Jump to content

Recommended Posts

Olası bir tanrı gerçekten iyi midir? İslam dinindeki Allah sıfatını ele alalım ve benim islam ülkesi olmayan bir ülkede doğup büyüdüğümü var sayalım.Diyelim ki Eidenburgh da doğdum ve islamdan hiç haberim yok.Ailem bana hayatım boyunca doğru olan dinin hristiyanlık olduğunu öğretti.Öyleyse türkiyede yaşayan bir insan benden daha şanslı olmaz mı? olası bir allahın adaleti bu noktada sorgulanmalı bence.Veya dinleri bir kenara bırakalım sadece tanrının isteklerine odaklanalım.Bizi yaratıp hem nefis hem de kurallar verip bu kuralları çiğneyince bizi sonsuza dek yakması ne denli kabul edilebilir? bedeli ne olursa olsun bir varlık başka bir oluşumu sonsuza dek ateşler içinde sırf ona inanmadığı için yakıyorsa o varlık iyi midir cidden? Ve hem nefis hem kural koyuyorsa yapılan her suçun cezalısı da o değil midir?

Sitelerde Paylaş

Tanrının yaratmış olduğu bir insan düzgün yaşıyor diğeri kötülük yapıyorsa buradaki terslik tanrıdandır. Demek ki, birisini iyi yaratmış ve iyi bir yerde dünyaya getirmiş ki o da düzgün yaşıyor. Diğerini ise kötü durumlarda dünyaya getirmiş ki kötü yaşıyor. İkisinide yaratmış, adil sınav koşulları var ve her şey aynı. Peki neden ikisi de farklı davranıyor? Böyle bir şey mümkün mü? Değil tabii ki.

Yani koşullar aynı olursa her şey aynı olur. Öyleyse insanları davranışlarına göre sonsuza dek cezalandırmak anlamsızca bir hareket olmuş olacaktır.

Kafanda çok soru işareti mevcut gibi, umarım yardımcı olabilmişimdir sana.

tarihinde Dreary tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah akıl vermiş,onu kullanarak allah bulunabilir denir genelde.Peki neden ben bulmak zorunda değilim de bir başkası bulmak zorunda? Ve neden allah dedikleri varlık bizi yaratıp sonra ona iman etmemizi istiyor? biraz absürt gelecek ama sanki canı sıkılmışta eğlenecek bir düzen yaratmış gibi komik bir durum çıkıyor ortaya. Cevaplarınız için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Bu soruyu eskiden oturduğum semtteki bir büyüğüme sormuştum. Allah ıslah etsin seni demişti. O an neyi yanlış yaptığımı düşünmüştüm. Ben ona hakaret etmemiştim. Ama nedense o bana karşı saygılı olmamıştı.

Sitelerde Paylaş
On 24.08.2016 at 03:45, Dreary yazdı:

Tanrının yaratmış olduğu bir insan düzgün yaşıyor diğeri kötülük yapıyorsa buradaki terslik tanrıdandır. Demek ki, birisini iyi yaratmış ve iyi bir yerde dünyaya getirmiş ki o da düzgün yaşıyor. Diğerini ise kötü durumlarda dünyaya getirmiş ki kötü yaşıyor. İkisinide yaratmış, adil sınav koşulları var ve her şey aynı. Peki neden ikisi de farklı davranıyor? Böyle bir şey mümkün mü? Değil tabii ki.

Yani koşullar aynı olursa her şey aynı olur. Öyleyse insanları davranışlarına göre sonsuza dek cezalandırmak anlamsızca bir hareket olmuş olacaktır.

Kafanda çok soru işareti mevcut gibi, umarım yardımcı olabilmişimdir sana.

hedef 12 den vurulmus

yazına bırcok örnek verılebılır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...