Jump to content

2-BAKARA

Recommended Posts

Efendim sizin bahsettiğiniz o Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incilleri ile bunlar gibi onlarcası, gerçek İncil'in tahrif edilmiş yani bozulmuş halleredir. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incilleri, o onlarca incilden en çok beğenileni olduğu için en çok sözü geçen incillerdir.

Ne olursa olsun isanin yasadigi zaman icinde inen indirilen bir konu yok. Bu adamlar onun en yakin ögrencileri sayilirdi hatta ögrencilerinin ögrencileri yani vahiyli bir durum yok. Bunlarin ama bazilarina vahiy yolu ile indi diyenler varki bunlar her gün azalmakta. Hiristyanlikta bir cok mezhep bu yüzdende olusmaya basladi. Kuran ama net bilinmeyen bir konuda kesin tavir almis ve muhammed bir asagi sokaktaki dedikoduyu oldugu gibi kurana gercekmis gibi yansittirmis. Burda burnuma cok kötü antlasma kokulari geliyor. Bana dokunmayan yilan bin yasasin diyenler var gibi. Ilhan Selcuk zamaninda köse yazilarindan birinde demistiki;

-Muhammed isaya güc vererek kendine güc bulmustur. Bugün bunun ne kadar dogru oldugu daha iyi anlasiliyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yine bir şey yazacağım. Yahudi düşmanı olacağım. İbrahime 10 sayfa gelmişmiş mişmiş. Bu olmayan şahıs hakkında biraz değişik bir şeyler şöyle yazılabilir:

İbrahimTevratta Abraham diye geçmektedir ve tevratın tekrar tekrar gözden geçirilmesi ile hint bereket tanrısı Brahma ' dan değişmiş bram veya abram zamanla abraham olmuştur. Abraham ' ın karılarının isimleri saraisvati ve haggar yahudilerin atalarının çok önce yaşadıkları indus vadisi kültürlerinin ( m.ö. 7000-3500 mehrgar kültürü ve 3500-2000 harappa kültürü) ortaya çıktığı bölgedeki indus nehrinin kollarının isimleridir.Oğulları İshak eski bir tanrı olan İshaku , eşmayel (ismail) ise hoşyer manasına gelen hoşmahal kelimesinden gelmedir ki hoşmahal orada bir yer. Bu bölgede m.ö. 2000 yıllarında olan deprem sırasında indus nehri yatak değiştirmiş , toprak işe yaramaz hale gelmiş ve m.ö. 2500 lerde zirveye

ulaşan harappa kültürü sona ermiştir. Bu bölgedeki elit kadrolar ön asya ve orta doğuya göç etmişler , buralarda dini politik yapılanmaları başlatmışlardır.

Tevratın hemen hemen son hali Ninova kıralı Nabucannezar (Nabucco) ' ın Babil'e sürdüğü iki Yahudi kabilesinin ( bu iki kabilenin eğitim seviyesi yüksek idareci kadroları içerdiği biliniyor ki diğer on kabilenin nerelerde olduğu bilinmemektedir ) içindeki hahamlar tarafından oluşturulmuştur.

Yahudiler olmayan Abraham için Hebron (halil kenti) 'da bir mezar bile oluşturmuşlardır.

Sitelerde Paylaş
Ne olursa olsun isanin yasadigi zaman icinde inen indirilen bir konu yok. Bu adamlar onun en yakin ögrencileri sayilirdi hatta ögrencilerinin ögrencileri yani vahiyli bir durum yok. Bunlarin ama bazilarina vahiy yolu ile indi diyenler varki bunlar her gün azalmakta. Hiristyanlikta bir cok mezhep bu yüzdende olusmaya basladi. Kuran ama net bilinmeyen bir konuda kesin tavir almis ve muhammed bir asagi sokaktaki dedikoduyu oldugu gibi kurana gercekmis gibi yansittirmis. Burda burnuma cok kötü antlasma kokulari geliyor. Bana dokunmayan yilan bin yasasin diyenler var gibi. Ilhan Selcuk zamaninda köse yazilarindan birinde demistiki;

-Muhammed isaya güc vererek kendine güc bulmustur. Bugün bunun ne kadar dogru oldugu daha iyi anlasiliyor.

SAYGILAR

Bizim için mühim olan nasıl indrildiği değil, önemli olan Hak bir İncil'in bir zamanlar var olduğudur. Matta yahut Yuhanna her kimse ise çoğunluğu kendi ifadelerinden oluşan bir kitap oluşturmuştur. Allah tarafından vahyedilen halini bozmuştur

:)

Sitelerde Paylaş
Yine bir şey yazacağım. Yahudi düşmanı olacağım. İbrahime 10 sayfa gelmişmiş mişmiş. Bu olmayan şahıs hakkında biraz değişik bir şeyler şöyle yazılabilir:

Kabul edilir bir görüş değil maalesef. Hz. İbrahim haktır

tarihinde Tercan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
...

Allah tarafından vahyedilen halini bozmuştur

Sorun bu iste Allah tarafindan vahiyler kendisine degilde ögrencilerinemi edilmis ? Incil isadan 70 sene sonra ortaya cikmaya basladi. Bu durumda Kuran bir yanlisi verdigine göre kendisi dogru olamaz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Sorun bu iste Allah tarafindan vahiyler kendisine degilde ögrencilerinemi edilmis ? Incil isadan 70 sene sonra ortaya cikmaya basladi. Bu durumda Kuran bir yanlisi verdigine göre kendisi dogru olamaz.

SAYGILAR

Bu bilgiyi aldığınız kaynak ne kadar güvenilir efendim? Hz. İsa için indirilen bir kitap nasıl olur da Hz. İsa'dan 70 yıl sonra oluşmaya başlar. Tekrarlıyorum: Hz. İsa'ya inen İncil ile şu anda kabul gören 4 İncil arasında dağlar kadar fark vardır

Sitelerde Paylaş

Bilgi eksik

Saraswati: Hinduizm'deki üç büyük tanrıçadan birisidir; diğerleri Lakşmi ve Durga'dır. Saraswati, Yaratıcı olarak inanılan tanrı Brahma'nın eşidir. Daha sonra bir nehire ismi verilmiştir.. Saraswati nehrin Ghaggar adında bir kolu vardır

Hele hele hoşmahal hakkında söylenenler tamamen saçma.. Bu kelimeler Sanskritçeye Moğollar döneminde girmiştir.. Sanskritçe değildir..

İsma EL Tanrı işitsin demektir... El en büyük Tanrının ismidir..

Sitelerde Paylaş
Öncelikle merhabalar, yeni üye oldum :)

Kırmızı ile işaretlediğiniz yerde kastedilen, yanılmıyorsam, Hz. Muhammed'ten önce gelen peygamberler, kitaplar ve suhuflardır; zira İslam inancında imanın şartlarında sadece Hz Muhammed'e inanmak esas değildir Kur'an'dan önce indirilen kitaplara da inanmak zorunludur. İndirilenler: Tevrat, İncil, Zebur ve diğer birkaç peygambere indirilen bazı sayfalar

Saygu ve sevgiyle

Sağ olun Hoş buldum

Evet, İncil de bir zamanlar hak bir kitaptı ve Allah tarafından Hz. İsa'ya vahyedilmiştir

Eee şimdi ne oldu batılmı oldu? Uygulanmayan ve geçersiz olan kitaplara inanma zorunluluğunun mantığı nedir ? Laf olsun torba dolsun diyemi ?

tarihinde Bruce lee tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlk olarak ihtimallerden bahsedilmiştir. Kullandığı zarflara bakılırsa anlaşılır. Bunun ötesinde sırf isimler birbirine benziyor diye hecelerde benzerlik var diye Brahma ile Hz. İbrahim arasında benzerlik olduğunu iddia etmek ne kadar doğru? Dilden bahsediyor o kişi dinden değil :)

Sitelerde Paylaş
Eee şimdi ne oldu batılmı oldu? Uygulanmayan ve geçersiz olan kitaplara inanma zorunluluğunun mantığı nedir ? Laf olsun torba dolsun diyemi ?

Şu anda kaç tane İncil var? Birden fazla değil mi? Hak, adı üstünde tek olan bir olandır. :) Kur'an-ı Kerim geldikten sonra öncekilerin hepsinin hükmü kalktı; zira Kur'an kendisinden önce inen kitapları da dahil ediyor

Sitelerde Paylaş
Şu anda kaç tane İncil var? Birden fazla değil mi? Hak, adı üstünde tek olan bir olandır. :) Kur'an-ı Kerim geldikten sonra öncekilerin hepsinin hükmü kalktı; zira Kur'an kendisinden önce inen kitapları da dahil ediyor

Niye güldün ? Çok basit bir soru sordum sen hala hak,batıl masalı anlatıyorsun arkadaş. Müsade edersen öyle olduğunu bende biliyorum.

Geçersiz olan kitaplara inanma zorunluluğunun mantığı nedir ? Soru bu.

Sitelerde Paylaş
Bu bilgiyi aldığınız kaynak ne kadar güvenilir efendim? Hz. İsa için indirilen bir kitap nasıl olur da Hz. İsa'dan 70 yıl sonra oluşmaya başlar. Tekrarlıyorum: Hz. İsa'ya inen İncil ile şu anda kabul gören 4 İncil arasında dağlar kadar fark vardır

Evet mutlaka sen kilisedeki rahiplerden daha iyi biliyorsundur . Adamlar incilin ne oldugunu anlatiyor sen hala vahiy diyorsun. Duymamis olayim :P

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Sayin tercan,

Bruce Lee cok acik bir soru sormus..

neden sorusunu cevaplamiyorsun da kuranin son kitap ve dolayisi ile hak kitabi oldugundan bahsediyorsun..

ortada basit bir soru var..

bir cevaplasan da bizde okusak diyoruz..

Bruce lee: "Geçersiz olan kitaplara inanma zorunluluğunun mantığı nedir ?

Sitelerde Paylaş

İncil batıl oldu diyenlerin Kurandan haberleri yoktur..

Kurana göre incil ve Tevrat değişmemiştir..

Üzerine üstlük Kuraanın ortada bir sürü incil dolaştığından haberi bile YOKTUR..

Süphesiz ki, Tevrat’ı biz indirdik (Allah indirdi). Onda hidayet ve nur vardır” (Sure 5:44) (Dikkat: Kur’an ‘vardı’ değil, ‘vardır’diyor; yani Tevrat’ın hala nur ve hidayet kaynağı olduğunu açıkça kabul ediyor).

5-46. Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nur bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik.

5-47. İncil'e inananlar, Allah'ın onda indirdiği (hükümler) ile hükmetsinler. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fasıklardır.

Ne demek bu İncil değişmemiş Kurana göre ve 7 yy da Allah onun hükümlerine hükmedin diyor.. Ama hangi incil olduğunu söylemiyor.. Zira Muhammed bir tek İncil olduğunu düşünmüştür..

3-3. (Resulüm!) O, sana Kitab'ı hak ve önceki kitapları tasdik edici olarak indirdi, Tevrat ile İncil'i ve Furkan'ı indirmişti.

Yani Allah incili ve Tevratı tasdik ediyor.. Değiştirildi diye tek bir parantezde açmamış..

Aslında bu ayet her şeyi anlatıyor..

Tevrat, Zebur ve İncil'in aslı Allahın Sözü değil miydi? Peki, Kur'an'da Allah'ın Sözü hakkında ne yazıldığına bakalım: "Allah'ın sözlerini değiştirebilecek hiçbir kuvvet yoktur"(Sure 6:34).

Sitelerde Paylaş

Ve onlar ki hem sana indirilene iman ederler, hem senden önce indirilene. Ahirete de bunlar kesinlikle iman ederler.

Hem sana indirilenler dediği Kuran ayetleri

Önce indirilenler deği de İncil,tevrat ve zebur un ayetleri

Ve bunlara inananlar

ayriyetten ahirete de iman ederler.

____________________--

demek isteniyor.

Sitelerde Paylaş
2:4- Ve onlar ki hem sana indirilene iman ederler, hem senden önce indirilene. Ahirete de bunlar kesinlikle iman ederler.

Kirmizi kisimi anlamadim. Ne demek istiyor burda ? Indirilenler dedigine göre cogul bunlarin isimleri nelerdir ?

Diyanet linkine bakınca kafanın karışmasının sebebi açık..Diyanet senden önce indirilenler diye meal etmiş..Verdiğin mealde ise indirilen diye verilmiş diyanetinki ile tutmuyor..

Herneyse Kuran'ın kendi kabullerine göre Kuran'dan önce indirilmiş olanlar var bunlardan bahsediyor sanırım İnek Süresi:)

Tevrat, İncil, Zebur var..

3/3 Sana bu kitabı, kendisinden öncekileri onaylayıcı olarak gerçekle indirdi. Tevrat'ı ve İncil'i de indirdi,

17/55 Rabbin göklerdekileri ve yerdekileri en iyi bilendir. Peygamberlerden bir kısmını diğerlerine üstün kıldık. Örneğin, Davud'a Zebur'u verdik.

Ayet böyle demiş ama müslümanlar Tevrat ve İncil'e iman etmezler değiştirildi diyerek...

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi bu tevratı konuşalım.İbranicede torah , arapçada tawrah diye telaffuz edilir. Tarih manasına geliyor.Yani yahudi tarihi.Büyük bir kısmı da öyle zaten,olayları abartılı bir biçimde yorumlayarak. İçinde bol miktarda kavalla söylenen ilahiler (psalms =mezmurlar) de var (bu arada belirteyim.Bu kısımlar sözde kaybolmuş zebur'a tekabül ediyor.). Şimdi bu tanrı sözü ise yahudi yaşamını niye örnek diye bize kakalıyor.

Sitelerde Paylaş
Niye güldün ? Çok basit bir soru sordum sen hala hak,batıl masalı anlatıyorsun arkadaş. Müsade edersen öyle olduğunu bende biliyorum.

Geçersiz olan kitaplara inanma zorunluluğunun mantığı nedir ? Soru bu.

O gülme simgesi ortamı yumuşatmak adınaydı, başka bir amacı yoktu. Biz tahrif edilmemiş, bozulmamış yani Hz. Musa'ya Tevrat nasıl indirildiyse, Hz. İsa'ya İncil nasıl indirildiyse o halinin bir zamanlar var olduğuna; ama şimdi hükümlerinin kalmadığına inanıyoruz. Şimdiki bozulmuş hallerine değil. Sadece diyoruz ki bir zamanlar Kur'an'dan önce de 3 tane kutsal kitabımız vardı. [/color]

Evet mutlaka sen kilisedeki rahiplerden daha iyi biliyorsundur . Adamlar incilin ne oldugunu anlatiyor sen hala vahiy diyorsun. Duymamis olayim :P

SAYGILAR

Hristiyanların da elbet ne düşündüğü benim için önemlidir; ama ne kadar düşünürlerse düşünsüler şunu biliyorum ki ve şundan eminim ki yanlış biliyorlar

Sayin tercan,

Bruce Lee cok acik bir soru sormus..

neden sorusunu cevaplamiyorsun da kuranin son kitap ve dolayisi ile hak kitabi oldugundan bahsediyorsun..

ortada basit bir soru var..

bir cevaplasan da bizde okusak diyoruz..

Bruce lee: "Geçersiz olan kitaplara inanma zorunluluğunun mantığı nedir ?

Siz hep böyle aceleci misiniz? Diğer yazdığınız birkaç mesaj da gözüme ilişti yangına körükle gidiyorsunuz ve maalesef tartışma adabını bilmiyorsunuz, üzgünüm :)

ya allahı ne ciddiye alıyorsunuz,

kendisi ne dediğini biliyor mu?

bugün öyle,yarın böyle.

süleyman demirel gibi dün dündür,

bugün bugündür diyen bi varlık.

Biz sizin inandıklarınıza bu lekilde hitap etmiyoruz, lütfen sadece anlayış sadece duygudaşlık (empati). Aslına size cevap bile vermem de işte söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...