uğraşları boşa gidecek dost düşman olacak, onlar da Hakkari, Mardin dolayları ile idare edecekler, tabii Batı'nın Keldani ve Süryanilerle ilgili gizli bir gündemi yoksa. O kadarını bilemiyoruz tabii ki.

Mato ahlaki olarak gerçekten vatan kavramını ret ediyor mu? Edene de saygı duymak lazım ancak bir iletisinde "ben Müslüman ağababalarından daha iyi çit çekerim(sınırlar) diyordu. Herşey olup bittiğinde, Robespierre'nin deyişiyle "vatan kavramını ret etmiş bir vatansız babayiğit" mi yoksa Ermenistan çiti içinde yaşayan kendi deyişiyle bir "sığır" mı olacak. Bunu sadece kendisi bilecek...

Not: La Mato küfreder ya da hakaret edersen karşılığını alırsın...   

Sitelerde Paylaş
On 9/15/2016 at 17:33, Robespierre yazdı:

Anladın mı?

3 saat önce, Birko yazdı:

Wafa Sultan Suriyeli Arap kökenli bir ateisttir. Arap kökenine ve kökeninin geldiği toprakları inkar ve hakaret ettiği görülmüş mü hiç? İnsan içinde doğduğu toprakların kültürünü benimsiyor, birkaç istisna dışında da dinini araştırarak, sorgulayarak belirlemiyor. Halkımızı Müslüman diye neden yüzüstü bırakalım. 

Çingene ve Yahudi toplumları gibi bir kaç istisna dışında da tüm milletler geldikleri toprağa kaba kuvvetle geldiler. İngilizler Britanya'yı,Franklar Galya'yı, Vandallar İberya, İtalya'yı, İspanyollar Amerika, Araplar Babil ve Mağrip ülkelerini, Çinliler Sarı nehirden doğup Mançurya ve Türkistan'ı işgal ve istila ettiler. Biz Türkler de Bizans topraklarına girdiğimiz savaşta şöyle bir şey yaşadık: Bizans ordusundaki paralı Hristiyan Peçenek askerler büyük bir riske girerek bizim tarafımıza geçtiler. Bunun tam sebebini bilemiyorum fakat milliyetin de önemli bir etkisi var bunda. Emevi İmparatorluğunu yöneten Müslüman Araplar da Hristiyan Araplara dayanan bir yönetici ve memur kadrosu kurmuşlardır. Din her zaman milliyet ya da milli çıkar söz konusu olduğunda geri plana atılmıştır. Tabii günümüze geldiğimizde Tayyip vb.leri gibi ümmetçi davranan ülkesini ateşin içine çeken ucubeler var. Tayyip gelip geçici. Laik devlet ilkesini yıkmayı sonuçta o da başaramayacak. Menderes de başaramamıştı.

Gelgelelim Mato'nun Türk düşmanlığı paçalarından gene akıyor. Eskiden Ermeni soykırımı başlığında bu kadar net belli etmiyordu kendisini. Kürtleri kastederek düşmanımın düşmanı, düşmanım yok olana kadar dostumdur demesi bunun delillerinden bir tanesi.E tabii samimi ise PKK lı olamaz. Büyük ihtimalle Taşnak bu arkadaşımız. Bir bunların milliyetine sövmedi önceki iletilerde saydırırken. Plan herkesin bildiği gibi; dış devletler bir bahane ile Türkiye'nin başına üşüşecek, kargaşalıkta Büyük Ermenistan ilan edilecek, oldu bittiye getirilecek. Böylece Kürtlerin bütün uğraşları boşa gidecek dost düşman olacak, onlar da Hakkari, Mardin dolayları ile idare edecekler, tabii Batı'nın Keldani ve Süryanilerle ilgili gizli bir gündemi yoksa. O kadarını bilemiyoruz tabii ki.

Mato ahlaki olarak gerçekten vatan kavramını ret ediyor mu? Edene de saygı duymak lazım ancak bir iletisinde "ben Müslüman ağababalarından daha iyi çit çekerim(sınırlar) diyordu. Herşey olup bittiğinde, Robespierre'nin deyişiyle "vatan kavramını ret etmiş bir vatansız babayiğit" mi yoksa Ermenistan çiti içinde yaşayan kendi deyişiyle bir "sığır" mı olacak. Bunu sadece kendisi bilecek...

Not: La Mato küfreder ya da hakaret edersen karşılığını alırsın...   

Bir aslan miyav dedi, minik fare kükredi.

Fareden korktu kedi, kedi pır uçuverdi.

Kayahanın bu şarkısı derin bir felsefe içeriyor.

Aslan miyav dediğinde, minik fare kükrer diyor.

Fare de kükrerse, kedi ondan korkar ve altına yapar diyor.

Siz bu şarkıdaki gibi aslanların miyav demesini bekliyorsunuz.

Aslanlar miyav derse, siz minik fareler kükreyeceksiniz sonra da kedileri korkutacaksınız.

Tüm felsefeniz bunun üzerine.

Olmayacak bu.

Minik fareler.

İstediğiniz hiç bir şey olmayacak.

Buna hala alışamadınız mı? Akıllı düşünsenize biraz?

Hastanede kendisine ölümcül kanser olduğu söylenen eğitimsiz bir köylüden bile daha korkaksınız.

O köylü anlıyor ölümcül kanser olduğunu ve ölümü efendi gibi kabul ediyor.

Ben size diyorum ki Türkiye Cumhuriyeti son evre kanser.

Bunun tedavisi yok, bu ölümcül bir evre.

Siz hala nefes alınıyorsa umut vardır ayaklarındasınız.

Sanki ben sussam moleküller size başka bir gerçeklik oluşturacak :D

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, impressivo yazdı:

Şimdi ; üniversitelerde "siyaset bilimi" diye bir ders vardır.Bu derste gördüğünüz siyasel sistemleri sosyolojik değerlendirmeye tabi tuttuğunuzda; kapitalizmin bulundugu toplumda; insanlar arasında kutuplaşma yaptığı bir gerçektir,yani nefreti körükleyen bir sistem. Yani ABD'DE olduğu gibi birisi gelip Kafana sıktığı zaman, geberdiğinde bunu normal karşılayacaksın.

Turkiye ve abd kapitalist ülkelerdir. Ayrıca İslam dini de kapitalist bir dindir.

Yukarıda yorum yapan çoğunluğu cahil kişiler siyasal bir sistemi savunurken aslında "güce tapan kafa " yapısına sahip olduklarının farkında değiller. Üstelik; avrupa ülkelerini saymış gerzeğin biri, ve bu ülkelere kapitalist demiş. Avrupa ülkelerinin bir çoğunda çoğu ülke, sosyalist sisteme ait değerleri uygulamaya çalışıyor, sosyal demokrasiyi oturtmuşlar ve bu bağlamda düzenlemeler yapıyorlar. 

Bu tarz embesiller için söylenmiş en güzel söz nedir. Deveye diken insanı s.ken! Ayrıca  bu cahiller,konuyu açan dingil dahil; siyasal sistemler hakkında hicbir bilgi sahibi olmadan; sosyalizm ile komunizmi aynı baģlamda kullanıyor. Şimdi sorsan;  Yani tamam,bir insan cahil olur mal olur ama bu kadar da öküz olmaz ki.Bu kadarına da pes dogrusu.Yahu insan biraz acar okur da,eleştiri yapacagi sistem hakkinda biraz bilgi sahibi olur.Elbette mutlak eşitlik diye birşey yoktur.Akıllı eģitimli bir birey, gunumuz dunyasinda; sosyal demokrasiyi,sosyalist-yarı karma ekonomiyi savunur.

Bu aralar iyi bir örnek olarak Almanya'dan söz edebiliriz. 2 milyon Müslümanı resmen buyur ettiler. ülkede her şey düzenli tertipli, Kadın Şansölyeleri var. Federal bir sistem, Israf konusunda çok önemli adımlar atmışlar, geri, dönüşüm var, çevre konularına duyarlılar, Fransa'daki gibi terör saldırıları Almanya'da yapılamıyor, ve Sol kesim mecliste gayet önemli bir temsil düzeyine sahip.

Ben kimseye vahşi kapitalizm savunuculuğu yapmıyorum. Sosyalizm kötü de demiyorum. Ama Demokrasi konusunu eskiden beri önemserim. Bence çözüm üretilmesine uygun bir sistem. Gelecekte sosyalizme geçeceksek bu bence demokrasi sayesinde olur. Lenin/Stalin gibi tipler sayesinde değil.

Sitelerde Paylaş
Just now, leonardo18 said:

Bu aralar iyi bir örnek olarak Almanya'dan söz edebiliriz. 2 milyon Müslümanı resmen buyur ettiler. ülkede her şey düzenli tertipli, Kadın Şansölyeleri var. Federal bir sistem, Israf konusunda çok önemli adımlar atmışlar, geri, dönüşüm var, çevre konularına duyarlılar, Fransa'daki gibi terör saldırıları Almanya'da yapılamıyor, ve Sol kesim mecliste gayet önemli bir temsil düzeyine sahip.

Ben kimseye vahşi kapitalizm savunuculuğu yapmıyorum. Sosyalizm kötü de demiyorum. Ama Demokrasi konusunu eskiden beri önemserim. Bence çözüm üretilmesine uygun bir sistem. Gelecekte sosyalizme geçeceksek bu bence demokrasi sayesinde olur. Lenin/Stalin gibi tipler sayesinde değil.

Leonardo; Lenin; marksizm'in içine etmiş bir lider. Ayrıca ben komunist değilim. İktisatçı biri olarak şunu söyliyim.Sosyalist değerlere bağlı kalarak karma ekonomiyi destekleyen birisiyim. Marksizm veya sosyalizm geliştirilebilir ve üzerine birşeyler konulabilir. Ayrıca siyasal bir sistemi değerlendirir ve uygularken bunun sosyolojik boyutuna da bakmak gerekiyor. Kapitalizmin bugün, uygulandıgı toplumda insanlar arasında kutuplaşmaya ,düşmanlığa sebep oldugu kanıtlı bir olgudur. 

Sosyal-karma ekonomi:Ekonominin üretici kesiminin, kamu ve özel teşebbüslerinin bir arada yaşadığı ve her iki sektörün de toplum yararını gözeterek çalıştığı bir düzen olarak tanımlanır vs.vs.) Bunu avrupadaki gelişmiş ülkeler uyguluyor. Yani avrupa ülkeleri öyle kapitalist ülkeler değil.Yukarıda arkadaşın gibi kafasından sallıyor. 

Ayrıca burada, komunizmle- sosyalizmi aynı kavramlar gibi yansıtanlar var. Bilgisizlerini geçtim,öğrenmeye de açık değiller. Örnekle bu arkadaşlara komunizmi öğreteyim. Bak mesela benim iki ineğim var,senin yok. Devlet benim iki ineğimi de alıyor ve ikimize de eşit oranda süt veriyor.

Ben günümüz dünyasında Sosyal-karma ekonomiyi destekleyen birisiyim. Ama bundan 5 bin yıl ilerisine gittiğimizde gelişmiş anarşizm hakim olabilir. Devlet düzeninin olmaması; tüm dünyada ülke sınırlarının ortadan kalkmış olması; globalleşme-küreselleşme; genel-geçer-evrensel-ahlak ilkeleri ve evrensel hukuk kuralları..vs.vs... 

Sonuçta, Yönetim Organizasyonu değerlendirmesine göre durumsallık yaklaşımı vardır. Durumsallık yaklaşımı !!! 

Saygılar... 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Gelecekte sosyalizme geçeceksek

Sosyal böcekler denen arı ve karınca toplumlarına bakarsak sosyalizmin en ileri düzeyinin ancak totaliter ve bireyin önemsizleştiği, toplum için bireylerin hemen ve kolaylıkla harcanabileceği bir toplum olacağını anlarız.

İnsanlar ise arı da değildir karınca da... Sosyalizm olanaksızdır. İnsan arı gibi karınca gibi yaşayamaz ve toplum için canını veremez.

Diyelim tüm dünya ortak bir koloni oldu. Sınırlar kalktı. Devlet, millet diye bir şey yok. Düşman diye bir şey yok. Yine olmaz. Niye ben çölde yaşıyorum da sen yeşillikler içinde yaşıyorsun olur. İkimiz de dünya vatandaşı değil miyiz olur.

Rekabetin kalkması, eşitlik diye bir şey olamaz. Çok çabalayan, çok kazanır. Çabalamayan karnının doyduğuna şükreder. Girişimci, kapitalizmin vazgeçilmez temel ögelerindendir ve herkesin girişimci olması olanaksızdır. Girişimci desteklenmeli, vergi muafiyetleriyle iyice güçlenmesi, kapitalistleşmesi sağlanmalıdır. Sermaye de girişimci kadar temel direklerden biridir. Sermayesiz olmaz.

Fakat devlet tröstleşmeyi önlemelidir. Dört kapitalistin her şeyi eline alıp her şeyi, herkesi sömürmesi vahşi kapitalizmdir. Güçlü bir sosyal devlet buna izin vermez. Emek de temel ögelerden biridir ve sömürülmesine izin verilemez. Emekçi boğaz tokluğuna, ölümüne çalıştırılamaz.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, impressivo yazdı:

12 saat önce, impressivo yazdı:

Herşeye menfaat ve çıkar yoluyla bakan, daha insan olmanın anlamını kavrayamayıp hayvanlar gibi yaşamamız gerektiğini savunan,güçlünün zayıfı ezerek,kullanarak üstün olduğunu düşünen,tüm bu fikirleriyle toplumda eşit yaşam hakkını ortadan kaldıran kapitalist zihniyetli ate ahmaklar !  Sizin hiçbiriniz ,bu evrenin merkezinde değilsiniz !

(...)

Ancak, çalışana hakkı tam olarak verilir.  Uzmanların bağımsız tespiti.Yalakaların değil ! Kodaman şakşakçılarının hiç değil !!! 

Bunlar ilginç ve doğru saptamalar. Ama ben artık sol siyasetin bazı olguları çarpıttığını da düşünüyorum. Örneğin Hugo Chavez'i bir yandan takdir ediyorum diğer yandan adamı o kadar sevmiyorum. Sol ideolojinin görmediği şeyler de var. 19yy'ın ortalarından beri insanlığın ilerleyip değiştiğini düşünüyorum. Örneğin Emile Zola'nın "Germinal" adlı kitabı ve bu kitabın bir de film uyarlaması vardır (Gerard de pardieu oynuyor). Romanda aynı bizim ülkemizin madencilerinin günlük hayatları anlatılmaktadır. Türkiye'de durum halen o romandaki gibidir. Yani milleti çalışarak öldürüyorlar. Ama Almanya'da durum farklıdır. Neresi olduğunu unuttum. Ama maden tesisinin komplesini müze yapıp 60'lı yıllarda kapatmışlar. "benim insanım niye ölsün?" sorusunu sorabilmişlerdir. Oysa ki aşağıda maden var, para var. Ama olaya bilimsel yaklaşıyor: Çin'de ve ABD'de "Open Field" denen bir sistem var. toprağın üstünü açıp madenleri traktörle topluyorlar. Kimse tünele filan girmiyor. Gidersin kömürü Çinden alırsın, kendi insanını da, yeni bir teknoloji bulununcaya kadar, bir daha oraya sokmazsın. Yani mafya filan demişsiniz, Ama bence demokrasiler olgunlaştıkça, ekonomik konulara yaklaşım biraz daha insanca bir hale bürünebiliyor.

Diğer bir mesele de, aslında üst paragrafta söylecektim. O zamanın vahşi kapitalizmi artık Türkiye'de bile yok. Modern ekonomide çok daha mantıklı, işbirliğine ve bilimsel gerçeklere dayalı yaklaşımlar var. (Volswagen skandalı ayrı bir konu). Bir de geleneksel bazı görüşler aslında gerçekçidir. Sabancı bir öğrenciye "ben senden daha komünistim çünkü ben senden daha çok çalışıyorum" demiştir. Bunu söylerken ciple dolaşan AKp maholarını kast etmiyorum tabi. Ama biri bana "bu herif işadamı" deyince şöyle bir düşünürüm. -Evet babadan bir şey kalmış, iş yapıyor gibi görünen zibidi çoktur. Ama çok çalışarak, risk alarak ve dürüstçe çalışarak zengin onlan bir sürü insan da vardır. Hele ABD gibi ülkelerde, mesela Trump denen adam bunun bir örneğidir. Çalışmadan kazandığına inanmıyorum. Adamda hırs var bir kere (öyle bir adamdan başkan filan bence olmaz o ayrı mesele)

- Ama haklı olduğun konu: sınıf savaşı asla tamamen bitmez. Bir adam çok okuyup yüksek mühendis oluyor iyi para kazanıyor tamam. Ama öteki lise'den sonra bir şey becerememiş diyelim. Bu adamın işi, sağlık hizmeti, çocukları için düzgün bir eğitim, hukuk karşısında eşitlik filan olmasın mı? - Liberaller "çalışsın o da yapsın" ya da buna benzer suçlamada bulunma eğiliminde olabilirler. O noktada güçlü sol siyaset olacak, bu işçinin-amelenin hakları da zamanla belli bir düzeye gelecek. Fransa'daki gösteriler filan bunla ilgilidir. Yani o kavga da hiçbir zaman bitmez. Ya sosyalizm ile biter, ya da bizdeki gibi AKP ile filan biter. 

tarihinde leonardo18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Tremor yazdı:

Bu aslında ayrı başlıkta tartışılması gereken çok kapsamlı bir konudur. Liberaller bu konuyu çoktan rafa kaldırmışlardır. Ama Kurtuluş savaşı sırasında Rusya'daki komünistlerin emperyalizme karşı bize yardım ettiklerini de unutmamalıyız.

54 dakika önce, democrossian yazdı:

Sosyal böcekler denen arı ve karınca toplumlarına bakarsak sosyalizmin en ileri düzeyinin ancak totaliter ve bireyin önemsizleştiği, toplum için bireylerin hemen ve kolaylıkla harcanabileceği bir toplum olacağını anlarız.

İnsanlar ise arı da değildir karınca da... Sosyalizm olanaksızdır. İnsan arı gibi karınca gibi yaşayamaz ve toplum için canını veremez.

Diyelim tüm dünya ortak bir koloni oldu. Sınırlar kalktı. Devlet, millet diye bir şey yok. Düşman diye bir şey yok. Yine olmaz. Niye ben çölde yaşıyorum da sen yeşillikler içinde yaşıyorsun olur. İkimiz de dünya vatandaşı değil miyiz olur.

Rekabetin kalkması, eşitlik diye bir şey olamaz. Çok çabalayan, çok kazanır. Çabalamayan karnının doyduğuna şükreder. Girişimci, kapitalizmin vazgeçilmez temel ögelerindendir ve herkesin girişimci olması olanaksızdır. Girişimci desteklenmeli, vergi muafiyetleriyle iyice güçlenmesi, kapitalistleşmesi sağlanmalıdır. Sermaye de girişimci kadar temel direklerden biridir. Sermayesiz olmaz.

Fakat devlet tröstleşmeyi önlemelidir. Dört kapitalistin her şeyi eline alıp her şeyi, herkesi sömürmesi vahşi kapitalizmdir. Güçlü bir sosyal devlet buna izin vermez. Emek de temel ögelerden biridir ve sömürülmesine izin verilemez. Emekçi boğaz tokluğuna, ölümüne çalıştırılamaz.

Bu bir karikatürdür. Kimse George Orwell'in 1984 romanını savunmuyor. Stalinci/Leninci yaklaşım da bugün artık sona ermiştir. Bambaşka dönemlere/coğrafyalara aittir. Ama Karl Marks, eski de olsa büyük bir düşünürdür. Haklı olduğu bir sürü nokta bulunmaktadır. Koloni filan olmamıza gerek yok. Bu konular zaten sosyalistlerin bugün ve gelecekte kendi içlerinde çözecekleri konulardır. Teorik tartışmalara çok fazla girmeden: Mesela sokaktaki adamın uzun süreler ve az parayla çalışması sorununu kim çözecek? - Kenan Evren solu bitirdi. adamlar aç kaldı, aç kalınca da zaten tayyip gibi birini hazır bir halde bekliyorlardı. üç ayaklı masa gibi, bir ayağını sökmüşsün, biri çarpınca da masa ve üzerinde ne varsa sağa sola gitti.

- Yani liberaller bana "Marksizm bitmiştir" diyebilirler. Ama sosyalizm/Marksizm, demokrasinin içinde bence önemli bir role sahiptir.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Tremor yazdı:

Boyle bis sey aslam kabul edilemez..

Akil ile zeka ayni sey degildir.

Zekayi bir Motora benzetelim

Akil motorun randimani olsun

Yakit , egitim olsun..aile terbiyesi,okul,DIN,VB.

Yakit bozuk diye motara laf söylemek cok sacma olur.

Yediklerimiz,ictiklerimiz,spor kisaca kultürumuz motoru etkiliyor.(gunde 20 bardak cay icen insanlar var)

Biliyorsunuz salam Motor saglam vucutta olur.

……...…….......................

Yukardaki iletilere söyle bir göz gezdirdim,izm,izm

Ne kadar izm agsigi varmis bu forumda

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...