Jump to content

2-BAKARA

Recommended Posts

Yukarda gönderdiğim bağlantıyı okudunuz mu Sayın Rochader?

Yahu hem siz neden bunları irdeliyorsunuz ki? Siz ateist yani Tanrı tanımaz değil misiniz? Gidin O'nu sorgulayınsana gerçi bir insan nasıl olur da Yaradan'ın verdiği akılla Yaradan'ını sorgular orası da meçhul olsa gerek .

Baglantiyi okusam ne olur okumasam ne olur. Bu yerleri ilk defami görüyoruz saniyorsun. Bende müslümanken oralari cok okudum iceriklerinin ne oldugunu cok iyi biliyorum. Hikayeden baska bir sey yok.

Ayrica yaradan sorgulanir tabi sorguluyoruzya iste.. :P

ha unutmadan cevabiniz yine yok ben sizin yazmanizi istiyorum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Efendim güzel efendim tefsir diye bir şey duymadınız mı siz? Açın bir de o ayetin tefisirini okuyun lütfen ondan sonra ''kitabe''den kasıt neymiş bir bakın

Tefsir dediğin senin ulema bozuntularının uydurduklarımı..Git Kuran'ı incele kitab neye deniyormuş..

Sana ve senin gibi ulema uşaklarına göre kitabe her yerde tevrat galiba..Kuran açık ama senin gibi ulemaları rab edinenlere baya kapalı kalacaktır..

Bana Kuran'da Tevrat'ın Musa'ya verildiğine dair ayet getireceksin bırak tefsir kefsiri..

Bana ne yapacağımı öğretme...Kuran oku öğren git arapça çalış..

Ulemalarının dinine değilde taptığın Allah'ın dinine yönel sana bir tavsiye olsun benden..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tefsir dediğin senin ulema bozuntularının uydurduklarımı..Git Kuran'ı incele kitab neye deniyormuş..

Sana ve senin gibi ulema uşaklarına göre kitabe her yerde tevrat galiba..Kuran açık ama senin gibi ulemaları rab edinenlere baya kapalı kalacaktır..

Bana Kuran'da Tevrat'ın Musa'ya verildiğine dair ayet getireceksin bırak tefsir kefsiri..

Bana ne yapacağımı öğretme...Kuran oku öğren git arapça çalış..

Ulemalarının dinine değilde taptığın Allah'ın dinine yönel sana bir tavsiye olsun benden..

Ve mâ cevab-ül ahmak-ı illâ sükût.

Ne zaman ki tartışma ve dahi konuşma adabını öğrendiniz ve bize yansıttınız o zaman size cevap vereceğim. Bundan sonra yazdığınız herhangi bir şeye cevap vermeyeceğim. Yukarıda diğer ateist kardeşlerinize bakın da biraz adap öğrenin :)

Bizim inancımız sizin yaptığınıza izin vermiyor işte aramızdaki fark budur. Biz batıl da olsa hiçbir inanca söğmeyiz; ama siz ...

:)

Sitelerde Paylaş
Baglantiyi okusam ne olur okumasam ne olur. Bu yerleri ilk defami görüyoruz saniyorsun. Bende müslümanken oralari cok okudum iceriklerinin ne oldugunu cok iyi biliyorum. Hikayeden baska bir sey yok.

Ayrica yaradan sorgulanir tabi sorguluyoruzya iste.. :P

ha unutmadan cevabiniz yine yok ben sizin yazmanizi istiyorum.

SAYGILAR

Kur'an-ı Kerim'i anlayamayanlar da O'na hikayeden başka bir şey değil diyorlar :) Açıkçası Tevrat'ın ne zaman bozulduğu konusunda bir bilgiye sahip değilim :)

Sitelerde Paylaş
:) Efendim güzel efendim tefsir diye bir şey duymadınız mı siz? Açın bir de o ayetin tefisirini okuyun lütfen ondan sonra ''kitabe''den kasıt neymiş bir bakın

Eevt efendim sepet efendim, nice tefsirler, nice hadisler bu forumda irdeleniyor ancak işlerine gelmedikleri için verilen örnekler hep yok sayılıyor.

Bu forumdaki bir çok kişi hadisleri iptal etmişlerdir başta edip yükseldir..

Sitelerde Paylaş
Eevt efendim sepet efendim, nice tefsirler, nice hadisler bu forumda irdeleniyor ancak işlerine gelmedikleri için verilen örnekler hep yok sayılıyor.

Bu forumdaki bir çok kişi hadisleri iptal etmişlerdir başta edip yükseldir..

Vay, hadisleri iptal etmek de ne ola ki? Hükmünü mü kaldırdınız?

Dibe not: Arkadaşlar nasıl ki ben size edebimle ve seviyemle düzgün bir üslupla karşılık veriyorsam sizden de aynısnı bekliyorum. Eğer böyle devam edilirse bu tartışma sadece karşılıklı küfürleşmeden başka bir şey olmaz

Sitelerde Paylaş
Dibe not: Arkadaşlar nasıl ki ben size edebimle ve seviyemle düzgün bir üslupla karşılık veriyorsam sizden de aynısnı bekliyorum.

Yukarıda kişiye "Kendinizin ahmak olduğunu kabul ediyorsunuz yani" demekmidir seviyeniz?

Öteyandan söyledikleriniz uygulanması gerektiğinide söylemem gerekir.

Sitelerde Paylaş
Yukarıda kişiye "Kendinizin ahmak olduğunu kabul ediyorsunuz yani" demekmidir seviyeniz?

Öteyandan söyledikleriniz uygulanması gerektiğinide söylemem gerekir.

Kişinin bana verdiği cevabın niteliği nispetinde bir cevaptı benim verdiğim hatta daha da hafifti Pek iyi bundan sonra daha dikkatli olacağım inşallah sağ olun

tarihinde Tercan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Açıkçası Tevrat'ın ne zaman bozulduğu konusunda bir bilgiye sahip değilim

O zaman ben söyleyim. 4000 yıldan beri yahudiler yeni yerlere gidip yeni halklarla karşılaştıkça bazı hikayeleri tekrar gözden geçirip ilaveler değişiklikler yapmışlardır.bu değişiklikler çoğunlukla eski ile yan yana bile konulmuştur.Mesela Abrahamın sara ile olan mısır maceraları.Sonra abraham sara öldükten sonra 150 küsur yaşında Ketura ile (ki bu karıdan Türkler filan türemişmiş) evleniyor. Bu tür tırı vırı yutturmacalar. Dediğim bu onların tarih kitabı. İstedikleri gibi değiştirirler.

Sitelerde Paylaş
O zaman ben söyleyim. 4000 yıldan beri yahudiler yeni yerlere gidip yeni halklarla karşılaştıkça bazı hikayeleri tekrar gözden geçirip ilaveler değişiklikler yapmışlardır.bu değişiklikler çoğunlukla eski ile yan yana bile konulmuştur.Mesela Abrahamın sara ile olan mısır maceraları.Sonra abraham sara öldükten sonra 150 küsur yaşında Ketura ile (ki bu karıdan Türkler filan türemişmiş) evleniyor. Bu tür tırı vırı yutturmacalar. Dediğim bu onların tarih kitabı. İstedikleri gibi değiştirirler.

Siz Tevrat'a inanıyor musunuz inanmıyor musunuz? Tevrat ve dahi İncil ve Zebur'un tahrif edildiğini mi düşünüyorsunuz yoksa düşünmüyor musunuz? Eğer Tevrat'a inanıyorsanız bu neyin mücadelesi? Aslında sizin mücadeleniz Kur'an'a karşı diyebilir miyiz? Ateism'de Allah tanımazlık varsa Allah dışında kalan kutsalları da tanımamazlık mı var diyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

peki muhammed ilk başta

yahudileri ve hristiyanları kendine çekmek için

kitaplarına laf etmemiş,

aha ben de onları tasdik ediyorum,

aynı yerden gelmişler,

şimdi de bana da benzeri geldi demiş olamaz mı?

sonrasında onlardan ümidi kesip,

kendisi de güçlendikçe

onları kitapları tahrifle itham etmiş olamaz mı?

Sitelerde Paylaş
peki muhammed ilk başta

yahudileri ve hristiyanları kendine çekmek için

kitaplarına laf etmemiş,

aha ben de onları tasdik ediyorum,

aynı yerden gelmişler,

şimdi de bana da benzeri geldi demiş olamaz mı?

sonrasında onlardan ümidi kesip,

kendisi de güçlendikçe

onları kitapları tahrifle itham etmiş olamaz mı?

Sadece Efendimiz değil bütün müslümanlar İncil'i, Tevrat'ı ve Zebur'u tasdik eder ve onlara inanır inanmak zorundadır; çünkü bu da imanın şartlarından biridir. Sizin öneriniz gerçek dışı.

İnsan eşref-i mahlukattır yani yaratılmışların en şereflisidir, insanların en hayırlsı da efendimizdir

Sitelerde Paylaş
Siz Tevrat'a inanıyor musunuz inanmıyor musunuz? Tevrat ve dahi İncil ve Zebur'un tahrif edildiğini mi düşünüyorsunuz yoksa düşünmüyor musunuz? Eğer Tevrat'a inanıyorsanız bu neyin mücadelesi? Aslında sizin mücadeleniz Kur'an'a karşı diyebilir miyiz? Ateism'de Allah tanımazlık varsa Allah dışında kalan kutsalları da tanımamazlık mı var diyorsunuz?

Tevrat kutsal kitap filan değil. Yahudiler kendileri hakkında kayıt tutmuşlar.Zaman zaman da ufak tefek değişiklikler yapmışlar. İbranice torah , arapça tawrah diye telaffuz ediliyor. Zebur düzgün bir kitap bile değil. Kaval eşliğinde söylenen türkçede mezmur ingilizcede psalm denilen ilahilerden oluşmuş bir derleme.74 tanesini kral davut yazmış. Sözde tanrı yazdırmış. Mezmurlar kitabı şimdi tevratın içinde. Kaybolmuş filan değil.

Sitelerde Paylaş
Tercan Kuran 7. yy da inmiştir.

O Kuranda tevratın ve incilin bozulduğu, değiştirildiği yazmaz.

Tam tersi İncil ve Tevratta Nur olduğu, hükümlerinin geçerli olduğunu söyler..

Bu durumda sizlerin kalkıp incil, tevrat bozulmuştur demenize şaşıyorum..

Size göre incil ve Tevrat ne zaman Tahrif edilmiştir?

Sakın Kuran inmeden önce deme..

Zira Kuran bunun tam tersini söylüyor..

Eğer MS.7 yy dan sonra bozuldu diyorsan M.S. 3 ve 4.yy lardan kalma İncil ve Tevrat yazımları mevcut günümüzde ve bunlar MS 7 yy da basılanlarla aynı..

BİSMİLLAH...

tevratın ne zaman tahrif edildiği sorusuna cevabımız şudur:

tevrat, Kur'an'dan önce tahrif edilmiştir.

incil'in ne zaman tahrif ediliği sorusuna ise cevabımız şudur:

incil, kur'an gelmeden önce tahrif edilmiştir.

ilk olarak tevrat konusunu inceleyelim:

tevrat; hz.musa ile hz.isa arasında gelen peygamberlerin, kendisiyle hükmettikleri kitaptır. Allah'tan tarafından gönderilmiştir. Kur'an'ın tasdik ettiği ve "içinde nur var" dediği tevrat bu tevrattır.

fakat, zaman içerisinde, israil uleması, Allah'a ait olmayan bir çok sözleri bu kitaba dahil etmiştir.

biz müslümanlar, tahrifat yapıldığını söylediğimiz zaman kastettiğimiz budur.

kur'an, tevratın nerelerinde tahrifatlar yapıldığını bizlere izah etmiştir.

tahrifat haricinde kalan kısımlarını ise tasdik etmiştir.

incil konusu biraz daha farklıdır.

ilk olarak şunun iyi bilinmesi gerekiyor:

biz müslümanların "incil" tanımı ile, bu günkü hıristiyanların "incil" tanımı aynı değildir.

bu yüzden, müslümanlar tarafından "incil tahrif edilmiştir" denildiği zaman, bu sözü, hıristiyanlar anlayamıyorlar.

çünki hıristiyanlara göre incil; kuran gibi bir kitap olmayıp, isa (a.s.) dan sonra, havarileri tarafından yazılmış kitaplardır.

bu kitaplar arasında uyumsuzluklar olması, onlara göre çokda yadırganacak bir şey değildir.

onlar bu uyumsuzlukları, bizim bazı hadis kitaplarındaki hadislerin birbiriyle görülen uyumsuzluklarına benzetebilirler.

müslümanların inanışına göre ise, incil Allah tarfından hz. isa (a.s) vayhedilmiş bir kitaptır.

fakat burada "kitap" tabirinden ille de, 2 kapak arasında sayfalardan oluşan bir şeyi anlamak zorunda değiliz.

hz. isa (a.s.), hayattayken, incilin yazılıp yazılmadığı konusunda elimizde kesin bir tarihi vesika bulunmuyor.

bu konu bizce meçhul.

fakat kesin ol şey; Allah tarafından, hz. isa (a.s.)'a incilin vahyedildiğidir.

İşte, biz müslümanların tahrif edildiğini söylediğimiz incil bu incildir.

hıristiyanların hali hazırda ellerinde bulunan çok farklı incillerin içerisinde, gerçek incilden de kısımların olması kaçınılmazdır. ne kadar tahrif olursa olsun, mutlaka aslını muhafaza eden kısımların olması kaçınılmaz olup, bizim tasdik ettiğimiz incil, işte bu kısımlardır.

burada, tahrif edilen yerin hangi kısımlar olduğu sorusunun cevabını Kur'an izah eder.

tevrat ve incilin tahrifatı konusunda iddiada bulunanlar, sadece biz müslümanlar değiliz.

protestanlar, yahova şahitleri, katoligler, yahudiler arasında, eski ahit ve yeni ahit konusunda, METİNLER üzerinde bir çok ayrılıklar vardır.

Doğrudan METİNLER üzerindeki bu anlaşmazlıkları dahi, bizim tahrifat iddiamızı isbat eder.

tarihinde 2kere2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tevrattaki nur böyle bişi herhalde:

Sevgilim cevap verdi ve bana dedi:

Sevgilim, güzelim, kalk da gel!

Çünkü işte kış geçti,

Yağmurlar geçip gitti.

Yerde çiçekler görünüyor,

Terennüm vakti geldi.

Tevrat, Neşideler Neşidesi, Bap 2: 10-12

Sitelerde Paylaş
tevrat ve incilin tahrifatı konusunda iddiada bulunanlar, sadece biz müslümanlar değiliz.

protestanlar, yahova şahitleri, katoligler, yahudiler arasında, eski ahit ve yeni ahit konusunda, METİNLER üzerinde bir çok ayrılıklar vardır

Kendi kendine gelin güvey olmuşsun.

Sitelerde Paylaş

Bu kısımlardan nur fışkırıyor:

Sevgilimin teni beyaz ve kırmızı

On binlerin arasında seçkin olan odur.

Başı saf altın, kıvrılır kaküller,

Kuzgun gibi siyah.

Gözleri akar sular kenarındaki güvercinler gibi,

Sütle yıkanmıştır, oturmakta dolgun suların kenarında,

Yanakları sanki hoş kokulu çiçek tarhları.

Güzel kokular yığınları,

Dudakları zambaklardır, mür yağı damlatır.

Elleri, üzerine gök zümrüt kakılmış altın lüleler,

Gövdesi fil dişi işi, safir taşları kakılmış.

Bacakları mermer direklerdir,

Saf altın ayaklıklar üzerine kurulmuş,

Görünüşü Libnan gibi, erz ağaçları gibi bâlâ.

Tevrat, Neşideler Neşidesi, Bap 5: 10-15

Sitelerde Paylaş
İnsan eşref-i mahlukattır yani yaratılmışların en şereflisidir, insanların en hayırlsı da efendimizdir

Sıkı sallamışın kardeş.aşağıdaki daha iyi :

Üst alem: Eukaryota - Ökaryotlar

Alem: Animalia - Hayvanlar

Alt alem: Eumetazoa - Gerçek dokulular

(Grup) Bilateria - Bilateral simetrililer

Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar

Şube: Chordata - Sırt iplikliler

Alt şube: Vertebrata - Omurgalılar

İnfa şube: Gnathostomata - Gerçekçeneliler

Üst sınıf: Tetrapoda - Dört üyeliler

Sınıf: Mammalia - Memeliler

Alt sınıf: Theria

İnfra sınıf: Placentalia - Eteneliler

Üst takım: Euarchonta

Takım: Primates -Primatlar

Alt takım: Haplorrhini

İnfra takım: Simiiformes

Parvorder: Catarrhini -Eskidünya maymunları

Üst familya: Hominoidea -İnsansılar

Familya: Hominidae -Büyük insansılar

Alt familya: Homininae

Oymak: Hominini

Alt oymak: Hominina

Cins: Homo - İnsan

Tür: Homo sapiens - Akıllı insan

Alt tür: H. s. sapiens - Akıllı akıllı insan

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...