Jump to content

Bazı agnostikler ateizmi tam olarak anlamamışlar

Recommended Posts

• İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, experimental yazdı:

Kulak çınlaması olan hastasın  diyelim. Doktora kulağının çınladığını nasıl kanıtlarsın?

Arkadaşım elma ile armutu karıştırma.

Tanrıdan,şeytandan cinden kulak çınlamasına geldin.

Burada konu teizm,agnosurukizm

yani palavra  olan şeyler konumuz..

Daha fazla saçmalamadan ateizmin ne olduğunu öğren.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, strong yazdı:

Arkadaşım elma ile armutu karıştırma.

Tanrıdan,şeytandan cinden kulak çınlamasına geldin.

Burada konu teizm,agnosurukizm

yani palavra  olan şeyler konumuz..

Daha fazla saçmalamadan ateizmin ne olduğunu öğren.

Elma (tanrı) kulak çınlaması (armut) ikisinin farklı olduğunu iddia ettin.

18 dakika önce, strong yazdı:

İddia sahibi veya sahipleri iddiasını kanıtlayamazsa

o iddia geçersizdir.

Geçersiz bir iddia da saçmadır..

Bu iddianı dediğin gibi kanıtlamanı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Elma (tanrı) kulak çınlaması (armut) ikisinin farklı olduğunu iddia ettin.

Bu iddianı dediğin gibi kanıtlamanı bekliyorum.

çok komiksin he..

manava git elmayı gösterip 

bana tanrı  verir misin de

Doktora git armutum çınlıyor de

sonuçları gel bana söyle..

Dayak mı yiyeceksin,yoksa hastaneye mi kaldıracaklar:lol:

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, strong yazdı:

çok komiksin he..

manava git elmayı gösterip 

bana tanrı  verir misin de

Doktora git armutum çınlıyor de

sonuçları gel bana söyle..

Dayak mı yiyeceksin,yoksa hastaneye mi kaldıracaklar:lol:

.

Tanrıyı (elma) alırım.Çünkü ne olduğunu gösteriyorum

Kulağım çınlıyor dediğimde aldığım cevap ben duymuyorum oldu.Alışmalısın tedavisi yok denildi.:)

Sitelerde Paylaş

Tanrıyı (elma) alırım.Çünkü ne olduğunu gösteriyorum

Kulağım çınlıyor dediğimde aldığım cevap ben duymuyorum oldu.Alışmalısın tedavisi yok denildi.:)

Hadi arkadaşım beni oyalama.

ne yaparsan yap

bebelerle uğraşacak vaktim yok

Sitelerde Paylaş

Ateizim die bir sey yoktur..hata bu sözcügün anlami Bile yoktur..

Olmayanin taraftari olmak gibi bir sacmalik..

Agnostiklerde TANRI sözcügünün anlami,asla ve asla herseye gücü yeten,yaratan,tapilan degil..BiLiNMEYENDiR

Ateistler her seyi bildiklerini sananlardir..

Yani bizler herseyi organize edeni degil,baslangici Anlayamayanlariz..

Anlasilamazliktan sog ediyoruz...

Ve anlaymadigimizligindan...Bildmedigimizden asla UTANMIYORUZDA.

Ateistleride Adam yerine koyuyoruz...mecburen!¡!!!

Hatasiz ins an olmaz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Bitburger yazdı:

Agnostiklerde TANRI sözcügünün anlami,asla ve asla herseye gücü yeten,yaratan,tapilan degil..BiLiNMEYENDiR

Hatasiz ins an olmaz.

Bu fikir yanlış anlamaktan kaynaklanıyor ben anlattım ama tam anlaşılmamış daha iyi anlatacak ateist yok mu aramızda :) şuan da tanrı sonucuna varmak çok erken hep kendimizi özel sanıyoruz dünyayı merkeze koyduk sonra güneşi sonra galaksimizi şimdi de big bangı merkeze koyuyoruz bence bir sürü evren olduğu ortaya çıkacak yani tanrı varsa ona şuan çok uzağız evrenin sonunda onu bulacağımızı hiç sanmıyorum tanrıya dair gözlem yapamıyoruz sadece söylentiler var ateistler söylentileri ciddiye almıyor ama agnostikler söylentilere itibar ediyor.

tarihinde charm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konu da bizim amacımız agnostiklere ateizmi dayatmak değildir problem ateizm'in tam bilinmemesi ve agnostisizm ile birbirine karıştırılması. Birbirimize saygı duyalım arkadaşlar agnostiklerde ateistlerde gerçeği arıyor gerçeği aramayanlar yobazlar birbirimize hasta gözüyle bakmayalım.

tarihinde charm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎8‎/‎28‎/‎2016 at 20:41, haci yazdı:

Hayır Agnostik "nereden bilebiliriz?" der.

Ne demek istiyorsunuz. Açın biraz.......

Bir sorunun cevabının bilinemeyeceği iddiası, o soru ile ilgili herşeyin tamamının bilinmesini gerektirir.

Bu da bir inanç tabi ki. Ateist "Yok. Ben inanmıyorum" der. Agnostik "Bu soru insanı aşan bir sorudur" der

Sitelerde Paylaş
On ‎8‎/‎28‎/‎2016 at 21:03, haci yazdı:

Bilinememek, bilememek konularında şöyle bir örnek gösterebilirim.

Ben çocukluğumda arkadaşlarla birlikte Adana'da gece uyumadan önce babamla yaptığımız tartışmaları anımsıyorum. Babam matematik ve astronomi öğretmeniydi. Adana'da yazları damda uyunur. Biz damda uyumazdık ama arada bir dama çıkar, gökyüzüne bakar, kayan meteor taşlarını izler Samanyolunun görkemi ile mest olur giderdik.

Tartıştığımız konuların başında evrenin nasıl ortaya çıktığı vardı. Bundan 50 yıl öncesini düşünün... Evren hakkında halka kadar inen bilgi çok azdı. Bizler de o bilgiye sahip değildik ve evrenin nasıl ortaya çıktığının bilinemeyeceğine inanıyorduk. Evren içinde canlılarla birlikte o kadar muhteşem ve görkemli bir oluşumdu ki, nasıl ortaya çıktığını bilmemizin asla mümkün olamayacağından emindik.

Bize göre bu o kadar gizemli bir konu idi ki, cevabının bilinememesini normal karşılıyorduk. Evrenin nasıl ortaya çıktığının bilinemeyeceğine karar vermemizin nedeni, hakkında hemen hiç bir şey bilmemek olduğunu bile bilmiyorduk. Son 50 yıl içinde çok şey değişti. Evren hakkında çok şeyler öğrendik. Ve son yıllarda da onun nasıl yok denecek kadar küçük bir enerjiden kaynak aldığını keşfettik. Hala herşeyi tam olarak bilmiyoruz ama, artık eskisi kadar cahil değiliz. Şimdi artık evrenin nasıl ortaya çıktığı konusunda bilinemez demiyoruz. Bilmiyoruz diyoruz. Ve ilerde de onu bütün ayrıntıları ile bileceğimizi kurguluyoruz. Evren konusunda agnostik değiliz artık. Ateistiz..

Valla hiç değiliz. Fizik kitaplarını biraz karıştırın. Pozitivist anlayışa göre bilim eninde sonunda her şeyi çözecektir. Ben bunun böyle olmayacağı görüşündeyim.

Sitelerde Paylaş
On ‎8‎/‎28‎/‎2016 at 22:08, experimental yazdı:

Agnostik deney ve gözlem ile doğrulanmayan şeyler(tanrı cin şeytan vb) anlamsız der.Yani belirsizdir.

Ateist deney ve gözlem ile doğrulanmayan şeyler(tanrı cin şeytan vb) yoktur der. Belirlidir.

Teist   deney ve gözlem ile doğrulanmayan şeyler(tanrı cin şeytan vb) vardır der.Belirlidir.

O da öyle değil. Örneğin Karl Sagan "Ben bir başlangıç ilkesi olarak Tanrı'ya inanıyorum" der. Ona göre Tanrı evreni yaratmış sonra kendi haline bırakmıştır. Deizm de böyle bir şey.

Sitelerde Paylaş
On ‎8‎/‎28‎/‎2016 at 23:36, Bitburger yazdı:

Hatasiz ins an olmaz.

Yoo. Bildiğin Tanrı. Ya da Tanrı olarak düşündüğün neyse o. Agnostiğe göre bu gerçek fazlasıyla önemlidir ve bunu bizim anlamamız, olup olmadığını bilmemiz olanaksızdır.

Örneğin bir film karakterinin film karakteri olduğundan haberi var mı? Ya da karıncaları toplayıp hepsini kavanoza doldurduğunda "a burada insan var, bizi kavnoza tıkmış" diyebiliyorlar mı?

Böyle bir şey.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Valla hiç değiliz. Fizik kitaplarını biraz karıştırın. Pozitivist anlayışa göre bilim eninde sonunda her şeyi çözecektir. Ben bunun böyle olmayacağı görüşündeyim.

Öyle bir zamanın geleceğine ben de inanıyorum. Sen neyin böyle olmayacağı görüşündesin anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Burada "kesinlikle olamaz" ifadesi, aslında tanrı inancına karşı sağlam bir duruş değildir.

Bir örnek vereyim....; 

Mesela evde bir arkadaşınız var ve kapıya biri geldi (veya telefonla sizi aradı)

arkadaşınız "beni sorarlarsa burda yokum de" diye rica etti...

"o burda yok" mu dersiniz...., "o kesinlikle burda yok" mu dersiniz?

Eğer "kesinlikle burda yok" deme ihtiyacı hissediyorsanız, sizi var demeye iten bir etken olduğu anlaşılır.

Ayrıca kesinlikle yok derseniz, "niye kesinlik belirtme ihtiyacı duydu?" diye, karşı taraf şüphelenecektir.

Veya "baban sağ mı, öldü mü?" diye sorulduğunda, "kesinlikle öldü" demeye gerek görmezsiniz. bu da onun gibi birşey.

Ancak bu, dinlere "kesinlikle uydurma" demekten farklı bir konu. orada birşeyin varlığı ya da yokluğu söz konusu değil. mantıklı, adil ve bilimsel gerçeklere uygun olup olmadığı konusunda bir kesinlik belirtmesidir o. 

Zaten tanrı için de aynı şeyi söyleyebiliriz; "kesinlikle mantıksız ve adaletsiz" diyebiliriz. Bu "kesin yok" demekten farklıdır ve daha sağlam bir ifade şeklidir.

Bu açıdan başlıktaki görüşe katılıyorum. Tanrının olmadığını söylemek yeterlidir ve bu daha gerçekçi bir ateist bakış olur. 

Yalnız bu hata, sadece agnostiklere ait değil. bu eleştiriye pozitif atezmi abartılı savunanları da dahil etmek gerekiyor.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar olaya biraz felsefik yaklaşalım o zaman Agnostikler ikiye ayrılıyor ateist agnostikler ve teist agnostikler , ateistlerde ikiye ayrılıyor pozitif ve negatif ateistlet ben pozitif ateistim ve ateistler neden tanrının olmadığını düşünüyor konusunda 7 tane anti tezimiz var

Mesela bunlarda biri evren kendi kendine oluşamaz onu biri yapmalı tezini bir ateiste ileri sürerseniz oda anti tez olarak o zaman tanrı kendi kendine nasıl oldu onuda biri yaratmalı şeklinde anti tez sunacaktıt

Artık tanrı fikri ile ilgili ileri sürülen tezler o kadar sıradan ki ve hepsine ateistlerin anti tezleri var bunlar tanrı fikrinin ne kadar problemli ve çelişkili olduğunu gösteriyor tüm bunların üstüne bilimsel değil başta da dediğim gibi agnostikleri ve ateistleri tek bir kalıba sokamıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Agnostisizm, tanım olarak, Sorunun cevabını bilemeyeceğimizi savunmaktır.

Bir de burada bir kavram kargaşası diğer başlıkta da gördüm. Deizm konusunda da sorun var. "Türkiye'deki Müslümanlar aslında deisttir" denmiş. Ben o kadar detaylı bilmiyorum ama deist demek illaki Müslüman ya da hindu demek değildir. Deist tanımından ben dinden bağımsız olduğu halde bir yaratıcının veya "ilk nedenin" varlığına inanan kişileri anlıyorum. BU kişinin bir dini olsaydı herhalde "deist" denmezdi mensubu olduğu din neyse o denirdi.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, leonardo18 yazdı:

Agnostisizm, tanım olarak, Sorunun cevabını bilemeyeceğimizi savunmaktır.

Bir de burada bir kavram kargaşası diğer başlıkta da gördüm. Deizm konusunda da sorun var. "Türkiye'deki Müslümanlar aslında deisttir" denmiş. Ben o kadar detaylı bilmiyorum ama deist demek illaki Müslüman ya da hindu demek değildir. Deist tanımından ben dinden bağımsız olduğu halde bir yaratıcının veya "ilk nedenin" varlığına inanan kişileri anlıyorum. BU kişinin bir dini olsaydı herhalde "deist" denmezdi mensubu olduğu din neyse o denirdi.

Türkiye'de müslümanlar islam'ın kurallarını yerine getirmiyor bu benim için iyi bir şey ben geçiş olarak görüyorum, bu insanlarla konuştuğunda ise Allah'a inanıyorum şeklinde söylüyor ama inandığı şey tam olarak islam değil doğaçlama yürümüş arkadaş kendine doğaçlama bir şeyler yapmış ama öyle bir din yok deizm ile teizm arasında bir şey oluyor ama sorduğunda müslüman olduğunu söylerler. Agnostisizm'in içinde tanrıyı algılayabileceğini savunanlarda var bu nedenle agnostisizm tanrının bilinmediği veya bilinemeyeceğini savunur şeklinde tanımlanıyor. 

Sitelerde Paylaş

Deizm ve Teizm aynı şeydir. Medya sayesinde kafalar sulanmış anlaşılan. Müslüman olduğunda "Elhadilülah Müslümanım" dersin. İkisi aynı şey değil.

- Dini tabi ki kendin doğaçlama olarak öğrenirsin. Başka türlü öğrenemezsin ki? Katı dindar da olsan A katı dindarı gibi yaparsın veya B katı dindarı gibi yaparsın. Milletin parasını yediğinde filan da başında seni engelleyecek hoca filan yoktur. Laiklir buradan çıkmaktadır. Laikliği örneğin dini gerçek anlamda bitirmeyi amaçlayan Maoist kültür devremi ile karıştırıyorlar. CHP'yi de Sovyet rejimi ile karıştırıyorlar.

Laik demek, "din Tanrı ile arandadır (ki zaten başka türlü olmasına imkan yok) öyleyse devlet bu işlere karışmamaktadır" demektedir.

- Bütün bunlar çarpıtmadır. Amaç güç ve iktidardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...